Het vijfde oorlogsjaar. De Kikker in familiewapens. Van de Fronten in Oost en West. WERELDNIEUWS Van Schapen en Wol ;r~- 56e JAARGANG. No. 5780. ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1943. TEXELSCHE COURANT BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. 24-31 AUGUSTUS 1943. DRIE-MOGENDHEDEN- CONFERENTIE. De besprekingen, die op het kasteel Frontenac, in de Canadeesche stad Que bec, zijn gevoerd, hebben een atmosfeer van onzekerheid achter gelaten. Het Britsche blad „The Economist" maakte zich ongetwijfeld tolk van veler gevoe len, zoowel in Groot-Brittannië als in de Vereen. Staten, toen het neerschreef: „Er zijn aanwijzingen te over, om aan te duiden, dat de Sovjet-Unie zich te rugtrekt, zoo niet uit de oorlog, dan toch uit het gemeenschappelijk verbond, dat wij noodig hebben om er de toekom stige vrede op te bouwen". Uit de oorlog zich terugtrekken? Dat kunnen Britten, Yankees en de bolsje wisten hoogst bezwaarlijk. Daartoe is voor elk de inzet te hoog. Zij kunnen echter wel trachten zoo te manoeuvree ren, dat zij die oorlog met zoo weinig mogelijk kosten voor zichzelf, en zoo veel mogelijk lasten van hun partners, voortzetten. Vandaar, dat zij zoo onder ling moeten overleggen. Er is tusschen hen geen andere eenheid, dan die-van 't egoïsme; dat trekt hen verschillende kanten uit. Hun overleg is mede noodzakelijk, om dat zij op een buit hopen, die in de toe komst zal zijn te verdeelen en zij daar bij niet kunnen dul'den, dat dan de een zich dichter bij die buit zal bevinden dan de ander Wat Quebec ook moge hebben opgeleverd aan militaire of politieke projecten, het onaangename gevoel on der de „vereenigde oneenigen", dat men elkander onafgebroken op de vingers dient te zien, is gebleven. Maisky is inmiddels naar Londen te ruggekeerd, waar hij nog afscheid moet nemen als Sovjet-ambassadeur. Ook E- den is huistoe gekomen en nu verwacht men daar spoedig ook een vooraan staande Amerikaansche politieke figuur Want nu Stalin weigerachtig blijft met Roosevelt en Churchill te praten, schijnt er een drie-mogendheden-conferentie in de maak te zijn, waarbij de mindere go den de koppen bij elkaar zullen gaan ste ken. Dat bevestigt ons, dat de „ver eenigde' naties uit het democratische tijdvak de kenmerkende behoefte aan veel en vaak redeneeren in stand ge houden hebben.... NACHTAANVAL OP BERLIJN. Nieuwe afvveermelhode. De sterke Britsch-Amerikaansche vliegtuigeskaders, die wederom een ge concentreerde nachlaanval op Berlijn wilden ondernemen, hebben kennis ge maakt met een nieuwe vinding van de Duilsche afweer, die uit een verblindend schijnsel van talrijke batterijen zoeklich ten slechts heel weinig Flak-actie en een plotseling aan alle kanten lastig op- zwermen van Duitsche nachtjagers be stond. De aanvallers hadden zeer veel moeite, het onderling verband te hand haven; zij werden aangevallen als een kudde runderen door een dichte horzel- zwerm en hebben talrijke zware bom menwerpers daarbij verspeeld, omstreeks :en zestig. Zoo blijkt Duitschland nog altijd paraat en onvervaard te zijn, wat men aan geallieerde kant ook doet om door een laffe en onmenschelijke ter reur tegen de bevolking zijn moreel te breken. Dat deze vernieuwing van strijameiho- aen ook in Engeland indruk heeft ge maakt, blijkt uit een beschouwing van majoor Oliver Steward in de „Evening News". Deze militaire medewerker ver onderstelt nl., dat nieuwe Duitsche vin dingen weieens binnenkort een algemee- ne omwenteling in de luchtoorlog zou den kunnen teweeg brengen De „Berli ner Boersenzeitung" merkt naar aanlei ding daarvan niet onaardig op, dat Ste ward hiermee niet alleen een onbedoel de hulde brengt aan het Duitschë scheppingsvermogen, maar dat hij te vens blijk er van geeft, dat men in En geland aan de gevolgen van een ver ontrust geweten begint te lijden HIMMLER MINISTER VAN BINNENLANDSCIIE ZAKEN. Het heeft niet nagelaten de aandacht te trekken, dat Heinrich Himmler, tenge volge van een reeks van mutaties bij het Duitsche burgerlijke bestuur, thans be- lalve Reichsfuehrer SS en chef der l'uitsche politie, ook Rijksminister van oinnenlandsche zaken is geworden. Men fioge hierin erkennen een nieuwe con centratie van krachten, want Himmler s bekend als een van de meest fanatie ke strijders voor de NSDAP en tevens 'ls een man. die aan een buitengewoon krachtige leiderspersoonlijkheid een spe- aale gave voor organisatie paart. Hij 'ehoort tot het vaste gevolg van Adolf ïiller, voor wiens persoonlijke veilig- 'eid hij de verantwoording draagt. Met ïimmler als leider van het departement 'an binnenlandsche zaken en Goebbels ds Rijksminister voor de propaganda zal te Britsch-Amerikansche radio-sirene ergeefs al haar verleidingskunsten pro beren aan te wenden. Het „thuisfront" 18 kort en goed doof aan dit oor! DENEMARKEN SPEELDE MET VUUR. Welk een gevaar er overigens kan schuilen in het gehoor geven aan de ge allieerde voorspiegelingen kan zoowel blijken uit wat er in Denemarken en in Zweden heeft plaats gevonden. De De nen hebben zich er toe laten verleiden, allerlei storingsacties tegen de Duitsche bezettende mogendheid te ondernemen. Sabotagedaden en verstoringen van de openbare orde kunnen echter met wor den geduld; daarvoor is 't tijdsgewricht, dat ons werelddeel moet doormaken, veel te ernstig Het gevolg is geweest, dat de bezettende macht de militaire uit zonderingstoestand heeft moeten afkon digen, en dat aanvankelijk alle berich tenverkeer - dus post, telefoon en tele graaf werd stilgelegd. Een andere konsekwentie was, dat het kabinetlSca- venius er het bijltje bij neer legde, zoo dat de ministeries thans geleid worden door hun secretarissen-generaal of direc teuren. Koning Christiaan staat nu wel voor uiterst delicate beslissingen.... DE DOOD VAN KONING BORIS. De dood van Boris II heeft onverwacht een einde gemaakt aan het leven van 'n vorst, van wie hij was pas 49 jaar oud voor zijn land en voor Zuid-Óost-Eu- ropa nog veel mocht worden verwacht. Hij kwam op de Bulgaarsche troon, die tsaar Ferdinand na een verloren oorlog had moeten verlaten, op een tijdstip, dat het er met het Bulgaarsche lot be droevend uitzag. De zg. Parijsche voor- steden-verdragen hadden het in een zeer onvoordeelige positie ten opzichte van zijn naburen gebracht. Bulgarije was verarmd en gedesorganiseerd, doch het werd niet ten onrechte het- Duitschland van de Balkan genoemd! De Bulgaren vertwijfelden niet; zij vonden o.a. de nationale arbeidsdienst uit, een denk beeld, dat later door de Duitsche natio- naal-socialisten werd overgenomen. Koning Boris geloofde in begrippen als eenheid en leiding; hij heeft zijn land naar deze opvattingen bestuurd en is het van groot nut geweest. De traditioneele goede betrekkingen met Duitschland werden daarbij bevestigd, o.a. door Bul- garije's toetreding tot het drie-mogend- hedenpact. De Bulgaarsche staat verliest zijn .vereeniger", de staatsman aan wie het o.a. zijn herwonnen Dobroedsja te dan ken heeft, op een tijdsgewricht, waarin ook .Z.O.-Europa opnieuw met het har de lot van dé oorlog wordt bedreigd. Een kind moet thans zijn plaats innemen, zij het onder leiding van een driemanschap. Wij kunnen ons indenken, dat de rouw te Sofia en elders diep en doorvoeld is GRAFSCHRIFTEN EN GRAFTEEKENS Wij kwamen in het bezit van het standaardwerk „Genealogische en He raldische Gedenkwaardigheden in en uit de Kerken en Provincie Noord-Holland", beschreven door Mr. P C. Bloys van Treslong Prins en Mr. J. Belonje. Dit werk bestaat uit 5 deelen, omvattende to taal 1758 pagina's. Het is onze bedoe ling daaruit van tijd tot tijd eenige bij zonderheden over te nemen. In het voorwoord schrijft een der sa menstellers o.a.: De Noordhollandsche plattelandsgi af schriften betreffen bijna alle gezeten burgers uit de gouden eeuw, toen de steden, in wier achterland zij lagen, nog niet tot de „villes mortes" (doode ste den) behoorden. En waar er in de 17e 18e eeuw in Noord-Holland heel wat ge zeten lieden woonden, bevreemdt 't dus niet, dat in die provincie zooveel men- schen onder een zerk werden begraven, dat de opschriften daarvan 5 boekdeelen vormen en dat deze provincie aan het hoofd staat van haar tien zusters. He laas staat zij ook in een ander opzicht aan het hoofd. Nergens is zóó bar- baarsch gewoed tegen de grafmonumen ten, zerken, enz als hier. Dit vindt zijn toppunt in hetgeen te Harenkarspel in 1923 geschiedde, toen de kerkvoogdij al daar voor f 400,de hervormde kerk verkocht, met inbegrip van kerkklok, grafzerken, preekstoel, enz., enz. Deze kerk, die, evenals de toren, uit de mid deleeuwen dateerde, werd in 1830 verbouwd en met de toren geheel afge broken. WAT TEXELS AARDE BEWAARDE. Na de bomaanvallen in Z.W.-Neder- and heeft de Ned. Volksdienst zich weer Tanig geweerd. Gij zijt toch lid van de- te nuttige instelling? MUNTEN VAN JAREN HER. 4. Tien-stuiverstuk van 1749. Een zil veren munt met een doorsnee van 28 mm. en een gewicht van vijf gram. Aan de eene kant: het gekroonde Ne- derlandsche wapen, het jaartal 1749, de waardeaanduiding (X St.) en het rand schrift: Mo. Arg. Ord. Faed. Belg. Holl. Aan de andere kant: de Hollandsche maagd, met de linkerarm steunende op de bijbel, in de rechterhand een speer, waarop de vrijheidshoed is geplaatst. Het Latijnsche randschrift luidt: Hanc tvemvr hac nitimvr (Hierop steunen wij, hiervoor strijden wij). Die vrijheidshoed moet afkomstig zijn uit het oude republikeinsche Rome. Op oude wapens ziet men de Hollandsche leeuw wel met die hoed als vrijheids symbool - getooid. Na de Vrede van Mun ster (1648) zien we in plaats daarvan de kroon ten teeken van de erkende souve- reiniteit. Zoo gaat de Wereld dan haar vijfde oorlogsjaar in, zonder dat er nog eenige uitzicht op vrede gegeven is. In de vier jaren, die achter ons liggen, hebben de strijdkrachten van de mogendheden van het Pact-van-drie ongelooflijke daden gepresteerd, waartegenover alleen de Sovjets iets hebben kunnen stellen, dat in onversaagde volharding daarop ge lijkt. Zij zijn ook de eenige macht ter wereld, naar het zich laat aanzien, die over Europa's lot zou kunnen beslissen, zoo hetgeen God verhoede' -- Duitseh- lands krachten tekort mochten schieten. Wat dit zou beteekenen voor ons allen, is reeds vaak genoeg onder woorden ge bracht, zoodat wij dit hier met behoeven te herhalen. Datgene, wat Europa voor zijn bestaan noodig heeft, houdt Duitsch land thans gekneld in zijn gepantserde vuist. Zou deze machteloos worden, dan valt het in handen van de bolsjewisten, waarmee een gekerstend Europa niet het minste gemeen heeft! Cd. In het vorige nummer schreven we over het wapen van de Texelsche fami lie Kikkert, zooals we dat op een graf steen in de N.H. kerk te Den Burg aan troffen. Naar aanleiding daarvan mochten we van de heer M. Kikkert, oud-hoofd van de o.l. school te Oosterend, thans sedert jaren te Den Burg, woonachtig, ter ken nismaking een lakstempel ontvangen, dat aan de heer G. Kikkert, grootvader van de heer M. Kikkert, toebehoorde. Dit stempel vertoont eveneens een gevieren deeld wapen mei in een der kwartieren een kikker; in II een hoofd (kan ook een helm zijn ;de afbeelding is niet duidelijk meer); in III een (huismerk, in IV de letters G K de initialen van de voor malige eigenaar Het (huis)merk kunnen we het best zoo omschrijven: een X met uit htet midden nog een vertikaal streep je naar boven. Stamboom der „Kikkcrts" van 1600 af! Verder verheugt het ons te kunnen meedeelen, dat Texels Mpseum verrijkt werd met de stamboom van'de Familie Kikkert, welke zelfs voorouders ver meldt van het jaar 1600 af. We hopen onze lezers hierover nadere bijzonder heden te kunnen vertellen, ook over wa pens, welke daarbij moeten zijn aange bracht. Gaarne doen we een beroep op de voorlichting van de heer W N. Kikkert te Amsterdam, die zich voor het samenstellen van die lijst van af stammelingen zooveel moeite heeft ge troost. Nog meer wapens met een kikvorsch. Bij verdere nasporingen zijn we tot de ontdekking gekomen, dat de kikker als wapenfiguur niet tot de familie Kik kert alleen beperkt bleef. Het adelijke geslacht „Van Rijckevorsel" voert er niet minder dan drie. In dit geval rijst de vraag: Wat heeft die kikker in dit wa pen te maken? Waarvan is hij het sym bool7 Kits Nieuwenkamp (1) oppert de mogelijkheid, dat men de kikker als symbool van de „koelbloedigheid" (we hebben hier met fcen koudbloedig dier te maken) heeft gekozen. In de regel wordt de kikker in wapens zittend afgebeeld (2). Volgens Rietstap zou Los (Oostmark) op een rood veld een schuin geplaatste groene kikker, omgeven door een lau werkrans, vertoonen (3). Voor verdere opgaven houden we ons aanbevolen. G. J. D. (1) Europeesche Totemdieren, blz 78 (2) Steenkamp, Herald. Vademecum I, 80 (3) Handboek v.d. Heraldiek, blz. 194 WAAR HET OM GAAT. Wij, nationaal-socialisten, zijn zoo hard als staal geworden, omdat wij weten te vechten niet alleen voor onze eigen exis tentie, maar voor die van geheel Euro pa, voor kuituur .en beschaving en alles wat ons dierbaar is. En daarom gaat on ze strijd ook tegen de verdoemelijke plu tocratieën, die zich in hun verblinde haat jegens de jonge socialistische vol ken met de roode wereldpest verbonden, zonder te overwegen, dat zij daarmede Europa in de rug sprongen, maar tevens de eerste spade in de grond staken voor hun eigen graf! (Joh. Raatgever, H.N.D.) BURGEMEESTER REINBACII. In ons artikeltje over wat de eerste „Baedeker" over Texel te vertellen had, kwam de naam van Burgemeester Reinbach voor Deze 83-jarige grijsaard van Duitsche afkomst, Mr. G. C W. Reinbach, zoo kunnen wij daaraan nog toevoegen, is 30 Oct. 1838 overleden. Hij werd begraven bij de N.H. kerk te Den Burg, evenals zijn zoon, J J. Rein bach (geb. 29 Juli 1782; overleden 20 Aug. 1847 en de echtgenoote van deze zoon J. Kikkert (geb. 21 Mei 1785; over leden 17 April 1861). De zoon was in leven gemeente-ont vanger. Op de zerk bij de kerk, waaraan we oeze gegevens ontleenen, zien we een gevierendeeld wapen: in I en IV een ster; in II en III ceri golvende dwars balk; helmteeken: een vlucht. NEDERLANDSCHE VRIJWILLIGERS bij de Duitsche oorlogsmarine. Na de dienst gaan de jongens gezamenlijk uit. In prettige kameraadschappelijke bij eenkomst wordt hier de vrije tijd doorgebracht met het wisselen van gedach ten en aldus kracht verzameld voor de komende dienst. Bildberichter Andres-Recla. Amerikaansche arbeiders ongerust. Wanneer de productiechef Nelson in zijn halfjaarlijksch overzicht betreffende de wapenindustrie spreekt van geweldi ge psychologische stroomingen die een verdere opvoering van de productie in de weg staan, dan bedoelt hij daarmee, zoo schrijft de correspondent van de „Times" te New York, dat de zorgen van de meeste arbeiders zich nu reeds richten op de na-oorlogsche tijd. Zij weten niet, wat er van hun zelf en de fabriek zal wor den; daardoor zijn ze slechts half met 't hoofd bij de zaken. Enkele vragen zich af, waarom dan toch de oorlogsproductie nog verder opgevoerd moeten worden, als volgens officieele bekendmakingen de te genstander reeds bijna verslagen is en de overwinning niet lang meer op zich zal laten wachten! Roosevelt zelf heeft medegewerkt tot het bijbrengen van deze verkeerde opvatting, doordat hij bekend gemaakt heeft, welk bedrag de ontslagen soldaten bij het einde van de oorlog als overbruggingsgeld zal worden uitbetaald. Van vrouwen gesproken. Ai^meuwste aanwinst voor de gealli eerde strijdkrachten is thans te Londen een Amazonencorps gevormd, dat, zooals Reuter pathethisch uitlegt, er op wacht, „te worden ingezet voor de bevrijding van Europa Dit corps moet uit 60 vrou wen bestaan, die zoo beweert men ten minste stalen zenuwen hebben en zoo hard zijn als een elite-soldaat! Aan de andere zijde van de Atlanti sche Oceaan probeert men ook nu weel de Engelsche neefjes te overtreffen en gaat men zich te buiten aan het luid keels zingen van lofliederen op de daden van Amerikaansche nonnen, die zoo bui tengewoon vooruitstrevend zijn, dat ze thans worden opgeleid voor piloten. Me vrouw Eve Curie, de dochter van de ont - dekster van het radium, gaat door voor een heldin-met-stralenkrans, omdat zij de wensch te kennen gegeven heeft, dienst te willen doen als vrachtauto-be stuurster in de vrouwen-organisatie der z.g „strijdende Franschen". DE ZON. Za. 4 Sept op 7,55, onder 21,23 OE MAAN. Za 4 Sept. op 12,39; onder 23.30 perste Kwartier: 7 Sept. 15,33. HOOG WATER OP TEXELS RF.F 2a. 4 Sept. 0,40 en 12,57 Zo 5 Sept. 1,18 en 13,33 Ma. 6 Sept 1,52 en 14,12 Di. 7 Sept. 2,35 en 15,00 Springtij 15 September Aan de heer J. Brummelkamp le Amsterdam danken wij deze bijzonderheden over de scha penhouderij in Algerije. Schapen en wol! Welke Texelaar zou zich daarvoor niet interesseeren? (1) De inboorling van Algerije verzorgt zijn vee slecht; hij bouwt geen stallen of schuren als schutplaatsen, past niet op de voeding en legt geen voedselvoorraden aan. Op de voortplanting wordt niet toegezien, van teeltkeus en verbetering van rassen is geen sprake. Wanneer in 't .voorjaar voedsel overvloedig is, sterven vele dieren door maagoverlading; in de zomer van een droog jaar, als water en gras zeldzaam worden, komen vele dieren van honger, dorst en uitputting om. Op de hooge plateau's veroorzaken ook de groote temperatuurverschillen en sneeuwstormen groote sterfte onder het vee. In de winter van 1893-1894 gingen anderhalf millioen schapen ten gronde. Schapen scheren met een graansikkel.. Economisch bekeken berust het be staan der herderstammen op het schaap en de geit. Het schaap maakt de rijkdom der nomaden uit (in 1937 5,5 'millioen); de Europeanen houden er niet veel. De wolproductie kon veel grooter zijn. Het Amerikaansche „helden" en martelaren." Het Bulgaarsche blad „Slovo" houdt zich in een artikel „De waarheid" bezig met de Amerikaansche vlucht op Ploesti en onderstreept, dat iedere Amerikaan sche vlieger 10,000 dollar belooning, on derscheiding en verlof beloofd worden, als hij zoo-'n riskante vlucht onderneemt: Met dergelijke middelen strijden de „de mocratische" legers. Hun ontbreekt het ideaal. Dat is het juist wat de Duitsche weermacht bezielt. De Angelsaksers vechten zender eenige wereldbeschou wing en methode en veroorloven zich dan nog, er op te snoeven, dat zij de waarachtige belangen van de kleine na ties vertegenwoordigen, dat zij de Euro peesche volkeren bevrijden en hun de vrijheid zullen teruggeven. In werkelijk heid beschieten deze Amerikaansche cowboys blindelings en zonder conside ratie kleine en onbelangrijke, plaatsjes om hun terugfocht te verzekeren en zich in Afrika voor te doen als „helden" en „martelaren". TURKIJE. De Turksche Nationale Vergadering komt 6 Sept. bijeen. DE BOMMENTERREUR van Dinsdag nacht heeft eenige woonwijken in Ber lijn zwaar getroffen. Waar nog iets te iedden viel, werd de helpende hand uitgestoken. Wot gedragen kon worden en nuttig scheen, werd uit de branden de v/oningen gehaald. Soldaten, verloi- angers van alle weermachtsondeidee- !en, hielpen bij het bergen van huis- ïaad mee. De foto vertoont onderoffi cier Riet schei, drager van het Eiken- bol, die met zijn kameraden aan de ar beid is getogen. (PBZ, Scheil, Autofl.) scheren geschiedt slecht, soms zelfs met de graansikkel, waardoor minstens tien pet. van de wol verloren gaat en de die ren talrijke wonden krijgen Verder heeft men in Algerije wel goede wol- soorten, maar ze zijn te veel met min derwaardige kwaliteiten vermengd. Bo vendien komt er zoo vaak en zoo veel zand in voor, ook frauduleus, dat de in dustrie van Roubaix-Tourgoing ze een tijdlang tegen geen enkele prijs wenschte te aanvaarden. De laatste jaren wordt 't beter. Het schaap wordt er in de eerste plaats om de wol gehouden, niet om het vleesch Wanneer schapen van de pla teau's komen, zijn ze nog half vet (mi gras); ze moeten dan eerst nog twee, drie maanden in de Alpenweiden "grazen om (in normale tijden) naar Parijs en Lyon als „fin-gras" verkocht te kunnen worden Het vetweiden gebeurt ook wel in de Teil, het gebied van de Kleine At las, dat goed besproeid en vruchtbaar is, maar door gebrek aan weiland toch slechts op beperkte schaal. Schapen- vleesch wordt nog weinig uitgevoerd. Het transport van schapen naar de ha vens is niet gemakkelijk. De spoorwegen zijn er niet, zooals in Argentinië, op het vervoeren van schapen in het groot in gericht. (1) De heer J Brummelkamp is de schrijver van „Sociale Geografie van Afrika", 2 dln., een alleszins belangwek kende studie.

Texelsche Courant | 1943 | | pagina 1