Wat Texels boeren moeten weten /Vore NIETS KAN TROUW AAN LEIDER SCHOKKEN. Bekendmaking inzake vaartuigen in het kustgebied. 2 Jaar strijd tegen Sovjet-Rusland. WERELDNIEUWS DISTRIBUTIE. 27 Juni t.m. 3 juli 27 A brood 4 rants, brood of gebak 27 B brood 1 rants. 27 beschuit l rantsoen 27 A aardapp. 3 pd. aardappelen 27 B aardapp. 1 kg. 27 tabak 1 rants, tabak Van 27 Juni tot en met 10 Juli 1943. 28 A Vleesch 2 rants, vleesph of vleesch- waren. 28 B Vleesch V2 rants, 'vleesch of vleesch- waren. Van 26 Juni t.m. 9 Juli 1943. 26 A Boter 250 gram (alleen) boter. 26 B Boter 125 gram (alleen) boter. MEDEDEELINGEN PLAATSELIJKE DISTRIBUTIEDIENST. UITREIKING levensmiddelenkaarten, toeslagkaarten, voor houders van L-inlegvellen, om wisseling textielkaarten 2e en 3e serie tegen T. punten. De Cocksdorp op Maandag 28 Juni a.s. in de o.l. school: 9-10 wijk C nrs C 1 t.m. C 37 10-11 wijk C nrs C 38 t.m. 70. 11-12 wijk C nrs C 71 en hooger. 1,30-2.30 het dorp nrs 1 t.m 31. 2.30-3,30 het dorp nrs 32 t.m. 73. 3,30-4.30 het cforp nrs 74 en hooger. Te Oosterend op Dinsdag 29 Juni «r.s. in de oude o.l. school 10-11 wijk O nrs 1 t.m. 71 11-12 wijk O ■'nrs 71 t m. 104 12-1 wijk O nrs 105 t.m. 138. 2-3 wijk O nrs 139 t.m. 156 3-4 wijk O nrs 157 en hooger. Te Oosterend'op Woensdag 30 Juni a.s. in de oude o.l. school: 10-11 Peperstraat 1 t m. 52. 11-12 Peperstraat 53 en hooger. 12-1 Hoekstraat. 2-3 Schoolstr Weststraat. 3-4 Kerkstr.. Nieuwstraat. 4-4.30 Boschweg, Kerkplein. Medegebracht dienen te worden alle stamkaarten van het gezin met de daarbij behoorende inlegvellen. o Scheerzeep. Denk eventueel om scheerzeepbon bij het inleveren van uw oude textielkaart (bon S van textiel- kaart DA, mannelijke pers. van 15 jaar en ouder. LANDARBEIDERS. Van bevoegde zijde wordt er de aan dacht op gevestigd, dat het aan werkge vers in de landbouw vei^oden is, land arbeiders in dienst te nemen zonder een geldig ontslagbewijs. NATUURMONUMENTEN KOOPT EENDENKOOI VAN KONING. Naar we vernemen heeft de Vereeni- ging tot Behoud van Natuurmonumenten de eendenkooi van de heer Joh. Koning gekocht De kooi was al meer dan 100 jaar eigendom van de familie Koning G. SCHOORL VERTELT OVER OOSTLAND. Zeer belangrijk is de samenkomst waarin de. heer G. Schoorl met verlof uit Oostland en weer eenige tijd op Texel vertoevende over zijn ervarin gen in Wit-Ruthenic vertellen zal. (Zie adv.) BELASTING BETALEN. Vóór 1 Juli 1943 moet betaald zijn twee vijfden van Grondbel. 1943, Ver- mogensbel. 1943, Ondernemingsbel. 1943, Inkomstenbelast. 1943 en wel in dien de aanslagbiljetten April 1943 ge- dagteekend zijn. De Vermogensbelasting 1942, biljet gedateerd Jan. 1942, moet 1 Juli geheel zijn voldaan. ZESDE LAMMERENMARKT. Overzicht van de 6de lammerenmarkt: Jaar aanvoer prijzen 1943 1500 40,00-150,00 1942 1903 17,00—34,00 1941 1668 22,00—33,50 1940 737 7,00— 9,75 7939 2771 3,50— 6,00 1938 2300 8,00—11,25 1937 1352 12,25-15,50' 1936 2461 5,00— 7,50 1935 1275 5,00— 7,00 1934 1562 6,00— 9,00 1933 1976 2,75— 5,00 FEESTAVOND—BERMANN. Zondagavond wordt met medewerking van het Ned. Arb. Front het personeel der fa. Bermann in Casino een feest avond aangeboden, waarin o.m. zullen optreden Roland Wagner, conférencier en snelteekenaar; Lya Snel, zangeres; Gordonni, goochelaar; de Nelsons, acro baten; de Christo's, evenwichtskunste naars Een orkestje van vier personen zorgt voor vroolijke muziek. Een festijn, dat de arbeiders zeker welkom zal zijn. Naar we vernemen, zal het bij deze eéne ontspanningsavond met blijven. OUDESCHILD MAST OVERBOORD. De zwaarste storm had-ie 70 jaar lang getrotseerd, de mast van de TX 23, schipper P. Krijnen Maar ziedaar, op 'n klare, midzomersche dag, Woensdag j.l., een hevig gekraak en tjoep, de mast zeilt over. boord. De reus was precies bij het dek af doormidden geknapt Een du re dag voor de schipper, die nog lang geen nieuwe heeft. j EIERLAND. UIT DE DIERENWERELD. Op'hoeve De Vrijheid van de fam. Roe- per brengt een poes konijntjes groot. Die kuunen voor vrouwen ge paard gaan met pijnen, die echter met AKKERTJES da delijk kunnen worden gestild Neem 'n "AKKERTJE De Nederlandsche Pijnstiller Dinsdagavond heeft de NSB in de Dierentuin te 's-Gravenhage een zeer be langrijke bijeenkomst gehouden, waarin de commandant der W A. mr. A. J. Zon dervan. de voorman der Germaansche SS in Nederland, J. H. Feldmeyer, de hoofdstormer en plaatsvervanger van de leider, C. van Geelkerken en ten slotte Mussert zelf het woord hebben gevoerd. De bijeenkomst had het karakter van een hernieuwde betuigingvan trouw aan de leider en vormde als zoodanig een antwoord op praatjes, die zij"n verspreid na de door Mussert op 5 Juni in Tivoli te Utrecht belegde kaderbijeenkomst. Zij vonden hun grond in het feit, dat de buitenstaander in een Nationaal-Socia- listische Beweging de eenheid van het kerkhof meent te moeten aantreffen. Daartegenover stelden de eerstge noemde drie sprekers hun verzekering, dat niets in staat zal zijn, hun trouw aan Leider en Beweging te schokken Voor man Feldmeyer voegde hieraan toe, dat bij twijfel te dien aanzien alle gemoede lijkheid ophoudt. De W A heeft steeds getoond voor de overwinning harer wereldbeschou wing en voor Mussert het hoogste offer te willen brengen. De SS deed hetzelfde en was daarbij de pionier voor de Groot- Germaansche gedachte, die haar bezie ling vindt in het dynamische begrip van het toekomstige Rijk aller Germanen. De hoofdstormer stelde de vraag of de Nationale Jeugdstorm wel zin zou heb ben als Leider en Beweging er liiet wa ren; hij gaf daarop ten antwoord, dat zij allen met elkander verbonden blijven tot in de dood Mussert legde er in z zijn rede de na druk op waarom het in deze maanden gaat, hij herinnerde aan de weg, die {le Beweging ondanks verguizing heeft afgelegd en aan de verantwoordelijkheid, die hij met haar na de Meidagen van 1940 aanvaardde Krachtens artikel 5. lid 1, cijfer 2, lid 2 van de verordening van de Rijkscom missaris \>oor de bezette Nederlandsche gebieden nr. 100-41 over bijzondere maatregelen inzake de kustbescherming, wordt het volgende bepaald: Alle vaartuigen mogen in het dooi de verordening nr 100-41 bepaalde ge bied. waarvoor de verbodsbepalingen gelden, alleen varen of in dit ressort te water of op het land liggen, wanneer zij krachtens de volgende "bepalingen ge kenmerkt zijn. Vaartuigen met een laadvermogen van minder dan 10 ton moeten op een duide lijk zichtbare plek aan de buitenkant op een vast deel van het vaartuig in letters van tenminste 10 cm. hdbgte en een breedte van 1 cm. goed leesbaar, de naam van het schip of eigenaar alsmede zijn woonplaats vermelden. Voor de kenmerking van vaartuigen met een laadvermogen van 10 ton of meer kan men volstaan met het in arti kel 7, lid 1. van de „Reglementen voor de Binnenvaart" voorgeschreven teeken. De plicht tot kenmerken strekt zich ook uif tot drijvende toestellen, dat zijn drijvende voorwerpen, waarop mechani sche installaties als baggermolen, kraan, hefwerktuig of bokken zijn aangebracht. Overtredingen van deze verordening worden gestraft overeenkomstig art. 7 van de verordening nr. 100-41 met een gevangenisstraf of in ernstige gevallen met tuchthuisstraf van ten hoogste vijf jaren. LEIDSCHE LAMMERENMARKT. Van de 615 lammeren, gisteren op de Leidsche markt aangevoerd, kwamen er 515 van Texel. De rammen deden f 40-65, de ooien f 70-140. De handel was goed te noemen. WIJS BELEID. In vorig nr. maakten we melding van een veehouder, die voor eenige beste stamboekooien f 250 per stuk kon maken, maar ze niet van de hand deed. Dat 's goed bekeken: "t Zou zeer te betreuren zijn, wapfieer de boer zich door de aanlokkelijke prijzen liet ver- ieiden en zijn- allerbeste fokmateriaal in handen van fokkers aan de vaste wal zou komen. Wil Texel zijn. roem behou den dan moeten we voortgaan op de reeds lang geleden ingeslagen weg. 4 EXAMENS. Piet Eelman Az. legde met gunstig ge volg het toelatingsexamen voor het Ly ceum te Den Helder af, Adri van den Ban en Kees Schermer doodstonden, die vuurrpocf voor RHBS te Den Helder. Allen waren leerlingen van de zesdeklas der o.l. school te Den Burg Drie geslaagden in het gezin van de heer E. v.d. Ban Corrie slaagde voor het emdex. 5-j. HBS, afd B. te Den Haag, Ma voor het aanvullend klinisch examen t.o.v. medisch analyste en Adne voor het toelatingsexamen HBS Den Helder. Voor het Middenstandsdiploma slaag den; C. van Hèerwaarden Fz., en C. Merkx Beider, werden opgeleid door de heer P. B Riteco. Fientje Hovenkamp, vroeger te Den Burg, thans te Zuilep, slaagde dezè week voor apotheker-assistente. EEN GREEP UIT 'T RADIOPROGRAM. Zaterdag: 13,00 Voor volkstuinders 13,30 Met W. J. Eelssema door Oldambt; 17,00 Groeten van Ned. zeelieden; 18,45 Hier W.A.; 19,30 De Winter gaat in za ken (feuilleton uit deze tijd). (Verder geen opgaaf ontvangen. Red.) WGEKOMEN PERSONEN Martinus A. Langeveld van Amster dam, Amsteldijk 157 bv naar K 64. Philipp Krahn van Duitschland naar Den Burg, Koogerstraat 17. Maria J. Dorré van Arnhem, Beetho- venlaan 7 n Den Burg, Schoonoordweg lb Alida M Dudink, van Zaandam, Ha- nenpad 43 naar C 33. Elisabeth Boggia van Duitschland n. Den Burg, Koogerweg 36 VERTROKKEN PERSONEN. Jetske Timmer v. Oosterend, Hoekstr. 5 n Rotterdam^ Essenburgsingel 74b. Bernardus Eggen van Oosterend, Pe- perstr. 52 n Hardenberg R 92a. Lubbert Agricola v O 157 naar Do- mawerstal St. Nicolaasga 15. Jannie J Vlaming van C 115 naar Haarlem, Lange Lakenstraat 15. Jacob Bijlsma van K 62 naar Dantu- madeel Veen wouden 120. Aangifte en vervoerverbod veulens. Bij de eigenaar van een veulen dient gedurende de. eerste 3 maanden een be wijs van geboorte-aangifte aanwezig te zijn. Deze aangifte moet binnen 5 dagen na de geboorte bij PBH zijn ge schied. Verder is momenteel een alge meen vervoerverbod voor veulens met een leeftijd van 4 t.m. 12 maanden van kracht Vervoer is toegestaan op ge- leidebiljet, dat door de PBH van de (oude) houder (eigenaar) is uitgereikt. Wanneer de eigenaar van een veulen dit van z'n bedrijf wil afvoeren, moet hij bij de aanvrage om het geleidebiljet behalve het veeboekje tevens het schriftelijke bewijs (aankoop- of uitleenvergunning) kunnen overleggen. Opheffing rooiverbod. Het rooiverbod van vroege aardappe len is opgeheven en wel voor het heele land. DE LES VAN HET OOSTELIJK FRONT. De bolsjewisten verloren min stens 20 millioen man. Op 22 Juni 1941 brak de oorlog tus- schen Duitschland en de Sovjet-Unie uit. Sedertdien hgbljen Duitschland en zijn bondgenooten een gebied bezet, vier maal -zoo groot als het Britsche eiland, een gebied, dat tevens vrijwel de geheele graanschuur der Sovjet-Unie was en dat thans weer op weg is om .evenals vroeger, de graanschuur van ons ge heele werelddeel te worden. Volgens voorzichtige schattingen van Duitsche zijde verloren de bolsjewisten in deze twee jaren meer dan 20 millioen weerba re mannen.. Men vraagt zich af, hoelang de Sovjet-Unie met dergelijke verliezen de strijd nog zal kunnen volhouderi. In deze 2 jaren heeft de oorlog vier stadia doorloopen, waarvan vooral het eerste belangrijk was door zijn enorme terreinwinsten en vernietigingsslagen. Ons werelddeel heeft overigens tevoren nooit ecnig beeld er van gehad, welk een wapen Europa, de bakermat der Wester- schc cultuur en beschaving, bedreigde in de Oostelijke flank! 4 Twee jaren uit honderden! Zijn er ooit twee jaren in de.geschie denis der menschheid geweest, waarin 't uiterlijk van de samenleving eh de op vattingen der menschen zulk een ver andering ondergingen? Wij gelooven het nauwelijks, want zelfs groote bewegin gen als het Christendom of de Refor matie hadden een betrekkelijk geleide lijke ontwikkelingsgang, welke nooit ge kenmerkt werd door uitbarstingen van zulk een heftigheid als deze eindstrijd tüsschen eenerzijds de jonge, socialisti sche volkeren en anderszijdsch een ver- joodscht kapitalisme, dat zich zelf in het bolsjewisme, zelfs getracht heeft in een socialistische mantel te hullen. Dat is 't geestelijke aspéct van deze twee jaren Oostelijk front. De materie.ele achter grond wordt men gewaar "uit de strijd, welke twee werelddeelen voeren tegen het oude continent Europa, dat juist door zijn groote verscheidenheid van volkeren en krachten, als het tot concen tratie komt, de sterkste machtsgroepee- ring op aarde zal blijken te zijn. De historische taak van Duitschland. In dit verband is het velen reeds dui delijk geworden, hoezeer hun dit ook bemoeilijkt wordt door het verlies dfer staatkundige onafhankelijkheid dat Duitschland in Europa inderdaad een historische taak te vervullen heeft.- Zij trachten nu met zichzelf ^en soort van compromis te sluiten, door er* al hun hoop op te stellen, dat Duitschland en de Sovjet-Unie beiden zullen doodbloe den aan het Oostelijk front Het lijdt geen twijfel, of het Duitsche volk en zijn bondgenooten hebben aan dit front groo te offers gebraccht, het strategische ge nie van de Fuehrer, die zich in deze geheeld oorlog juist in de eerste plaats zoo uiterst zuinig op zijn soldaten ge toond heeft, zal echter ook beletten, dat Duitschland en daarmede Europa in het Bommen op Engeland. Donderdagnacht hebben zware Duit sche gevechtsvliegtuigen de Epgelsche havenstad Hull met bommen bestookt. Alle vliegtuigen keerden behouden terug Wat een Engclsch deskundige van Veldmaarschalk Rommel zegt. Veldmaarschalk Rommel heeft onver gankelijke lauweren geoogst. Dat hij ze volkomen verdiend heeft, moge blijken uit deze woorden van Liddell Hart, een der meest vooraanstaande en gezagheb bende Britsche militaire deskundigen: ,,Men moet het bijna als een goedgun stige schikking van het lot opvatten, dat tijdens de laatste beslissende fase van de Noord-Afrikaansche veldtocht de Duitsche maarschalk Rommel, zooals men intusschen heeft vernomen, door on gesteldheid moest uitvallen, peze, één van de grootste genieën uit de geschiede nis der krijgsoperaties, heeft ons met be hulp van de geringe te zijner beschik king staande strijdkrachten en onder voor deze bijzonder ongunstige omstan digheden een niet meer 'goed te maken tijdsverlies van ruim twee jaren berok kend, afgezien van de offers, 'die Enge land en de Vereemgde Staten op het door bloed doorweekte krijgstooneel in de woestijn hebben moeten brengen. Al leen reeds het feit, dat deze veldtocht zoo lang heeft geduurd, maakt het twij felachtig, of men verder in de richting van Europa zal kunnen opschieten. In ell^ geval zal men er goed aan doen om zich niet door al te hoog gespannen ver wachtingen in slaap te laten sussen". De joden in Engeland. Ook in Engeland krijgt men genoeg van de joden en wel meer, naarmate men ze beter leert kennen. Deze ontboe zeming verscheen dezer dagen in de kolommen van World's Press News: „Ik hoop, dat het antisemitisme alom in Engeland verder om zich heen zal grijpen. Sedert het uitbreken van deze oorlog zijn de Joden bij ons in Engeland overal tot een ware pestilentie gewor den" Van uithongeren van de Asmo- gendheden geen sprake. De blokkade heeft geen kans van sla gen meer. Dat kunnen we zelf biet al leen constateeren, maar dat blijkt zelfs in Engeland te worden toegegeven. Lees maar, wat de Contemporary Review daarover schrijft: „Er bestaat in geen geval eenig in zicht, de asmogendheden door blokkade uit te hongeren. Er bestaat daarentegen wel een dergelijk gevaar in omgekeerde zin voor Engeland, afgezien nog van het jammerlijk in 't nauw gedreven Tsjoeng- king-China In elk geval kunnen de mo gendheden van het pact-van-drië in de huidige oorlog op een aanmerkelijk be tere voedsel- en grondstoffenbasis bogen dan Engeland en de Vereen. Staten. Tij dens de eerste wereldoorlog stond geheel Oost-Azië voor de geallieerden open, ter wijl die gewesten thans door de uitge strekte terreinwinsten van Japan zijn af gegrendeld". Oost-Indië zorgt voor grondstoffen. Japan zal het daarheen leiden, dat Oost-Indië ook in de toekomst zich uit sluitend op de export van grondstoffen richt. Dit zal wel verband houden met de onlangs afgesloten ecpnomische on derhandelingen van Duitschland en Ita lië met Jafc>an. De Yankees vallen aan op hun maaltijden. De World Review maakt een vergelij king tusschen de Britsche en de Japan- sche soldaat en komt tot de conclusie, dat terwijl de laatste slechts weinig ver zorging noodig heeft, hij met veel meer fanatisme pleegt te vechten. Terzelfder- tijd oefent het maandblad scherpe critiek op sommige pochende Amerikanen uit, die veronderstellen, dat hun troepen de beste ter wereld zouden zijn, omdat de ze de beste en overvloedigste menage ge meten. „Dat is reclame voor een restau rant, maar niet voor een militair \uidt schamper de conclusie. Oosten ten onder zou gaan. Inmiddels trekt de ploeg achter het front der strijdenden zijn voren, ook in het Oosten en daar is het, dat Europa's kans op onafhankelijkheid ligt. De verschrikking van het bolsjewisme. Twee jaren van strijd tegen het bolsjewisme hebben ons nog iets geleerd. Namelijk, dat de berichten over de ver schrikking van het bolsjewisme waar zijn. Aan de waarheid der gruwelijke gebeurtenissen in het Bosch van Katyn slechts een voorbeeld van recenten datum te noemen twijfelt men thans waarschijnlijk nergens ter wereld-jneer. En men kan gerust aannemen, dat ook in de geallieerde landen velen thans glimlachen om de pogingen van Engel- sche en Amerikaansche zijde om het bolsjewisme plotseling als „salonfahig" voor te stellen. Dat men zulks ook in het vijandige kamp niet gelooft, bleek wel het beste uit de reactie, der gealli eerde en neutrale pers op de opheffing van het Komintern. Wc moeten de waarheid zien. Na deze twee jaren moet men de waar heid kunnen zien en wee het volk, dat deze waarheid niet zag, of niet wilde zien. Want gedurende deze bittere jaren aan het Oostfront, heeft de jeugd van het nieuwe Europa, dat zal opstaan uit deze baaierd van vuur en verschrikking, met haar bloed het verbond voor de toe komst gesloten. En eenmaal zal ons ge heele volk er trotsch op zijn, dat daar in het Oosten in deze twee jaren ook Nederlanders streden en sneuvelden voor de veiligheid van ons aller gezin nen en haardsteden. Ie 1< 'J Generaal op de vlucht geslage Generaal Mihailowitsj heeftl zijn bei den in de bergen van Montenegro in steek gelaten: hij vluchtte naar de kus waar hij scheep ging op een Britsche oi derzeeboot. Zijn benden liepen naar c Duitschers'over. Bommen op Italië. Het Italiaansche weermachtsberich van Donderdag meldde o.m.: De vijan ondernam luchtaanvallen op La SpezL Porto Empedocle en Catania, deed in d( ze laatste stad een groot aantal particv liere gebouwen instorten en maakt eenige slachtoffers onder de bevolking. Sjansi staakt tegenstand "tege Japan. De Chineesche provincie Sjansi hee na een strijd van zes jaar haar teger stand tegen Japan gestaakt. Twee du zend soldaten gaven zich over. De Australische regeering bijn gevallen. Het scheelde maar een haar: tegen Australische regeering werd. een moti van wantrouwen ingediend, welke me 27 tegen 26 stemmen werd verworper Een heftig debat, dat 40 uur duurdt ging aan tfe stemming vooraf. Aan het werk of naar het fron e zegt Roosevelt. Verscheidene mijnwerkers in de V.S 1c weigeren het werk te hervatten. Roose v< velt wil nu degenen, die blijven stakej\ in militaire dienst roepen. Voorbeeldige houding van he a Duitsche volk. Wanneer de Anglo-Amerikanen doo hun terreuraanvallen het moreel van he Duitsche volk meenen te kunnen brefc ken, hebben ze het mis. Rijksministe Goebbels heeft daarop nog eens met na druk gewezen in een te Berlijn gehoi den samenkomst:. Juist in de. geteisterd gebieden is het öorlogsmoreel van h< Duitsche volk boven iedere twijfel vei heven. Ons volk, aldus ^Goebbels, neem thans een houding aan, die onbuigzaa en vastberaden de vijandelijke terreu trotseert en daarmede alle speculatie van dc tegenstander reeds bij voorbaa verijdelt Thans vormt de geheele nati van boven af tot de laatste man in he j volk een hecht blok van wilskracht innerlijke standvastigheid. De ijver en dapperheid van het volk en het genii der leiding vereenigen zich met dez< voorbeeldige houding tot een der essen tieelste factoren van de zekere overwin nihg. /UID-AFRIKA In Natal zijn 62 inboorlingen in eei mijn door een ontploffing omgekomen BRAZILIË. Op de Amazone-rivier (Z -Amerika is dooi een- ontploffing een stoomboo oinnen enkele minuten gezonken 7 personen gedood of vermist BELGIE Door een ontploffing op 700 mete A' diepte in een mijn bij BeeHngen werdei 58 arbeiders zwaar gewond, 15 levens r gevaarlijk. ITALIË Italië telt buiten de veroverde ge bieden thans ruim 45 millioen inwoners Kroonprins Umberto bracht eeiic bezoek aan door luchtaanvallen geteistei 7 de plaatsen in Calabrië. IRAK. Leden van het ontbonden Iraksch leger lieten bij Bagdad een grootf spoorbrug in de lucht vliegen. Een stro| voor de geallieerden, die er een diul gebruik van maakten. MEXICO. Ex-koning Carol van Roemenië^; mw. Lupescu, die in Mexico vertoever hebben van al hun specijle rechten af stand moeten doen om een duurzan-i, veblijfsvergunmng té kunnen bêmach tigen. ♦UKKIJE. De aardbeving in Turkije heeft 1301 s dooden geëischt. En nóg moeten er lij ken onder het puin liggen. Turkije heeft: een Engelsch tijd schrift, dat foto s van het Angelsaksischi front met Turksche tekst bevatte, ver boden. ENGELAND De Engelsche Koning is weer in En geland terug. In Engeland wordt door daarheet gevluchte visschers gestaakt. In Z. Wales zijn door staking ach kolenmijnen stilgelegd. Sinds de oorlog begon zijn 18341 Anglo-Amerikaansche vliegtuigen ver loren gegaan. VEKEENIGDE STATEN. De V.S. verloren tot nu in deze oor log 90830 man en wel achtmaal zoovee vliegtuigen als Japan. Een Amerik. brigade-generaal word na een bomaanval op Duitschland ver mist. In de V.S. zijn de uitgaven vuui leger en marine gestegen lot 270 milli oen dollar per dag. In de V.S. is 21 Juni het werk ii de kolenmijnen neergelegd. 500,000 ar beiders daarbij betrokken. „Geen con- tract, geen werk", is hun leus. KUNST EN KULTUUR. O! De tooneelspeler Hein Harms is 81-j. leeftijd te Amsterdam overleden. Voorwerpen uit het bronzen en stee nen tijdperk werden opgegraven bij Tre tiscau in O. Slowakije (van 4300 jaa geleden moeten ze wel zijn). Tooneel. „Boefje", van Brusse, wen Zondag voor de 900e maal door het Am sterdamsch Tooneel opgevoerd. De kunstredacteur van het Nat. Dagblac bepleit een zachte en kalme begrafenii van dit stuk: Er moet n.l. eeh eind ge maakt worden aan propaganda voor eet opvoedingswijze, 'die met de nat.-soc. be ginselen in strijd is. We moeten voorko men, dat- kinderen tot boefjes opgroeien dat is béter dan boefjes verbeteren

Texelsche Courant | 1943 | | pagina 2