PAMKOm^ Bestrijdingsmiddelen. Cniip. Aaitkoopvereen. „Texel" BAKKERS IJZERHANDEL. f Motordienst Texel - Alkmaar 't Erfenishuwelijk Texelsche Berichten H.W. Zegel Selinon. Bietenhakken en Korenhakken Neem 'n AKKERTJE Gemengd Nieuws Mangaansulfaat, Magnesi umsulfaat, Borax, Solbar en Loodarsenaat. De smaak van FAMA Nog steeds vaart schipper Mets zelfstandig twee maai per week naar Alkmaar. Uw adres voor beurtgoederen halve en heele inboedels Deurwaarder PRINS DE MAGNEET Wuys vaart Iedere Maandag naar Alkmaar Iedere Woensdag van Alkmaar. J.ZUIDEWIND Dz., Warmoesstr. 73 Die kan U elk oogenblik over vallen. Zorgt steeds AKKER TJES in huis te. hebben. Laat U dus niet noodeloos kwellen. De Nederland sche Pijnstiller TEXELS BIOSCOOPTHEATER. HE1MKEHR. De Pers schreef zeer waardeerend over deze film. Alg. Handelsblad: Een film, die ver boven de gerrtiddelde productie uitgaatIndrukwekkend, tè aangrij pend bijna. De Telegraaf: In dit he- dendaagsche drama speelt Paula Wesse- ley de diepvoelende, van haar recht be wuste en actieve vrouw. Het Volk .hoogst dramatische spanning. Haagsche Post: Een boeiende en realis tische film, die als film en als historisch gebeuren diepe indruk zal maken. Re sidentiebode: Een film, die men niet licht zal vergeten: er is geen ontkennen aan. De film verhaalt zóó ontroerend en zóó schrijnend van het groote leed van eenvoudige Duitsche menschen in Polen, dat geen goed mensch zich aan haar werking kan onttrekkenAangrij pende verfilming van een tragisch ge beuren. Een in menig opzicht aangrij pende film. Het Vaderland: Een pak kende film. De Tijd: Een film met sterke accenten. Aangrijpende tafereelen. Nationale Dagblad: Sublieme vertol king. In de gevangenis bereikt de film 'n hoogtepunt, zooals de kunst van het witte doek die maar zelden bereikt. (Ingezonden Mededeeling.) mm\ VOOR DE VROUW. IIIIIIIIIIU NUTTIGE WENKEN. Schroeivlek bij het strijken? Inwrijven met doorgesneden ui. Goed spoelen daar na met schoon water. Kachel moet worden weggezet, volge stopt met krantenpapier. RECEPTEN. Haagsche bluf met rabarber. 3 dL. tap temelk, 1 lepel bloem, 3 lepels suiker, XU kg. rabarber. De taptemelk met de aan gemengde bloem binden en koud laten worden gedurende tenminste 4 uur. Be ter is het: één nacht op een koele plaats weg zetten. De gebonden melk met een garde zoo stijf als room kloppen en de suiker en het rabarbermoes er voor zichtig doormengen. De Haagsche bluf in een vlaschaal opdienen. Dit gerecht moet kort voor het gebruik bereid wor den, omdat het na eenige uren uitzakt. Broodbelegsel: een kopje gemalen gort 3 kopjes water, 4 augurken (gesne den), 1 uitje (gesneden), kerrie of kruid nagelen (surrogaat), fijn gehakte peter selie, 1 kopje azijn, zout. Alles door el kaar roeren als de gort gaar is. (Inge zonden door een lezer te Haarlem VANDAAG VOOR ZOOVEEL JAAR. 1813. Richard Wagner te Leipzig ge boren. 1882. Opening van de St.-Gothardbaan. 1885. Victor Hugo te Parijs overleden. TEXELSCH DIALECT. nes, door hekken afgezette hoek van een weide, waarin schapen bij elkaar worden gedreven; nesse, van schapen gezegd: bij elkaar drijven in de „nes"; ninnit, ninnik, stellig niet, wel neen ik; (Westfriesch: welninniks); ninnie, wel ninnie, neen hij; nee ze, wel nee ze, neen zij; nol, duin (Fonteinsnol, Neeltjesnol, enz.); niet tot Texel alleen beperkt; TIJDENS DE VORIGE WERELDOORLOG. Voedselvoorziening. De gemeente Haarlem moest de eerste helft van 1918 f 45000,bijpassen voor haar Centrale Keuken. Een huismoeder te Hilversum be reidde haar stamppot bij gebrek aan vet met.... gesmolten kaarsvet (Mei 1918.) Te Weert werd procesverbaal opge maakt tegen iemand, die hondenvleesch tegen f 1,10 per pond als geitenvleesch verkocht (Mei 1918). FEUILLETON. Oorspronkelijke Nederlandsche roman door HENK VAN HEESWIJK. 20.) Aan de verhouding tusschen de beide jonggehuwden .was weinig veran derd. Voor de wereld waren zij man en vrouw, doch in werkelijkheid niet meer dan goede kameraden, die op hartelijke wijze met elkaar omgingen. Vóór hun huwelijk hadden ze zelf voorwaarden ge steld en Kees had zijn woord als man van eer gegeven, dat hij die voorwaar den zou nakomen. Soms had Kees dit wel eens gevoeld als een ondraaglijke last en meerdere malen was hem wel eens de lust bekropen om zijn jonge vrouw in de armen te sluiten, doch hij had zich steeds weten te bedwingen. Zij was even hartelijk en vriendelijk tegen hem, als hij voor zijn vrouw was, maar voor het overige waren beiden gereser veerd. Tijdens hun huwelijksreis hadden ze zich vaak bij anderen aangesloten en dan vermaakten ze zich het beste. Wan neer ze met z'n tweeën waren, dan was het alsof er iets beklemmends tusschen hen in stond. Overigens, meende Kees, waren ze gelukkig, voor zoover een mensch gelukkig kon zijn. Hij over laadde zijn vrouw met attenties, welke WOLHANDKRAB. Door tusschenkomst van de heer C. Eremer, Oosterend, ontvingen we van de heer S. van der Slikke, visscher te Oost, een krab, die uit zee was opgevischt. Het zou vermoedelijk een wolhandkrab zijn. Inderdaad hebben we met zoo'n sinjeur te maken. Het dier is als zoodanig on middellijk te herkennen aan de mof, van lange haren, welke zich aan de schaden vertoont. Ze kunnen een rugschild van 7 bij 9 cm. hebben. Dit exemplaar had er een van vijf bij 6,5. Wolhandkrabben in 1927 voor 't eerst in ons land aange troffen behooren tot het schadelijk gedierte. Ze vernielen onze vischnetten en graven (voor de verveling) holen, waarvan instorting van waterkanten het gevolg kan zijn. In het handboek van Dr. Prud'hómme van Reine wordt vermeld, dat ze waarschijnlijk in 1911 met een schip met waterballast uit China in Duitschland zijn aangekomen (Vandaar: „Chineesche" wolhandkrab). Voor de voortplanting trekken de volwassen die ren naar zee. Ditmaal is er een op de trek verrast, ten einde in Texels muse um bezoekers tot leering te strekken! COOP. BOERENLEENBANK. In de Donderdagmorgen in De Zwaan gehouden algemeene vergadering deelde de kassier, de heer Th. Graaf, mede, dat het aantal leden was gestegen van 796 tot 845. Het aantal spaarders bedroeg 2032 (v.j 1933). Evenals vorig jaar nam cie omzet weer belangrijk toe. Het perso neel moest daardoor worden uitgebreid (Met ééh kracht). Door de scheurplicht en de inkrimping van de veestapel ste gen de spaargelden en de saldi in de loo- pende rekening. De bij de gezamenlijke boerenleenbanken gedeponeerde spaar gelden namen, vergeleken met begin 1941 met ruim 20 pet. toe. Voor'Texel kwam dit neer op een half millioen. In zijn openingswoord heette de voorz. de heer C. Zijm Sz., allen hartelijk wel kom.' In het bijzonder de heer T. Zegel, die nog nimmer verzuimde. Na lezing der notulen volgde jaarver slag. Door de geldtoevloed, aldus de kassier, is de liquiditeit der banken be langrijk gestegen. De overtollige gelden werden voor het grootste deel gedepo neerd bij de C. B-, terwijl voor 'n deel schatkistbiljetten werden genomen, door Texel voor f 600,000. Na de oorlog zal de credietbehoefte, door aanvulling van de veestapel, het verrichten van ver nieuwingen en het op peil brengen der voorraden, de aankoop van kunstmest en veevoeder zeer groot zijn, wat een ruime liquiditeit noodzakelijk maakt. Begin 1942 werd een nieuwe regeling getroffen ten aanzien van de rentever goedingen. Hierbij werd verschil gemaakt tusschen leden en niet-leden, terwijl de rentevergoeding voor grootere bedragen tot een zeker bedrag belangrijk werd verminderd, in verband met de algemee ne toestand. Over 1941 waren de ontvangsten en^ uitgaven f 5,700,000,het afgeloopen jaar bijna f 6,700,000. Verhooging dus van f 1,000,000 De balans sluit met een bedrag van f3,621,251,58. De winJt was groot f4,948,16. Rente, toegevoegd aan het Reservefonds f4,439,18. Het fonds steeg tot f231,346,58. Het aantal dag- boekposten bedroeg 13,282 (v.j. 12,364). BESTUUR. De heeren A. J. Keijser en D. Drijver, Den Hoorn, werden bij enke le candidaatstelling herkozen, resp. als lid van het bestuur en als lid van de raad van toezicht. Op voorstel van het bestuur werd ar tikel 5 van het huish. reglement in ver band met de groote toevloed van geld deels gewijzigd. Na toestemming van de raad van toezicht mag thans van alle inleggers samen f 3,500,000 worden opge nomen. Dit was f 2,500,000. In loopende rekening van één persoon: f30,000. Dit was f 15,000, en van alle rekeninghou ders samen f 350,000. Dit was f 300,000. Wegens vertrek naar elders of ophef fing bedrijf werden geroyeerd: Mevr. de wed. L. J. Kikkert, A. S. Keijser, C. Stroomer en Dr M.'D. Dijt J. Schapen loopen in kudden, de ade laar is alleen. zij altijd bijzonder op prijs stelde, doch aan hun verhouding tot elkaar verander de dit niets. Zij vertolkte haar blijdschap of dankbaarheid hoogstens in een warme handdruk, waarin zij al de spontaniteit, die in haar was, tot uitdrukking bracht. Verder kwam het nooit. Een enkele maal had Kees, tijdens de reis, wel eens aan haar gevraagd, of ze gelukkig was, een vraag, die dan in ernst gesteld werd. Dan had ze hem lachend aangezien en geantwoord: Waar om zou ik het niet zijn? Ik heb altijd verlangd te kunnen reizen en nu wordt dit verlangen bevredigd. Wat zou ik nog meer wenschen? Ja, wat nog meer? Kees had dan ver der gezwegen. Hij wilde niéts forceeren; hij had zijn woord gegeven en wilde het onder geen voorwaarde breken. Toch voelde hij iets als een teleurstelling, toen ze in hun woning teruggekeerd waren. Er was iets onbevredigends in zijn leven. Maar wat? Hij kon het niet precies defi- nieeren. In die eerste dagen na de terugkeer in Nederland, moest Kees dikwijls aan de brief van oom Nicloaas denken. Geld is een slechte basis, om het levens geluk er op te bouwen. Zoo stond het er in En het was waarheid. Hoe langer hoe meer begon Kees dit te beseffen. Nu was hij halsoverkop getrouwd met een vrouw, die hij vóór zijn huwelijk nau welijks gekend had. Trouwen deed je in In Zuid-Nederland zijn de eerste colo- rado-kevers ontdekt. Opgepast. Bij het pootjebaden is de. 8-j. M. C. uit Maastricht in de Maas verdronken. Veel z.g. Belgische shag is bij onder zoek gebleken op Nederlandsche bodem als „peukjes" gezocht te zijn! Jan Janszen en Jannigje Ooms te Lo- pik waren 17 Mei 65 jaar getrouwd. De bruid is 83,*de bruigom 89 jaar. In een steengroeve te Voerendaal (L.) is J. B. door een zandstorting bedolven en gestikt. m Een cultuurschool voor groenten- en bollenteelt wordt te Broek o L in het voormalige raadhuis gevestigd. Een tapijt van f3500 werd uit de wo ning der fam. K. aan de Van Beverlaan te Laren gestolen. Kinderen, die met vuur speelden, de den te Winschoten een schuurtje en een woonhuis in vlammen opgaan. Bij het zwemmen is d^ 22-j gemeente ambtenaar M Creemer uit Heithuizen verdronken Voor de bouw van scholen en enkele leslokalen wordt geen vergunning meer verleend. De 58-j. voerman R. Konings te Gro ningen is overleden ten gevolge van het op hol -slaan van zijn paard. Hij sloeg van zijn wagen. De oud-burgemeester van Heemskerk, Vrdie anderhalf jaar kreeg, wegens.op lichting, knoeierij, enz., ging in hooger beroep. (Dagbl. v. N.H.) 'Voor duizenden gld. goud, zilver werd gestolen uit een kast op de eerste ver dieping van een huis aan de Nassaulaan te Hilversum. De burgemeesters van deze gemeenten zijn met onmiddellijke ingang ontsla gen: Wijk bij Dcrurstede, Gorkum, Heilo (Eos), Olst, Dordrecht, Noordwijk en Vlaardingen. Bij het omslaan van een zeilkano op de Kagerplassen is de 10-j. J. v. R. uit Lei den verdronken. Zijn twee vriendjes konden worden gered. Een bonnenhandelaar verloor bij de stationsrijwielstalling te Goes een map met bonnen, die hij opgekocht had om ze in Den Haag aan de man te brengen. De map werd gevonden, de man opge spoord. Hij zal een zware straf krijgen. Aan de Belgische grens wordt thans gesmokkeld in tabak, sigarettenpapier, garen, wijn, gedistilleerd en veiligheids spelden De kommiezen hebben hun ac tiviteit verdubbeld. Drie kinderen werden te Susteren (L) gedood door het ontploffen van een granaat waarmee zij speelden. Twee kinderen liggen zwaar gewond in het ziekenhuis; de toestand van één, een 14-j. doofstomme, is ernstig VOOR DE JEUGÜ. KAMER NUMMER 13. 26.) Carlos bracht de auto tot staan en daarop rende hij met José het vlieg veld op. Eerst moesten zij echter nog over een sloot springen. Dat lukte. De politie holde achter fien aan, maar de jongens hadden jonge benen. Daar kwam opeens een vliegtuig aan. Carlos en José moesten zich tegen de grond werpen, Zo laag kwam de machine over hen heen (Wordt vervolgd.) (Arch.) Nieuwe prijsraadsels. 264. Een getal. Verlies ik mijn hoofd en mijn staart, dan ben ik een rivier. 265. Een D, een el, een kan en een aar. Schud ze door elkaar en je krijgt een.266. Maak hiervan een spreekwoord: EH IS G— W— Inzenden na no. 270. Met vriendelijke groeten, Jullie OOM KO. dt regel, als je elkaar liefhad. Maar was er bij hem of «bij zijn vrouw sprake van liefde? Ruim drie maanden waren ze thans getrouwd, maar zij waren niet meer dan goede vrienden. Zeker, hij had een zorgeloos bestaan en van de rente van het geld konden ze behoorlijk leven. Wanneer hij zich een eenvoudige bezigheid zocht, dan kon hij bovendien nog wat bijverdienen. Wat kon een mensch nog meer wenschen? Zoo probeerde hij wel eens zichzelf wijs te maken, dat hij toch gelukkig was. Wat mankeerde er aan zijn leven? Zor gen had hij niet. Hij kon doen wat hij verkoos. De bloemen- en moestuin gaf voldoende werk, hoewel daarvoor eigen lijk een tuinman was aangesteld, en als hij zich verveelde, maakte hij een tocht je met zijn wagentje. Een paar malen in de week gingen ze 's avonds uit, hetzij naar Haarlem. Amsterdam of Den Haag. Ei was feitelijk geen wolkje aan hun huwelijkshemel, maar toch ontbrak er iets. Een enkele keer sprak hij er wel eens met z'n vrouw over. Zij scheen volmaakt gelukkig. Overdag zat ze in een der vele boeken van de huisbibliotheek te lezen, of ging ze op bezoek bij één van de dames-kennissen in Aerdenhout, die het echtpaar al spoedig na hun huwelijksreis hadden uitgenoodigd. Kees was, beleefd heidshalve een paar malen meegegaan, doch allengs voelde hij zich bij die in- gediplomeerd Opticien WO KONINGSTRAAT 73. DEN HELDER. Telefoon 279. Brillen naar ieder voorschrift v/orden terstond vervaardigd. Barometers - „Zeiss" Prisma- ldjkers. „Zeiss" Punlctal- glaxea. Electrische brillen-slijperij en reparatie-inrichting. Leveranties acm> de lielcenfondsen. Wij kunnen U leveren Het nieuwe onkruidbestrijdingsmiddel Verder: Fabrikaat Van Driel kunnen wij uit voorraad leveren tegen inlevering van koopvergunning. Met inlichtingen staan wij U gaarne ten dienste. komt die van echte koffie nabij. Dit vindt zijn oorzaak in de speciale wijze van branden, die Douwe Egberts vroeger ook voor de beste kuiiie- soorten toepaste. Vandaar dat FAMA het koffie-looze tijd perk zoo goed overbrugt! ft* 89 .Daarom moet U eens even voor mij ruiken! Waar je ook komtoveral die lekkere baklucht! Nou. dan weet U het even goed als ik hé? Waar je zóó iets ruikt, daar wordt PANKO gebruikt!" HUWELIJK. Eenzamen van alle ran gen, standen en leeftij den, wendt u allen tot Nederland's grootste Bemiddelingsbureau met uitgebreide relaties door geheel Nederland, ook in de boerenstand. Tallooze tevredenheids- betuigingen liggen ter inzage. Inlicht, schriftel. en mondeling. Bureau „HOLLAND", Am sterdam W., Admira- lengracht 219. Daarom alleen D. METS, Weverstr. 106 Boeken, eaoclopaedleën. stun daard werken. ook losse deetin t-e-fkoop gevraagd. Brieven V omschr. en prijs Jan Blnemsma. Bachkade 13, Groningen. GEVRAAGD: meubels, glas- en aarde werk, ook leege fles- schen en vodden Hooge waarde. RIJK, Waalderstraat 25. HOUDT MAANDAG in Hotel De Lindeboom, van 11 tot 2 uur zitting Verkoopingen, Behandeling van pachtzaken, Incasso's. 't Is maar een weet, Koopt in. Goederen worden afge- gehaald en bezorgd door dustrieelen en bankiers niet thuis. Hij ging liever zijn eigen weg en liet zijn \rouw vrij. Deze ging verscheidene mid dagen op bezoek bij deze of gene. Kwam zij des avonds terug, dan zat Kees meest al in ac serre te rooken .Soms bladerde hij ook wel eens in de boekenschat van zijn oom, maar van lezen had hij nooit veel gehouden; na korte tijd legde hij dan weer verveeld het boek neer. Zoo was het inderdaad; hij verveelde zich. Dat zei hij op een avond ook tegen zijn vrouw. Je moet wat bezigheid zoeken, raad de ze hem aan, terwijl ze tegenover hem zat in een lage leesstoel. Kan je niet hier of daar een gemakkelijk baantje krijgen, waar je- zin in hebt? Dan heb je wat afleiding. Kees had er over nagedacht en kwam toen tot de conclusie, dat de raad van zijn vrouw zoo gek nog niet was. Hij had de kranten nagezien, doch het aan tal aangeboden betrekkingen was niet groot. Een nachtwaker werd er ge vraagd voor een bankgebouw, maar je kon als villa-eigeffaar toch niet een baantje van nachtwaker gaan aannemen. Het liefst zou hij ergens aan het werk gaan in een garage als monteur, des noods als chauffeur op een autobus of iets dergelijks. Maar dat ging ook be zwaarlijk. (Wordt, vervolgd.) UIT DE SCIIOQL GEKLAPT. 10. GEEN ZAKDOEK. Juffrouw (tot een jongetje dat voor durend zit te snuiven): Heb je een zat doek bij je? Jongetje: Jawel, juffrouw, maar leen ik nooit uit. VAN DE BOEKENPLANK. (Voorhanden in Boekhandel Parkstraat Te mogen helpen, belevenissen van Roode-Kruiszuster in oorlogsdagen vs Mei 1940, door Bep van Kempen 87 bl Geb. f 1,25. Laatste verzen, door J. v. d. Waal Luxe uitgave f 2,50. Sarai, door Ina Boudier-Bakker Lui uitgave f2,10. Kobekc, door Ernest Claes. 93e du zend. 223 blz. Geb. f 1,60. (Ingezonden Mededeeling.) HYGIENE EN VEILIGHEID. 512. De kindergeneeskunde heeft laatste 50'jaar een enorme vooruitgal geboekt. Vroeger stierven er van de 10 kinderen voor ze één jaar waren wel 2f 25 Thans gemiddeld niet meer dan vie P1429/1. Verantwoordelijk voor geheele inhoud: G. Joh. Duinker. Plaatsvervanger J. de Waal, Den Buj Uitg. en Drukkerij Fa. Langeveld De Rooij, Den Burg, TezeL

Texelsche Courant | 1943 | | pagina 4