(/oor óq kom m A nö, Motoniienst Texel - Alkmaar oji AKKERTJE Wat Texels boeren moeten weten. 't Erfenishuwelijk Ln nM Gemengd Nieuws Oudeschilüer Kleuterschool een halve eeuw. Nog steeds vaart schipper Mets zelfstandig twee maal per week naar Alkmaar. Uw adres voor beurtgoederen DE MAGNEET Wuys vaart iedere Maandag naar Alkmaar Iedere Woensdag van Alkmaar. J.ZUIDEWINDDz., Warmoesstr. 73 Deurwaarder PRINS >ooV halve «lagen Steek de vinger eens op! "/x/vaik NUTTIGE WENKEN. Spinazie slinkt veel minder, wanneer u ze voor het koken fijn snijdt. In vijf mnt. is ze dan volkomen gaar. Groenten voor het kêken niet te lang in het waschwater laten staan. Dit kost u vitaminen. RECEPTEN. Snoepje. 2 lepels suiker, 1 lepel haver mout, kluitje boter. Havermout en boter in pannetje op het vuur zetten. Roeren tot het pruttelt en opkomt. Dan de sui ker toevoegen en het pannetje op het vuur laten staan tot de suiker is opge lost. Niet te bruin laten worden. Uitgie ten op met boter ingevet bakblik. Daar na vlug snijden. (Graantelers kunnen in plaats van havermout tarwekorrels ne men). Drie in de pan met aardappel (plm. 25 stuks). 500 gr. rauwe aardappelen, 70 gr. bloem (1 bloembon), 1 lepel custardpoe- der, 1 theelepel bakpoeder, 2 dl. water (2 kopjes), zout. Bloem, custardpoeder, zout, en bakpoeder droog met elkaar ver mengen en met het water tot een dun beslag roeren. De aardappelen schillen, wasschen en stuk voor stuk boven de kom met beslag heel fijn raspen. Af en toe de geraspte aardappel door 't deeg roeren. Een kluitje boter in de koekepan smelten. Van het deeg kleine koekjes vormen en op 'n matig warm vuur bruin en gaar bakken. De koekjes zoo heet mo gelijk opdienen. Warm zijn ze knappend en broos; koud geworden zijn ze slap, maar smaken ze nog goed. V RiJMELARIJTJE TIJDSBEELD. De geitenfokvereeniging ,,De Werkmanskoe" te IJ, Die propageerde onvermoeid, De geiteniokkerij. Een stadsmeneertje, die het las. Docht: kijk, dat is niet dwaas, Zoo'n eigen melkfabriek in huis Met boter en met kaas; Het is een uitkomst in deez' tijd. Ik ga d'r eentje doen. Dat is niet clandestien en toch Verhoog ik mijn rantsoen. De markt was druk, de prijs zeer hoog, Maar wordt daarop gelet, Wanneer je eenmaal toch je zin Hebt op een geit gezel? Meneeï, die niet van zeuren hield, Kocht daaram&onder meer. De allergrootste die hij zag. Al kostte 't hem een veer. In 't mooie schuurtje achter huis. Tot hok gedegradeerd, Daar werd' de aanwinst neergezet, Door iedereen vereerd. Doch toen meneer haar melken zou, Hij toch wel even schrok. Want de zoo duur betaalde geit, Ach, menschen, bleek een bok. HUIB DE RIJMELAAR. Nadruk verboden. TEXELSCHE BOERDERIJEN. DE WADDEL. 63 Velen zullen deze naam nog nimmer te voren hebben gehqprd of gelezen en toch bestaat hij al honderden jaren, 't Was oorspronkelijk de naam van de polder, begrensd door de Schanssluis, Oudeschild en de buurtschappen Westergeest en Oos tergeest. De boerderij, naar deze polder genoemd, is eigendom van mevr. de Wed. Dijt-Braris. 't Is een van de grootste scha- penbedrijven van Texel. Gedurende de 25 jaren, waarin de familie Vermeulen 't bedrijf leidt, zijn hier duizenden schapen kinderen geboren. Omtrent de afleiding van de naam kun nen wij ue niet met zekerheid inlichten. Vermoedelijk hebben we hier verband te zoeken met het Middelned. wdbrd „wade" (ons „wad", meervoud „wadden"). Dat „wade" beteekende: ondiepte, doorwaad bare plaats. Later ook poel, plas, kolk, zelfs (dijk)doorbraak «(Middelned. W.B., aeel XI, kol. 543-544). De waarde van een offer ligt vaak in de gewilligheid, waarmede 't qebracht wordt. (Inayat Khan.) FEUILLETON. Oorspronkelijke Nederlandsche roman door HENK VAN HEESWIJK. 19.) De notaris knikte. Ik hoop, dat het u beiden goed zal gaan. Wanneer ik u op de een of andere wijze van dienst kan zijn, dan kunt u op mij rekenen. De beide jongelui wilden nu vertrek ken, toen de notaris eensklaps zeide: Ik heb nog wat vergeten. Hier is nog een brief van Uw oom, die ik aan u moet Uw hulsapotheek en ln Uw zak, .steeds b(J de hand. zijn AKKERTJES*een eerste hulp b(j onverhoedsche pijnen en ook bfj 'n opkomende verkoudheid. De Nederlandsche Pijnstiller KRACHT NAAR KRVIS. De mensch lijdt dikwijls 't meest Door 't lijden, dat hij vreest. Maar dat niet op komt dagen Dus heef; hij meer te dragen Dan God te dragen geeft. Het leed, dat is, drukt niet zoo zwaar Als vrees voor allerlei gevaar En komt het eens in huis, Dan helpt God altijd mee En geeft hij kracht naar kruis. De zetel van de Ilooge Raad der Ne derlanden wordt van Den Haag naar Nij megen verplaatst. Op hol geslagen paarden liepen te Kou dekerke (Z.) de 67-j. wm. L. omver. Zij is daarop overleden. Twee broertjes, 13 en 16 j., zijn te Den Haag gearresteerd. Zij namen uit de wo ning van kennissen f 3000 weg. Door een trap van een paard werd de knecht van dokter W. te Deurne (N.B.), levensgevaarlijk gewond. Een eeuw is het dit jaar geleden, dat J. P. Heije het „Triomfantelijk lied van de Zilvervloot" dichtte. De 30-j. grindschipper H. uit Maarssen is te Zuilen bij het omslaan van zijn schuit verdronken. De veiligheidsklep van een cirkelzaag sloeg in een zagerij te Maastricht een 20-j. werkman tegen het hoofd. De man was op slag dood. Het aantal crematies te Westerveld be droeg vorig jaar 1244: 693 mannen, 551 vrouwen. 28 personen waren nog geen 12 jaar. (Dagbl. v. N.H.) De Heldersche zeeridder Janus Kuiper, thans te Alkmaar, vierde 11 Mei onder groote belangstelling zijn 87e verjaardag. Obk de 'leider der NSB had een geluk- wensch gezonden. Bij het spelen met een projectiel-het gebeurde te Amersfoort ontplofte dit. De 15-j. O. werd gedood, de 19-j. J. le vensgevaarlijk gewond. Een 15-j. werd mindef zwaar gewond. Bij de moord op het 16-j. meisje P. de V. te Den Haag blijken o.m. betrokken: een 22-j. kappersbediende, een 26-j. ge huwde vrouw en een 30-j. ongehuwde vrouw. Zij'wilden het meisje, dat zich aan chantage schuldig maakte, uit de weg ruimen. Toen het met vergif niet ging, heeft de kapper haar met een sjaal ge worgd. Gehaat te worden is erg, veracht te worden is erger. Deze maand is het 50 jaar geleden, dat de Kleuterschool te Oudeschild werd ge opend. Ter gelegenheid van dit heuge lijke feit de school toch voorziet in 'n groote behoefte hebben we er Woens dagmorgen een kijkje genomen. En om dadelijk met de deur in huis te vallen we kregen een uitstekende indruk: Ook de nieuwe leerkrachten hebben er slag van, met de kinderen om te gaan. Het zijn de dames mw. A. Gosselink-Zegel, directrice en Willy Bakker, haar rechter hand, even ijverig en even tactisch! „Ik heb er eigenlijk altijd zin in gehad, op een bewaarschool", zegt de directrice en toen mej. Dogger vorig jaar ziek werd, bedacht ik me geen oogenblik, toen ze me vroegen, of ik haar wilde vervangen. Maar alleen kon ifc het niet af. D'r zijn nu wel 46 kinderen. In juffrouw Bak ker heb ik gelukkig een reuze-hulp ge vonden en de zaak loopt naar wensch!" 46 kinderen, 92 handen, die doorloo- pehd bezigheid vragen. 46 verschillend denkende hoofdjes, 't Is niet een ieder ge geven, de taak van leidster naar behoo- ren te vervullen, maar er zijn krachten, die door enthgusiasme en liefde voor het kind aangevuurd, haar taak voor 100 pet. en meer verstaan en ten uitvoer leggen. De openbare les, die we zoo onver- overhandigen, zoodra u in het bezit van de erfenis bent. Hier is déze brief. Kees nam nieuwsgierig en verbaasd de gelakte envelop aan. Zijn naam stond er op. Maar, zeide hij, als ik nu eens niet de erfenis in ontvangst had kunnen ne men? Wat was er dan met deze brief ge beurd? Dan had ik hem ongelezen moeten verbranden, antwoordde de notaris. Zoo was door uw oom bepaald. Kees stak de brief in zijn binnenzak, waarna ze het statige huis aaji de Kei zersgracht verlieten Ze liepen eèn eindje zwijgende de gracht af, tot ze aafi de Leidschestraat kwamen. Daar bleven ze besluiteloos staan. Wat zullen we doen, Jo? vroeg Kees; eerst het huis in Aerdenhout bekijken of eerst in de stad gaan eten? Om de waarheid te zeggen, heb ik op het oogenblik 'n honger als een wolf. Dan gaan we eerst eten op het Leidscheplein, besloot Kees. Toen ze in een rustig hoekje aan een tafeltje zaten, verbrak Kees de zegels van de brief; er stond niet veel in. Sa men lazen ze: „Wanneer je deze brief leest, ben je in het bezit van mijn nalatenschap. Aan mijn voorwaarde heb je voldaan; je bent langer dan een half jaar bij dezelfde baas en je bent getrouwd'met een nette, degelijke vrouw. Nu heb je ook geld en een goede, mooie woning. Ik wil je geen raad geven betreffende Het geld, omdat ik mag aannemen, dat je wat verstandi- Restanten goedgekeurd pootgoed. Het verbod tot het afleveren van goed gekeurd pootgoed voor consumptie-, veevoeder- of fabrieksdoeleinden is inge trokken. Aanwezige restanten 'pootgoed kunnen voor bovengenoemde doeleinden afgeleverd worden tegen de hiervoor gel dende prijzen. Fabrieksaardappelen zijn uitsluitend te leveren aan aardappelmeel fabrieken, voor vèevoederaardappelen moet een veevoederverklaring worden aangevraagd bij de PBH. Onmiddellijke afname door de VBNA is in het alge meen niet mogelijk; moeten -partijen di rect worden afgenomen i.v.m. de niet- houdbaarheid, waardoor ze voor de men- schelijke consumptie dreigen verloren te gaan, dan diene men een verzoek om af name in bij de betreffende landkoopman of commissionnair van de VBNA of bij de Afd. Aardappelen van de PICA. Na 15 Mei mogen geen afleveringen voor pootdoeleinden meer plaats vinden tenzij met toestemming van de P.I.C.A. Stalinrichting. Koeien, paarden, scha pen, geiten, ze zijn allemaal vijf maal zoo -duur als vóór de oorlog. Laat iedere boer aaarom aan de inrichting van de stal, het strooien en verzorgen ook wat. extra aandacht besteden. Het gevaar voor ziek ten en stoornissen met soms doodelijke afloop wordt dan veel kleiner. VOOR DE JEUGD. Nieuwe prijsraadsels: 261. De koekoek roept nooit voor Pasen. Hoe zit dat? 262. Een insect. Draai "mij o.m en ik word van leer. 263. Maak hiervan een spreekwoord: JGOud GInzenden na no. 270. Met vriendelijke groeten, jullie OOM-KO. KAMER NUMMER 13. 25.) Zouden onze vrienden het vlieg veld bereiken, voordat de politieauto hen had ingehaald? De politie zou hun ver haal over die smokkelaars natuurlijk niet geloven. Maar, gelukkig, daar waren ze al bij het vliegkamp aangekomen. De po litie was nog maar 200 meter achter hen. Nu hollen naar de commandant! (Arch.) (Wordt vervolgd.) wachts meemaakten legde getui genis af van de uitstekende verstand houding. Vooraan de kleintjes van nog geen drie jaar oud, achteraan de „groo- ten" van zeven. We zagen, dat de moei lijkheden, die zulk een uiteenloopende leeftijd met zich brengt, glansrijk werden overwonnen Met gerechtvaardigde tros liet de leidster ons een groote kast zien, waarin allerhande werkstuk ken van de jeugd ten toon gesteld waren. Het vlechtwerk is nummer een. Wat daar al niet van gemaakt wordt: Een volledig ameublement, een stoomboot, kubussen, lucifersstandaards, matjes met opschriften: Voor vader, voor tante, P. F., enz. en dan de plakboekjes en keu rige lijstjes! Konden degenen, die het initiatief tot de oprichting namen C. M. Kooy, de toenmalige burgemeester; J. K. G. Mul der, W. Mets Tz., G. Kz. Brouwer, W. Hillenius en S.Kuiper hier nog eens een kijkje nemen! Een kijkje in de bloeiende school, die Oudeschild niet graag zou willen missen. En dat zal ze ook niet behoeven, ten zijgeldnood tot sluiting zou dwingen. Op het oogenblik kan de school zich zoo ongeveer bedruipen, tenminste, bij 'n zui nig beheer, maar er zijn ook jaren ge weest, waarin de uitgaven het bestuur voor zware problemen plaatsten. Moge de dankbaarheid, dat Oudeschild zulk een kleuterschool rijk is, ter gelegenheid van het gouden jubilé door gulle gaven tot uitdrukking worden gebracht. J. ger bent gewoTden. Ik heb nooit gebrek behoeven te lijden, omdat ik in mijn le ven altijd behoorlijk heb verdiend en altijd zuinig heb geleefd. Maar geluk, zooals wij dat vaak irt boeken lezen, heb ik niet gekend, of het zou moeten zijn mijn bloemen en mijn bibliotheek. Voor het overige was ik een verlaten man, om wie niemand zich bekommerde. Be denk daarom: het hoogste levensgeluk is niet te koop of te bereiken met een goed gevulde portefeuille. Het ware geluk moet veroverd worden; slechts weinige menschen wordt het in de schoot gewor pen. Mijn innigste wensch is, dat jij ge lukkiger zult ^vorden dan ik. Beschouw mijn geld daarom als bijzaak. Het is een slechte basis, om het levensgeluk er op te bouwen. Heb lief, wees steeds opgewekt, verspreid zon om je heen, maak anderen zooveel mogelijk gelukkig, dan zul je on getwijfeld zelf ook eens dat hoogste ge luk ontvangen". Tweemaal las Kees de korte brief over; toen keken beiden elkaar aan. Ik geloof, dat je oom een goed mensch was, zei Jo tenslotte. Kees antwoordde niet dadelijk. Droo- merig staarde hij voor zich uit en toen de kellner al lang het eten geserveerd had, zei hij, eigenlijk meer tot zichzelf darr tot zijn jonge vrouw: De notaris sprak van twee voorwaarden, waaraan ik heb voldaan, maar oom Nicolaas stelt in deze brief een derde voorwaarde. En het zal heel moeilijk zijn deze te vervul len. Daarom alleen D METS, Weverstr. 106 HUWELIJK. Eenzamen van alle ran gen, standen en leeftij den, wendt u allen tot Nederland's grootste Bemiddelingsbureau met uitgebreide relaties door geheel Nederland, ook in de boerenstand. Tallooze tevredenheids betuigingen liggen ter inzage. Inlicht, schriftel. en mondeling. Bureau „HOLLAND", Am sterdam W., Admira- lengracht 219. 't Is maar een weet, Koopt in. Goederen worden af ge- gehaald en bezorgd door HOUDT MAANDAG in Hotel De Lindeboom, van 11 tot 2 uur zitting Verkoopingen, Behandeling van pachtzaken, Incasso's. DUITSCH of ENGELSCH II 2 p.m Nieuw* «chrlltol. me thode MIDDENSTANDSDIPLO MA Nod Taal en Correip. Book- houden II 1 p.m. Vul o. BON in Pleati Uw naam op achlarz. on» HED. TALEN INSTITUUT. R'DAM BON: Gratii prooflei van HET IDEALE MUZIEKSCHRIFT Het aangewezen middel voor zelfstudie. Vraagt proefles ter inzage in Boekhandel Parkstraat. ëon paartje gaat trouwen Maar het is moeilijk om de spulletjes bij elkaar te krijgen. Totdat er een „helpende" landgenoot komt, die van alles te koop heeft Van alles, dat aan den regelmstigen handel tegen normale prijzen onttrok ken is, om het tegen woekerprijzen van de hand te doen. En dan kunnen ze kiezen: niet trouwen, of hun spaarduitjes opmaken om het allernoodigste aan te schaffen. Is het een wonder, dat ze na zoo'n besluit verzuchten Gebrand als echte koffiea Dezelfde speciale brandwijze, die Douwe Egberts koffie zijn speciale pit en geur gaf, past Douwe Egberts thans toe voor zijn FAMA Koffiesurrogaat. Vaiif- daar, dat Fama het koflie-looze tijdperk zoo goed overbrugt! Moet zij over de bonnen gaan Een kind nog. maar haar Mevrouw laat haar rustig det bonnen beheeren. Ze steekt ze los in den zak van haar - schort. - Onverantwoor delijk vooral van Mevrouw! Een goede huisvrouw beheert zelf haar bonnen en nog secuurder dan haar geld. Bonverlies door slordigheid is strafbaar! Publ. v/h Oep v. Handel, Nijverheid en Scheepv t bv.h C O.K. y ..Wie gebruiken d'r allemaal ROER-OM? y Ziet U zooveel vingers? Ikke ook! Zóó populair zijn die pakjes ROER-OM ge worden! Verwondert het U soms Mij met 'n PEjA product Berlijn, Praag, Weenen, Venetië, Rome, Napels, Genua, de Riviera, Parijs, Brus sel, Aerdenhout. Drie maanden had hun huwelijksreis geduurd. Die avond waren ze naar hun villa'tje in Aerdenhout gegaan, waar de toebereidselen werden getroffen. Een paar dagen later was de reis begonnen. Allereerst bracht Kees nog een bezoek aan de Bergmann-fabrieken, waar hij twee jaar had gewerkt. Daar kocht hij nu een der kleinste wagens, die hij immers van buiten en binnen kende. Met deze wagen werd de reis voortgezet, naar Bo- hemen, naar de Oostmark, naar Italië en tenslotte naar de Fransche Riviera. Italië en Frankrijk waren te warm geweest. Juni en Juli waren niet de geschiktste maanden voor het Zuiden van Europa. In Noord-Frankrijk waren ze eenige tijd Toen Augustus begonnen was, kregen ze beiden genoeg van het zwerven en werd de terugtocht naar Holland aanvaard. Ze waren verzadigd van het reizen en verlangden naar rust. Aerdenhout zou hun die rust kunnen verschaffen. In Bel gië vonden ze echter nog zooveel interes sante plekjes, dat het nog eind Augustus werd, voor hun met stof overdekte grijze wagen voor de villa in Aerdenhout stop te. Er was geen garage bij het huis, doch een der beide schuurtjes kon wel daar voor verbouwd worden. Nu waren ze v/eer thuis. (Wordt vervolgd.) WAT ZEGT DIE NAAM? 4ff. Enumatil, Doodstil, Lopster „til", Groninger naam voor vaste, spronkelijk houten brug. 47. Horst (L.) boschrijke hoogte; in IJhorst, Schavenhorst. 48. Adorp (Gr.), naar de Aa wate; een riviertje, dat zich door deze gemea te slingerde. VAN DE BOEKÊNPLANK. (Voorhanden in Boekhandel Parkstraat Het leven roept, door Dr. C. P. Gu ning. Voor jonge menschen. 136 blz. Gc f 1,55. Voordat de nacht valt, door Ds. E. Spelberg. Korte overdenkingen. 124 bi Geb". f 1,95. Ontmoetingen, door Mien Labberto Voor het innerlijke leven. 238 blz. Gc f3,05. Vertellingen uit de Bijbel, door f Rappold. Met ill. 246 blz. Geb. f 2,35. (Ingezonden- Mededeeling.) HYGIENE EN VEILIGHEID. 511. Brilleglazen moeten achromatisi zijn; d.w.z.: ze mogen geen beelden m gekleurde randen geven; dit zou het ft sterk vermoeien. P1429/1. Verantwoordelijk voor geheele inhoud: G. Joh. Duinker. Plaatsvervanger J. de Waal, Den Bui Uitg. en Drukkerij Fa. Langeveld De Rooij, Den Burg, Texel.

Texelsche Courant | 1943 | | pagina 4