Studie op laters leeftijd. Wat ïexels boeren moeten weten, Texelsche Berichten k DE DOQDEN SPREKEN. WATERSPORTKAMPEN. Zwarte handel WERELDNIEUWS - 56c JA«feGANG. No. 5752. ZATERDAG 8 MEI 1943. TlXELSCHE COURANT t Over de massamoord te Katyn bij Smolensk is een rapport verschenen, dat r ieders aandacht verdient. Het geeft niet alleen antwoord op de vraag, wie die e gruwelijke misdaad pleegden, maar ook r op welke wijze ze is geschied en wie de slachtoffers waren. Bovendien en dat is niet minder belangrijk leert ook dit rapport wat ons bij een bolsjewistische overheersching te wachten zou staan. De commissie van onderdek werd ge- t vormd door vooraanstaande gerechtelijke - medici en criminologen uit België, Bul- -garije, Denemarken, Finland, Italië, Kro- alië, Nederland, Bohemen-Moraviè, Roe- - mtnië, Zwitserland, Slowakije en Honga- 5 rije. Nederland werd vertegenwoordigd 1 dcor Dr. De Burlet, hoogleeraar te Gro ningen. De Commissie heeft persoonlijk ïn- heemsche getuigen gehoord en ter plaat st de graven n wat daarin werd aange troffen bezichtigd en bestudeerd. Tot en met 30 April 1.1. werden 982 lijken op gegraven hiervan kon 70 pet. meteen worden geïdentificeerd. Tot op 3 Mei werden zeven massagraven geopend; het grootste daarvan bevat naar schatting 2500 lijken. Als doodsoorzaak werd voor allen vastgesteld: een schot in de nek. Er zijn personen, die twee, ja, zelfs drie schoten kregen. Daarbij werd van een pistool ge- bmik gemaakt, waarvan de loop op-het achterhoofd van de slachtoffers werd ge plaatst of althans op zeer korte afstand van het hoofd werd gehouden. Van talrijke personen waren de handen geboeid In enkele gevallen vet toonden de uniformen vierkante gaten, door ba jonetsteken veroorzaakt. Aan de uniformenn kon men zien, dat de meeste slachtoffers Poolsche officieren waren. Eenmaal werd het lijk van een gec-stelijke aangetroffen. Horloges en ringen werden niet ge vonden Toch moeten de officieren -tot kort voor hun dood nauwkeurig geweten hebben, hoe laat. het was. Dit blijkt uit aanteekeningen in hun zakboekjes. Deze boekjes en in de graven gevonden kranten kunnen ons ook inlichten om trent de tijd, waarin de gruwelijke te rechtstelling plaats had Dit moet in de loop van de winter van 1939-1940 zijn geschied. Laten nu Engeland en de Sovjet-Unie maar komen met hun praatjes. Aan dui delijkheid laat dit document niets te wenscherCover. Te Katyn werd op groo- tc schaal een moord gepleegd, welke haar weerga met kent Een staaltje van bolsjewistische terreur, dat niet kan na laten veler oogen te openen voor het geen ook West-Europa bedreigt, wanneer de Duitsche weermacht en de met haar verbonden troepen de horden van Stalin geen weerstand zouden kunnen bieden. NED. LANDWACHT TREEDT AAN. Over het heele land zijn dezer dagen dt recruten van de Nederlandsche Land wacht opgekomen om gedurende een op- leidingstijd van drie maanden bij de Waffen SS voor hun taak te worden af gericht. GEEN LUCIFERS IN PAKKETTEN NAAR DUITSCHLAND. Daar herhaaldelijk lucifers worden aan getroffen in pakketten, bestemd voor Ne derlandsche arbeiders in Duitschland, wordt er op gewezen, dat het verzenden Van lucifers en in het algemeen van licht- brandbare stoffen in de postpakketten naar Duitschland verboden is BANKBILJETTEN VAN f500 en f 1000. Thans is een regeling getroffen voorde terugbetaling van wat zij, die bankbil jetten van f 500 en f 1000 inleverden, nog te vorderen hebben. Bepaald is, dat al leen bona-fide inleveraars daarvoor in aanmerking komen, hetgeen niemand zal verwonderen. In mindering wordt gebracht, al hetgeen de staat aan be lasting of uit anderen hoofde te vorde ren heeft. Óok hetgeen over 1943 te vor deren zal zijn, kan in mindering worden gebracht KOSTEN BIJZAAK. Er zullen altijd wel van die domme menschen blijven bestaan, die elk dub beltje, dat zij uit moeten geven, eenige malen dienen om te draaien. Want dat is immers in deze tijd niet meer noodig, hooren wij haridige jongens vertellen. Lieden, die van de zwarte jiandel leven, met één been in de gevangeis en één been in de weelde. Er blijken echter nóg meer menschen te zijn, die niet op kos ten behoeven te kijken, mits er maar wat tegenover staat In het Nieuwsblad van het Oosten van 19 April vinden wij onderstaande ad vertentie: Verblijf gevraagd op boerderij door jong echtpaar met drie jonge kinderen, ged. 1ste helft Aug. Goede voeding hoofdzaak, kosten bijzaak. Brieven met inlichtingen aan dr. W. de Wijn, Ridderkerk. Men zou zoo denken, dat ieder met zijn bonnen op evenveel recht heeft en even veel ontvangt Onze dokter meent blijk baar anders. Een troost is uit dit heele geval te putten. Waar de kosten bijzaak zijn, is het adres hier tevens bekend gemaakt aan de collectanten van Winterhulp en van de Ned. Volksdienst. Waar alles uit zoo'n ruime beurs gaat, en waar de waarde van goede voeding zoo wordt ge waardeerd, dan kan het met anders, of hier zal elke collectant welkom zijn! (H. VRIJSTELLING VAN TEWERKSTELLING ELDERS. Thans ook voor visschers mogelijk. De Secr.-Generaal van het Departe ment van Landbouw en Visscherij deelt mede, dat van tewerkstelling elders kun nen worden vrijgesteld: 1 zij, die van 1 Juli 1936 tot 30 Juni 1939 hun uitsluitend of hoofdbedrijf had den #h de visscherij en dit ook thans nog hebben; 2. zij, die in bovengenoemd tijdvak en ook thans nog de visscherij als nevenbe- d rij f en als middel van bestaan uitoefe nen; 3. zij, die na 1 Juli 1939 een visscherij- bedrijf hebben overgenomen; 4 zij, die als knecht in een visschérij- bedrijf werkzaam zijn. Om voor vrijstelling in aanmerking te komen moeten de garnalen-, mossel-, oester-, Noordzee-, IJselmeer- en Wad- denzee-visschers zich wenden tot de dichtstbijwonende agent van het Bedrijf schap voor Visscherijproducten. (Vissche- rij-centrale) en wel ten spoedigste bij dc asent C. Bakker, gem.-vischafslag Oude- schild, alle werkdagen van 95,30 uur. Door een geheimzinnig licht omstraald staat duizenden een universitaire oplei ding als een droombeeld voor oogen. Een droombeeld? Inderdaad Want ook hier gold tot voor kort het. „velen voelen zich geroepen, doch weimgen zijn uitverko renDe mogelijkheden om een univer- sitairestudie te kunnen volgen waren wel zeer klein voor hen, die niet over een vader met een ruim inkomen beschikten Het beurzensysteem heeft getracht, deze grove onbillijkheid uit de weg te ruimen. In hoofdzaak is het echter bij de goede bedoelingen gebleven. Thans biedt het Langemarck-Studium aan hen, die mee- nen, dat zij voor deze studie de noodige •aanleg hebben, de gelegenheid. Het na deel, dat ontstaat, doordat zij eenige ja ren later met hun studie beginnen, wordt grootendeels opgeheven door het feit, dat ze door hun grootere geestelijke rijpheid gemakkelijk een tweetal jaren kunnen inhalen en dat ze daarnaast de leerstof gemakkelijker verwerken en beter tot hun geestelijk eigendom maken. De erva ring leert, dat de Langemarck-student zich aan de universiteiten ook in wetén- schappelijk opzicht gunstig van de an dere studenten onderscheiden dóór hun grootere critische zin en de gedegenheid van hun kennis. Ongehuwde jonge man nen tusschen 16 en 22 jaar, hoogstens tot 24 jaar, die geen einddiploma van een middelbare school bezitten, kunnen zich voor nadere inlichtingen tot het Lange marck-Studium, Waalsdorperweg 12, Den Haag, wenden. VAN HET NED. ARBEIDSFRONT. „Een gezonde jeugd werkt voor Neder land". Onder deze leus voerde het Neder landsche Arbeidsfront een actie voor de werkende jeugd, maar daar staat tegen over, dat de gemeenschap haar plicht heeft te doen ten behoeve van die jonge menschen, die hun arbeidskracht in dienst van deze gemeenschap stellen. Het instrument, dat tot deze verzorging op dracht heeft gekregen, is het Nederland sche Arbeidsfront, dat door zijn afdeeling Jeud deze taak ten opzichte van de werkende jongeren waarneemt In Amsterdam is daarmede in het vo rige jaar reeds een begin gemaakt, toen aan de Vinkeveensche Plassen water sportkampen werden georganiseerd. Ook dit jaar worden deze kampen gehouden, echter thans op veel grooter schaal Het is n.l. de bedoeling hier alle bedrijven uit de provincie Noord-Holland, waar jon gens tot 19 jaar .werkzaam zijn, in te be trekken. De watersportkampen worden gehouden aan de Vinkeveensche Plassen nabij Baambrugge en duren een week. Vele bedrijven hebben reeds jeugdige werkkrachten hiervoor doen inschrijven en dragen tevens de kosten voor deze week watervreugde. Het ware te wen- schen, dat vele bedrijven in Noord-Hol lend dit voorbeeld volgden. Ongetwijfeld za! er een groote belangstelling zijn voor het bijwonen van deze kampen en be langstellenden worden aangeraden zich omgaand te wenden tot het betreffende Plaatselijke Kantoor van het Nederland sche Arbeidsfront, tot de Sociale Voor man in het bedrijf, of tot het Provinciale Bureau Noord-Holland van het Neder landsche Arbeidsfront, Prins Hendrikka de 49-51 te Amsterdam, waar men gaarne alle gewenschte inlichtingen uitvoerig zal verstrekken. Wolaanslag 1943. Het aantal vliezen, dat de schapenhou ders t.z.t. zullen moeten inleveren, zal tenminste worden gelijk gesteld aan het aantal overjarige schapen, dat op 2 Mei j 1 aanwezig was. Om aan deze aanslag te kunnen voldoen, mogen na 2 Mei geen ongeschoren schapen van de bedrijven worden afgevoerd. Geleidebiljetten zijn daarom na 2 Mei alleen geldig voor het vervoer van ge schoren schapen. Om te kunnen slagenmoet men eerst iets ondernemen. bedreigt onze voedselvoorziening. Een- vertegenwoordiger in zaaizaad en poolgoed heeft onlangs 50,000 kilo gram zaaigraan en ruim 81,000 kilogram pootaardappelen met groote winst in de zwarte handel verkocht. Door dergelijke daden kunnen de teeltplannen die elk jaar worden vastgesteld en die de basis voor onze voedselvoorziening vormen, ernstig in gevaar worden gebracht. De zwarte handel maakt zic.h hier meester van groo te hoeveelheden graan en aardappelen, die niet voor menschelijke consumptie, cioch voor de nieuwe productie bestem4 zijn Op deze hoeveelheden was gerekend! Het is duidelijk, -dat ernstige stagnatie van dergelijke daden het gevolg kan zijn. Denk daaraan, als u in de verleiding wordt gebracht aardappelen zonder bon, tarwe of rogge te koopen! De zwarte handel bedreigt onze voed selvoorziening! STAFCHEI VICTOR LUTZE OVERLEDEN. Aan de gevolgen van een auto ongeluk. De Stabschëf S A., Victor Lutze, werd terugkeerende van een dienstreis in de buurt van Potsdam bij een auto-ongeluk zwaar gewond. Nader werd gemeld, dat Victor Lutze in het stedelijke ziekenhuis van Potsdam aan zijn verwondingen is overleden. Victor Lutze werd geboren op 28 Dec. 1890 te Bevergen (district Münster) en was dus 52 jaar oud. Tijdens de oorlog van 1914-T8 behaalde hij de rang van bataljonsadjudant Na de oorlog kwam Lutze spoedig met de NSDAP in contact, waarvan hij in 1922 lid werd. Na de re organisatie varr partij en S A. in 1925 voerde hij de reorganisatie bij de forma ties der S.A. uit. Achtereenvolgens werd hij S.A.-leider voor het Roergebied, plaatsvervangend gouwleider, oberste S. A.-leider Nord, Obergruppenfuehrer en Oberpraesident van de provincie Hanno ver. In 1934 werd Lutze benoemd tot chef van de staf der S.A Zijn werk gold ir de volgende jaren de wederopbouw van de S.A. en haar te leiden naar een 'nieuwe taak. Sinds 1 April 1941 was Lut ze houder van het Oorlogskruis van ver dienste eerste klasse. VOORZICHTIG MET VUUR IN BOSCH EN HEI. DE ZON. Za. 8 Mei op 6,59: onder 22,14 DE MAAN. Za. 8 Mei op 9,59; onder 1,16 Eerste Kwartier: 12 Mei 12,52. HOOG WATER OP TEXELS REE. Za. 8 Mei 0,26 en 12,44 Zo. 9 Mei 1,03 en 13,22 Ma. 10 Mei 1,41 en 14,02 Di. 11 Mei 2,24 en 14,47 Springtij 6 en 21 Mei. PRAATJE OVER GEMEENTEWAPENS IIET WAPEN VAN W1TTEM. 70 Het wapen van dit plaatsje in Zuid- ii Limburg vertoont 'n blauw pjjj z.g gèschulpt, kruis op een LjfcM zilveren veld; hetzelfde wa- pen werd gevoerd door Jan I van Cosselaer, die in 1345 I door de Hertog van Bra- kant met Wittem werd be- WIT i [M leend. De bodem van Wittem omvat meest vruchtbare heuvelachtige gronden met landbouw als hoofdmiddel van bestaan. Dê gemeente omvat de dorpen Meche- len en Epen en grenst zoowel aan België als aan Duitschland. VAN WARMOES TOT WARMOESSTRAAT. Dr. Ir. M. D. Dijt schrijft ons, dat hij bij het raadplegen van oude boeken van de R K. Statie van Texel in het Rijks archief te Haarlem (ten behoeve van fa milieonderzoek, waarmee hij 15 jaar ge leden reeds een aanvang maakte) ver scheidene familienamen tegenkwam in de tweede helft der 18e eeuw die men thans op het eiland nog zeer veelvuldig hoort, maar ook heel wat namen, die hier uitgestorven schijnen'; als voorbeelden van deze laatste namen noemt de heer Dijt: Makkenberg, Lensslag, Robbok, Lutje, Hartog. Bredero. Biem, Zomer, De Fnj. Bakes Waaijop, Warmoes. Kunt u misschien nagaan zoo vraagt de heer Dijt of de Warmoesstraat naar deze familie Warmoes genoemd is of, zoo als we steeds veronderstelden, naar een warmoezerij (groentenkweekerij). Hier is ons antwoord. Het meest voor de hand ligt, dat de/ Warmoesstraat haar naam ontleent aan cie „warmoezerij", welke destijds achter de huizen en op de plaats, waar deze zich nu bevinden, werd uitgeoefend In ons uitgebreid historisch archief kunnen we hiervan echter geen bevestiging vinden. Wel vonden we zwart op wit een verkla ring van de naam Warmoesstraat in Am sterdam en wel bij Jan ter Gouw, in zijn boekje over de oorsprong en afleiding van allerlei namen in de Amstelstad; heel toevallig konden we daarop (het koekje is al heel oud; het dateert van 1859) juist deze wéék de hand leggen. De Warmoesstraat, een der oudste van de HERLEVEND NEDERLAND. Op de tentoonstelling „Herlevend Ne derlandwelke in Hengelo door de heer Max Blokzijl werd geopend, toont' deze tijdens de rondgang aan de bezoekers een stand met brievenwelke hij gere geld ontvangt van de luisteraars naar zijn radiopraatjes. (C.N.F.-H. Brusse - Pax. c.) Luit.-generaal Andrews verongelukt. De bevelvoerende Amerik. generaal op het Europeesche oorlogstooneel, Lt -ge neraal Andrews, is bij een vliegongeval boven een eenzame streek van IJsland verongelukt. Hitier feliciteert Wang Tsjing-wei. De Fuehrer heeft de president van de Chineesche nationale regeeririg, Wang Tsjing-wei, ter gelegenheid van zijn ver jaardag een in .hartelijke bewoordingen gesteld telegram gezonden. Boodschap van Roosevelt aan Sikorski. President Roosevelt zou Sikorski een persoonlijke boodschap hebben toegezon den met voorstellen voor een bijlegging van het Poolsch-Sovjet-Russisch con flict Dezelfde boodschap zou via Litwi- nof naar Stalin gaan. De Polen in de Sovjet-Unie. Wel 800-900 duizend Polen zijn door de Sovjets ontvoerd. De uitgeweken Pool sche regeering, die nu te Londen verblijf houdt, gaat dit aan het hart. Stanezyk zoo heel een van de uitgeweken Poolsche bestuurders zou graag misverstanden tusschen deze „regeerders" en het Krem lin voorkomen. Als voorwaarde stelt hij de vrijlating van die duizenden Polen! Het is een fraaie geschiedenis. De Britten heulen met de moordenaars van Katyn, maar tevens met de uitgeweken Poolsche regeering, aan welke Stalin de oorlog verklaarde. Het zal Stanezyk niet mee vallen, dit varken te wassphen. Ierland heeft tekort aardappelen. Dat gebeurde in vroeger jaren ook wel. Maar thans heeft Ierland grooter gebrek aan aardappelen, dan in 100 jaar 't geval val was. Daar komt bij, dat het ook over steeds minder benzine de beschikking krijgt.' Te weinig tankschepen. Engeland zit met een groot tekort aan tankschepen en kan bovendien slechts rret moeite aan personeel voor dergelijke vaartuigen komen. Wanneer tankschepen door een torpedo worden getroffen, wacht de bemanning als regel de dood. Geen wonder, dat de animo, op dergelijke „drij vende doodkisten" te monsteren, met de dag geringer wordt Dc luchtoorlog aan het Oostfront: De Duitsche luchtmacht heeft de eerste Meidagen aan het oostfront groote acti viteit ontwikkeld en bombardeerde de spoorwegemplacementen van Koejansk en Koers zeer hevig, waardoor de ravi tailleering der bolsjewisten voor lange lijd gestoord werd hoofdstad, ontleent volgens Ter Gouw haar naam „aan de warmoestuinen, die destijds lagen waar men nu huizen ziet en die zich van hier af uitstrekten tot aan de Zeedijk". Vrij zeker zijn we zoo ook op Texel aan de naam Warmoes straat gekomen; ze sluit aan op de We verstraat, die haar naam ontleende „aan het ambacht, hetwelk aldaar door veelen geoeffent wierd"; we citeeren hier uit Pieter van Cuycks „Brieven over Texel" (blz. 94). De Gasthuisstraat herinnert aan het voormalige gasthuis aldaar, waar landloopers drie dagen verblijf konden houden. (Allan, blz. 79), enz. De familienaam Warmoes is een heel oude. Volgens fiet Middelned. Woorden boek kwam hij omstreeks 1302 reeds in •Brugge voor. (deel IX, kol. 1770). Vol gens het standaardwerk op het gebied van de Namenkunde van Dr. Winkler behoort de geslachtsnaamWarmoes tot de namen, welke aan het plantenrijk zijn ontleend (blz. 423); vergelijk Raap, Boon, Buiskool, Kool, Appel, Druif, enz. Het is niet uitgesloten, dat de War- moesstraat naar zekere Warmoes is ge noemd, zooals b.v. de Bickersstraat naar burgemeester Bickers, Wittenburg naar de houtkooper Jan Witten, die er de eer ste scheepstimmerwerf bouwde (te Am sterdam), enz. Maar dat straat en fami lienaam dezelfde oorsprong hebben (de warmoezerij), houden we voor het waarschijnlijkst. LAND JEUGDUITWISSELING. Op 19 Mei a.s. zullen de Duitsche deel neemsters aan de landjeugduitwisseling in ons land aankomen en zich naar de Boerenschool te Rijs begeven. Ook de Nederlandsche deelnemers en deelneem sters komen daar die dag om er geza menlijk tot 25 Mei te blijven. Zij leeren elkaar daar kennen en geraken tevens eenigszins op de hoogte met het be4rijf. waar ze zullen heengaan. Op 25 Mei gaan de Nederlandsche* deelnemers naar Duitschland, terwijl de Duitsche gasten door een der huisgenooten van hun gast heer van Rjjs worden gehaald. Ze zullen een half jaar in ons land blij ven om bekend te geraken met de land- beu wbednjfsvoering hier te lande. Daar de deelname van Duitsche zijde grooter is dan van Nederlandsche worden er nog enkele bedrijven gezocht, waar een Duitsch meisje haar leertijd van een half jaar kan doorbrengen. Aanmeldingen hiervoor of vragen om inlichtingen te richten tot de Nederland sche Landstand, Den Haag. Woorden die men spreekt, zijn een af spiegeling van de geest. (Seneca). Voor Leningrad. Vermelding verdient, dat de zware Duitsche artillerie voor Leningrad de stad en de spoorlijnen van Schlüsselburg weer beschoten heeft. Het yalt op. dat de Duitsche artillerie voor Leningrad de .laatste tijd zeer actief is. 36 vliegtuigen neergeschoten bij aanval op N.-Duitschland. Britsche bommenwerpers vielen in de nacht van 4-5 Mei Westduitsch gebied aan en wierpen talrijke brisant- en brand bommen hoofdzakelijk op woonwijken van Dortmund. De bevolking leed verlie zen. In de stad ontstond vrij groote scha de aan gebouwen. Nachtjagers en afweer geschut van het luchtwapen schoten 36 vliegtuigen, voor het grootste deel vier motorige bommenwerpers, omlaag 16 schepen naar de zeebodem. Zooals 5 Mei in een extra-bericht werd medegedeeld, hebben Duitsche duikboo- len in zware gevechten, die verscheidene dagen geduurd hebben, in dé Atlantische Oceaan, 16 schepen in de grond geboord. (202,000 brlZe maakten deel uit van 'n vol geladen convooi, dat op weg was van Amerika naar Engeland en van een con vooi, dat nkar Amerika terugvoer. Vier andere schepen kregen torpedotreffers. 11 Britsche vliegtuigen stortten neer. Bij aanvallen overdag van Britsche vliegformaties op de kust'van de bezette gebieden in het Westen, werden 14 vij andelijke vliegtuigen, w.o 12 bommen werpers1 neergeschoten. Twee eigen jacht vliegtuigen gingen in luchtgevechten verloren. (DWB 4 Mei). Australië vreest Japansche aanvallen. Australië maakt zich over de nabije toekomst ernstig ongerust. Met groote zorg ziet men, hoe de Japanners zich alle moeite geven om hun positie in het zui den van de Stille Oceaan te versterken. De dag kan niet ver meer af zijn, dat de noordkust van Australië zware aanval len moet verduren. Vandaar de onophou delijke eisch van Forde, de Australische minister van Oorlog: Stuur meer vlieg tuigen, sta ons bij met meer schepen, zend meer strijdkrachten, in welke vorm ook. 28 Sovjet-tanks vernield. Bij de gevechten op 3 en 4 Mei werden alleen reeds in de sector van een Duit sche divisie 28 vijandelijke pantsers ver nield. In de vroege morgenuren van de 4e Mei werden in de vooruitspringende frontboog van Krymskaja staande f Duitsche troepen op een sedert lange-tijd voorbereide en versterkte verdedigings stelling vlak ten Westen van de plaats teruggenomen. Krymskaja zelf werd na vernieling van alle belangrijke installaties ontruimd. We geven gaar-ne het woord aan lezers, die er meer van weten. (Tusschen haakjes- Wist u, dat ook in de naam Wermeskerken dat woord „war moes" verscholen ligt?) EXAMENS. Onze plaatsgenoote mej. M. van den Ban slaagde dezer dagen te Leiden voor he< examen apotheker-assistente. Ze werd daartoe in Den Haag opgeleid. TWEE DUITSCHE MILITAIREN TERAARDEBESTELD. Op het Kriegerfriedhof aan de Kooger- weg te Den Burg op Texel had Woens dagmiddag 28 April j.l. de teraardbestel- ling plaats van hel stoffelijk overschot van een Duitsche matroos en van een Gefreiter der artillerie, die bij een onge val om het leven zijn gekomen. Nadat ka meraden de kisten in de groeve hadden redergelaten, hield een vlootaalmoezenier een korte toespraak. Ook werd 't woord gevoerd door 'n batlerijchef der artille rie In hartelijke bewoordingen nam hij afscheid; de gestorvenen werden als goe de en trouwe soldaten geëerd. Vervolgens weiden twee kransen gelegd, een door de Batteriechef en een door een Kapitein- leutnant der Marine. Hierna loste een vuurpeleton driemaal een salvo. De plechtigheid werd bijgewoond door een groot aantal militairen van land- en zeemacht.

Texelsche Courant | 1943 | | pagina 1