Wat Texels boeren moeten weten. Wat Roosevelt aan Stalin beloofde Inlevering van Radio-Ontvangtoestellen -1 Afscheid Provinciaal Boerenleider J. Saai WERELDNIEUWS mui 56c JAARGANG. No. 5757. WOENSDAG 26 MEI 1943. TEXELSCHE COURANT „DE VRIJE HAND" Roosevelt had aan Davies een brief voor Stalin meegegeven. Wat deze brief behelsde, vernemen we uit een mede- ceeling van geallieerde zijde te Lissabon. Roosevelt, verzocht Stalin ten aanzien van zijn politieke taktiek met groote voor z:chtigheid te werk'te gaan. Ook zou hij heel voorzichtig moeten zijn bij het be kend maken van zijn oorlogsdoeleinden, vooral tegeriover Polen, de Balkan en TurkijeVerder zou Stalin een „doelmatige" bijdrage moeten leveren tot vermindering van de binnenlandsche spanning op politiek gebied in Engeland en de V. S. Óm hiertoe te komen, stelde Roosevelt ontbinding van de internatio nale organen van het cdhununisme voor Als tegenprestatie voor dit alles ver klaarde Roosevelt zich bereid, aan Stalin bij het shiiten van de vrede volkomen de vrije hand te laten in alle gebieden, waarbij Sovjet-Rusland ook maar belang mocht hebben. Dat zijn onthullingen, die velen, die nog vijandig staan tegenover Duitschland en zijn strijd tegen het communistisch mon ster, de oogen zullen openen. Het is niet alles koek-en-ei in de binnenland sche politiek van Engeland en Amerika. Dat weten we nu heel zeker. Stalin heeft intusschen de „Communistische Interna tionale" opgeheven. Maar in de praktijk wroet het bolsjewisme «.onder de grond natuurlijk verder. Hij wordt er goed \oor „betaald": de vrije hand in Europa, wanneer de „vrede" geteekend zal zijn! Wat dat beteekent, kan ook een mensch met weinig fantasie zich gemakkelijk voor oogen stellen: moord en doodslag, verbanning en slavernij. Het zal geen klein portie van ons werelddeel zijn, dat Moskou in zijn invloedsfeer zal willen betrekken. Een gewaarschuwd man telt voor tweeL Vrijdag heeft-de Prov. Boerenleider van de Nederlandsche Landstand in Noord-Holland, de heer J. Saai in een te Alkmaar gehouden vergadering offici eel afscheid genomen van de Dorpsboer en leiders uit de Provincie en daarna in zijn nieuwe kwaliteit van Voorman namens de Boerenleider-Roskam zijn opvol- gei. de heer C. Koeman, tot dusverre, plaats vervangend Boerenleider van Noord- Holland geïnstalleerd. Medegedeeld werd dat thans tot plaatsvervangend Boeren leider van Noord-Holland is benoemd de heer D Kaan, Burgemeester van Wierin- ger waard. De heer Saai merkte in zijn afscheidsiede op, dat, mag zijn benoeming voor velen een promotie schijnen, hij er zelf niet geheel verheugd over is, omdat het een afscheid beteekent van zijn trouwe medewerkers in Noord-Holland. De banden met Noord-Holland zal hij echter niet geheel verbreken, omdat hij ook 'in zijn nieuwe kwaliteirde vergadering der Dorpsboerenleiders zooveel mogelijk zal blijven bijwonen In breede trekken schetste de heer Saai vervolgens de agrarische opbouw in Nederland, welke tenslotte leidde tot het oprichten van de Nederlandsche Landstand. Onder luid applaus vei klaar de spr. dat, mogen er dan nog steecis groepen zijn, die tegen de Landstand Rgeeren, het zal niet mogelijk zijn, de or ganisatie kapot te maken. De Landstand is er gekomen om de boeren te dienen, spr, zal er voor waken, dat de boeren er zullen zijn voor de organisatie, zooals in het verleden vaak het geval was. Scherp kantte spr. zich tegen staatsab- solutisme en staatssocialisme. Zijns in ziens moei de staat toeziend lichaam blijven op de daden der verschillende levenskringen, welke zich in ons volk hebben ontwikkeld, maar nimmer mag dc staat uitvoerend lichaam zijn voor de- belangen dier levenskringen. Wat eenmaal door de Landstand is veroverd, moet van de Landstand blijven. Spr. be sprak vervolgens de geestelijke nood van diegenen, die zelf wel met de Landstand willen samenwerken, doch door hun kerkelijke overheden daarin worden gehinderd. Het zal noodig zijn, dat de Dorpsboerenleiders zulke men- schen niet afslooten doch hen behulp zaam zijr^ hun moeilijkheden te over winnen. Dank bracht de heer Sdal aan de Dorpsboerenleiders voor hun houding in de onrustige dagen, welke achter ons liggen. Daaraan de Rijkscommissaris doelde hier ook in zijn laatste rede op is het voor een groot deel te danken, dat het stakingsvlammetje zich niet verder heeft uitgebreid. Tot slot wekte spr al len op, de sfeer van vertrouwen en ka meraadschap trouw te bewaren, want slechts zulk een sfeer is de eerste voor waarde tot een vruchtbare samenwer king en gestadige opbouw Daarna las spr. het benoemingsbesluit van de Boe renleider voor, wenschte zijn opvolger, de heer Koeman geluk, en verklaarde overtuigd te zijn,«jjat deze benoeming 'n goede zou blijken. Rede van de Prov. Boerenleider. De heer C. Koeman, de nieuwbenoem de Prov. Boerenleider, hield daarna een korte kernachtige rede, waarin hij de zin van het boer zijn besprak. Êet leven van de boer beteekende vroeger strijd, thans is de boer een ver lengstuk geworden van de fabriek. De voornaamste taak van de Landstand ziet spr. daarom niet in het verkrijgen van materieel gewin, doch in de geestelijke verheffing van de Boerenstand. Veel aandacht zal spr. besteden aan de op bouw van de organisatie der Landvrou wen. De boerin beschouwt spr. als hoofd \an het gezin, wellicht zal zij, in het ka der van de totale oorlog, straks ook tij delijk het hoofd van het bedrijf zijn. De worsteling, welke Europa om zijn be staan voert, eischt dat alle kleine ge schillen achter het front worden opge lost. Alle boeren dienecLdit te beseffen en zich aaneen te sluiten opdat de boe renstand niet verloren gaat. Met enkele woordeii wenschte spr daarop de heer Saai alle*goeds in zijn nieuwe functie; Noord-Holland ^is er trotsch op, dat een West-Fries de eer te beurt is gevallen, de op één na hoogste post in de Nederlandsche Lapdstand in te nemen. Door de Dorpsboerenleiders werd de heer Saai een stoffelijk blijk van waar deering aangeboden. De dag werd besloten met een lezing, gehouden door de heer Kaper, adviseur voor de afd fruitteelt van de Ned. Land stand, over zijn studiereis naar de Oe- kraine. De Politiegezagsdrager in de gemeente Texel brengt ter openbare kennis, dat ingevolge de beschikking van den Höhe- rëh SS- und Polizeifuehrer (Befehlshaber der Sicherheitspolizei) d d. 13 Mei 1943 alle zich in het bezette Nederlandsche ge bied bevindende radio-ontvangtoestel len met toebehooren en eventueele reser- ve-onderdeelen met ingang van 13 Mei j.l. verbeurd verklaard zijn. Ingevolge die beschikking moeten de toestellen met toebehooren en de reserveonderdeelen bij de politiegezagsdragers worden ingele verd en door dezen in beslag worden ge nomen. De inlevering moet geschieden op de door de politiegezagsdragers te bepa len plaats en tijd. Als politiegezagsdra ger'" in de gemeente Texel is door den ondergeteekende bepaald, dat de inle vering geschieden moet door de eige- naien of houders woonachtig of verblijf- houdende binnen: a. Den Hoorn en wijk H in het café van den heer D. Rotgans aldaar, op Don derdag 27 Mei a.s.: van 9-10 uur voor hen, wier geslachtenaam aanvangt met een der letters A tot en met B van het alphabet; van 10-11 uur de letters C t.m. H, van 11-12 uur I t.m. K; van 12- 13 uur L t.m. P; van 14,15 uur R t.m. V, en van 15-16 uur voor de overigen. b. De Koog en wijk K., in de o.l.schooi aldaar, op Vrijdag 28 Mei a s. van 9-10 uur voor hen, wier geslachtsnaam aan vangt met eén der letters A t.m B van het alphabet; van 10-11 uur de letters C tm. I; van 11-12 uur J t.m. M; van 13-14 uur N t.m. U; van 14-15 uur V tm. Z. c. Oosterend en wijk O in de voorm. o.i. school aldaar op Zaterdag 29 Mei a.s. van 8-9 u. de letters A t.m. Bo; van 9- 10 uur de overigen van letter B; 10-11 u. de letters C t.m. Do; 11-12 u d, overigen van letter D Maandag 31 Mei a.s. van 8-9 u. de let ters E t.m I; van 9-10 u. de letters J. t.m. Ko; van 10-11 u. de overigen van letter K. t.m. letter M; van 11-12 de letters N. t.m. R; van 13-14 de letter S. t.m. T, van- 14-15 de letters V t.m. Vi; van 15-16 de ovengen van letter V t.m. letter Z. d. Oudeschild en wijk S in de o.l.schooi aldaar op Dinsdag 1 Juni a.s. van 8-9 u. de letters A t.m Be; van 9-10 de ove rigen van letter B; van 10-11 de letters C t.m. G, van 11-12 uur de letter H; van 13-14 uur de letters I t.m. KI; van 14-15 de letters Ko t.m. L; van 15-16 de letters M. t.m R. van 16-17 uur de letter S. Woensdag 2 Juni a.s. van 9-10 uur de letters T t.m. V; van 10-11 de letters W t.m. IJ; van 11-12 de letter Z. e. Den Burg en wijk B in het Gymna stieklokaal aldaar Molenstraat 10 op Vrij dag 4 Juni a.s. van 8-9 voor de bewo ners van Achterom en Binnenburg; van S-10 Emmalaan; 10-11 Gasthuisstraat; 11- 12 Gravenstraat; 13-14 Groeneplaats, Haf felderwe^, Hallerweg; 14-15 JHollewals- weg-Hoogerstraat; 15-16 Kantoorstr., Koogerstr. oneven nrs 1 t.m. 27; 16-17 Koogerstr. oneven "nrs 29 en hooger. Zaterdag 5 Juni a.s. van 8-9 uur: Koo gerstr. even nrs 2 t.m. 36; 9-10 Koogerstr. even nrs 38 en hooger; 10-11 Koogerweg; 11-12 M. de Ruyterstr. en Molendwars- str.; 13-14 Molenstr. oneven nrs,; 14-15 Molenstr. even nrs^; 15-16 Nieuwstr.; 16- 17 Parkstraat. Maandag 7 Junj a.s. van 8-9 u. Schil derend oneven nrs 1 t.m. 71; 9-10 Schil derend oneven nrs. 73 en hooger; 10%ll Schilderend even nrs 2 t m. 70; ^1-12 Brazilië verloor reeds een kwart van zijn koopvaarders. Hoewel Brazilië nog niet zoo lang aan de oorlog deelneemt, heeft het al een kwart van zijn handelstonnage verspeeld. Als gevolg daarvan is in het land aan reuzel, boter en petroleum gebrek ont staan. Amerikaansche heldenmoed. Dit jaar is het nu, tot eind Apul, reeds negenmaal voorgekomen, dat Ameri kaansche strijdkrachten een aanval de- aen op Japansehe hospitaalschepen. Een vergissing moet uitgesloten worden ge acht. Die schepen zijn immers als Roode- kiuisschepen zonder moeite te herken nen. „Het kan nog lang duren" ver klaarde Churchill. Er is geen reden, om niet met een lan ge oorlog rekening te houden. En ook -is er geen reden om een plotselinge oplos sing te verwachten. Zoo liet Churchill zich uit tegenover personeel van de Brit- sche ambassade te Washington. Op het moment, zoo liet hij er op volgen, gaat alles goed, maar voor de toekomst moet gij u op harde arbeid voorbereiden. De Japanner houdt de strijd op Attoe vol. Ze vechten er tegen een numerieke meerderheid, maar nog steeds houden de Japanners op Attoe (een der Aleoeten) de tegenstand heldhaftig vol. De Amerika nen lieten versterkingen aam-ukken, ook tanks en geschut en laten zich door vloot en luchtmacht ondersteunen. Het ooste lijk deel van Attoe moesten de Japanners onder deze omstandigheden prijs geven, maar hun moreel is nog ongebroken. De Japanners de baas. Twee te gen één in dc lucht! De Amerikanen geven het zelf toe: Jn het Z.W. van de Stille Oceaan zijn de Japanners in de lucht tweemaal zoo sterk als de luchtmacht van Amerika en Engeland tezameft. Kolonel Smith heeft het te Washington verklaard. Geen blijde boodschap Ook het verwoesten van Amerikaansche vliegvelden in Kienau (China) heeft aan de-activiteit der Ame rikanen veel afbreuk gedaan. „Leegte op de Oceanen". Het aantal door Duitsche duikböoten in deze maand tot zinken gebrachte sche pen is niet zoo groot, als dat wel ver wacht werd. Toch hoeft dit geen reden tot ongerustheid* te zijn. Immers: de da ling van het tonnage moet worden toe geschreven aan de „leegte", welke de laatste tijd op de oceanen heerscht. De enorme handelsscheepvaart is omstreeks half April gestaakt. Dit houdt verband met de in Tunis geëindigde strijd. D? ge allieerden zijn het nog niet eens over de plaats, waar ze nu een aanval zullen wa gen: ergens in Europa of in Azie. In afwachting daarvan worden over de oce aan voornamelijk levensmiddelen ver voerd. Dit verklaart, hoe het komt, dat de Duitsche oorlogsbuit ter zee de laat ste tijd zoo veel minder is dan vroeger het geval was. Het aantal duikbooten is niet kleiner geworden, de afweermidde len van de geallieerden zijn in die tijd niet verbeterd. De luchtoorlog. Vijandelijke formaties bommenwerpers wierpen Maandagnacht talrijke brisant- en brandbommen op Dortmund. Er ont stonden verliezen onder de bevolking en aanzienlijke materieele schade; 44 der aanvallende vliegtuigen, vnl. 4-motorige bommenwerpers, werden neergeschoten. Overdag werd Maandag een aanval in scheervlucht op Bournemouth en Has tings (Z.Eng.) gedaan, Maandagnaccht op nieuw op de scheepsbouwplaats Sunder land. In het stad- en havengebied ont stonden na bomtreffrs groote branden. Communistisch gewroet achter de schermen. Een proces te Brussel, waarbij drie jongelui, 19, 23 en 37 jaar oud, ter dood werden veroordeeld, heeft weer een tip opgelicht v. d sluier, welke over com munistisch gekuip ligt uitgespreid. De mannen hadden zich tegen een maande- lijksch salaris van 800 fr. en twee rant- soenkaarten laten overhalen tot 't uit- de weg ruimen van een paar personen, die als z.g. „landverraders" waren aan gemerkt. Wie hun opdrachtgevers pre cies waren, wisten ze niet. En wat hun slachtoffers nu eigenlijk misdreven had den, wisten ze net zoo min. Een van de drie vermoorden was Paul Collin. „Ik zou hem nooit gedood hebben, wanneer ik had geweten, wie Paul Collin in wezen was". Zoo getuigde een van de veroor deelden. Dit teekent wel duidelijk de lafheid van de opstokers achter de scher men, die er wel voor zorgen buiten schot te blijven. BINNENLAND llll!) Namaken van persoonsbewijzen,''' ook hel fotografeeren daarvan, is verboden. Kinderen speelden met lucifers. Daar door ging het huis van fam. Damhuis te Basse (Steenwijkerwold) in vlammen op Inboedel grootendeels gered. Een smokkelaar werd te Poppel (NB) doodgeschoten, toen hij zich bij arresta tie verzette. Op dezelfde wijze hadden zijn tw£e broers het leven verloren. Zijn vader ontging destijds dit lot, doordat de revolver van de kommies niet met scherp geladen was. Tot- commissaris van Drente werd in dc- plaats van Mr. Dr. Baron de Vos van Steenwijk benoemd dr J. L. Bouma, thans burgemeester van Emmen. Prof. R. Casimir. 22 Mei was het 25 jaar geleden, dat prof. Casimir het bij zender hoogleeraarschap in de Opvoed kunde aan de Universiteit te Lejiien aanvaardde^. Bij de diefstal van 250 1. olie uit een fabriek te Weesperkarspel bleken twee led^n van een luchtbeschermingsploeg en ean mc-lkboer betrokken. DUITSCHE MEISJESdie in Italië woneïl? bezoeken van tijd tot tijd de lazaretten aldaar en lprenqen dan voor de gewonde Italianen siga retten en versnaperingen mee. Selder 1. - m.) Schildereind evennummers 72 en hoo ger; 1*3-14 Schoonoordweg, Steenenplaats Suikerwegje; 14-15 Vischmarkt en Waal- derstr.; 15-16 Warmoesstr. evennrs 2 t m. 36; 16-17 Warmoesstr. evennrs 38 en hooger. Dinsdag 8 Juni a s. van 8-9 uur War moesstr. onevennrs 1 t.m. 27, 9-10 War moesstr. onevennrs 29 t.m. 55; 10-11 Warmoesstr onevennrs 57 t.m. 81; 11-12 Westerweg, Weststr.; 13-14 Weverstr. on evennrs 1 t.m. 51; -14-15 Weverstr. on evennrs 53 en hooger; 15-16 Weverstr. evennrs 2 t.m. 54; 16-17 Weverstraat evennrs. 56 en hooger. Woensdag 9 Juni a.s. van 8-9 uur W de Zwijgerlaan onevennnrs9-10 W. de Zwijgerlaan evennrs; 10-11 Witte Kruis weg en Zwaanstr 11-12 wijk B no. 1 t. m. 50; 13-14 wijk B no. 51 t.m. 90; 14-15 wijk B no. 91 t.m. 130; 15-16 wijk B no. 131 t.m. 170; 16-17 wijk B no 171 en hooger. De inlevering moet geschieden onder afgifte van een formulier, dat tegen be taling van 5 cent verkrijgbaar is aan de loketten van alle kantoren der posterij en Het formulier bestaat uit driestroo- ken. Op elke strook van het formulier moeten het fabrikaat, type en "nummer van het toestel, reserve-onderdeelen en toebehooren, alsmede de naam, het be roep en het adres van dengene, die het toestel heeft ingeleverd, worden ver meld; deze gegevens moeten met de schrijfmachine of in blokletters worden ingevuld. Hij, op wien de inleveringsplicht rust, client de in te leveren voorwerpen van een daaraan stevig bevestigd cartonnen kaartje, groot 10x15 cm. te voorzien. Voor vrijstellingen van inlevering \v<^d"t verwezen naar bovengemelde be schikking van den Höheren SS- und Po lizeifuehrer, welke onlangs in de cou ranten is opgenomen. Geëvacueerden, wiet; toestellen in de ontruinide woningen _zijn achtergelaten, kunnen ter gemeente-secretarie inlich tingen bekomen, hoe zij hebben te han delen. Texel, 27 Mei 1943 De Politiegezagsdrager voornoemd, RIJK DE VRIES ERNSTIGE WAARSCHUWING. Van bevoegde zijde wordt er op gewe zen, dat het ook aan de politie is opge vallen, dat er de laatste dagen een leven dige handel in oude radio-toestellen wordt gedreven Met de meeste klem wordt aangeraden, zich hiermee niet in te laten. Het ligt voor de hand, dat de overheid niet gedoogt, dat men een (pas gekocht) oud toestel inlevert om het an dere (betere) toestel weg te stoppen. Strenge controle zal niet uitblijven. Óver treders wacht zware straf: tot vijf jaar gevangenis en (of) geldboete van onbe paalde omvang. Ook het beschadigen of het aan iemand in bewaring geven van het in te leveren toestel is strafbaar. Er wordt alleen een schadeloosstelling toe gekend, wanneer het toestel tot- het ge bruik geschikt wordt bevonden. Wie zijn toestel onbruikbaar maakt, verbeurt niet alleen die schadeloosstelling, maar stelt zich aan zware afstraffing bloot bo vendien. DE ZON. Wo. 26 Mei op 6,3^ onder 22,41 DE MAAN. Wo. 26 Mei op 3,38; onder, 13,47 Laatste Kwartier: Woensdag 26 Mei. HOOG WATER OP TEXELS REE. Wo 26 Mei 2,57 en 15,28 Do. 27 Mei 4,03 en 16,38 Vr. 28 Mei 5,17 en 17,55 BELANGRIJKE AANWIJZING VOOR DE VERORDENING AANMELDINGSPLICHT Vandaag moeten zich- overeen komstig de 22 Mei gepubliceerde oproep {persoonlijk melden zij, die Sept., Oct., Nov. of Dec. 1922 gebo ren zijn, Donderdag 27 Mei zij, die geboren zijn in Jan., Febr., Maart of April 1923, Vrijdag 28 Mei zij, die geboren zijn.Mei, Juni, Juli of Aug. 1923. Het ingevulde aanmeldingsformu lier en de andere identiteitspapie ren en gegevens medebrengen. Óok de distributiestamkaart. De werk gevers zijn verplicht de tot aan melding verplichte personen ge durende de tijd die zij hiervoor noo dig hebben van werk vrij te stellen en hei salaris, resp. loon door te betalen. Aanmeldingsplichtigen en werkgevers maken zich strafbaar, wanneer zij handelen in strijd met de verordening of trachten deze te ontduiken. Het bezit van een „Bcscheini- gung" (Freistellungsschein) ont slaat niemand van de verplichting tot aanmelding. Bij aanmelding moet dat bewijs worden getoond. Uren van aanmelding aan het Arbeidsbureau (Bijkantoor): van 9- 12,30 en van 1,30-4,00 uur. DIENST BIJ DUITSCHE ZEEMACHT. 's-Gravenage, 22 Méi. Voor perso nen van 18 tot 25 jaar, die vallen onder de aanmeldingsplicht ten behove van de arbeidsinzet, bestaat, indien zij dit vvenschen, gelegenheid zich aan te mel den voor onderzoek voor de dienst bij de Duitsche zeemacht. Zij worden geduren de hun diensttijd bij de Duitsche zee macht vrijgesteld van de arbeidsinzet. Nadere inlichtingen worden door de Ortzkommandanturen verstrekt BEVORDERING EN VERZORGING VAN DE GERMAANSCHE VOLKS AARD. In opdracht van de Reichsfuehrer SS zijn door de gouw Zuid-Hannover-Bruns- wijk aan de gouwleider SS-Gruppen- fuehrer Lauterbacher voor de bevorde ring en verzorging van de Germaansche volksaard bijzondere opdrachten ver leend. Middelpunt van het werk zal het Germaansche huis in Hannover zijn Het Germaansche huis is uitverkoren om voor de oorlogsvrijwilligers der Waffen-SS, de arbeiders en Langemarck- sludenten der Germaansche landen en voor de jongens der Germaansche Wehr- ertüchtigunglager en van cle Germaan- sche landdienst een cultureel en kame- raadschapscentrum te zijn. SS-Gruppen fuehrer en Generalleut- nant der Waffen-SS Steiner heeft in op bracht van de Reichsfuerer-SS het Ger-* maansche huis in Hannover onder de hoede van de Germanische Leitstelle des SS-Hauptamtes genomen. SCHOENENBEURS. Dc N.V.D. geeft tot het ruiïën van schoenen gelegenheid morgenmiddag \an 45 uur (Raadhuis). De suikerpremie. De suikerpremie, welke de boeren ont vangen bedraagt 1 4 10 kg. per 1000 kg. geleverde suikerbieten. Deze wordt ver strekt in de vorm van bonnen, na de levering der bieten in het najaar van 1943. Van de premie moet de helft wor den verdeeld onder de arbeiders, op het bedrijf werkzaam. Momenteel kunnen de boeren echter een voorschot krijgen. Dit wordt komend najaar afgetrokken van hun eigen ge deelte. De boeren zijn verplicht om van het voorschot dat ze nu reeds ontvangem een gedeelte af te staan aan de arbeiders. Door de Landstand zal er nauwlettend op worden toegezien, dat elk het deel krijgt, waarop hij recht heeft. Inlandsche scheerwol 1943. Ingevolge de wolbeschikking 1939 no. 2 is het verboden wol, geschoren van in landsche schapen, te koopen, te verkoo- pen, af te leveren, te be- en verwerken, te doen be- en verwerken, te (doen) vervoeren, zonder schriftelijke vergun ning van de directeur van het Rijksbu reau voor wol en lompen. De schapen houders zijn verplicht alle in hun bezit zijnde scheerwol te verkoopen en af te leveren aan de Nederlandsche wolfedera- lie, daartoe door genoemde directeur aan gewezen. Binnenkort wordt nader be kend gemaakt, wanneer, waar en tegen welke prijzen de aflevering van de wol moet geschieden. De af te leveren hoe veelheid wol zal in aantal vliezen ten minste gelijk moeten zijn aan het aantal overjarige schapen, dat op 2 Mei j.l. aan wezig was. De wol zal zich in goede staat moeten bevinden. Het is de scha- penhouders ten strengste verboden hun wol voor eigen gebruik aan te wenden, deze te verkoopen (aan anderen dan de Nederlandsche wolfederatie), te verspin nen of te laten verspinnen. Het schenden van vliezen wordt gestraft. Bij niet-na- koming van het bovenstaande stellen schapenhouders zich "bloot aan de toe passing van sanctiemaatregelen.

Texelsche Courant | 1943 | | pagina 1