-© WOEKER! (/oor de TM>j" Wat Texels boeren moeten weten. 't Erfenishuwelijk Texelsche Bèrichten JDe bonnen krijg* je morgen! NeemnAKKEÜtjE Voor onze Konijnenhouders Gemengd Nieuws 0 WERELDNIEUWS Versche FAMA op de juiste wijze gezet komt in geiy cn smaak echte koljie nabij. Dit vindt zijn oorzaak in de speciale brandwijze, die Douwc Egberts vroeger ook voor dc beste kofficsoorten toepaste. DOUWE EGBERTS De jongen laat zich overbluffen en zij... zij schrijft de bonnen in het vergèetboek. Wordt hij lastig, dan maar een anderen bakker. Dat die jongen gaat knoeien om uit de moeilijkheden te komen en tegen de lamp loopt, dat raakt haar niet. S Bongeknoei is erger dan diefstal! Publ v/h Dep v. Handal, Nijverheid en Scheep*., t.b.v.h. C.D.K 7/ Kinderen spelen Och, ze hebben niel zoo veel noodig om te spelen. Hun fantasie toovert met kleine middelen groote din gen. Toch, af is speelgoed niet onontbeerlijk, het is zoo heerlijk kinderoogen te zien .glanzen met een verjaardag. „Hoe kan dat nou," vraagt een vader met een bescheiden inkomen, „als je die prijzen ziet" Ook hier zijn parasieten aan het werk, ook hier klinkt schrijnend: DE JACHT OP TEXEL. in het midden der vorige eeuw. In 1856 kon Allan schrijven: Liefheb bers van de jacht vinden in het najaar oj Texel vinken in menigte; ook leeuwen ken, die hier bij duizenden broeden et hier vroeger worden gevangen dan in d< meer zuidelijke deelen van ons vader, land. Ook houdt zich een groote menigte lijstèrs van allerlei soort op het eilam op. Hout- en watersnippen worden e; in grooten getale gevonden. Vooral in he najaar is hier een rijke voorraad wild* eèndvogels, z.g. smienten, pijlstaarten ei malsche talingen. Ook vindt men hie roerdompen, die, jong zijnde, een wel smakend wildbraad opleveren, beneveni tjerken (tuilen, tjullen). Minder alge meen is de kluut. Zeldzaam vertoont ziel hier de kruisbek, die hier omstreeks Jul doortrekt. Algemeener is de kievit, die hier in grooten getale broedt alsmede eer menigte groote en kleine meeuwen, zee papegaaien, zeezwaluwen, enz. In Waal- en-Burg broedden vroeger ook wilde zwanen. RECEPTEN. Gricsmeclvla. 1 liter taptemelk (en wa ter), 8 eetlepels aardappelgriesmeel, zout, 4 eetlepels suiker of een daaraan gelijk staande hoeveelheid zoetstof. De sui ker met het griesmeel vermengen. De taptemelk aan de kook brengen, de griesmeel en suiker erin strooien en on der voortdurend roeren dé vla gaar ko ken. Kooktijd 5 min. De vla koud laten worden, af en toe roeren, opdat er geen vel gevormd wordt en in een schaal overdoen. Eenige aardbeien wasschen en eenige tijd. met suiker bestrooid, weg zetten. Vlak voor de maaltijd de vla met de aardbeien versieren. Wie geen aard beien bij de vla geeft, kan wat citroen- of vanille-essence erdoor mengen. (Voorl Bureau Voedingsraad). Een drieling, drie meisjes, tfterd in het gezin van Klaas Mulder te Staphorst ge boren. Alles wel. TIJDENS DE VORIGE WERELDOORLOG. Onbetaalb'aar. Juni 1918 werden de roode bessen te Eist (Betuwe) geveild voor f 5,60f 6,00 per kilo Bij een landbouwer te Oirschot had den in Juni 1918 eenige soldaten zes da gen werk om de bij hem opgespoorde achtergehouden rogge te dorschen. 1 WAAR GEOOGST WORDT. In Mei wordt geoogst in: China, J.a- pan, Tunis, Algiers, Texas, Florida en. Centraal-Azie. in Juni wordt geoogst in Spanje, Por tugal, Italië, Griekenland, Turkije, Zuid- Frankrijk en Vereen. Staten. VOLKSKUNDE. DE PINKSTERMAN OP DAK. De historie van de Pinksterblom hoeft hier niet te worden herhaald, maar, le zer, heeft u ook wel eens van dePink sterman gehoord? Daaronder verstond men een stroopop. Het meisje, dat geacht werd, schimp en smaad te verdienen, kreeg in de Pinksternaeht een strooman op haar dak (1). Eerst houden de jonge boeren knapen een raadsvergadering om te be slissen, welke meisjes, „die zich zoo taai als leer houden of van vrijers ver anderen» als van handschoenen", een strooman moeten hebben. Daarop wor den er zooveel poppen gereed gemaakt als er noodig zijn en zoo potsierlijk uit gedost, als het boerenvernuft bedenken kan In het holst van de nacht gaan ze met de kar vol pinkstermannen op weg. Wee .de arme meid, die er een op haar dak krijgt; ze wordt door iedereen uitgela chen en door de kinderen ^uitgejouwd. Bovendien hoeft ze niet te denken, dat een vrijer haar spoedig vragen zal. (2). 1) J. ter Gouw, De Volksvermaken, blz. 229. 2). Geldersche Volksalmanak van 1839. FEUILLETON Oorspronkelijke Nederlandsche rbman door HENK VAN HEESWIJK. 25). Kees had z'n wagen weer in el kaar gezet en was vertrokken. De mor gen na zijn terugkeer uit Berlijn was er door beiden met geen woord meer ge sproken over de scène van de vorige avond. Alsof er niets gebeurd was wa- ïen ze beiden aan het ontbijt gaan zitten en toen waren beiden weer ieder hun weg gegaan. Hij had een overall aange trokken en was aan het werk gegaan, met z'n wagentje. Zij was gaan tennissen; het weer was nog tamelijk gunstig en daarvan wilde ze profiteeren Kees had Ja, Waarom? Als cr AKKERTJES ziju, die de pijnlijke boelen veqbreken, liet hoofd weer helder maken binnen 'n kwartier. De Nederlandsche Pijns filler RIJMELARIJTJE. VOLKSTU1NGEDACHTEN. Nu voor een elk vandaag den dag Het v oed se lv raag stuk heeten mag Een der voornaamste dingen, Die ons met zorg omringen, Is het wel aardig om te zien, Hoe daar diverse brave liên. Uit alle standen, rangen, Dit leed zien t' ondervangen. Zoo is een ware „rush" ontstaan Naar stukjes grond, opdat voortaan V/anneer de nood komt aan de man. Men zelf zijn boontjes doppen kan. Ik kijk vanuit mijn tuintje Eens in het rond, zoo schuintjes, Want 't is gerust de moeite waard, Te zien, hoe in de goede aard' De menschen staan te wroeten, Omdat ze bikken moeten. Met keurige glacé-tjes aan, Om van diverse blaren Zijn handjes te vrijwaren. Voorts zie 'k een man'op hel terrein, Die kennelijk bij 't spooi moet zijn. Een winkelier, een slager, Die hebben 't ook al mager. En veraer harkt op zijn gemak Een heer in lichtgrijs zomerpak. Ja, zelfs zie ik een dame, Zich in de bouw bekwamen. Zoo schoffelt, harkt en zaait en doet, Een ieder thans met mannenmoed, Om na verloop der tijden, De oogst naar huis te rijden. Ik hoop voor elk, die zich zoo weert, Dat ieders tuintje goed rendeert. En wat ik meer zou wenschen, Is, dat voortaan de menschen De boeren meer waardeeren gaan, Dan zij tot nu hebben gedaan. Want, dat hel daaraan vaak ontbrak, Is zeker wel des steed'lings zwak. Ik leg hierbij mijn dichtpen neer Tot, Tesselaars, een and're keer, En ga, na dit beschouwen. Mijn tuintje weer bebouwen. HU1B DE RIJMELAAR. Huisslachtingvarkens. De Voedselcommissaris voor .Noord- Holland schrijft: Het is ons gebleken, dat verschillende grootere land- en tuinbouwbedrijven zich aan contractverplichting trachten te onttrekken door op naam van hun land arbeiders een varken voor huisslachting aan u* vlagen, terwijl op eigen naam geen varkerf. voor contract en niet voor huisslachting wordt gemept. Landarbei ders verkrijgen geen vergunning tot huisslachting meer als hun pa-troon niet het voorgeschreven aantal varkens con tracteert. Indien reeds vergunning is uit gereikt, moet de patroon alsnog contrac ten afsluiten. VANDAAG VOOR ZOOVEEL JAAR. 1672. De Franschen trekken'bij Lobith ons land binnen. 1912. Oprichting van de Vereeniging „Nederlandsch Openluchtmuseum" te Arnhem. gezegd: Natuurlijk, en had zich weer verdiept in zijn werk. Des avonds, toen de wagen weer gereed'was, had zij ge vraagd, of het hem ernst was om weer op reis te gaan en op het tpestemmend antwoord was ze naar boven gegaan en was ze een uurtje later terug gekomen met twee koffers met kleeren. Stuur ze terug, als ze vuil zijp en geef dan je adres, dan kah ik schoon waschgoed te rugzenden. Dat was alles, wat ze gezegd had. De volgende morgen vroeg was hij vertrokken. In zijn eentje had hij zitten ontbijten en op de tafel had hij een kort briefje achtergelaten,' waarin hij haar groette en zeide, dat hij nog wel zou schrijven. Nu\zwierf hij met zijn wagentje weer door Duitschland en kruiste het van Noord tot Zuid door, onbewust van het geen er thuis gebeurde. Want in die we ken gebeurde het, dat zijn vrouw be zoek kreeg van een oude kennis, iemand, die ze reeds heelemaal vergeten scheen. In Amstelveen woonde een jongeman, die eens verloofd was geweest met Jo Bergsma. Aanvankelijk had hij zich niet al te veel van dc verbreking dezer ver loving aangetrokken. Wat had je aan een meisje, als je toch werkloos was! En het was ook wel eens aardig, om weer eeii poosje vrijgezel te zijn. V Maar werkloos en geen meisje te hebben, die je op haar kosten van tijd tot tijd eens mee naar een mooie film neemt is niet zoo plezierig. Wim begon in te zien, dat hij eigenlijk onredelijk was geweest en dat hij in de eerste plaats er voor moest zorgen werk te -Bekken en borst van fokvoedsters moeten breed zijn. Het karakter rustig en goedig, niet zenuwachtig. Het aantal tepels moet tenminste acht bedragen. De dekrijpe voedster (8-1Q mnd.) moet steeds bij de ram in 't hok worden gebracht, niet omgekeerd. De bronstigheid kan bevorderd worden door het voeren van selderij of gekiemd 'graan. Ook plaatst men het hok van de voedster wel tegenover dat van de rarri. Vastpakken: nooit aan de ooren, maar met de rechterhand aan het rug- vel, terwijl de linkerhand de buik onder steunt. Jonge konijntjes loopen te vroeg door het hok, als ze te weinig moedermelk krijgen. De voedster moet danook vroeg genoeg wat te drinken krijgen. Melksaprijke planten, zooals paarde bloemen, melkdistel en verschillende klaversoorten, zijn voor zoogende voed sters uitstekend. Versche roode klaver veroorzaakt echter vaak trommelzucht. (Landstand). In zijn kunstbeen bleek een man te Roosendaal shag te smokkelen Mr. Maitland, president Rechtbank Leeuwarden, werd president van het Gerechtshof aldaar. De heer Baufiewijns, hoofdredacteur van de Haarlemsche Crt., is na een ern stige ziekte op 48-j. leeftijd overleden. De heer L. Diemeer te Beverwijk was 11 Juni 60 jaar veilingafslager. (Dagbl. v. N.H.) De 31-j. F. J. van T. viel te Den Haag van een traetor, waarna hij door .een oplegger werd doodgereden. Confectieindustrie J. W. Meijerink en Co. te Winterswijk bestond 1 Juni zes tig jaar. Een 29-j. grondwerker te Arnhem kreeg wegens diefstal van kleeren pn schoenen 2V« jaar. Door kortsluiting in een autobus brandde garage Citosa te Boskoop met 6 autobussen uit. Ook hotel Neuf. Ver-, zekering dekt de schade. Een faillissement kan niet worden uit gesproken, wanneer men slechts één schuld onbetaald laat (uitspraak Hooge Raad.) Vier jongens te Tilburg maakten zelf bommen! Toen er een uit elkaar sprong, werden ze alle vier gewond. Een van hen moest naar een ziekenhuis. Een koe werd in een wei in de Broe- kermeer door een onbekende de hals af gesneden. Hij liet het dier doodbloeden eti sneed het daarop het vet uit het li chaam. Verder liet hij het liggen. Van de' 700 gemeenteambtenaren en werklieden te Alkmaar zijn er 250 lid van de Ned. Volksaienst; 180 verklaar den zich bereid, dienst te doen bij de Winlerhulpcollecte. Bij de komst van Burgemeester Van der Sluijs behoorde twee pet. van het gemeentepersonel tot de NSB, thans acht pet. (Dagbl. v. N.H.) vinden. Toen hij dan ook actief begon te solliciteeren, duurde het niet zoo heel lang, of hij stond weer in een helderwit te jas achter de toonbank, woog pondjes suiker en onsjes kaas af en fietste weer vroolijk, fluitend met een mand vol boodschappen door de Amsterdamsche straten. Toen hij de eerste Zaterdag met een behoorlijk loon thuiskwam, schoof vader Van Laar twee rijksdaalders terug met de woorden: „Wie flink en goed verdient, moet ook een paar centen in zijn portemonnaie hebben". Die avond had hij zijn vroegere verloofde willen opzoeken, maar hij wachtte nog 'n week. Dan zou hij een tientje, hebben en dan konden ze samen gezellig een dag uit gaan. Toen deze week om was en Wim netjes opgeknapt Zondagsmorgens naar 't adres van Jo Bergsma .gin'g, was hij niet weinig verwonderd te hooien, dat zijn meisje al zes weken geleden plotseling met al haar bezittingen was vertrokken. Waarheen? Ja, dat <vist men met. Wim stond een beetje raar te kijken, toen hij dat hoorde, maar in het begin trok hij er zich niet veel van aan. Geen handvol, maar een landvol was zijn de vies en in Amstelveen waren er nog meis jes genoeg. De kleine Jo kon hij echter niet ver geten. Telkens betrapte hij er zichzelf op, dat hij aan haar dacht. Wel probeerde hij elke gedachte aan haar te verdringen steeds opnieuw dook haar beeld weer in zijn gedachten op. Het werd een obsessie. Na enkele weken kon hij het niet langer uithouden, want hij was tot de slotsom gekomen, dat hij n^g echt van haar hield. UIT ONZE TAALTUIN. „Nederlanders, kent uw taal." 257 U moet niet schrijven' „ten aa^ihoore van" maar: ten aanhooren van. Niet: „ten allen tijde" of „ten alle tij den", maar: te allen tijde. Niet: „becritiseeren" maar: beoordee- len (minder goed: critiseeren). SUCCES VOOR TEXELSCHE DAMMERS. De Texelsche dammers hebben Anna- Paulowna vorige week opnieuw een ne derlaag toegebracht De uitslag was 14-8. Zes partijen werdengewonnen; twee eindigden remise; drie Texelaars weiden verslagen. Gewohnen werd door de hee- ren Steenhuis, C. Roeper (Holl. weg); S. Ros, C. v. Heerwaarden (Langebosch); D. Lap (Hoornder-Nieuwland) en Alb. v. d Kerkhof. Remise speelden S. vap Héer- waarden (Postweg) en Jb. Pieterse. BILJARTNIEUWS. De Zaterdag te Zuid-Scharwoude ge speelde wedstrijd Z.-ScharwouderOKK, eindigde in het voordeel van de Zuid- Seharwouders. De Texelaars konden maar één partij winnen. Er waren par tijen met een gefniddelde van 9! I? N.-Scharwou<jle behaalde 1357 caramb., Texel 785 Na afloop bood de heer Kraakman namens de spelers van de Langedijk de Texelaars een aardig sou venir aan. De ontvangst en de huisvesting van de Texelaars aan de Langedijk hadden niet beter kunnen zijn. Over drie weken ko men de £uid-Scharwouders naar Texel. J. R JONGD1ERENDAG KOTEX. Een ex-tentoonstellingsfokker schrijft ons: Ten onrechte werd over de „tentoon stelling" van Kotex geschreven. Daarvan was immers geen sprake. De dieren wer den in de kratten en manden gelaten, waarin men ze bracht, waardoor bezoe kers ze niet altijd behoorlijk te zien kregen. Neen, een tentöonstelling in de eigenlijke zin van het woord was het niet. Het was een jongdiérendag; prijzen' werden niet uitgeloofd, al werden de dieren wel'beoordeeld Voor de'fokkers was er heel wat te leeren.' Maar nu moet men niet denken, dat een dier, met een „G" gemerkt, een fokzuiver exemplaar is. Dit kan men pas aan het nageslacht zien. Raszuiver wil lang niet zeggen „fok zuiver". Een 10-tal jaren geledenfokten wij steeds voor tentoonstellingen en wel met gunstig resultaat, doch teleurstel lingen blijven je niet bespaard. Maar je moet volhouden. Dan kan het resultaat verbluffend zijn. Ten slotte nog deze goede raad: Geef uw opgroeiende dieren veel ruimte en licht; geen felle zonneschijn, 's Avonds goed hooi of erwtenstroo' (ook 's zomers). Leiders zijn de idealisten van de wer kelijkheid. Maar hoe kwam hij aan haar adres Hij informeerde op het gemeentehuis van Amstelveen. Het duurde een paar da gen, maar toen kreeg hij het te hooien, ze was vertrokken naar AerdeilhouJ. Dat gaf tenminste eenig houvast. Op één van zijn vrije Maandagmidda gen stapte hij netjes anngekleed op zijn fiets en peddelde de, Meer door naar Haarlem en zoo naar Aerdenhout. Het duurde wel even voordat hij de laan ge vonden had, waar Jo, volgens de gege vens van het Amstelveensche raadhuis .moest wonen. Hij kwam ten slotte te recht voor een aardige kleine villa. Maar de luiken er voor waren gesloten en niets wees er op, dat de villa bewopnd was. Hij zette zijn fiets tegen het hek en liep over het grintpad naar de voordeur. Daar zag hij voor het raampje een klein door de zon vergeeld kaartje, waarop te lezen stond: „Voor onbepaalden tijd afwezig". Zijn reis was dus vergeefs geweest. Toen hij weer terugfietste naar Am stelveen, kwam hij tot d% overtuiging dat zijn meisje want zoo noemde hij de kleine Jo nog steeds in gedachte daar werk had gevonden als typiste, particu lier secretaresse of iets dergelijks. Onge twijfeld had ze het daar goed. Ze was immers zonder werk geweest, toen ze nog met elkaar verloofd waren? Wellicht had ze daar bij die menschen een góede be trekking gekregen en was ze nu met de familie mee naar een of ander vacantie- verblijf. Hij besloot er nog wel eens heen te gaan. (Wordt vervolgd.) ZWEDEN In Zweden wordt uit lindeboomen olie voor zeepindustrie bereid. OOST-INDIE. Makassar breidt zich snél uit. Bouw van nieuwe woningen is in voorbereiding PORTUGAL. In Lissabon is met uitreiking van levensmiddelenkaarten begonnen. NOORWEGEN Op de pelsveilingen te Oslo leggen buitenl. koopers groote belangstelling aan de dag. CHILI. Chili kreeg een nieuwe regeering, een onpolitiek kabinet, daar de partijen haar medewerking weigerden. ENGELAND De klokken in Engeland, die sinds Juni 1940 zwegen, mogen weer worden geluid. SOVJET-RUSLAND In Sovjet-Rusland zijn de laatste tijd 17 joden tot generaal benoemd. Op groote schaal zijn in Sovjet- "Rusland vrouwen bij het leger ingelijfd. BRITSCH-INDIE In Britsch-Indië ïs het eerste com munistische congres geopend. De voorz. beweerde, dat het Roode leger Britsch- Indië voor een Japansche invasie behoed heeft. VEREENIGDE STATEN, Te Elkton (V.S.) zijn in een spring stoffenfabriek 125 arbeidsters door een ontploffing omgekomerï. In 12 staten van N.-Amerika mag van auto's alleen nog in zeer bijzondere gevallen gebruik worden gemaakt. TEXELSCH DIALECT. ondeugende vrouty, onzedelijke vrouw; ongelig (klemtoon op le lettergreep), van schapenvet gezegd, wanneer dat aan het verhemelte stolt; afleiding van „on gel", vet, smeer, talk; onguns skeêp, een schaajp. dat aan le verbotziekte lijdt; «T- VOOR DE JEUGD. KAMEK NUIVfMER 13. 29.) Rustig luisterde Overste Ferera naar wat de jongens hem te vertellen hadden. Hij dacht een ogenblik na en riep toen een politieman aan, die juist »uit een hangar kwam. Die kreeg op dracht twee auto's in gereedheid te bren gen, Enkele minuten later waren deze wagens al op weg naar de school, vól met politieagenten. (Arch.) DE PRIJSWINNERS. Hartelijk dank voon jullie briefjes. De prijswinners waren deze keer (voor elk briefje krijgen jullie een kruisje in mijn bpek; zoo wint de volhouder dus altijd!) Aat van Liere, Oost; Iet de Wit, Den Hoorn; Cor Smit, Den Hoorn. Met vriendelijke groeten, Jullie OOM KO. VAN DE BOEKENPLANK. 'Voorhanden in Boekhandel Parkstraat.) Juau in Amerika, door E. Linklater. 386 blz. Geb. f3.95. Ik zag Cecilia komen, door Felix Tim mermans. 98 blz. Geb. f 1,95. Don Juan, door M. Jelusich. 319 blz. Geb. f5,50. De lage hoek, door J. Visser-Roosen- daal. 252 blz. Geb f3,65. (Ingezonden mededeeling. HYGIENE EN'VEILIGHEID. 515. Roode hond: een kinderziekte, die twee tot drie weken na de besmetting optreedt. Ze geeft weinig of geen koorts en gaat gepaard met uitslag, die op ma zelen lijkt en gewoonlijk in het gezicht begint. De halsklieren zijn gezwollen, Roode hond duurt 36-48 uur. Wanneer de uitslag zich verspreidt, is die aan het gezicht reeds verdwenen. Bedrust in het begin. Verdwijnt „vanzelf". P1429/1. Verantwoordelijk voor de geheele inhoud: G. Joh. Duinker. Plaatsvervanger J. de Waal, Den Burg Uitg. en Drukkerij Fa. Langeveld qq De Rooij, Den Burg, Texel,

Texelsche Courant | 1943 | | pagina 4