Wat TexElsfaoeren moeten weten. Wat de eerste „Baedeker" over Texel vertelde AANGEWEZEN BONNEN. Beperkt Uw Electriciteits- verbruik Het is Uw eigen belang^ WERELDNIEUWS BINNENLAND 627 628 629 33 A 33 B -31 B 33 A 33 B 630 33-34 33-34 33-34 A 33-34 B de 9e periode 1943 (le helft) S t.m. 21 Augustus 1943. Brood 4 rants, brood of gebak Brood 1 rants, brood of gebak Beschuit 1 rants, brood, gebak of beschuit rants, brood, gebak ot bloem Algem. 125gr. havermout Algem. 125gr. gort Algem. lOOgr. vermicelli K.voeds. 250 gr. gort K.voeds. 250 gr. rijst Voor 33-34 A 33-34 B 33-34 625-626 Algem. 1 Boter Va rants, marg. of boter Boter 2 rants, boter Boter Va rants, marg. of boter Algem. 150gr. kaas Melk I8/»liter melk Taptem. 1s/j,liter taptemelk Vleesch 1 rants, vleesch Vleesch J/.» rants, vleesch 33-34 Aardapp. P/okg. aardappelen 33-34 Toeslag 1 kg. aardappelen 631 Algem 2 kg. aardappelen 632 Algem. 500 gr. suiker 633 Algem. 250 gr. koffiesurrogaat 634 Algem. 250gr. jam 33 Versn. lOOgr. chocolade 34 Versn lOOgr. suikerwerk 33-34 Tabak 1 rants tabak Nieuwe distributiebescheiden. Uitgegeven zijn thans naar de leeftijd of het geslacht verschillende textielkaar- ten; voorts ontvingen jongens en meisjes van 15 tot 18 jaar toeslagkaarten, terwijl deze laatste ook kunnen verkregen wor den door a.s. moeders. Verder kan het publiek te maken krijgen met speciale K-punten, GS-punten, HG-punten, S- punten en T-punten; soms heeft men nog noodig een speciale vergunning, kousen bonnen, kousenmachtigingen, leverings vergunningen, luierbonnen der babytex- tielkaart of luiermachtigingen. Inlichtin gen hierover kunnen de winkeliers en de distributiediensten verstrekken. De nieuwe textielkaart zou men feite lijk een kleedingkaart kunnen noemen, want men kan er geen afgewerkte huis houdelijke artikelen of stof daarvoor koopen. Groote stukken. Voor het verkrijgen van z.g. „groote stukken" (costuums, overjassen, broeken) moet bij de plaatselijke distnbutiedienst een speciale vergunning worden aange vraagd, welke bij de aankoop dient te worden overgelegd. Men moet bij de aan vraag steeds kunnen aantoonen, dat men het stuk dringend noodig heeft. Wordt op zulk een aanvraag gunstig beschikt, dan ontvangen: a Mannen en jongens voor costuums of broeken 3/i deel van het vereischte aantal punten in de vorm van GS-pun ten; het resteerende V-i gedeelte moet van de textielkaart of toeslagkaart, of in bezit zijnde T-punten worden bijgepast. Voor mannen- en jongensoverjassen wordt door de distributiediensten het volle aantal vereischte punten in de vorm van GS-punten verstrekt. b. Vrouwen en meisjes voor mantels 't volle aantal vereischte punten in de vorm van GS-punten. Voor gereede man- telcostuums wordt geen speciale vergun ning vereischt. Zware arbeid. Ingang van 5 Septem ber krijgen zoowel mannelijke als vrou welijke personen van 16 jaar en ouder toeslagkaarten voor zware arbeid of langdurige en nachtarbeid en extra-bon nen voor oogstwerkzaamheden Toeslagkaarten zeer zware arbeid uit sluitend voor mannen en vrouwen van 18 jaar en ouder. Tabak. Voortaan per tabaksbon 20 gram in plaats van 25 gram per bon. In voorraad zijnde pakjes van het oude ge wicht mogen worden uitverkocht. MEDEDEELINGEN PLAATSELIJKE DISTRIBUTIEDIENST. UITREIKING distributiebescheiden voor 10e periode. Oudeschild op Woensdag 18 Augustus a.s. in de o.l. school van.* 9-10 wijk S nrs 1 hm. 19, dorp 1 t.m. 41 10-11 wijk S nrs 20 t.m. 32, dorp 42 t.m. 66. 11-12 wijk S nrs 33 en hooger, dorp 67 t.m. 78. 12-12,30 dorp 79 t.m. 94. 2-3 dorp 95 t.m. 155 3-4 dorp 156 t.m. 221. 4-5 dorp 222 t.m. 348 5-5,30 dorp 349 en hooger. Medegebracht moeten worden alle stamkaarten van het gezin alsmede de bijbehoorende inlegvellen Uitsluitend personen boven 18 jaar mogen deze distributiebescheiden in ontvangst ne men. RIJKSPOSTSPAARBANK Aan het postkantoor te den Burg-Texel werd gedurende de maand |uli 1943 Ingelegd f 27771,25 Terugbetaald 7165,43 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 18 N V. T E M V.V.S. „Verliesposten Voorkomend Systeem", bestaande uit vier diensten. Deze tijd is rijk aan veranderingen. Laat daarom uw onbetaald gebleven posten inschrijven bij Dienst IV van het V.V.S. VAN DER GRAAF Co., N.V. Amsterdam C., Amstelstraat 14-18. EEN GREEP UIT 'T RADIOPROGItAM. Zaterdag: 13.Snoekbaarsvisscherij 15,Bont allerlei; 17,Groeten van Ned. zeelieden; 18,Politiek weekover zicht; 18,45 Hier W.A., 19,30 Don Qui- chote III. Zondag: 10,Een mand vruchten klankbeeld; 11,30 Stem der SS; 11,50 Neerl. stem v.h. front; 15,10 Tim en Jet ty, luisterspel; 19,15 Sport. Maandag: 10,15 Gedichten van Matthi as Claudius, 13,Op een Zuidholl. boer derij; 15,Godsd. lezing; 18,45 Praatje van Max Blokzijl; 20,45 Nachten in Shanghai, luisterspel. Dinsdag: 13,Karwijzaadoogst in Westerkwartier; 14,00 Herdenking .Fred de Groote; 15,30 Voor zieken; 18,45 NSB antwoordt. De dichter A. C. W. Staring wordt Woensdagmorgen 10,15 herdacht (over leden 18 Aug. 1840.) RIJMELARIJTJE TABAKZWAK. Joh. Kalis, Den Burg, looft f 100 uit voor degene, die inlichtingen verschaft, welke leiden tot op sporing van de dief van 400 bla den tabak (adv. Tex. Crt.) Kijk, dat is toch wel schandalig. Dat men zelfs al de tabak Uit eens anders tuintje wegkaapt. Bah, dat is een flauwe grap. Dat een mensch in deze dagen Graag wil rooken, nou, fiat. Maar dan niet de trots en glorie Van je naaste weggejat. 'k Hoop, dat deze zelfteelt-steler Nu maar gauw loopt in de val, En van deze „eigen oogst" een Zware pijp nog rooken zal. HU1B DE RIJMELAAR. VOOR ZIJN BROEK. De 24-jarige Amsterdamsche bankwer ker, die op Texel in een kamp kans had gezien iemands pantalon weg te kapen, werd daarvoor met f 40 beboet. Hij mag desgewenscht in plaats van betalen zit ten, tipn dagen. KRIJGSGEVANGENEN NED.-INDIE. Wie in hei Maleisch ontvangen brie ven wil laten vertalen of brieven in het Maleisch wil laten opstellen, kan zich wenden tot het Bureau van dit blad. Al leen de portokosten behoeven te worden betaald. KIND DOOR AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Donderdagmiddag is op het Schilder- einde een doodelijk ongeluk gebeurd; de 13-j. Folly Proper uit Haarlem was het slachtoffer. Folly was waar weet niemand op de aanhangwagen van een vrachtauto, bestuurd door de heer D. den Braven, geklommen. Op het Schildereinde, ter hoogte van Dros' Autocentrale, wilde de knaap van de aanhangwagen op de auto zelf klimmen. Hij stapte echter mis en viel tusschen beide voertuigen in, met het gevolg, dat hij door de aanhangwa gen werd overreden. Hij werd zoo ern stig aan het hoofd gewond, dat de dood onmiddellijk intrad. Folly logeerde sinds drie weken bij de familie A. Knol-Bak ker in Eierland. Van Donderdag af zou hij een paar dagen van zijn vacantie bij de familie M Bakker-Bakker, Kooger- weg, Den Burg, doorbrengen. Zijn zwaar getroffen ouders, die op het "ontstellend bericht meteen naar Texel reisden, heb ben nog een zoon van twintig jaar. Geef mij de kracht mijn geest hoog te verheffen boven dagelijksche beuze lingen. SPORT. UlllililK S. V. TEXEL Uit de opkomst, jl. Woensdagavond viel op te maken, dat de competitie voor de deur staat. Erg bemoedigend werkt dat voor bestuur en elftal commissie. Aan spelers, die niet aan de comp. kunnen deelnemen, wordt verzocht voor Woensdag a.s. opgave te doen bij de elftalcomm., Schildereinde 63. Binnenkort worden de donateurs- kaarten weer aangeboden, (minimum f2.50). Woensdagavond trainen. 8 uur. Laat zien dat het u ernst is en gij ook nu de vereen blijft versterken. Adsp. Dinsdag avond half acht D D. TEX. BOYS-NIEUWS. Tex. Boys comb.-Schilders-elftal: 42. Het was een prettige wedstrijd. De Boys namen de leiding na een kwartier en na een paar gevaarlijke momenten aan beide doelen werd het voor de rust 2-0. Na de rust kwamen de schilders los. Zij wisten de stand gelijk te maken. Maar toen kwamen onze jongens weer opzetten. Een mooie voorzet van rechts en J. van Heerwaarden scoorde het 3de doelpunt. Kort voor het einde verraste K. Schra- ma de keeper met een vliegend schot van de lijn. Met 4-2 kwam het einde. Scheidsrechter Van Zeylen leidde goed. J. S. Zwemmen. Willy den Ouden, sinds 't uitbreken van de oorlog in Londen, ver loofde zich daar met een attaché van het Zweedsche gezantschap en zal binnen kort huwen Aangenomen wordt, dat zij de zwemsport trouw blijft. (Nieuws v.d. Dag). OVER POSTZEGELS Vlaanderen. Het Verzorgingscomité voor Waffen SS en Vrijw. Legioen Vlaan deren zal weldadigheidspostzegels uitge ven der herdenking van het vertrek der eerste Vlaamsche Vrijwilligers, 2 jaar geleden. i- Toewijzing haver uit eigen oogst. Landbouwers, die haver hebben ver bouwd, zijn verplicht voor het komende seizoen (5 Sept. '4310 Juni '44) een ge deelte haver voor hun paarden te be stemmen. Paardenhouders, die nog geen haver hebben gedorscht, wordt meege deeld, dat, indien zij geen gebruik wen- schen te maken van de hun toegezonden toewijzing mengvoeder, zij deze bon ui terlijk 21 Augs. weder bij de P.B.H. die nen in te leveren. Na genoemde datum zal de toewijzing mengvoeder in minde ring worden gebracht op de eigen ha- ver-toewijzing. De P.B.H. Texel. Geleidebiljetten rundvee. Thans kunnen weer op beperkte schaal geleidebiljetten voor rundvee worden uitgegeven. Hiervoor komen alléén in aanmerking die veehouders, die naar de meening van de P V.C. voldoende heb ben geleverd. Nadere inlichtingen ver strekt P.B.H. Melasse. Veehouders met silo's kunnen bij PBH gedenatureerde melasse aanvragen voor het inkuilen van eiwitrijke groenvoeder- gewassen in najaar 1943. Koolzaadteelt. Landbouwers, die met een daartoe be voegd handelaar een contract afsloten voor de teelt van koolrapen, knollen, voederkool, mergkool of andere kool soorten voor zaadwinning en dan voor deze oppervlakte wenschen te worden vrijgesteld voor de verplichte koolzaad teelt, dienen daartoe een verzoek te rich ten aan de P.B.H. Het contract moet daarbij ^vorden ingeleverd. D. Zware gevechten aan het oostelijk front. Richten wij de blik op het oostelijk front, dan zien we, dat de legerleiders daar vnl. drie plaatsen op het oog hebben Het zwaarst wordt vermoedelijk bij Bjelgorod gevochten. Daar zouden de Sovjets willen aansturen op herovering van Charkof, een stad, die in hun krijgs plannen een voorname plaats inneemt. Berlijn is van oordeel, dat de Sovjets Charkof noodzakelijk zouden moeten te rugwinnen, wanneer zij hun offensief verder willen afwikkelen. Bij Orel zijn de aanvallen der bolsjewisten op Brjansk, een belangrijk kruispunt van spoorwegen gericht; bij Wjasma zou het om Smo lensk begonnen zijn. We moeten aanne men, (jat er verband tusschen deze drie ondernemingen bestaat. Uiteindelijk gaat het de Sovjets hier om het weder ver overen van de Oekraine. De honger dreigt namelijk. Stalin kan die koren schuur niet langer missen. In Duitsche militaire kringen ontkent men niet, dat de Sovjets de laatste we ken enkele practische successen hebben behaald, maar, zoo voegt men er aan toe: zij hebben van hun terreinwinst niet geprofiteerd. Dit hebben zij te wijten aan de elastische verdedigingsactie der Duit- schers. Overal heeft de Duitsche leger leiding het afweerfront intact weten te houden. Van de vermelding van nauw keurige bijzonderheden omtrent het ver dere verloop van de strijd moeten we voorshands afzien. Groote Duitsche te- tegenmaatregelen zijn nog aan de gang; ze zijn nog niet geheel tot ontplooiing ge komen. Tot deze tegenmaatregelen be hoort o.m. het aanwenden van een enorm getal vliegtuigen. Bij Bjelgorod bv. wer den de Sovjet-troepen door meer dan 1000 vliegtuigen aangevallen. Tusschen Orel en Bjelgorod wierpen de Sovjets 10,000 tanks en wel een millioen man in de strijd, maar zij faalden. 90 pet. van de tanks werd vernield, 60 pet. van de manschappen moest het afleggen. Op een punt werd een heele divisie vernie tigd. De strijd tegen Italië. Op Sicilië ligt het brandpunt van de strijd aan de noordkust, maar bij hun poging om langs die kust op te rukken, lijden de vijanden zware verliezen. Zij poogden, via de zee, de noordelijke vleu gel der Spil-troepen te omsingelen, maai slaagden daarin niet Het Italiaansche weermachtsbericht van 10 Aug. ontkende niet, dat het vijandelijk offensief zich met krachtige steun van luchtmacht- en zeestrijdkrachten blijft ontwikkelen, maar voegde er aan toe, dat hardnekkige tegenstand werd geboden. Eenige stel lingen moesten door de Spil worden ont ruimd. Onderwijl stond de geallieerde vloot bij het eiland weer aan zware aan vallen bloot. Memg schip werd bescha digd of zelfs tot zinken gebracht. Messina in de N.O.-hoek, werd door de vijand bij herhaling gebombardeerd. Op het vasteland werden plaatsen in Calabrie en de stad Terni door 4-motori- ge Amerik. bommenwerpers bestookt. Vooral Terni werd deerlijk getroffen: de buiten de stad gelegen fabrieken kregen niet de minste schade, maar het centrum van de stad werd zwaar bestookt. Eenige kerken, w.o. de beroemde San Lorenzo- kerk, en twee ziekenhuizen werden ver woest. Vrouwen en kinderen, dje het vrije veld in waren gevlucht, werden in de maisvelden onder vuur genomen. (Terni is de hoofdplaats van de prov. Umbrie; ze ligt aan de lijn Ancona-Ro- me; geboorteplaats van de historicus Tacitus; beroemd door haar monumenten uit de Romeinsche tijd; belangrijk toe ristencentrum, mede vanwege zijn schoone omgeving). Er is ter wereld geen grooter venijn, Dan vriend te schijnen en vijand te zijn. TEXEL IN HET JAAR 1839. In het jaar 1839 gaf de boekdrukker Karl Baedeker te Essen zijn eerste reis gids voor het buitenland uit: „Belgie und Holland". Het boekje vond een zoo gun stig onthaal, dat het keer op keer her drukt werd niet alleen, maar dat ook voor andere landen „Baedekers" in de handel werden gebracht. Er is thans vrij wel geen land van Europa, of een reis gids van Baedeker wijst er de weg. De uitgever was niet alleen drukker, maar verzorgde met een aantal medewer kers natuurlijk ook de inhoud. Voor elke nieuwe druk, zoo lezen we bij Wink ler Prins, bereisde hij de betreffende strexen, waardoor zijn gidsen aan be trouwbaarheid en practische bruikbaar heid wonnen. Aan een vroegere plaatsgenoot, de heer J. A. van der Vlis, thans te Amsterdam woonachtig, danken we de kennismaking met de eerste Baedeker, die (in 't Duitsch) een dozijn bladzijden aan ons eiland wijdt. „Vriendelijke herinneringen aan Holland en zijn bewoners". Zoo luidt de titel, welke de heer F. W. Dethmar, pre dikant te Anholt, boven zijn beschrijving plaatste. Van Amsterdam reisde hij door het Groot Noordhollandsch Kanaal naar Den Helder, waar hij zijn intrek nam in Hotel Den Burg (dat stond er toen reeds!) Daags voor zijn bezoek aan Texel maak te hij er een praatje met de Texelschï veerman, wiens vertellingen over hel eiland hem veel belang inboezemden. De overtocht, aangevangen 's morgenj om acht uur, had plaats met een alles behalve geriefelijk vaartuigje Het weer was bovendien onstuimig, zoodat het reisje geen pleziertochtje mocht worden genoemd Na zeven kwartier varen was men over. Een aantal boeren, vrouwen en kinde ren maakte de reis mee. De huizen op Texel, zoo teekende de schrijver verder aan, zijn van hout; ze zijn klein, maar zindelijk. De bewoners zijn hartelijk en gastvrij. Te voet begeeft hij zich naar Den Burg. Aan schapen was Texel het hoeft nauwelijks te worden vermeld ook in die dagen rijk. Hij ziet ze links er rechts, zoover het oog reikt. De groent schapenkaas was in 1839 reeds niet meei zoo in trek als vroeger wel het geval wai De wijze, waarop deze bereid werd scheen aan de vaste wal bekend te ziji geworden en dit leidde vanzelfsprekenc tot vermindering van „appetijt". Dj meeste lammeren gingen in die tijd naar Schagen, maar ook werden er naar Am sterdam en Leiden verscheept. De Texel- sche lammeren brachten hooger prijzen op dan andere; het vleesch smaakte be ter, maar werd op het eiland zelf niet gegeten. (Slot vólgt. Een slag, die Engeland niet wint. Aan het Engelsche weekblad ..Time and Tide" ontleenen wij het volgende „Minstens één veldslag zal Engeland niet winnen en dat is de slag tegen de ge slachtsziekte". Het blad is van meerung, dat de moraal van het Britsche volk de laatste tijd aanmerkelijk gedaald is. Het is heel gemakkelijk die daling op reke ning van de oorlogsomstandigheden te schuiven, doch een dergelijke bewering aldus dit blad gaat zonder meer niet op. Tien regeeringen in Londen. Volgens „American Mercury" zijn er in Engeland negen emigranlenregeerin- gen, zoodat Londen de hoofdstad van 10 landen is! Vijf koningen hebben daai hun „hof". Vele ministers kijken echter uit naar een veiliger verblijfplaats, nu ze weten, dat men hen in Londen met langer noodig heeft en dat ze alleen nog maar beschouwd worden als ruilvoor- werpen. Het lot van Sikorski is bekend; ook de Grieksche koning heeft Londen verlaten. En na haar fiasco te Londen denkt de „Zuidslavische regeering" sterk over verhuizing naar Moskou. BRIEFPAKJES VOOR KRIJGSGEVANGENEN Aan in krijgsgevangenschap terugge voerde Nederlanders kunnen per maand twee briefpakjes van ten hoogste twee kg. (verpakking inbegrepen) worden gezonden. Ze mogen bevatten: levens middelen, rookgerei en andere niet ver boden artikelen. Belanghebbenden wordt aangeraden aan het Roode Kruis (afd. 4b, van het Inf. Bureau, Hamerstr. 17, Den Haag) op te geven: eigen naam, adres, graad v verwantschap (echtgenocrte, vader, moe der, enz.); naam en voornamen van de krijgsgevangene, militaire rang, troepen onderdeel, event, krijgsgevangene-nr en kamp. Genoemde afd. zal dan nadere in lichtingen verschaffen (Dus geen pakjes naar die afd. zenden). PUNTDICHTEN. Huwelijksharmonie. Piet is getrouwd, hij heeft een strop; Geen bedden maakt zijn vrouwtje op Wél maakt zij op, hoe Piet ook scheldt, Zichzelf en teveel huishoudgeld. H. Post. In de Maashaven te Rotterdam is de Schiedammer schipper J. v.d. Steen verdronken. Door een zolderluik op straat gevallen! Aan de gevolgen is te Putten de 66-j. arbeider A. Termaat overleden. Onder vallend gesteente is in de mijn Maurits te Heerlen een 38-j. gehuwde ar beider, vader van 8 kinderen, gedood Wegens gestolen goederen moesten de Ned. Spoorwegen in 11 mnd. 7,5 milli oen gld. schadevergoeding betalen. Drie jaar en zes mnd kreeg te Utrecht een stationsbrandwacht, die 30 rijwielen stal en voor f 200 per stuk verkocht. Twee zusters, die te Goirle aan een feestje deelnamen, zijn plotseling over leden, vermoedelijk door het gebruiken van ondeugdelijke drank. Meest door eigen schuld zijn in Juli 100 menschen verdronken. Van baders, die niet konden zwemmen, kwamen er 42 om. Leert toch zwemmen! De 4-j. Maryke Peet te Hilversum, die bij buren speelde, is daar in een teil heet water gevallen. Het kind is aan de gevolgen overleden. Een tram is bij Dedemsvaart ont spoord. De locomotief kantelde, een wa gon kwam in een dijksloot terecht. 20 gewonden; een hulpbesteller PTT ern stig gewond. Voor surrogaatsigaren is de verbrui- kersprijs ten hoogste acht ct., voor surr senorita's vier ct., voor surr. sigaretten U/4 ct., surr. tabak 321/» ct. per 50 gram. Ingang 1 September. Houten rijwielbanden in plaats van rubber worden in een aantal gemeenten uitgereikt, o.a. in Alkmaar, Zaandam, Haarlem, Hilversum, Beverwijk, Wor- merveer. Niet op Texel. Houten banden zijn nog alleen op een bon verkrijgbaar. Wie twee bonnen aanvraagt, krijgt er een voor houten en een voor rubberband. Nagenoeg leeggeplunderd werden ver scheidene woningen van met vacantie zijnde families te Hilversum. Uit een er van werden gestolen: een schrijfmachine, twee fietsen, drie costuums, linnengoed, kleeding, schoenen, levensmiddelen. TEXELS BIOSCOOPTHEATER. DE GELAARSDE KAT. Tex. Bioscoop geeft twee voorstellin gen met de kinderfilm De Gelaarsde Kat. Voor de tweede alleen zijn nog kaartén verkrijgbaar. De film blijkt terecht zeer in trek. FRAULEIN DOKTOR. Een aantrekkelijke film. Het verhaal speelt zich af aan een gymnasium, waar aan o.m. Dr. Elisabeth Hansen en Dr. Karl Klinger verbonden zijn. Zij kunnen het slecht met elkaar vinden. Dat schijnt althans zoo. Maar op de duur blijkt A- mor in het spel te zijn. Het kost mijnheer Klinger wel veel moeite, eer hij de weg naar Elisabeth's hart gevonden heeft, maar.hij komt aan zijn doel. (Ingez. Mededeeling). TEXELSCH DIALECT. pocstig, boos, opvliegend, kribbig; ook elders in N.-Holl., poeseroen, boezeroen, poet; wanneer garnalenvisschers ook wat schar en bot (bv.) vangen, noemen zij deze visch „poet", ook wel bee-vis (bij-visch); „poet' wordt apart verkocht; een extraatje voor de bemanning; pögge onder de ooge, opgezette plek ken; polleka, soda; polka, afkorting van pol- kazeep, ook in andere dialecten; Op de Atlant. Oceaan en Middcll. Zee brachten Duitsche duikbooten schepen, samen 35,000 ton, tot zinken. (13 Aug.) Toen vijandelijke vliegers Donder dagmorgen een aanval deden op de bin nenstad van Bonn, leden zij aanzienlijke verliezen In Luik deden 12 gemaskerde ban dieten een inval op een bazar; zij stalen 700,000 fr., maar bij de achtervolging werd het geld teruggevonden. Bij een vuurgevecht tusschen politie .en bandie ten werden twee agenten gedood. Twee leden van de bende werden zwaar ge wond. Een van hen pleegde zelfmoord, Churchill voert in Canada bespre kingen, o.a met Roosevelt. In N.-Italië greep een treinbrand zoo snel om zich heen, dat 13 passagiers levend verbrandden en 50 werden ge wond. De verhouding Tsjoengking-Mos- kou is zeer gespannen door de strijd te gen communistische troepen in Sjansi. Sovjetvertegenwoordigers zouden terug geroepen zijn. Bij een nachtelijke oefening met landingsbooten aan Engelands westkust zijn 14 Amerikanen verdronken ONTVANGER X-v.v.v- ONTVANGERS rfeo scherp toe. Daarom drinken zij nü Keg's Kofmix de drank die „echte" koffie in smaak nabij komt. Verlang ook Kof mix op Uw bon. KOFFIESURROGAAT 36ctp.prt*2S0r V.Zr'Z ^üCOTKflHDEL N.V.

Texelsche Courant | 1943 | | pagina 2