„Ons geloof in de Dverwinning staat vast". BINNENLAND WERELDNIEUWS Wat de eerste „Baedeker" over.Texel vertelde II. 56e JAARGANG. No. 5781. WOENSDAG 18 AUGUSTUS 1943 TEXELSCHE COURANT Groote Limburgsche Volksdag. Duizenden leden van de NSB in Lim burg hebben Zondagmiddag deelgeno men aan de traditioneele volksdag in het stadspark te Maastricht. Na een inleiding van de gemachtigde van de Leider voor Limburg, Graaf de Marchant en d' Ansembourgh, verkreeg eerst de leider van het NAF, H. J. W o u- denberg het woord. Juist in deze tijd, zoo zeide deze spr. o m., moeten wij op timist zijn en wij kunnen dat in vol ver trouwen zijn, omdat ons geloof in de overwinning van Hitier voor ons vast itaat. Zéér veel wordt er in deze dagen an Nederl. en Duitsche arbeiders ge vergd, maar indien wij niet alles geven, om de overwinning te waarborgen, gaan wij er onder door. Door Mussert en de Fuehrer zal er eens een vrij volk in de Gioot-Germaansche ruimte komen. Vervolgens werd het woord gevoerd door de directeur-generaal van de land bouw, G. J. Ruiter. Aan diens toe spraak ontleenen we: Een eervolle boe renstand is alleen mogelijk indien Euro zijn aanvallers van zich af kan hou den. Een Engelsch-Amerikaansche over winning beteekent de ondergang van de boer; komt het bolsjewisme hier, dan heeft de boer in het geheel geen toe komst meer. Herinnert u, hoe voor de oorlog onze tuinbouwproducten werden vernietigd, onze goede boter voor be lachelijke prijs naar Engeland ging en wijzelf margarine moesten eten. De vroe gere landbouwpolitiek heeft gefaald. Er was voor de boer, ja voor het volk geen uitkomst meer. De nationaal-soc. land bouwpolitiek daarentegen is gericht op een gezonde boerenstand, omdat dan al leen van een gezond volk sprake kan zijn Daarom moet de boer loon naar werken hebben. Door haar verkeerde agrarische politiek heeft de vorige re geering ons volk doen verarmen. Voor een kwart millioen boeren uit ons land is nu prachtige grond beschikbaar in het oosten. Men heeft daar vooral de Ger- maansche boer hard noodig; het is een eereplicht aan de kolonisatie mee te werken. In de geheele wereld staat on ze boerenstand als de beste bekend. Als het nieuwe Europa gereed is, wacht de boer een schoone toekomst. Dan zal de boer niet worden vergeten, zooals in '18 het geval was. Indien de nation.-soc. zich inzetten voor de gemeenschappelijke overwinning, zal Europa blijven be staan. De boer moet kiezen: voor Euro- i en tegen zijn belagers. Na langdurige toejuichingen verkreeg tenslotte de Leider het woord. Hier volgen de hoofdpunten 'uit zijn betoog: We leven in een overgangstijd; we be leven een omwenteling, belangrijker dan de Fransche revolutie, maar het is jam mer, dat honderdduizenden dit nog niet beseffen. Vroeger werd van de kansels verkondigd, dat het bolsjewisme het grootste kwaad was. Nu niet meer. Te genstanders merken op, „dat het nation.- soc. nog erger is dan het bolsjewisme". Sluipmoord vond men vroeger algemeen zoo laag, dat men er niet over wou spre ken, maar nu zegt men: „Sluipmoord Het hangt er van af, op wie". Plotseling vindt men het niet erg meer, wanneer in Drente de hofsteden van 11 nationaal- soc. in brand staan. Waar zijn stemmen van de kansel, die tegen de luchtterreur met phosphor enz., opkomen? Ons volk in zijn geheel kan niet zien, waar het om gaat. Het kent alleen de bezwaren van deze tijd: de moeilijkheden met klee ding, dekking, voedsel. Niet de natio naal-soc. dragen hiervan de schuld, maar uitsluitend de vroegere regeerders. Indien er geen nation.-soc. was geweest, zou er nu geen Europa meer zijn (ap plaus). Het gaat om het zijn of niet zijn van Europa. Vooral aan zijn oostgrens moet het zich wel zeer bijzonder weren Sinds 1917 hebben de Sovjets zich voor bereid om eerst Europa en daarna de wereld te veroveren. Dit zou gebeurd zijn, indien God het oude Europa niet het nationaal-soc. en het fascisme had gegeven. Hitler.ren Mussolini kunnen wc niet dankbaar genoeg zijn. Wanneer het oostfront hel niet houdt zal het bolsjewisme over Europa losbre ken en vroeger of later zal de grens van Sovjet-Rusland aan de Noordzee liggen. Dan is Europa verloren.Ik ben er echter van overtuigd, dat de Fuehrer en zijn soldaten het bolsjewistische monster zul len tegenhouden. Namens allen spreek ik mijn erkentelijkheid voor hun toppresta ties uit (applaus). Een onverwoestbaar vertrouwen hebben we in de Europec- sche en met name in de Duitsche macht, die aan het oostfront staat. Het is onze trots, dat aan het oostfront ook duizen den van ons meehelpen om de kwade machten uit Europa te weren. Het gaat om onze toekomst. Lotsverbonden moe ten we staan met alle Germaansche vol ken en vooral met het Duitsche. 12 jaar heeft onze Beweging sterk en trouw ach ter mij gestaan; de laatste 3 jaren waren het moeilijkste Behouden wij echter het godsvertrouwen, de liefde voor volk en vaderland en de liefde voor de arbeid. Uiteindelijk zal toch het goede overwin nen. Aan ons de taak om dit volk te voeren naar een betere toekomst. Eens zullen wij dan zeggen: Ons geloof heeft gezegevierd, (langdurig applaus). De bruine bewijzen „vrijstelling van arbeidsinzet" moeten de betrokkenen in hun eigen belang steeds bij zich dragen. Mr. dr. R. van Genechten werd be noemd tot hoogleeraar in het strafrecht aan Rijksuniversiteit Leiden. Mr. \V. de Rijke, proc.-gcneraal te Arn hem, werd benoemd tot commissaris der prov. Overijsel. Mr. dr. ir. Van Waterschoot v.d. Gracht oud-inspecteur-generaal van de mijnen, is te Roermond overleden Prof. E. van Everdingen is op verzoek eervol ontslagen als hoogleeraar Rijks universiteit Utrecht. De 5-j. Nelly Greymans is te Weert van de vijfde tree van de zoldertrap achtei- overgevallen. Ze werd dood opgenomen. Tot hechtenis veroordeelden en gede tineerden zijn thans verplicht hun opge dragen arbeid te verrichten Een 18-j. jongeman, zwaar gewond in een bosch te Oosterhout aangetroffen, is m een ziekenhuis te Oosterhout overle den. Misdrijf? Een vrachtrijder te Huizen zette zijn 3-j zoontje uit de cabine en reed, mee- nendc, dat het ventje naar huis was ge gaan, zijn auto achteruit. Maar toen werd het kind doodgereden. Bruidsuiker. Winkelier Dirk Bouman te Dokkum leverde zijn klanten 480 in plaats van 500 gram suiker, haar hij be weerde, om wat suiker over te houden voor z'n a.s. zilveren bruiloft. f300, boete. Een arrestant te Winschoten, verdacht van oplichting, moest bij een poging tot ontvluchting door de politie worden be schoten. Men vond hem terug in de wachtkamer van 'n dokter; aan de rech terschouder ernstig gewond. VANDAAG VOOR ZOOVEEL JAAR. 1840. De dichter A. C. W. Staring over leden. 1926. Prof Dr. Keesom houdt op Texel een lezing over het helium-probleem. 1927. De proefpolder bij Andijk droog gelegd. de zon. Wo. 18 Aug. op 7,28; onder 21,59 DE MAAN. Wo. 18 Aug. op 23,33, onder 10,42 Laatste Kwartier: 22 Aug. 19,04 HOOG WATER OP TEXELS REE. Wo 18 Aug. 12,02 en Do. 19 Aug. 0,25 en 12,48 Vr. 20 Aug. 1,10 en 13,32 GEESTELIJK LEVEN. Bisschopsconferentie. Onder voorzitter schap van de 84-j. kardinaal Bertram uit Breslau wordt van 17-19 Aug. te Fulda een bisschopsconferentie gehouden. In r.k. kringen te Berlijn beschouwt men deze conferentie als de belangrijkste van de laatste 20 jaar. Bij het spelen op het schip van zijn ouders is te Groningen de 4-j. Sake v.d. Werf te water geraakt en verdronken. Bij een bakker te Hilversum werden 1100 bonnen en f 600 gestolen. Een 17-j. automonteur en een 22-j. fabrieksarbei der werden als vermoedelijke daders gevat. N. V. D. Verpleegstcrsgemeenschap. Tot leidster werd benoemd zuster A. Noordhoek Hegt. Iedere verpleegster kan lid worden. Inlichtingen: NVD., Afd. Me dische zaken, Benoordenhoutsche weg 7, Den Haag. J. J. Rambonnet, oud-minister van ma rine, is op 79-j. leeftijd te Rotterdam overleden ENGELSCH-AMERIKAANSCHE BOMAANVAL OP VLISSINGEN. Zondagavond vond een aanval van En gelsch-Amerikaansche vliegers" plaats op een buitenwijk van Vlissingen. Volgens de voorloopige berichten werden onder de Nederlandsche bevolking 33 personen gedood en een vrij groot aantal zwaar en licht gewond. Voorts werd schade aan gericht aan de huizen. AANGIFTE VAN RADIO-TOESTELLEN. 's-Gravenhage, 14 Aug. Alle hou ders van een al of niet verzegeld radio ontvangtoestel moeten hun toestel op nieuw aangeven met een formulier, ver krijgbaar op de postkantoren. Houders van een verzegeld toestel moeten onder punt 5 van het formulier achter het woord „radio-ontvangtoestel" de aanwij zing „verzegeld" schrijven. N GREEP UIT T RADIOPROGRAMMA Woensdag: 10,45 Gedichten van Sta ring; 13,Kaas maken op boerderij; 15,Bijbellezing; 18,45 Neerl. stem v.h. oostfront. Donderdag: 13,— Bijenteelt; 14,Te gen het bolsjewisme; 17,30 Tranentrek; 18,45 Praatje van Max Blokzijl; 20, Augustus-regenmaand. Vrijdag: 10,15 Nieuwe poëzie; 13,00 Voor boer en tuinder; 15,00 Bijbellezing; 18,45 Kippenfok na de oorlog. TEN AANVAL! Duitsche in de Middellandsche Zee opereerende „Schnellboote" hebben reeds groote successen behaald in de strijd te gen de vijandelijke landingsvloot voor de kust van Sicilië. In pijlsnelle vaart, de torpedokleppen open. grijpt de tor pedoboot de vijand aan. (P.K. Dr. Graak, Sch. Autofl.) FLINKE KERELS melden zich nu voor de Waffen- SS en de Landwacht. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Ieder gezonde Nederlander in de leeftijd van 17-45 jaar kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen vervoegen, teneinde gekeurd te worden voor de Waf- fen-SS of de Landwacht. Tijdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tol de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de Landwacht of bij het SS-Wachtbataillon in Amersfoort. Zij, die tot de Germaansche-SS in Ne derland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschcn 18-30 jaar, die aan- meldingsplichtig zijn voor de arbeids inzet, kunnen zich eveneens op een der kcuringsdagen aanmelden en worden ge durende hun verbintenis van de arbeids inzet vrijgesteld. 19 Aug. 9-12 uur Hengelo, Café Mo dern, Spoorstraat 18 19 Aug. 15-18 uur Zwolle, Hotel Gijtenbeek. 20 Aug. 9-12 u. Assen, Concerthuis a.d Vaart. 20 Aug.: 15,18 uur Groningen, Concerthuis, Poele straat. 21 Aug 9-12 uur Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 22 Aug. 9-14 uur Amsterdam, Dam 4. 23 Aug 9-13 uur Utrecht, N.V.-huis, Ou degracht 245. 24 Aug. 9-14 uur Amers foort, Pol, Durchgangslager, Leusderweg. 25 Aug 9-14 uur Den Haag, Café Qen Hout, Bezuidenhout 11-13. LANDBOUW VEETEEL'I Bezwaren tegen veelevering. Belanghebbenden worden attent, ge maakt op desbetreffende advertentie in dit nummer. Het beste zaaizaad en het beste poot- goed zijn voor de verbouwer het voor- deeligsl. Verbeten tegenstand op Sicilië. Hoe de invasie plaats greep. Het veroveren van Sicilië kan zeker niet met een militaire wandeling worden vergeleken De Spil-troepen bieden er van de aanvang der operaties af verbe ten tegenstand. Maar daarop hadden de geallieerden blijkbaar ook wel gerekend; men kan dit afleiden uit de groote schaal, waarop de toebereidselen werden opgezet. Tot iedere prijs willen zij het eiland in hun macht krijgen; ontzaglij ke hoeveelheden materiaal hebben zij daarom in de strijd geworpen. Het krach tige verzet, dat Duitschers en Italianen nochtans aan die grootscheepsche actie bieden, dwingt des te meer respect af. Nog steeds is Sicilië niet veroverd. Van Duitsche zijde wordt verklaard, dat nog nimmer een militaire onderne ming tactisch en organisatorisch zoo in bijzonderheden werd voorbereid als deze tegen Sicilië. In Juni stelden verkenners van de As reeds vast, dat hier iets zou gebeuren. De geallieerden brachten aan de noordkust van Afrika, vooral te Bizerta, een menigte menschen en oor logstuig bijeen. Met het samentrekken van zware vlooteenheden werden de toe bereidselen voltooid. Toen volgden de bombardementen van havens en vlieg velden op hel eiland ter inleiding van de krijgsoperaties. Bij de invasie werd ge bruik gemaakt van twee daarvoor speci aal opgeleide Amerikaansche divisies; te hunner beschikking stonden juist voor dit doel ontworpen landingsvaartuigen, er waren „landingsmoederschepen", die een aantal landingsvaartuigen aan boord konden nemen. Tijdens de eerste dagen van de invasie stegen van alle operatie ve steunpunten, waarover de geallieer- oen beschikken, sterke formaties vlieg tuigen op, om de aanvallende troepen te ondersteunen. In de rug van de verdedi ger van het eiland werden valschermja gers afgeworpen en luchtlandingseenhe den gebruikt, die echter vrijwel alle na verbitterde strijd buiten gevecht konden worden gesteld. Kauwgom verboden. Volgens de „Evening News" krijgen de Amerikaansche troepen, die over de At lantische Oceaan verscheept worden, geen kauwgom meer, daar het overboord geworpen papier van het pakje op het water drijft en voor de achtervolgende U-booten een duidelijk spoor vormt. Maar zouden die papiertjes nu wel schuldig zijn aan de nieuwe Anglo-Ame- rikaansche scheepsverliezen? Nieuwe bomaanval op Rome. Gedurende anderhalf uur hebben vij andelijke vliegtuigen Vrijdag weer een aanval op Rome gedaan, waarbij van groote hoogte bornmen werden gewor pen, die vrijwel alleen woonhuizen trof fen Op een straatweg vielen verschei dene vliegtuigen in duikvlucht burgers met de boord wapenen aan Op een plein vielen tijdbommen, dicht bij het konink lijk paleis kwamen brandbommen te recht. Ook werd een personentrein, ge heel met passagiers bezet, door ver scheidene bommen getroffen. De stad hield zich rustig en toonde een bewon derenswaardige discipline. Van de fronten. - Aan het oostelijk front bleven aanval len van de Sovjettroepen vruchteloos. Overal leden zij zware verliezen aan menschen en materiaal. Zondag alleen reeds verloren zij 193 tanks. Siciliëris de laatste 14 dagen stelselma tig door de As-troepen ontruimd. Zij bo den vijf weken weerstand aan een 4-5- voudige-'overmacht en brachten de vij and zware verliezen toe. Een extra bericht maakte melding van een geslaagde aanval, Vrijdagavond, door Duitsche torpedovliegtuigen op een groot convooi, dat bij Gibraltar de Mid dellandsche Zee binnen voer. Wel 170000 ton werd tot zinken gebracht of vernie tigend getroffen CONTROLE OP BOERDERIJEN. In de Texelsche Courant van 14 Aug werd een bericht van de Landstandpers dienst over controle op veehoudersbe- dnjven opgenomen. Dit bericht, zoo meldt ons thans deze Persdienst, blijkt niet juist te zijn ge weest. Ter verbetering diene het vol gende: Er zijn op Texel eenige boeren, die practisch geen melk aan de fabriek leve ren, terwijl van hen toch bekend is, dat zij vijf of meer koeien houden. In ver band met de voedselvoorziening kan zulks met worden gedoogd en op grond hiervan werd in de laatste vergadering van de Dorpsboerenraad door dorpsboe renleider Joh Parlevliet voorgesteld, op de bedrijven van de betrokken veehou ders door controleurs eenige tijd te laten melken. Dan weet men precies, hoeveel melk dergelijke bedrijven moeten leve- De heer Parlevliet schrijft ons in aan sluiting op het bovenstaande nog het vol gende: Er zijn in Nederland momenteel vele boeren, die groote hoeveelheden koeien- melk in de zwarte handel in de vorm van boter of melk tegen ongehoorde prij zen laten verdwijnen. Dat hieraan ook enkele Texelsche boeren meedoen, staat voor mij persoonlijk vast. Boterprijzen van f 20f 35 per pond worden ook 111 Nederland heden ten dage betaald. Dat dit een schande is en onze boerenstand in een kwaad daglicht stelt, waarbij de 80 pet goede het met de kwade moeten ontgelden, behoeft geen betoog. Deze af zetters, die alleen voor dikgespekte beur zen te bereiken zijn, gold danook vnl de door mij voorgestelde regeling. SCHOENENBEURS. De N V.D geeft tot het ruilen van schoenen gelegenheid morgenmiddag van 45 uur (Raadhuis) JOEGO-SLAVIE. In Belgrado krijgen alle mannen bo ven 20 jaar een rookerskaart. MEXICO. Buitenlanders kunnen in Mexico geen grondbezit meer verwerven. BOLIVIA. Uit La Paz (Bolwordt gemeld, dat de bisschop van Loechamba, mgr. Aspee, door melaatschheid is aangetast. SOVJET-RUSLAND De Sovjet-generaal Afanasenko is bij Bjelgorod, generaal-majoor Gurtyew, bij Orel gesneuveld. ROEMENIE. In Roemenië wordt op alle oplei dingsinstituten voor leeraren en leera- ressen de militaire scholing ingevoerd. BRAZILIË. Het Braziliaansche s.s Bage is met 500,000 p st aan boord tot zinken ge bracht. Van de bemanning werden 35 personen gered. EGYPTE Voor vervoer van 40-50 duizend balen Egyptische katoen voor de Indi sche textielindustrie werden drie sche pen beschikbaar gesteld. PALESTINA Koning Ibn Saoed zal nooit toela ten, dat er in Palestina een joodsche staat wordt gevestigd Aldus Sheik Abdel Ka- himi, Saoed-Arab. consul te Jerusalem ENGELAND In Engeland steeg het aantal ver oordeelden van 1939-1942 van 10300 tot 12400 per jaar. Wegens woningnood kunnen in En geland alle niet gebruikte woningen in beslag worden genomen. SPANJE De Duitsche militaire attaché te Madrid, kol. Otzen, is bij een auto-onge val omgekomen. Door de ontploffing van het kruit huis van een wapenwinkel te Alicante (Sp.) zijn tal van menschen gedood; een tram werd in tweeën gebroken. TURKIJE. Duitschland verklaarde zich bereid, Turkije met 25 locomotieven en 250 wa- gong te helpen Turkije heeft tekort brood, maar hoopt op verbetering nu uit Alexandria een schip met 5000 t. graan is aangeko men. BELGIE In België vinden op groote schaal veediefstallen plaats Niet zelden heeft de „bestolen" boer er de hand in. Daar om is bepaald, dat elke gemeente, waar een stuk vee werd gestolen, 500 kg. vleesch extra moet leveren. Nu hebben de boeren er dus extra belang bij, dat er niet „gestolen" wordt JAPAN 20 millioen leden van 't Groot-Ja- pansche Vrouwenverbond hebben op een oproep 60 millioen der uitgereikte tex tielpunten teruggeven om de textielfa brieken te ontlasten Hierdoor kwamen voor de bewapeningsindustrie meer krachten vrij. ITALIË. De nieuwe Italiaansche bankbiljet ten vertoonen in plaats van het Fascio- stempel de Italia-kop, De oude biljetten met fase. teekens blijven in omloop. Tot minister van binnenl. zaken werd benoemd de generaal-directeur bij het binnenl. bestuur, Ricci, geb. 1873. HISTORISCHE NOOTJES. Merkwaardigheid. Juli 1922 werd op strand achter Den Hoorn een levende schildpad aangetroffen; ze werd naar Artis opgezonden. Reisbeschrijving van Ds. Deth- mar. Anno 1839. Ds. Dethmar logeerde bij een familie te Den Burg en bracht daar ook een bezoek aan de Burgemeester, een 83-ja- rige grijsaard van Duitsche afkomst, die de bezoeker niet geheel onbekend bleek te zijn. De naam van deze Burgemeester wordt in het boekje niet genoemd; we kunnen echter meedeelen, dat hel de heer Reinbach moet zijn geweest. (1) Enkele merkwaardigheden lezen we verder over Eierland Eierland en het Buitenveld werden in 1835 ingepolderd; een aantal kooplieden had het land voor f 9400Ü gekocht (2) De schrijver vraagt zich af, hoe men hier toch wel aan mest moet komen, wanneer de grond, na eenige jaren bebouwd te zijn geweest, uitgeput zal zijn. Rund vee wordt er maar weinig gehouden en de schapenteelt levert geen stalmest op. Neen, zoo voorspelt Ds. Dethmar, daar komt van de landbouw op de duur niets terecht. Maar, zoo voegt hij er gerust stellend aan toe, dat is niet zoo erg, want dan kan het land altijd nog voor de schapenteelt worden gebruikt Welke rol de kunstmest zou gaan spe len, heeft de schrijver niet kunnen voor zien. Met een enkel woord vertelt Ds. Deth mar over de achteruitgang van de scheepvaart als gevolg van de aanleg van het Groot-Noordhollandsch Kanaal (gereedgekomen in 1829). De loodsen, die eerst een goed stuk brood verdienden door schepen van de reede over de Zui derzee naar Amsterdam te brengen, klaagden steen en been. (3). Texel telde omstreeks 1839 5000 in woners; hiervan was, naar de schrijver werd meegedeeld, twee vijfden gerefor meerd, een gelijk gedeelte doopsgezind en een vijfde katholiek (4) Als een merkwaardige bijzonderheid uit de levende natuur merkte hij verder op, dat hel eiland geen mollen huis vestte (5) Over de gastvrijheid der Texelaars was hij zeer goed te spreken. Zijn heele verblijf op het eiland had hem geen cent gekost! En ook de reiskosten 16 stuiveis voor eem retourtje Nieuwediep- Oudeschild waren voor die tijd niet aan de hooge kant. Op zijn terugreis zag hij, hoe een Oostindievaarder door een stoomboot uit de haven van Den Helder werd ge sleept om op de ree een gunstige wind af te wachten ten einde zijn verre tocht aan te vangen. (1) Mr. Gijsbert W Reinbach was hier schout van 1 Mei 1817 tot 10 Aug. 1825; daarop burgemeestei tot 30 Oct, 1839; toen is hij overleden (2) Allan noemt een bedrag van f90.000. (3) Oudeschiid telde in 1828 1500-1600 inwoners; op 1 Jan. 1855 nog maar 853 (4)Volgens Van der Aa in 1848 5600 in woners: 3300 NH, 1200 RK, 1050 Doopsg. (5) Dit is ook thans nog niet het geval.

Texelsche Courant | 1943 | | pagina 1