[eiste Bataljons Ned. Landwaclit op Führer beêedigd. Wat Texels boeren moeten wetgn. Het Reg. Jagers en 1e Reg. Infanterie moeten zich melden. WERELDNIEUWS OPROEP VAN MANNEN GEBOREN SEPT. OCT. NOV.. DEC., 1924 56c JAARGANG. No. 5758'. WOENSDAG 2 JUNI 1943. TEXELSCHE COURANT Ten vervolge op de op 29 April 1913 in de dagbladpers gepubliceerde be kendmaking van de Wchrmachtsbcfehlsbabér in den Niedcrlanden, betreffende terugvoering in krijgsgevangenschap van de voormalige Nedcrlandscbe weer macht, worden bij deze voor aanmelding opgeroepen: Hel dienstplichtig en rekerve-personeel beneden de rang van officier van het Regiment Jagers gn alle in de jaren 1939 eu 19-14/ uit dit regi ment voortgekomen oorlogs((nderdeelen, voor zoover bedoeld personeel in Mei 1910 in werkelijken militairen dienst was. Bedoeld personeel moet zich melden in het „Wehrmachtlager" Ie Amersfoort Zonnebloemstraat en wel: Degenen, die geboren zijn in de jaren 1921 tot en met 1915 op 3 Juni 1943- Degenen, die geboren zijn in de jarer. 1911 tot en met 190-1 op 1 Juni 1913, op beide dagen tusschen 8 en 12 uur. Het dienstplichtig en reserve personeel beneden de rang van officier van het Eerste Regiment Infanterie en alle in de jaren 1939 en 1910 uit dit regiment voortgekomen oorlogsonderdeelcn, voor zoover bedoeld per soneel in Mei 1940 in werkelijke dienst was. Bedoeld personeel moet zich melden in de Frieslandkazerne te Assen en wel: Degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915 op 3 Juni 1943; Degenen, die geboren zijn in de jaren 1911 tot en met 1904 op 1 Junf 1943^ op beide dagen tusschen 8 en 12 uur. Bij dc aanmelding moeten worden overgelegd het persoonsbewijs, de distri butiestamkaart en, voor zoover mogelijk, militaire identiteitspapieren. Degenen, waaronder ook begrepen de in Duitschland werkende „grensgan- gers", voor wie een „Bescheinigung" (verklaring van onmisbaarheid) afgegeven is, moeten dit bewijs bij hun werkgever of bij de instantie, die hun belangen be hartigt, opvragen en bij de aanmelding looncn. Na de melding moet de „Beschei nigung" zoo spoedig mogelijk weder aan de werkgever resp. de instantie, die de belangen behartigt, worden teruggegeven. De wergevers- zijn verplicht degenen die zich moeten melden, daarvoor in de gelegenheid te stellen en hun het loon (salaris) gedurende de verzuimde tijd uit te betalen. De Ncd. Spoorwegen verleenen aan aan alle voor de aanmelding opgeroepen personen vrij vervoer derde klas. Degenen, die tot aanmelding verplicht zijn, moeten zich hiervoor vervoegen aan dc loketten, c.q. bij de stationschef, van het station van vertrek. KLEEDING. Voor zooveel mogelijk uniform, anders burgerklecding, dringend wordt aangeraden daagsche en Zondags clic klccren, wollen deken, ondergoed en extra schoeisel, alsmede kookgerei en lepel mede te brengen. De gezamenlijke bagage mag niet meer bedragen dan twee normale handkoffers. Van aanmelding zijn vrijgesteld personen, die zich op 25 Mei 1913 voor dc „Arbeitseinsatz" in Duitschland of in de door de Duitschc weermacht bezette ge bieden buiten Nederland bevinden. Wie geen gevolg geeft aan de oproeping van de Wehrmachtbefelilshaber in den Niederlanden, of zich op andere wijze aan de terugvoering in krijgsgevan genschap tracht te onttrekken, moet rekenen op de strengste maatregelen. Dit geldt ook voor personen, die de betrokkenen bij dergelijke pogingen steunen. „OPGENOMEN IN DE ONDEELBARE STRIJDGEMEENSCHAP VAN ALLE NATION AAL-SOCIALISTEN. Op de binnenplaats van de Willem-I- kazerne te Den Bosch heeft zich Zondag morgen een, bijzondere plechtigheid vol trokken en' wel de beëediging van de eerste bataljons van de Nederlandsche landwacht op de- Fuehrer. Zij verbon den zich door hun eed met hem, die het aanzien van Europa voor eeuwen zal veranderen. Zij werden daardoor opge nomen in de ondeelbare strijdgemeen schap van alle nationaal- socialisten, die slechts één gemeenschappelijk lot en slechts één gemeenschappelijke overwin ning kent. De mannen, wier oefentijd 3 Mei was aangevangen, maakten reeds een zeer goede miltaire indruk. Zij waren gekleed in de veldgrauwe uniform der Waffen SS; binnenkort krijgen zij op de linker- móuw een specifiek Nederlandsch ken- teeken, vermoedelijk een kleine leeöw. De plechtigheid werd geleid door SS- Sturmbannfuehrer Schulz. De Befehls- heber der Waffen SS, aan wie de Höhere SS und Polizeifuehrer de organisatie en opleiding van de Landwacht heeft opge dragen, richtte een kort woord tot de mannen; hij sprak de hoop uit, dat zij steeds zouden bedenken, hun gelofte als dappere germanen hebben afgelegd. Mussert spreekt. Hierna betrad Mussert het spreekge stoelte. Hij begon zijn rede met te her inneren aan de gebeurtenissen der Mei dagen 1940, hoe de Duitschers hier bin nen moesten vallen om de Germaansche levensruimte te beveiligen tegen aanval len van buiten, en de regeering naar Londen vluchtte met alle gevolgen van diep. Hoewel zij haar werkzaamheid schijnt te willen voortzetten door van daaruit op te. hitsen reden waarom thans de ra diotoestellen injaeslag moesten worden genomen gevoelde hij zich mede ver antwoordelijk voor de toekomst van Eu ropa en hij sprak nogmaals hoewel deze soms veraf schijnt zijn vertrou wen uit in de totstandkoming eener broe derschap van volkeren. Europa moet on aantastbaar worden. Eerst dan zal er vrede komen. Daarom verheugde hij zich erover, dat Nederlanders er bij geweest zijn in Sta lingrad en in Tu/ns. Nadat hij aty taak der manschappen de afweer van een eventueele aanval van het Amerikanisme had genoemd, dankte hij de Duitsche kameraden, die hen thans opleiden tot soldaten. Hun een politieke instelling bij te brengen noemde hij een deel van zijn taak als Leider van de Beweging en van het Ne derlandsche volk. Met betrekking tot de eed op de Fueh rer herinnerde hij aan de eed van trouw die hijzelf in Dec. 1941 in diens handen aflegde. De eed die vele der manschap pen op hem, Mussert, hebben afgelegd, legt dan dan ook in geen enkel opzicht iets in de weg aan die. welke zij thans afleggen als soldaat. Nadat Mussert deze gelofte van trouw en gehoorzaamheid tot in de dood aan Fuehrer en de door hem aangewezen lei ders had toegejuicht, verzocht hij aan de ïegimentsadjudant. de mannen de tekst voor te zeggen. Ter wijl twee groepen van vier man nen namens het geheel die eed op de sa bel aflegden, zegden zij allen de gelofte na Trouw aan de Fuehrer. Dc Rijkscommissaris, hierna het woord nemende, noemde deze gelofte een bekentenis tevens van politieke soldaten oat van historische beteekenis is. Een bekentnis tevens van politieke soldaten tot de levensvormen, die hij ons als leid-ster voor ae toekomst heeft gegeven. Hij dankte de mannen voor hun kloek besluit, genomen op een oogenblik dat richting geeft aa,n eeuwen. Op zulk een oogenblik leidt geen compromis tot het doel. Men zou daarmee het oude toch niet behouden an het nieuwe tevens niet vinden. Vooral legde hij er de nadruk op, cat dé martnen door deze gelofte zijn opgenomen in de ondeelbare kameraad schap van strijdende nationaal-socialis- ten, wier zege er eene gemeenschappelij ke is, die één band hebben, de trouw aan de Fuehrer. De taak van (je Landwacht. SS-Gruppenfuehrer Rauter wees er op dat de Nederlandscche Landwacht is: een territoriale verdedigingsorganisatie ter afweer naar buiten zoowel als naar binnen Hij ^hoopte echter, dat zij nim mer zou behoeven op te treden met be trekking tot binnenlandsche politieke aangelegenheden. Daarom ook juist had hij de Reichsfuehrer-SS verzocht haar op te stellen binnen het raam der Waf- fen-SS. Hij herinnerde aan de honder-r den in Waffen-SS en Legioen, die aan groeiden tot duizenden, en sprak dien overeenkomstig de wensch uit, dat de honderden hun korps evenzeer mochten zien aangroeien. Voorts schetste hij hun hetgeen Duitschland na de wereldoorlog heeft doorstaan en hij zeide aldus te kunnen aanvoelen wat het beteekent een oorlog te verliezen. Duitschland echter richtte zich op ih dapperheid, trouw en ge hoorzaamheid aan Adolf Hitler. Ook van de mannen van de Landwacht verwacht te hij een revolutionnaire geestesinstel- ling. De kapel besloot de plechtigheid met het spelen der volksliederen. Hierna on derhielden de autoriteiten zich nog ge ruime tijd met de commandanten van de opleidingsschool. BEKENDMAKING^ Het SS-Ersatzkommando Nederland deelt mede: De Fiirsorgeoffizier der Waffen SS is voortaan Woensdags niet meer te berei ken in de Nieuwe Parklaan 74, Den Haag, maar iederen Woensdag van 9-12 en van 14-17 uur in het gebouw Korte ijverberg 5, Den Haag. Het vaste adres van de Dienststellc des Fürsorgeoffiziers blijft: 's-Hertogenbosch Sonniusstraat 3. GRENADIERS VAN DE WAFFEN S.S. ZUIVEREN EEN STAD. Aon de rand van een stad trachtte een Sovjetpantserwagen het oprukken van S.S.-grenadiers te verhinderen. Dank zij moedig en doortastend optre den werd^de aanvaller vernietigd. (SS. PK Schaer, PBZ-Sch.) INLEVERING VAN RADIO TOESTELLEN. De Politiegezagsdrager in de gemeente Texel brengt ter openbare kennis, dat allen, woonachtig of verblijfhoudende binnen de gemeente Texel, die vóór 3 Ju ni 1943 hun radio-ontvangtoestellen met toebehooren en eventueele reserve-onder c'eelen moesten inleveren, doch aan die verplichting niet hebben voldaan, alsnog in de gelegenheid zijn tot inlevering over tc gaan en wel in het gymnastiek lokaal te Den Burg. Molenstraat 10, op 4. 5, 7, 8 en 9 Juni 1943, telkens tus schen 8 en 12 uur en tusschen 13 en 17 uur Voor verdere bijzonderheden wordt verwezen naar de bekendmakingen op de publicatieborden en naar de bekend making in de Texelsche Courant van 26 Mei 1943. In laatstgenoemde bekendma king zijn o.m. tevens de dagen en uren vei meld, waarop de bewoners van Den Buig en het overige deel van wijk B hun toestellen met toebehooren en re- serve-onderdeelen moeten inleveren. Texel, 1 Juni 1943. De Politiegezagsdrager voornoemd. RIJK DE VRIES KLANTENDIENST. De Burgemeester der gemeente Texel maakt bekencj, dat bij hem schriftelijke aanvragen kunnen worden ingediend om ontheffing van-het verbod, bedoeld in ar tikel III, lid 3, der verordening nr. 30- 1943 (verbod tot het thuisbezorgen van waren), voor zooveel betreft slagerijen en zaken in koloniale waren en huis houdelijke artikelen. De ontheffingen mogen en zullen slechts verleend worden onder de vol gende voorwaarden: le incidenteele bestellingen mogen niet worden aangenomen en uitgevoerd, 2e. de bezorging dient beperkt te blij ven tot de thans bestaande clientèle; 3e. door zaken of filialen, gelegen bin nen een bebouwde kom mogen geen wa ren worden bezorgd aan consumenten, die binnen die kóm wonen; 4e. voor het bezorgen der waren mo gen geen mannelijke personen tusschen 18 en- 45 jaar gebruikt worden; 5e. wanneer de bezorging door manne lijke krachten geschiedt, moeten deze voorzien zijl* van een door den leider van het bedrijf afgegeven bewijs, dat zij niet voor tewerkstelling elders in aanmer king komen. Dit bewijs zal moeten wor den afgestempeld door het bevoegde Gewestelijke Arbeidsbureau en is over te leggen bij aanvrage om ontheffing. Texel, 1 Juni 1943 De Burgemeester voornoemd, RIJK DE VRIES De premie van f 10, De premie van f 10, waarop zij, die varkens fokten op mestcontract, aan- spiaak maken, kan op de Boerenleen bank in ontvangst worden genomen. Vervoer bokken en geiten verboden. Het vervoer van bokken en geiten is thans verboden, tenzij het vervoer ge schiedt onder dekking van een geleide- biljet of van een slachtvergunning. Ook het vervoer van geiten- -en bokken- vleesch is verboden, tenzij dezelfde voorwaarden vervuld zijn Deze regeling beoogt paal en perk te stellen aan de abnormale handel in gei ten en bokken. Deze dieren worden na melijk tegen zeer hooge prijzen, vooral in de steden, verhandeld, terwijl 't vleesch dat. niet onder de vleeschdistributie valt, eveneens een gewild handelsartikel is. Het ligt in de bedoeling na de inwer kingtreding van de verordening geleide- biljetten en slachtvergunningen voor geiten en bokken slechts af te geven ten behoeve van hen. die voorheen reeds geiten of bokken hielden of slachtten De plaatselijke bureauhouders worden be iast met de uitvoering der regeling. INLEVERING RADIOTOESTELLEN. Ingezonden bezwaarschriften of verzoeken om inlichtingen ont slaan niet van inleveringsplicht. Na afkondiging van de beschikking betreffende het verbeurd verklaren van de zich in het bezette gebied bevindende radio-ontvangtoestellen is bij het Hoofd bestuur der P.T.T. een stroom van brie ven binnen gekomen, waarin vragen be treffende de inleveringsplicht worden ge daan Het aantal ontvangen brieven is zoo groot, dat de antwoorden daaróp niet vóór de afloop van de mleveringstermijn kunnen worden verzonden. De houders \an ontvangtoestellen worden er daar om met nadruk op gewezen, dat het uit blijven van een antwoord op door hen gestelde vragen niet'als een veront schuldiging kan dienen voor eventueel niet-tijdige inlevering van een toestel. (Persdienst P T T.) DE ZON. i Wo, 2 Juni op 6,26; onder 22,50 DE MAAN. Wo. 2 Juni op 6,40; rnder 22,06 Nieuwe Maan: 2 Juni 1,33. HOOG WATER OP TEXELS REE. Wo 2 Juni 9,59 en 22,18 Do 3 Juni 10,36 en 22,54 Vr. 4 Juni 11,12 en 23,30 Springtij 4 en 19 Juni. Een druk op de knop is voldoende". Tusschen seizoen en militaire activi teit bestaat, een nauw verband Nu we vveldra zomer hebben, kunnen we weer groote gebeurtenissen op het oorlogster- rein verwachten Wanneer de groote aan val zal worden opgezet, hoe deze zal ge schieden en waar de zwaaaste klappen zullen vallen, wordt dat spreekt van zeil tot het laatste moment geheim gehouden Maar dat er iets op handen is, kan met zekerheid worden aangenomen. Aan Duitsche zijde is men volkomen ge reed: ..Een druk op de knop is voldoen de" aldus een militaire correspondent van het DNB om onze plannen ten uitvoer te brengen." De Duitsche troepen en de met hen verbonden strijdkrachten zijn op alles voorbereid en zullen de vij and slaan, onverschillig, waar zij hem aantreffen. De besprekingen tc Washington. Aan de besprekingen van de gemeen schappelijke generale staven te Washing ton is een einde gekomen. Er is een door Roosevelt onderteekende verklaring ver strekt, volgens welke ten aanzien van de toekomstige operaties op alle oorlogs- looneelen volledige overeenstemming werd bereikt. 57 vliegtuigen heergeschoten. Formaties vijandelijke vliegtuigen vie len Zaterdag overdag de Fransche stad Rennes (in Bretagne) en eenige steun punten aan de Atlantische kust aan en bombardeerden Zondagnacht verschei dene plaatsen in West-Duitschland. Voor een -deel werd vrij groote schade aan ge bouwen aangericht De bevolking, vooral te Wuppertal, leed verliezen. Volgens de tot dusverre ontvangen be richten werden 57 vijandelijke vliegtui gen, voor het meerendeel 4-motorige, neergeschoten. Vier eigen jachtvliegtui gen gingen verloren. Benden „partisanen" vernietigd. De laatste tijd hebben de Duitsche troepen korte metten gemaakt met ver scheidene benden, die Midden-Rusland achter het Duitsche front onveilig pogen te maken. Deze benden ontwikkel den grooter activiteit dan gewoonlijk, wat misschien met "aanvalsplannen *van de bolsjewieken voor de a s zomer ver band houdt Ze houden zich op in de bosschen en moerassen in het gebied, in gesloten door de steden - Minsk, Pinsk, Gomel, Brjansk, Smolensk en Witebsk. Soms zijn het troepjes van een paar do zijn man, maar dikwijls grootere benden. Naar de Berlijnsche correspondent van HND meldt, hebben de Duitsche troepen de bestrijding van die saboteurs syste matisch aangepakt Aan weerszijden van tie groote wegen is 50 tot 100 m. bosch volkomen gerooid. Dat vergemakkelijkt ^de strijd. Verscheidene benden legden 'reeds het loodje. AANNEMERS MOETEN ZICH MELDEN. In de Ned. Staatscourant no 92 van 15 Mei j 1. is een pnjsvoorschrift verschenen betrekking hebbende op ondernemers van sloopwerkzaamheden. Volgens dit voorschrift waren dezë ondernemers ver plicht zich binnen 14 dagén te melden Daar zich tot nu toe slechts eenige aan nemers van slooperswerkzaamheden in 't kustgebied hebben aangemeld, is dé termijn In nader overleg verlengd tot 6 Juni a s. Daarna zal echter wegens over treding van de prijsvoorschriften tot vervolging worden overgegaan. Vandaag moeten zich, overeen komstig de in dit blad gepubliceer de oproep persoonlijk op het plaat selijk Arbeidsbureau mélden alle mannen, die Sept., Oct., Nov. en Dec. 1924 geboren zijn. Het ingevulde aanmeldingsfor mulier'en de andere identiteitspapie ren en gegevens medebrengen. Ook de distributiestamkaart. De werk gevers zijn verplicht de tot aan melding verplichte personen ge durende de tijd die zij hiervoor noo dig hebben van werk vrij te stellen en het salaris, resp. loon door te betalen. Aanmeldingsplichtigen en werkgevers maken ziéh strafbaar, wanneer zij handelen in strijd met de verordening of trachten deze te ontduiken. Ilct bezit van een „Bescheini gung" (Freistellungsschein) ont slaat niemand van de verplichting tot aanmelding. Bij aanmelding moet dat bewijs wofden getoond. Uren van aanmelding aan het Arbeidsbureau (Bijkantoor): van 9- 12,30 en van 1,30-4,00 uur. Bommen op Italië. Het Italiaansche weermachtsbericht van 31 Mei maakt o.m. melding van 'n zware aanval op Napels; 58 personen werden gedood, 351 gewond. Openbare gebouwen kregen gevoelige schade. Het was1 de 70e aanval, welke de stad moest doorstaan. Bij 'n aanval op Civita Vec- chia (een havenplaats in de prov. Rome) verloren wel 295 personen het leven. Het Zeister Zendingsgenootschap heeft 22 -Mei zijn 150-j. bestaan gevierd. De Zwolsche vierling kan spoedig hek ziekenhuis verlaten. Op de lammerenmarkt te Hoorn, 29 Mei, déden de lammeren f 30-140. (Dagbl v N.H.) De tolboom van Graft, waar nu geen tol meer wordt geheven, kreeg een plaatsje in hét Museum te Graft. (Dagbl. v. NH.) Heidebloesem voor theesurrogaat gedroogd, franco grens per 100 kg. f 16,08. (maximumprijs) De Rijksuniversiteiten te Utrecht en Groningen, de Techn. Hoogeschool te Delft, de Landbouwhoogeschool te Wa- geningen en de gemeentelijke Universi teit te Amsterdam hebben 1 Juni het werk in volle omvang hervat. Heide voor bezems: Struikheide per bos, omvang 1 M. gemeten bij de band en stevig gebonden, ten hoogste f 0,14; dopheide per bos idem f 0,16 (franco sta tion van aflevering). EEN* GREEP UIT 'T RADIOPROGRAM. Woensdag: 13,00 Op een boerderij in ae Geldersche vallei; 15,00 Bijbellezing. Donderdag: 11,00 Hemelvaartsdag- en Pinkstcrgebruiken; 12,00 Neerl. stem v.h. oostfront; 14,00 Tartarin de Tarascon, luisterspel; 17,00 Jeugd draagt voor; 18,45 Praatje van Max Blokzijl; 20,00 Uit het leven van een kantoorman. Vrijdag: 15,00 Godsd. lezing; 15,30 Filmreportage over Babelsberg; 18,45 Grasdrogerij; 20,00 De duivel in de Krimpenerwaard, luisterspel. DE DERDE LAMMERENMART. Zoo vlot als de tweede markt was, zoo stug ging het er op de derde aan toe. Geen wonder: De Leidsche markt ken merkte zich door een. traag verloop. Het valt blijkbaar moeilijk, voor het manne lijk materiaal gegadigden te vinden. Maandag deden ze een vijftien gulden minder. De heer Jb. Eelman Gz. maakte voor 16 controlerammen f55 per stuk, vermoedelijk de hoogste markt. De vori ge week werden voor - minder goede exemplaren tot de zes tientjes neerge legd. De ooien brachten ongeveer evenveel op als vorige week. De heer N. Eelman, Nieuw Leven, kreeg voor vijf ooien f 132,50 per stuk. Na twaalven kwam er wat meer gang maar het duurde tot over een, eer de laatste hokken van eigenaar waren ver wisseld. Al met al kunnen we toch van een goede marjet gewagen; 't is wel ge beurd, dat de helft van de lammeren on verkocht terugging, al dan niet ten ge volge van het geringe aantal kooplieden. Maandag hadden we in elk geval over gebrek aan belangstelling van de „over- kanters" met te klagen. Hun aantal was groot. Daaraan is het ook te danken, dat er geen prijsdaling optrad. We mogen aaannemen, dat er geen geld -is „ver markt" (d.w.z. niemand heeft, door het achteruitloopen van de handel, zijn vee later voor minder moeten verkoopen dan de prijs, welke bij de aanvang werd ge boden). Vorige week namen enkele boeren de lammeren onverkocht mee naar huis. Dat heeft wél geld gekost. Iemand kon toen voor 22 rammen f 45 per stuk ma ken. Hij dacht goed te doen, het op de derde markt nog eens te probeeren en er dan, om de prijs wat op te trekken, een achttal ooien bij te verkoopen. Maar nu kwam hij, met de ooien er bij, nau welijks aan de f45 toe, ooien inbegrepen.

Texelsche Courant | 1943 | | pagina 1