MUNSTER 1. YIN RIBBENTROP SO JAAR Wat Texels boeren moeten weten. Zwarte handel. BEKENDMAKING. e juiste man op de juiste plaats. LICHAMELIJKE OPVOEDING. WERELDNIEUWS kge JAARGANG. No. 5750. ZATERDAG 1 MEI 1943. EXELSCHE COURANT Joachim von Ribbentrop is de man, in -iens handen alle lijnen van het wijd er takte net der buitenlandsfche betrek ingen van Duitschland samenkomen. Hij werd geboren 30 April 1893 in Wesel, uit een oud Westfaalsch boeren geslacht. Verschei dene van zijn voor vaderen hebben in de geschiedenis van het Duitsche rijk 'n belangrijke rol ver vuld. Von Ribbentrop bracht zijn studie- jd grootendeels in het buitenland door. oo verbleef hij lange tijd in Zwitser- ind, Frankrijk en Engeland, om een rondige talenkennis op të doen, noodig oov de koopmansloopbaan, die hij aan- ankelijk wilde volgen.. Bij het uitbre- en van de wereldoorlog (1914) vertoef- hij in Canada. Hij koerde naar Duitsch- ind terug en werd in een Huzarenregi- lent als „Fahnenjunker" (vaandrig) op enomen. In 1915 volgde zijn bevordering t luitenant. Tot het najaar van 1917 am hij met zijn regiment aan verschei- me 'veldslagen in het westen en het •sten deel, tot hij gewond raakte. In 118 werd hij als adjudant van de ge- jlmachtigde van de minister van oor- naar Turkije gezonden. In dezelfde mctie maakte hij deel uit van de uitsche vredesdelegatie, die in 1919 Versailles reisde. Na zijn huwelijk iel de dochter van de groot-industrieel enkell nam hij zijn koopmansloopbaan eer op; belastte zich nu met de leiding an een groote import- en exportonder- iming. Veel reisde hij in Engeland en rank rijk, waar hij tal van relaties aan- ioopte% die ook in politiek opzicht later in waarde zouden blijken. In de grim- ige concurrentiestrijd, die de na-oor- gsche Duitsche handel met buitenland se handelslieden had te voeren, wer den de grondslagen voor zijn latere suc cesrijke diplomatieke «loopbaan gelegd. v In Frankrijk en Engeland trad hij veelvuldig als verdediger van Adolf Hit ler op; hij liet er niet na, een herziening van het „vredesverdrag" van Versailles te bepleiten. In Duitschland zelf was zijn politieke werkzaamheid niet minder belangrijk. Hij werkte mee aan de voor bereiding van de machtsovername door Adolf Hitler en trachtte d9or zijn per soonlijke relaties een bemiddeling tus schen Hitier en de toenmalige regeering tot stand te brengen. Zijn bemoeiingen hadden tot gevolg, dat in het voorjaar van 1933 het door Baron Schroeder voor bereide onderhoud tusschen Adolf Hitler .en de toenmalige rijkskanselier Von Pa pen in zijn huis te Keulen plaats had. Er kwam een nauwe samenwerking tot stand met Goering, Himmler en Kapler, hetgeen tot de regeeringsovername op 30. Januari 1933 leidde. In Von Ribbentrop's huis te Berlijn Dahlem hadden belangrijke besprekingen plaats, die over het lot van Duitschland beschikten. Hierbij kbn Von Ribbentrop al zijn aangeboren gaven als diplomaat ten volle ontplooien. Op 12 Nov. 1933 volgde zijn benoeming tot lid van de Reichsstab. Na de overname der macht bc-paalde hij zich geheel tot de buiten- landsche politiek. In opdracht van de Fuehrer voerde hij tal van vertrouwelij ke besprekingen met buitenlandsche staatslieden. In Augustus 1936 werd hij Duitsch ge zant t© Londen. Zijn benoeming tot rijks minister van buitenlandsche zaken dag- teekent van 4 Febr. 1938. Een alleszins eervolle staat van dienst. Geen wondér, dat de Rijksminister giste ren ter gelegenheid van zijn 50e verjaar dag uit alle deelen van het land, ook van buiten de grenzen van het Duitsche rijk, de hartelijkste^ bewijzen van waar deering en genegenheid in ontvangst heeft mogen nemen. Deze tijd eischt daden en menschen, e daden kunnen en durven stellen, lies wat voos en zwak is, zal de storm, over ons werelddeel vaagt, nietover- ven De toekomst behoort aan de ensch, die, zich bewust van zijn kracht, jn plichten, bereid zich te wijden aan opbouw van een betere samenleving. Aan deze taak zal geen onzer zich kun- in onttrekken. Ook hij niet, die meent, it hij afzijdig van het wereldgebeuren, il zijn gang kan gaan. Of hij zal de eg tot de gemeenschap moeten vinden, hij zal uitgestooten worden en onder- lan. Slechts door een" enorme krachts- ït wikkeling zullen wij de wonden, die. oorlog heeft geslagen, kunnen heelen. het toekcmstige arbeidsproces zal het nog meer dan vroeger op aankomen, it elk op de juiste plaats staat. Karak- r en prestatie alleen zullen deze plaats )or elk onzer bepalen. Dit is een prin- pe vanwerkelijk^ revolutionaire draag- ijdte. Het Langemarck-Studium zal eehelpen het te verwezenlijken. Jonge mannen, tusschen 16 en 22 jaar, e ongehuwd zijn en die de geheele la- ire school hebben doorloopen, die de oed en de kracht hebben zich een be-* re toekomst te scheppen, kunnen door •ze instelling de kans krijgen, een mid- :lbare vakopleiding of een academische >leiding te volgen. Inlichtingen worden verstrekt .door het angemarck-Studium, Waalsdorperweg Den Haag. 'E ZON. a 1 Mei op 7,12; onder 22,03 E MAAN. 1 Mei op 6,27; onder 18,29 Nieuwe Maan: 4 Mei 12,43. Volle Maan: 20 Mei 0,13. AREL LOTSY OP TEXEL. Op uitnoodiging van de Directie van b Texelsche Courant komt de heer K. J. Lotsy, voorz. van de Ned. Voetbal- ond, hier volgende week Zaterdag een lusene houden! Aan belangstelling zal !t stellig niet ontbreken. Lotsy heeft timers meer dan 30 van zijn 50 jaren jn volle werkkracht gegeven aan de aak van de Nederlandsche sportbeoefe- ing en hij mag in deze arbeid bogen op ele successen, die hem tot een bijzon- er populaire figuur in ons sportleven met alleen in ons voetbal ^hebben maakt. Wat hij in een periode van décadence an ons internationale voetbal heeft be- ikt met het Ned elftal is welbekend, let zijn mental-training en concentra- e-theorie heeft hij baanbrekend werk edaan, waarvan thans alom in den lan- e in de clubs* wordt geprofiteerd en 'aardoor het peil van onze sport spe- 1 van onze topmenschen in de ver killende takken van sport beduidend gestegen. Het altijd» verliezende Neder- ndsche elftal werd een combinatie, wel- e tot de meest gevreesde ploegen van 't uropeesche Continent mocht worden ge kkend. Als Chef de Mission op de Olym- ische Spelen van Berlijn 1936 heeft •otsy zich ingespannen ten bate van de HOOG WATER OP TEXELS REE. Za 1 Mei 8,03 en 20,32 Zo. 2 Mei 8,58 en 21,20 Ma. 3 Mei 9,41 'en 22,01 Di. 4 Mei 10,21 en 22,38 Springtij 6 en 21 Mei Gymnastiek voor Moeder en Kind. Sinds korte tijd is als onderdeel van de Afd. Medische Zaken van cte Ned. Volksdienst opgericht een speciale af- deeling voor lichamelijke opvoeding, welke zich ten doel stelt de lichamelijke opvoeding van moeder en kind te be vorderen. Zij tracht dit te bereiken door: A. Het bevorderen van de aanleg en de .verbetering var^ speel- en sportterrei nen voor de jeugd. B. Het wekken van meer belangstel ling voor lichamelijke opvoeding in de ruimste zin des woords zoowel in de school als daarbuiten. C. De mogelijkheid open te stellen voor alle moeders en kinderen, koste loos gymnastiek-onderricht te óntvan- gen. Deze gymnastiek is speciaal bedoeld voor diegenen, die aanleg toonen voor hu- dingsafwijkingen, spierslapte, platvoeten of andere stoornissen, die door goede gymnastiek voorkomen of genezen kun nen worden. Aan deze lessen kunnen deelnemen kinderen van alle leeftijden en moeders tot 50 jaar. Men kan zich hiervoor op geven bij het buurtschapshoofd, Bureau Ned. Volksdienst, Raadhuis, Den Burg. VOORZICHTIG MET VUUR IN BOSCH EN HEI. geheele'Nederlandsche deelneming en goetle resultaten als van Osendarp en v Beveren, van onze zwemmeisjes en an deren waren niet in de laatste plaats aan Lotsy's stimuleerende leiding, zijn bezie lende, gloedvolle woorden steeds op het juiste oogenblik gesproken te dan ken. Zoo gebeurde het nog in 1939 dat een andere Sportbond dan de NVB de hulp van Lotsy inriep. Het was de Ned. Zwem- bond, welke met 'n nationale waterpolo- ploeg aan het internationale Horthytour- nooi (te Doetinchem verwerkt) deelnam. Onze nationale ploeg kon maar niet op toeren komen, er werd matig, zonder enthousiasme gespeeld. Toen kwam Lot sy, die met enkele van zijn beroemd ge worden „donder-speeches" de ploeg zoo'n geestelijke injectie gaf, dat de waterpolo- spelers in hun volgende wedstrijden als het ware in duivels waren getransfor meerd. De vonken vlogen er af en de re sultaten lieten niet op zich wachten Lotsy kent de mentaliteit van de sportsman als geen ander. Hij heeft dan ook zelf veel aan sport gedaan. Als jong gymnasiast woonde hij in Leiden, waar hij omstreeks 1906 lid werd van Ajax (thans met Sportman tot A.S.C. gecom bineerd) en enkele jaren later werd hij naar Haarlem verhuisd lid van H. TERUG VAN DE GROOTSTE CON- V OOISLAG. De zege-vanen aan de pe riscoop: een tankboot van 12000 br.t. en een Engelsche torpedojager. Links de commandant. (PK Beilstein PBZ-R P.c.) De Volksgezondheid wordt geschaad. Duizend blikjes voor menschelijke con sumptie afgekeurde smeerkaas verkocht een fabrikant eenige tijd als veevoeder voor 3 cent per blikje. De kooper zag hierin een mooie winstbron en de partij verdween als smeerkaas in de zwarte handel. Een reeks kettinghandelaren ver diende een aardige duit aan het geval, totdat de blikjes voor anderhalve gulden per stuk werden aangeboden. Dat het artikel toen inmiddels door bederf voor menschelijk verbruik geheel ongeschikt was geworden, laat zich denken. De zwarte handelaar echter laat het onver schillig, of hij de vólksgezondheid bena deelt. Zijn doel is ten koste van alles zooveel mogelijk te verdienen aan de om standigheden. Dezer dagen werd in een cadaverwa- gen, waarin gestorven runderen werden vervoerd, een groote partij frauduleus geslacht vleesch aangetroffen. De ernstig ste gevolgen zou het gebruik van dit vleesch-voor de kooper hebben opgele verd, daar met alie begrippen van hy giëne werd gespot. Dergelijke voor dé volksgezondheid uitermate gevaarlijke omstandigheden werkt men in de hand, als men van de zwarte handel wil profiteeren. Men zal verstandig doen met zich in zijn eigen belang en in dat van de volksgezondheid van ons volk, van de zwarte handel ver re te houden. Handel in vrouwelijk rundvee boven 250 K.G. Sinds 19 April is de handel in jongvee beneden 250 kg. en stieren toegestaan. Sinds 27 April is ook de handel in vrou welijk rundvee van 250 kg. of zwaarder op zeer beperkte schaal mogelijk. Ge- leidebiljetten worden n.l. afgegeven, in dien de verkooper een aankoopvergun ning ten name van kooper kan overleg gen. Aankoopvergunningen kunnen wor den uitgereikt aan: pasbeginnende vee houders, vetweiders, (contracten gelden n.l. tegelijkertijd als aankoopvergunning) in bijzondere gevallen ter beoordeeling van voedselcommissaris. Een aparte rege ling is getroffen voor het inscharen van vee en voor boeldagen. Belanghebbenden kunnen zich tot de PBH wenden. De markten blijven voorloopig gesloten. Bieten. Toen in 1916 hier en daar gronden met zeewater werden over stroomd, bleken vooral voederbieten en ook suikerbieten zich op deze gronden best te ontwikkelen. Een kalf geeft men dadelijk na de ge boorte een weinig biest. Dan wordt de darmwerking aangezet en daardoor het weerstandsvermogen tegen reeds binnen gedrongen bacteriën versterkt. F. C. In deze oude Haarlemsche club werd hij zich zijn liefde voor voetbalbe wust en hier spreidde hij reeds jong zijn leiding-gevende gaven ten toon. Hij was een enthousiast leider der lagere elftal len, speelde zelf ook als doelverdediger in één dier elftallen mee. «Als aanvoerder van zijn ploeg had hij overwicht op de jongens en de resultaten van zijn elftal- waren, niet alleen door zijn keepers- kwaliteiten, uitstekend. Lotsy heeft ook veel tennis gespeeld en speelde voor de Dordtsche Lawntennisclub. Ook als auto mobilist verwierf Lotsy bekendheid, want hij volbracht de bekende en lastige Sterrit naar Monte Carlo enkele malen met succes. We ontleenen deze bijzonderheden aan een «artikel in de Telegraaf ter gelegen heid van Lotsy's 50e verjaardag. Omdat de arbeid van Lotsy ten bate van de lichamelijke volksopvoeding en van onze sport in het algemeen van zoo groote beteekenis is, hebben we ge meend hem eens te moeten uitnoodigen om de Texelsche sportvrienden in de gelegenheid te stellen met hem nader kennis te maken. In tal van plaatsen trad hij dit seizoen op, alom vond hij bij hon derden dankbaar, aandachtig gehoor. Stellig zal ook Texel hem een warme ontvangst bereiden. De Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden, General der Flieger Fr Christiansen, maakt 't volgende bekend: Na de capitulatie van het Nederlandsche leger in Mei 1940 heeft de Fuehrer en opperbevelhebber van de Duitsche weermacht bevel gegeven tot onmiddel lijke invrijheidstelling van de Nederlandsche soldaten uit de krijgsgevangenschap. Deze maatregel werd vanzelfsprekend genomen op voorwaarde, dat de Neder landsche officieren en manschappen deze grootmoedige handelwijze met een dien overeenkomstige houding ten aanzien var. de Duitsche bezettend» macht zouden beantwoorden? Een groot gedeelte van hen heeft aan deze verwachting voldaan; in vele gevallen is echter onder invloed van onverantwoordelijke ophitsers een tegenovergestelde ontwikkeling gevolgd. Reeds in Mei 1942 moesten derhalve de voormalige "beroepsofficieren opnieuw in krijgsgevangenschap worden weggevoerd. De Duitsche weermacht heeft sinds dien bijna een vol jaar laten verstrijken in de verwachting, dat deze duidelijke waarschuwing zou worden verstaan. In feite hebben echter afzonderlijke leden van het voormalige Nederlandsche leger door hun vijandig gedrag telkens op nieuw het vertrouwen, dat bij hun vrijlating in hen werd gesteld, geschonden. Dit misbruik van een volkomen vrijwillig teruggeschonken vrijheid wordt thans niet langer meer geduld De Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden beveelt derhalve, dat de le den van het voormalige Nederlandsche leger terstond opnieuw in krijgsgevan genschap worden weggevoerd. Hij zal de betrokken persoden in de dagblad pers tot persoonlijke aanmelding oproepen. Wie aan den oproep van den Wehr machtbefehlshaber geen gevolg geeft of tracht zich op andere wijze aan de krijgsgevangenschap te onttrekken, moet op de strengste maatregelen rekenen. Dit geldt eveneens voor personen, die de betrokkenen bij dergelijke pogingen on dersteunen. Allen, die thans in krijgsgevangenschap moeten terugkeeren, hebben dit uitsluitend aan de ophitsers te donken, die door "hun misdadig gedrag dezen maatregel noodzakelijk maakten. IJsland een republiek? De commissie, door de IJslandsche re geering in .het leven geroepen om een re- publikeinsché grondwet te ontwerpen, steelt voor ingang 14 Juni 1944 van IJs land ëen republiek te maken. Japan slaat toe in China. Tsjoengking heeft de laatste .tijd zwa re slagen te verduren. De omsingeling va'ft 82000 man in Z. Sjansi en N. Honan wordt steeds nauwer; reeds hebben de Japanners daar vier steunpunten ver overd. Daarbij maakten zij duizenden .krijgsgevangenen. Bovendien zijn er wel 1200 man naar de Nationale Regeering van China overgeloopen. Terreuraanvallen op West-Duitschland. Opnieuw hebben woonwijken, zieken huizen en andere openbare gebouwen in West-Duitschland van barbaarsche Bnt- sche luchtaanvallen te lijden gehad. Vooral Duisburg, Oberhausen en Muel- heim werden geteisterd. De bevolking leed verliezen. De afweer was evenwel zeer heftig, met het gevolg, dat deze on derneming de Britten wel 21 vliegtuigen kostte. In het doodenbosch van Katyn. Brutaler massamoorden, dan in het bosch des doods aan de Dnjepr zijn on denkbaar, schrijft een ooggetuige aan HND. Ze zijn, naar het schijnt, geschied door niet meer dan vier commissarissen van de GePeOe, onder wie, volgens ver klaringen der bevolking, drie jodenr Men zou meenen op het slagveld te staan, wanneer de gevallenen niet- allen ont wapend, 'ja ten deele zelfs gebonden wa ren en indien niet allen een schot in de nek vertoonden, het moordstempel van de GePeOe. Artsen hebben vastgesteld, dat 'de lijken zeker al drie jaren in de graven hebben gelegen, zoodat over de Russische schuld geen twijfel behoeft te bestaan. Elders delven de Russen een nieuw graf voor de geïdentificeerde lij ken. Ver van hun vaderland zullen de Poolsche officieren hier hun laatste slaap kunnen slapen. Op een laatste blad in een der zak boekjes vond ik, aldus de corresp., de volgende regels, geschreven in het hand schrift van een Poolsche officier. „Val ik door een kogel, dan groet ik mijn moeder; U, Moeder Aarde,'groet ik, Weet, dat ik verlang paar de mijne". OVER HET WAPEN, DE VLAG EN DE KLEUREN VAN TEXEL. Volgens de officieel© beschrijving ver toont het Texelsche wapen „op een gou den veld twee geaffronteerde leeuwen van keel (rood), staande op een anker". Allan noemt in zijn beschrijving van het wapen: leeuwen in „natuurlijke" kleur. We kennen de Texelsche vlag als groen en zwart, doch volgens Allan (1856) zou den de kleuren oudtijds groen en rood zijn geweest. Van der Aa (1848) noemt „groen en rood onder elkaar" als de Texelsche kleuren. We teekenen hierbij aan, dat'de in het Weeshuis te Den Burg opgenomen kinde ren tot na de Reyolutie in 1795 half groen en zwart waren gekleed (zooals de Amsterdamsche weeskinderen destijds half rood, half zwart). Uit die tijd zoude- ze zegswijze dat^eren: „Groen 'en zwart, Texelsch in het hart" (of: „Is Texel in het hart"). In de linkerzijgevel van het Weeshuis aan de Nieuwstraat, bevindt zich nog een (verwaarloosde) gevelsteen met twee weezen in die oude dracht. Britsche versperringsballons. Bij Billdal in W. "Zweden werd een Britsche versperringsballon, die aan elec- trische en telefoonleidingen al veel scha de had aangericht, geborgen. Bij het Wtttermeeer kwam zoo'n ballon met een hoogspanningsdraad in aanraking, waar door hij in vlammen opging. Australië ernstig ongerust. Ook Australië ziet de nabije toekomst mét groote zorg tegemoet. De Japanners blijken nog immer tot groote overwinnin gen in staat. Dat hebben ze ook in Bir ma bewezen! Verder hebben zij de posi tie van de Amerikanen op Nieuw-Guinea in ernstig gevaar gebracht door hun ge slaagde aanvallen op de ravitailleerings- scheepvaart Ook Noord-Australië komt meer en meer in de hoek te liggen, tvaar de Japanners rake klappen uitdeelen. President van Slowakije bij Hitier. Ook de president van de Slowaaksche republiek, dr. Tiso, heeft in het Duitsche hoofdkwartier een onderhoud met de Fuehrer gehad. De besprekingen, welke de vraagstukken van de Europeesche vrijheidsstrijd betroffen, kenmerkten zich door bijzondere hartelijkheid Zooals be kend is, strijdt Slowakije met dappere formaties van zijn leger aan de zijde van de Duitsche weermacht; in bondgenoot schap met de As spant het al zijn krach ten in om de eindoverwinning te behalen. Vier torpedo's troffen het vlieg- kampschip „Ranger". Omtrent het tot zinken brengen van 't Amerikaansche vliegkampschip „Ran ger" wordt nog het volgende gemeld: Eerste Paaschdag? in de vroege och tenduren, kreeg een Duitsche duikboot 't vliegkampschip in zicht; met een snel heid van 55 km. per uur bewoog het zi,ch over de Oceaan. Door verscheidene torpedobooten en vliegtuigen werd het tegen duikbooten beschermd. Doch het was vergeefsch. De duikboot, die moe derziel alleen moest opereeren en geheel op zichzelf was aangewezen, trof in de vroege ochtenschemering de „Ranger" met vier torpedo's. Steekvlammen scho ten hoog op, geweldige ontploffingen volgden. Daarop zonk het kolossale vlieg kampschip in de diepte. De niet getrof fen torpedojagers moesten zich met het redden van drenkelingen bezig houden; aan achtervolging van de duikboot kon niet worden gedacht. Zonder schade te hebben opgeloopen kon de onderzeeër de gevaarlijke zone verlaten VISSCHERIJ NOORDZEEHARING IN DE WADDEN. Na d© afsluiting van de Zuiderzee ver dween de haring uit de Waddenzee. Zij was vastgeloópen op de afsluitdijk en het leek wel, of de Zuiderzeeharing, die beter was dan haar collega uit de Noord zee, zou uitsterven, al werd in het water van de Wadden soms wel een dikke laag kuit waargenomen. Men had voorspeld, dat zeven jaren na dé afsluiting der? Zuiderzee (de leeftijds grens van de haring) de Zuiderzeeharing verdwenen zou zijn en inderdaad zijn de vangsten steeds geringer geworden, waarna de voorspelling werd bewaar heid. De, Noordzeehanng verdween even eens van de Wadden waar zij zich nog thuis scheen te voelen. In de jaren 1938- 1939 werden in de Wadden vele jonge harinkjes opgemerkt en de visschers wa- len van oordeel, dat deze uit het kuit waren opgegroeid en dus afstammelingen v^n'de Zuiderzeeharing waren. Deskun digen meenden daarentegen, dat men te maken had met een soort jonge Noord- zeeharing omdat de visch daarmede de meeste overeenkomst vertoonde. Men meende, dat deze- visch dit jaar of het volgend in de Wadden zou verschijnen en thans is inderdaad geconstateerd tot groote vreugde van de visschers dat de haring er weer is. Dat er vreugde on der de visschers is en men hoopvol de toekomst tegemoet gaat, is te begrijpen (Dagbl. v. N.H.)

Texelsche Courant | 1943 | | pagina 1