(jGordelmm -m ROEROM Motontienst Texel - Alkmaar WOEKER! Hl Landbouwers Van Oijli I Co., H. W. Zegel 't Erfenishuwelijk Gemengd Nieuws Steek de vinger eens op! \A c Prijsopdrijving is Texelsche Berichten TIP TOP Wuys vaart iedere Maandag naar Alkmaar Iedere Woensdag van Alkmaar. J.ZUIDEWIND Dz„ Warmoesstr. 73 DE MAGNEET Deurwaarder PRINS alle land- en tuinbouwzaden 1944 Zaadhandel, Enkhuizen. RECEPTEN. Gebakken worst. Toen ik op mijn bon nen geen vleesch maar wel gekookte worst kon krijgen, heb ik deze worst in plakken van een halve cm dik gesneden. Deze heb ik door een dik beslag gewen teld van bloem met een beetje zelfrij zend bakmeel, vermengd en gekruid met wat fijngesnipperde ui, wat gehakte pe terselie en wat paprika Het moet een ste vig beslag zijn, dat de worst geheel be dekt. Dan in weinig boter bakken en het resultaat is een heerlijlThartig hapje NUTTIGE WENKEN. Kurken. Oude kurken kunnen weer gebruikt worden na uitkoken in water met soda. Daarna in schoon koud water. Tenslotte in de zon drogen Aardbeien verduurzamen zonder sui ker Of daarvoor aanbevolen kunstmid delen tot het gewenschte doel leiden, we ten we niet. Wie kan een abonnee, die er ons naar vraagt, aan een beproefd en. deugdelijk bevonden recept helpen Likeurvlekken in heerenpak (vraag van abonné te Sp). Afwasschen met ver dunde spiritus. Met warm water af spoelen. Verfvlekken van bruine fantasiesokken op tafellaken (vraag van abonné te De K.). Zoo spoedig mogelijk behandelen: la ten weeken in terpentijn, uitspoelen in heet zeepsop; dit is HET middel. Nu maar probeeren aan wat terpentijn te komen HISTORISCHE KRABELS. Bollenteelt. Juni 1893 werd aan De Koog een groote uitgestrektheid grond aangekocht voor de teelt van bloembol len. Onderwijs. 27 Juni 1893 wees de Ge meenteraad met 8-1 stem (een blanco) 't verzoek van de Bewaarschool te Ou- deschild, f 50 per jaar subsidie te mogen ontvangen, van de hand. Wethouder F Keijser noemde dergelijke scholen ar tikels van weelde" Voorzitter pleitte voor inwilliging; hij vond de vraag „niet onbescheiden". DE MAAND JUNI. Juni is de zesde maand van het jaar; volgens de Romeinsche kalender was het de vierde; want toen begon het jaar met Maart. Behalve de naam Juni kennen we voor deze maand nog deze namen: 1. Zomer maand; 2. Rozenmaand; 3. Braekmaand (oorsprong van deze naam is ons niet be kend; het ligt niet voor de hand hier aan braken, breken, ploegen te denken; op onze breedtegraad wordt in Juni toch niet geploegd); 4. Weidemaand. VOOR DE JEUGD KAMER NUMMER 13. 28.) „Mijnheer de Overste", riep José, terwijl hij zichJos poogde te rukken: Wij moeten U beslist spreken. Wij hebben U iets heel bijzonders mee te deelen." „Geen sprake van", protesteerde de in specteur van politie: „Zo komen jullie er niet van af. Eerst zullen wij eens „Nu, laat u maar, mijnheer de inspec teur", viel de overste hem in de rede. „Ik ken die jongens wel. Misschien heb ben ze mij werkelijk iets bijzonders te vertellen. Laat ze met mij meegaan" Zo geschiedde en tatfn vertelden onze jon gens in geuren en kleuren, wat zij in de grot voor merkwaardigs hadden beleefd. (Arch.) (Wordt vervolgd.) De menschen, die nooit tijd hebben doen soms het minst. (Lichtenberg.) FEUILLETON. Oorspronkelijke Nederlandsche roman door HENK VAN HEESWIJK. 22.) We hebben afgesproken, dat" we niets zouden forceeren. Doe ik dat dan? Mij dunkt, dat. je anders wel dankbaar moogt wezen, want door mijn toédoen heb jij nu een onbe zorgd leven. Je bedoelt: door het toedoen van je oom Klaas en bovendien was mijn aan deel, om dit onbezorgde leventje te ver krijgen, niet onbelangrijk. We behoeven elkaar niets te verwijten. Bieden waren we noodig, om de erfenis in ontvangst te kunnen nemen. Maar ik was toch de wettige erfge naam. Althans, als je een te goeder naam en faam bekend staande vrouw getrouwd had en toen was ik zoo vriendelijk om hals over kop met een man, die ik heele- maal niet kende te trouwen. Je vergeet! dat dit voor mij ook een geweldig risico was. Mij dunkt, dat in deze vijf maanden wel gebleken is, dat dit risico niet zoo groot was, als het misschien op het eerste oog leek, troefde hij af. PRAATJE OVER GEMEENTEWAPENS TWEE ZWALUWEN. 73 Het wapen van de gemeente Hooge- en Lage-Zwaluwe vertoont op een blauw veld twee gouden zwaluwen, boven el kaar; waarschijnlijk een zinspeling op de naam? Als bijnaam verwierven de be woners van deze gemeente die van vliegenvangers".L 7WAluwt Cornelissen vermoedt in zijn ,,Ned. Volkshumor", dat men ze op deze wijze als „leegloopers" heeft willen teekenen (deel VI, blz, 161). Wij vermoeden echter, dat we die naam met het wapen (de zwaluwen) in verband moeten brengen. Van ouds zijn zwaluwen het teeken van moed. Het zijn de boden van de len te, de brengers van het geluk. Ze dui den ook op aanhankelijkheid. (1). In de loop der eeuwen heeft Hooge- en Lage Zwaluwe veel van overstroo- piingen te lijden gehad. Het behoorde tot dc 72 dorpen, die door de Allerheiligen vloed van 1421 verzwolgen werden. (1) Kits Nieuwenkamp, „Totemdieren". CASINO-DEN BURG. De directie van Casino deelt ons. mee, van plan te zijn op 2e Pinksterdag 's middags en 's avonds 'n cabaretvoorstel ling te geven met medewerking van de Kaluha's (Hawaii-gezelschap), een accor deonduo, een zangeres, enz. met Mac Va- win als conferencier. De liefhebbers wachten een paar uren van kostelijke ontspanning. ZWEMVEREEN. TEXEL. In de Dinsdagavond in Casino gehou den jaarvergadering werd besloten zwem bad De Schans Zondag 6 Juni (morgen dus) open te stellen. Als 't weer mee werkt, kan een druk seizoen worden ver wacht, mede doordat het Noordzeestrand slechts voor een klein gedeelte, bij De Koog, voor het publiek toegankelijk is. Een der leden deelde mede, dat hij tot de verrassende ontdekking is geko men, dat er dit jaar practisch geen last van allerhande schaaldieren als mosselen zal worden ondervonden. Opruimers aan het werk geweest?'Ja en neen, de leden hebben er geen hand voor hoeven uit te steken. Wie dit werkje dan hebben opge knapt? De stroomingen, die dit j^ar blijkbaar een andere loop hebben geno men. Alleen de basaltblokken hebben ze „links" laten liggen, doch geen nood. De Vereeniging 'telt 645 leden en vele han den maken licht werk. De voorz., de heer Th. Tiessen, riep de 28 aanwezigen op, alle anderen aan te sporen tot zwem- vereen.-arbeidsdienst. Er werd even ge mopperd, dat zij, die niet thuis geven, wanneer er werk aan de winkel is, juist de meeste noten op hun zang hebben en voor de klachtenbriefjes zorgenNa tuurlijk kan niet iedereen vrij. Laten we aannemen, dat de helft vandaag%man - keert, maar dan treden er töch nog 322 „man",aan! Afgesproken? Het batig saldo bedraagt f 126,23 (v.j. f 126,54) De heeren W.J. Boon en J. Ag- ter hadden de rekening in goede orde be vonden. De heer Jn. Blom, die 15 jaar secre taris was, trad af Herkozen werden de heeren Th. Tiessen, A. Bakker en mej. F Plaatsman. De heer P. Bruin werd tot secr. gekozen. De voorz. bracht dank aan de heer J. Maas voor het belangeloos afstaan vabi de ladenkasten. In de beste stemming en vol goede moed toog men huiswaarts. UIT DE SCHOOL GEKLAPT. Verscheidene „schoolmeesters" waren er in 1618 in de classis Dordrecht, die nog geen f 100 inkomen per jaar hadden. Ze vertoonden wel eens „leelijke fouten", maar zoo vergoelijkt dr. Kleyn, we kun nen ze eenigermate verklaren, wanneer we bedenken, dat het schoolhouden voor hen niet het voornaamste was. Door gaans zijn zij ook gemeente-secretaris en gerechtsbode. Elders leggen zij zich ook op de landbouw toe of openen zij eep tapperij. Dat geef ik toe, maar dat alles heft nog niet de voorwaarden op, die wij sa men zijn aangegaan en voorloopig wil ik die voorwaarden nog handhaven. Kees zuchtte en doofde zijn half opge rookte sigaret uit. Het zij zoo. Je zult van mijn liefdes betuigingen geen last meer hebben. Dat verzeker ik je. Morgen ga ik mijn wagen in elkaar zetten en dan ga ik voor ee- nige dagen op reis Misschien kan dat hel- pen. Dat moet je zelf weten. Ik jaag je niet weg en je zult nooit kunnen zeg gen, dat ik niet goed voor je gezorgd heb tot nu toe. Een man vraagt meer van z'n vrouw dan een goede verzorging. Wanneer het een huwelijk uit liefde is, inderdaad. Ik meen, zei ze, nadenkend, dat hier sprake was van 'n erfenishuwe lijk. De liefde moet nog komen. Als ze komt, antwoordde Kees neer slachtig. Jouw liefde schijnt dan niet diep te zitten, sprak ze sarcastisch. Zoo even zei je nog, dat je stapelgek op me gewor den was. En dat ben ik nog, antwoordde hij heesch. Als je het precies weten wilt: ik aanbid je. En omdat ik een man van eer ben en mijn gegeven woord onder al- omstandigheden wil houden, ga ik weg Zoo zou ik het niet langer naast je nen leven. De Generale Thesaurie is nu te Deven ter gevestigd. Sinaasappelen. Max.prijs 12,5 ct. per 100 gram. De 3-j. Japie Tol is te Hoorn -bij de Vischmarkt verdronken. (Dagbl. v. NH.) De doove 76-j. A. Brouwer werd te Barneveld door een trein gedood. Tot burgemeester van Wieringermeer is benoemd de heer A. Saai te Wierin- gerwerf. Boerderij Weezenbeek te Steenbergen is door onbekende oorzaak afgebrand. Weinig kon worden gered. Een geit en eén pas geslacht varken gingen verloren. Reddingbooten van de NZHRM zijn in 1942 79 maal uitgevaren; 90 schipbreuke lingen werden gered; sinds de oprichting in 1824 6515 schipbreukelingen. Ncerlands oudste inwoonster, mej Mie- ke Stenfer, hoopt 8 Juni 104 j. te worden. Daar ouderdomskwalen haar plagen, n*ag het voor haar geen drukke dag worden. Notaris De Kempenaer, sinds 1912 te Haren, is op 69-jarige leeftijd overleden. Was ook als amateur-goochelaar ver maard. Een gaskomfoor in een hotelkamer te Delft, aan de N. Plantage, deed een gor dijn vlam vatten. Vijf kamers brand den uit. Schade, mede door het bluschwa- ter, f50,000. Verzekering dekt deze scha. De directeur van Gemeentewerken te Den Helder, de heer Dokter, heeft 29 Mei als zoodanig afscheid genomen. Hij werd 65 jaar" 43 jaar werkte hij in Den Helder (Dagbl. v. N. H.) Heide voor veevoeder: Goede, lucht- droge, zorgvuldig verladen heide, gehak- seld of gemalen bij levering franco boord of Wagon aan de naastbijgelegen laad plaats, per 1000 kg. ten hoogste f 14, Een stamboekmerrie van f 8000 werd uit een stal aan de Prinsengracht te A'- dam gehaald en frauduleus geslacht.. 4 mannen en een vrouw uit de Jordaan werden gearresteerd. Zoowel in de Wieringermeer als in N.Brabant zijn 2 landbouwers voor twee jaar uit hun bedrijf gezet. Zij hielden veel graan achter, om dat in de zwarte handel te verkoopen. Tegen een „moeder", die haar bonnen verkwanselde om eens aan de zwier te kunnen gaan, werd proces-verbaal opge maakt De politie ontfermde zich over haar kinderen. Bij vergissing mengde de vrouw van een landbouwer te Albergen (Tubbergen) loodarsenaat (voor 'ooomen bespuiten) door de pap. Ze moest met haar man en zes kinderen in een ziekenhuis worden opgenomen. maar voor geen van allen had de maaltijd ernstige gevolgen. Drama. Te Kielwindeweer, Hoogezand, heeft de 40-j. losse arbeider J.K., toen ae kinderen naar school waren, zijn vrouw geworgd en daarna zelfmoord gepleegd. Het gezin telt 7 kinderen, van wie de oudste elf jaar is. Tien mannen werden inleen huis te Venlo wegens hazardspel bekeurd. De politie had brieven ontvangen van moe ders, die smeekten in te grijpen, daar haar mannen niet zelden de laatste cent, het laatste stukje zeep en ook bonnen verdobbelden. Het breken van vensterruiten. Er be staat een zeer groot gebrek aan venster glas. ^es dus vooral bij stormachtig weer zéér voorzichtig met ramen en deuren. Zet ramen en glasdeuren goed vast op de haak of het uitzetijzer en laat defecte vastzetinrichting^n herstellen. Verbiedt de jeugd in de nabijheid van vensters te voetballen, om van metstee- nen gooien en dergelijke niet te sprekert. RECHTSZAKEN Wegens het verhandelen van 29 suiker bonnen is Th. van Duin te Castricum tot f 250 boete veroordeeld. (Dagbl. v. N.H.) Moord. De vrouw, die te Balkburg (A- vereest) haar pasgeboren kindje doodde, kreeg 15 mnd. gevangenis. Wegens oplichting kreeg 'n 34-j. labo rant te Amsterdam een jaar gevangenis. Hij verkocht voor veel geld vaatjes zand en aardappelpuree voor boter. Dierenbeul. Een vrachtrijder te* Ber chem kreeg drie weken, omdat hij een paard met een stok en door schoppen bloedende wonden toebracht. Dat kan ik in je respecteeren, Kees, zei ze zacht. Toen Jo al lang naar bed was gegaan, zat Kees in de serre te rooken, de eene sigaret na de andere. Opnieuw moest hij aan de brief "van zijn oom denken: Geld is een slechte basis om er het levensgeluk op te bouwen, stond daarin. Zoo was het inderdaad. Het huwelijk was gebouwd op geld Ze hadden geen borgen, de rente van hun geld was ruimschoots toereikend om zorgeloos te kunnen leven. Maar er ont brak één ding: geluk, dat komen moest uit de liefde van de man tot de vrouw en van de vrouw tot de man. Wat had er verder ook alweer in de brief gestaan? „Heb lief, wees steeds opgewekt, breng zon om je heen, dan zal je ongetwijfeld ook zelf eens dat hoogste geluk ontvan gen". Geluk Wat een simpel woordje en wat hield het veel in. Hij was toch vroe ger in zijn zwerversleven immers altijd gelukkig geweest Hij was toch ook geluk kig, toen hij bij de Bergmann-Werke was, Totdat die onzalige erfenis hem in de schoot werd geworpen. Geld Nooit had hij geld bezeten. Altijd Was hij geld te kort gekomen. Maar geluk had hij toch gekend. Met het geld was later het ge luk uit zijn leven verdwenen. Hij had een knappe jonge vrouw. Maar liefde be stond er in zijn huwelijk niet, althans geen wederkeerige liefde Zijn vrouw was koel en ongenaakbaar. Zij had voorwaar- gediplomeerd Opticien WO KONINGSTRAAT 73. DEN HELDER. Telefoon 279. Brillen naar ieder voorschrift worden terstond vervaardigd. Barometers - „Zeiss" Prisma* kijkers, „Zeiss" Punktal- alaxen. Electrische brillen-slijperij en reparatie-inrichting. Leveranties aan de liekenfondson. /VVWVVVffli^iUTW^ „Wie gebruiken d'r allemaal ROER-OM? Ziet U zooveel vingers? Ikke ook! Zóó populair zijn die pakjes ROER-OM ge- N> worden! Verwondert het U soms Mij niar met: I 'n PEJAl I product| ...maar als zij op 'n listige manier in een winkel bonnen achterhoudt, die de winke lier hard noodig heeft om zijn bedrijf gaande te houden, als die winkelier, ge dwongen door zulke praktijken, bonnen erbij koopt, betrapt wordt en.zijn zaak moet sluiten, wat is zy dan Bongeknoei is erger dan diefstal! Publ. v/h Dep. v. Handel, Nijverheid en Scheepv., t.b.v.h. C.D.K DUITSCH of ENGELSCH II 2 p.m Nieuw® ichriftel. me thode MIDDENSTANDSDIPLO MA Ned Teal en Corresp. Boek houden II 1 p.m- Vul o s. BON In. Plaats Uw naam op achtarz. env. NED. TALEN INSTITUUT, R'DAM BON: Gratis proalles van; 100 Goederen worden afge- ^ehaald en bezorgd door 't Is maar een weet, Koopt in. iochte, beleg IIW.M Weinigen veel en velen weinig Dat schijnt de leus te zijn van enkele restaurants waar alles zonder bon te krijgen is. Tenminste, als men betalen kan en wil. Zwarte handelaren en anderen, die geen scrupules hebben, eten en brassen er dat het een aard heeft. Dat vele landgenooten het schraal hebben, wie bekommert zich daar om? Geld moet rollen! HOUDT MAANDAG in Hotel De Lindeboom, van 11 tot 2 uur zitting Verkoopingen, Behandeling van pachtzaken, Incasso's. HUWELIJK. Eenzamen van alle ran gen, standen en leeftij den, wendt u allen tot NedeTland's grootste Bemiddelingsbureau met uitgebreide relaties door geheel Nederland, ook in de boerenstand. Tallooze tevredenheids betuigingen liggen ter inzage. Inlicht, schriftel. en mondeling. Bureau „ROLLAND", Am sterdam W., Admira- lengracht 219. Gevraagd: telersop con tract voor Als vertegenw. voor ons op" Texel treedt op de heer C. J. VEEGER, die alle mogelijke inlichtin gen verstrekt.. den gesdhapen, alvorens hun huwelijk 'n feit was geworden Dat was haar goed recht geweest. Hij had er in toegestemd en als man van eer zijn woord gegeven. Maar hij had nooit over de consequenties, voortvloeiende uit die belofte, nagedacht. Nu drukten zij hem als een looden last. Waarom beantwoordde zij zijn liefde nu toch niet Was hij haar geheel onver schillig Toen zij die avond die bont mantel had aangetrokken, dacht hij het pleit gewonnen te hebben.want wat hij uit haar oogen had gelezen, hield hij voor liefde. Maar het was slechts kinderlijke vreugde over het cadeautje, meer niet. Nog klonken hem de woorden in de ooren „Met bontmantels koop je niet de liefde van een vrouw, die zichzelf respecteert". Had ze gelijk Waarom had hij voor haar die mantel gekocht Die enkele honderden guldens beteekenden voor hem niets. Ze leefden vrij zuinig en hiel den op die manier jaarlijks zeker nog o- ver.. Maar hij wilde zijn vrouw met een attentie verrassen. Dat hij plotseling hun kerde naar haar liefde, kon hij toch met helpen. Ten slotte was hij een mensèh van vleesch en bloed. Alleen dat ver vloekte geld zat tusschen hen in. En im mer hamerden hem de woorden van de brief in de ooren: Geld is een slechte ba sis om er het levensgeluk op te bouwen. Was er dat» voor hem geen levensgeluk? (Wordt vervolgd.) VAN DE BOEKENPLANK. 'Voorhanden in Boekhandel Parkstraat.) Een liefde in Staphorst, door F.Thomas met 23 zeldzame foto's. 93 blz. Prijs geb. f 2,90. Behouden vaart, door G. Werkman. De geschiedenis van Hollands koopvaardij. Interessante foto's. 128 blz. Geb. f2,25. De Ruytcr als mensch, door D. Wijn beek. Met ill. 69 blz. Gëb. fO.SO Belegt wat geld in goede koeken Dan brengt het hooge rente op. (Ingezonden mededeeling.) HYGIENE EN VEILIGHEID. 514. Zomerdiarrhee was vroeger wel de voornaamste doodsoorzaak van kinderen beneden het jaar. Daardoor steeg de zui gelingensterfte in de zomermaanden on rustbarend. De zomerdiarrhee komt 'af en toe nóg wel voor, maar de zomersterf- te is geheel verdwenen. 1. Meer borstkin deren dan vroeger; 2. Flesschen gepasteu riseerde of gesteriliseerde melk; 3. Voe ding volgens de regelen der kunst; 4.Voor uitgang der medische wetenschap. Rheumatiek. Utrecht krijgt een cen traal instituut voor rheumatiekbestrijding P1429/1. Verantwoordelijk voor de geheele inhoud: G. Joh. Duinker. Plaatsvervanger J. de Waal, Den Burg. Uitg. en Drukkerij Fa. Langeveld en De Rooij, Den Burg, Texel.

Texelsche Courant | 1943 | | pagina 4