pssolini afgetreden. Echt iets voor flinke jongens! Terugvoering in krijgsgevangenschap. Texelsohe Berichten BINNENLAND" 16c JAARGANG. No. 5775. WOENSDAG 28 JULI 1943. TEXELSCHE COURANT Een maand in een weersportkamp, dat is iets, waar elke flinke jongefi naar verlangt. Ochtendgymnastiek te midden der bergen, tochten in de omgeving veldspelen tezamen met jongens uit Denemarken, Vlaanderen, Walonië, Noor wegen en Duitschland, kaartlezen en met kompas werken, dat zijn allemaal din gen, waar je een jongen van Jan de Wit voor kunt vinden. Deelneming aan een weersportkamp kost geen cent, je werk gever moet je vrij geven en je loon door betalen, ook de scholen moeten hiervoor vrij geven. De maand in het weersport kamp mag niet van je gewone vacantic worden afgetrokken. Vraag het de jon gens, die er al geweest zijn, hoe het ze is bevallen. Laat Jan Salie maar thuis blijven, meld je vandaag nog bij een der volgende aanmeldingsbureaux: Spaarne 94, Haarlem; Amsterdam: Willemspark weg 186. Koning-Keizer heeft maarschalk Badoglio tot zijn opvolger be noemd, die in een manifest heeft verklaard: „Ik neem de militai re regeering op mij, de oorlog wordt voortgezet." Naar het DNB Maandag uit Rome meldde, is Mussolini afgetreden. De Ko ning-Keizer heeft maarschalk Badoglio tot zijn opvolger benoemd. In een radio-rede heeft de Koning- Keizer zich Zondagavond tot het Itali- aansche volk gewend. Hij riep een ieder op, de plaats van zijn plicht, van zijn verantwoordelijkheid en van zijn stnjd- post in te nemen. De dapperheid van de gewapende macht, zoo verzekerde de Koning en de vastberadenheid van al zijn burgers zullen de weg naar het herstel weer vinden. Meer dan ooit ben ik onverbrekelijk verbonden met u in onwrikbaar vertrouwen in de onsterfe lijkheid van ons land. In de oproep, waarmee Maarschalk Badoglio zich tot het Italiaansche volk lichtte, betoogde deze, dat de oorlog wordt voortgezet. Sluit de gelederen, zoo ging de oproep verder, om de Koning en Keizer, het levende voorbeeld van het vaderland, het voorbeeld voor ons allen. Wie de normale ontwikkeling zou willen onderbreken of de openbare orde zou willen verstoren, zal meedoogenloos worden getroffen. Maarschalk Badoglio mag bogen op 'n roemvolle militaire loopbaan van meer dan 50- jaar. Hij geniet het volle ver trouwen van het Italiaansche volk en de genegenheid van zijn soldaten. In de vo rige wereldoorlog werd hij wegens bij zondere dapperheid tot generaal-majoor bevorderd, hoewel hij toen nog slechts 45 jaar was. Nov. 1918 was hij leider van de onderhandelingen, die tot de wapenstil stand voerden. Toen het fascisme aan het bewind kwam, kreeg Badoglio in 1926 als chef van de generale staf opdracht tot reorganisatie van de Italiaansche le gerleiding; in 1927 werd hij opperbevel hebber over alle strijdkrachten. Na de verovering van Abessinië werd Badoglio tot onderkoning van Abessinië benoemd. Wegens ziekte afgetreden. Het Italiaansche telegraafagentschap Stefani heeft verklaard, dat de wijzi ging in de Italiaansche regeering, naar men gelooft, moet worden toegeschreven aan de gezondheidstoestand van Musso lini, die al eenige tijd ziek is. Een nieuw kabinet in Italië. Maarschalk Badoglio heeft een nieuw kabinet gevormd. Als minister van bui- tenlandsche zaken heeft daarin zitting Guariglia, die Italiaansch ambassadeur in Ankara was. De nieuwe regeering heeft haar zetel voorloopig in het Quiri naal, het koninklijk paleis. Duitschland onwankelbaar. Wie meent, dat de scismografen in Berlijn door de gebeurtenissen in Italië in heftige beweging zijn gebracht, heb ben het mis. Duitschland staat onwan kelbaar in zijn besluit onder alle om standigheden de strijd tot een zegevie rend einde te brengen. Aldus kunnen we de reactie der Duitsche bladen samen vatten. Met afwachtende rust levert de pers haar commentaar. De Japansche kranten publiceerden het aftreden van Mussolini met groote opmaak, doch ont hielden zich van commentaar. De strijd op Sicilië. De oorlog gaat verder, heeft Maar schalk Badoglio verzekerd. Dit kan ook op Sicilië worden geconstateerd, waar de geallieerden op zware tegenstand stui ten en de laatste dagen maar geringe vorderingen hebben gemaakt. Palermo werd door de As-troepen ontruimd, maar aanvallen van de vijand, door tanks ondersteund, en gericht tegen de noordelijke en centrale sector, werden afgeslagen. In het noorden van het eiland blijft de vijand zijn hevige druk uitoefenen, maar de As doet hem de grootst mogelijke af breuk; ook door aanhoudende aanvallen op zijn transportvloot, waarvan weer menig schip tot zinken is gebracht. „Onzinnig gepraat". Volkomen onzinnig is het, over het winnen van de oorlog te praten, zoo lang Hitier het bevel nog in handen heeft en over het heele Europeesche continent beschikken kan. Dus: elke neiging tot optimisme tegengaan. Sicilië is nog maar een vooruitgeschoven post. Zoo sprak minister Knox (V.S.). Vergeefsche doorbraakpoging van dc Sovjets. Wat de Sovjets aan het oostelijk front ook in het werk stellen, hun aanvallen worden keer op keer afgeslagen. Zij lij den daarbij als regel zware, bloedige verliezen. Aan de midden-Donetz is hun aanvalskracht merkbaar verzwakt. DE ZON. Wo. 28 Juli op 6,54; onder 22,38 DE MAAN. Wo. 28 Juli op 3,53; onder 19,51 Nieuwe Maan: 1 Aug. 7,06. HOOG WATER OP TEXELS REE. Wo 28 Juli 7,35 en 20,06 Do. 29 Juli 8,35 en 21,06 kVr. 30 Juli 9,25 en 21,50 LANDWACHT NEDERLAND. Op 20 Januari 1940 zei Winston Chur chill in een rede voor de Engelsche ra dio: „Vele illusies over Sovjet-Rusland zijn in deze weinige weken van hevige strijd in het noorden ver stoord geworden. Iedereen kan zien, hoe het communisme de ziel van het volk besmet en verleert, hoe het de menschen verdorven en hongerig maakt in vredestijd, onerbarmelijk in de oorlog. De slavernij van het bolsjewisme is erger dan de dood." Nederlanders. Deze zelfde Winston Churchill strijdt heden zij aan zij met de bolsjewistische Aziatische macht on der joodsche leiding, die zich tot doel heeft gesteld de vernietiging van de ge zamenlijke Europeesche statengemeen schap en van alle Europeesche en vooral Gcrmaanschc waarden. Daarom luidt het gebod van dit oogen- blik: Zet al uw bezwaren op zij en treedt toe tot dc LANDWACHT NEDERLAND. De luchtoorlog. Zondag stonden o.a. Hamburg, Kiel en andere plaatsen in N.W. Duitschland op nieuw aan een zware terreuraanval bloot. Maandagnacht wierp de vijand bommen op Essen, waar de bevolking zware verliezen leed; de aangevallen ste den werden vooral in haar woonwijken ernstig getroffen. 61 vliegtuigen werden neergehaald. In Engeland werd o.a. Hull met bom men van allerlei kaliber bestookt. Drie vliegtuigen keerden niet terug. In Italië hadden vele plaatsen weer 'n luchtaanval te verduren, o.a. Livorno en Bologna. In laatstgenoemde stad werden 97 dooden en 270 gewonden geteld. Ook bommen op Ceylon. Ook op het eiland Ceylon en wel op de steden Colombo en Trincomali zijn door Japansche vliegers bommen geworpen. Militaire inrichtingen hadden aanzienlijke schade. Italië verzorgt zijn slachtoffers. Bij de secretaris, der fascistische partij komt een ononderbroken stroom van geldzendingen binnen ten behoeve v d. slachtoffers der luchtbombardementen, waaruit duidelijk aan de dag treedt dat't Italiaansche volk zijn eendracht en strijdvaardigheid wenscht te handhaven. De ruïnes van v de San Lorenzo te Ro me,die door de Amerikaansche bommen werd verwoest, vormen reeds thans een oord waarheen ontelbaren ter beevaart trekken. Tegenzin in de strijdbijl. Het Engelsche weekblad „New Lea der" deelt mee, dat de Canadeesche Indi- 'anen ertegen geprotesteerd hebben, dat men hen onder de wapenen laat komen. Zij beroepen zich daarbij op een belofte van Koningin Victoria, volgens welke de roodhuiden nimmer zouden behoeven deel te nemen aan de oorlogen van de „witte man". Tevens geven de Indianen er hun verbittering over te kennen, dat men hun niet de Canadeesche nationali teit wenscht te verleenen, terwijl zij wel voor de Britten en Amerikanen moeten vechten. DUITSCHE VLIEGERS BESTOKEN veldstellingen van de Sovjets Z.O. van Noworossisk met bommen van zwaar kaliber. (P. K. Luftwaffe, Autoflex Sch.) N GREEP UIT 'T RADIOPROGRAMMA Woensdag: 13,00 Op een selectiebedrijf te Warfhuizen (N.W. Groningen); 13,45 Vijf kwartier v.d. jeugd; 15,00 Bijbelle zing; 18,45 Neerl. stem v.h. oostfront; 19,45 Muziekavond bij Fam. Speelman Donderdag: 10,15 Gesprek tusschen moeder en dokter; 11,00 Zoo spreken de West-Friezen; 14,00 Uit het leven van Frans Hals; 18,45 Praatje van Max Blok zijl. Vrijdag: 10,15 De Orde van Lenin; 13,00 Voor boer en tuinder; 13,05 Gevar. programma v.d. vrouw; 15,00 Bijbelle zing; 15,30 Rond Vincent van Gogh. Nieuwsberichten: 7, 8, 12,45, 16.45, 18, 19, 20. Zondags: 9, 12, 19, 22. De felste omwenteling openbaart al licht de strengste wettelijkheid. (Bolland). Luchtoorlog; in Stille Oceaan in beslissend stadium. Kapitein Tomoniga van de Japansche Marine-persafdeeling heeft gesproken Japan is; in de Stifle Oceaan nog steeds de-meerdere van de V.S. Maar op het oogenblik is de oorlog in deze Oceaan, vooral in de lucht, in een beslissend sta dium gekomen. Nog steeds zijn de ver liezen der V.S. viermaal zoo groot als die van Japan. Nieuwe Duitsche wapens. De Duitsche weermacht heeft weer nieuwe wapens in gebruik genomen, die vooral bij de afweer van pantsers groote diensten bewijzen. Zoo gebruikt men nu een gevechtswagen, nóg moderner dan de Tiger. Bij Bjelgorod heeft dit type zeer goed voldaan. Zeer tevreden is men ook over de nieuwe pantser-artillerie, waarmee ook de zwaarst gepantserde gevechtswagens uitgeschakeld kunnen worden. En dan heeft men nog de vlieg tuigen, welke speciaal op het vernieti gen van pantsers zijn ingesteld. Zij wer pen bommen, welke op tanks een ver nietigende uitwerking hebben. SCHOENENBEURS. De N V.D. geeft tot het ruilen van schoenen gelegenheid morgenmiddag van 45 uur (Raadhuis). ARBEIDERS VOOR DE OOGST. Van de zijde van het Bijkantoor Texel van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Alkmaar, wordt ons verzocht de aan dacht der landbouwers le vestigen op de mogelijkheid tot het indienen van aan vragen bij vnd. Bijkantoor tot het doen rooien van aardappelen en bieten door middel van de thans op Texel werkzaam zijnde Mob Oogst Col. Aanvragen hier toe dienen te geschieden op Donderdag 29 en Vrijdag 30 Juli a s. Aanvragen, welke na die tijd binnenkomen, worden niet meer in behandeling genomen. De werkgevers wordt in hun eigen belang aangeraden, hiervan gebruik te maken, daar zij bij het niet tijdig binnen zijn van de oogst, hiervoor zelf aansprakelijk gesteld kunnen worden VRIJSTELLING ARBEIDSINZET. De Landstand schrijft: Zij, die mee- nen in aanmerking te komen voor vrij stelling van de arbeidsinzet of uitstel hiervan, dienen zich uitsluitend te wen den tot hun Buurtboerenleiders. De volgende gegevens moeten worden \terstfekt: Juiste naam en adres en geboortejaar; Nr. persoonsbewijs; bedrijfsgrootte; be drijfsleider; hoeveel ha. grasland ;hoeveel ha. bouwland; hoeveel ha. tuinbouw; hoeveel stuks hoornvee; hoeveel werk krachten. Om teleurstelling te voorkomen wordt er nadrukkelijk op gewezen, dat slechts in gevallen van werkelijke noodzaak ad vies voor vrijstelling of uitstel verwacht kan worden. Mussert: Wij, nationaal-socialisten, ge- looven in ons volk en daarom zetten we door. (Oct. 1938 Edam heeft nu 10,000 inwoners. In zwembad Breda is het 8-j. meisje II. Dekkers verdronken. In een machinefabriek te Hengelo (O.) is een arbeider tusschen een loopkraan en .een pilaar doodgedrukt. Door het omslaan van zijn schuitje is de 35-j. visscher J Schaap uit Huizen verdronken. Te Arnhem werd een 48-j. gehuwde werkman v.d. rijkstelefoon door een vallende hijschmast gedood. Veertig jaar zal het 5 Aug. geleden zijn, dat de eerste tram van Hoogeveen naar N.-Amsterdam reed. De Haagsche Dierentuin wordt na de oorlog verplaatst naar het Zuiderpark (10 ha terrein.) Tijdens onweer school te Woensdrecht een 9-j. jongetje onder een hooischelf. Hij werd door de bliksem gedood. Tot burgemeester van Geldermalsen werd benoemd de heer J. F. Remmert te Den Haag. Zestig ingezetenen van Ede gingen wegens niet of onvoldoende verduisteren op de bon. (Barnev. Crt.) Boerenwoning J. Apperlo te Den Ol- denhof (O.) is afgebrand doordat bij het afbranden van verf het rieten dak vlam vatte. Alles weg. Groenten. Het Nationale Dagblad pleit voor een landelijke distributierege ling, omdat men nu zoo vaak moeilijk aan groenten kan komen. Het 3-j. zoontje speelde met lucifers. Daardoor is te Onnen hoeve L. Elema totaal afgebrand. De inboedel kon groo- tendeels worden gered. Strijkbout laten aanstaan. Hierdoor brandde te Zaandam een perceel, onder en boven, volkomen uit. Inboedel groo- tendeels verloren Met een projectiel gespeeld! Nu waren drie jongens te Vechel weer zoo dom. Een van hen, 12 j., werd gedood, de an deren werden zwaar gewond. Een kind speelde met lucifers. Daar door zijn te Middelburg drie houten noodgebouwen, waarin gevestigd waren een groentenhandel, een bakkerij en een schoolklas, uitgebrand. Om een plukje hooi kregen twee jon gens te Waalwijk ruzie. De 15-jarige sloeg de 12-jarige met een hark, waarbij punten hern in de schedel drongen. Toe stand levensgevaarlijk. Op de Veenendaalsche bijenmarkt werden ongeveer evenveel korven als vo rig jaar aangevoerd, 700 (in normale jaren 4000-5000). Kwaliteit redelijk Han del levendig Prijzen 50, soms 100 pet. hooger dan vorig jaar. (Barnev. Crt.) ZOEKT DEKKING. bij luchtalarm. Vooral niet voor een venster gaan staan. Wordt die ruit door een kogel getrof fen, dan kan dit uw oogen kos ten! EIERLAND. SCHUUR VAN HOEVE DE VRIJHEID IN ASCH GELEGD. Donderdagnacht is de groote schuur van hoeve De Vrijheid door tot nog toe onbekende oorzaak in vlammen opge gaan. De brand, die omstreeks half een moet zijn uitgebroken, woedde na korte tijd in zulk een hevigheid, dat de brand weer niet de geringste kans kreeg het gebouw te redden. Al het pas gewonnen hooi en vlas, benevens verscheidene landbouwwerktuigen gingen verloren. De schuur, alsmede de werktuigen wa ren verzekerd, het hooi en het vlas een ter niet. De brand werd het eerst door buren ontdekt. De vlammen grepen toen reeds naar alle kanten De bewoners, de familie J Roeper, hadden niets bemerkt. Zij werden door de toegesnelde buren uit bed getrommeld! Gelukkig heeft er voor hen geen oogenblik gevaar bestaan, door de wind met op het los van de schuur gebouwde woonhuis stond. Oogenblikkelijk werd de hulp van de brandweer ingeroepen (telefonisch door 't hulpkantoor, dat zich dichtbij bevindt). De brandspuit van De Cocksdorp was omstreeks half 2 ter plaatse; omstreeks half drie verscheen .ook die van Den Burg op 't terrein van de brand Echter stond zij, zooals gezegd, voor een buiten gewoon moeilijke, taak. Het gebouw was reeds ingestort en het vuur vond in de massa's hooi en vlas gretig voedsel. Onder de landbouwwerktuigen bevon den zich een zelfbinder, een vlasrepe- laar en voorts verschillende ploegen. Een zwaar verlies voor de heer Roeper, die zijn bedrijf naar de eischen des tijds had ingericht. KUNST EN KULTUUR. De tooneelschrijfster mevr. J. A. Si mons- Mees werd 26 Juli 80 jaar. De tentoonstelling Herlevend Neder land is reeds door ruim 80,000 personen bezocht. Nu is Meppel aan de beurt. De stuurriem van een Vikingschip werd uit de Koldingfjord opgehaald: een stuk eikenhout van een meter of vier, dal nog in goede staat verkeerde. Een Instituut voor Nederlandsche taal en volkscultuur zal door het Departe ment van O., K. en W. worden gesticht. Het zal ook studie maken van dialecten, plaatsnaamkunde en volkskunde. Het woordenboek der Ned. taal zal voltooid en een beknopte - uitgave voorbereid worden. WETENSCHAP. Prof. L. van Vuurcn te Utrecht werd 23 Juli 70 jaar. Rheumatiekbcstrijding. Het Centraal Instituut te Utrecht heeft onder leiding van de arts H. v.d. Upwich (Naaiden) zijn werkzaamheden aangevangen. Prof. J. C. M. Warnsinck, kap. ter zee b.d en bijz. hoogleeraar te Utrecht, is op 60-j. leeftijd te Wassenaar overleden Hij schreef o m diverse boeken over Neerlands maritieme geschiedenis. Kankerbestrijding. De Duitsche arts Paul Troch heeft een nieuw bestrij dingsmiddel tegen kanker uitgevonden. Proeven, op dieren genomen, hadden een zeer gunstig verloop. De Duitsche we« tenschappelijke wereld volgt verdere proeven met groote aandacht. RECHTSZAKEN Anderhalf jaar kreeg een 31-j arbei der uit Veenendaal (G.) wegens diefstal van een fièts. Wegens verkoopen van een schoenen bon kreeg de 46-j gehuwde mevr. G. de Winter-Demming te Beverwijk f 15 boe te of 10 dagen. Tegen zes distributieambtcnaren te Amsterdam-Zuid, die met bonnen knoei den, zijn straffen van 8-18 mnd. gevor derd. Schoenmaker Valk te Udenhout heeft een jaar gevangenis gekregen, omdat hij zijn duiven niet slachtte maar wel elk der dieren een poot (met ring) afsneed om deze in te leveren. Wegens niet-inlevcren radio is een aantal personen door het Duitsche Lan- desgericht tot straffen van 6 weken tot 5 mnd., boete van f 90-600 en betaling pro ceskosten veroordeeld. Voortaan worden veel zwaarder straffen opgelegd. Door de Prijsbehcersching te Arnhem werd een ïjsbereider bekeurd, omdat hij zijn ijs vijfmaal te duur verkocht. „Ik kom anders niet uit", beweerde hij, maar zijn boeken vertoonden over de laatste twee jaar een zoet winstje van ruim 21 mille. We moeten in ons zelf straffen datgene wat wij in anderen laken. Op grond van de' op 29 April 1943 in de dagbladpers gepubliceerde be kendmaking van de Wehrmachtbefehlsbaber in den Niederlanden, betreffende terugvoering in krijgsgevangenschap van de voormalige Nederlandsche weer macht, worden bij deze voor aanmelding opgeroepen: Het dienstplichtig- en reserve-personeel onder de rang van officier van de volgende regimenten en alle in de jaren 1939 en 1940 uit deze regimenten opge stelde formaties, voor zoover dit personeel in Mei 1940 in werkelijke dienst was. Zij moeten zich melden tusschen 8 cn 12 uur: In de Waterlookazerne, Amersfoort: de dienstplichtigen van het 2e regiment wielrijders en zijn oorlogsformaties op 2 Augustus 1943; de dienstplichtigen van het korps pontonniers en torpedistcn en zijn oorlogs formaties op 3 en 4 Augustus 1943; de dienstplichtigen van het 7e regiment veldartillerie en zijn oorlogsforma ties op 5 Augustus 1943; dc dienstplichtigen van het 2e regiment luchtdoelartillerie en zijn oorlogs formaties op 6 Augustus 1943. Bij dc aanmelding moeten worden overgelegd het persoonsbewijs, de distri- buticstamkaart en, voor zoover mogelijk, militaire identiteitspapieren. Degenen, waaronder ook begrepen de in Duitschland werkende „grensgan- gers", voor wie een „Bescheinigung" (verklaring van onmisbaarheid) afgegeven is, moeten dit bewijs bij hun werkgever of bij de instantie, die hun belangen be hartigt, opvragen en bij de aanmelding toonen. Na de melding moet de „Beschei nigung" zoo spoedig mogelijk weder aan de werkgever resp. de instantie, die de belangen behartigt, worden teruggegeven. De werkgevers zijn verplicht degenen die zich moeten melden, daarvoor in de gelegenheid te stellen en hun het loon (salaris) gedurende dc verzuimde tijd uit te betalen. De Ned. Spoorwegen verleenen aan alle voor de aanmelding opgeroepen personen vrij vervoer derde klas. Degenen, die tot aanmelding verplicht zijn, moeten zich hiervoor vervoegen aan de loketten, c.q. bij de stationschef, van het station van vertrek. KLEEDING. Voor zooveel mogelijk uniform, anders burgerklceding, dringend wordt aangeraden daagsche en Zondagsche kleeren, wollen dekens, ondergoed, extra schoeisel, alsmede kookgerei en lepel mede te brengen. De gezamenlijke bagage mag niet meer bedragen dan twee normale handkoffers. Van aanmelding zijn vrijgesteld personen, die zich op 25 Mei 1943 voor de „Arbeitseinsatz" in Duitschland of in de door de Duitsche weermacht bezette ge bieden buiten Nederland bevinden. Wie geen gevolg geeft aan de oproeping van de Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden, of zich op andere wijze aan de terugvoering in krijgsgevan genschap tracht te onttrekken, moet rekenen op de STRENGSTE maatregelen. Dit geldt ook voor personen, die de betrokkenen bij dergelijke pogingen steunen. Wie om de een of andere reden nog geen gevolg gaf aan een oproep voor terugvoering in krijgsgevangenschap, dient zich te Amersfoort te melden op 2, 3, 5 of 6 Augustus a.s. (Zie publicatie in volgend nummer.)

Texelsche Courant | 1943 | | pagina 1