Wat Texels boeren moeten welen. TEGEN HET BOLSJEWISME! OM ONZE PLAATS IN HET NIEUWE EUflOPA. WERELDNIEUWS BINNENLAND 56c JAARGANG. No. 5730. ZATERDAG 20 FEBRUARI 1943. TEXELSCHE COURANT EEN DU1TSCHE U-BOOT is na een succesvolle tocht op de Atlantische Oceaan op haar steunpunt teruggekeerd. Op het achterdek waait de buitgei maakte Amerikaansche vlag van een tot zinken gebracht transportschip. (PK. Engelmeyer Transo-F P.-c). Wie beseft hoevelen haar mannen, ver loofden en zonen hebben afgestaan voor het front, is er meer dan ooit van over tuigd, dat ons volk niet dat weeke, slap pe volk is, waarvoor het zoo vaak wordt gehouden. Dinsdagmorgen hebben wij kame- raadske Reydon naar haar laatste rust plaats gebracht. Het was de eerste keer, dat een vrouw uit onze rijen door moor denaarshand is gevallen. En men vraagt zich ontsteld af, welke duistere elemen ten hierin de hand hebben gehad. Wat is dat voor een moordenaar geweest, die aan de achterzijde het huis van Reydon te Voorschoten binnendringt, in koelen bloede mevr. Reydon neerschiet, een kwartier met het lijk alleen blijft en dan zelf de huisdeur voor kam. Reydon gaat openen en hem daarna, als deze het licht in de gang opknipt, eveneens met eenige revolverschoten van hét leven tracht te berooven? De toestand van kam. Reydon is nog altijd zeer ernstig, al is er een kansje dat hij blijft leven. Wij moeten ons niet verwonderen, als er nog meer slachtoffers zullen vallen. Wat er ook moge gebeuren, het zal voor ons geen reden zijn om te wijken. Het eenige, wat wij moeten doen is uit onze WIE SLAAPT heeft geen feestverlichting noodig Wie vermoeid is en wil gaan slapen, heeft geen feestverlichting noodig en wie in bed ligt moet ook het lampje op het nachtkastje uitdoen, alvorens in te sla pen. Er zijn menschen, die beweren met in te kunnen slapen, als zij niet nog uren lang tevoren in bed liggen lezen'. Zij ver geten, dat op die manier veel electrici-„ teit wordt verspild. Te laat zullen zij tot de ontdekking komen, dat de electrici- teitsmeter niet heeft stilgestaan en het rantsoen is overschreden. Een flinke boe te of afsnijding van de toevoer zal er 't gevolg van zijn. Steeds weer moet er aan herinnerd worden: licht uit waar het niet beslist noodig is! Ook tijdens het werk is het verstandiger het licht zoo dicht mo gelijk bij zich te hebben dan bij een vei- verwijderde, algemeene verlichting te werken. Zóó bespaart u op uw electrici- teitsverbruik! In uw eigen belang. STEUNT WINTERHULP. In tijden van nood en strijd Reikt heel het land Aan haar, die lijdt, De zorgzame broederhand. Immers, ieder geeft offerbereid Aan Winterhulp Nederland. EEN WELVAREND NEDERLAND. Óe Leider heeft het glashelder gezegd: „Een welvarend Nederland is in een ver woest Europa onbestaanbaar". En daar om is er voor Nederland maar één weg, die van de solidariteit der Europeesche volkeren, gegrondvest op het geloof aan het voortbestaan van Europa, en aan de vernieuwing van de Europeesche ge meenschap, waarin ook Nederland zijn aandeel en zijn plaats zal hebben. NAAR GELUKKIGER TOEKOMST. Wij weten ons de dragers van de zede lijke orde in ons werelddeel. Daarom be zitten wij de besluitvaardigheid om ons vechtend een gemeenschappelijke ge lukkige toekomst te veroveren. Wij wil len de beslissing afdwingen en wij dwin gen haar af, want voor ons staat de Fuehrer in zijn unieke grootheid. Hij heeft ons lot in zijn handen genomen. Dat is ons geluk en onze vervulling. (Rijkscomm. Dr Seyss InquarL DE ZON. Za. 20 Febr. cJp 7,47; onder 18,02 DE MAAN. Za. 20 Febr. op 18,25; onder 7,57 Veile Maan: 20 Febr. 6,45. HOOG WATER OP TEXELS REE. Za. 20 Febr 9,50 en 22,05 Zo. 21 Febr 10,20 en 22,36 Ma. 22 Febr. 10,51 en 23,07 Di. 23 Febr. 11,24 en 23,31 Springtij 22 Februari BEPERKT HET GAS- EN ELECTRI- CITEITSVERBRUIK, HET IS UW EI GEN BELANG. WILGENKATJES. Het is nog koud buiten maar de wilgekatjes in mijn kamer vertellen me, dat er in de Natuur iets schoons op til is! Zachte, zilver-roze bolletjes aan de zwarte takken. Viji dagen geleden sneed ik ze af aan de slootkant, en nu staan ze in volle glorie te pronke'n. Ze brengen iets van het voorjaar in de ka mer. Ze geven je vertrouwen en reik halzend zie je uit naar het groote gebeu ren in de Natuur. Is het niet wonderlijk, dat ondanks de nachtelijke kou, de natuur stil door werkt? In het verborgene, in de veiUge beschutting van de knop, groeit het jonge leven. Het is klaar, het wacht slechts op mildere temperatuur op de voorjaarszon! Zoek eens buiten vast vindt ge er iets om mee naar huis te nemen en er, zooals de wilgekatjes, vreugde aan te beleven. Nat.-Soc. levenshouding laten blijken, wat onfc ideaal is en wat wij willen. De jeugd van Nederland! Daar gaat het om. Die moet met name goed weten, wat ons zco standvastig doet vasthouden, on danks alle tegenslag. Want ook al zijn er klappen te incasseeren, wij moeten als één man in vertrouwen naast elkaar stkan. De Ned. 'frontsoldaten hebben 't vaak zeer hard Daarom mogen ook de achter gebleven vrouwen niets nalaten, wat in het belang van de strijder kan ?ijn. Dat wij door Hitier waardig bevonden zijn onze .plaats in het nieuwe Europa in te nemen, danken wij in niet geringe mate aan onze nat.-soc. vrouwen. Ons allen wacht een zware tijd. Er zal veel van ons worden gevergd, ieder krijgt een laak te vervullen. Zooals onze soldaten daar hun plicht doen, zoo doen vCij hbt hier, in 't onwrikbaar geloof, dat wij niet alleen zullen blijven staan, maar bovenal, dat wij zullen overwinnen. Met Mussert voor volk en vaderland, houzee. (Uit een rede, welke de heer C. v a n Geelkerken, plv. leider van de NSB d. N., Dinsdag in een groote bijeenkomst van de N.S7V.O. te Utrecht heeft uitge sproken.) TEGEN SABOTAGE. Met klem wordt een beroep gédaan op allen, die daarvoor in aanmerking ko men, om hun volle medewerking te ver- leenem bij het totstandkomen van een vlot werkende bewakingsdienst tegen sa botage als afweermiddelen tegen onhei len. Deze onheilen zouden kunrfen voort vloeien uit sabotagedaden van menschen zonder verantwoordelijkheidsgevoel, wier bedrijf in vele gevallen in de letterlijke zin van het woord slechts „kwajongens- werk" bleek- Meldt u vrijwillig bij* de bewakingsdienst tegen sabotage. U doet daarmee in het belang van hét algemeen een goed werk. Grondkamer Noord-Holland. De voorzitter van de Grondkamer, N.- Holland, Mr. P. S. Winkel, zal voortaan uitsluitend te spréken zijn. Maandags varr 3 tot 4,30 uur, Parklaan 14, Haarlem. Het telefoonnummer van de Grondkamer is nu 20671. De spreekuren van de secretaris C. A. J. van Baar en de 2de secretaris Mr N. M. Zijp 'zijn Woensdags- en Vrijdagsmor gens van 10 tot 12 uur. Leveringsplicht rundvee 'bij boelhuis. Zij, die boelhuis houden, of op eenigerlei andere wijze hun vee verkoo- pen, dienen er rekening mede te houden, dat op eventueel te verkoopen veestapel leveringsplicht rust voor aanslagjaar 1943. Deze aanslag wordt opgelegd o. a op basis van de Decemberinventarisatie 1942. Verkoop, van vee ontheft niet van leveringsplicht Volkstuinhouders. Er- wordt naar gestreefd, de regeling inzake de pootgoedvoofziening niet L.C. O. leden (Volkstuinhouders) te doen in gaan op 1 Maart a.s. Van die datum af kunnen aanvraagformulieren bij de P.B. H. worden afgehaald. Zij, wier tuin niet achter hun woning ligt moeten hun volks tuin laten registreeren bij de LCO te Alkmaar, daar anders géén aanvraagfor mulieren kunnen worden verstrekt tot het verkrijgen van pooiaardappelen. Rantsoenen zelfverzorgers. Wijziging is gebracht in de hoeveelheid melk, welke door niet-inwonende vaste arbeiders, die onder de zelfverzorgingsre- geling vallen, mag worden betrokken. Deze hoeveelheid zal nl. niet V2 liter, doch slechts ll* liter per persoon en per dag mogen bedragen. De rantsoenen van zelfverzorgers zijn thans: voor de vee houder en diens inwonende gezinsleden en inwonend personeel: V» L. per persoon en per da§; voor de niet-inwonende vas te arbeider en diens gezin: XU L. per per soon en per dag. Deze rantsoenen gelden zoowel voor volwassenen als voor kinderen. Onder „gezinsleden"' te verstaan: bloedverwan ten, pleegkinderen en zij, die op 10 Mei 1940 deel uitmaakten van het gezin en dit* thans nog doen. Zaaipeulvruchteu voor Volks tuinen e.d. Uitsluitend handelaren, die een onver- eenkomst voor de handel in zaaipeul vruchten met de N.A.C. hebben afgeslo ten, en zij, die agent zijn voor een han delaar, die in het bezit van deze over eenkomst is, mogen bonnen nr. 511 van de bonkaart Algemeen innemen, ten einde hierop t.z.t. zaaipeulvruchten te kunnen afleveren. Daar de handelaren'thans op de in te leveren bonnen géén zaaipeulvruchten mogen afleveren, dienen zij voor de door hen ingenomen bonnen ontvangstbewij zen af te geven. Waalsche boonen mogen .in hoeveelheden van ten hoogste 100 gr. zonder in orftvangstneming van peul- vruchtenbonften of bestelbonnen worden afgeleverd. Een mensch zonder vrienden leeft slechts half. (Eréville) Duitschland op de totale oorlog ingesteld. Met de bekende Duitsche grondigheid en voortvarendheid worden in Duitsch land maatregelen getroffen, welke op bedrijfsleven en maatschappij met uiter ste gestrengheid hun stempel zullen drukken Alle mannen van 16-65 jaar en alle vrouwen van 17-45 jaar moeten, behoudens reeds gemelde ^uitzonderin gen, op de een of andere wijze arbeiden aan de overwinning van Duitschland. Dienstmeisjes zullen In de oorlogsin dustrie worden tewerkgesteld; renbanen worden geslpten; renpaarden worden naar de cavaleriekazerne overgebracht; beroepsportlui moetert tijdelijk een ander beroep kiezen, enz. Rijksminister Goebbels, de groote partijpropagandist, heeft zelf de radicaal ste eischen op dit gebied bedacht en uit gewerkt. Het heele volk, handel, nijver heid en industrie, worden ingeschakeld in de groote machinerie van de totale oorlog. Niet tot Duitschland alleen zullen die maatregelen beperkt blgven. 'Binnen af zienbare tijd zullen ze ook worden toege past in de door Duitschland gecontro leerde 'en bezette gebieden. (Telegraaf). De toestand aan het Oostelijk front. Met groote openhartigheid en zonder de ernst van de toestand te verbloemen, spreekt het legerbericht van het Duitsche opperbevel gedurende do laatste dagen van de hevige aanvallen der bolsjewisten •in het Zuiden van het Oostelijk front. Men verheelt te Berlijn geenszins, dat de Duitsche troepen te kampen hebben met een groote overmacht, waartegen op het oogenblik slechts een beweeglijke oor logvoering mogelijk- is. Men verwacht in militaire kringen te Berlijn voorloopig nog geen wijzigingen in deze strategie en men neemt aan, dat eerst na de dooiperi- ode een verandering in het algemeene beeld der oorlogshandelingen zal ont staan, gelijk dit ook in 1942 het geval was. In hoeverre dit juist is, zal de toe komst moeten leeren. Voorloopig houdt men zich te Berlijn strikt aan de nuchte re feiten, die weliswaar onaangenaam zijn, doch kalm worden opgevat en op za kelijke wijze worden gecommentarieerd. De gevechten om de stacF Charkof, zoo meldt DNB uit Berlijn, zijn geenszins, zooals in het buitenland beweerd wordt, geëindigd. Er worden veeleer nog ver bitterde gevechtshandelingen gevoerd. De krachtige Duitsche tegenaanyallen staan in,het teeken van toenemende zware ver liezen der bolsjewisten. Zoo is de toe stand. op liet oogenblik, aldus bevoegde kringen te Berlijn. (A.N.P.) ALS EEN MAN ACHTER DE FUEHRER. De stemming van het Duitsche volk is uitgesproken goed. Ze is vastberaden en hard.. Geen mensch spreekt of denkt aan toegeven. Ons volk gelooft vast aan de ovefwinning. De oorlog kent geen genade, maar wij staan even krachtig als. op de eerste dag Ons volk is bereid zijn leiding ook op de zwaarste weg te vol gen, wanneer aan het eind de overwin ning maar ligt. Geen moeite is te groot, geen offèr te zwaar. Met een deel van onze kracht kunnen wij ons doel niét bereiken. Wij moeten onze heele kracht in de strijd werpen.' Dus De totale oor log. Een herhaling van 1918 is volkomen uitgesloten. Wel hebben we in het oos ten tegenslagen geleden, maar Stalin grad heeft ons-moreel sterker gemaakt. Wie thans zijn plicht nog niet beseft, be hoort niet meer bij ons. Wij bezitten al le middelen voor de totale overwinning. De machtigste bondgenoot, het volk zelf, hebben wij aan onze zijde. Het is bereid met zijn Fuehrer door dik en dun te gaan, welke weg naar de zegevierende vrede hij ook mag kiezen. Terwijl onze soldaten de groote afweerslagen leveren, worden achter de fronten de legers vooi het a.s. offensief gevormd. Een tot de oorlog bereid en vastberaden volk wacht iedere dag op onze nieuwe oproep. Het verlangt van ons een groot en koen plan voor de overwinning. Daarnaar zak het met ijzeren vasthoudendheid streven Het staat achter de Fuehrer als één man. Wat willen wij nog meer? (Dr. Goebbels.) BESMETTELIJKE VEEZIEKTEN. De Burgemeester van Texel .vestigt er de aandacht op, dat bij besluit van den Secretaris-Generaal van het DeparteT ment van Landbouw en Visscherij van 16 Februari 1943 no. 1109 het volgende is, bepaald: De toegang tot terreinen, welke door het plaatsen van een kenteeken besmet of .van besmetting verdacht zijn ver klaard, wordt verboden aan marskra mers, veehandelaren, slagers en aan alle personen, welke krachtens hyn beroep met vee in aanraking komen, metvuitzon dering van den eigenaar, houder of hoe der van het vee, van hen, wien het toeT zicht op de verzorging yan of de verple ging van de dieren i§ opgedragen, van den behandelenden veearts en van de ambtenaren van den Ve,eartsenijkundi- gen Dienst. Texel, 18 Februari 1943. De Burgemeester voornoemd, RIJK DE VRIES. GElkRALOBERST HAASE is 8 Fe- biuari te Berlijn overleden. General- oberst Haase, Ridder kruisdrager, was opperbevelhebber van een leger. Op grond van zijn bijzondere verdiensten is hij van* staatswege teraardebesteld. CScherl-c). Bommen op Engeland. Het luchtwapen deed overdag met goed resultaat een aanval op een haven stad in Zuid-Engeland en bombardeerde in de afgeloopen nacht het haven- en industriegebied van Swansea met een groot aantal brisant- en brandbommen. (Weermachtsbericht 17 Febr.) Kngclsch^lad roddelt. De Sunday Despatch beweert dat Duitschland van Spanje overzeesche steunpunten zou hebben geèischt,(o. a in Algeciras, op de Balearen, in Tanger). Louter verzinsels met het doel de ver houding Berlijn-Madrid te vertroebelen. Aan de Kanaalkust verloor de vij and Maandag overdag door afweer met jachtvliegtuigen en luchtdoelartillerie 5 vliegtuigen, w.o. zware bommenwerpers. (Hoofdkwartier van de Fuehrer, 16 Febr.) De New Yorksche aartsbisschop brengt een bezoek aan de Paus. Hij zou daartoe niet uitgenoodigd ?ijn De commandant van het Bulgaar- sche vrijwilligerslegioen, Lukof, is ver moord, vermoedelijk door bolsjewieken. In Tunis is het nog niet tot heftige strijd gekomep. Beide partijen zijn nog bezig hun strijdkrachten bijeen te bren gen. (DNB, 17 Fefyr.) Het Fransché slagschip Richelieu is onder geleide van ^.rnerik. oorlogsbo- cems te New York aangekomen In Br.-Indie zijn reeds meer dan 60,000 personen gearresteerd. De krachten van Gandhi, die nu al meer dan een week vast, minderen snel. Verwacht wordt, dat hij binnenkort niet meer kan spreken. WERKELIJKE OFFERS. Een volk dat offers, werkelijke offers over heeft voor dat deel, dat honger en gebrek lijdt, en daarbij alleen aan het geheel denkt en niet aan een groep, is nationaal-socialistisch, ook zonder zich daarvan in alle bijzonderheden bewust te zijn. (Ma x B 1 o k z ij 1 in een radiopraatje) ZELFVERTROUWEN. Zelfvertrouwen moet reeds van het be gin af aan de jonge volksgenoot worden bijgebracht. Zijn heele opvoeding en ont wikkeling moeten er op gegrondvest zijn, hem de overtuiging te geven, anderen on voorwaardelijk de baas te zijn. Hij moet door zijn lichamelijke kracht en geschikt heid het geloof aan d& onoverwinlijk heid van zijn volk. herwinnen. (Adolf H 111 e r) De bekende boomkweeker Jac. Smits is op 79-j. leeftijd te Naarden overleden. Op initiatief van burgemeester Beckers is achter het raadhuis te Nieuwenhagen een varkensmesterij gesticht. Met afval uit de gemeente worden er plm. 50 var kens gemest. Voetbal. De Afd. N.-Brabant van de NVB straft voortaan handgemeen tus- schen spelers en handtastelijkheden te gen scheidsrechters met direct ingaande schorsing voor een jaar. Voetbal. De NVB bepaalde, dat indien na 90 mnt. spelen de stand gelijk is, de wedstrijd opnieuw moet worden vastge steld Is de stand dan weer gelijk, dan beslist het doelgemiddelde van de com petitie. Is ook dit gelijk, dan beslist het lot. De groote buit, door drie Hilversum- sche inbrekers in een villa te Hilversum bemachtigd, werd ten huize van een hun ner verstopt. Maar twee Bussumers ble ken nu de heele boel op hun beurt ge stolen te hebben. Alle vijf zitten ze nu in arrest. De 45-j. bankier V.*te Maastricht kreeg 2 mnd. en f 20,000 boete wegens 't smok kelen van aandeelen naar België. Hij vormde met nog een aantal notabelen van de Limburgsche hoofdstad 'n com plot. De directeur van een steenfabriek kreeg een maand en f 15000 boete; een vertegenwoordiger van Unielever f 8000. De Ned. staat werd door die smokkelarij voor een millioen benadeeld. (Telegraaf). Een inbreker, die zich Dinsdagnacht toegang had verschaft tot het pand van G. aan de Kerkstraat te Hilversum, werd opgeschrikt door de jongeman, die in het gebouw de wacht hield. De insluiper sprong door 'n ruit en wist te ontkomen. GEEN SCHIKKING MOGELIJK. Het is waanzinnig te gelooven, dat men een of ander arrangement zou kun nen aangaan. Dat kan men doen met een gentleman, maar niet met 'n bolsjewiek. (Rijksmaarschalk Go erin g) En mr. ChurcKill, zou het tweede front in de eerste plaats geen verschrik kelijke gevolgen hebben voor de bevolking? Ach slechts 24 uur, dan zou alleys voorbij zijn. (Teekening Erik-Pax-s) Meldt U aah.bij de Waffen-SS, het legioen of het wachtbataljon in Nederland.

Texelsche Courant | 1943 | | pagina 1