Ons Nederland zal herrijzen. UW PLAATS IS NOG VRIJ! WERELDNIEUWS BINNENLAND Morgenmiddag om 4 uur worden te Den Burg en Den Hoorn de sirenes bij wij?e van proef in werking ge steld. Niemand make zich dus ongerust. n 56c JAARGANG. No. 5729. WOENSDAG 17 FEBRUARI 1943. TEXELSCHE COURANT Een overwinning van Stalin ^eteekent' dat het bolsjewisme heerscht van de Ja- pansche Zee-tot in het hart van Europa en na eenige tijd ook in de Westslj-ook, ook in Nederland. In 1936 schreef De Maasbode terecht, dat het communisme een duivelsch stelsel is, dat zich welbe wust te'gen God richt. Sedert 1931 voert de NSB daartegen 'strijd. De bestri/ding van de zijde der regeerders was *inaar schijn. Zij beschermden eigen ambten'en waardigheden, geld en effecten en> be- I streden de NSB. gingen er van door* lie ten het volk strijdend achter en hitsen 't nu op! Dat is driemaal verraad aan eigen volk. Wat nu geschiedt is sluipmoord. De da ders zijn nog onbekend. Ze zijn door Lon den gezonden of er toe aangezet door de Oranjezender, door Nederlandsch spre- kende joden en hun handlanger. Ger- brandy. Er zijn geen gijzelaars doodge schoten omdat generaal Seyffardt in zijn laatste uren en ik voor hen zijn inge- sprongen. Maai wanneer het met die sluipmoorden door mocht gaan, komt er een oogenblik, waarop in Den Haag naar mij niet meer geluisterd wordt. Dan geef ik voor het leven van de gijzelaars geen MUSSERT SPRAK OP DE DAM. In een grootsche betooging op de Dam te Amsterdam heeft Mussert Zaterdag middag het woord gevoerd. De rede duur de een half uur. Ze werd bij vherhaling door applaus onderbroken. Aan heli slot mocht de leider een stormachtige ovatie in ontvangst nemen Zijn woorden maak ten een diepte indruk. Boven Nieuwedijk en Kalver^traat waren spandoeken aan gebracht met net opschrift: Tegen Mus sert is voor Moskou" en ..Eenheid tegen bolsjewisme". J KENT UW PLICHT! Het bolsjewisme vormt een bedreiging voor. geheel Europa Daarom is zijn be strijding ook een gemeenschappelijke Eu- ropeesche plicht. Dient uw land en uzelf en blijft niet langer afzijdig. Stort op giro 432100. Verzorgingsfonds van het Vrijwilligers-Legioen Nederland KOSTELOOZE VACCINATIE. Wijziging vastgestelde data. De Burgemeester der gemeente Texel maakt bekend, dat de data, waarop de gelegenheid tot kostelooze vaccinatie zal zijn opengesteld, genoemd in de publica tie d.d 3 Februari j.l., opgenomen in de Texelsche Courant van 10 Februari 1943, één week later zijn gesteld, voor zooveel betreft Den Hoorn, Oudeschild, De Waal en De Koog, zoodat de regeling voor de ze dorpen thans is als volgt- Woensdag 24 Februari a.s.: Den Hoorn, om 12 uur; Oudeschild: om 14,30 uur; De Waal: om 16 uur; Donderdag 25 Februari a.s. te De Koog: om 16 uur. Texel, lp Februari 1943. üe Burgemeester voornoemd, RIJK DE VRIES. De Secretaris, JONKER. UITREIKING kaarten zware arbeid. De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat toe- slagkaarten voor zwaren arbeid zullen worden uitgereikt voor het tijdvak van 21 Februari20 Maart a.s., uitsluitend aan hen, die eerf volledig ingevuld for mulier kunnen overleggen: Op Donderdag 18 Februari a.s. te Den Burg in het Fanfaregebouw van 9-12 uur des morgens;' te Oudeschild- in de o.l. school van 2,00- 3,30 uur des middags; te De Waal: in de o.l school van 4,30 5.15 uur des middags. Op Vrijdag 19 Februari a.s. te Oosterend in een lokaal der o.l. school van 9,30-12,00 uur des middags, te De Cocksdorp in de o.l. school van 1,30-2,30 uur des middags, te Midden-Eierland in de o.l. school van 3,30-5,00 uur dgs middags. Op Zaterdag 20 Februari a.s. te Den Hoorn in de o.l. school van 9-9,45 uur des morgens; te De Koog in de o 1. school van 11-12 uur des morgens Medegebracht moeten worden de dis tributiestamkaarten. Texel, 15 Februari 1943 De Burgemeester voornoemd, RIJK DE VRIES. Boterbon 05 moet uiterlijk vandaag (Woensdag) bij uw winkelier worden in geleverd. Daarop kunt u 28 Febr. marga rine koopen. Op boterbon 07 (bij winkelier ingele verd) kan t.m. 27 Febr. 125 gr margarine worden gekocht Handelaren dienen Vrijdagmorgen a.s. alle bonnen 05 „Boter" in te leveren bij de Distnbutiedienst. Bij het met berei ken van een tiental rantsoenen kan aan vulling plaats hebben met andere gel dige boter- of margarinebonnen. Fruittelers mogen voor eigen .gebruik uit hun boomgaard vrij over een deel van de ^ogst beschikken. cent meer. Aan mij'n 'verzoek, de NSB te wape nen, wordt met spoed gevolg gegeven. De verhaaltjes over bijltjesdag moeten nu maar eens uit zij. Ik heb gedaan gekregen, dat bona fide studenten hun studie kunnen voortzetten. De anderen moeten in Duitschland gaan werken Dat zal hun goed'doen. 300 NSKK-mannen van Nederlandsche stam zijn in Stalingrad gevallen. We her denken hen en bréngen hulde aan het Legioen, dat voor de tweede maal eervol werd vermeld. Het is de eer van iedere man tegen het bolsjewisme te strijden. Het is de eer van ^het heele volk de mis dadigers uit te roeien, opdat niet het hee le volk de dupe wordt van de misdaden der sluipmoordenaars. Laten wij ons als volksgenooten vinden in ons godsver trouwen, onze liefde voor volk en vader land en onze eerbied voor de arbeid, en als Nederlandsch volk een eenheid vor men tegen het menschonteerende bolsje wisme. Europa zal leven, ons Nederland zal herrijzen, dood aan de bolsjewieken! (Mussert in zijn rede, Zaterdag te Amsterdam uitgesproken.) BESCHIKKING van de Commissaris-Generaal voor de Veiligheid over de vervroeging van het sluitingsuur der café's en van het tijdvak waarin men zich niet op straat mag be vinden in de steden Amsterdam en Den Haag 's-Gravenhage, 13 Febr Op grond van par. 52 der verordening van de Rijks commissaris voor het bezette Nederland sche gebied no. 1-1943 verorden ik met ingang van 14 Februari 1943 't volgende: In de steden Amsterdam en Den Haag wordt tot nader orderhet sluitingsuur der café's cn openbare gelegenheden tot 19 uur en het begin van het tijdvak, waarin men zich niet op straat mag be vinden, tot 20 uur vervroegd. Voor de overige gemeenten blijft de bekendge maakte algenieene regeling van kracht. Overtredingen worden op grond van de in de aanvang vermelde verordening ge straft. De Commissaris-Generaal voor de veiligheid, (w.g.) RAUTER. SS-Gryppenfuehrei^ en luitenant-generaal der politie. INHOUDING OP LOONEN VOOR VEREVENINGSBELASTING. De centrale persdienst van het Nederl. Arbeidsfront meldt: Het Nederlandsche Arbeidsfront doet 'n beroep op de „Belriebsfuehrer" voor zoo- Ver het hun is toegestaan l'/s pet. van de loonen in te houden, ten bate van de vereveningsbelasting, om thans deze hef fing voor eigen rekening te nemen, ten bewijze van hun voornemen degenen, die in ,hun onderneming werkzaam zijn, juist thans zooveel als in hun vermogen is bij te staan. DE REDDING VAN ONS VOLK. Er gaat een' vloedgolf van moord en terreur door ons volk, zooals de NSB er reeds meer heeft doorgemaakt ionder te wijken. Maar hebt geduld met on2e volksgenooten, gij, leden van de W.A.: Wij strijden niet tegen hen, maar vóór hen. Doch weest, indien noodzakelijk, keihard. Bedenkt, dat de geest van vele volksgenooten builen hun schuld en haast buiten hun weten is vergiftigd. Wij ber strijden de aanstichters der rampen, die ons volk hebben getroffen. Wij willen ons volk redden. Wie thans zijn plicht ver zaakt en dé strijd schuwt, is een driedub bel verrcTder. Het doel van de strijd der NSB is'nog als vóór 1940: Het Nederl. volk zou door de NSB worden gered en Mussert zou zijn leider worden. Dat was en is nog ons ideaal. (Van Geelker ken. plv. lejder NSB.) DE W.A. STAAT PAL. Ons doel is' de bevrijding van ons va derland. De W.A. is de kern der Bew^ ging. Daardoor is de W.A. niet in tel bij hen, die met volk en vaderland niets op hebben. De strijd gaat tusschen bols jewisme en nationaal-socialisme. On wrikbaar gelooven wij in de overwinning van het nat,-socialisme Wanneer de moordenaars denken, de W.A. te kunnen imponeeren, zullen zij lang jnoéten wach ten. De W A. staat pal en zal haar taak ons volk te beschermen en naar de herrijzenis te leiden volbrengen. (Mus sert). EERST NADENKEN DAN INSCHAKELEN. Zoo bespaart u electriciteit. Iedere huisvrouw weet, dat er zooveel mogelijk kölen als uitgangsstof voor vele andere onontbeerlijke producten, be spaard moeten worden. Wie stroom be spaart bespaart ook kolen! Wanneer m iedere huishouding slechts één enkele gloeilamp van 25 Watt een kwartier lang uitgeschakeld blijft, in plaats van nutte loos te branden (alleen omdat met het uitschakelen ervan vergat) worden hier door vele duizenden kilowatturen be spaard, welke voor andere, gewichtiger doeleinden kunnen worden gebruikt. Eerst nadenken, dan in schakelen! Het geheele gezin moét hieraan'denken, in ie ders eigen belang, want wie zijn rantsoen overschrijdt, krijgt boete of wordt van de toevoer afgesloten. Aanvallen bij Charkof afgeslagen. O. en N.O van Charkof werden in on middellijk met veel élan uitgevoerde^ te genaanvallen bij herhaling sterke vijan delijke aanvallen afgeslageh. Meer dan 4000 gesneuvelde bolsjewisten bleven op het gevechtsterrein liggen, 20 vijandelij ke pantserwagen^ liggen, vernietigd voor onze stellingen (Hoofdkwartier 14 Febr.) Rostof cn Worosjilofgrad vol gens fJlan ontruimd. Volgens het weermachtsbericht van 15 Febr werden, in bet kader der troepen verplaatsingen uit de Donetzbocht naar de verkorte verdedigingssteHing, Rostof en Worosjilofgrad, zonder dat de vijand het kon belemmeren, ontruimd Op ver scheidene "plaatsen aan het oostelijk front werden aanvallen met zware verliezen voor de vijand afgeslagen. Het a.s. Duitsche offensief in het Oosten. Aan het Oostfront zijn de Duitsche troepen practisch* tot hun uitgangsstel lingen van het zomeroffensief v terugge keerd. De afgeloppen oorlogsjaren heb- 'ben bewezen, dat de winter zich 't best leent voor bolsjewistische operaties en de zomer het best voor Duitsche. Militaire kringen te Berlijn twijfelen er niet aan, of dit zal ook a.s. zomer blijken. Boven dien zullen de Duitschers dan nieuwe wapens gebruiken, welkë nu in serie worden vervaardigd. Over een week of vier, vijf zal de dooi'invallen; die zal de operaties eenige tijd belemmeren (on begaanbare wegen). De kracht der bol sjewistische reserves wordt door de Duit schers allerminst onderschat, maar reeds is bij de laatste aanvallen duidelijk op gemerkt, dat ze minder worden; de bols jewiek raakt langzamerhand 'afgemat. In Syrië en Libanon. In Syrië en de Libanon hebben op groote schaal troepenconcentraties plaats. De Britten en de Amerikanen zouden daar een basis willen stichten. Hierdoor zou de oorlog dichter bij Turkije komen. Duitschland paraat. Berlijn houdt, rekening met een inva siepoging inmiddels zijn de verdedigings werken langs de westkust'van Europa nog sterker dan» de Westwal. Bovendien zijn ze bezet met de meest volledig op geleide Duftsche soldaten. Bij een Britsche bomaanval op Mi laan werden veel huizen in de stad ern stig beschadigd. 15 personen werden ge dood, 224 gewond. Twee vliegtuigen wer den neergehaald. Ook of) Spezia werd n aanval gedaan. De Italiaansche kroonprins bracht een bezoek aan het door de Britten ge bombardeerde Turijn. Albanië heeft een nieuwe regeering gekregen. Binnenkort zullen m Tunesië harde gevechten moeten worden geleverd. We hebben ei- ook zware verliezen te wach ten. (Minister S t i m s o n. V.S.) Gandhi is alleen bereid ziin honger staking op te geven, wanneer hij vrijge laten wordt. De Indische regeering wil echter niet toegeven. "Daar aan Gandhi's verzoek om vrij lating nog geen gevolg werd gegeven, hadden in heel Br.-Indië opnieuw betoo gingen plaats. Botsingen met de politie en stakingen zijn er aan de orde van de dag. Argentinië komt onder steeds groo- ter druk van de zijde der geallieerden In Natal (Brazilië) zijn vier Sovjet- generaals en een admiraal aangekomen. In Uruguay is door de droogte 30 pet. van de veestapel omgekomen. In de V S.' mogen juweliers geen platina meer verwerken Te Pittsburg staken onderwijzers. Zij stuurden 1450 kinderen naar huis en eischen .plm. 1500 dollar salarisverhoo- ging. Niet alleen in bedrijven, die voor de regeering werken, maar ook in alle an dere in de V.S: is de werkweek van 48 uur ingevoerd. n.Ir. de Belgische Congo zijn weer Amerikaansche soldaten aangekomen. Japan heeft 300,000 krijgsgevange nen. o.w. 118,000 blanken Op Java wordt de katoenteelt sterk uitgebreid. Bij de O.-kust van Australië hebben de Japanners in plm. drie weken zes vijandelijke schepen in de grond ge boord, 54000 ton. Drie personen zijn in Halland (Zwe- aen) het slachtoffer van een geheimzin nige ziekte (een soort kinderverlamming) geworden De scholen zijn er gesloten. Bij de Spaansche kust werd een Deensch schip door Britten getorpedeerd De bemanning kon gered worden. VANDAAG VOOR ZOOVEEL JAAR. 17 FEBRUARI. 1827. Pestalozzi te Brugge geboren. 1878.- Edison krijgt patent op de door hem uitgevonden fonograaf. DE ZON. Wo 17 Febr.' op 7,5^; onder 17,56 DE MAAN. Wo. 17 Febr. op 15,18; onder 6,10 HOOG WATER OP TEXELS REE Wo. 17 Febr. 7,58 en 20,22 Do. 18 Febr. 8,43 en 21,00 Vr. 19 Febr. 9,18 en 21,34 Springtij 22 Februari. GENERA.AL-LUITENANT WOLFGANG FISCHER, Eikenlootdrager, bij een be spreking aan hei Tunesische front. (P.K. Lueken, Atl.-Sch.) Een vrij groot gebied rond de ster- ïenwaëht van de Berlijnsche universiteit is tot reservaat verklaard ten béhogvë van aardmagnetische onderzoekingen. Het Duitsche Arbeidsfront stichtte in deze oorlog reeds 510 beroepsscholen voor volwassenen (3 millioen leerl.) -r In Duitschland werden de plaatste maanden 2500 nieuwe wapenfabrieken gebouwd. Te Berlijn namen 65 oorlogsinvali- oen aan het examen voor het sporteere- teeken deel. De meesten slaagden. In Duitschland zullen binnenkort geen filmweekbladen, luxe modebladen en postzegeltijdschriften meer verschij nen. Veel dagbladen worden samenge voegd of verkleind..In de toekomst zul len de drukkerijen het met de helft van haar personeel moeten stellen. Óp een Berlijnsch station deed zich een ontploffing voor, waardoor twee per son ert»'-werden gedood en vele z\vaar ge wond Zondag wierpen Britsche vliegers bommen op eenige plaatsen in Wesl- Duitschland, vooral op Keulen, waar de bevolking verliezen leed Vooral in woon wijken ontstond brandschade. Acht bom men wei'pers werden er neergeschoten; aan de Kanaalkust nog twee. De schrijver Rudolf Herzorg (o.a. van Hanseaten, De Wiskottens) is op 73-j. leeftijd te Breitbach a, Rhein overleden Over Rich. Wagner zal van Sophie Ruetzow een nieuw boek verschijnen. (Muenchen). Bij Badajoz (Spanje) kreeg een 31-j. moeder, die 12 jaar getrouwd was en 7 kinderen had, een vijfling. Alle kinderen stierven (Ze wogen een pond). Ook de moeder de vrouw van een landarbei der verloor het leven. Dc. Finsche president Ryti \verd met. 89 pet. van de stemmen voor twee jaren herkozen. De meeste Sovjet-soldalen, nu in de strijd geworpen, zijn iy>g geen 18 of ouder dan 45 jaar. De Engelsche oorlogsuitgaven zijn per dag 14 milliden p st., 10 pet. hoo- ger dan in Oct. WIE MET ZIJN STROOM NIET ZUI NIG IS, ZIT WELDRA IN DE DUISTER NIS. Panorama Mesdag, Den Haag, is weer open. Bij een veehouder te Weesp zijn 15 ba len wol in beslag genomen De wielrenner Van Vliet, won te Ant werpen de internat snelheidswedstrijd. De heer Stroink te Nieuwleusen vierde Donderdag zijn 100e verjaardag Wegens plundering van woningen van geevacueerden te IJmuiden zijn drie jon- gens, 13, 17 qn 18 jaar, gevangen gezet. De trein stond nog niet stil, toen te Rijen de echtgenoote van P L. uitstapte. Ze werd op slag gedood. F 10,000 boete kreeg een landbouwer £e Zoetermeer, die groote hoeveelheden aardappelen frauduleus verhandelde. De beroemde Amersfoortsche kei is verplaatst naar De Hof, in het centrum cjer oude stad De toonkunstenaar A. Wagenaar te Arnhem vierde onlangs zijn 70e verjaar dag. Een Alkmaardcr betrok electr stroqm buiten de meter om. Hij zal er voor boe ten. (Dagbi. v. N "Holl.) Het zoontje van C.Kapteyn, Urk, kreeg een pot kokende koffie over zich heen. Het kind is aan de gevolgen overleden Een vvielrijdster, clie zonder licht reed, de 46-j. mw. H. Top, uit Ede, werd door een auto doodgereden. Nict-commcrcieele vercenigingen moe ten voor 15 Maart in tweevoud een lijst van haar leden en donateurs indienen bij het Commissariaat, Amaliastraat 13, Den Haag Ook elk jaar een jaarverslag en financ. overzicht insturen HET DUIKBOOTGEVAAR. Alle luchtaanvallen op Duitsche duik- bootbascs zijrr tot nu mislukt. De Duit schers hebben nu meer duikbooten dan ooit tevoren. Het komende voorjaar zien we met groote bezorgdheid tegemoet (Daily Herald, Engeland). KRUISTOCHT TEGEN COMMUNISME. Wij strijden tot de eindbeslissing tegen het communisme. Het is onze taak heel Europa tot een nieuwe kruistocht aan te drijven. De wereld heeft slechts twee op lossingen: overwinnen of door een nieu we invasie der barbaren ondergaan. (Parfljminister Arrese, Spanje). SCHOENENRUILBEURS. Morgen wordt op het Raadhuis beurs gehouden des avonds van half acht tot half negen (niet* des middags) Drie schrijfmachines en f 780 werden gestolen uit het kantoor van een groen tezaak ^.d Laan C. v. Cattenburgh, Den Haag. Op zomerrogge zal alleen premie wor den betaald, wanneer ze aan bepaalde eischen voldoet (oppassen met bijmen ging van winterrogge). Een 15-j. musicus te Amsterdam, werkzaam in een leeszaal, werd gearre steerd toen hij uit de leeszaal gestolen boeken zou verkoopen. Om mclkcontrole en veeziektebestrij- dina te bevorderen wordf van de 1 Jan. 1.1. verhoogde melkprijs een zeer klein deel ingehoudiyi. Het Rijksmuseum is tot begin Maart gesloten in verband met voorberei ding tentoonstelling „Nederlanders in Europa". Een landbouwer te Buurmalsen kreeg f 6000 boete, omdat hij zijn oogst ver waarloosde; boonen, bieten en rapen had hij niet of te laat geoogst. Twee meisjes worden te Amsterdam vermist: sinds 2 Febr. de 18-j. Joh. Dik- keschfcij en sinds 26 Jan. de 18-j. Maria de Kwaadsteniet. Het gebruik van volkorenbrood moet zooveel mogelijk worden bevorderd. Daar toe heeft het Dep. Soc. Zaken een speci ale dienst gesticht. 1' 10,000 boete kreeg leerhandelaar Van Boxtel te Kaatsheuvel wegens het ver koopen \?an 2000 portefeuilles, vier gld boven de normale prijs. Gemeente-secretaris A. Timmermans te Genemuiden was 13 Febr. 50 jaar in gemeentedienst, sedert '15 als secretaris. De 25-j. houthandelaar J. W., te Zuilen gearresteerd, blijkt zich aan vele aanran dingen in het Gooi schuldig te hebben gemaakt'. Van een landbouwer te Putten wérd 'n varken gestolen. De dieven martelden het dier dood met bijlslagen op de kop cn een touw om de hals. Vier kerels wer den in arrest gesteld. Bakkersknecht H. Hoek te Castricum kreeg vijf gld. boete wegenf het dragen van een Uniespêldje. Hij'beweerde niet te weten, dat hij dat niet mocht. (Dagbl. v. N Holl.) 3000 slipovers en een partij ruwe wol werden in beslag gendihen in een huis a d. Üude Engweg te Hilversum; elders 517 stuks frauduleus vervaardigde klee- dingstukken. Samen voor ruim een ton. Dc notaris te Den Bosch, die met hy potheken knoeide, kreeg in hooger be roep, een maand gevangenis met gratie clausule; geen ontzetting uit zijn ambt, zooals aanvankelijk het vonnis luidde. Twee kerels met een revolver wisten Donderdagavond een sigarenwinkelier in de Van Hasseltsieeg te Amsterdam tot afgifte van f 1825 en 90 tabaksbonnen te bewegen. £ij verdwenen spoorloos. In een fabriek a.d. Motorkade te Am sterdam is iemand, die een mes in de hand had, zoo uitgegleden, dat het mes in zijn buik drong. -Hij werd zwaar ge wond. Bij wijze van demonstratie tooide de ambtenaar C. F van Maatsch. Hulpbe toon te Haarlem zich met een jodenster Daarom werd hij door de burgemeester ontslagen. Het Ambtenarengerecht ver klaarde het ontslag nietig, waartegen de burgemeester in beroep ging. Uitspraak volgt. Een roofmoord werd geplepgd op "9e hoek van Oranjcboomstraat en Roent- genstraat te Rotterdam.' De 47-j. mw. Van Dijk-Donk werd gedood, haar 21-j. dochter gewond De moordenaar nam 'n tasch met eenige sieraden, eenig geld en eenige waardepapieren mee. Als daders en medeplichtigen zijn zes jongelui, o.w. een 18-j. meisje, gearre-. steerd Zij wisten, dat mw. Van Dijk haar heele bezit altijd in die tasch mee nam. l Meldt U aan- bij de Waffen-SS, het legioen of het wachtbataljon in Nederland. I

Texelsche Courant | 1943 | | pagina 1