Ket Politiestandrecht opgeheven Strenge straffen op staking ,'en lijdelijk verzet Keuring Waffen-S.S., Legioen en Landwacht. WERELDNIEUWS 56c JAARGANG. No. 5755. WOENSDAG 19 MEI 1943. TEXELSCHE COURANT Op grond van par. 62 van de Verordening tot Bescherming der Orde 1943 no. 1) hef ik voor het geheele bezette Nederlandsche gebied het Politiestand recht op met ingang van 15 Mei 1943 te 18 uur. Daardoor treden de bijzondere be- ichikkingen, door mij uitgevaardigd op jrond van par. 62, alinea 3, van de Ver lening tot Bescherming der Orde 1943, ilsmede de op grond van par. 64 van de herordening tot Bescherming der Orde 1943 uitgevaardigde algemeen bindende jeschikkingen van de höhere SS- und 'clizeifuehrer buiten werking, voor zoo- er ik hieronder niet anders beschik. VAN KRACHT BLIJVEN: 1 De cijfers 4 der beschikking van de ïöheren SS- und Polizeifuehrer van 30 April en 1 Mei 1943 over het verbod van litbetaling van loonen en salarissen aan" takers voor de dagen, waarop geheel of jedeeltelijk gestaakt werd. 2. De beschik ving van de höhere SS- und Polizeifueh- er over de aanmelding van vroegere ,tudeerenden, 4 Mei 1943 3. De beschik king van de höhere SS- und Polizeifueh- jler over de verbeurdverklaring van adio*installaties van 13 Mei 1943. De strafbaarheid van overtredingen !er door dit decreet opgeheven beschik ingen v/ordt -door de opheffing daarvan liet aangetast. 1 De strafbare tiandelingen, die gedu wde het van kracht zijn van 't Politie- itandrecht werden gepleegd en tot de levoegdheid der politiestandgerechten ebben behoord. 2. De delicten tegen de «schikkingen, uitgevaardigd gedurende iét bestaan van het Politiestandreccht op ■rond va» de paragrafen 64 en 65 van ie Verordening tot Bèscheiming der Or- ic 1943, ook vooi zoover zij gepleegd 'orden na opheffing van het Politie- andrechl, zijn onderworpen aan de luilsche rechtspraak inzake strafzaken. 's-Gravenhage, 15 Md! 1943. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, w.g. SEYSS-INQUART. BESCHIKKING. van de Commissaris-Generaal voor de Veiligheid over de uniforme regeling van het sluitingsuur en de nachtelijke spertijd. Op grond van de paragrafen 44, 48 en 51 van de Verordening van de Rijkscom missaris voor het bezette'Nederlandsche gebied no. 1-43 beschik ik met ingang \an het tijdstip der opheffing van het Politiestandrecht 1. Voor het geheele Nederlandsche be zette gebied wordt het sluitingsuur voor de openbare lok&len uniform vastgesteld op 22 uur en het tijdstip, waarna men ziqh niet in de openlucht mag bevinden, op 23 uur. Het einde van de tijd, waarin men zich niet in de open lucht mag be vinden, blijft ongewijzigd vastgesteld op 4 uur. De tot dusverre voor de steden Amsterdam, 's-Gravenhage en Haarlem geldende bijzondere regeling wordt op geheven. 2. Overtredingen werden gestraft op grond van par. 51 van de in de aanhef genoemde verordening. 's-Gravenhge, 14 Mei 1943. De commissaris-generaal voor de Veiligheid-, RAUTER. SS-G*ippenfuehrer und Generalleutnant der Polizei KUNST EN KULTUUR. Op een schiereilandje in de Dahme ten Z van Berlijn vond men de grondvesten van 150 Germaansche huizen. Zelfs trof men daar.giaansilo's en hoogovens in hun primitiefste vorm aan. De Nationale Bibliotheek te Lima is dooi brand geteisterd. 70,000 boeken gin gen verloren. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft een verordc- iing uitgevaardigd op de arbeidsvergrij pen van ambtenarep en zekere beëedigde lersonen. Zij heeft de volgende tekst: Op grond van par. 5 van het decreet van de Fuehrer op de uitoefening van de egceringsbevoegdheden in Nèderland van 18 Mei 1940 (Rgbl. I, blz. 778) vcror- len ik: PAR. 1. Een ambtenaar, die staakt of zijn arbeidsprestatie vermindert met de edoeling de vervulling van overheidstaken te bemoeilijken, te vertragen of on- nogelijk te maken of die deze bedoeling op andere wijze tracht te verwezenlijken ordt gestraft met gevangenisstraff tot een jaar, in ernstige gevallen met tucht- misstraf. In bijzonder ernstige gevallen kan levenslange tuchthuisstraf of de loodstraf uitgesproken worden. Poging is strafbaar. PAR. 2. Voor toepassing van deze verordening is een ambtenaar gelijkgesteld an een persoon, die op grond van een overeenkomst volgens het burgerlijk i'cht bij de staat, bij een provincie of bij een ander publiekrechterlijk lichaam in lienst is. PAR. 3. Deelnemers worden als daders gestraft ook wanneer zij niet behooren ol de in Par. 1 en 2 genoemde kring van personen. PAK. 4. Wie oproept tot een volgens Par. 1 verboden handeling of wie tracht en ambtenaar of een in par. 2 genoemde persoon te belemmeren in het hervatten an de arbeid, wordt gestraft met de in par. 1 genoemde straffen. De voorschrif- en omtrent "aanstichting blijven ongewijzigd. FAR. 5. De voorschriften van Par. 1 tot 4 worden op overeenkomstige wijze oegepast op personen, van wie vóór de aanvaarding hunner werkzaamheden af- egging van een eed of gelofte wordt geëischt. PAR. 6. De volgens Par. 1 tot 5 strafbare handelingen zijn strafbare daden in Ie zin van Par. 2 al. 2 van Verordening no. 52-1940 betreffende de Duitsche ju- istlictie in strafzaken in de redactie van bekendmaking no. 72-1942. PAR>7. Deze verordening wordt op de dag harer afkondiging van kracht. Den Haag, 15 Mei 1943. w.g. de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, SEYSS-INQUART. Het SS.Ersatzkommando Nederland leelt mede: Nederlanders van Arisch bloed, in de eeftijd van 17-45 jaar (ook gehuwden), "ie lichamelijk zoowel als geestelijk goed •ntwikkeld -zijn en zich geheel kunnen |e\»en aan de eischen, die de opleiding stelt, kunnen zich by de genoemde idressen vervoegen, teneinde gekeurd te /orden. Bij de onderzoekingen worden ook alle ei evraagde inlichtingen verstrekt met be- rekking tot de verzorging der familie- den, enz. De aandacht wordt er op gevestigd, dat ia 'oor de vrijwilligers, die om bepaalde re- u enen in Nederland moeten blijven, de Je logelijkheid beslaat, hun dienst te doen -ij de Landwacht Nederland of bij het .Mchtbataljon in Amersfoort. Tijdens deze keuringen kunnen zich lok diegenen melden, die tot de Ger- to naunsche SS in Nederland willen toe- kf'ede n. De" keuring heeft plaats op 20 Mei 1943 15 u. Leeuwarden, Huize Schaaf, Breed traat. 21 Mei 8-15 u. Amsterdam, School epenweg 13. 22 Mei 8-15 u. Utrecht. N.V. 'aus, Oudegracht 245. 23 Mei 8-15 uur Amersfoort, Pol, Durchgangslager, Leus- is 'erweg. 24 Mei 8-15 u. Den Haag, Café Den Hout", Bezuidenhoutscheweg. 'URMERENDER MARKT Op 18 Mei werden aangevoerd: 451 ammeren. Prijs f 5090, HANDELSREGISTER. Rechtsvorm gewijzigd van de visch- ;n garnalenhandel L. Schagen. O'schild. BIJ ONZE VRIJWILLIGERS. Hei instel len van het meetapparaat voor het pant- seiatweerkanon. (SS PK Grönert O-H P. c.) VRIJGESTELD VAN ARBEIDSINZET. Het SS-Ersatzkommando Nederland deelt mede. Voor personen van 18-35 jaar, die aan- meldingsplichtig zijn voor de arbeidsin zet, bestaat op hun verzoek de gelegen heid zich op de in de pers genoemde da- la en plaatsen aan te melden voor keu ring voor de Waffen SS, Nederlandsch Legioen, Ned. Landwacht en SS-wach- bataljon. Zij worden gedurende hun ver bintenis bij een. der bovengenoemde on derdeden van de arbeidsinzet vrijge steld. DRANKWET. De Burgemeester van Texel, ter waar neming van de taak van Burgemeester en Wethouders dier gemeente, brengt Ier openbare kennis, dat de opgaven, be- doeld\in artikel 35, lid 1, en in artikel 51, lid 1, der Drankwet (Staatsblad 1931, no. 76), ter secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd, in het openbaar zijn aangeplakt en tegen bc-laling dei kosten verkrijgbaar zijn. Texel, 17 Mei 1943 De Burgemeester voornoemd. RIJK DE VRIES De Gemeente-Secretaris, JONKER LEGGER DER WEGEN. De Burgemeester van Texel biengt ter kennis, dat een exemplaar van het door hem ingevolge het bepaalde bij de we- genwet opgemaakt ontwerp van de leg ger van de wegen op 24 Mei 1943 op de secretarie der gemeertte is nedergelegd. Het ontwerp ligt aldaar van die dag tot 25 Juni 1943^ Ier inzage van een ieder. Bezwaarschriften tegen het ontwerp worden bij den burgemeester ingediend en worden bij het ontwerp voor een ie der ter inzage gelegd. De bezwaarschrif ten kunnen worden toegelicht en bezwa ren kunnen mede ingebracht wordèn in een zitting, welke zal warden gehouden in het gemeentehuis op 25 Juni a.s.j des voormiddags 10 uur. Na de vaststelling van de legger is de openbaarheid van de weg en de verplichting tot onderhoud en tot een bijdrage in het onderhoud van den weg vastgelegd. Wijziging van on juiste vermeldingen te dezer zake kan dan nog slechts door rechterlijk vonnis bewerkt wordeij. De burgemeester 'noo- digt belanghebbenden daarom uit, zich ervan te overtuigen, of het ontwerp naar hun meening geen onjuistheden bevat en, zoo ja, daartegen binnen den daar voor gestelden termijn bezwaren in te dienen. Texel, 18 Mei 1943. De Burgemeester voornoemd. RIJK DE VRIF.S De Secretaris, JONKER. UITREIKING VITAMINE D-TABLETTEN. Nogmaals zal worden overgegaan tot uitreiking van het vervangingsmiddel ven levertraan in tabletvorm, door de overheid gratis ter beschikking gesteld voor kinderen vaji 3 maanden tot 3 jaar en voor zwangeren gedurende de drie laatste maanden der zwangerschap. Elk kind mag per week één- tablet gebruiken Deze laatste uitreiking in dit seizoen zal plaats hebben öp Vrijdag 21 Mei a.s. op de volgende plaatsen en uren: o 1 school Den Burg van 4-5 u.* voor Den Burg en wijk B; o.l. school te De Waal van 4-5 u voor De Waal en wijk W; ol school te Midden-Eierland van 4r30-5,30 voorEierland, wijk E; o l.school De Cocksdorp van 4-5 u. voor De Cocks- dorp en wijk C; School met den Bijbel te Ooslerend van 4-5 u.<yoor Oosterend en wijk O; o.l school te Öudeschild- van 4- 4,30 u. voor Öudeschild en wijk S; Wo ning Hoofd der o.l. school te Den Hoorn van 4-5 u. voor Den Hoorn en wijk H; o.l. school te De Koog van 4-5 u voor De Koog en wijk K. De tabletten worden alleen afgegeven le aan volwassenen, 2e. op vertoon van het trouwboekje; 3e. indien >een zakje wordt medegebracht om de tabletten af te halen. Kinderen waarvoor reeds op het consultatiebureau tabletten werden afgegeven komen uiteraard voor deze uitreiking niet in aanmerking In het belang van de volksgezondheid wordt ieder die in aanmerking komt aangeraden zich voor zijn kind van deze tabletten te voorzien en op het regelma tig gebruik daarvan toe te zien. Dè ta bletten dienen koel, droog en op een donkere plaats te worden bewaard Texel, 18 Mei 1943. De Burgemeester voornoemd, RIJK DE VRIES DE ZON. Wo. 19 Mei op 6,42; onder 22,32 DE, MAAN. Wo. 19 Mei op 21,55; onder 6,58 Volle Maan: 20 Mei 0,13. IIOOG WATER OP TEXELS REE. Wo 19 Mei 9,53 en 22-12 Do. 20 Mei 10,31 en 22,50 Vr. 21 Mei 11,11 en 23,31 Springtij 21 Mei. WAT WILT GIJ? Eind Mei 1942 gingen de Nederland sche vrijwilligers aan de Wolchow, na gedurende de ongekend strenge winter in de verdediging te zijn geweest, tot de aanval over. De bolsjewisten steeds ver der terugdrijvende, vonden we de lijken van eenige kameraden, die in de afge- loopen maanden in handen van de roo- den waren gevallen. Deze dooden waren onherkenbaar verminkt, afgesneden neus, ooren en vingers, de long soms uitgerukt ot' nog wreeder niet te noemen mishan deling! waren gepleegd. Zoo is de aard van net steppenmonster, onmenschelijk en wreed, opgejaagd en misleid door Stalin en zijn commissarissen. Kan een beschaafd mensch zich zooiets indenken? Mag ons vaderland gedoogen, dat deze Gepeoemethoden 'ook hier zouden wor den toegepast? Vcreenigt u in de strijd tegen het com munisme en stort op giro 432100 Verzor gingsfonds van het Vrijwilligerslegioen Nederland. Reserve-luchtvloot voor bijzondere doeleinden. De militaire woordvoerder van de Wilhelmstrasse heeft 14 Mei verklaard, dat Duitschland een groote luchtvloot voor zeer bijzondere doeleinden in reser ve houdt. Verbitterde strijd op Attoc. Attoe is een van de Aleoeten, in het hooge noorden van de Stille Oceaan. Daar hadden de Japanners een steun punt. Nu hebben'de Amerikanen daar, gebruik makende van de mist en gehol pen door luchtmacht en vloot, een lan ding gedaan De Japanners waren in ,de minderheid, maar gingen meteen tot de aanval over. Er wordt heftig gevochten. Anti-semitisme in Engeland. Een joodsche deputatie heeft aan de Britsche minister van buitenl. zaken toestemming verzocht tot het opnemen van 2000 joodsche kinderen uit Europa li. Engeland. De minister heeft daarop echter, afwijzend beschikt. Hoogstens 250 zouden vergunning kunnen krijgen; n. 1. alleen dip kinderen, die in Engeland naaste familieleden hebben. De Italianen niet „oorlogsmoe". Vijanden van de As beweren wel, dat zich bij de Italianen „oorlogsmoeheid" be gint te vertoonen, maar daartegen wordt terecht geprotesteerd. De Italiaan- sche ambassadeur te Berlijn, Alfieri, leg-- de er de nadruk op, dat van oorlogsmoe heid geen sprake is. Ook de terreuraan- vallen uil de lucht kunnen de Wil tot verzet niet verlammen. Integendeel; ze verharden'juist de militaire geest! De houding van Turkije. De Turksche minister van buitenland- sche zaken heeft gesproken. Turkije, zoo verklaarde hij, zal zijn verplichtingen trouw blijven. Wij zullen met fanatisme onze rechten en belangen beschermen en tegenover vriend en bondgenoot steeds met dezelfde openhartigheid spreken Turkije is steeds voor het recht opgeko men Indien noodig, zal het daarvoor met \reugde en een gerust geweten zijn bloed vergieten. Noodtoestand in Sovjet-Rusland. Maurice Hindus, de eerste correspon dent, die na het Sovjet-Russische winter offensief uit de Sovjet-Unie is aangeko men, schrijft in de „Daily Herald"; Wan neer in Moskou iedereen, -die een familie lid in de oorlog heeft verloren, rouw- kleeding zou dragen, zouden de straten zwart zien. Bijna niemand echter gaat in de rouw, omdat er geen kleeren te koop zijn. Rzjëv is een „slachthuis", want bij de gevechten aldaar zijn de Russen in grooten getale om het leven gekomen. Daar is de bloem van de Sovjet-Russi sche jeugd gesneuveld. De bevolking be gint haar verliezen zeer zwaar te voelen. Dc levensmiddelen zijn meer dan dras tisch gerantsoeneerd en het komt vaak voor, dat er in het x geheel geen levens middelen zijn. Schoenen en kleeding kan men nergens krijgen. Italië op zwaarder aanvallen voorbereid. Nu de strijd in Noord-Afrika yoorloo- pig ten einde is, zal Italië aan zwaarder aanvallen bloot staan. Maar daar is het ten volle op voorbereid. De kusten en de eilanden zijn in een voortreffelijke staat van verdedigftig gebracht. Ze wer den met uitgebreide fortificaties ver sterkt en worden dus door de opstelling van groote beweeglijke legergroepen be veiligd Aan de steunpunten van lucht macht en vloot is bijzondere aandacht besteed. Generaal Fougier zeide zwaar- aer aanvallen van de vijandelijke lucht macht te verwachten; de burgerbevol king zal daarbij zware offers moeten bren gen. Maar zoo kon de generaal met na druk verzekren - 't Italiaansche luchtwa- pen zal zich geheel aan zijn taak wijden om de vijand te treffen en af te weren, waar hij ook mocht aanvallen. Wat de legermacht betreft: De groote capaciteit der leiding en dc heldenmoed der troe pen bieden de stellige waarborg, dat ie dere aanvalspoging op de geweldige af- weermuur van wil en wapens zal stui ten. Ook de Italiaansche marine kent haar taak: Zij zal standhouden tot het laatst. voor Italië, Koning-keizer cn Duce. OPROEP VAN DE N.V.D. Be£!n Juni 1943 vertrekt een corps van de Nederlandsche Ar beidsdienst naar Oostland ten einde binnen de grenzen van het Groot- Duilsche Rijk in N.A D.-verband boscharbeid te verrichten. Gedu rende de inzet, welke vermoedelijk 3 maanden zal duren, blijven de vrijwilligers onder bevel van de commandant van de N.A.D., ge kleed in N.A.D.-uniform en vallen zij onder het straf- en tuchtrecht, dat in de N.A.D. van toepassing is. Voor het vertrek vindt nog een vooropleiding plaats van ongeveer 4 «weken te „Waterloo", Oud-Leus den bij Amersfoort. Slechts voor hen, die reeds in de N.A.D hebben gediend, is de mogelijkheid open gesteld zich hiervoor op te geven. Aanmelding kan lot 1 Juni per soonlijk geschieden bij de aanmel- dingsbureaux, dan wel schriftelijk aan de commandant van de N.A.D. Stafafdeeling 7, Luybenstraat 40 42, 's-Hertogenbosch. Aanmeldin gen, welke na 1 Juni 1943 binnen komen, worden ter zijde gelegd. BELANGRIJKE AANWIJZING VOOR DE VERORDENING AANMELDINGSPLICHT Vandaag moeten alle mannen, ge boren Juli en Aug. 1921; morgen al le mannen, geboren Sept.-Oct. 1921; Vrijdag a.s. alle mannen, geboren Nov.-Dec. 1921 overeenkomstig de op 12 Mei in dit blad gepubliceerde oproep zich persoonlijk aanmelden. Het ingevulde aanmeldingsformu lier en de andere identiteitspapie ren en gegevens medebrengen. Ook de distributiestamkaart. De werk gevers zijn verplicht de tot aan melding verplichte personen ge durende de tijd die zij hiervoor noo dig hebben van werk vrij te stellen en het salaris, resp. loon door te betalen. Aanmeldingsplichtigen en werkgevers maken zich strafbaar, wanneer zij handelen in strijd met de verordening of trachten deze te ontduiken. Uren van aanmelding aan het Arbeidsbureau (Bijkantoor): van 9- 12 30 en van 1,30-4,00 uur. Nieuwe Britsche nederlaag fn Birma Een nieuwe slag heeft de Britten in Birma g'etroffen. Ook Maungdaw is nu ontruimd Luchtaanvallen cp Italië. Van de Italiaansche steden, die de laatste dagen aan luchtaanvallen bloot stonden, moeten vooral genoemd worden Calabna, Napels, Cagliari, Messina en Augusta. Calabria werd tweemaal ge bombardeerd. Op één dag werden 12 aanvallers neergehaald.. Een luchtaanval op Civita Vecchia kostte 174 personen hel leven; 300 wer den gewond. Bij deze terreuraanva.1 wer den o m. de Dom, een groot theater, ve le scholen en hotels verwoest Boven dien werden de bewoners in de straten met de boordwapens beschoten. Bij de bombardementen op Italië wier pen de Engelschen allerlei voorwerpen als vulpotlooden, damestaschjes, lippen stiften enz. neer, welke dynamietpatro- rien bevatten. Urenlange aanval op Londen. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen Maandagnacht uren lang militair belangrijke afzonderlijke doelen in het gebied van Londen met bommen van zwaar kaliber aan Twee eigen vliegtui gen keerden van deze operatie niet terug Engelsch koolschip tot zinlfen gebracht. Op de Atlartf. Oceaan heeft een Duit sche duikboot een Engelsch koelschip met 30 millioen pond vleesch in de grond geboord. Londen had men er een maand van kunnen voorzien. 17 vliegtuigen neergehaald. Zwakke luchtstrijdkrachten drongen Maandagnacht het Rijksgebied binnen en wierpen op eenige plaatsen een gering aantal brisantbommen. Er werdeix twee stuwdammen beschadigd en door het neerstortende water, werden zware ver- Lezen onder de burgerbevolking teweeg^ gebracht. Acht der aanvallende vliegtui gen werden neergeschoten; negen ande re vijandelijke toestellen /werden b(Ven de bezette Westelijke gebieden vernie-,. tigd, w o. één door troepen van het leger. Van het Oostelijk front. Uit het gebied van Welikije Loeki wordt succesvolle gevechtsactie van de Duitsche troepen gemeld, in verschei dene sectoren drongen Duitsche stoot troepen bij verrassing vijandelijke stel lingen binnen, verwoestten talrijke ge- \echtsstellingen en brachten gevangenen en oorlogsbuit binnen. Afzonderlijke aan vallen van de Sovjets werden afgeslagen. Ook Zondag werden belangrijke stations en een groot aantal transporttreinen van allerlei aard door Duitsche gevechts vliegtuigen met vernietigende uitwer king bestookt. Italiaansche strijdkrachten hebben de eerste 35 mnd. van de oorlog 95 duik- bóoten tot zinken gebracht. Londen heeft het verlies van de ciuikboot Splendid toegegeven. Sedert de aanval op Port Harbour verloor Amerika 80,000 strijdkrachten. De ex-kroonprins van Saksen, ka- iholiek priester (Pater Gyorge), is bij 't baden in een meer bij Berlijn verdron ken, De V.S. zijn van plan voor jonge arbeiders(sters) een 1-j arbeidsdienst plicht in te voeren. GEESTELIJK LEVEN. De jaarlijksche bedevaart 'naar Heilo nu bepaald op 27 Mei. (Dagbl. v. NH.) De kerkdiensten voor Ned. Protestan ten le Berlijn zijn uitgebreid, nu het aan tal Nederlanders te Berlijn en omgeving reeds de 35000 nadert. N GREEP UIT 'T RADIOPROGRAMMA Woensdag: 17,30 De dood waart rond de Stille Zuidzee; 12,30 (II) Als boer in de Oekraïne; 14,00 (II) Godsd lezing, 17,- (II) Jeugdstormkwartier; 18,45 (II) Be- drijfsvoorl. Landbouw. Donderdag: 19,00 Neerl. stem v.h. oost front; 11,00 (II) Vrouwen rönd Beetho ven; 12,30 (IIL Bijenteelt; 14,00 (II) Bij bellezing; 18,45 (II) Praatjg van Max Blokzijl; 19,55 (IJ) Voor boer en tuinder. Vrijdag: 12,30 (II) Tuinderij in Oost- land; 14,00 (H) Bijbellezing; 17,00 (II) Modelvliegtuigbouw; 18,45 (II) Annelies- jesdag in Zeeland, 19,55 (II) Voor volks tuinder,

Texelsche Courant | 1943 | | pagina 1