boorbrouw poip-om Hr $k TEXELS BIOSCOOP THEATER „Het Witte Eskadron" ¥eltSc/ieep'n^ OMWISSELING LUISTERVERGUNNINGEN 't Erfenishuwelijk ELITE KOFFIE SURROGAAT IMori dat mi/'toch fiet fieste Deze duiveltjes der verspilling' bedreigen uw rantsoen yie vieren teesV DE MAGNEET. Witte Kruis Ledenvergadering DEN BURG - TELEF. 27 Een film van mannenmoed en harde werkelijkheid. RECEPTEN. Gortraoutpudding. 2 kopjes gortmout, 5 kopjes water, 1 groote citroen, 3 lepels suiker. De citroen zeer dun afschil len. Gortmout met het water en de ci troenschil aan de kook brengen, 7 min. zachtjes laten koken en de pan snel in da hooikist overbrengen. De gortmout 3 kwartier in de hooikist laten staan, daar na vermengen met de suiker en het ci troensap en overdoen in een met koud Water omgespoelde puddingvorm. De pud ding koud laten worden en naar wensch opdienen met een melksaus van custard- poeder. Indien geen citroen beschikbaar is. kan men amandel- of vruchten essence tcevoegen en de pudding presenteeren met een jamsaus. NUTTIGE WENKEN. Bloemvazen met groene aanslag Een tijdje wegzetten. Met gebakken aardappelen, vermengd met gekookte bruine boonen kan men. eventueel zijn broodrantsoen aanvullen. Ammoniak aan het waschwater toe- veagen. Uitstekend afwaschmiddel. Ook voor vettig geworden geschilderde deu ren, kozijnen, enz. Gummi-ringen na gebruik afwasschen, drogen (niet bij de kachel), opbergen in trommeltje (waarin ze vlak kunnen lig gen) op koele plaats. Warmte doet gum mi barsten Natuurlijk speelt ook de kwa liteit een rol. TIJDENS DE VORIGE WERELDOORLOG. Een 71-jarige nachtwaker werd in de Planciusstraat te Amsterdam tegen de grond geslagen door drie mannen, die kolen wilden stelen uit een pakhuis, waar die man de wacht hield. (Febr. 'J8). Van een buiten gebruik gesteld r.k, kwrkhof te Eindhoven werden Februari 1918 alle houten kruisen ontvreemd. Men zal ze voor brandstof hebben ge bruikt. INGEZONDEN. ANTWOORD AAN C.V. v.h. C. R. KEIJSER Co. Naar aanleiding van uw ingezonden stukje in de Texelsche Courant van 27 Jan. zou ik, als samensteller van de in leiding „Coöperatie in de Landbouw", u het volgende willen antwoorden. In m'n inleiding heb ik getracht uiteen te zetten o.a. hoe de Coöperatieve Aank. Vereenigingen in ons land zijn ontstaan. Al6 een der oorzaken heb ik genoemd de toenemende beteekenis van het gebruik van kunstmest. Ik heb daarover woorde lijk het volgende gezegd: ,,Het werd indertijd noodig geoordeeld, dat de waarde van deze meststoffen werd onderzocht, daar op het oog de kwaliteit niet beoordeeld kon worden. Het spreekt vanzelf, dat dit door geza menlijke aankoop beter en goedkooper geiegeld kon worden. De toenmalige le- voranciers bleken het in vele gevallen met de eerlijkheid niet al te nauw te namen, zoodat veelvuldig vervalschingen voorkwamen". Deze zinsnede heeft u zich blijkbaar persoonlijk aangetrokken, doch ik zou u willen vragen: Was daar feitelijk wel aanleiding voor? Ik geloof niet, dat ie mand hieruit kan lezen, dat dit een ver dachtmaking is tegen de Texelsche par ticuliere kunstmesthandel. Ik heb daar in m'n inleiding juist angstvallig voor ge waakt, omdat ik een dergelijke manier van propaganda voor de Coöperatie af keur. De Coöperatie heeft wel andere middelen om de boeren van het nut hier van te overtuigen. U vraagt tenslotte bewijzen. Het wordt in landbouwkringen als vaststaand aangenomen, dat één der oor zaken van het ontstaan der Coop. Aank. Vereenigingen is geweest: het toenemen de gebruik van kunstmest. Dat daar vroeger veelvuldig vervalschingen bij optraden, is eveneens voldoende bekend. Mocht u daar eventueel nog aan twijfe len, dan zou ik u willen aanraden, de verslagen van het Rijkslandbouwproef- station te Maastricht uit die tijd eens op te vragen. A. J. KEIJSER. FEUILLETON. Oorspronkelijke Nederlandsche roman door HENK VAN HEESWIJK. 5.) U hebt uw oom, de heer Nicolaas Jan van der Steen goed gekend, niet waar7 vroeg de notaris. Jawel, hij was na het overlijden van mijn ouders mijn voogd. De laatste jaren heb ik hem niet meer gezien, nadat wij earug ongenoegen hebben gehad. Dat weet ik, antwoordde de notaris, die zichtbaar zenuwachtig was. Ik ben ar van overtuigd, dat hier thans de wet tige erfgenaam staat van de heer van der Steen en niets belet ons thans meer om het testament voor te lezen. Zooals u bekend is, had de heer Van der Steen geen verdere familieleden dan u. Volgens de Nederlandsche wet was de heer Van der Steen geheel vrij betreffende zijn nalatenschap, daar u slechts een neef bent. Daarom heeft de heer Van der Steen enkele legaten vermaakt aan zijn personeel, alsmede aan liefdadige inrich tingen. Maar ik zal u thans het testa ment voorlezen. Kees zat thans in spanning en luister de met aandacht naar de droge opeom- HALLOHALLOi STUURT U M/J DIRECT NOG TWEE PAKJES KABOUTER GOEDERAAO 1Het aansteekvlammetje onder den geyser. 2. Het lampje, dat onnoodig brandt. 3. Onnoodig sterke lampen, waar zwakkere ook dienst kunnen doen. 4. De radio, als U er niet naar luistert. Deze vele kleine duiveltjes maken één grooten vijand, die U belet uit te komen met uw gas- en electriciteitsrantsoen. Waak dus tegen elk „gedach teloos verbruik" van gas of stroom, het bedreigt uw eigen en aller rantsoen. Contro leer geregeld, dan komt niet voor verrassingen te staan, dan kunt Ge tijdig zelf ingrijpen! Il;ial meer Hannir uil mimlcr Morgen is er iemand jarig, en dan bak ik 'n groote taart! 'k Heb ter eere van die feestdag, il m'n bloembonnen gespaard. Verder heb ik niet veel noodig, 'n Pakje Roer-Om en de kraan. €één melk, want dan zou 't voordeel der Roer-Om verloren gaan! VAN IN FEBRUARI DE LETTERS C EN D ALLE luistervergunningen 1942 moeten in den loop van dit jaar worden omgewisseld op een postinrichting (geen postagentschap) Toezending vindt niet meer plaats. In Februari zijn aan de beurt: 8C t/m Coo I 10: Del tm Doz 9 Cop t/m Dek 11: Dra einde D Postrekening 400200 is opgeheven; iedereen moet zegels plakken. De luisterbijdra ge 1942 f 11.-) moet geheel voldaan zijn èn één termijn f 1 voor Januari 1943. De letters A en B, die in Januari in gebreke bleven, kunnen moeilijkheden voorkomen, door hun luistervergunning onmiddellijk - aangetee- kend - toe te zenden aan de 3e afd. van het Hoofdbestuur der P. T. T te 's-Gravenhage met verzoek om toezending van een nieuwe vergunning. Deze regeling is niet van toepassing op de Rijksradiodistributie. In Maart zijn de letters pjj E t/m G aan de beurt. pjj GEVRAAGD: van allerlei aard. Stuur be- bericht. Ook gevr. leege flesschén en vodden. Rijk, Waalderstr. 25. 't Is maar een weet, Koopt in. HUWELIJK. Eenzamen van alle rangen, standen en leeftijden, wendt u allen tot Neder- land's grootste Bemidde lingsbureau met uitgebrei de relaties door geheel Ne derland, ook in de boeren stand. Tallooze tevreden heidsbetuigingen liggen ter inzage. Inlicht, schriftel. en mondei. Bureau „HOL LAND", Amsterdam W., Admiralengracht 219. op Woensdag 10 Februari a.s. te 7 uur in hotel „De Oranjeboom". AGENDA- 1. Opening. 2. Notulen. "3. Rekening en verant woording. 4. Verslag rekeningnazie- ners. 5. Jaarverslag. 6. Verslag algem. verga dering. 7. Bestuursverkiezing. 8. Benoeming rekeningna- zieners. 9. Benoeming afgev. alg. vergadering 10. Rondvraag. 11 Sluiting. Namens het Bestuur, P. DROS Az., Voorzitter. J. PISART, Secretaris. Zondag-, Maandag- en Dinsdagavond 8 uur, alsmede Zondagmiddag half 4 Als hoofdnummer van ons nieuwe programma vertoonen wij Bekroond op de Biennale te Venetië. De bovenmenschelijke strijd van woestijn troepen tegen de natuur en de menschen. Alle leeftijden Tobis Holland Nieuws Verboden te rooken Ufa Wereldnieuws 'Om storing tijdens de filmver- tooning te voorkomen wordt dringend verzocht vóór 8 uur aanwezig te zijn ming van de legaten, die zijn oom had vermaakt aan zijn huisknecht, zijn huis houdster, zijn tuinman ende verschillen de inrichtingen van liefdadigheid. Nu zou hef komen, dacht hij, toen de notaris ver der ging: „De overblijvende som, groot honderd vier en tachtig duizend gulden, vermaak ik aan mijn neef, Cornelis Blokker, hoe wel ik er niet van overtuigd ben, dat zijn geld aan hem goed besteed zal zijn. Om althans eenige voorwaarden te scheppen, die als garantie kunnen gel den voor een degelijk beheer van dit geld, komt mijn nalatenschap, behalve de som van honderd vier en tachtig dip- zend gulden, staande op de Rotterdam- sche Bank, mijn woonhuis en tuin te Aerdenhout, alsmede de meubelen en het verdere huisraad, mijn bibliotheek met boeken, aan mijn neef Cornelis Blokker, op de volgende voorwaarden: 1 De ongedurigheid en wispelturigheid van hem heeft mij steeds veel verdriet bezorgd. Na mijn dood zal hij moeten kunnen aantoonen minstens één jaar in betrekking te zijn bij een en dezelfde patroon. 2. Om te voorkomen, dat een vrijgezel in zijn zorgeloosheid en onvoorzichtig heid met mijn geld de verkeerde kant op gaat, verlang ik, dat mijn neef, als mijn erfgenaam, binnen zee maanden na mijn dood wettig gehuwd moet zijn met een ter goeder naam en faam bekend staan de vrouw. Voldoet mijn neef aan deze beide voorwaarden, dan benoem ik hem als eenig erfgenaam van al mijn geld en bezittingen, hierboven nader omschre ven Kan hij op de gestelde termijn niet aan beide voorwaarden voldoen, dan ver valt zijn vermogen, alsmede al mijn be zittingen aan onderstaande vereenigin gen Kees luisterde nauwelijks naar de op somming van de verschillende philantro- pische vereenigingen, die alle- een deel van het geld van zijn oom zouden ont vangen, als hij niet aan één van beide voorwaarden voldeed. En hij zat nog ge heel verbouwereerd na te denken, toen de voorlezing van het testament al lang was afgeloopen. j Tot zoover het testament van uw ocm, mijnheer Blokker, zei de notaris, waardoor Kees weer eenigszins tot zich zelf kwam. Als ik het goed begrijp, zei Kees, ontnuchterd, ben ik erfgenaam, als ik aan twee voorwaarden voldoe. Met an dere woorden, tot zoolang krijg ik geen cent in handen. Juist, mijnheer, antwoordde de no taris droog. De voorwaarden zijn: u moet minstens één jaar in dienstbetrek king zijn bij dezelfde patroon en u moet binnen een half jaar na de dood van uw oom getrouwd zijn. Ik zou thans wel van u willen vernemen, of u aan deze beide voorwaarden kunt voldoen. U zei- de zooeven te werken in Berlijn, niet waar? Jawel, antwoordde Kees, bij de Bergmann-fabrieken. Aan de eerste voor waarde voldoe ik, want ik werk er reeds ruim twee jaren zonder onderbreking. Dat kunt u natuurlijk bewijzen. Informeert u maar, antwoordde de ander droog. Belt u de directie maar op. Dat kan ook op een andere wijze onderzocht worden, mijnheer. Maar nu de tweede voorwaarde: Bent u ge trouwd? Neen, antwoordde Kees. Hij wilde er aan toevoegen: gelukkig niet, maar hij dacht aan de erfenis en slikte nog juist aeze toevoeging in. Dan bent u wellicht verloofd? Ook dat niet. U hebt zeker wel trouwplannen? Dat wil zeggen, antwoordde Kees lachend, een half uur geleden nog nie^ maar voor zoover ik weet, op het oogen- blik wel. Ongetwijfeld hebt u dan reeds een aanstaande vrouw op het oog? Neen, maar dat is geen bezwaar. In een half jaar tijds is die wel gevonden. (Wordt vervolgd.) PAARDENVERZEKERING „TEXEL". De Onderlinge Paardenverzekering E. L. vergaderde 27 Januari in Hoj De Hoop te De Cocksdorp. Na opening door voorz. C. J. Geei las seer. C. Stoepker de notulen en vi volgens het jaarverslag. In 1942 wen 40 paarden overgenomen, waarvan 5 nood geslacht en 3 levend verkocht, werden goedgekeurd, 20 afgekeurd, waren verzekerd voor f 25175,uitl taald werd f 20140,opbrengst f 2967,62. Per 1 Juli bedroeg het ledi tal 204; nieuwe leden 8. Totaal verzeki bedrag per 1 Juli f411165. De heer J< dc Graaf Johz. verklaarde namens commissie van onderzoek, dat alles Oide Werd bevonden. Ontvangsten f 23751„06; uitgavi f 21886,82Vt; saldo f 1864.231/*. De heer A. Garritsen werd met biji a^emeene stemmen herkozen. Het bestuur stelde voor 1 pet. prern te heffen en later bij een eventueel kort een naheffing te doen. De administrateur en taxateurs werdi herbenoemd Verder geschiedde de beni ming eener commissie van onderzoek treffende een schadegeval, dat door bestuur niet kon worden afgewikkel Benoemd werden de heeren Joh. Graaf Jz., M. Witte Cz., A. Dros Dz., Koorn en Joh. v. Maldegem. Over 't transport der gestorven dien werd van gedachten gewisseld. Voorlo pig zullen de leden zelf voor het vervo moeten zorgen. De kosten worden do de Vereen, betaald Spoedig het dier we brengen verhoogt de kans op goedke ring. Met de Rundveeverz. en de Noo slachtplaats zal getracht worden een o lossing van dit vraagstuk te krijgen. Bij de rondvraag merkt de heer Koei op. dat er momenteel een groot aant paarden is, waarbij, als gevolg van voeding, zeer veel ziektegevallen voo komen. Door het toedienen van minen Ier. zou iets verbeterd kunnen worde Ook zou het aanbeveling verdienen sta len, waar vreemde paarden gestaan hel ben, te ontsmetten; ook de hoefstallen b di smeden. De heer P. Dros Bz. merk op, dat vrij gemakkelijk een toewijzii voor mineralen kan worden verkregen liet is niet van belang, hce oud m< is. maar hoe men oud is. VOOR DE JEUGD. KAMER NUMMER 13. 11. Voetje voor voetje ging ons viert? nu de geheimzinnige kamer binnen. Docv een smal venstertje alleen viel wat lich Overal lag het stof wel eéfi vinger dil Ook was het vertrek vol spinnewebb In deze smerige omgeving kon Marie mi haar wonden, door de kat toegebrach] wel gevaar lopen. Carmen stelde hai daarom voor, die wonden eerst te verbinden. De jongens zouden met hi verdere onderzoek wachten tot de mei jes terug waren. (Wordt vervolgt De Prijsraadsels. Ik verwacht jul! briefjes niet later dan 10 Februari. jongensnaam, die omgekeerd bleef zo; hij was, luidde: Reinier!) De toverlantaren is deze maand no op een aantal dagen beschikbaar. De pla tencollectie werd uitgebreid met 14 ts f ere len uit het leven van Michiel de Ruy ter. Weest er voorzichtig meeEnkel families verzuimden de twee kwartje huur in de „toverlantarenpot" te stortei Mm- en onvermogenden alleen zijn hier van vrijgesteld. Alle anderen helpen me aan uitbreiding en onderhoud van 't ma tc-riaal, nieuwe lampen, enz. Met vriendelijke groeten, Jullie OOM KO. VAN DE BOEKENPLANK, illllllll GOEDE BOEKEN. 't Is niet de vraag Al wat in boeken steekt In 't hoofd te zaam'len, Doch of 't daar iets wekt en kweel (Vosmaer. Boeken, waar je wat aan hebt; boi ken, die je keer op keer ter hand neei en iedere keer met genoegen leest. Di houden hun waarde! Wij hebben er no verscheidene in onze kasten en in om étalage staan; boeken, die het'geld dub bel en dwars waard zijn. Koopt een gofl boek! Een aanbevelenswaardige geldbe legging. Boekhandel Parkstraat (Ingei Mededeeling). HYGIENE EN VEILIGHEID. 496. Tongbeslag. Een in de leekenwe relc nog steeds gangbare meening is, da het tongbeslag 'n soort barometer vorm voor de maag, zoodat men de toestan van de maag daarnaar zou kunnen be oordeelen. Dit is niet juist. Eerder zullei de soms zeer belangrijke tongbeslagen di maag beinvloeden dan de maag de tong (L. T. S. Boerma, tandarts). PI429/1. Verantwoordelijk voor d< geheele inhoud: G. Joh. Duinker. - Plaatsvervanger J. de Waal, Den Burg Uitg. en Drukkerij Fa. Langeveld ei De Rooij, Den Burg, Texel. I

Texelsche Courant | 1943 | | pagina 4