GEHERALKOMMISSAR SCHMIDT VERONGELUKT (orps Motordienst en 13 en 14 R.I. inlieten zicb melden Landwacht Nederland. WERELDNIEUWS }6c JAARGANG. No. 5767. WOENSDAG 30 JUNI 1943. TEXELSCHE COURANT 's-Gravenhage, 27 Juni. Haupt- lienstleiter en Generalkommissar z.b. V 'ritz Schmidt, die zich op een dienstreis >evond, is in Frankrijk Zaterdag 26 Juni iet slachtoffer van een ongeval gewor- jen. Hij is aan de zware verwondingen iverleden. De Hauptdienstleiter bevond zich op 'n reinreis naar Parijs. De avond vooraf- ;aande aan de dag van het ongeval ge roeide hij zich ernstig onwel en legde rich spoedig ter ruste. Reeds een jaar ge- eden had General-kommissar Schmidt mder soortgelijke ziekteverschijnselen .uitengewoon geleden. Gebleken is, dat Ie verongelukte in de loop van de nacht noest overgeven en toen hij trachtte ich fnssche lucht te verschaffen, uit de n volle vaart zijnde trein viel, alvorens :ijn reisgenooten hem te hulp konden comen. Geheralkommissar Schmidt liep daar- üj zoo zware verwondingen op, dat hij iveldra overleed. OP DIENSTREIS IN FRANKRIJK. De Fuehrer heeft bepaald, dat de ver ongelukte Hauptdienstleiter een partij begrafenis ten deel zal vallen. De Valeira werd als premier van ïire herkozen. Van 1 April23 Juni 1.1. vertrok- ?n meer dan 100,000 Fransche arbeiders laar Duitschland. De rijstrantsoenen in Br.-Indië, eeds teruggebracht op 75 pet., worden iu gehalveerd. - Italiaansche duikbooten brachten eeds 210 schepen tot zinken gebracht. Reeds meer dan 171000 Amenk. mi- ïtairen zijn tot nu gedeserteerd. Twee munitietreinen zijn in Grand lunction (V.S.) in brand gevlogen De ontploffingen duurden 4,5 uur. Voor oorlogsdoeleinden wordt een A'cg door Alaska (N.W. Amerika) aange- egd; elke dag vordert men 12 km., maai er werken ook 6000 civiele arbeiders en 10,000 soldaten aan. Over 1300 km. gaat de weg door dicht woud. Men moest 200 waterloopen overbruggen en 6500 m. rotsgrond egaliseeren. Het Britsche wereldrijk telt twee millioen leprozen (melaatschen, lijders aan lepra.) Een Turksche militaire missie be roemt op uitnoodiging van de Fuehrer deelen van het oostfront en de Atlantik- wall. In Letland werden tot 1 Jan. 1943 iijna 36000 personen het slachtoffer van het bolsjewisme. De eerste roode kool k&am Maandag te Broek op Langedijk aan de veiling. (Dagbl. v. N.H.) Oud-burgemeester Schouten, van Me- demblik, is op 80-j. leefftijd overleden. 400 kg. pluimvee werd te Den Bosch in beslag genomen, omdat er veel teveel geld voor werd gevraagd. Op een eenzaam pad bij^ 't Zand (G.) werd de 33-j. ongehuwde postbode N. Medema, terwijl hij post rondbracht, vermoord. Drie kruiken Bols kocht een man, die te Zevenbergen werd aangehouden, vóór f55 per stuk Maar er zat water in! Een werkzaam leven, gewijd aan de wedei'opkomst van het Duitsche rijk en de toenadering der Germaansche broe derschap, is afgesneden. Hij werd niet moede er op uit te gaan; met eere droeg hij het gouden eereteeken als oud-gar dist. Een trouw metgezel was hij van de in harde strijd staande Nederlandsche nationaal-socialisten. Het beeld van deze uitmuntende man. die helderheid en be slistheid van optreden aan eenvoud paarde, werd gekenmerkt door openheid en waarheid. Dit verklaart de vereering en de liefde zijner medewerkers en poli tieke medestrijders; dit verschafte hem mede het respect van zijn politieke me destanders. Een Britsche kruiser werd in de Mid denlandsche Zee tot zinken gebracht. DE ZEEVAART ALS LEVENSBEROEP. Sedert de, tijd van de groote Maarten Harpertsz. Tromp, „die v met syn stalen hart maakt Span- giens klingen stomp", hebben Neerlands zonen ter zee gevaren en als „Hoek van Europa" het recht op zee- en wereldhandel wel weten te verdedigen. In de strijd tegen wind en golven en boven dien in de strijd tegen a^e vijan den van ons continent, woidt weer het hart van staal gevormd, dat *vij allen nood/g Jjebben om Europa weer tot het leidende land in de wereld te maken. De groote traditie der Nederland den wijst ons de weg, die wij moe ten betreden, om ons deel te heb ben in de taken, welke een nieuw vereenigd Europa al zijn burgers moet stellen; de zeevaart moet weer levensberoep van onze jongens worden, de zee moet wederom onze jeugd opvoeden. Is dat dan ook nu, gedurende de oorlog, mogelijk? Ja, want de Kriegsmarine neemt elke Neder lander van onbesproken gedrag in haar rijen op en geeft hem dezelfde opleiding als ïederp Duitsche jon gen. In opeenvolgende publicaties zul len hier de mogelijkheden bekend gemaakt worden, welke beroepen en opleidingen voor ons open staan, wanneer wij gebruik maken van 't Voorrecht, tot de Kriegsmarine toe' te treden. Het bovenstaande uitknippen en bewa ren. Alle Ortskommandantufen verstrek ken inlichtingen en aanwijzingen. Op grond van de op 29- April 1943 in dc dagbladpers gepubliceerde be kendmaking van de Wehrmachtbeféhlshaber in den Niederlanden, betreffende terugvoering in krijgsgevangenschap van de voormalige Nederlandsche weer macht, worden bij deze voor aanmelding opgeroepen: Het dienstplichtig- en reserve-personeel onder de rang van officier van de volgende regimenten en alle in de jaren 1939 en 1940 uit deze regimenten voort gekomen oorlogsonderdeelen, voor zoover dit personeel in Mei 1940 in werkelijke dienst was. Bedoeld personeel moet zich melden telkens tusschen 8 en 12 uur in het „Wehrmachtlager" te Amersfoort, Zonnebloemstraat: Het personeel van het korps Motordienst en zijn oorlogsonderdeelen:t Degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1919 en wier namén beginnen nfct de letters A t.m. L op 5 Juli; degenen, die> geboren zijn in de jaren 1924 t.m. 1915 en wier namen beginnen met de letters M t.m. Z op 6 Juli; degenen die geboren zijn in de jaren 1914 t.m. 1904 en wier namen beginnen met <le letters A t.m. L op 8 Juli; degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904 en wier namen beginnen met de letters M t.m. Z op 9 Juli. In de Waterlookazerne te Amersfoort: 1. Het personeel van het 13e regiment Infanterie en zijn oorlogsonderdeelen: Degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 t.m. 1915 op„5 Juli; degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 t.m. 1904 op 6 Juli. 2. Het personeel van het 14e regiment Infanterie en zijn oorlogsonderdeelen Degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 t.m. 1915 op 8 Juli; degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 t.m. 1915 op 9 Juli. Bij de aanmelding moeten worden overgelegd het persoonsbewijs, de distri butiestamkaart en, voor zoover mogelijk, müitairc identiteitspapieren. Degenen, waaronder ook begrepen de in Duitschland werkende „grensgan- geis", voor wie een „Bescheinigung" (verklaring van onmisbaarheid) afgegeven is, moeten dit bewijs bij hun werkgever of bij de instantie, die hun belangen be-v hartigt, opvragen en bij de aanmelding tooncri. Na de melding moet de „Beschei nigung" zoo spoedig mogelijk weder aan de werkgever resp. de instantie, die de belangen behartigt, worden teruggegeven. De werkgevers zijn verplicht degenen die zich moeten melden, daarvoor in de gelegenheid te stellen "en hun het loon (salaris) gedurende de verzuimde tijd uit te betalen. De Ned. Spoorwegen verleenen aan alle voor de aanmelding opgeroepen personen vrij vervoer derde klas. Degenen, die tot aanmelding verplicht zijn, moeten zich hiervoor vervoegen aan de 'loketten, c.q. bij de stationschef, van h£t station van vertrek. KLEEDING. Voor zooveel mogelijk uniform, anders burgerkleeding, dringend wordt aangeraden daagsche en Zondagsche kleeren, wollen dekens, ondergoed, extra schoeisel, alsmede kookgerei en lepel mede te brengen. De gezamenlijke bagage mag niet meer bedragen dan twee normale handkoffers. Van aanmelding zijn vrijgesteld personen, die zich op 25 Mei 1943 voor de „Arbeitseinsatz" in Duitschland of in de door de Duitsche weermacht bezette ge- bicden buiten Nederland bevinden. Wie geen gevolg geeft aan de oproeping van de Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden, of zich op andere wijze aan de terugvoering in krijgsgevan genschap tracht te onttrekken, moet rekenen op de STRENGSTE maatregelen. Dit geldt ook voor personen, die de betrokkenen bij dergelijke pogingen steunen. Gisternacht werd bij een terreur - aanval op Keulen ook de beroemde Dom zwaar beschadigd. De bevolking leed ver liezen. Bommen op Horn (Australië). Na geruime tijd van rust heeft de Noordkust van Australië weer £pns aan een zware luchtaanval bloot gestaan. Horn, een steunpunt van de Britsche luchtmacht, werd door een omvangrijke formatie Japansche vliegers zwaar ge bombardeerd. Domei maakt melding van een schitterend succes. De Duitsche tank wint het van- alle andere. Rijksminister Speer heeft persverte genwoordigers in de gelegenheid gesteld kennis te maken met veroverde vijande lijke tanks. Zij kregen Amerikaansche tanks te zien; de modernste daarvan moeten een zeer opmerkelijke gevechts kracht bezitten; de 30-tons Sherman tank kan zonder voorbehoud „goed" worden genoemd. De Sovjets hebben alle bruik bare oplossingen, onverschillig waa#r zé die aantroffen, bij elkander gestolen en maken zelfs van Duitsche motoren en onderdeden gebruik De Sovjettank, ge merkt T-34, moet .een bruikbaar type zijn, maar. dat alles zinkt in het niet, vèrgeleken bij de Duitsche „Tiger". Deze tankreuzen overtreffen allés, wat er <^p dit gebied fis gebouwd. Italië dag en nacht paraat. De luchtoorlog aan het zuidelijk front neemt steeds grooter omvang aan. - Het gaat er om. wie daarin de sterkste zal blijken. Intusschen houden de Italianen twee oogen in het zeil om iedere po ging tot een inval in de kiem te smoren. De dag, waarop het tot een uitbarsting zaf komen, nadert. Aan de noordkust van Afrika moet een groote legermacht zijn samengetrokken; men spreekt van het le, 8e, 9e en 10e Britsche en van het 5e Amerikaansche leger. Daarbij hebben een Grieksch en een Poolsch corps en een groep Gaulvstische strijdkrachten met elkaar, naar men schat, een leger zich aangesloten. Die'soldaten nu houden zich niet allen in Tunis op; ze hebben hun tenten opgeslagen over een front van ve le duizenden km.; 'het strekt zich wel uit van Tunis via Tripolis en Benghasi tot Alexandrië en Beiroet. Dit verklaart ook de luchtaanvallen van de Spil op de ha ven van Jaffa! De Thyrreensche wal,de eilanden Si cilië, Sarlinië en Corsica zijn in uitste kende staat van verdedigng gebracht. Een landing aan de oostkust van Italië moet* uitgesloten worden geacht, daar Korfoe de toegang tot de Adnatische Zee volkomen beheerscht. Aangenomen wordt, dat de vijand bij een eventueele aanval op groote schaal van parachutisten gebruik zal maken. DaarSp is het thuisfront natuurlijk inge steld. Verder is niet alleen te land maar ook' ter zee een wijdvertakt net van luisterposten uitgespreid; overal, we meldden het reeds, beschikt men over uiterst gevoelige luisterappraten, welke meest door oorlogsblinden worden be diend. èoodra merr onraad bespeurt, komt het heele betrokken militaire' appa raat in actie: vliegtuigen, mobiele troe pen. afweergeschut.dat voor een deel langs de spoorwegen in de kortst mo gelijke tijd kan worden verplaatst naar het terrein* waar men er de grootste be hoefte aan heeft. Dag en nacht houdt men langs de gansche kust, op zee en in het binnenland, de wacht, nauwlettend acht slaand op al hetgeen een aanval zou kunnen inleiden. SCHOENENBEURS. De N.V D. geeft tot het ruilen van schoenen gelegenheid rhorgenmiddag \an 45 uur (Raadhuis). DE ZON. Wo. 30 Juni op 6,23; onder 23,04 DE MAAN. Wo. 30 Juni op 5,15; onder 20,59 Nieuwe Maan: 2 Juli 15,44. HOOG WATER OP .TEXELS REE. Wo 30 'Juni 8.56 en 21.20 Do. 1 Juli 9,40 en 22,01 Vr. 2 Juli 10,20 en 22,39 Springtij 4 en 19 Juli. LOONEN AARDAPPELROOIERS. De Gemachtigde voor de Arbeid deelt mede: 1 De loonen van het rooien van vroege aardappelen hebben ten opzichte van het jaar 1942 geen verhooging onder gaan. Krachtens Besluit van de Secr. Gen. van het Dep. van Sociale Zaken van 31 October 1942 is het betalen van hoogere loonen dan in 1942 zijn uitge keerd, verboden, tenzij men van de Ge machtigde voor de Arbeid toestemming heeft ontvangen tot het betalen van een hooger loon. Dit geldt voor alle geval len, zoowel indien een weekloon is vast gesteld als wanneer per gerooide regel wordt betaald. Vanwege de" Gemachtigde voor de Arbeid zal op de handhaving van dit loonpeil strènge controle worden uitgeoefend, waartoe medewerking van alle betrokken instanties is ingeroepen. Overtreding van de bovengenoemde voorschriften kan slechts leiden tot ver storing van de noodzakelijke arbeid en tot onaangenaamheden voor betrokke nen. Indien blijkt, dat bij handhaving van het bestaande loonpeil niet voldoen de arbeiders kunnen worden tewerkge steld, dient men zich in verbinding te stellen met het Bureau Oogstvoorziening te 's-Gravenhage, hetwelk voor de op lossing van deze moeilijkheden zal zorg dragen. i Bommen op oliedepots. De Sovjets hebben zware schade gele den door bommen, welke Duitsche vlie gers Zondagnacht op groote olieopslag plaatsen te Astrakan aan de mond van de Wolga lieten vallen. Hongeroproer in Syrië. In Syrië zijn ernstige onlusten uitge broken als gevolg van de daar heerschen- de hongersnood. Toen de opstandelingen het vuur op een trein openden, werden wel 920 personln gedood. Belgen in Britsche dienst. Een vierde deel van de in Britsche diénst varende Belgische zeelui is reeds omgekomen\ Dit wordt door het Belgi sche emigrantencomité te Londen beves tigd. De Britsche geestelijken en de terreuroorlog. „Het is onzin de burgerbevolking bij het bombardeeren te ontzien....". Dit oordeel, dat dus nperkomt op een goed keuren van het maar raak bombardeeren is onlangs afgedrukt in een Britsch ker kelijk orgaan, het blad van de High Church! Dat het geen „slip of^the pen" was, blijkt uit een uitlating van dé Aartsbisschop van York, die eveneeps de lucht-piraten de handen boven.'t. hoofd houdt.; hij noemt die luchtterreur het „kleinere kwaad", dat nu eenmaal be dreven moet worden om de kracht van het Britsche leger op peil te houden. Of die heeren daar ook diep gezonken zijn. De Anglo-Amerikanen verloren in het tijdvak 1-26 Juni bijna 500 vliegtuigen. Vrijdagnacht vielen Britsche bommen werpers West-Duitschland aan, waarbij in het bijzonder Wuppertal-Elberveld en Remscheid met talrijke bommen werden geteisterd. De bevolking leed zware ver liezen. Vrijdagmorgen herhaalde de vijr and zijn aanval, daarbij door een dicht wolkendek beschermd. Onmiddellijk ste gen Duitsche jachtvliegers op, die de aanvallers tot de strijd noopten; dé bom menwerpers hebben hun bommen toen lukraak laten vallen boven kustgebied en open zee; 25 zware vijandelijke vlieg tuigen werden neergeschoten. Zaterdagnacht was in het bijzonder de stad Bochum het doelwit^ van de terro risten; bijna alleen de Duitsche burger bevolking werd het slachtoffer. Uit zicht hadden de bommenwerpers niet: ze vlogen boven het dichte wolkendek; luk raak lieten ze hun bommen vallen. Drie ziekenhuizen kregen zware schade; ook werd een weeshuis getroffen, waarbij minstens 40 kinderen de dood vonden. Tegenover de vernietiging van 56 yij- andelijke bommeqwerpers staat het ver lies van acht Duitsche maehir^s. Met el kaar zijn van 1-26 Juni nu reeds bijna 500 vijandelijke vliegtuigen neergescho ten boven Duitschland en het bezette ge bied. Daar komen nog bij de verlièkeYi. welke de vijandelijke luchtmacht op. de andere "fronten in dit tijdvak zijn toege bracht. Van bevoegde zijde wordt medege deeld! dat, Nederlanders, die zich aan melden voor de Landwacht Nederland, ingevolge verlangen van de leider der N.S.B. van hun tegenwoordige werkge vers- hun loon of tenminste een deel van hun inkomen uit arbeid van totdusver gedurende hun diensttijd doorbetaald moeten krijgen. Voorzoover een bedrijf niet in staat is, het loon verder te beta len, neemt de Fürsorge-offizier der Waf- fen SS ondersteuning en zorg voor de familieleden op zich. In elk geval be houdt een lid van de Landwacht Neder land na volbrenging van zijn diensttijd recht op zijn arbeidsplaats. Voorzoover de Fürsorge-offizier der Waffen-SS de ondersteuning overneemt, gelden de vol gende richtlijnen: De vrouwen van leden van de Land wacht Nederland, die tot nu toe tot 150 gulden per maand hebben verdiend, ont vangen een ondersteuning van maande.- lijks f65; voor elk kind tot 16 jaar wordt per igpand f 21 betaald. De Für sorge-offizier der Waffen-SS neemt ver der de betaling van» de huur over. Boven dien worden de premies van de loopen- de verzekeringen geheel vergoed. Dit be treft levensverzekeringen, ziekteverzeke ringen, uitkeeringen bij overlijden en brandassuranties. Verder wordt voor kinderen boven 16 jaar, voorzoover hun opvoeding nog riiet is voltooid, een uit- keering van f 36 p. maand per kind ver- leepd. Kinderen onder 16 jaar, die niet in gezinsverband leven, die echter aan spraak op ondersteuning hebben (buiten echtelijke kinderen) ontvangen eveneens een ondersteuning tot f 36 permaand per kind. De familieleden van een lid van de Landwacht Nederland ontvangen extra levensmiddelenkaarten en brandstof- kaarten, voor zoover dit lid van de Landwacht Nederland geheel of gedeel telijk kostwinner was Leden van c^e Landwacht Nederland VIJANDELIJKE BOMAANVAL AFGEWEERD. Het afweergeschut van de vaartuigen die de koopvaarders convoyeeren en dat van de koopvaarders zelf zorgen er voor, dat toevoer naar fret front geen stdgnatie ondervindt. De vijand moet op groote hoogte van koers veranderen; zijn bommen vallen te water zonder doel te treffen. (Hager, Atl.-Sch.) Japan klaar voor de strijd. Japan heeft zijn steunpunten in Oost- Azië uitnemend versterkt en zich daar mee ingesteld op de toename van de luchtoorlog, welke te wachten is. Wie zal straks het luchtruim beheerschén? Eü wie de zee? Op goede\teunpunten zal het daarbij aankomen. Op grond van de successen, tot nu door de Japansche strijdkrachten bevochten, ziet Tokio de uitslag met vertrouwen tegemoet. ARBEIDSINZET STUDENTEN. Over de arbeidsinzet van niet inge schreven studenten wordt van bevoegde /ijde het volgende meegedeeld. Studenten, die voor het studiejaar 19423943 niet zijn ingeschreven, doch vroeger wel de colleges volgden of een academisch examen hebben gedaan, wor den in de gelegenheid gesteld de loyau- tqitsverklaring af te leggen, 'tnits zij dü jaar of het volgende jaar examen doen. Zij moeten zich dan Schriftlijk aan het Departement van Onderwijs te Apel doorn, afd. Hooger Onderwijs melden, mei volledige opgave van naam, voor naam en adres en mededeelen voor welk studiejaar en bij welke universiteit of hoogeschool zij het laatste waren inge schreven. Studenten, die de studie heb ben onderbroken, moeten eerst de loyau- teitsverklanng onderteekenen. TWEE DUITSCHE MATROZEN TER AARDEBESTELD. Op Kriegerfriedhof te Den Burg is de zer dagen 't stoffelijk overschot teraarde- besteld van twee Duitsche matrozen, Bcesel en Leber genaamd, die op het Texelsche strand waren aangespoeld. Op de doodenakker speelde een militair mu ziekcorps ..O Kopff voll Schmerz und Wunden" en ,,Jesus mein Zuversicht". Kameraden van de marine lieten de kis ten in de groeve neer. Daarop hield een Lintergefreiter van de marine, die in de burgerlijke maatschappij een kerkelijke ambt bekleèdt, een korte toespraak, waarin hij op de offervaardigheid van de gestorven kameraden wees. Hoe zeer ook het verlies wordt betreurd, toch blijft een groote-troost, aldus spreker. Wij wek ten immers, dat onze Heer en Heiland, Jezus Christus, hun het eeuwige leven zal geven, zoo zij in Hem gelooven. Met het bidden van het Onze Vader werd be sloten. Daarop werden kransen neerge legd door de Ortskommandant, marine officieren, de burgemeester van Texel en 2 zusters van 't Duitsche Roode Kruis. Onder het spelen van „Ik had een Wa penbroeder" werden door een vuurpelo- lon drie salvo's gelost. Diep onder de indruk verliet men de begraafplaats. J De tegen K. Muller en J. Haije te Hei- no uitgesproken doodvonnissen zijn vol trokken. Ook de jood E. Pachter, te Am sterdam is ter dood gebracht en wel we gens verboden bezit van wapens. De Nederlandsche Bank zal ingang 1 Juli rechtstreeks ondergeschikt zijn aan de Rijkscommissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied. die grootere inkomens hebben gehad, krijgen ook dienovereehkomstig groote ondersteuningsb^dragen uitbetaald. Wanneer egn lid van de Landwacht Nederland tot nu toe zijn ouders voor het grootste deel heeft ondersteund en voor hun voeding heeft gezorgd, dan kan een kostwinnersvergoeding worden uitbetaald van f60 lot f90 per m^and Bovendien kan in bijzondere gevallen 'n huurtoeslag worden verleend. De Landwacht Nederland, is een troep, die onder leiding van Duitsche en Ne derlandsche kameraden slechts Neder landers omvat, die in het kader van de Waffen^SS zijn bestemd voor de verdedi ging van het Nederlandsche grondge bied. Aanmelding voor de Landwacht Nederland kan tijdens de keuringen of bij het SS-Ersatz-Kommando Niederlan- de, Den -Haag, Korte Vijverberg 5, ge schieden. Nederlanders, die verplicht zijn tot aanmelding voor de arbeidsinzet in Duitschland, kunnen zich aanmelden vopr de Landwacht Nederland en zijn tijdens "hun diensttijd vrij v. d. arbeids inzet.

Texelsche Courant | 1943 | | pagina 1