üfat Texelsboeren moeten weten. Van de Fronten in Oost en West. In Mernoriam Mr. Hsnnannus Rsydcn. WERELDNIEUWS 56e JAARGANG. No. 5784. ZATERDAG 28 AUGUSTUS 1943. TEXELSCHE COURANT BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. (18-25 AUGUSTUS 1943). SICILIË, CHARKOF EN KISKA. De namen Sicilië, Charkof en Kis- ka kunnen representief worden geacht voor de drie groote fronten, n.l. die in het Europeesche zuiden en oosten, en dat hetwelk zich tusschen de Ver. Staten en de Japansche eilanden uitstrekt. Het is op het eerste gezicht een merkwaardig feit, dat in elk van deze drie strijdgebie den een beslissing viel, die men als na- deelig voor de mogendheden van 't Pact van Drie, dus Italië, Duitschland en Ja pan zou kunnen opvatten. Het is moei lijk, hierbij ten volie de schijn van de werkelijkheid te onderscheiden. Wat Sicilië aangaat, heeft van het begin af aan wel geen enkele deskundige in twijfel getrokken, wat op de duur het lot van dit eiland zou zijn.De geallieer de invasie, welke hier ten uitvoer werd gelegd, greep immers een bastion voorde Europeesche zuidkust aan, dat geheel door zeegebied was omgeven en derhal ve bijna van alle kanten door het zwa re geallieerde scheepsgeschut kon worden geteisterd. Terwijl de aanvallende strijd krachten derhalve langs zeer vele aan- vals- en toegangswegen konden worden ondersteund, hadden de Duitschers en Italianen nauwelijks een andere moge lijkheid van contact met het Italiaansche achterland dan via de straat van Messi na. Zoo zou Sicilië zooiets als een lus hebben kunnen worden, waarin men on bedacht het hoofd steekt, om dan te merken, dat men dit niet meer zal kun nen terugtrekken. Dit is wel de voor naamste reden te achten, waarom men v.d. zijde der Spil niet alles op alles heeft gezet, deze voorpost te behouden Toen hij tenslotte, na een worsteling, die de aanvallers naar schatting een derde van hun inzet aan menschen heeft gekost, werd opgegeven, geschiedde dit door middel van een verbijsterend goed uitge voerde terugtocht. Praktisch viel Britten en Amerikanen geen man en geen wapen in handen, hetgeen in Londen en Wa shington als een sterke anti-climax werd gevoeld Dat Charkof in de afgeloopen week werd prijsgegeven, behoeft ook geenszins als een Duitsche nederlaag te worden ge zien. Hetzelfde weermachtsbericht, het welk de ontruiming meldde, gewaagde immers tevens van de omsingeling van een groep vijandelijke strijdkrachten ten N.W. van deze stad. Men ziet in dit communiqué dus als het ware de elasti sche afweerstrijd voor zich! Deze strijd gaat, van beide kanten, om het bezit van*de vruchtbare Oekraïne. Zoolang de Sovjets zóó zware offers brengen, waar weinig anders dan het herkrijgen van stadspuinhoopen tegenover staat, kunnen zij zichzelf met deze »„successen"' echter moeilijk geluk wenschen! Kiska is het voorlaatste eiland uit de Aleoelen-reeks, die zich van het schier eiland Alaska naar het Bering-eiland uit strekt en dus een serie brugpijlers vormt tusschen West-Amerika en de Siberische kust. Attoe, het meeste westelijke van deze eilanden, is destijds door de Japan ners, die het bezet hielden, met taaie heldhaftigheid vastgehouden tot het ui terste, omdat het zou kunnen dienen als Amerikaansche basis vo.or luchtaanval len op de Koenllen-eilanden, die Ja- pansch bezit zijn. Toen Attoe eenmaal was gevallen, bezat Klska nog slechts du- bieuse waarde. Het kon te gemakkelijk van oost en west uit overrompeld wor den, vooral omdat deze eilanden dik wijls door muren van mist zijn omge ven. De Ver. Staten hebben hier der halve louter de voorposten terug ver overd, die zij zich aanvankelijk hadden laten ontnemen. Daarmee is een Ja- pansch aanvangssucces ongedaan ge maakt, maar een Amerikaansche victo rie is daarmede nog geenszins ingeluid. DE TREK NAAR MOSKOU. Een bericht uit Moskou heeft ver kondigd, dat thans alle diplomaten we- dei uit hun tijdelijk toevluchtsoord Koeibysjev in Moskou terug zijn. Gelijk men weet, hebben deze heeren Moskou destijds moeten verlaten, toen de Duit sche opmarsch in de richting van de Sov jet-hoofdstad vorderde en het verblijf aldaar, zelfs naar bolsjewistische maat staf, onplezierig begon te worden. Mos kou-is derhalve thans weer het officieele centrum van de Unie der Socialistische Sovjet-Republieken. Het heeft tevens 'n groeiende pretentie een Europeesch, ja een wereldmiddelpunt te zijn. Deze aan spraak steunt op 't onevenredig zware aandeel, hetwelk de Sovjets in de krijgs verrichtingen op zich hebben moeten ne men. Naarmate zij deze last ook verder weten te dragen, zonder daaronder te be zwijken, nemen hun vorderingen ten op zichte van Groot-Brittannië en de Ver. Staten toe. Naar Goeteburgs Posten wist te berichten zou de Sovjet-regeering aan de uitgeweken Tsjechische, Zuid-Slavi sche en Grieksche regeering hebben ver zocht, haar zetels aan de Moskwa op te slaan, met andere woorden, zich uit de omstrengeling van het steeds Zwakker wordende Brittannië los te maken en zich geheel binnen de Slavische machts sfeer te begeven. Daarmee zouden de Moskousche intriganten dan wederom enkele troeven in handen hebben, die bij een eventueel door Duitschland verloren oorlog tegen Engeland en Amerika zou den kunnen worden uitgespeeld Zoo spitst zich derhalve de vraag steeds scherper toe, of ons werelddell in de toekomst zich onder Duitsche dan wel bolsjewistische leiding zal gaan hergroe- peeren. De rol van Engeland dat blijkt op overtuigende wijze is prak tisch geëindigd en Amerika's interessen liggen elders. Merkwaardig in dit verband is ook, dat terwijl de Sovjet-ambassadeur Mais- ky onlangs Londen heeft verlaten, om een belangrijke functie in de Sovjet- Unie te gaan vervullen, nu ook Litwi- noff Washington voorgoed de rug blijkt te hebben toegekeerd. In deze beide ge allieerde hoofdsteden zetelen nu Sovjet diplomaten, die vooralsnog als figuren van de tweede of derde rang moeten worden beschouwd Het besluit dat Lit- winoff in Moskou vasthoudt, heeft voor al bij de Anglo-Amerikanen een onrus tig gevoel nagelaten. De gewaarwording van verweesd-te-zijn begint bij Brit en Amerikaan zich steeds sterker te open baren. De mannen in Moskou trekken zich op zichzelf terug, werken aan de uitvoering van eigen plannen en toonen door hun houding aan, dat wie op hun medewerking prijs stellen, maar naar Moskou moeten pelgrimeeren. De roode tsaar lijkt niet langer van zins, zelf moei te te nemen om het contact te bewerk stelligen. Derhalve heeft hij ook op geen enkele manier zich bij de besprekingen te Quebec laten vertegenwoordigen. Het gerucht wil, dat binnenkort Eden en Cor- dell Huil op reis naar Sovjet-Rusland zullen gaan! DE ZON. Za. 28 Aug. op 7,43; onder 21,38. OE MAAN. Za. 28 Aug. op 5,04; onder 20,43 Nieuwe Maan: 30 Aug. 22,59 HOOG WATER OP TEXELS REE Za. 28 Aug. 8,07 en 21,28 Zo. 29 Aug 9,47 en 22,04 Ma. 30 Aug 10,21 en 22,37 Di. 31 Aug. 10,51 en 23,06 ZWEMBAD GESLOTEN. Ingaande Maandag a.s. zal het zwem bad „De Schans" gesloten zijn. Zie adv. :n dit nummer. WAARSCHUWING TEGEN KETTINGBRIEVEN. 's-Gravenhage, 25 Aug. Het hoofd bestuur van 't Ned. Roode Kruis waar schuwt nogmaals uitdrukkelijk en drin gend tegen elke deelneming aan de actie om door middel van kettingbrieven broodbonnen in te zamelen voor Nederl. krijgsgevangenen, Nederlandsche arbei ders in Duitschland, enz. Het staat vast, dat deze actie, buiten voorkennis van het Nederlandsche Roode Kruis ingezet, gcwetenlooze elementen gelegenheid biedt op groote schaal bon nen te verduisteren. Een ieder weigere dus met beslistheid op eenigerlei wijze daaraan mede te wer ken. HISTORISCHE NOOTJES. Wegverbetering. De weg Eierlandsche Huis-Vuurtoren werd voorjaar 1922 ver hard. De nieuwe school te De Cocksdorp werd Jan. 1919 feestelijk ingewijd. Eeni- ge dagen later die te Oost. Boerderijbrand. 29 Oct. 1922 is in pol der Het Noorden „Willemshoeve", eig. H. Kikkert, in vlammen opgegaan. Oor zaak: het laten ballen van een petro- leumlantaarn. GEEN VERRAAD. Alle Italianen soldaten! Dat is de leuze. Dat is op dit oogenblik onze trotsch en onze eereplicht. Niemand mag zich aan deze wet onttrekken of er weerstand tegen bieden Onze soldaten mogen tot geen enkele prijs door het achterland verraden worden. (La Sera, Milaan) WAARSCHUWING. „De Bescheinigung" betreffende vrij stelling van krijgsgevangenschap moet bij de werkgevers blijven berusten. De bruine bewijzen „vrijstelling van tewerk stelling" moet de werknemer bij zich dragen. DE TAAK DER W.A. Nog altijd is de W.A. noodig. Nog al tijd is ons Volk niet gewonnen voor het nationaal-socialisme en nog altijd be hoort het tot de eerste taken van de W. A., dit Volk, waaruit wijzelf zijn ont sproten, te winnen voor onze idealen, hoe moeilijk dit nu ook moge schijnen. Nog steeds moet de Leider kunnen be schikken over een hechtverbonden groep strijdbare en taaie kerels, die geen duimbreed afwijkt van de opdrachten, die hij geeft en die er borg voor staat, dat deze opdrachten in alle opzichten worden uitgevoerd. (De Zwarte Soldaat). HET OVERLEG TE QUEBEC. De invasie der Britsche conferentie gangers, die in Churchil&s gevolg in de Fransch-Canadeesche stiid Quebec heeft plaats gevonden, heeft ieeds een eigen aardige uitwerking gehad Civiele per sonen en militairen zonder onderscheid zijn van de eerste dag éf begonnen met mkoopen te doen, net als de boeren, die „naar stad" gaan. De groote magazijnen zijn. naar van de overzijde wordt be richt, leelijk door hun voorraden heen geraakt en wat er in hotels aan goede zaken in keuken en kelder aanwezig was, dat is er eveneens voor een aanzienlijk deel doorheen gegaan. De Britten hebben het op hun mistige eilanden derhalve toch niet zoo breed, als zij wel eens willen doen voorkomen. Het is goed, dat te onthouden en er derhalve niet te hard op te rekenen, dat zij later 'bij ons op hun gebraden ganzen zullen komen bin nenvliegen. Wat er tusschen de Britsche en Ameri kaansche kopstukken zooal verhandeld is? Het eeuwige vraagstuk van het twee de front heelt vanzelfsprekend op de agenda gestaan. Dat is de hoofdschotel, de schotel met heete brij op elke gealli eerde conferentietafel. Vermoedelijk zal dit „echte" tweede front, dat onherroe pelijk in West-Europa dient te worden gevormd, ook verder nog wat op zich laten wachten. Indien de voorteekenen met bedriegen, is echter wel nieuwe mi litaire bedrijvigheid in het Middelland- sche Zeegebied na op handen. Uit Gi braltar wordt de aanwezigheid van een vier of vijf geallieerde vliegtuigmoeder- schepen gemeld, welke gereed zouden liggen om op te stoomen. In Marokko hebben de Amerikanen vrij overhaast hun ransels gepakt, als voorbereiding voor een nieuwe expeditie, die volgens hun zeggen de vorming van een „derde" front tot doel zou hebben. Ook berichten uit Bizerta spreken over een opnieuw al daar in de haven aanwezig zijn van transport- en ïandingsschepen. De vraag, of er wat op handen is, kan dus ver moedelijk wel in bevestigende zin wor den beantwoord. Of de nieuwe aanval Sardinië zal gelden, de Italiaansche zuid punt of het een of ander Balkange- bied, zal nog even dienen te rusten. NIEUW FROPAGANDA-OFFENSIE^. Daar Europa, als object dat militair moet worden aangepakt, hoe men 't ook beziet, een heet hangijzer blijft, zullen de geallieerden het eerst nog eens op nieuw met de propaganda probeeren. De Britsche ^minister Brendan Bracken heeft als expert op dit speciale gebied reeds een plannetje opgesteld, bestaande uit een drietal eischen, en een gelijk aan tal toezeggingen. De eischen richten zich tot de met Duitschland verbonden lan den en houden in: afval van Duitschland; hulp aan de geallieerden om hun oude bondgenoot ten val te brengen; zich over geven aan een Britsch-Amerikaansch- bolsjewistische bezetting. De beloften spreken van volksstemmingen voor het vaststellen van nieuwe grenzen; deelne ming aan de ontsluiting van Afrika en aan een vredesconferentie, waaruit een nieuwe volkenbond zal moeten te voor schijn komen. Binnenkort zal met deze program mapunten vermoedelijk zware pressie op Duitschlands medestanders worden* uit geoefend. Zij vormen als het ware een paar vierkante kilometers bedorven manna, welke Roosevelt en Churchill uit de hemel laten vallen, opdat Europa daaraan zijn appetit zal kunnen bevre digen. Het is te bezien, of velen er trek in zullen hebben! Men moet het woord al met bijzondere virtuositeit weten te hanteeren, om daarachter te verbergen dat men zich niet, of voorloopig nog niet, lot de daad in staat acht. Het moge ui terst moeilijk wezen, ons werelddeel met het zwaard tot onderwerping aan vreem de machten te dwingen, met een bepaal de soort van ethische welsprekendheid zal zulks vermoedelijk in het geheel niet gaanCd. BEZOEK AAN VERBODEN PROVINCIES. Voor een bezoek aan Friesland, Gro ningen, Drente, Overijsel en Gelderland, is een vergunning noodig. Zoo'n vergun ning moet naar 25 Aug. uit Den Haag werd gemeld worden aangevraagd bij de Politieofficier van de Beauftragte in de betreffende Provincie. Hier is een model voor een dergelijke aanvrage: Aan Weled. Gestr. Heer Politieofficier van den Beauftragte van den Rijkscom missaris in de Provinciete (provinciehoofdstad invullen). Ondergeteekende, (naam, voornamen volledig invullen), wonende(vol ledig invullen), geboren opnum mer persoonsbewijsverzoekt be leefd om ontheffing van het verbod tot het bezoeken van Uw provincie. Hij (zij) zou willen bezoeken(naam en adres invullen) en wel in het tijdvak van tot Hoogachtend (Onderteekening) Groen aardappelloof: uitstekende groenbemesting. Koolzaadopbrengst kan zeer uiteenloo- pen: 1600-5000 kg. per h.a. Koolzaad bij voorkeur zaaien tusschen 15-25 Aug. Zaait Lembke. Rijenafstand: 40-45, op krachtig land 50 cm. Een sluipmoordenaar trof Mr. Her- mannus Reydon, Secr.-Generaal van het Departement van V en K., 9 Febr. 1943 met verscheidene schoten. 24 Aug. 1943 om 9,30 uur is hij na een langdurig en smartelijk lijden heengegaan, 46 jaar oud Een half jaar lang dus heeft Mr. Rey- don met de dood moeten worstelen, na dat de gruwelijke moordaanslag op hem werd gepleegd, waaraan ook zijn vrouw ten offer viel Een der meest strijdvaardige en karak tervolle nationaal-sociahsten is met zijn dood aan de strijdgemeenschap ontvallen. Z.in stamboéknummer 252 getuigt er van, dat Reydon behoorde tot de aller- ce;rsten, die zich om Mussert schaarden. Maar meer nog getuigen daarvan de 10 jaien waarin hij in onwankelbare trouw aan de eens gekozen Leider op verschil lende verantwoordelijke posten Bewe ging en Volk diende als een waarachtig soldaat, dat wil zeggen zonder veel pra ten uitvoerend, wat de plicht eischt. Die plicht was zijn richtsnoer bij zijn optreden als eerste kringleider van Am sterdam, daarna in zijn functie als re dacteur van Volk en Vaderland, als op steller (tijdelijk hoofdopsteller) van Het Nationale Dagblad, diezelfde plicht deed hem met geestdrift daarna medewerken aan de opbouw van de Landstand, totdat hij werd geroepen tot de functie van Se cretaris-Generaal van het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten. Te vens werd hij toen benoemd tot presi dent der Ned. Kultuurkamer. Juist enke le dagen voor de op hem gepleegde aan slag werd hij door de Leider benoemd tot zijn Gemachtigde voor Volksvoorlich ting. Hei is een bittere waarheid, zoo schreef het Nat. Dagblad, dat de machten, die zich met moord denken te kunnen ver zetten tegen de komst van het nieuwe, het eerst hun schennende hand uitsteken naar de allerbeste onder ons. Want daar toe behoorde Reydon zeer zeker door zijn eenvoud, zijn zeldzame arbeidzaamheid en zijn stille offerbereidheid. De verkeerslichten te Amsterdam zijn builen dienst gesteld. Een 2-j. ventje is te Huizen in een vij ver bij buren verdronken. Sigaretten van^Nederl. tabak bleken volgens een bericht uit Druten een sma kelijke verrassing te zijn. Ernst Voorhoeve, die ruim een jaar bij het Ned. Legioen diende, is, eervol ont slagen, weer in Nederland teruggekeerd. Hel toezicht op de financiën van Win terhulp is aan de Alg. Rekenkamer op gedragen Kruidenier Van Riessen te Heemskerk kreeg f 200 boete, omdat hij zijn klanten van elke kg. suiker 50 gram ontstal. De oud-burgemeester van Maassluis, Dommisse, is op 77-j. leeftijd te Boskoop overleden. Aardappelzakken. Voor telers van pool- en consumptie aardappelen is op aanvraag een beperkt aantal gebruikte jutezakken beschikbaar. Voor 31 Aug. aanvragen bij PBH onder opgave van naam, adres, benoodigd aan tal, grootte (35, 50 of 70 kg.) en, eventu eel, vaste leverancier. Prijsregeling schapen. Voor de indeeling in de klassen, waar in op een slachtveemarkl of leverings plaats aangevoerde schapen worden ge classificeerd, worden deze eischen ge steld: Klasse AA. Prima vette schapen. Klasse A. Goede tot zeer goede vette slachtschapen. Klasse B. Goed bevleeschde doch niet geheel voldoende slachtrijpe schapen. Klasse C Onvoldoende slachtrijpe schapen. De dieren, die in één dezer klassen worden geclassificeerd, dienen tenminste de volgende aanhoudingspercehtages te bereiken, waarbij onder aanhoudingsper centage wordt verstaan het percentage vleesch en vet, het losse vet daaronder begrepen. Klasse AA 55 pet klasse A 50 pet.; klasse B 45 pet.; klasse C 40 pet Onder schapen, die niet meer voor classificatie in aanmerking komen, (doch niet als wrak kunnen aangemerkt wor den), worden verstaan schapen, waarvan het aanhoudingspercentnge beneden 40 pet. zal blijven. Bij de classificatie en de bepaling van de prijs wordt in allen gevalle reke ning gehouden met de kwaliteit van de huid. De prijzen waartegen de voor slach ting bestemde schapen worden overge nomen, worden vastgesteld binnen de hierna te noemen prijsgrenzen, geldende per kg. levend gewicht, in de daarbij aangegeven tijdvakken, uitgedrukt in centen: lammeren, hamels, ooien en rammen Maand kl. AA kl. A kl. B kl. C Aug 64-60 59-55 54-50 49-45 Sept. 66-62 61--57 56-52 51-47 Oct. 68-64 63-59 58-54 53-49 Nov 70-66 65-61 60-56 55-51 Dec. 72-68 67-63 62-58 57-53 Slechte kwaliteit en wrakke schapen: Uitbetaling naar geslacht gewicht en kwaliteit (worden geslacht voor reke ning van de leverancier.) NEDERLANDSCHE VRIJWILLIGERS bij de Duitsche marine. „De muts past uitstekend"! De Gruppenfuehrer over tuigt zich bij ieder afzonderlijk, of de uniform onberispelijk zit. Als ze voor het eerst in „blauw" zijn, kunnen de jon gens nauwelijks het oogenblik afwach ten, waarop zij met hun nieuwe uni form in de stad kunnen gaan wandelen. PK Andres-R P. c. Wat bommen te Milaan verwoestten. Door bommen gingen te Milaan van de oude muziekuitgeverij Ricordi 300,000 muziekstukken verloren, het resultaat van 135 jaar handwerk. Arme Japanners. Het lot van de in de V.S. in concentra tiekampen opgesloten Japanners tien duizenden zijn het er! is bijzonder hard. Men heeft hen van al hun eigen dommen beroofd en geeft hun veel te weinig eten voor hun meestal kinderrijke gezinnen. Mutaties in de Duitsche regeering. Baron Von Neurath is op verzoek eer vol ontslagen als rijksprotector van Bo- hemen-Moravie. Hij wordt opgevolgd door Dr. Frick, thans Rijksminister van Binnenl. Zaken. Beiden blijven Rijksmi nister. Dr. Frick wordt als minister van Binnenl. Zaken opgevolgd door Reichs- fuehrer SS en chef der Duitsche politie, Heinrich Himmler. Amerikanen zijn slecht ter been. Generaal Eisenhouwer heeft er zich zeer over verwonderd, dat zich onder zijn troepen zoo opvallend veel voet kwalen voordoen. De marschen over het bergachtig terrein van Sicilië zijn voor zijn soldaten kwellingen geweest. Van verscheidene eenheden waren tenslotte nog nauwelijks 10 man over, die zonder overgroote bezwaren verder konden marcheeren. Een Duitsche hulpkruiser bereikte Japan. De An*glo-Amerikanen beweren zoo graag, dat ze de zeeën beheerschen, maar hoe kon dan de Duitsche hulpkruiser Thor na een langdurige en succesvolle kaapvaart dan Japan bereikep? Onder weg werden wel 8 schepen met elkaar 100,000 t., tot zinken gebracht. De be manning werd door de Japanners harte lijk toegejuicht. De Berlijners hielden zich kalm. Naar het ANP deze week uit Berlijn kon mededeelen, heeft de bevolking van de Duitsche hoofdstad de aanval van de Britsche vliegtuigen in de nacht van Maandag op Dinsdag kalm opgenomen. De getroffen luchtbeschermingsmaatre gelen bleken hun nuttig effect te hebben gehad. Waar woonhuizen werden getrof fen, werden meteen de noodige maatre gelen genomen, zoodat veel schade kon worden voorkomen. De redding van Italië. Toen Mussolini naar Rome oprukte, vluchtte de toenmalige premier, Nitti, naar het buitenland. Thans schrijft Nit ti, die nog in Parijs vertoeft, o.m.: Nu het fascisme gevallen is, kan de Itali aansche politiek slechts op één punt ge richt zijn: op de eenheid van Italië. Door eenheid alleen kan Italië worden behou den. Slaagt Badoglio er niet in, Italië te redden, dan slaagt ook een ander daar niet in. Rome een open stad. De Italiaansche regeering heeft Rome tot open stad verklaard en trof en treft maatregelen, welke daarmee verband houden. 1. De verdedigingswerken te Ro me-zijn buiten gebruik gesteld. 2. Lucht doelgeschut aldaar zal niet gebezigd wor den. 3 Jachtvliegtuigen zullen zich niet boven Rome ophouden. 4 Het spoorweg knooppunt zal voor militaire doeleinden niet meer worden gebruikt. 5. Bewape- ningsfabrieken in cje stad werden naar elders overgebracht. Vrouwen en kinderen in Sovjet-wapenfabrieken. In de Londensche Daily Mail schrijft de Amerik. piloot Richenbacher over de bolsjewistische bewapeningsbedrijven, welke hij bezocht 92 pet. van de daar werkende vrouwen en kinderen zijn nog geen 18 jaar. Zoodra de jongens 18 zijn, moeten zij in het leger. In de vliegtuig fabrieken wordt 11 uur per dag ge werkt; tusschen de prestaties van het personeel en de uitgereikte voedselrant soenen bestaat een nauw verband. Wie te laat komt of te langzaam werkt, krijgt minder te eten.

Texelsche Courant | 1943 | | pagina 1