Wat Texelsboerenmoetenweten. Van de Fronten in Oost en West. WERELDNIEUWS BINNENLAND 56e JAARGANG. No. 5782. ZATERDAG 21 AUGUSTUS 1843. TEXELSCHE COURANT EUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. HET DOODE PUNT OVER- HEERSCHT. De huidige internationale toestand maakt op de aandachtige beschouwer nog steeds een eigenaardig beklemmen de indruk: het doode punt overheerscht. De tijd van de verrassende acties met verstrekkende uitwerkingen, zoo schrijft de Corr. Dienst, schijnt voorshands voor bij te wezen; het is, of het woord in deze periode en de voorzichtige voorbe reiding achter de schermen prevaleeren boven de bedrijvende daad. De donkere wolkenmassa's hangen dreigend samen gebald, maar de felle bliksemschichten flitsen nog niet los. 0 Op de drie voornaamste strijdgebie den Oostfront, Italië, Stille Oceaan houden de tegenstanders elkanders krachten gebonden en verslijt men we derzijds de energie, zonder dat de moei zaam nagestreefde kentering van even wicht kan worden bewerkstelligd. Aan het Oostfront wordt eindeloos gestreden met iets, dat op vertwijfeling gaat gelij ken, doch de Sovjets bereiken geen en kel strategisch doel. Zoo zij niet tot de Oekraine weten door te dringen, zal hun .broodslag" voor hen een negatief resultaat opleveren, hetwelk met een zware nederlaag gelijk te stellen is. De Anglo-Amcrikanen kregen het ei land Sicilië in hun bezt, maar niet, ge lijk zij zulks verwacht en gewenscht hadden: snel en met weinig verliezen. De wateren rond Sicilië zijn een waar schepenkerkhof geworden en dat in een tijd, waarin het transportvraagstuk steeds nijpender wordt. In Engeland heeft men Lord Woolton reeds aange klampt met de vraag, wanneer de rant soenen nu eens wat hooger zouden kun nen worden. In de Stille Oceaan zijn de Yankees al rond een jaar bezig met pogingen, om de Japansche voorpoststellingen op de eilanden ten noorden en oosten van Au stralië in handen te krijgen. Zij vorde ren, maar wat zij bereikten valt in het niet bij wat zij nog bereiken moeten. Hun* verliezen, in het bijzonder aan vliegtuigen en schepen, zijn niet gering te schatten. Ook de Spilmogendheden hebben hun slijtage te boeken. De luchtterreur stelt de zenuwen der bevolking op de proef, maakt de steden onbewoonbaar, dwingt tot verplaatsing van arbeid en werkkrachten In Juli vernietigden de mogendheden van het pact van drie meer dan 925000 brt. geallieerde scheepsruimte; daaren boven beschadigden zij nog 850,000 brt. De slijtagecijfers van de Sovjets sinds de aanvang der groote operaties in begin Juli zijn eveneens fantastisch! Overal moet alle volkskracht zich samenbunde len in deze tragische touwtrekkerij tus- schen de naties; het blijft om het doode punt hangen. Dit is het tijdsbestek, vol gens Goebbels, dat ons scheidt van „be langrijk drastischer tegenmaatregelen"; wij zitten thans in een periode, die door arbeid err „durchhalten" moet worden overbrugd! ROME WORDT OPEN STAD! Rome is een tweede keer door de ge allieerde vliegtuigen gebombardeerd; „ce n'est que le premier pas qui coüte". De wereld is ook reeds aan deze nieuwe barbarij gewend geraakt en protesteert nauwelijks meer. Het is of men het feit aanvaardt, met zekere moede gelaten heid, dat Britten en Yankees nu een maal voor niets terugdeinzen, zoo hun grove eigenbelang erbij op eenigerlei manier in het spel is. De Italiaansche re geering had echter, reeds eind Juli, door bemiddeling van het Vaticaan haar be sluit meegedeeld, Rome tot open stad te verklaren; zij wachtte op de geallieerde voorwaarden, waarop deze verklaring kon worden aanvaard. Het cynisme van Washington en Londen heeft hierop met nieuwe bommenregen geantwoord. De Italiaansche regeering kon moeilijk anders reageeren dan door 'n openlijk'e verklaring af te leggen, dat zij Rome wenscht te ontzien en dat zij daarom be zig is met de noodzakelijke ontruimings maatregelen. Strijdkrachten, fabrieken, die voor de oorlog werken, militaire in richtingen, al deze, zoo zij in de heilige stad mochten aanwezig zijn, zullen daar uit dienen te verdwijnen. Ook de ver- bindings- en transportmiddelen, voor zoover deze van strategische beteekems mochten worden geacht, zullen met dit karakter van open stad in overeenstem ming moeten worden gebracht. Het moeilijke bij dit alles is, dat er geen internationaal recht in deze materie geldt, en dat partijen het derhalve on derling. langs de weg van ohderhande- ling, zullen dienen eens te worden. Wat nog wel eens tot nieuwe wrijvingen en moeilijkheden zou kunnen leiden! DE ZON. Za. 21 Aug. op 7,32; bnder 21,53 DE MAAN. Za. 21 Aug. op onder 14,20 Laatste Kwartier: 22 Aug. 19,04. HOOG WATER OP TEXELS REE. Za. 21 Aug. 1,54 en 14,16 Zo. 22 Aug. 2,40 en 15,03 Ma. 23 Aug. 3,28 en 15,55 Di. 24 Aug. 4,25 en 17,00 TORPEDOVLIEGTUIGEN IN ACTIE. Hoe er achter de schermen met man en macht wordt gewerkt, kan' misschien het best met het voorbeeld van het Duitsche luchttorpedowapen worden ge ïllustreerd. Wij willen niet zoo ver gaan te beweren, dat de Duitsche luchtmacht tot op heden van dit speciale wapen ge speend was gebleven, echter had het reeds lang de aandacht getrokken, dat men wel van Italiaansche kant veel met torpedovliegtuigen werkte, doch dat zij aan Duitsche kant niet of nauwelijks een rol schenen te spelen. Aan te ne men valt, dat de Duitsche deskundigen dit voor hen betrekkelijk nieuwe aan valswapen eerst in alle perfectie hebben geprepareerd, eer zij het aan de open baarheid prijs gaven. Vermoedelijk hebben de piloten, die in de afgeloopen maanden nauw met de duikbootbeman ningen samen werkten in de strijd tegen de geallieerde scheepstonnage, zich eveneens voor een belangrijk deel van luchttorpedo's bediend. De groote over val op een geallieerd convooi van om streeks 70 schepen, dat door de Straat van Gibraltar de Middellandsche Zee binnenvoer, is echter zooiets als de klap op de vuurpijl geweest; de vuurdoop zou men het ook kunnen noemen. Van de zwaar bevrachte schepen,welker bestem ming naar mag worden aangenomen het eiland Sicilië was, werden omstreeks 32 bodems hetzij vernietigd, hetzij buiten gebruik gesteld. Ruim 170,000 brt. ging m deze eene titanische convooislag voor de Britsch-Amerikaansche ravitaillee ring verloren. Toen Duitsche luchtverkenners later op de dag uitzagen naar wat er van dit groote convooi overgebleven was, ont waarden zij dicht onder de Noord-Afri- kaansche kust, tusschen Oran en Al giers, omstreeks een 40 schepen, die on der hun rookpluimen voortvoeren, in hersteldp marsch-orde. Maar bij het ei land Alboran, dat tot Spanje behoort, konden zij een 21 groote vaartuigen tel len, die lagen uit te branden en in zin kende toestand verkeerden. Groote olie vlekken vertelden van andere bodems, die reeds onder de golven waren ver dwenen Een tragedie, welke zich in slechts enkele uren tijds had voltrokken. UIT HET LEVEN VAN IR. W. L. Z. VAN DER VEGTE. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft de direc teur-generaal der P.T.T., Ir. W. L. Z. v. d. Vegte, met handhaving in zijn tegen woordige functie, benoemd tot se.creia- ris-generaal van het departement van Waterstaat. Nadat Ir. Van der Vegte, die in 1895 te Valkenburg werd geboren, in 1938 was benoemd tot directeur van de Sie- mens-maaischafcpij, werd het hem dui delijk, dat hij als nat.-socialist verplicht was, zich geheel ter beschikking te stel len van de Leider der NSB, in welk verband hij eind-1940 werd belast met de reorganisatie van de radio, ter voor bereiding van de stichting van een groo te omroep. In December van datzelfde jaar werd hij benoemd tot raad-advi^ seur van het nieuw-opgerichte departe ment van volksvoorlichting en kunsten en tevens t<?t voorzitter van de radio- raad. Eind 1941 werd hij benoemd tot dfrecteur-generaal van de PTT, in welke functie hij er in slaagde, deze tak van dienst zoo goed mogelijk te laten wer ken. In Febr 1943 volgde zijn benoe ming tot gemachtigde voor waterstaat en verkeer. Omtrent zijn plannen heeft Ir. Van der Vegte o.a medegedeeld, dat het Rijkswegenplan dat door de oorlog moest worden onderbroken, veel groote- re afmetingen zal krijgen, dan aanvan kelijk was bedoeld, daar het wegverkeei in de toekomst een nog veel belangrij ker rol zal spelen dan tot dusverre. Ver der bleek Ir. Van der Vegte zich bijzon der te interesseeren voor de energievoor ziening in Nederland. Het is duidelijk, dat in deze dagen op dit gebied uiterste zuinigheid geboden is, maar dat zal ook na de oorlog het geval zijn. De behoefte aan energie 2al sterk stijgen en wel on evenredig aan de productie van steen kool en petroleum. De meest efficiente methoden van opwekking en distributie van energie zullen moeten worden na gestreefd, terwijl in de verre toekomst getracht zal worden, te komen tot aan sluiting op een Europeesch krachtnet dat door waterkracht wordt gevoed, "zoo als dat bv. in Noorwegen het geval is! VOLKSKUNDE. 1. Als St. Dominicus gloeit: een stren ge winter bloeit (4 Aug.) 2. St.-Laurens' wind maakt boekweit blind. 3. Wie knollen wil eten, moet St.-Lau rens niet vergeten. (10 Aug.) 4. Is 't weer op Maria-Hemelvaart uit gelezen, dan zal 't de heele herfst voor treffelijk wezen. (15 Aug.) 5. St.- Bartholomaeus bindt de spur rie de zak toe. (24 Aug.) 6. Wat Augustus niet kookt, laat Sep tember ongebraden. CHURCHILL NAAR NIEUWE WERELD. De Britsche premier is, zooals gemeld, opnieuw de oceaan overgestoken, om met Roosevelt in beraad te gaan. Het is merkwaardig, dat deze juist een be doek aan Canada had beëindigd, toen Churchill daar, vergezeld van een stoet van militaire deskundien, als uit de lucht kwam vallen. Het vermoeden ligt derhalve voor de hand, dat de nieuwe Britsch-Amerikaansche ontmoeting iet wat onvoorbereid is tot stand gekomen. Men zou haast de veronderstelling uit spreken, dat er meer drang tot spoed dan rustig overleg heeft voorgezeten! Een van de eerste dingen, die de we reldpers opperde, was de vraag, of Sta lin nu van de partij zou wezen, of dat ook ditmaal weer de Sovjet-kopstukken zouden schitteren door hyn afwezigheid. Churchill en Roosevelt lieten zich daar practisch niet over uit, maar Stalin nam eensklaps een geheel andere houding aan. Hij liet door het persbureau Tass net bericht de wereld inzenden, dat de Sovjet-Unie niet op deze conferentie was uitgenoodigd. Dit wikte in wijde kring bevreemding, ja_^elfs ongerustheid. In Britsche en Amerikaansche kringen is men reeds zoo vertrouwd geworden mét de gedachte, dat de Sovjet-Unie een van de steunpilaren der toekomst dient te zijn, dat men zich niet lekker voelt, in dien de bolsjewisten een zekere afstand schijnen te willen bewaren. Van de andere kant wordt veronder steld, dat men in Londensche en Wa- shingtonsche regeeringskringen reeds vol ledig met Stalins militaire en politieke verlangens op de hoogte moet zijn. Deze zouden zoo duidelijk omschreven en met zulk een mate van nadruk, door de Sov jets zijn ingediend, dat men in dit ver band zelfs hoort gewagen van een ulti matief karakter. Moskou zou thans, wat betreft het vraagstuk van een front m West-Europa, wat men noemt haring of kuit wenschen te hebben. Eveneens zou het zijn eischen inzake de ordening der na-oorlogsche invloedssferen en de revisie der grenzen zwart op wit gege ven hebben. Dit alles onder de druk eener bedreiging, nl. dat van de inwil liging dezer vorderingen de ontwikke ling der bolsjewistische front-operaties zou afhangen. Indien men dë* positie der Sovjets overweegt moet men tot de gevolgtrek king komen, dat zij thans inderdaad een min of meer gunstige gelegenheid heb ben, hun wil aan hun bondgenooten op te leggen. Gedurende de voorgaande zo mers moesten zij, gezien de zware Duit sche druk, waaraan zij blootstonden, de kreet om hulp laten weergalmen, maar hun hulpeloosheid op zichzelf maakte, dat zij ook tegenover hun vrienden in een dwangpositie,. verkeerden. In dit op_- zicht zijn thans de eischen veranderd. De Sovjet-Unie heeft deze zorner geen Duitsch offensie doorstaan; zij is daarem tegen zelf in de aanval en demonstreert daardoor tegenover de andere „veree- nigde naties", dat zij van alle verbon denen de sterkste is. Ook de besprekingen te Quebec en Hydepark zijn tenslotte slechts een pha se in de moeizame worsteling om over het doode punt heen te geraken. Na de periode van het woord en de voorberei dingen in stilte zal het gedaver van de strijd wederom op volle kracht moeten losbarsten. De mogendheden van het pact van drie verkeeren in de voordeeli- ge positie, dat zij', militair en econo misch verschanst; de aanval kunnen af wachten! Schapenveldmerk. Door het geconstateerde nipt voldoen de houdbaar zijn van het nieuwe scha penveldmerk (waarmee ook op Texel proeven worden genomen) op het be drijf van de waarn. secretaris der Ne derlandsche Wolfederatie, worden de proeven als geëindigd beschouwd. De proefnemers zijn van alle verdere ver plichtingen ontslagen Wolonlvangst. Namens de Ned. Wolfederatie schrijft men ons: Op Maandag 30 Augustus zal met de wolinontvangstname worden be gonnen. Evenals in de vorige jaren zal zulks weder plaats vinden in het daar voor zoo prachtig geschikte gebouw der Coop. Landbouw Vereemging aan de Waalderweg. De eenige belangrijke ver andering zal zijn, dat dit jaar het wol- geld ter plaatse terstond bij de ont vangst zal woiden uitbetaald aan de wolleverancier of diens gemachtigde. Koolzaadteelt oogst 1944. Bedrijven op klei-, zavel- en roodoorn- grond met 5 ha. bouwland of minder Zijn vrijgesteld. Bedrijven, op deze gron den met méér dan 5 ha. bouwland, moe ten 10 pet van het bouwland met deze gewassen telen. Op de andere grondsoor ten zijn bedrijven met 10 ha. bouwland of minder vrijgesteld; bedrijven met méér dan '10 ha. van deze nog niet genoemde grondsoorten zijn verplicht» 5 pet. van het bouwland met winterkoolzaad en -raapzaad te verbouwen.Inlichtingen bij P.B.H. Overdracht koolzaadplicht alleen via Bemiddelingsbureau S. Slot, te West woud. Overdracht aan te vragen voor 31 Aug, a s. BIJ ONZE VRIJWILLIGERS. Tijdens de groote pantserslag in het Oosten komen onze mannen het eerst aan bij een door Sovjets in brand gestoken dorp. SS PK Grönért O-H. FLINKE KERELS melden zich nu voor de Waffen- SS en de Landwacht. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Zij, die tot de Germaanschë-SS in Ne leder gezonde Nederlander in de leeftijd van 17-45 jaar kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen vervoegen, teneinde gekeurd te worden voor de Waf- fen-SS of de Landwacht. Tijdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de Landwacht of bij het SS-Wachtbataillon in Amersfoort. derland toetreden willen, kunnen zich eveneens aanmelden. Personen tusschen 18-30 jaar, die aan- mcldingsplichtig zijn voor de arbeids inzet. kunnen zich eveneens op een der kcuringsdagen aanmelden en worden ge durende hun verbintenis van de arbeids inzet vrijgesteld. 22 Aug. 9-14 uur Amsterdam, Dam 4. 23 Aug. 9-13 uur Utrecht, N.V.-huis, Ou degracht 245. 24 Aug. 9-14 uur Amers foort, Pol. Durchgangslager, Leusderweg. ?5 Aug 9-14 uur Den Haag, Café Den Kout, Bezuidenhout 11-13. De Britsche verliezen bij Catania. Een aan het Siciliaansche front gewon de Engelsche officier vertelde in een la- zareth te Gibraltar, dat, wanneer de verovering van het vasteland van Italië in verhouding evenveel slachtoffers zou eischen, als de bezetting van Catania, er groote kans op is, dat de Britten door uitputting zelf om vrede moeten vra gen. (C.D.) Dc joden in Noord-Afrika. In N.-Afrika is een groot aantal wa ren alleen nog te krijgen in de zwarte handel, die door de joden wordt be- heerscht. Zij verkoopen bv. groene thee voor 3000 franc per kilo; voor zwarte peper een belangrijk ingrediënt in de Noord-Afrikaansche keuken wordt 1000 franc per kilo geëischt. Voor een groot aantal gebruiksvoorwerpen moe ten fantastisch hooge prijzen worden be taald. In Algiers zag de politie zich ge dwongen, het pakhuis van een jood in beslag te hemen, die daarin grodte hoe veelheden garen, zijde en linnen opge stapeld had. (C.D.) Na de strijd op Sicilië. Wanneer we de balans opmaken, nu Sicilië gevallen is, kan worden vastge steld, dat de geallieerden op het eiland zeer zware verliezen hebben geleden. De Britsche radio heeft er ook geen' doekjes om gewonden. De As-troepen hebben hun zware wapenen en hun munitie, voor zoover die door eigen manschappen niet werden vernietigd, behouden naar het vasteland van Italië kunnen over brengen. Dit is te danken aan hetsa mentrekken van een enorm getal "lucht doelkanonnen aan beide zijden van de Straat van Messina. Er werd als het wa re een scherm van afweervuur over de ze smalle zeestraat gespannen. Gealli eerde vliegers, die zich toch boven dat gevaarlijke gebied waagden, verklaar den voor zoover zij het overleefden in een „hel" te zijn terechtgekomen. De strijd was de laatste weken zeer onge lijk. De As-troepen stonden tegenover een 4-5-voudige overmacht; vooral de vijandelijke luchtmacht maakte het de verdedigers moeilijk. Ter zee beschik ten de Duitsch-Ilaliaansche vlootstrijd- krachten over motortorpedobooten en andere kleine marinevaartuigen alleen, terwijl de geallieerden met oorlogsbo dems van het lichtste tot het zwaarste kaliber kwamen opzetten. Maar de Duitsche en Italiaansche sol daten hebben zich daar tegenover kranig geweerd. Zelfs dc vijand heeft daarover met waardecring gesproken. De Engel sche radio heeft ronduit toegegeven, dat de Duitschers zich op, Sicilië hard nekkig en kundig verdedigden en dat het moreel der Duitsche troepen tot het laatste ongebroken is gebleven. Ook aan de Duitsche zijde werd weliswaar menig smartelijk verlies geleden, maar de divisies, welke in volmaakte orde en zonder eenig teeken van paniek de vas- tewal van Italië bereikten, zijn intact gebleven. Nu Sicilië gevallen is, is een phase van de oorlog afgesloten. De gevolgen daarvan zijn nog niet te voorzien, maar in elk geval hadden de Anglo-Ameri- kanen wel grooter uitwerking van hun succes verwacht; ze zijn teleurgesteld. Het eiland is nu wel in hun handen, maar een sterk fort verspert hun de weg naar het hart van Europa. Een systeem is gevallen, maar de Spil is nog intact. Nieuwe moeilijkheden staan de gealli eerden te wachten. Nieuwe krachtsin spanningen zullen zij zich moeten ge troosten. Weinig Duitsche krijgsgevangenen. Volgens de Londensche pers is men in het hoofdkwartier van generaal Eisen- houwer er niet weinig over verbaasd, dat de geallieerde strijdkrachten op Si cilië haast geen krijgsgevangenen in Kanden kregen. Duitsche krijgsgevange nen vormen een groote zeldzaamheid. (C.D.). Behandeling van Engelsche zeelieden. Stockholm, 16 Aug. (C.D.) In toene mende mate wordt de laatste tijd in En geland geklaagd over de steeds slechter wordende behandeling van de zeelieden der Britsche handelsvloot. Zoo heeft ..News Chronicle" een krachtige waar schuwing gezonden aan het adres van de minister van marine, Alexander, waarin er op wordt gewezen, dat er nu eindelijk eens voor gezorgd moet worden, dat de levensvoorwaarden der zeelieden een grondige verbetering ondergaan, daar de omstandigheden, waaronder deze mannen moeten leven, bedroevend slecht zijn. De hygiënische installaties op de nieuwe handelsschepen zijn zoodanig, dat men er zich over moet verwonderen, ze op modernp schepen aan te treffen. De zeelieden hebben thans een eigen comité gevormd, dat aan de reggering nadere bijzonderheden omtrent deze misstanden zal verschaffen. In dit verband verdienen Zweedsche berichten belangstelling, volgens welke van 1 Juli 1942 tot 1 Juli 1943 in totaal ruim 11,000 zeelieden van in Amerikaan sche havens voor anker liggende Brit sche schepen gevlucht zouden zijn. Het grootste gedeelte vén deze mannen heeft er, ondanks de hooge gage, de voorkeur aan gegeven, de Britsche han delsvloot te verlaten, nu bij de groote gevaren ter zee ook nog ondraaglijke le vensvoorwaarden komen. VEEMARKT. £>e Burgemeester der gemeente Texel brengt ter openbare kennis, dat in ver band met den op Maandag 6 September 1943 te houden schapenfokdag, de ge wone veemarkt te Den Burg op dien dag niet zal worden gehouden. Texel, 18 Augustus 1943. De Burgemeester voornoemd, C. KEIJSER Hz., Lo.-B. Citroenen. Max. prijs: 11 ct. per 100 gr. Gymnastiek. Het NGV heeft meer dan 100,000 leden. De vrijwillige brandweer te Haarlem bestond 19 Aug 75 jaar. liet lijk van 'n vrouw uit Rhenen werd bij Lienden uit de Rijn opgehaald. Bosclicigenaren en gebruiksgerechtig- den worden in 1944 tot vellen verplicht. Wegens hazardspel werden te IJmui- den-O. acht personen gearresteerd. Een betonmolen werd te Bergen ge stolen. Ze werd door onbekenden op een auto geladen en weggevoerd. De 10-j. J. Koelmeijer is te Zwaag van een aanhangwagen gevallen en daarop doodgereden. (Dagbl. v. N.H.) Van een kaasgrossier te Arnhem, die zijn klanten de verplichte 6 pet. over wicht onthield, werd de voorraad in be slag genomen. De N. H. kerk te N.-Niedorp stelt po gingen in het werk, om weer een eigen predikant te krijgen. Sinds tal van jaren heeft men hier een vacature.

Texelsche Courant | 1943 | | pagina 1