WOEKER! poepom Te laat! lek, doorgeroest. Bouwterrein Mplatitan beste ooien 't Erfenishuwelijk Prijsopdrijving is Bakker's Ijzerhandel Gemengd Nieuws Texelsche Berichten v TROMP Sc RUEB Geen nieuwe boter kaart! Lekker is maar een vinger lang! halve en heele inboedels Deurwaarder PRINS liilllllllll VOOR DE VROUW. liilllllllll RECEPTEN. Sla van spinazie. Spinazie is rijk aan zouten en vitaminen. In het bijzonder be vat deze bladgroente ijzer- en kalkzou- ten, veel carotine en vitamine B. Een stamppot met rauwe spinazie raakt ook al ingeburgerd, maar de spinaziesla is nog onbekend. Probeert u het eens tezamen met komkommer: V* kg. spinazie, 1 kom kommer, 2 gekookte aardappelen, azijn, zout, pepersurrogaat, zoo mogelijk een ui of prei, aroma. De spinazie-uitzoeken, wesschen en zeer klein snijden. De kom kommer wasschen en in plakjes schaven, (een groene komkommer kan met de schil gebruikt worden). De aardappelen fijn wrijven en met de azijn, het ge snipperde uitjes en de kruiden vermen gen. De komkommer, spinazie en saus luchtig met elkaar vermengen en dè sla direct opdienen. Zoowel de komkorhmer als de spinazie moeten zoo laat mogelijk voor de maaltijd klein gesneden worden. VRAGENBUS. Tegen houtworm (in antwoord op een vlaag) kunt u een van deze middelen aanwenden 1. De gaatjes inspuiten met benzine, om de twee dagen, gedurende twee weken (waschbenzine is nog te koop). Daarna de gaatjes vullen met harde was. 2. In plaats van benzine kunt u, zoo mogelijk, ook terpentijn nemen. 3 Leg bij de gaatjes eikels. Dan komen de houtwormen te voorschijn en kunt u ze dooden. 4. Inspuiten met een mengsel van 9 deelen tetra en 1 deel naphtaline (eenige malen) 5. Inspuiten met petro leum, waarin 2 deelen paradichloorben- zol en 1 deel insectenpoeder is opgelost. TIJDENS DE VORIGE WERELDOORLOG. j Woningbouw. Juni 1918 werd te Den Burg in beginsel lot oprichting van een Nutsbouwvereen. besloten. Verlichting. Juli 1918 werd te Den Burg een aanvang gemaakt met de aan leg van leidingen voor electrische ver lichting. De aankoop van een zuiggasmo tor en een dynamo voor de noodcentrale dateert van Aug. 1918. VOLKSWEERKUNDE. DE IJSHEILIGEN. Wel eens gehoord van de IJsheiligen? Dat zijn de heiligen Pancratius, Servati- us en Bonifacius, aan wie de 12e, 13e en 14e Mei zijn gewijd. (In plaats van Boni facius hoort men ook wel Mamertus noe men). Naar het volksgeloof wil, is het op die Meichigën gewoonlijk koud en guur. Nachtvorsten kunnen dan aan jonge planten licht schade toebrengen. Een oud Fransch rijmpje luidt: Vóór St. Servatius geen zomer, na St. Servatius geen vorst. VOOR DE JEUGD. Nieuwe prijsraadsels. 267. Maak hiervan een eiland: DE NA LAM. 268. Een maand en een stadje in Utrecht. Samen een boom. 269. Verborgen dierennaam: Deze brameivzijn nog niet rijp. 270. Het eene is week, het andere pik zwart. Samen een plaatsje in N.-Bra- bant (W Ik verwacht jullie oplossingen (261 270) niet later dan Woensdag 9 Juni a.s. Met vriendelijke groeten, Jullie OOM KO KAMER NUMMER 13. 27 Nog voordat onze jongens konden opstaan, hadden de politieagenten zich op hen geworpen. ,,Daar hebben we die bengels eindelijk", riep een van hen. ,,Wij zullen jullie leren auto te rijden. In het cachot gaan jullie". Maar daar klonk opeens de stem van Overste Fere- ra, de chef van het vliegveld: ,,Wat moet dat hier? Wat moeten die schavuiten op het vliegveld? Het had hun bijna het leven gekost!" (Wordt vervolgd). (Arch.) FEUILLETON. Oorspronkelijke Nederlandsche roman door HENK VAN HEESWIJK. 21.) Kees had er ook wel eens over nagedacht, te gaan studeeren. Hij was goed thuis in de werktuigkunde, als hij wilde, kon hij nog best ingenieur wor den. Hij vroeg inlichtingen, doch de lan ge studietijd schrikte hem af en van studeeren kwam niet veel. Om toch wat te doen te hebben, haalde hij de motor van zijn wagentje uit elkaar. Er waren een paar onderdeelen, die wat geleden hadden van,de Ëuropeesche reis. Hij ging ze zelf halen in Berlijn aan de fabriek en knoopte er een pleziertochtje aan vast. Hij bleef een week in de Duitsche hoofd stad. Toen kwam hij met de onderdeelen weer thuis. En met een mooie bontman tel voor zijn vrouw. Voor de eerste maal in hun huwelijk waren ze een poosje uit elkaar geweest. Het weerzien was hartelijk. Kees had zijn vrouw gemist en hij bemerkte, dat ook zij blij was, dat hij weer teruggeko men was. Vpor de eerste maal in hun huwelijk hield hij haar hand wat langer IN DE MOESTUIN. VEEL GROENTEN VAN WEINIG GROND. Gedurende de heele zomer tot in het najaar mag er in moestuin of op volks tuin geen hoekje grond ongebruikt blij ven liggen. Wanneer in het voorjaar na de oogst van spinazie, snijsla, raapstelen, tuinkers en radijs stukken grond zijn lfeeg gekomen, dan worden deze spoedig aaarna weer met een ander gewas be zaaid of beplant. Voor een tweede teelt kunnen ze worden bezaaid met wortelen, bieten, of boonen oi beplant met krop sla, tomaten of roode, savoye of witte kool. Dit is de methode van opeenvol gende teelten, die men ook in verdere zomermaanden nog kan blijven toepas sen. Nadat in Juli de vroege aardappe len, de tuinboonen, doperwten en peulen zijn geoogst en van het veld verdwenen, kan diezelfde grond in dat tijdstip nog worden benut voor een nateelt met kool rapen, boerenkool, groene kool, andijvie, kropsla, herfstknollen of Chineesche kool. Om aan dergelijke eischen van opeenvolgende opbrengsten in een zelfde seizoen te kunnen voldoen, moet de tuingrond natuurlijk van goede hoeda nigheid* zijn, goed bewerkt en vooral ook voldoende bemest. Wanneer men op deze wijze met de tuingrond' gaat woekeren, zal men er varen, ,dat er zelfs van beperkte opper vlakten ruime opbrengsten te oogsten zijn, mits de gewassen de heele zomer ook de verzorging krijgen, waarop zij aanspraak maken. Hoe beter deze ver zorging, des te ruimer kan de opbrengst worden. Voor een ieder, die eigen voe dingsgewassen verbouwt, is dit in deze tijden van voedselschaarschte van over wegend belang. Op volkorenbrood wordt extra contro le uitgeoefend. 1000 kg. suiker werd gestolen uit een pakhuis a.d. Nieuwstraat te Hilversum. Conductrices zullen weldra ook bij de Ned. Spoorwegen in dienst treden De eejste tomaten werden te Broek o. L. 24 MeT geveild. (Dagbl. v N.H.) Een cello van f 4000 werd te Hilver sum uit studio C gestolen, merk Gagli- ano. Na de val van een wagen met stroo is tc Veendam het 8-j. dochtertje van B. Fransen overreden en gedood. De Ned. Spoorwegen beperken de uit gifte van abonnementskaarten aanzien lijk. Papierfabriek Van Gelder Zonen boek te in 1942 een verlies van f 1,3 millicen (1941 f313000 winst). Handelsblad. Zorgwekkend is de toestand van de man, die te 'Heilo op een nog rijdende autobus wilde springen. (Dagbl. v. N.H.) De 3-j. Ciska van Wijk werd te Be verwijk door een auto aangereden. Haar toestand is zorgwekkend. De handrem tJeek met in orde. (Dagbl v. N.H.) Door schoorsteenbrand is hoeve Schor- ker té Oldetrijne (W - Stellingwerf) in vlammen opgegaan. Twee kalveren en twee geiten kwamen om. Van de Utrechtsche autobussen mag door jongelui van 14-20 j. geen gebruik meer worden gemaakt, tenzij op vertoon doktersattest. Volk en Vaderland had, naar Pers dienst NSB meldt, Jan. 1942 een oplaag varï 77,000 ex. Thans 185,000 ex. Een bewijs van de toenemende belangstelling Voor de NSB Op de bovenste verdieping van een hotel is het 5-j. dochtertje van de fam. Deurlo te Voorschoten uit een raam ge vallen Het kipd is spoedig daarop over leden. Arbeiders hebben geen recht op zie kengeld, wanneer zij niet als verplicht verzekerden bij een erkend ziekenfonds slaan ingeschreven^ Het enkele feit, dat werkgever voor betaalde premie cou pons geeft, beteekent niet, dat de ar beider verzekerd is. Tijdens de openingsvoorstelling van circus-Giezen te Utrecht stortte een bal- lustrade in, waardoor vijf personen ver wondingen opliepen. Even later stortte een zwaar verlichtingsornament neer op het hoofd van een toeschpuwer. De .man werd ernstig gewond bewusteloos naar een ziekenhuis overgebracht. vast en diep blikten ze" in elkanders oogen. Toen bloosde ze en wendde haar blik af. Kees overhandigde haar 't pak ket en met echt vrouwelijke nieuwsgie righeid maakte Jo het zware pak open. Een kreet van verrassing klonk hem te gen, toen zij de prachtige bontmantel zag. Terstond trok ze de mantel aan en bekeek zich van alle kanten in de spiegel. Ben je er blij mee? vroeg hij, in stilte de avond zegenende, toen hij een wandeling, gemaakt had en getroffen werd door deze mantel, die in de eta lage van een modemagazijn hing. Of ik er blij mee ben? Wat een vraag! Welke vrouw zou niet blij zijn met zoo'n prachtige mantel! Kees liep naar haar toe, legde z'n han den op de schouders van zijn vrouw, die nog steeds verrukt was over het ge schenk en vVoeg zacht, haar aankijkende in de spiegel: En wat krijgt Kees nu van zijn vrouwtje als belooning voor dit cadeautje? Ze draaide zich naar hem.om en keek hem eenigszins verlegen aan. Je bent een lieve man, zei ze zacht. Omdat ik die mantel gegeven heb? Neen, even goed.^ En wat krijg ik dMi in ruil voor die mantel? hield hij aan. Er kwam een spotlach om haar mond. Heb je die bontjas dan gekocht voor mij, FRAUDULEUS VERVOERD. Een ingezetene werd aangehouden we gens het frauduleus vervoeren van tar we. ZEDENMISDRIJF. Een ingezetene werd aangehouden en naar elders overgebracht, omdat hij zich aan een minderjarig meisje had vergre pen. HIJ KRIJGT VOOR ZIJN BROEK. Een arbeider had van een zijner ka meraden een pantalon gestolen. Dat liep dra in de gaten en de politie werd dan ook in de arm genomen; De man, die bekende, is naar de vaste wal overge bracht. EXAMENS LANDBOUWSCHOOL. De namen der geslaagden hebben we reeds in vorig nummer gemeld. Het hoogste aantal punten verwierf P Zijm M.Hz. Zoo waren er meer uitblinkeis. Toen de leerlingen Vrijdagmiddag voor de laatste maal op „het matje" wer den geroepen, kregen we steeds weer de indruk: „Ze hebben allen hun taak naar behooren vervuld. Er is in de af- geloopen drie jaren flink aangepakt." Van plankenkoorts viel danook niets te merken: In het algemeen werd vlot en correct op de vele vragen geant woord, fokken" werden er niet gescho ten. Een compliment aan het adres van de heer Van den Ban, die letterlijk en figyurlijk met zijn jongens kan „lezen en schrijven". De eindles werd bijgewoohd door Ir. G Lienesch, de landbouwconsulent, en het bestuur en de commissie van toe zicht, bestaande uit de heeren A. J Keij- ser, H. Leber, Jb. Keijser Dz., Alb. Dros Dz., P. Bakker Az„ ^joh. de Graaf. Ook dc heer E.Noordijk, dïo les geeft in vee- kunde, gaf vanjzijn belangstelling blijk. Dadelijk na de opening door 't hoofd der school, werd friet de eindles begon nen. De leerlingen lazen ieder hun opstel vcor, na afloop Waarvan eenige punten weiden besproken; getoetst werd, m hoeverre ze.de stof „onder de knie" had oen. Wel, uit de antwoorden bleek, dat ze van de vele onderwerpen, die op het gebied van de landbouw kunnen» worden aangesneden „kaas hadden gegeten", het volle rantsoen! Na afloop reikte Ir. Lienesch de einddiploma's uit. Ir. Lienesch sprak de jonge boeren hartelijk toe. Hij wees hen op het groote voorrecht, dat zij in de ge legenheid waren %geweest, een land bouwschool te bezoeken. Er zijn een ze ventig lagere landbouwscholen in ons -land, daarnaast een 30-tal landbouwwin- lerscholen en voorts worden nog cursus sen gegeven. Jaarlijks zuHen er een 5500 een of ander diploma verwerven. In verhouding lot het aantal bedrijven, 200,000, is dat een gering aantal. Het aan tal scholen moet worden uitgebreid, want wat de jongens op de lagere school lee- ren, is onvoldoende om een behoorlijk bedrijf te'kunnen laten draaien. Aldus besloot spreker, zijn töépraak. Hierop werd nog even het woord ge voerd door de heer A. J. Keijser, voorz. Spr. richtte o m. woorden van waardee- 'ring aan 't adres van de heeren Van den Ban en Noordijk. Spr. hoopte, dat de jongelui niet op hun lauweren zouden rusten, maar hun kennis zouden uitbreiden. Op het gebied van de landbouw raakt men nooit uitgestu deerd. Smeed het ijzer als het heet is! Tenslotte stak Thijs van Heerwaarden namens de klasgenooten een vlot speech- je af. waarin hij de heer Van den Ban hartelijk dankte voor het ontvangen on derwijs en „voor de prettige samenwer king". Ook de heer Noordijk werd har telijk bedankt. Zoowel de heer Van den Ban als de heer Noordijk werd hierop een fraaie.mand met bloemen aangebo den. J. Door zelfopvoeding wordt de mensch groot. (Victor Cousin J ONZE FAMILIENAMEN. 46. Kersemaker, d.i. kaafsemaker, ook „kersegieter". 47. Vclius, Felius, de Laüjnsche vorm van de beroepsnaam zeilmaker. 48. Korvcr, Ccrver, genoemd naar het beroep van de stamvader van het ge slacht 'van die nadm (korfmaker.) om er wat voor terug té krijgen? Dit antwoord deed Kees teleurstellen. Zijn handen vielen van haar af en zijn gezicht betrok. Dat verteederde haar en ze legde, hoewel schuchter, haar armen om zijn hals en drukte zacht een kus op zijn mond. Is het zoo goed, Kees? vroeg ze zacht. Kees zei niets, doch hij drukte zijn vrouw tegen zich aan en'overlaadde haar met kussen Begrijp je dan niet, Jo, dat ik stapelgek op'je geworden ben? Dat ik pas tot de ontdekking gekomen ben in die dagen, dat ik op reis was? Jo, we zijn nu al meer dan vijf maanden getrouwd, hou je niet een beetje van me? Langzaam werkte ze zich los uit zijn greep en ze trok haar bontmantel uit. Zonder er verder naar om^te zien, legde ze het kostbaar pelswerk over de leu ning van een stoel en zei toen, met een paar brandende vlekken op haar wan gen: Je schijnt vergeten te hebben, dat we vóór we ons huwelijk sloten, voor waarden zijn overeengekomen. Naar de hel met die voorwaarden mopperde Kees, terwijl hij een sigaret uit zijn koker nam om zijn\prgernis te bedwingen. Zeker, ik weet, dat *we voorwaarden zijn overeengekomen en ik heb, als man van eer, mijn woord ge geven, die voorwaarden na te komen, Een aardig ameublement Het ziet er nog tameli[k goed uit en het jonge paai dat zich in gaat richten, is blij dat 't nog te krijgen is. Alleen de prijs valt geweldig tegen. Ze rekenen het nog eens na en als ze terugkomen is 't nel ver kocht. Maar, er kan misschien nog zoo'n ameublement geleverd worden, alleen de prijs is dan nog even hooger. Zoo profiteert men van den toestand om te halen wat er te halen valt Wie 't meest betaalt die krijgt het Anno 7663 TRIO - TIP TOP - No. 1 Zachte belegen natuur- AZIJN Zelf de nieuwe bescheiden gehaald. Veilig in haar tasch geborgen. Thuis miste zp een boterkaart. Misschien niet ontvangen. Maar bewijs dat eens! Hrj zou ook ver loren of gestolen kunnen zjjn. Het is hard, maar de distributiedienst mag niets vergoeden. Daarom: Controleer Uw kaarten direct na ontvangst. Publ. v/h Dep. v. Handel, Nijverhoid en Scheepv t.b.v.h. C O.K. Wacht niet tot het zoo ver is. Laat uw waschtobbe, waschketel of em mer tijdig opnieuw galvaniseeren. ALS NIEUW KRIJGT U ZE TERUG. Profiteert nu de kans er is. Wij staan voor U klaar. „Dat was het gezegde, vroeger, in m'n jeugd, toen er nog geert pakjes ROER-OM waren. Maar nu... zijn de taarten en is de cake lekker, zoolang d'r maar ROER-OM In huis is! 'n PEJA- product HUWELIJK. Eenzamen van alle ran gen, standen én leeftij den, wendt u allen Nederland's grootst Bemiddelingsbureau met uitgebreide relatie door geheel Nederlam ook in de boerenstam Tallooze tevredenheids betuigingen liggen inzage. Inlicht, schrifte en mondeling. Burea „HOLLAND", Am sterdam W., Admira lcngrncht 219. Prijs f 1,- en f 2,- per vk. Meter. Ach. 't gaat nog altiji .voort! Ze vragen mij hebt u dan altijd noj bouwterrein? Zeker, ik heb nog een vijf h.a rond en stijf tegen Dei Burg, midden in De Koog en zelfs nog eei vergeten hoekje (da mooi zal worden!) aai Oudeschild naast de school. Wij blijven strijden en'! ideaal voeden: rondom onze dorpen moet he' mooi worden. Als we kunnen probeeren we „eeuwen" vooruit te zien Help mee kijken. Vriendelijke groeten, SIJBR. C. EELMAN GEVRAAGD meubels, glas- en aarde werk, ook leege fles- schen en vodden. Hooge waarde. RIJK, Waalderstraat 25. Van heden af Roode-, Witte-, Savoye- Groene-, p 100 f 0,80; p 50 f 0,50. Bloemkool p. 100 f 1,21), p. 50 f 0,70 D. BIESBOER, Hoekstr. 7, Oosterend. HOUDT MAANDAG in Hotel De Lindeboom, van 11 tot 2 uur zitting Verkoopingen, Behandeling van pachtzaken, Incasso's. SIJBR. C EELMAN ZOON vragen vooral ger. tegen f 150,- per stuk, mits „soort" kwaliteit. Al zijn ze nog jong, hindert niet. .Leve- ren zoodra ze voldoende ontwikkeld zijn. Vergis u niet, fokkers". Wacht de neerslag biet af, die kan komep! Wij weten 't ook niet, doch zorgt u, dat wij voortarbeiden kunnen aan '1 groote Texelsche belang! Texel vooraan op het gebied van scha' pcntcelt. Daar kunnen jüe samen wel bij varen. Enkel; extra beste stamboek- raml (ook jarige) kuntu ons aanbieden. Wij g ven goede prijzen, als 't er maar naar is. zoolang als jij het wenscht. En, zoowaar als ik hier sta, zal ik die voorwaarden nakomen Je zult toch zeker niet willen beweren, dat ik door dié paar zoenen de voorwaarden heb geschonden. Maar ér komt aan alle geduld een einde. Je hebt nu vijf maanden de tijd gehad om mij te leeren kennen en ik mag aanne men, dat je me nu kent Je kunt niet 'van mij verwachten, dat ik ten eeuwigen dage mijn huwelijk als onbestorven we duwnaar aan je zijde zal slijten. Ik weet het, antwoordde ze nog steeds zacht maar met bontmantels koop je toch niet de liefde van een vrouw, die zichzelf respecteert. Koopen? Kees keek haar verbaasd en bijna beleedigd aan. Wie heeft het over koopen? Die bontmantel is bedoeld als een kleine attentie. Daarin zie je het bewijs, dat ik ook aan je denk,als ik ver van je vandaan ben Ik wil niets koopen, ik wil het om niet hebben en spon taan. Je hebt alles, wat je hartje begeert, ik laat je geheel vrij in je doen en laten, maar een waardeerend woord hoor je van vrouwlief zelden of nooit. Én als ik haar vertel, dat ik van haar houd en haar een paar zoenen geef, dat zegt ze: denk om de voorwaarden. Goed, ik zal er om denken, maar die voorwaarden zijn niet voor eeuwig aangegaan. (Wordt vervolgd.) VAN DE BOEKENPLANK. (Voorhanden in Boekhandel Parkstraat Kinderen, cloor I. Boudier-Bakker, 16S blz., geb. f 2,00.' Werlunenschen, door Stijn Streuvels. 214 blz., geb. f3,90. Dc Poppen van Harry v. Tussenbroek, door W. F. Gouwe. 56-foto's. Ing. f 0,95 U vindt bij ons nog een schat van lec tuur: romans, boeken over kunst en le vende natuur, opvoedkunde en gods dienstig leven, reisbeschrijvingen, ge dichten, historische lectuur, enz.,- enz. (Ingezonden Mededeeling.) HYGIENE EN VEILIGHEID. 513 Onze ouderdom is in de meest* gevallen n^et het natuurlijke yeinde vat het leven, maar een gevolg van de opne ming in het bloed van de -vergiftige producten van bacteriën in de dikke darm, die de bloedvaten en de weefsels aantasten en vóór hun tijd oud doen worden Zonder deze zouden wij veel langer kunnen leven, zooals de vogels (vooral de papegaaien) die geen dikkf darm hebben. (Dr. W. Pijnappel). P1429/1. Verantwoordelijk voor df geheele inhoud: G. Joh. Duinker. - Plaatsvervanger J. de V/aal, Den Buig Uitg. en Drukkerij Fa. Langeveld De Rooij, Den Burg, Texel.

Texelsche Courant | 1943 | | pagina 4