Wat Texels boeren moeten weten. Adolf Hitler. Roosevelt toont 'n slecht geheugen WERELDNIEUWS Het is beter te geven dan te ontvangen 56c JAARGANG. No. 5746. ZATERDAG 17 APRIL 1943. TEXELSCHE COURANT Dinsdag 20 April wordt Adolf Hitler, de Fuehrer van de Germaansehe volken, de Fuehrer van het Duitsche volk in hei bijzonder, 54 jaar. Voor zijn volk heeft Adolf Hitler in zijn redevoeringen, maar bovenal in zijn boekwerk „Mein Kampf" zedelijke en po litieke richtlijnen neergelegd, welke dooi hun juistheid, hun wijsheid, hun reeds thans door de ervaring bewezen doel treffendheid ten volle rechtvaardigen dat andere volken aan het Duitsche het voor recht moeten benijden, deze man te heb ben voortgebracht en als leidsman te hebben verworven. Zijn politiek testa ment", neergelegd in „Mein Kampf", ein digt met de woorden, welke thans in ge heel Europa blijken te worden verstaan, hier meer, daar minder, maar dagelijks beter: Vergeet nooit, dat het heiligste recht in deze wereld het recht is op de grond, die men zelf wil bebouwen en dat het heiligste het bloed is, dat men voor deze aarde vergiet. En hier springt in het oog, waarom Adolf Hitler niet met een Napoleonsfiguur vergeleken mag wor den, zooals zijn vijanden het in de n.azo- mer van het jaar 1941 zoo gaarne de- oen met herinneringen aart 1812. Een man, die zóózeer bezield is van liefde voor bloed en bodem, eert die liefde ook in andere volkeren! Adolf Hitler immers, dat erkennen stil zwijgend óók zijn vijanden, is held èn heilige. Zijn levenswandel is onkreuk baar ascetisch: hij staat onaantastbaar verheven boven alle kleine menschelijke eerzucht; de gedachte reeds is absurd, dat in zijn geest iets te,vinden ware van at ijdelheid van een Napoleon. Het is de Fuehrer van het Duitsche volk, de Fueh rer der Germaansehe volken, de bezie lende leider der Europeesche volken in hun strijd voor de vrijheid van hun we relddeel niet te doen om eenig voordeel ten eigen bate; zijn leven staat in dienst van zijn taak, zijn groote, wereld-histo- nche taak Adolf Hitler is geroepen tot heerschen èn dienen; de taak, welke hem daarbij is opgelegd, is om eigen èn de an dere Europeesche volken te redden uit nood, nood door ziekte en ontbinding in eigen volkslichaam, nood door overheer- sching en bedreiging door volksvreem de, aan Europa vijandige machten. Zijn strijd is de strijd voor een nieuw Euro pa, levensruimte voor in zich zelf gezon de, onderling in vrede levende volken, die in gezamenlijke economische arbeid de grondslag voor een nationale cultu reel© bloei zullen vinden. Hitiers doel ~is niet Europa te onderwerpen, maar Euro pa zich te doen hervinden en herwinnen. PAKJES VOOR VRI-fwiLLIGERS IN WAFFEN SS EN HET LEGIOEN. Het SS-Ersatzkommando deelt mede Het is weer mogelijk pakjes voor de vrij willigers in de Waffen-SS en het Legioen te verzenden. Pakjes tot 100 gram zijn portvrij, van 100 tot 250gram portvrij met „Zulassungsmarke", van 250 tot 1000 gram met porto en „Zulassungsmarke". Het bovenstaande is alleen geldig voor hen, die een veldpostnummer hebben, terwijl de z.g. „Zulassungsmarke" alleen aan soldaten worden uitgereikt en 'door hen aan hun familieleden toegezonden worden. Zij jjijn dus nérgens anders ver krijgbaar voor. Voor vrijwilligers, die 'n adres hebben, dus geen veldpostnummer, zijn geen zegels noodig. Aan hen kunnen pakjes tot 100 gram zonder zegel worden verzonden. In het belang van een goede en snelle verzending is het noodzakelijk, dat de adressen duidelijk leesbaar en met inkt geschreven worden en met het volledige adres van de afzender. Brieven en pakjes moeten geadresseerd worden als volgt: An das SS-Ersatzkommando Niederlande Den Haag. Korte Vijverberg 5. Te zenden aan: iang: naam i veldpostnummer of adres: DAT IS HET VERSCHIL. Met de luchtoorlog heeft Engeland ons aan de pols. Met de duikbootoorlog heb ben wij Engeland aan de keel. Dat^is 't verschil. Het zal nog blijken, wie daarbij het eerst de adem verliest. v (Dr Goebbels in „Das Reich".) GROOT EN KLEIN WERK. Ik groette vanavond bij het'verlaten van de trein de machinist, omdat ik plotseling, de machine ziende en die kleinschijnende mensch daarin, besefte hoe ik naast God, hem mijn behouden thuiskomst dankte. Ik groette hem, om dat ik h,em danken moest voor zijn dienst. Zonderling-verbaasd keek hij mij aan, zonder te verstaan. Hoe zou hij ook? Ik echter had die man plotsefmg in een helder oogenblik gezien niet als machinist, doch ah Dienaar des levens. Er is géén werk, dat niet groot is. En het grootste werk is het onaanzienlijk ste. God wordt gediend in de mensch, die het vuil van de straat wegneemt, opdat wij er niet door ontredderd zullen worden bij onze gang naar ons werk. Er zijn geen kleine dirken, en de Hima laya is niet imposanter dan een made- lieije. (Tony de Ridder). Nederlandsche Vrijwilligers in de Sovjet-Unie. N* v (SS P-K. W. Klerk O-H P. c.) KEURINGEN VOOR DE WAFFEN-S.S. EN HET LEGIOEN. Het SS-Ersatzkommando Niederlande deelt mede: Nederlanders van Arisch bloed, in de leeftijd van 17—45 jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen, teneinde gekeurd ^te worden. Thans bestaat ook de mogelijkheid tot opleiding en dienstvervulling in Neder land, in een speciaal wachtbataljon. Ge zinsleden dezer vrijwilligers hebben ge lijke voorrechten als zij, die dienen in de Waffen-SS of het Legioen: kostwinners vergoeding, kostelooze ziekenverpleging, extra levensmiddelen, enz. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, dit tot de Ger maansehe SS in Nederland willen toetre den. Morgen (15-17) Leeuwarden Huis-Schaaf, Breedstraat. 19 April 913 uur, Amster dam. school Iepen weg 13. 20 April, 913 uur, Utrecht, N.V. Huis, Oudegracht 245. 21 April, 913 uur, Amersfoort, Dienst gebouw, Leusderweg. 22 April 913 uur, Den Haag, 'café „Den Hout", Bezuiden- "houtscheweg Nu Eden in Engeland terug is. Eden heeft in het Parlement van zijn bezoek aan Washington verteld, maar wat hij daar heeft meegedeeld, gaf weinig reden tot verheugenis. Men krijgt de indruk, dal het Britsche wereldrijk zoo aan het aftakelen is, dat het maar nauwelijks meer meetelt. Een uitlating van hel invloedrijke blad „United States News" wijst in die richting. Daarin kon men lezen: „Wanneer Duitschland ver nietigd is, zal de Sovjet-Unie in de oos telijke en zullen de Vereenigde Staen in de westelijke hemisfeer (halfrond) heer schen". Van Britsche empire wordt niet gesproken Wallace, de Amerikaansche vice- president, heeft onlangs een merkwaar dige uitspraak gedaan, die we hier mede willen aanhalen: „Te rechter tijd zoo sprak hij moeten we tot overeenstem ming zien te komen over de na-oorlog- sche problemen om een derde wereld oorlog te voorkomen". Blijkbaar vreest hij, dat Stalin een te groot deel van de buit zal opeischen. Dan had je de pop pen opnieuw aan het dansen! Van bond genoot gesproken Engeland heeft nieis geleerd. De Duitsche duikbooten liggen de Brit ten zwaar op de maag. Lord Winster heeft daarover in de Sunday Pictorial geschre ven Hij gaf als zijn meening te kennen, dat de toestand er voor Engeland tot nu met het jaar slechter op wordt. Engeland, zoo schreef hij, heeft in optimistisch ver trouwen aangenomen, dat de Duitsche duikbooten niet zoo gevaarlijk zouden zijn als in de vorige oorlog. Nu zit het land met de gebakken peren, in dit ge val: met ontoereikende middelen, om zich de Duitsche onderzeeërs van het lijf te houden. In de komende zes maanden verwacht Winster, dat Engeland nog zware aanvallen van de zijde van het onderzeewapen zal moeten verduren. Dierlijk bolsjewisme. Het bolsjewisme moet te vuur en te zwaard worden verwoest; het gif van Moskou moet met wortel en tak worden uitgeroeid De noodzakelijkheid daarvan werd weer onderstreept door een afgrij selijke ontdekking bij Smolensk. Daar vond men in een graf van 16 bij 28 me ter de lijken van 3000 Poolsche officie- ïen in volle uniform. Zij lagen in 12 la gen met het gezicht naar beneden; van een aantal waren de handen op de rug gebonden en was de mond met zaagsel gevuld Allen waren door een pistool schot in de nek gedood. In totaal moeten wel 10,000 Poolsche officieren op deze wijze door de bloed beluste Gepeoe zijn afgemaakt. Engeland heeft hiervan met geen woord gewag gemaakt. Europa's Westwall. Daar moet iedere aanval op stuiten. Ontzaglijk sterk is die verdedigingsmuur gemaakt, langs de hééle Atlantische kust. Men heeft er geschut opgesteld van 50 cm. Daar kan zelfs Londen mee -worden beschoten. Verder behooren de aller zwaarste kazematten tot de verdedigings werken, en kanonnen, die in een uur 60 granaten kunnen afvuren. Wanneer op 'n aergelijke linie eens een aanval mocht worden ondernomen, kan het resultaat niet twijfelachtig zijn. „Het ergste deel van de oorlog wacht ons nog", sprak de Amerikaansche minis ter Knox. Inderdaad: het ziet er voor de bestrijders van de As niet rooskleurig uit. Zij kunnen van een warme ontvangst verzekerd zijn. Ja, dil geldt nu vooral, wanneer wij denken aan de Rotterlamsche getroffenen, want daarvan zijn er duizenden, die niets, tétaal niets be zitten. En wanneer gij dan uw wo ning eens rond ziet, dan is er be slist iets, dat gij kunt afstaan! Inzameling door de N.V.D. van kleeding, schoeisel, dekking en huis raad. De slag bij Port Moresby Hei bij Port Moresby tot zinken ge brachte transportschip blijkt 7000 brt te hebben gemeten.'Het was volgeladen met munitie. Na eenige treffers zonk het onder zware ontploffingen. (Port Mores by is een haven van Eng. Nieuw Guinea.) Toenemend anti-semitisme in Engeland In Engeland gaat men zich meer en meer van de joden afwenden. Dit moet worden toegeschreven aan de joden zelf, die geen gelegenheid voorbij laten gaan om zich in de zwarte handel te verrijken. Steeds meer Engelschen gaan inzien, wat voor volk zij in huis hebben gehaald. Hitier ontving Antonescu. Maandag en Dinsdag had de Fuehrer in zijn hoofdkwartier een onderhoud met Maarschalk Antonescu, de staatsleider van Roemenië. De besprekingen ken merkten zich door bijzondere hartelijk heid Beiden bekrachtigden het besluit met groote vastberadenheid- de strijd te gen Europa's vijanden tot de uiteinde lijke overwinning te voeren. Van eenig compromis zal geen sprake zijn. 23 bommenwerpers neergehaald bij Stuttgart. Donderdagnacht hebben vijandelijke vliegers een aanval gedaan op Stuttgart, Door bomtreffers in woonwijken leed de bevolking verliezen. 23 bommenwerpers werden neergehaald. In dezelfde nacht ondernamen Duit sche vliegers een aanval op de Britsche industriestad Chelmsford, N.O. van Lon den. Daar werden groote verwoestingen aangericht. Dc „tijgers" doen hot verbluffend goed. Tijgers! Zoo heeten de nieuwe ge vechtswagens, waarvan de Duitsche le germacht zich met zooveel succes be dient Ze zijn 7 meter lang, 3 meter breed. De bewapening bestaat uit ge schut van groot kaliber met een schoots- bereik van wel 10 km. Daar komt bij dat ze wel 600 1. benzine en een groote voorraad munitie kunnen laden. De re sultaten, door deze „tijgers" behaald, zijn verbluffend. Met gemak boren hun granaten zich door dikke vijandelijke pantsers heen, terwijl ze de strijd ge ruime lijd kunnen volhouden. Zelf zijn ze onaantastbaar, wat wel blijkt uit het feit, dat er tot nu onder de bemanningen dooden noch gewonden zijn geteld. HOE LAAT Illlllllllllllllll DE ZON. Za. 17 April op 7,41; onder 21,39 DE MAAN. Za. 17 April op 18,09; onder 6,52 Volle Maan: 20 April 14,11. HOOG WATER OP TEXELS REE. Za. 17 April 8,34 en 20,56 Zo. 18 April 9,16 en 21,34 Ma. 19 April 9,51 en 22,08 Di. 20 April 10,25 en 22,40 Springtij: 22 April. WAT EEN RAMP ZOU ZIJN. De vele Nederlanders, die-nu nog op een nederlaag van de As hopen en in de handen klappen, als zij de dood en ver der! zaaiende Britsche en Amerikaansche vliegtuigen zien, beseffen nog altijd niet, dat een bolsjewistisch Europa niet al leen een ramp beteekent, maar tevens 'n volslagen vernietiging van het oude cul tuurland. (M u s s e r t). Levering rundvee. Nog steeds worden verzoeken om uit stel van levering ontvangen. Wij vestigen er daarom nogmaals de aandacht op dal in principe, in verband met de huidige vleeschpositie, geen uitstel tot leveren wordt verleend. In zeer speciale gevallen kan men zich echter wenden tot zijn Plaatselijke Bureauhouder, welke geval len dan in dc Districtscommissie kunnen worden behandeld. Rundveeaanslag 1943. Binnen zeer korte tijd zullen de eerste nieuwe aanslagen in de verplichte rund veelevering 1943 worden verzonden. Bij de berekening van deze aanslag wordt met de bedrijfsomstandigheden van ie dere veehouder zoo veel mogelijk reke ning gehouden. Bezwaarschriften kunnen worden ingediend bij de Plaatselijke Bu reauhouder, uiterlijk 14 dagen na ont vangst van de kennisgeving-kaart. Schapenboekjes. Zeer binnenkort worden door de op zichters de schapenboekjes op de be drijven uitgereikt. De invulling van de aangebrachte merken geschiedt door de opzichter. Aankoop of verkoop van schapen moet door de schapenhouder wor den ingevuld. Hermerking moet in het vervolg schriftelijk worden aangevraagd. Hiervoor worden speciale kaarten be schikbaar gesteld. De schapenhouders worden zeer dringend verzocht de aan wijzingen aan de achterzijde van het boekje goed door te lezen Per driemaan- oen moet de schapenstapel ook in het veeboekje worden ingevuld, tegelijk met het rundvee, overigens worden alle ver anderingen in de schapenstapel niet meer in het veeboekje ingeschreven. Zoodra 't vervoerverbod schapen vervalt en alle schapen zijn gemerkt, zullen nadere me- aedeelingen volgen. Aankoopvergunningen stroo. Hierbij wordt bekend gemaakt, dat gebruikers van stroo, die destijds voor een bepaalde hoeveelheid een aankoop vergunning aanvroegen en verkregen, verplicht zijn, de op de aankoopvergun ningen vermelde hoeveelheid stroo of een zoodanig gedeelte daarvan als hem door de verk^oper ter ontvangst wordt aangeboden, op eerste verzoek van de verkooper in ontvangst te nemen. Gebruikers van stroo, die onwillig zijn het kwantum van hun aankoopvergun ningen in ontvangst te nemen (voor vee houders is deze verplichting tot 80 pet. teruggebracht, tenzij bedoelde hoeveel heid reeds voor 100 pet, aan de kleinhan delaar-leverancier afgezonden was) zijn in overtreding en moeten er op rekenen, dat zij bij het begin van het stalseizoen 1943-1944 het laatst van stroo voorzien zullen worden. Ieder dient in zijn eigen belang /nu reeds een kleine reserve te vormen, daar het niet mogelijk is, te verzekeren, dat bij het komende stalseizoen vol doende vervoermiddelen beschikbaar zijn, om een ieder tijdig van stroo te voor zien. Het beste (duurste) pootgoed is voor ae gebruiker altijd het goedkoopste. Voor Winterhulp offerde ons volk van 29 Maart tot 3 April ruim f 63000. Wel een bewijs van zijn groote offervaardig heid PRIJSVOORSCHRIFT 1943 PAARDENTRACTIE. De Burgemeester van Texel brengt on der de aandacht van de inwoners, dat met ingang van 9 April j.l. maximum prijzen zijn vastgesteld voor het ver richten van goederentransporten. Het tarief is zoodanig, dat in een ge meente als Texel voor het beschikbaar stellen van een open wagen met één paard en één voerman mag worden ge vraagd en betaald niet meer dan f 1,25 per uur en f 10,per werkdag van 9 uur. Andere diensten zijn naar evenre digheid vastgesteld. De volledige tarieven zijn aangeplakt op de gemeentelijke publicatieborden. Texel, 15 April 1943. De Burgemeester voornoemd, RIJK DE VRIES. LAGER ONDERWIJS. Inschrijving van leerlingen. De Burgemeester der gemeente Texel Vestigt de aandacht van belanghebben den op het volgende Op ouders en verzorgers van kinderen ïust de verplichting zorg te dragen, dat hun kinderen, zoodra zij zeven jaren oud zijn, als leerlingen staan ingeschreven op een lagere school, tenzij het kind met toestemming van den Secretaris-Gene raal van het Departement van Opvoe ding, Wetenschap en Kuituurbescher ming huishoudonderwijs geniet. Deze toestemming wordt slechts bij uitzonde ring verleend. Aangezien de datum van toelating tot de lagere scholen ingaande dit jaar van 1 April tot 1 September is verschoven, wordt aan ouders en verzorgers van kin deren, die tusschen 1 April 1943 en 1 September 1943 den zevenjarigen leef- lijd bereiken, aangeraden ter voorkoming van moeilijkheden zorg te dragen, dat deze kinderen bij het bereiken van dien leeftijd als leerlingen van een lagere school staan ingeschreven. De plaatsing op de school geschiedt dan met 1 Sep tember a.s. De aangifte kan geschieden bij het Hoofd der betrokken lagere school. Texel; 16 April 1943. De Burgemeester van Texel. C. KEIJSER Hz* Lo.-B. „De wreede luchtbombardementen op de burgerbevolking in open ste den tijdens de vijandelijkheden, wel ke in de loop der laatste jaren in verschillende streken van de aarde gewoed hebben en die de dood en verminking van duizenden onbe schermde vrouwen en kinderen ten gevolge hadden', doen de harten van alle beschaafde vrouwen en mannen bloeden en zij hebben het geweten der menschheid ten diepste ge schokt". Dit citaat is letterlijk ontleend aan Roosevelt's appèl van 1 Sept 1939, gericht tot de regeering van Groot-Brittannië, Frankrijk, Duitschland en Polen. In het zelfde beroep op de beschaafde mensch heid noemde hij deze wijze van oorlog voering „een barbaarschheid", welke het leven kostte aan „honderdduizenden on schuldige menschelijke wezens, die niet verantwoordelijk zijn voor de huidige vij andelijkheden De klank van dit beroep op de betere gevoelens der menschheid, gedaan op het oogenblik, dat het groote conflict los barstte, doet wel zeer edel en menschlie- vend aan. Doch het is wellicht de tragi sche, om niet te zeggen de gruwelijke iiome van het noodlot, dat wij ons de beteekenis van deze woorden pas ten volle realiseeren op het oogenblik, dat Roosevelt blijkbaar geheel van meening is veranderd en door de leverantie van het materiaal voor „deze vorm van barbaarschheid" ook de verantwoorde lijkheid er voor aanvaardt. Men ^raagt zich af, of het de Ameri kaansche staatsman niet vreemd te moe de is geweest, toen ongeveer een jaar geleden een gevangen piloot, die had deelgenomen aan de eenige Amerikaan sche aanval op Japansch grondgebied, woordelijk verklaarde, dat hij „de Japansche kinderen slechts een voorproefjë had willen geven van wat kogels willen zeggen". En welke gevoelens moeten Roosevelt beslopen hebben bij het bericht van Exchange Telegraph en Reuter, dat de aaitsbisschop van New York, Mgr. Spellmann, de kathQlieké leden der be manningen van de bommenwerpers, die 300 Antwerpsche schoolkinderen van het leven zouden berooven, de pauselijke ze gen had verstrekt? Het démenti van het Vaticaan dat ongetwijfeld berust op het feit, dat de Paus, hoewel bereid tot de gebruikelijke inzegening der wapenen van weerszijden, nooit zijn zegen zal geven op militaire ondernemingen als luchtbombardementen van 7000 meter hoogte, welke bewust en in hoofdzaak de onschuldige burgerbevolking moeten treffen verandert niets aan het feit, dat door deze indiscretie van Amerikaan sche en Engelsche persbureaux de we reld een zonderlinge indruk krijgt van de Amerikaansche moraal op godsdien stig en militair gebied.

Texelsche Courant | 1943 | | pagina 1