Belangwekkende Rede van de Rijkscommissaris. Wat ïexels boeren moeten weten. FRONTZORG AANSTAANDE STUDENTEN WERELDNIEUWS BRIEF UIT 00STLAN0. .ZWARTE HANDEL BEROEPSKADER VOOR JEUGDSTORM. 56e JAARGANG. No. 5756. ZATERDAG 22 MEI 1943. TÊXELSCHE COURANT Schouder aan schouder stond Woensdagmiddag de menigte in de ruime, in NEDERLANDERS BI] DE DUITSCHE ZEEMACHT. Inlichtingen over 't dienst- nemen van Nederlandsche Vrijwilligers bij de Duitsche zeemacht geven alle Ortskommandanturen, die tevens een uitvoerige lijst verstrekkenwaarop al le hieraan verbonden faciliteiten staan vermeld. (C.N.F. Pax c.) licht badende montagehal van een groote Oosten van het land Het aantal dergenei te zijn van een gedenkwaardige politieke schat. Door luide bijval begroet, betrad de» Inquart onder de tonen van een marsch, fen-SS, door een haag, gevormd door i dienst de hal.^Een machtige machine voor andere werkstukken, diende hem als s Dc leider van het Arbeitsbei Schmidt, opende dc reusachtige bijeen I socialisten hebben wij voor deze demons om daarmede dit vast te stellen: zoo lang aan deze nationaal-socialisten de fabrieks Aan deze revolutionnaire strijdroep Rijksminister, die van het begin af een 1 en voor allen steeds een leider is geweest, woord. Hier volgt een samenvatting van de belangwekkende rede van de Rijkscom missaris: Begin Mei hadden er in Nederland ern stige gebeurtenissen plaats. Nu de op winding voorbij' is, blijft het gevoel van Gcelloosheid en zinneloosheid en ten slotte teleurstelling en haat. Ik voel mij verplicht, mij thans met de oorzaken en gevolgen daarvan bezig te houden. Mo gen mijn woorden doordringen tot hen, die in een oogenblik van verwarring en opgehitst-zijn, geloofd hebben, zichzelf en anderen voordeelen te verschaffen door onrust teweeg te brengen en tot or deloosheid te vervallen. Nog altijd \vensch ik, dat mijn betrekkingen tot de Nederlanders niet worden geleid door het argument der wapenen, maar door die van verstandelijke overwegingen. Ik spreek hier verder in de nat.soe. gemeenschap van Duitschers en Neder landers, een strijd- en lotsgemeenschap, die immers in harde tijden haar waarde moet bewijzen. Gij, Nedcrlandsche nat.- soc., moet en zult de verantwoordelijk heid voor uw Nederlandsche volk dragen. Gij zijt de dragers van de politieke wil in dit land. De krijgsgevangenschap. De Wehrmachtsbefehlshaber beschikte, dat de Mei en Juni 1940 uit krijgsge vangenschap ontslagen Nederlanders, be houdens bepaalde uitzonderingen, weel- krijgsgevangenen zullen worden. Daartoe heeft hij het recht. Zelfs de vijandelijke zender heeft er geen aanmerking op ge maakt. De Wehrmachtsbefehlshaber heeft er op gewezen, dat de houding der vrijgelaten krijgsgevangenen niet zoo was, dat hij hen in deze tijd zonder on derzoek in vrijheid kon laten. In het bij zonder geldt dit voor de beroepssoldaten. Daar komen bij: de plannen van de vij anden. Stalin schreeuwt opnieuw om het tweede front. De vijand zou een landing willen beproeven om ons een dolkstoot in de rug te geven. Hoe zou hij dat wil len doen? Hij zou daarbij met behulp van de mannen van 't voormalige Neder landsche leger een schijnfront willen vormen. Een dergelijk gewetenloos en onbedachtzaam optreden zouden we kun nen verwachten. Het zou neerkomen op een volledig opofferen van de elementen, die er aan zouden meewerken. Op 27 Febr. kletste de vijandelijke zender over bezetting van Duitschland met gebruik making van Nederlandsche mannen „om de taak der bolsjewisten te verlichten". Ook de geringste mogelijkheid van het in gevaar brengen van ons oostelijk front moeten we uit de weg ruimen. Vandaar cat terugvoeren in krijgsgevangenschap. Betrokkenen hebben dat te wijten aan het ophitsend emigratencomité in de Londensche schuilkelders. Builen het volkenrecht. Slechts hij kan en mag leiden die zelf midden in het volk staat. Wat er in 't volk leeft, wat het volk beweegt en wat het volk noodig heefj, dat weten de emi granten niet meer. Bovendien staat er in di- Grondwet, dat de Nederl. regeering nooit haar zetel buiten het land mag verplaatsen, omdat ze dan geen regeering meer is. Wie iemand volgt, die volken rechtelijk niet meer als verantwoorde lijk kan worden beschouwd, plaatst zich zelf buiten het volkenrecht. Het was een belevenis, die ons met verontwaardiging vervulde, toen we zagen, dat opgehitste cn verleide mannen en vrouwen ten slotte in de steek werden gelaten en wel door de lieden van de overkant en .de raddraaiers aan deze zijde. Dezen hebben in een plaats in het die bijeengekomen waren om getuigen lemonstratie kon op 7000 worden ge- rijkscommissaris, Rijksminister Seyss- ;espeeld door een muziekcorps der Waf- annen van de Nederlandsche Arbeids- n de hal, die hoog uitstak boven alle •reekgestoelte. •ich der N.S.D.A.P., Hauptdienstleiter mist met de woorden: „Als nationoal- ratie de plaats van de arbeid gekozen :r nationaal-socialisten zijn, behooren .ebouwen en straten", verbond hij worden van dank aan de ■chte lijn in zijn politiek heeft gevolgd Daarna nam de Rijkscommissaris het steeds beweerd, dat de Duitschers het standrecht niet zouden kunnen afkondi gen en dat ze de vonnissen niet zouden kunnen voltrekken. Maar de Duitschers kunnen het niet alleen, ze moeten het wel doen. Ze moeten nog veel meer kun nen. Zij moeten thans 'n bovenmensche- lijkc krachtsinspanning ontplooien om Europa te redden. Dit geeft ons de rust en de zekerheid om iedere maatregel te nemen, al is hij nog zoo hard, als wij hem maar voor de geschiedenis kunnen ver antwoorden, omdat hij juist voor de redding van Europa noodig is. Geen algemecne staking. Er zijn hier stakingsbewegingen en da den van sabotage geweest, maar geen al- gemeene, staking. Het aantal dergenen, die ordelijk bleven of snel tot de orde terugkeerden, was overweldigend groot in verhouding tot het aantal van hen, die zich 24 of 48 uur aan de orde hebben onttrokken. Maar wij konden ook niet de geringste ordeverstoring dulden. Van daar het politiestandrecht. Het Duitsche uitvoerende gezag heeft in korte tijd de gestelde taak volbracht Wellicht ziet men thans in, dat de lankmoedigheid aan onze kant niet vogr zwakheid mag wor den aangezien. (Zie vervolg 2e pagina.) OPROEP VAN DE N.A.D. Begin Juni 1943 vertrekt een corps van de. Nederlandsche Ar beidsdienst naar Oostland ten einde binnen de grenzen van het Groot- Duitsche Rijk in N.A.D.-verband boscharbeid te verrichten. Gedu rende de inzet, welke vermoedelijk 3 maanden zal duren, blijven de •vrijwilligers onder bevel van de commandant van de N.A.D., ge kleed in N.A.D.-umform en vallen zij onder het straf- en tuchtrecht, dat in de N.A.D. van toepassing is. Voor het vertrek vindt nog een vooropleiding plaats van ongeveer 4 weken te „Waterloo". Oud-Leus den bij Amersfoort. Slechts voor hen, die reeds in de N.AD.hebben gediend, is de mogelijkheid open gesteld zich hiervoor op te geven. Aanmelding kan tot 1 Juni per soonlijk geschieden bij de aanmel- dingsbureaux, dan wel schriftelijk aan de commandant van de N.A.D. Stafafdeeling 7. Luybenstraat 40 42, 's-Hertogenbosch. Aanmeldin gen, welke na 1 Juni 1943 binnen komen, worden ter zijde gelegd. DE ZON. Za. 22 Mei op 0,37; onder 22,37 DE MAAN. Za. 22 Mei op onder 9,04 Laatste Kwartier: 26 Mei 16,33 HOOG WATER OP TEXELS REE. Za. 22 Mei 11,53 en Zo. 23 Mei 0,16 en 12,40 Ma. 24 Mei 1,04 en 13,30 Di. 25 Mei 1,57 en 14,26 Aanstaande studenten kunnen nu reeds de van hen verlangde verklaring teeke nen (naam, adres en universiteit melden aan Departement, Paschlaan 19, Apel doorn). Vandaag kunnen zij zich nog voor de Arbeidsdienst opgeven. Stalin zwijgt. Bij herhaling heeft men getracht in Moskou inlichtingen in te winnen over het lot van krijgsgevangenen. Onlangs heeft het Vaticaan weer naar het lot van cie gevangen genomen Italianen geïnfor meerd. Maar met taal noch teeken werd daarop geantwoord. In verband met hei lot, dat zooveel andere gevangenen, die in handen van de Sovjets raakten, reeds moesten ondergaan, heeft men reden tot ernstige ongerustheid. De bolsjewieken hebben reeds zoo vaak van onmensche- lijke wreedheid blijk gegeven Noorwegen viert 10-jarig bestaan van de Nasjonal Samling. Noorwegen heeft dezer dagen het 10- jarig bestaan van de Nasjonal Samling, de Nationaal-Soc. beweging in Noor wegen, gevierd. Bij die gelegenheid heeft de Fuehrer aan de Noorsche premier een telegram gezonden, waarin hij de Nas jonal Samling de draagster en waarborg noemt van de toekomst van het Noor sche volk In een rede, welke van groot vertrouwen en groote vastberadenheid getuigde, heeft de premier er de nadruk op gelegd, dat Noorwegen sterker staat, naarmate de Nasjonal Samling aan kracht wint. Aanslag op de stuwdammen. Zware verliezen leed de burgerbevol king als gevolg van de Bntsche lucht aanvallen op twee stuwdammen in de nacht van Zondag op Maandag 11. In verband hiermee wijzen Duitsche bladen op het bericht van Reuter, waarin sprake is van een joodsch specialist uit Berlijn, die tljans te Londen werkzaam is. Deze jood zou zijn verwondering te kennen hebben gegeven over het feit, dat de Britsche vliegers de stuwdammen in Duitschland nog met hebben gebombar- deer. Een Reuter-correspondent gaf zijn „tip" door aan de betrokken autoriteiten. Klaarblijkelijk werd de op de dammen' gepleegde aanslag op aanwijzingen van die jood gepleegd. In herlijn wordt er de nadruk op gelegd, dat niet in de laatste plaats de jóden voor deze misdaad zul len moeten boeten Veel geschreeuw, weinig wol. Met de gebruikelijke bombarie hebben de Amerikanen een nieuw type jacht vliegtuig, de Thunderbolt (d.i. donder slag, bliksemflits) ten doop gehouden. Dat was me nog eens wat Wanneer zulke toestellen de 4-motorige bommenwerpers zouden begeleiden, zouden deze machi nes voor 100 pet. beschermd zijn. In de practijk is echter van aan de Thunder bolt toegedichte bijzondere eigenschap-: pen niets gebleken. 13 Mei werden ze voor het eerst boven het N.W. Fransche kustgebied gebruikt. De volgende dag verschenen ze ook voor de Nederland sche kust. Viermaal werd daar zoo'n Amerikaansche jager neergeschoten door Duitsche jagers, die zelf geen verliezen leden. Zaterdag 1.1. hebben weer drie Thunderbolts het loodje moeten leggen Amerikaansche bluf was het, anders niet HET LEVEN IN KIEW. Aangezien ik op het oogenblik een con- trolereis maak Chitomir-Kiew-Menito- pól, lijkt het mij interessant u iets te vertellen van Kiew de derde stad van Rusland. Neemt u Amsterdam-Zuid, de achterbuurten van Parijs, het gedeelte van. Bonn, dat aan de Rijn ligt en de ha venbuurt van Marseille. Schudt alles goed door elkaar en ziedaar: Kiew! Een stad met verbazingwekkende tegenstel lingen. Gebouwd op heuvels aan de Dnjepr, doet het van de eene kant grootsch, van de andere kant zeer ar moedig aan. Het publiek op straat heeft êén ding gemeen: Zonnebloemen. U zult zeggen, zonnebloemen? Ja, iedere Rus, van groot tot klein, hij loopt op zonne bloempitten te kauwen, van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. Niet alleen, dat hij of zij er op kauwen, neen, ze loopen de overblijfselen heerlijk alle kanten heen rond te spuwen bovendien. Tref je het, dan tref je het! Mijn indruk van de Rus zelf? Hij is in de eerste plaats lui, Tsjoenking lijdt weer een zwaar verlies. Een generaal is met 70,000 man over- geloopen. Zij opereerden aan de grens van Hoenan en Sjansi, maar zagen het nuttelooze van hun verzet in en hebben nu trouw gezworen aan de nationale re geering van Nanking Zij zullen meehel pen aan de opbouw eener nieuwe orde in Groot-Oost-Azië. Finland zet door. Tegenstanders van de As beweren zoo graag, dat Finland er, weldra het bijltje bij neerlegt; dat het genoeg krijgt van de oorlog tegen Rusland. Maar de rede voering, welke de Finsche premier dezer dagen heeft gehouden, zal hen uit de droom hebben geholpen. .,Het Finsche volk strijdt liever tot de laatste man, dan dat het zich op genade of ongenade overgeeft aan zijn oostelijke nabuur. Wij kennen die uit bittere ervaring maar al te goed". Nu weet men, hoe Finland er over denkt. geboorte-aangifte veulens. Alle veulens moeten binnen 5 maal 24 uur na de geboorte worden aangege ven bij de P.B.H. Hierbij moet de identi teitskaart van de moeder worden over gelegd. Vervoerbewijzen lammeren. Aan belanghebbenden wordt medege deeld, dat geleidebiljetten voor Leiden voortaan op Maandag worden afgegeven (Woensdags vervalt dus). Wanneer han delaren de door hen gekochte lammeren in hun handelaarszakboekje hebben op- geteekend, behoeft de verkooper geen vervoerbewijs aan te vragen, doch kan c(e handelaar onder overlegging van zijn boekje en persoonsbewijs een verzamel- geleidebiljet ontvangen voor alle door hem gekochte lammeren, onverschillig van wie afkomstig, mits voor eenzelfde plaats bestemd. D Huisslachling- en Mestcontract- varkens. De regeling, volgens welke bij een be paalde bedrijfsgrootte een bepaald aan tal mestcontracten moet worden afgeslo ten om een voor huisslachting bestemd varken te mogen houden, is vervallen. In plaats hiervan moet nu door ieder district een bepaald aantal mestcontrac ten worden afgesloten. Om een overzicht te verkrijgen van het aantal te plaatsen mestcontracten, wordt iedereen, die een varken voor huisslachting wil houden, en in verband met de grootte van zijn be drijf verplicht is om één of meer con tracten af te sluiten, verzocht dit zoo spoedig mogelijk bij de PBH aan te vra gen. Vermoedelijk zullen slechts de al lergrootste bedrijven verplicht zijn om meer dan één mestcontract af te sluiten. Normale bedrijven zullen waarschijnlijk met één mestcontract kunnen volstaan. doet alles zenuwsloopend langzaam en leunt daarbij immer op of tegen een of ander voorwerp. Merkwaardig is ook, dat de mannen graag gearmd loopen. Of dit ook al een teeken van luiheid is, weet ik niet. Kiew heeft gelukkigerwijze weinig te lijden gehad van het oorlqgsgeweld, zoo- oat vrijwel alle kunstschatten en gebou wen gespaard zijn gebleven. Naast mo derne groote handelshuizen, vindt men er de prachtige kasteelen en kloosters uit de Tsaristische tijd. Hoewel door 't Sov jet-regiem zeer verwaarloosd, zijn ook de kerken, door hun typische bouw, de be zichtiging ruim waard. Aangezien een voorjaar practisch in de Oekraine niet bestaat, begon op 5 April, na een zware sneeuwval, plotseling de zomer. Dit bracht ineens een dergelijke warmte mede, dat in de middaguren reeds veelvuldig gezwommen en aan watersport gedaan wordt. De Rus zelf echter loopt en blijft kalm loopen in zijn wollen vest en dikke overjas. Naar mij verzekerd werd, houdt hij deze spullen aan, ook al is het hartje zomer! Een pracht plaats voor de voortplanting van ongedierten. Dat laat zich begrijpen! Tiams rijden ook hier. Met vastgestelde ZIEKEN VOEDSEL WORDT VERKWANSELD. De zwarte handelaren maken onge breidelde winslen met de verkoop van schaarsche artikelen, waaraan zieken en kinderen in de eerste plaats behoefte hebben. Regelmatig worden in de groo te steden lieden aangehouden, die kof fers vol eieren torsen, die zij op het land bij de boeren hebben opgekocht. Dezer eagen is een uitgebreide sluikhandel in eieren ontdekt waardoor meer dan 30,000 eieren, die per vrachtauto werden vervoerd, voor clandestiene verkoop kon een worden behoed. Ook de hoofdper soon te Rotterdam, die door opkoopers de eieren bij de boeren liet ophalen, had cenige duizenden eieren in huis. Deze eieren, die ten hoogste 12 cent mogen kosten, zouden zonder twijfel voor 90 ct. tot f 1,25 in de stad van de hand zijn ge gaan. Zij, die deze eieren koopen en dat kan slechts een klein gedeelte der bevolking zijn maken zich' schuldig aan een ernstig vergrijp jegens hun min eer bedeelde landgenooten, die niet in staat zijn deze ongeoorloofde prijzen te betalen of niet bereid zijn de zwarte han del in de hand te werken. Naar wij vernemen is het Stafkwartier van de Nationale Jeugdstorm bezig met ae voorbereidingen voor een tweede leergang voor mannelijk beroepskader. De deelnemers van de eerste cursus, die in Ommen werd gehouden, zijn in 't geheele land in het Jeugdstormwerk in geschakeld. Thans zal werderom een aantal jonge mannen van 18 tot 25 jaar lichamelijk en geestelijk 5 maanden lang worden gevormd tot nationaal-soci- alistische jeugdleiders. „Jeugd moet door jeugd geleid wor den" is het beginsel van de nationaal-so- cialistische opvoeding. Daarom wacht op dit terrein de jonge, sterke Nederlander een belangrijke taak. Wanneer binnen- kort nadere gegevens zullen worden be kendgemaakt, zal zeer zeker een kern van vaderlandsche jongens bereid wor den gevonden, om deze verantwoordelij ke post te gaan bekleeden! De W.A.-mannen, die nog in het va derland zijn overgebleven, doen alle mo gelijke moeite om het contact met de kameraden aan het Oostfront te verste vigen en tevens de verwanten van hen, die aan het front hun plicht doen, tot een groote familie samen te bundelen. Het bewijs hiervan wordt wel gele verd door het organiseeren van ver schillende Oostfrontmiddagen in diverse groote steden van ons land, op welke middagen enkele uren van gezonde ont spanning wordt gegeven in samenwer- k;ng met de Nederlandsche Omroep. De opbrengst van deze middagen komt ge heel ten goede van Frontzorg. Deze actie is thans vrijwel ten einde; slechts zal op 30 Mei in Groningen? nog een dergelijke frontmiddag georgani seerd worden, waarna men zich geduren de de zomer slechts zal beperken tot het geven van muziekuitvoeringen. Met de intrede van het nieuwe sei zoen zal met frissche moed worden be gonnen. De W.A. is thans reeds bezig 'n uitgebreid schema op te stellen en hoe wel nadere bijzonderheden nog ontbre ken, kan, reeds vastgesteld worden, dat de nieuwe uitvoeringen zullen klinken als een klok. Niet alleen zullen op nieuw groote Nederlandsche orkesten, zooals o.a. het Concertgebouw-orkest, 't Utrechtsch Stedelijk orkest en de Gro- ningsche Orkestvereeniging in het kader van Frontzorg hun medewerking verlee- nen, ook opera-uitvoeringen staan op 't programma. Een welverzorgd programma dus, dat geheel ten goede zal komen aan de man nen, die aan de fronten hun plicht doen! tiiden echter wordt geen rekening ge houden. Komt er een tram, dan he]D je geluk. Maar het gebeurt wel, dat het 2 uren duurt, vóór er een komt. Een komisch geval deed zich enkele dagen geleden voor. Op de vraag van een der Kiewsche ingezetenen, waar ik vandaan kwam (Texel), zei hij zeer la-i conieki „O, dat ken ik wel"; ik heb vier maanden in Stuttgart gewerkt en ging Zondags veel met de tram naar Texel!! (een 4 voor aardrijkskunde!) Is Texel even beroemd! Een andere Russische aardrijkskunde-held verzekerde mij, goed op de hoogte te zijn. Hij was er met de trein langs gekomen! Volgens hem was het zoo: Lemberg-Krakau-Ber- hjn-Hannover-Texel. Beseft u zelf wel, hoe beroemd Texel is! Vergeet 't nooit meer! De straten zijn over het algemeen van modder en zand met daar doorheen steenbeslag. De typische naam, die. dit soort wegen draagt, is: Stalinasfalt. Kiew: grootsch, machtig, mooi, ruim, maar vuil! Geef mij maar Amsterdam! Texelaars, tot de volgende keer! J. DE VRIJER. Kiew, 10-4-'43. BIJ ONZE VRIJWILLIGERS. De SS-panisergrenadiers beklimmen hun pant serwagens voor een inspectie. (SS PK Hoffmann O-H P. c.)

Texelsche Courant | 1943 | | pagina 1