ABDIJSIROOP Oe bestrijding van da Diphtheric Uw kind? GEMENGD NIEUWS WERELDNIEUWS Nare Van 7 tot en met 13 Februari 1943. Brood (A en B), Beschuit, I Vleesch (A en B), Aardappe ls len (A enB Tabak (A), Ciga- retten. Van 4 tot en met 15 Februari 1943. 06 Boter (voor boter of margarine). Van 1 tot en met 28 Februari 1943. 490 Alg., R-Eenheidszeep (voor een- heidszeep). 491 Alg., R-Waschpoeder (voor Wasch- poeder). R Toiletzeep voor toiletzeep Metalen keukengerei en serviesgoed. De geldigheidsduur van de bonnen voor keukengerei en serviesgoed, Reserve 3-77, 3-78, 3-79, 3-80 en 4-77, 4-78, 4-79 en 4-80 van de bonkaarten voor Voe-v dingsmiddelen, 13e periode K 310 en K 410 (dus de bonkaarten voor kinderen tot en met 13 jaar) is verlengd t.m. 28 Febr. 1943. Men kan dus t.m. bovengenoemde datum op deze bonnen, bij gelijktijdige afgifte van één der punten 01 t.m. 04 van de EV-kaart voor serviesgoed, naar keu ze metalen keukengerei of serviesgoed koepen. Inleveren bonnen door winkeliers: Suikerwerken 06, 07; suiker 480. Koffiesurr. 473, chocolade 05; Jam 481; brood 06, 07 A en B Beschuit 06 07, 492-495 alg. Boter 01, 06, marg. 04, 07; Kaas 487; 489; taptemelk 05, 06, 07; Melk: 05,06, 07 en 4-08 res. Tabak 06 A enB. Petroleum 08, 09, 10 en 28 verl. 04 kaart EA Brandstoffen: 01 t.m. 06 KF, 06 t.m. 10 BV en le t.m. 8e periode. Tarwebloem 492-495; Rijst 4-07 res. Maizena; 486; Gebak, zie brood; Beschuit: 06, 07; Vleesch: 05, 06 A en B Vleeschwaren: 05, 06, 07 A en B. Aardappelen: 06 A. en B. Kaarsen: 21, 22, S3 en 34. Textiel: TK 2e serie 1-100; 3e serie 1-120; Keukengerei 01-04 EV krt in comb, nrr 3-77 t.m. 3-80; 4-77 t.m. 4-80; Smeermiddelen' rood en blauw, per A, B. en C. Gort: 482; havermout 484; Peulvruchten: 485; Gemengd meel: 483 niet inleveren. BALANS N.V. T.E.S.O. Activa: Ongeplaatste aandeelen f 23945, kassa- f733,61, kassiers Rott. Bank f34563,61, effecten f 31541, s.s. Marsdiep f 500, Dr. Wagemaker f 500, m. s. Voorwaarts f36505,63, gebouwen f 11504,90, kantoor- inventaris f 1,postvervoer f 1250, goe derenvervoer f 0,25, vischvervoer f 165,30, interest f 431,45, steenkolen f 900, ma chinekamer- en dekbehoeften f 450, as- surantiepremiën f 1944,73, premiën ong en ziekteverz. f516, dienstkleeding f 100, aiukwerk en couranten f40, debiteuren f 1039,85, landerijen f28002,29, postgiro f 3672,98, hypotheken f 1600, dividendbe lasting f 148.27, beurtdienst Harlingen f 18000 kas busbedrijf f2319.41, To taal f200375.28. Passiva: Aandeelenkapitaal f 100.000, reserve fonds f76028.81, crediteuren f2139.50, di vidend f 1796.30, pensioenfonds f3809.35, winstsaldo 1942 f 16601,32. Winstverdeeling: aandeelhouders 5 pet. f 3802.75 tantième directeur en personeel f 1139.93, aandeelhouders 1 pet. f760,55, reservefonds f 10898,09, (totaal f 16601,32) Totaal f200375,28. MEDEDEELINGEN TEXELS BIOSCOOPTHEATER. HET WITTE ESCADRON. Over deze aangrijpende film schreef het Alg Handelsblad: Het is een in yele opzichten opmerkelijke film, waarin de vele liefdesconflicten, die week in week uit op het witte doek worden geprojec teerd, thans eens op mannelijke wijze worden opgelost. Antonio Centa, als Ma rio, is uitstekend, vooral tijdens de zware tocht door het gierende en kolkende woestijnzand. Het Volk: De harde ont- bt ringen der soldaten, die de opstandige Bedoeïnen moeten bekampen, worden in de wekenlange rit door de woestijn aan grijpend geschilderd. De Cetem: Een bceiende film, die speelt in een originee- le entourage, in een onbarmhartig kli maat, onder omstandigheden, die het tc-ste in een mensch te voorschijn roe pen. De Tijd: Een film tot stand ge bracht, die men met aandacht gadeslaat en die men met veel meer sympathie be groet dan menige klucht, die platgetre den paden gaat. Een boeiende film, die u een kostelij ke avond waarborgt. Bedenk dat verwaarloozen gevaarlijke gevolgen heeft. Geef Uw kind daarom direct de uit oude geneeskruiden bereide Akker's Abdijsiroop. Vanouds beproefd bQ boast, griep, bronchitis, asthma. AKKER'S 'sWérelds beste Hoestsiroop EEN GREEP UIT 'T RADIO-PROGRAM Vandaag: 12,30 (II) Visscherijonderzoek Zondag: 15,00 (II)Rigoletto, opera; 18,40 drama; 15,00 (II) Rigoletto, opera; 18,40 (II) Ned. Taalclub. Maandag: 19,00 (I) Praatje van Max Blokzijl; 17,00 (II) Over Jules Veme; 18,15 (II) NSB antwoordt. Dinsdag: 12,30 (II) Moderne mond- en klauwzeerbest rij ding; 18,15 (II) Neer- laDds stem v.h. Oostfront. Maar wij .dilettanten" en „politie ke analphabeten" brachten de storm over Nederland; de storm, die de stammen zal bevrijden van het doode hout, dat de groei van het levende hout belemmert. (Musser t). INGEKOMEN PERSONEN Martinus Pos en gezin van Andijk, Knokkel 37a n. Den Burg, Hallerweg 2. Maria M. Dalmeijer van Heiloo, Laar- manstr J 197 n. De Koog 57. Rudolph W. H. Ortmann, van Haarlem, Leidsche vaart 254rd. n. Den Burg, We verstraat 88. Wilhelm Schmidt, v. Duitschland naar S 19a. Wilhelm Kuhlen, v. Duitschland naar Gudeschild 290. Heinrich Schmidt, v. Duitschland naar S 19a. r VERTROKKEN PERSONEN. Theodorus C. Krol, v. Oosterend, Pe- perstr. 22 n. A'dam, Bloemgracht 66hs. Albert Zielman, van B 15 naar Blok ker A 30. Johanna A. P. Reij, van Den Burg, Warmoesstr. 18 n. Asten, Oude Stations straat 20. Aeilco J. Bulthuis, van Oudeschild 247 naar Zuidbroek. Francisca J. van den Boogaard, van De Koog 101 n. Spanbroek B 14. Willem A. Baars, van Oudeschild 318 n Den Helder, v. Heemskerkstr. 62. Maaike Mulder, van Den Burg, Koo- gestr. 52 n. Achtkarspelen, Boelensl. 253. Laat uw kinderen inenten. De Burgemeester van Texel, Overwegende, dat zich in de gemeente een geval van diphtherie heeft voorge daan. Vestigt de aandacht van de bevolking, inzonderheid van ouders van kinderen op het volgende' Dr. J. C. M. Grosveld,eertijds te Span broek, thans distnctsschoolarts voor Mid- den-Kennemerland, schrijft o.m. in ver band met de gestadige toeneming van de ze ziekte: Allen weten wel, dat het om een be smettelijke ziekte gaat. De smetstof, die wij kennen als diphtherie-bacil, leeft in de keel van 't patiëntje. Door uithoesten wordt de smetstof in de omgeving ver breid en kan dan den gezonde besmet ten Van diens weerstandsvermogen hangt het nu maar af, of de nieuw be smette ziek wordt of niet. Bij de be smetting worden het eerst de amandelen in de keel getroffen. Het kind is hange rig, voelt zich niet lekker en klaagt over keelpijn. Ziek zijn met keelpijn kan door velerlei oorzaken ontstaan, maar in een tijd als deze, wanneer er diphtherie heerscht, is het van het allergrootste be lang onverwijld den dokter te waarschu wen. Want deze bezit tegen diphterie 'n machtig middel, dat des te zekerder helpt naarmate het eerder wordt toegepast. De diphtherie begint dus met keelpijn. De smetstof, die in de keel voortwoe kert, heeft twee zeer gevaarlijke eigen schappen Ten eerste vormt zij vellen of membranen, die in de keel in het strot tenhoofd en in de luchtpijpen een ware hindernis voor de ademhaling kunnen gaan vormen. Het kind wordt benauwd, hijgt naar lucht en niet zelden sterft het dc-n verstikkingsdood. Ten tweede vormt de smetstof een vergif, dat het lichaam overal binnen dringt en het patiëntje door en door ziek maakt. Enkele organen, vooral het hart, en de zenuwen zijn voor dat vergif ge voelig, met alle ernstige gevolgen van dien, zooals hartlijden en verlammin gen De verlammingen kunnen nog w^- ken na de eigenlijke ziekte ontstaan. Er is dus alle reden om de diphtherie te vreezen. Het is zaak om thans bij een kind, dat ziek is en over keelpijn klaagt, den dokter te roepen. Maar we kunnen meer doen. Er is een goed middel om het weerstandsvermo gen tegen diphtherié te verhoogen. Dat middel bezitten wij in de onvatbaarma- king. Daarbij wordt een geringe en onge vaarlijk gemaakte hoeveelheid diphthe- riegif onder de huid gespoten. Het li chaam verweert zich daartegen door een overmaat van tegengif te produceeren, welke gedurende enkele jaren in het li chaam achterblijft. En juist die over maat van tegengif beschermt tegen een eventueele besmetting Reeds 2 a 3 weken na de volledige inspuiting (d.i. 3 maal met 2 weken tusschenpoos) kan men op een volledige onvatbaarheid rekenen. De diphterie is echter het gevaarlijkst voor de nog niet school gaande kinderen, zoodat juist deze de bescherming het meest noodig hebben. Texel, 5 Febr. 1943. De Burgemeester voornoemd, RIJK DE VRIES. EEN GROOTSCH PLAN. Autoweg Den Heider-Wadden eilanden - Groningen. In een onlangs te Groningen gehou den lezing voor het district Groningen van 't Technisch Gilde heeft de heer S. ten Bokkel Huinink, sprekende over het Waddenplan, een lans gebroken voor 'n groote snelverbinding van Amsterdam via Den Helder en de Wadden-eilanden naar Groningen, die zou kunnen worden tot stand gebracht door dichting der zee gaten tusschen de Wadden-eilanden. Men zou, aldus spreker, op deze wijze de kustgebieden kunnen beveiligen, ter wijl het geheele waddengebied zou kunnen worden drooggelegd, waardoor een belangrijke bodemuitbreiding zou worden verkregen. Op deze wijze zou de geprojecteerde autoweg dwars door het land kunnen vervallen en zou de stad Groningen in ongeveer twee uur tijd van Amsterdam uit te bereiken zijn over een autoweg zonder beweegbare bruggen. Daar van de „Mollenboonenstad" dan met deze waddeneilanden aansluiting zou kunnen worden bewerkstelligd met de Duitsche autowegen, zou een "dergelijke senlverbinding groote perspectieven ope nen, zoowel voor de stad Groningen zelf als voor de provincies Friesland en Gro ningen en de wadden-eilanden. Motor. DE DUITSCHE DUIKBOOTOORLOG. De Duitsche duikbootoorlog is nog steeds iets geweldigs. De geallieerden hebben nog geenszins een radicale verbe tering tot stand gebracht (Viscount Cranborne, Engeland). BOMMEN OP GOUDEN PAGODE. De beroemde gouden pagode van Ran goon werd door Britschebommen ver weest. Tien personen kwamen daarbij om. De bevolking is wegens deze aanval op een harer grootste heiligdommen zeer verontwaardigd. CHURCHILL OP REIS. Churchill heeft 30 en 31 Jan. in Tur kije, op zijn verzoek, besprekingen kun nen voeren met de Turksche president en met leden van de regeering. Hij was van eenige adviseurs vergezeld. Men zou gesproken hebben over de wijze, waarop Engeland en de V.S. Turkije kunnen helpen zijn defensieve veiligheid te vergrooten. In Egypte bezocht de Britsche premier o.a de Egyptische koning. Op "3e terug reis zou hij Lissabon aandoen. VOLKSKUNDE. STELTLOOPEN. Op stelten loopen is bij de jeugd van onze dagen aan de orde van de dag. Wij weten niet hoe het er aan de vaste wal mee staat, maar hier in Den Burg ziet men het allerwege. We hebbeq eens nagegaan, hoe het vroeger met dat steltenloopen gesteld was en raadpleegden daartoe o.a. het standaardwerk op het gebied van onze „Volksvermaken", in 1871 van de hand van J. ter Gouw verschenen. In dat boek schrijft Ter Gouw, dat het steltloopen in zijn tijd veel minder liefhebbers telde dan vroeger; bij vroolijke feestdagen was van ouds ieder op stelten. („Ieder" lijkt ons lichtelijk overdreven. Red.). Wij zeggen nu nog, merkt Ter Gouw op, wan neer er een algemeene pret is geweest: „De heele stad was op stelten", al heb ben we ook geen enkele steltlooper ge zien. Van wie wij die kunst van stelt loopen geleerd hebben? De natuurkundi gen en de Hagenaar (vanwege hun wa pen) beweren van de ooievaar. De Sino logen houden de Chineezen v00r onze leermeesters. De land- en volkenkundi- gen wijzen ons op het Fransche Departe ment „Landes", waar de bewoners van wege de gesteldheid van de grond op stelten moeten loopen. De oudheidkundi gen daarentegen houden vol, dat het steltloopen afkomstig is van de spelen ter eere van Pan, wiens bokspooten men met de stelten nabootste. De Romeinen zouden onze voorouders tot voorbeeld hebben gediend. Ter Gouw houdt dit voor het waarschijnlijkst. In verscheidene plaatsen hadden vroe- gei spelen en gevechten op stelten plaats. Hei vermaardste was dat, hetwelk ieder jaar in Namen (België) werd gevierd en veel toeschouwers lokte. Een volgende keer zullen we daar meer van vertellen. ONZE FAMILIENAMEN. 35. Lohman, Loman, Lomans, ontleend aan een dezer voornamen: Lomme, Lum- man, Lummert, Lume. Aan al deze woorden ligt het begrip „Loh" (bosch) ter. grondslag. WAT ZEGT DIE NAAM? 25. Urk was reeds in 966 een eiland. De naam zou „eiland" beteekenen. 26. Zuiderzee. In 1272 wordt deze naam het eerst gebruikt. Hij moet door de Friezen het eerst zijn gebezigd (zee ten zuiden van Friesland). HISTORISCHE NOOTJES De heer- Jan Kalis herdacht Juli 1913 de dag, waarop hij voor vijftig jaar voor het eerst de bok van de „deli" (Den Burg- Oudeschild) beklom. De bouw van de kaasfabriek te Den Hoorn werd Juli 1913 aanbesteed. De bouw van een zeevaartschool te Den Burg werd Maart 1914 aanbesteed. TEXELSCH DIALECT, in 't labberent, aan de sukkel, ziekelijk; vgl. labyrinth; lampie, lammetje; lap, halve stuiver; do's lap om leer, dat is leer om leer, larimönd(alleen bij Dekker aan getroffen; beteekenis? Volgens W. B. Ned. Taal VIII-I-1104 is een „lariedant" een onbeduidend meisje; De girodienst neemt voorloopig geen nieuwe rekeninghouders meer aan. Twee jongelui van 20 jaar werden te Bussum wegens inbrekerij gearresteerd. 2000 pakjes shag werden in beslag ge nomen bij twee smokkelaars te Tilburg. De 5-j. P.V. te Den Haag werd door een auto doodgereden- Door de duisternis is te Enkhuizen de 18-j. Mijntje v.d Zee verdronken Op een handkar moest een vrouw uit Oss, te Den Bosch dronken aangetroffen, raar een politiebureau worden vervoerd. Vijftig 1. jenever en f 100 werd gesto len ten nadeele van caféhouder W. P. te Weesp. Wielrennen. De Sportcommissie der N. W.U. heeft voor alle wegwedstrijden al le verzorging op de weg verboden. Boksen. Arnold Lagrand, 'Ned. kampi oen vedergewicht, i, heeft Maandag de Belg De Winter op punten geslagen. Wegens knoeierij met rijwieltoewij zingen kreeg ambtenaar -f. v. W. te Den Haag 2 jaar gevangenis en f 1000 boete. Op slag gedood werd een 39-j. man, die op de Brouwersgracht te Amsterdam een hijschplank op zijn hoofd kreeg. Veertig ingezetenen van Bergen wer den wegens diefstal en heling op de bon gezet. (Dagbl. v. N. Holl.) Mieren zijn uitstekende luizenverdel- gers; zij vreten de luizen op. (N. Rott. Courant.) Een slager te Oudorp verkocht in en kele weken 140 p. vet voor 10-15 gld per pond. Nu zal hij „z'n vet" krijgen. De f 100,000 viel in de Staatsloterij op lol 13624. Een kwart kwam in handen van een club van eenvoudige arbeiders te Arnhem. Voor f 60,000 werd door een inbreker weggehaald uit de juwelierszaak van F. K. te Den Bosch. Alleen goud; het zilver liet hij liggen. F. K. is verzekerd. Eenige menschen sprongen gekleed te water, maar het 4-j. jongetje, dat\van de Wiegbrug te Amsterdam te water was gevallen, kon niet meer worden gered. Een sigarenwinkelier te Hilversum deed ten onrechte aangifte van diefstal van 1500 sigaren. Dat kan hem een jaar kosten. Twee gewezen Hcldersche politieagen ten, Van Horik en Leening, werden we gens zwarte handel in sigaretten, enz., die van diefstal afkomstig bleken te zijn, tot twee mnd veroordeeld. Hij had veel melk achtergehouden en duaivan kaas gemaakt, die hij in de sluikhandel verkocht. Deswege werd de veehouder A.Blokker, W.Wormer, tot 'n bcete van f 1500 veroordeeld. Een zoogenaamde controleur nam bij winkeliers te Loosduinen 100 tabaks bonnen, die te vroeg waren ingenomen, in beslag. In Leiden probeerde „meneer" het ook, maar daar werd hij gevat. Winkelier Rekker te Bergum verkocht shag voor f3.50 per pakje, rooktabak voor f 30 per kg., enz. Hij kreeg f 12000 boete plus f 1000 proceskosten te beta len. Ongerekend wat in beslag werd ge nomen. Bij een brand in de boerderij der fam. L te Gilze is de wed* L. omgekomen. Men had haar vergeefs gezocht. De vol gende dag vond men haar lijk onder het puin. 16 koeien en 2 paarden waren ge- rea Bij verkoop van huizen wordt „offici eel" niet zelden de toegestane prijs be taald, maar „onder tafel" nog een extra bedrag. Drie notarissen, die zich daar mee inlieten, kregen net zooveel boete als het huis waard was. Een fabrikant le Boxtel bleek te heb ben gehamsterd' 42000 kg. an-thraciet, 1600 1 stookolie, 700 kg. graan, 20 1. je never, verder slaolie, vet. Alles is in be slag genomen Voor een rechtvaardige verdeeling wordt gezorgd. Zes maanden gevangenis werd gevor derd tegen Ir. Van der L. te Bloemen- daal, directeur Ned. £)okmij, Aan zijn schuld was te wijten, dat 30 Aug, 1940 te Zalt-Bommel een brugoverspanning neerstortte. Tien arbeiders werden daar bij gedood. Boschwezen. Door de Boerenleider is bij de Hoofdafdeeling I van de Nederl. Landstand ingesteld de afd. Boschwezen, welke met de reeds bestaande afdeeling Jachtwezen vereend wordt. Als leider dezer nieuwe afdeeling Bosch- en Jacht wezen is benoemd Vg. W. G. Nieuwen- kamp, te Baarn, tot nu leider afd. Jacht wezen van de Nederl. Landstand. Tot secretaris is benoemd Vg. K. Dilling te 's-Gravenhage. Het spreekuur dezer afd. wordt gehouden iedere Donderdag van 10 uur tot 12,30 uur v.m., Zeestraat 69, Den Haag. VOOR DE VREDERECHTER. Uitspraken. B. K r o o n e te Schagen kreeg over eenkomstig de eisch f 75 boete, omdat hij leden van de NSB voor landverraders had uitgemaakt. Hij zeide dit te hebben gedaan omdat hij zelf tevoren in een politiek gesprek als Katholiek gekrenkt was M e j. M. C o e v e r t, Den Burg, dié iemand voor „vuile NSB'er" had uitge maakt, kreeg f 10 boete. Eisch was f 25. Mej. A. Vader, Den Helder, maak te NSB-vrouwen voor iets leelijks uit en noemde NSB'ers landverraders. Zij kreeg zooals geëischt was, drie weken. (Dagbl. v. N.-Holl.) De metselaar V e n e m a te Oudeschild (wegens frauduleus slachten tot een jaar veroordeeld met last tot onmiddellijke ge vangenneming) is voortvluchtig TUNIS In Tunis werden nieuwe plaatselij ke aanvallen bloedig afgeslagen. (4 Febr). TURKIJE. In Turkije verscheen vorig jaar het Oude Testament in het Turksch. Nu volgt spoedig het Nieuwe Testament. IRAN Bij een vliegongeval in Iran zijn een Britsch stafofficier en eenige Iraneesche officieren omgekomen. ITALIË Ook in Italië worden nog beschikba re arbeidskrachten zooveel mogelijk ge mobiliseerd. ALGIERS. Bij Algiers brachten torpedovlieg- tuigen uit een convooi twee koopvaar ders en een Britsche torpedojager tot zinken. ÖELGIE Felix Timmermans werkt o.a aan een r v/er en aan een tooneelstuk, gewijd aan Breughel. SOVJET-RUSLAND. In W. Kaukasus en in het gebied van de Beneden Don werden vijandelijke aanvallen afgeslagen; de slag aan het Ladoga-meer leidde tot een belangrijk afweersucces. (4 Febr.) FRANKRIJK Frankrijk krijgt een nieuwe militie, gebaseerd op vrijwillige dienstneming. Marseille's oudste havenbuurt wordt gesloopt, historische gebouwen uitgezon derd. BULGARIJE In Bulgarije moeten alle vrijgezellen "an minstens 30 jaar trouwen; ambtena ren, die weigeren, worden ontslagen; zij, die in een vrij beroep een leidende posi tie beklpeden, werden bij weigering uit hun beroep gestooten. DENEMARKEN In Denemarken maakt men visch- leer per meter voor kleeding, ook voor stoelbekleeding. Te Kopenhagen werden door Brit sche bommqn zeven personen gedood, 70 gewond. De materieele schade bedraagt minstens vijf millioen kronen ENGELAND De Engelsche luchtmacht verloor in - Januari 238 vliegtuigen Alleen 4 Febr. reeds 76 (N. Duitschl. 28, N. Afrika 32, Frankrijk 15, Engeland 1). In Zuid-Engeland werden Woens dag belangrijke oorlogsdoelen gebombar deerd; Donderdagnacht werden haven installaties in O -Engeland bestookt VEREENIGDE- STATEN Met vier „vliegende forten" is Tïjang Kai Sjek met zijn staf naar Was hington vertrokken. In de V.S. worden 7 millioen auto's en alle niet gebruikt wordende banden gevorderd Met Maart zullen in de V.S. 200 soorten levensmiddelen alleen op punten te koop zijn. JAPAN. Welke nieuwe plannen Roosevelt en Churchill ook smeden, op de algemeene oorlogstoestand zullen ze geen invloed meer hebben. (H o r Japan). Het Japansche volk voert deze oor log vastberaden en vol vertrouwen op de eindoverwinning. (T o j o, de Japansche premier). Japansche vliegtuigen hebben bij de Salomonseilanden van 29-30 Jan. twee slagschepen, en drie kruisers tot zinken gebracht, een slagschip en een groote kruiser werden beschadigd. De vloot bracht tot zinken of beschadigde 132 oor- logs- en transportschepen, w.o. 10 slag schepen, 8 vliegtuigmoederschepen, 40 kruisers en 36 torpedojagers. 910 vlieg tuigen werden vernietigd. DUITSCHLAND Door een Britsche bomaanval Woensdagnacht op Hamburg leed de be volking verliezen. Minstens 28 Britsche vliegtuigen werden neergeschoten. 125 inwoners van Berlijn zijn on derscheiden wegens hun moedig optre den tijdens de laatste luchtaanvallen; o.a een vrouw, die met gevaar voor eigen leven 12 gewonden verbond. De Duitsche geoloog dr. Haalck be rekende, dat in het middelpunt der aarde een druk van 3,3-4,4 millioen atm. heerscht. De max.-temperatuur wordt op 8000 gr. geschat Dit jaar zal een groot standaard werk, gewijd aan de beroemde dr. Ro bert Koch, verschijnen. In Jan. is ruim een half millioen ton scheepsruimte vernietigd. Duitsche duikbooten brachten in Jan. 63 koop vaardijschepen, samen 408,000 ton, tot zinken. De luchtmacht in de Middell. Zee 188, met samen 114,000 ton, en 2 torpedo jagers. 37 koopvaarders, 209,000 ton, een kruiser en twee torpedojagers en twee be.wakingsvaartuigen werden bescha digd. Admiraal Dönitz, de bevelhebber van de onderzeebooten, is bevorderd tot groot-admiraal en benoemd tot opperbe velhebber van de Duitsche marine. Groot-admiraal Rader is op zijn verzoek ontlast van dagelijksch werk in de lei ding van de marine. Hij is benoemd tot admiraal-inspecteur der marine. Die kunnen voor vrouwen ge paard gaan met pgnen, die echter met AKKERTJES da delijl: kunnen worden gestild. Neem 'n AKKERTJE De Neder/andsche Pijnstiller

Texelsche Courant | 1943 | | pagina 2