Jj Jan de Daas spreekt Wat Texels boeren moeten weten. Strijdt mee tegen het Bolsjewisme! BOLSJEWISME KINDERUITZENDING 1 1 i Bij verstandig gebruik kan men met weinig kolen, gas of electriciteit veel doen. EGe JAARGANG. No. 5732. ZATERDAG 27 FEBRUARI 1913. TEXELSCHE COURANT R De heer Jan de Haas heeft Woensdag avond in het Groepshuis van de NSB al hier in een gloedvol betoog gewezen op de ■roote gevaren en de matelooze ellende welke Europa en dus ook ons land te wachten staan, wanneer het bolsjewisme er in zou slagen als overwinnaar uit de geweldige worteling te voorschijn te trëden. Met klem wees hij op de taak, die de Nat. Socialisten hebben te vervullen, nfl. de taak het Nederlandsche volk aan een te smeden tot een muur, waartegen de Sovjets onherroepelijk te pletter-moe ten loopen. wDe bijeenkomst werd met een kort woord geopend door de heer C Wonder, groepsleider Texel, die meteen 't woord gaf aan de heer Jan de Haas. Aan diens Têde ontleenen we het volgende: Onze Beweging voert de laatste tijd een onafgebroken actie voor de vorming En een Nederlandsche eenheid tegen het bolsjewisme. Hier komen 25-30,000 man bijeen, daar wordt slechts in een kleine ruimte vergaderd. De kracht ligt niet in het aantal, maar in onze geest, in onze vastberadenheid. Texel vormt een deel van Nederland «en wanneer ons land in nfcod verkeert, gaat dat elke man en vrouw van dit eiland evenzeer aan. Vele andere partijen zijn ons in deze actie Reds voorgegaan Ik denk aan de hon derden protestbetoogingen, de bidston den, de geldinzamelingen, enz., aan de verklaringen, dat het bolsjewisme anti christelijk is en dat het dus verworpen Roet worden. Maar het volk zag pas da den, toen ónze Beweging zich inzette. Spr, toont aan, waar en in welke lagen vpn het volk het bolsjewisme zich ge makkelijk wist te nestelen. Wij, zoo ver volgde spr., kwamen in 1937 met de SRuze ,,Mussert of Moskou", maar de aïidere partijen lachten ons uit, ja, men hoonde ons Nu voeren wij opnieuw ac tie. omdat er thans een dubbele beplrei- gjing bestaat. Aan het Oostelijk front staat Europa als een vast blok aangetreden. Zonder dat blok zouden de bolsjewistische hor- 'den zich al lang over het heele Continent hebben verspreid Doordat zij de laatste tijd een niet onbelangrijke terreinwinst hebben geboekt, durven eenige Marxis ten en terroristen de kop op te steken Door sluipmoorden zijn ze opnieuw, ook in ons land, tot het offensief overge gaan. Spr. kenschetste in enkele woorden de communistische „idolen", waarbij alle geestelijke waarde wordt ontkend en o.a. het vaderland wordt verloochend. Geen wonder, dat het bolsjewisme in het Rus- GEEN HALFHEID MEER. R Hetgeen niet bewust en positief mede werkt aan onze Noordsche kuituur is ons vijandig! Wat niet vóór ons is, is te gen ons. Wij wenschen ons niet te laten remmen en lastig vallen door onbenullige liefhebberijtjes. Vaag weg alles wat vuil en glibberig is. Geen beuzelarij, g'ëen zwak gedaas, de storm breekt los! ■j(Den Har tog, Nat. Dagblad,) OM EUROPA TE REDDEN. ■De totale oorlog begint. Voor ons allen, gdedschiks, kwaadschiks, maar zonder uitzondering. ïjet lot van de enkeling speelt geen-rol méér, dat van de groep evenmin, dat der gemeenschap is troef. Eemge honderden millioenen vooruitstre vende mannen ,en vrouwen in Europa wenschen hun werelddeel te redden. Het gaat goed, het gaat zel^s zeer goed. Want de weerstand heeft ons nu en vooral vastbesloten gemaakt. ■(M a x B 1 o k z ij 1 in 'n radiopraatje). DE WEG NAAR HET N.A.F. Rh et is in deze tijd voor het Nederland sche volk uiterst moeilijk de juiste rich ting te kiezen. Op een dwaalspoor ge bracht door een regeering, welker minis ter-president niets beters wist te ver kondigen, dan dat men rustig kon gaan slapen, drijft het volk thans grooten- dlels stuurloos rond ■Toch zijn er gelukkig velen, die de juiste weg gevonden hebben. Dat bewijst Nederlandsche Arbeidsfront, dat thans rfleds met honderdduizenden strijders in zijn gelederen daar staat. jS(H. Woudenberg, leider N.A.F.) DUIDELIJKE TAAL. ■Als het noodig is, willen wij van alles afstand doen, opdat de overwinning ge waarborgd wordt. Als het volk vraagt nii t welk recht? antwoorden wij: omdat gij na de oorlog recht wilt hebben op het ïejven der volksgemeenschap Daarom moet reeds thans het laatste er uit ge haald worden, opdat het land gewapend voor de komende winter. ^Tegenover alle pogingen tot ophitsing, ondernomen door elementen, die het land in de ure des gevaars hebben verlaten en flaardoor het contact met him volk heb- ■n verbroken, stellen we de nationaal- 'cialistische vastberadenheid om duide- jke taal te spreken. (Van Geelkerken, plv. leider N.S. NEDERLANDSCHE VOLKSEENHEID tegen land van voor 1917 gretig wortel schoot. Onder de Czaar werden vooral de boe ren onderdrukt, erger dan in welk land ook. De onontwikkelde bevolking, die 'n ellendig bestaan voerde, aanvaardde zon der verzet de revolutie, lot* vreugde van Engeland, dat de Czaar graag zag ver dwijnen en er derhalve wel geld voor over hadNa de Russische revolutie gingen in heel beschaafd Europa stemmen op, om aan het bolsjewisme paal en perk te stellen. Resultaat' nihil. In Italië werd in 1919 ook geprobeerd om aan de macht te korhen; daar moest Mussolini ingrij pen óm het gevaar te bezweren. In 1923 werd een dergelijke poging in Hongarije ondernomen, enz. In 1933 waren in Duitschland nog millioenen bereid om 't communisme-te steunen. Een Hitler was noodig, om dit de kop in te drukken. Denken we verder aan Spanje, Frankrijk en aan ons land. Hier toch is een tijd ge weest, waarin de burgemeesters van som mige gemeenten op feestdagen van het Oranjehuis het niet waagden, de vlag uit te steken Neem b.v. Zaandam. En als er dan op die feestdagen nog iets van er kentelijkheid jegens het Oranjehuis werd gedemonstreerd, dan was dat aan ons e danken, want in die tijd voor de kloof waren alleen wij in staat er nog een nationaal tintje aan te geven. Maar Zondagavond werd op last van Gerbrandy vóór Radio-Oranje de Jood- sche Internationale gedraaid. Spr. her innert voorts aan de comm. muiterij op de Zeven Provinciën, aan de stakingen. Het Ned. Volk staat beslist afwijzend te genover het communisme, maar het ontbreekt aan eenheid van actie. Een handjevol communisten zou, gesteund door Sovjets, in staat zijn hier aan de macht te komen. Dc N.S.K.K. en het Legioen lijden ver liezen. Deze moeten niet alleen worden aangevuld, maar er moeten steeds meer mannen opstaan, bereid zich in te zetten aan heit. Oostelijk front. Ook van Neder land wordt de totale arbeidsinspanning geëischt. De menschen vinden het ver schrikkelijk, dat er zoovelen naar Duitsch land moeten. Zeker, het is erg, wanneer de vrouwen alleen achterblijven en al leen staan voor de taak, de kinderen op te voeden. Toch is dit noodzakelijk. Wij kunnen en mogen niet buiten deze oorlog blijven. De honderdduizenden arbeiders /■ijn niets anders dan ons front tegen het bolsjewisme. Later, bij de vrede, kan Mussert bij de Fuehrer komen en zeg gen: „Wij hebben zooveel honderddui zenden Nederlanders naar de fabrieken gestuurd en dus hebben wij ook recht op een plaats in het nieuwe Europa. Wie de uitzending naar Duitschland sa- boteeren moeten begrijpen, dat de hand van de Duitsche overheid en wij staan da§r ook achter hard zal zijn. (Wordt vervolgd.) TEGEN STALIN'S HORDEN. Onze strijd gaat tegen het bolsjewisme, maar niet tegen het christendom. Slechts de Duitsche soldaat,gestaald door het nationaal-socialisme, is in staat de hor den van Stalin terug te slaan. Zoo geldt ook thans in Nederland de strijdkreet van di Goebbels: „Het avondland is in ge ve ar". (Hauptdienstleiter Schmidt). OOK ONS BOERENVOLK. Ons boerenvolk mag zich aan de vor ming van een Ned. volkseenheid tegen het bolsjewisme niet onttrekken, maar behoort de sterke, staalharde kern van onze Nederlandsche volkseenheid te vor men. Dat is het verplicm aan zijn bo dem, aan zijn bloed en aan zijn over het algemeen godsdienstige levensopvatting Fak dan aan in de strijd tegen de bolsje wistische machten, die ons volk willen verscheuren. (Te r H*a a r, Ned. Landstand.) HET JAAR DER BESLISSING. Als er één macht ter wereld is, die het rnet succes tegen de roode stormvloed kan cpnemen, dan is het de weermacht van he- Groot-Duitsche Rijk en zijn dappere bon^genooten. In dit jaai der beslissing zullen zij, met gebruikmaking van de er.orme rijke Europeesche reserves tot 't uiterste gaan om als hoeders onzer eeu wenoude kuituur voor altijd af te reke nen met het Roode^ Leger.De Europeesche legers hebben dit leeren kennen als een verdierlijkte horde, welke gevoegelijk op één'lijn is Je stellen met de Apocalypti sche Ruiters. (W. Zeylstra, Nat. Dagblad.) DE OORLOG WINNEN. Daar komt het op aan. Het Nederlandsche volk heeft het op 't oogenblik niet gemakkelijk. Ook het Ne derlandsche volk brengt groote offers. Evacuatie, arbeiders naar Duitschland, afbraak van huizen, straks sluiting van zaken, verarming en geestelijke verwil dering Er zijn moeilijkheden zonder tal Nu zegt men tot ons, nat-.socialisten: Waarom spreekt gij niet over die moei lijkheden? De huidige toestand, is dat sems nationaal-socialisme? Neen, dat is geen nationaal-socialisme, dat is dewor- sleling van deze tijd. Er is maar «één ding te doen en dat is de oorlog te win nen. De oorzaak van deze ellende is de samenzwering van Roosevelt en Stalin. (Mussert). Ook daarvoor zorgt de N.V.D. In 1942 zijn er uit de provincie Noord- Holland 1317 kinderen door de Neder landsche Volksdienst uitgezonden naar tehuizen en pleegouders in Duitschland en naar tehuizen in Nederland. Deze kin deren hebben daar een heerlijke vakan tie doorgebracht, waarvan zij gezond en gesterkt "zijn teruggekeerd. Dat deze 6 weken hun goed hebben gedaan blijkt wel hieruit, dat gemiddelde gewichtstoename 8 pond per kind bedroeg, terwijl sommi ge kinderen zelfs 12 tot 14 pond waren aangekomen! Dat is vooral in deze tijd. een factor van belang. Hier zult u het al len wel over eens zijn. Bovendien ^doen de kinderen een $chat van geestelijke ervaringen op in de mooie streken, waarheen zij worden gezonden, en waar zij anders misschien nooit waren gekomen. In 1943 kunnen er uit onze provincie 3000 kinderen#worden uitgezonden. Laten cok uw kinderen hierbij zijn! U zult er geen spijt van hebben. Geldelijke bezwa ren behoeven er. niet te bestaan want alle kesten worden door de N.V.D. betaald. Indien de kleeding niet volledig is, kan dc N.V.D. ook jn de kosten hiervoor bij dragen. Indien u de kinderen liever in de vccantie wilt zien uitgezonden, kan hier mede rekening worden gehouden, Wilt u hen omstreeks Augustus uit laten sturen, dan moeten zij nu reeds opgegeven wor den, daar zij vóór hun uitzending moe ten worden ingeënt tegen roodvonk en diphteritis en eerst 2 maanden na hun laatste enting kunnen worden uitgezon den. Verdere inlichtingen kunt u verkrij gen bij uw buurtschapshoofd en bij het Piovinciaal Bureau te Haaflem, Kenau park 1, alwaar u ook uw kinderen kunt opgeven. EXTRA BERICHT O.K.W WEER 17 SCHEPEN (101,000 bri) VERNIETIGD. Hoofdkwartier van de Fuehrer, 24 Febr. (DNB). 'Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Formaties Duitsche duikbootcn hebben op de Atlantische Oceaap een krachtig beschermd convooi aangevallen. In zeer zware gevech ten brachten zij 17 schepen met een gezamenlijke inhoud van 104,000 brt. tot zinken. 3 andere schepen werden getorpedeerd. DOOR DIK EN DUN. Ik spreek mijn diepe overtuiging uit dat het Duitsche volk door de tragische slag van het lot te Stalingrad, innerlijk ten diepste gelouterd is. Het heeft de oorlog in zijn hard en meedoogenloos ge laat gekeken. Het weet. thans de gruwe lijke waarheid en is vastbesloten met de FuehnB door dik cn dun te gaan. Aan onze irant staan trouwe en betrouwbare bondgenooten. Het Italiaansche volk zal met ons, onder leiding van zijn groote Duce, zonder afdwalen de weg naar de overwinning voortzetten. (Rijksminister Goebbels). UIT DE CHAOS NAAR EEN LICHTENDE TOEKOMST. Men kan met zeggen, dat de nat.-socia- listen geen goed voorbeeld hebben ge geven. De beweging telt nu bijna 110,000 leden. Ruim de helft der weerbare man nen van de beweging is naar het Oost front getrokken. Reeds meer dan 1000 zijn .gesneuveld en naar schatting 2000 gewond of verminkt. Deze strijdwil he^ft de Fuehrer, zoo bekend is, zeer gunstig voor het Nederlandsche ttolk gestemd. De tegenstanders behoeven geen illusie te koesteren' bij een overwinning van Amerika en Engeland. Geen steen zal er in dit land op de andere blijven. Hoe zij terugtrekken hebben de Duitschers in Stalingrad getoond. Iflet vertrouwen ii^en de hartstochte lijke liefde voor dit volk, welke de N.S.B. bezielt, zullen eens ook de huidige tegen standers meesleuren. Het nationaal-socia lisme zal dit volk uit de chaos naar een lithtende toekomst leiden Maar de we- ieldvijand, het bolsjewisme, zal eerst ver nietigd moeten worden. Alle strijdbare mannen in -en buiten de beweging wor den daarom opgewekt zich aan te melden als strijder aan het Oostfront. (Ir. 'Huygen, secr-generaal der NSB) HOE LAAT DE ZON. Za 27 Febr, op 7,33; onder 18,14 VE MAAN. Za 27 Febr. op 1,22; onder 10,50 HOOG WATER OP TEXELS REE Za. 2Ï Febr. 1.36 en 14,00 Zo. 28 Febr. 2,26 en 14,56 Ma 1*Maart 3,29 en 16,09 Di. 2 Maart 4,54 en 17,41 Springtij 8 en 23 Maart. De oppervlakte ruwvoedergc- wassen in '1943. Volgens punt 11 van het teeltplan ak kerbouw 1943 is dé oppervlakte knol-, wortel- en groenvoedergewassen beperkt tot de oppervlakte, welke'per bedrijf, in 1942 met deze gewassen beteeld was Uit breiding is alleen toegestaan, wa/ineer bo ven de gewone verplichting extra gras land wordt gescheurd. In het teeltplan wordt onder punt 13 echter gezegd: „Voor bepaalde gevallen kan de Productiecommissaris, gehoord de Landstand, afwijking van bovengenoem de bepalingen toestaan". Aanvragen daartoe zouden moeten wor den ingediend bij het Provinciaal admi nistratiekantoor van het hoofdbedrijf schap (vroeger Landbouwcrisisorganisa tie).. Daar deze zaak voor ons eiland van groot belang is in verband met het feit, dat de oppervlakte ruwvoed.ergewassen in 1942 abnormaal klein was door het uiiwinteren van de klavergewassen, is nu ter vereenvoudiging ,en ter bespoediging van de afhandeling de volgende regeling getroffen Aanvragen om meer groenvoederge wassen te mogen telen dan in 1942, kun nen worden ingediend bij de Plaatselijke Boerenleider en bij de assistent van de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst. Als basis moet worden aangenomen de opper vlakte, welke in de jaren vóór 1942 mei deze gewassen werd beteeld Wij raden alle belanghebbenden drin gend aan, deze zaak niet te laten sloffen. Men krijgt hier onherroepelijk moeite mee. Het is in het belang van ons eiland, dat de oppervlakte ruwvoedergewassen niet beneden dc normale oppervlakte daalt. In de eerste plaats is dit van belang voor de veevoederpositie, maar in de tweede plaats en dit is van even groot gewicht zou door een verkleining van de oppervlakte ruwvoedergewassen de vruchtwisseling ernstig worden verstoord Zendt dus uw schriftelijke aanvrage met volledige gegevens zoo spoedig mo gelijk naar een van de onderstaande adressen. Na accoordbevinding worden de aanvragen direct doorgezonden naar 't bovengenoemde adres. Joh. Parlevjiet, Plaatselijk Boerenleider. y C. van Groningen, assistent R.L.V.D- Zaaipculvruchten. De zaaizaadhandelaren en hun agen ten mogen thans nog geen bonnen nr. 511 van de Algemeene Levensmiddelendistri butiekaart innemen, doch dienen een des betreffende publicatie af te wachten. Volkstuinhouders. Particuliere volkstuinhouders moeten zich voor een aanvraagformulier voor pootaardappelen tot de plaatselijke bu reauhouder wenden. Bewijs, dat zij bij de LCO ingeschreven staan, meebrengen Aardappelkuilen. De verzorging van deze kuilen mag niets te wenschen overlaten. Zoo noodig omwerken, sorteeren, luchtkokers aan brengen. Broei mag vooral met optreden. Ieder teler is verantwoordelijk voor een doelmatige bewaring. KRAAMVERPLEGING NEDERLANDSCHE VOLKSDIENST Het aanplakbiljet voor de nieu we actie van de Nederlandsche Volksdienst, de kraamverpleging. Schipper Pax c). PAARDENSCIIURFT. De Burgemeester van Texel vestigt er de aandacht op, dat, indien in deze ge meente paarden verschijnselen van schurft vertoonen, de eigenaar, houder of hoeder hiervan terstond aan hem moet kennis geven. Overtreding hiervan wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste één jaar of geldboete van ten hoogste vijfhonderd gulden. Texel, 25 Februari 1943. De Burgemeester voornoemd, RIJK DE VRIES. Invullen registratiekaarlen. Dit moet vooral juist, en volledig ge schieden. Anders loopt het spaak met de voedselvoorzieninggen. Deze komen dan te laat of in het geheel niet. Grasland scheuren. Het volgende wordt aan belanghebben den meegedeeld. Een ieder, die tot grasland scheuren verplicht werd, had hieraan vóór 15 Februari moeten voldoen om voor de premie in aanmerking te komen. Voor de. oppervlakte, na 15 Februari gescheurd, wordt geen premie betaald. Indien op 15 Maart 1943 niet gescheurd is, zal voor ieder are, die te weinig ge scheurd is, een minimum boete verschul digd zijn van f5,Indien niet vóór 1 April '43 gescheurd, wordt de boete mi nimum f 7,50 en indien niet vóór 15 April 1943 gescheurd, minimaal f 10 per are. Een ieder wordt geacht niet eerder te hebben gescheurd, dan nadat schriftelijk kennis is gegeven aan Bureau L.C.O. Alk maar, Afd. Bodemproductie. Indien voor 15 Maart niet gescheurd is, kan op kosten van de gebruiksgerechtigde gescheurd worden. In de mooiste tuin en in het zuiverste hart blijft onkruid opschieten. Blijft wieden! L1TTAUEN. Uit Litauen, Estland en Letland zijn door de bolsjewieken 700 kath. geestelij ken ontvoerd. PORTUGAL. N. Portugal wordt geplaagd door wolven, die zelfs overdag de schapen aanvallen. FRANKRIJK. Doriot, leider Fransche Volkspar tij, is opnieuw als soldaat naar het oost front vertrokken. OOST-INDIE. Op Ambon zijn 10' Nederlandsche en Australische krijgsgevangenen bij "n Amenk. bombardement omgekomen; 100 gewond. DUITSCHLAND Van de Duitsche kunstenaar Albr. Duerer is op een burcht bij Koblenz een teekening, gedateerd 1486, gevonden. De Duitsche letterkundige Julius Becker kreeg de Rueckertprijs 1943. ZWEDEN Voor Zweden is de kans om buiten at oorlog te blijven grooter dan ooit, dank zij de bewapening, maar elk oogen blik kan dat anders worden. Aldus de Zweedsche premier. SOVJET-RUSLAND. Aan het Oostfront behaalde jacht- eskader Trautloff zijn 4000e overwinning. Aan het O. front werden in tien da gen 774 sovjet-pantserwagens vernield, veroverd of buiten gevecht gesteld. SPANJE De Spaansche kolonel Beigbeder is met een speciale opdracht der regeering naar de V S. vertrokken. VEREENIGDE STATEN. Stalin en Roosevelt zouden elkaar spoedig ontmoeten: (Sunday - Despatch). Dc vrouw van Tsjang Kai Sjek had te Washington een onderhoud met Roo sevelt. ITALIË. Italië telt plm. 46 millioen inw. N Rome telde 31 Jan. ruimN 1400,00p inwoners. Voor een film over de Italiaansche gobelin-inustrie zijn opnamen gedaan in het Koninklijk paleis te Rome. ENGELAND De Britsche admiraal Brownrigg is vermoedelijk omgekomen r De Engelsche oorlogsuifgaven be dragen sinds de oorlog begon 14 milli- cen pond. sterling. Het geallieerde hoofdkwartier in N. Afrika geeft toe, dat de As er een on dubbelzinnig succes heeft bevochten. Veel Amerikanen vielen, werden gevan gen genomen of gewond. MOSKOU EN DE GODSDIENST. Wij eischen van de schoolmeester, dat hij een anti-godsdienstige propaganda voert en een marxistische houding aan neemt. (K r o e p s k a j a, de weduwe van Lenin). Meldt U aan bij de Waffen-SS, het legioen of het wachtbataljon in 9 Nederland.

Texelsche Courant | 1943 | | pagina 1