(toerde brom NOBLITO bollenrooiers II Motordienst Texel - Alkmaar een huishoudster bollenrooiers Neem n akkertje 't Erfenishuwelijk ALLE HENS AAN DEK H.W. Zegel DAMESSALON ALLE ZATERDAGEN GESLOTEN Gemengd Nieuws E DOUWE EGBERTS dev mensel»l»cid Dat is rantsoenen stelen! -# Wegens overgroote drukte is de KAPSALON GEBR. EELMAN. Deurwaarder PRINS Wuys vaart iedere Maandag naar Alkmaar Iedere Woensdag van Alkmaar. J. ZUIDEWIND Dz., Warmoesstr. 73 DE MAGNEET Tomaten met vleesthvulling 4 tomaten 50-100 gr. gaar vleesch, 1 dL. water, l/t dL. melk of ondermelk, (aromablokje), ui, bieslook of peterselie, wat boter of vet, 1 lepel bloem of gemengd meel. - De tomaten wasschen, een klein kapje er af snijden, uithollen en van binnen met zout (en peper) bestrooien. In wat vel of boter wat fijn gesnipperde ui lichtbruin bakken het in kleine blokjes gesneden vleesch erbij doen. Dan het water toe voegen en dit aan de kook brengen (aro mablokje erin oplossen) en het vocht binden met de aangemengde bloem of 't meel. De melk en de fijngehakte peter selie toevoegen Deze vulling in de uit geholde tomaten doen en de kapjes er weer op leggen. De tomaten in een vuur vast schoteltje of emaille schaaltje zet ten, bestrooien met wat paneermeel of beschuitkruim en een paar klontjes bo ter er op leggen. Het gerecht in de oven gaar laten worden Deze gevulde toma ten kunnen we heel goed eten samen met aardappelpuree en groente, bv. kropsla. Er is dan geen jus noodig en er wordt maar weinig vleesch gebruikt VOLKSKUNDE. Bij de Katholieken in de Streek is het nog gewoonte een zwart houten kruis te zetten ,voor het huis, waar iemand is overled'èn. De begrafenis heeft voor de middag plaats. De Protestanten hangen een zwart lint rond de voordeur, dat naar de leeftijd van de overledene, lan ger of korter was. Ook in Enkhuizen was dit gebruikelijk. Oudtijds werd de kist op de schouders grafwaarts gedragen; overleden kraamvrouwen droeg men on der de hand; soms hing men dan een wit laken over het zwarte doodskleed. In andere plaatsen, bv. in Andijk en Hoogwoud zette men, mogelijk wel in verband met de grootere afstanden, de kist op bossen stroo op een boerenwa gen, terwijl de vrouwen, gekleed met zwarte huiken, op de kist plaats namen. Ook bestond nog de burenplicht, waarbij de buren de overledene aflegden, aan zegging deden, de kist sloten en als dra gers fungeerden. (Uitvoeriger in: Geschiedenis van West-Friesland, door C. Kerkmeyer-De Regt, welk boekje pas is verschenen). WAT KONIJNENHOUDERS MOETEN WETEN. 4. Elk levend wezen heeft behoefte aan water. Ook konijnen. Voor een deel kun- zij dit in hun voedsel vinden. Maar wan neer hun voer niet erg saprijp is, ver dient het aanbeveling de dieren van tijd tot tijd frisch niet te koud water te geven. 5. Versche kruiden zijn voor een ko nijn 't beste voer. Gekookte aardappe- schillen zijn een goed krachtvoer. 6. Roode en witte kool en andere heel vochtrijke groente niet te veel geven. 7. In de zomer zooveel mogelijk hooi van allerlei kruiden voor de winter be reiden. In bossen gebonden in de wind laten drogen (niet in felle zon). HISTORISCHE NOOTJES. De zusters A. en G. Meijer, te Amster dam aan het Wilhelminagasthuis ver bonden, werden Maart 1920 tot wijk verpleegsters alhier benoemd. De Weezenplaats werd Nov. 1918 voor f3325 p. j. aan de heer J. P. Bremer ver huurd; De Kamp voor f 3850 p. j. aan de heer M. Zuidewind Dz. Kerkelijk leven. Jan. 1919 Het voor stel van de kerkeraad der Doopsgezinde gemeente Burg, Waal en Oosterend om de gemeente in tweeën te splitsen, niet aangenomen. Visscherij. Allan schreef in 1856: „Er is op en om Texel overvloed van visch Deze wordt in bunnen of karen levend aangebracht en op de afslag, aan de Vischmarkt te Den Burg (de naam Visch- markt herinnert daar thans nog aan), verkocht. Inzonderheid munten schel- visch, schol en tong uit. De Roggesloot levert zeer lekkere bot op. Omstreeks 1780 werd in Waalenburg baars gepoot, welke visch daar zeer menigvuldig is Ook levert Texel snoek, voorn en bra sem op". FEUILLETON Oorspronkelijke Nederlandsche roman door HENK VAN HEESWIJK 29.) Nu zat Jo beneden in de voorka mer, bij het licht van een schemerlamp te lezen. Maar haar gedachten waren niet bij haar boek. Als ze alleen was, moest ze steeds aan Wim denken. Tel kens was ze opnieuw in tweestrijd: Wim of Kees? Haar hart zei, dat het Wim moest zijn, maar haar gezond verstand weerlegde dit en besliste ten gunste van Bijna niet In staat uw dage- lijksch werk te doen? AKKER TJES zullen u weer spoedig en heelemaal kunnen opknappen. Klaag daarom niet, maar De Nederlandsche Pijnstiller RECENSIES. Het Kind, Maandblad voor ouders en andere opvoeders van kinderen boven 7 jaar. Uitg. N.V C. A. Spin en Zn., Am sterdam. Het Julinummer opent met een artikel van H. G. Cannegieter over trouw en ontrouw in het kinderleven; de hoofd-redactrice, J. Riemens-Reurslag, bespreekt de tuchteloosheid van de jeugd; zij roept op tot samenwerking om de jeugd een levenskans té geven en haar vrijheidsdrang in goede banen te leiden. C. Wilkeshuis behandelt de taak van de moeder in deze tijd, M. G. Schenk vraagt aandacht voor het spoorwegon- derwijs (Weet u, dat iedere school een les kan aanvragen bij de reisagent van de Ned. Spoorwegen?) Het voor- en te gen van schriftelijk onderwijs wordt door C. Wiedhaup uiteengezet, H. Frese schrijft over doél en inrichting van de vacantieschool te Bussum. Lien Kesler- van Twisk vertelt bij goede foto's hoe we zelf een schimmenspel maken. Ver der nog belangwekkende mededeelingen in de rubriek „Aan de orde is.en Boekbespreking. Een maandblad, dat zijn geld waard is' (G. Joh. Duinker). Om een kleih^ambt te verkrijgen, doet men verre reizen; voor het eeuwige le ven verzet men nauwelijks de voet. Eenige beruchte Ossenaren werden in een werkkamp te Ommen ondergebracht Van de PTT is veel bestellersperso- neel in Duitschland werkzaam, doch allen in hun eigen beroep. Zuinig zijn niet scheermesjes. De een heidsmesjes konden wel eenige tijd op zich laten wachten. Dokter Lubberman uit Ter-Apel werd, terwijl hij op een motor zat, te N.-Weer- dinge door een tram doodgereden. Bij de vervaardiging van kachels en haarden moet iedere verfraaiing achter wege blijven Een met tbc besmet rund werd uit 'n wei te Berkel gestolen en in een garage te Tilburg geslacht. Bij het kersenplukken is te Oirschot een 34-j. landbouwer uit 'n boom geval len. Een paar dagen later is hij overle den. De bliksem sloeg te Vierlingsbeek, N - Br., in een wagen met hooi, dat in vlam men opging. Het paard voor de wagen werd gedood. (De Echo.) Bij de Rijkspostspaarbank is eerste helft 1943 122 millioen gld. meer "inge legd dan terugbetaald (eerste helft vorig jaar 25 millioen). Dank zij de Ned. Volksdienst konden weer 800 kinderen uit Nederland 6 heer lijke weken te Weenen en omgeving doorbrengen. VOOR DE JEUGD. KAMER 13. 35. Terwij* onze vrienden zo met over ste Ferara in de kamer van de rector stonden, stoimden Maria en Carmen binnen: „Vader", riep Carmen, „kijk nu toch eens, wat wij gevonden hebben". Ze liet een kistje zien. „Toen de jongens vertrokken waren", zo lichtte Carmen toe, „zijn wij naar de schat van de Blauwe Paters gaan zoeken. Die moest hier, volgens de overlevering, toch ver borgen liggen7" (Wordt vervolgd.) Teek Arch. T.C. Prijsraadsels komen er weer tegen de winter. Geniet nu zoveel als je kunt van de heerlijke natuur. De tot nu verwor ven kruisjes in mijn prijzenboek houden hun waarde! Een fijne vacantie toege wenst door Jullie OOM KO. Kees. Hij was tenslotte haar man. Dat nam niet weg, dat steeds maar weer Wim's verwijtende blik voor haar geest zweefde. Droómerig tuurde ze naar buiten; de luiken waren nog niet dicht en zoo kon ze op de laan zien, die voor het huis liep Een fiets kwam aan en stopte voor het hek. Zeker de post, dacht ze, of de krant Maar het avondblad lag reeds op tafel en de post kwam zelden of nooit aan. Ze stond op, om te kijken wie er het pad kwam oploopen en tot haar schrik ont dekte ze, dat het Wim van Laar was Vlug liep ze naar de voordeur om te voorkomen, dat hij zou bellen en Kees wakker zou worden. Daar was ik weer eens, begroette hij op zijn eigen, nonchalante manier Ze loosde hem de voorkamer binnen, maar liet de deur open staan. En toen spraken ze met elkander Waar het van gekomen was, wist Kees zich later niet meer te herinneren, maar opeens was hij weer wakker geworden, klaar wakker. Hij keek rond, maar Jo was er niet. Van beneden uit klonken stemmen. Aanvankelijk schonk hij er geen aandacht aan, maar toen hij be merkte, dat het zijn vrouw was en de ander een man, luisterde hij oriwillek&u- rig. De man sprak luid en bleek boos te zijn. Toen hoorde hij z'n vrouw spreken Door de geopende deuren klonken de woorden in het stille huis duidelijk en klaar. Spreek niet zoo hard, Wim, want TER NAVOLGING! Door de burgemeester en de dorpsboe- rerleider van Twisk is een vrijwillige ar beidsinzet van de middenstand georgani seerd. Ten gemeentehuize werd een bij eenkomst gehouden, waartoe gemeente- personeel, bakker, winkelier, renteniers, enz. persoonlijk waren opgeroepen. Dorpsboerenleider Zijp wees vooral op de noodzaak van de vergrooting van het gemeenschapsgevoel. De resultaten der besprekingen waren, dat alle aanwezigen hun vrije uren ter beschikking stelden om op oogstdagen, als het nijpende te kort aan arbeidskrachten zich deed ge voelen, mede te arbeiden. Zoo kan men thans, nu het werk met het koolzaad voor de vetvoorziening veler handen vraagt, naast de boer en zijn arbeider, meisjes, politie^ schilder, monteur, sla ger, caféhouder enz. allen op het land aan het werk zien, geleid door begrip van lotsverbondenheid en plicht en ge meenschapsgevoel. Een mooi voorbeeld, dat in de nood dezer tijden de burger moed kan geven, dat laat zien, dat waar een eensgezinde wil is, ook de weg gevonden wordt om moeilijkheden het hoofd te bieden. Een voorbeeld, waaruit een geest van aan pakken spreekt, uitstekend geschikt om de moed te stalen, de wil te scherpen en het besef te verdiepen. Mogen velen dit navolgen in het be lang van ons volk en van henzelf.(LSPD) HINDERWET. De Burgemeester van Texel, ter waar neming van de taak van Burgemeester en Wethouders dier gemeente, brengt tei openbare kennis, dat ter gemeentesecre tarie ter inzage ligt een verzoek met bij lagen van den heer A. Dros Cz., te Den Burg op Texel om vergunning tot het oprichten van een opslagplaats voor jachtpatronen in de kantoorruimte van het perceel, gelegen te Den Burg, Schil- dereind no. 56, kadastraal bekend ge meente Texel, sectie D, no. 2939. Op Woensdag 4 Augustus a. sdes middags 12 uur, zal ten raadhuize der gemeente gelegenheid bestaan om be zwaren tegen de inwilliging van dit ver zoek in te biengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, ter secretarie der gemeente kennis ne men van de ter zake ingekomen schriftu ren. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat tot beroep ge rechtigd zijn de aanvrager van de ver gunning of de concessionaris en de in persoon of bij gemachtigde op de in ar tikel 7 der hinderwet bedoelde zitting verschenen belanghebbende Texel, 21 Juli 1943. De Burgemeester voornoemd, C. KEIJSER Hz., Lo.-B. De Gemeente-secietaris, JONKER. TIJDENS DE VORIGE WERELDOORLOG. Als veevoer werd ook van gedroogde boombladeren gebruik gemaakt (Juli 1918). Politie. De politiebureau's te Rotter dam kwamen Juli 1918 voor arrestanten plaats te kort. Daarom werd voor hen een arrestantenschip ingericht. Fruit was Aug. 1918 schreeuwend duur. In het Westland betaalde men voor een mandje pruimen V/i ct. per pruim, voor peren wel 73 ct. per stuk. De doktoren te Utrecht verhoogden Ju li 1918 hun tarieven. Zij, die met een ad vies per telefoon tevreden waren, be taalden de helft van de prijs. Kattenvleesch. Juni 1918 reisden „kooplui" in Friesland het land af, om katten te koopen. Te Valom weigerde 'n boerin haar poes, waarvoor f 6,- werd geboden, af te staan. De volgende dag was ze haar toch kwijt. hij slaapt op het oogenblik en hij heeft slaap noödig. Ik heb je de vorige keer al gezegd, dat je hier steeds welkom bent, maar dan als vriend, desnoods als oud jeugdvriend en verder niet. Je hebt zelf onze verloving verbroken en het recht hernomen vrij te zijn. Dat houdt ook in, dat ik mijn vrijheid herkreeg. Nu ben ik getrouwd met een man, die ik hoog acht en die mijn genegenheid waard is. Ik wil hem niet bedriegen, on der geen voorwaarde, want hij is goed voor me. Maar je hebt me nog nooit gezegd, dat je hem lief hebt. sprak de mannen stem. Liefde, antwoordde zijn vrouw. Wat is liefde. Ik heb van jou gehouden en ik houd nu van mijn man, misschien op 'n andere manier, dan ik van jou gehou den heb. Dat is een leugen, weerlegde de mannenstem, je houdt niet van je man, je houdt alleen van mij. Onze lieffde is van kind af aan gegroeid en zoo diep in ons beiden geworteld, dat ze niet uit te roeien is En al ben je nu de vrouw van een ander, je zult nooit kunnen ont kennen, dat je alleen van mij houdt en van niemand anders. Kees luisterde met spanning, een ant woord kwam er niet. Wanneer hij zijn vrouw op dit moment had kunnen zien, had hij, evenals de andere man, ontdekt dat ze innerlijk een zware strijd voerde. Waarom antwoord je nu niet? vroeg de mannenstem, beneden in de kamer en gediplomeerd Opticien WO KONINGSTRAAT 73. DEN HELDER. Telefoon 279. i6c Brillen naar ieder voorschrift worden terstond vervaardigd. Barometers - „Zeiss" Prisma- kijkers, „Zeiss" Punktal- qlaxen. Electrische brillen-slijperij en reparatie-inrichting. Leveranties acm de ziekenfondsen. TH EESURROGA AT TABLETTEN komt echte thee nahij M'n zuster /ons had laatst woor den met d'r man Een echte goeierd, maar met weinig begrip voor de distri butie. „Hij wil iedere dag een glaasje melk en óók nog pannekoeken, en dat kost toch óók melk7" vroeg lans. Ik heb haar toen gauw verteld, dat /e de lekkerste pannekoeken bakt met MINA BAKGRAAG SPREEKT: i,ow°er\„ „dC00" EEN „PE|A" PRODUCT Hij helpt arme buurtgenooten aan een voorschot. Als onderpand neemt hij de stamkaarten van hun gezin Als ze niet op tijd terugbetalen, verkoopt hij de bescheiden die hij er op haalt. Een winstgevend, maar schandelijk bedrijf. Wilt U medeplichtig zijn door bonnen van hem te koopen Neen Publ. v/h Oep v Handel, Nijverheid en Schc;pv., t.b.v.h. C.D.K. GEVRAAGD doorxM. BAKKER Pz., De Hoogte. HUWELIJK. Eenzamen van alle ran gen, standen en leeftij den, wendt u allen tot Nederland's grootste Bemiddelingsbureau met uitgebreide relaties door geheel Nederland, ook in de boerenstand. Tallooze tevredenheids betuigingen liggen ter inzage. Inlicht, schriftel. en mondeling. Bureau „HOLLAND", Am sterdam W„ Admira- lengracht 219. HOUDT MAANDAG in Hotel De Lindeboom van 11 tot 2 uur zitting Verkoopingen, Behandeling van pachtzaken, Incasso's. Goederen worden afge- gehaald en bezorgd door 't Is maar een weet. Koopt in. GEVRAAGD: boerendochter of juf frouw uit den boeren stand (N.H., G.G of Doopsgez.) lusschen 25 40 jaar bij man alleen, van middelb. leeftfijd (niet onbemiddéld) op z. g.a.n. boerderij. Goed kunnende koken en naaien. Brieven onder no. 164 aan adv. bur. His Wilms, Hippolytus- hoef, Wieringen. GEVRAAGD M. H. ZIJM, Den Burg boven in het bed vroeg een andere man nenstem, heel zacht: „waarom antwoord je niet?" De strijd in de vrouw duurde kort. Ze vergat alles om zich heen, ze vergat, dat ze een vrouw was, die haar woord gegeven had aan de man, waarmee ze getrouwd was en het was de beeltenis van Wim, die zegevierend uit deze strijd kwam. Desondanks bleef ze zichzelf, want het was een nederlaag en een over winning tegelijk, toen ze zacht, maar toch verstaanbaar voor Kees, antwoord de: „Je hebt gelijk, Wim, ik houd nog steeds van jou. In deze maanden, dat ik getrouwd ben, heb ik getracht jou uit. m'n leven te bannen, maar ik heb het niet kunnen doen. Het is zoo: onze liefde is van jongs af aan gegroeid en is onuit roeibaar. Ik houd van jou, zooals een vrouw slechts eens in haar leven een man kan liefhebben. Maar toch moet ik je uit mijn leven wegbannen en je moet gaan en niet meer terugkomen. Ik ben getrouwd en mijn man wil ik niet be driegen. Daarvoor is hij steeds te goed voor mij geweest. Hij heeft recht op mij en nu hij ziek is, des te meer. Ik houd ook van hem, doch op de manier, zooals een zuster haar broer lief heeft. Ik moet naast hem door het leven gaan, want dat is mijn plicht en ik zal goed voor hem zijn, want ook dat is mijn plicht. Ver geet, dat wij elkander liefhebben, Wim, en ga nu, want je weet, dat mijn hart breekt (Wordt vervolgd.) VAN DE BOEKENPLANK. |!]|f|||||f 'Voorhanden in Boekhandel Parkstraat.) JoTian de Witt, door Joh. Theunisz., met portret. Geb. f 2,60 Bergers. Uit de geschiedenis van het Nederlandsche bergingswezen, door C. d. Hin Heel veel ill. Luxe uitgave. Geb. f4,10. Tot ziens, Suzanne, door B Brehm. Het leven van een jong meisje. Geb. f4,95. Rosarium, door C. M. van Hille-Gaer- thé. Geb. f 1,25. Wie is J. H. Oldenbroek? door Horst Alm. Amsterdamsche speurdersroman. Geb. f 1,85. (Ligezonden Mededeeling). HYGIENE EN VEILIG HEID. 521. Kinderstuipen. Het patiëntje rus tig laten liggen. Op het hoofd desge- wenscht koud-water-omslagen leggen. Als regel bestaat er geen enkele reden tot ongerustheid, tenzij een ernstige her- senaandoening de oorzaak blijkt te zijn. Meestal moet er voor ontlasting gezorgd, worden. De arts zal na zoo'n aanval de voeding van het kind regelen. (Dr. F. W. van Haeften). P1429/1. Verantwoordelijk voor de geheele inhoud: G Joh. Duinker. Plaatsvervanger J. de Waal, Den Burg Uitg. en Drukkerij Fa. Langeveld 40 Do Rooij, Den Burg. Texal

Texelsche Courant | 1943 | | pagina 4