boorde brow fAVORA BOOG AZIJN een pakket bloembollen pubbele «en Sion np contract kinderwagen f 95 Motordienst Texel - Alkmaar Onze Sibli KOfe Texelsche Berichten Schouw. BINNENLAND HET 0ERA LINDA BOEK.; DE MAGNEET BOEKHANDEL PARKSTRAAT Deurwaarder PRINS over alle tocht- slooten en cenen Woensdag 29 September '43 Wuys vaart iedere Maandag naar Alkmaar Iedere Woensdag van Alkmaar. J.ZUIDEWIND Dz„ Warmoesstr. 73 Dit is: TABAK. TABAK. W. 0TTEN, TUINB0UWVAK0HDERWIJ2ER. WIJHE (0 Inst. v. Schriftelijk onderwijs (I.S.O Op de tram hoort een bestuurder, Op het schip een kapitein, ln de stad een burgemeester, ln de keuken Boog Azijn. in geur en smaak komt Douwe Egberts „FAMA" Koffiesurrogaat echte koffie nabij! NUTTIGE WENKEN. Bakpoeder kunt u zelf maken Wan neer u nog dubbelkoolzure soda en wijn steenzuur kunt bekomen, mengt u dit (half om half) en dan doet u er een ge lijke hoeveelheid maizena bij. Bewaren in goed gesloten fleschjes. (Handelsblad.) RECEPTEN. Bramen inmaken. Bramen vormen een uitstekende zuigelingenvoeding. Kunt u er tamelijk wat plukken? Dan verdient het aanbeveling, ze voor de winter te be waren. Kook daartoe flesschen uit en zwavel ze. Wasch de bramen direct na dat ze geplukt zijn en druk ze zoo stevig mogelijk in de flesschen. Kook de kur ken 20 minuten uit en zet ze losjes op de gevulde flesschen. Maak ze met touwtjes over de kop van de kurk onder het randje van de fleschhals vast, waar door wordt verhinderd dat de kurk van de flesch springt. Zet de flesschen op een treef of plankje in een waschketel of weckketel, die zoodanig met water is gevuld, dat de flesschen er voor de helft in staan. Houdt dit water 3 kwartier op temperatuur van 80 graden Celsius, wat men bereikt, door het water niet te laten koken, maar wel te laten ruischen. De flesschen uit de ketel halen, de kurk stevig aandrukken, ze gelijk met de hals van de flesch afsnijden en in ge smolten lak dompelen. IN DE MOESTUIN. DE VOLKSTUIN. Maakt uw brociramen ook in de herfst productief. Laat uw broeiramen in de herfst niet ongebruikt liggen. Zóówel in Sept. als in Oct. kunnen onder dit glas nog verschil lende malsche bladgroenten, zooals spi nazie, raapstelen, snijsla en tuinkers worden geteeld. Zeer goed zijn de broei ramen in het najaar en de winter ook te benutten voor de teelt van versche sel derij en peterselie. Wie in zijn tuin over een hoekje selderij of peterselie beschikt, brenge daaromheen in Sept. of October een bekisting vart planken en dekke de ze met een broeiraam af Ook pleegt men voor dit doel reeds in Augustus de selderij of peterselie in een leegstaande broeibak te planten. Tijdens de winter moet er voor wor den gezérrgd, dat de temperatuur onder het glas boven 't nulpunt blijft. Op deze wijze heeft men de geheele winter uit -eigen tuin versche soepgroenten ter be schikking. Wanneer men omstreeks November nog over een flinke hoeveelheid vol groeide andijviestruiken beschik^, dan kan men deze struiken voorzichtig met een kluit uit de grond stekên, dicht naast elkaar onder een broeiraam inkui len Dit moet geschieden als de bladeren droog zijn. Aldus kan men dan nog tot ver in de winter uit zijn eigen broeibak versche andijvie eten. Natuurlijk moet er ook in dit geval voor worden gezorgd, dat de ruimte on der het glas vorstvrij blijft. Daarom geeft men de bak bij strenge vorst nog een extra afdekking met een rietmat of iets dergelijks. Bij zacht, vochtig weer zet men de ramen daarentegen op een kiertje. P1429/1. Verantwoordelijk voor de geheele inhoud: G. Joh. Duinker. Plaatsvervanger J. de Waal, Den Burg. Uitg. en Drukkerij Fa. Langeveld De Rooij, Den Burg, Texel. Diphterie neemt af. Van 22-28 Aug. 844 (week daarvoor 874). Vijf Perzische tapijten (f3000) werden gestolen uit een huis aSn de Z.-Wandel- weg te Amsterdam. Dr. Blees, gemeentearts te Beverwijk, is na langdurig ziekbed op 49-j. leeftijd overleden. (Dagbl. N.H.) De eerste stroobloemen kwamen Maan dag te Beverwijk a.d. veiling. (Dagblad N.H.) Vier inbrekers en een heler werden in de Eilandenbuurt te Amsterdam aange houden Zij stalen f 5000 textielgoed uit een zaak aan de Javastraat. Pas op voor de knuppel! Een bewoner van de Beemster (Zuiderweg), die geen groenten of fruit teelt, maar wel veel last had van menschen, die zijn erf op kwa men om te koopen, heeft nu volgens het Dagbl v. N.H. een bord met dit opschrift aan zijn poort hangen: „Wie hier om groente het erf op huppelt. Wordt er terstond weer afgeknuppeld" Mogelijk heeft de man reden, om zoo hondsch te ,zijn. Wat zou hij hiervan denken9 Fruit en groenten wordt hier niet geteeld of verkocht. Gaat mijn poort voorbij, zoo u die hier zocht.", AARDAPPELHISTORIE. Omstreeks 1565 dus in de tijd van Alva en Willem van Oranje zou de aardappel reeds in Europa zijn inge voerd De eerste, die in Nederland doel bewust en op groote schaal begon met het kweeken van nieuwe aardappelras sen was G Veenhuizen te Sappemcer. Van de 80 aardappelrassen, welke plm. 1900 hier werden verbouwd, zijn nu nog twee rassen over, n.l. Eigenheimer en Roode Star, beide van Veenhuizen. In zijn in 1554 verschenen „Cruydt- boek" vermeldt de bekende Dodoens van de aardappel: „De wortelen van dit ghe- was als Castanien ghebraden ofte als Peen gaer ghemaekt, worden van de weecke ende slappe menschen nutte- lijcken ghegeten; rauw zijn se wat te windigh" In het begin van de vorige eeuw had de aardappel in ons land bepaald nog geen burgerrecht gekregen. Het oordeel, dat Bilderdijk in zijn geschiedboek velde, was totaal afbrekend: hij spreekt van de „ziel- en lichaamverpestende aardappel"! Thans weten wij wel beter. VOOR DE JEUGD Gelijk had zc. Hoe oud ben je, meisje? Drie jaar, juffrouw. En wanneer word je vier? Wanneer ik jarig ben: juffrouw (Teekenmg Arch. T. C.) VOGEL-VARIA. Groote sterns. De eenige vestiging van groote sterns aan zoet water in Neder land vinden we op de Mokkebank in het IJselmeer ten Z. van Gaasterland, In 1941 nestelden er vele duizenden broed- paren, maar doordat het eiland voor een goed deel met riet begroeid raakt, vindt men er nu nog maar 125-150 paren. Wil men de vogels behouden, dan dient men het riet te vernietigen en te beteugelen. Maar het is de vraag, of weer goed aan doen, in het natuurlijk gebeuren in te grijpen. (Jan P. Strijbos). TEXELSCH DIALECT. prikneusies, gedoorn stalkruid (Oeno- nis spinosa, ook-Coronaria tomentosa); print(je), vorm voor spekulaas of taai taai, Ned.: „prent"; prottekól, prüttelaarster, mopperige vrouw; ook in het Vlaamsch: volgens Teirlinck volksetymologisch in verband gebracht met „pratten" en „kallen;" protteköllig, pruttelig, mopperig; prottekölle, een gezelschapsspel; puntcre, een gezelschapsspel; puleke, kurkebreien; Westfr. „punne- ke"; Een ocr-oud verhaal, waarin Texel een rol speelt. Fantasie of werkelijkheid. Toen in de zomer van 1941 van de hand van Ir. J. F. Overwijn een zorgvuldige nieuwe bewerking van het oeroude en destijds zoo geruchtmakende „Oera Lin da Boek" verscheen, hebben we daaraan een paar artikelen gewijd. Het boek, dat tevoren alleen nog maar antiquarisch te koop was en dan tegen een bijzonder hooge prijs (we zagen het aangeboden voor f 45,kon thans door een ieder, die er zes gulden voor missen wilde, wor den aangeschaft. En velen hebben van deze gelegenheid gebruik gemaakt. Ook op Texel, dat immers in dit merk waardige, romantische verhaal een be langrijke rol speelt. Tot de grondslag van het Oera Linda Boek, zooals we dat sinds 1872 kenne/i, moet volgens Ir. Overwijn een zeer oude en daardoor zeldzame kroniek hebben gediend; een kroniek, welke voor de vóórgeschiedenis van de Friezen van groote waarde wordt geacht. Met het Frya-volk, waarvan in het boek sprake is, zouden namelijk de Friezen zijn be doeld, Hun bakermat zoekt de heer Overwijq. in Midden-Siberië. Uit dit oer volk zouden drie volken zijn ontstaan: het blanke ras, voorgesteld door F r y a; het gele ras, vertegenwoordigd door F i n d a, terwijl Lida, het zwarte ras, de oude Egyptenaren, representeert. De oude Friesche kroniek zou de oudste geschiedenis van het Friesche volk be vatten, mythologisch en als fabel. Ze zou oorspronkelijk en met overgeschreven zijn! Ir. Overwijn twijfelt allerminst aan de echtheid van de kroniek, waarop het Oera Linda Boek is gebaseerd; ze bevat z.i. de geschiedenis van het eigen volk en kostbare gegevens met betrekking tot on ze voorgeschiedenis. De Frya's behooren z.i tot de oudste cultuurvolken ter we reld. We noodigen degenen, die intusschen met het Oera Linda Boek kennis heb ben gemaakt, thans uit, ons te vertellen, hoe zij er over denken. Ds. H. Bakels zou het boek nog eens onder de loupe nemen. We zijn benieuwd te weten, of hij er nog zoo „sceptisch" (vierkant „an ti"?) tegenover staat VARIÉTÉ IN PEN S ZAAL. De Vrijdag 3 Sept. door Paul Ostra en zijn medewerkers(sters) in Pen's Zaal gegeven variété-voorstelling heeft vol komen aan haar doel beantwoord: Een a- bracadabra van „Paul" en ziedaar de stemming was er en bleef tot de laatste grimassen van de ongeëvenaarde Clown toe! Ja, er is onbedaarlijk gelachen en „daar gaat het nu maar om", om het met Joubgrto te zeggen. En het kinderfeest, Zaterdagmiddag? Ze hebben gebruld, de kinderen Het was vooral door de clown, dat de pret ten top steeg. Het optreden van Jan Klaas- sen met de onafscheidelijke figuren van Katrijntje en de politie was de jeugd een kolfje naar haai hand: Ze leefde bij zonder mee met de lotgevallen van Jan, die ze door dik en dun hielpen. U bent al verscheidene malen op Texel geweest? Zoo vroegen we tusschen de bedrijven door aan Paul. 13 jaar geleden kwam ik voor het eerst op Texel, zegt Paul Ostra, die hier zeer populair is geworden. Ik werd toen heel toevallig uitgenoodigd door de So ciëteit van De Cocksdorp. In De Hoop, bij Hovenier, maakte ik voor het eerst met de Ttsselaars kennis. Een half jaar later vroegen ze me weer. M'n eerste op treden in Den Burg was dat met Fientje de la Mar en sedert dien stond Texel elk seizoen op mijn program. Een druk program tegenwoordig? Ja, ontzettend druk. Het gebeurt, dat je maandenlang in touw bent, het heele land door. En vroeger ook wel /in het buiten land? meenen we. En dan vertelt Ostra ons van zijn we reldreizen: Viermaal naar Afrika, naar Portugal, naar Madeira, Noorwegen, En geland, tweemaal naar Egypte, een half- jaarlijksche reis door Ned.-Indië, op uitnoodiging van de Bond van Indische Kunstkringen, en niet te vergeten de knalavonden op de booten van de Hol- land-Amerika-lijn en die van de Rot- terdamsche Lloyd. Eind September begin ik met een wintertournee Een prachtprogram, maar of we Texel kunnen aandoen, weet ik niet: Er werken 14 artisten aan mee, wat voor Texel waarschijnlijk te kostbaar is. Ostra's stem heeft vroeger regelmatig voor drie Hollandsche radio's geklon ken en zelfs voor die van Brussel, Luxemburg en Indië (Nirom). Van jongsaf aan het tooneel? Neen, tot mijn 24ste was ik bij het bankwezen. Ik kwam wel eens op de planken, maar alleen als amateur. Nu ben ik al weer 20 jaar beroepsartist. Tenslotte stelden we Ostra nog eenige vragen omtrent het getrouwd-zijn, of hij een zoon had en of die Papa's voetsporen moest drukken e.d., maar toen kreeg Os tra het plots heel druk: Hij herinnerde zich, al driemaal voor het grimeeren te zijn geroepen(Jan de Waal.) HISTORISCHE NOOTJES. Vereenigingsleven. De afd Texel van het Nut werd 29 Oct. 1822 gesticht. N.V. TESO. Op 9 Dec. 1922 werd met 103-39 stemmen besloten de N.V. TESO niet aan de gemeente over te dragen. Van de R.K. hulpkerk te Den Hooiai werd 12 Juni 1923 door pastoor Hoose mans de eerste steen gelegd. Van de School voor Chr. Volksonder wijs te Den Burg werd 1 Juni 1923 door Ds. Kroese de eerste steen gelegd. De motor-baggermachine, voor reke ning van polder Eierland gebouwd, arri veerde hier Aug. 1922. ONZE FAMILIENAMEN. 56. Muntinghe, Muntinga Genoenv naar de gemeente Termunten (Gr.) Ter munten was de geboorteplaats van Her man Muntinghe (1752-1824), kenner vai oostersche talen en godgeleerde. He plaatsje heette vroeger ook Munten. TEXELSCHE BOERDERIJEN. JACIITLUST. 75 Te midden van de uitgestrekte graan- bieten- en aardappelvelden springt er n Eierland heel wat wild rond. Voor oorlog trok hier dan ook menig boer me geweer en jachthond het land m, om eer haasje te verschalken. De naam vaj deze boerderij, eigendom van baron Tuy van Serooskerken en bewoond door familie Van Maldegem, herinnert on; aan die rijkdom aan wild. Hoewel „Jachtlust" weinig aan he boerenbedrijf'herinnert, vinden we dezi naam o a. ook te Warmonderdam, Maar sen, Hillegom. Voorschoten. In de dagen, dat Pieter van Cuyckziji „Brieven over Texel" schreef (1787) broedde er in Eierland een ongelooflijl aantal bergeenden; zoo groot was hui aantal, dat het voorttelen van konijnen daardoor in gevaar werd gebracht. Ec omdat men in die konijnen meer voor deel zag dan in die eenden, werden eieren in groote hoeveelheden geraapt Heel wat oergeenden en meeuwen zijn toen naar Vlieland verhuisd. De konij nen werden veelal naar Amsterdam ver scheept; jaarlijks wel 1500 koppel naai Van Cuyck opteekende. Naar Allan ons meedeelde, stichtte de heer N J. de Cock, uit Rotterdam, Eierland een konijnenfokkerij ter groot te van 45 bunder Hij begon met een zeshonderd stuks, welk getal gestadij vermeerderde De fokkerij was behoor lijk omheind; er stond „een zeer nel jagthuis", dat gedeeltelijk door de op- zienter van de fokkerij werd bewoond. Wie weet, waar zich die fokkerij van De Cock precies bevond9 Tweemaal is Jachtlust door brand ge teisterd. Op 24 Oct. 1918 raakten arbei- derswoningen door onbekende oorzaak in brand. Dat gebeurde 's nachts om hall vier. De eene bewoner, de schilder Van der Voort, kon ternauwernood het veege lijf redden; huis en inboedel werden een prooi der vlammen. De arbeider Van der Slikke bevond zich met vrouw en kind te Oostefend. Van zijn inboedel werd een deel in veiligheid gebracht. Toen de spuit arriveerde, lag alles al in puin. In 1935 brandde de gróote schuur door blikseminslag tot de grond toe af. VAN DE BOEKENPLANK. (Voorhanden in Boekhandel Parkstraat) 't Pastoorke van Schaerdyckc, door Maunts Sabbe Geb. f 1,55. De laatste eer, door F. Bordewijk. Met ill. Geb f 1,85. Rocca krijgt een dominee, door Gustav Renker. Geb. f 2, Het graf van de mammon, door Boe kan Saja Indische speurdersroman. Geb f2,95. Kinderen in verstand en boosheid Menschen uit Groningerland door P Keuning, met ill. Geb. f 1,90. (Ingezonden Mededeeling) HYGIENE EN VEILIGHEID. 558. Maagkramp. Pijn in de maag streek. Het kan een nerveus verschijnsel zijn, maar kan ook op maagcattarrh, maagzweer of maagkanker wijzen. Heel dikwijls helpt het drinken van lauw wa ter. Warme doeken op de maagstreek. De geneeskundige moet de oorzaak vast stellen. 't Is maar een weet, Koopt in. is opnieuw aangevuld met een aantal gopde boeken. Geeft op verjaardagen en andere gelegenheden voor huisbroei en-of tuin. Dit heeft immers blijvende waarde. Pak ketten in iedere samen stelling en prijs. Alles wordt apart verpakt en gelabeld overal heen ge zonden. JAC. IIIN Cz. Eendenkooi, Zuidhaffel, Texel. HOUDT MAANDAG in Hotel De Lindeboom, van 11 tot 2 uur zitting Vcrkoopingen, Behandeling van pachtzaken. Incasso's. GEVRAAGD; op prima grond. Adres te bevragen aan bureau van dit blad. De Schouw volgens art. 22 der Keur van de 30 Gemeensch. Polders en art. 134 van het Alg. Watersch Reglement is bepaald op met dien verstande, dat de walkanten van de Aye-sloot moeten zijn gemaaid .op Woensdag 22 September a.s. Ingelanden worden er op gewezen, dat bij over treding van de bepalin gen volgens art. 22 dei- Keur onmiddellijk pro verbaal zal worden op gemaakt. Namens het Bestuur, C. KEIJSER Hz., Dijkgraaf. D. v.d. OORD, Secretaris. HUWELIJK. Eenzamen van alle ran gen, standen en leeftij den, wendt u allen tot Nederland's grootste Bemiddelingsbureau met uitgebreide relaties door geheel Nederland, ook in de boerenstand. Tallooze tevredenheids- betuigingen liggen ter inzage. Inlicht, schriftel. en mondeling. Bureau „HOLLAND", Am sterdam W., Admira- lengracht 219. TE KOOP: Tienhoven H. BROEKMAN, DUITSCH of ENGELSCH 'I 2 p.m. Nlauw* ichrlftal. ma- thoda MIDDENSTANDSDIPLO MA Nad Taal an Corraip. Boak- houdan II 1 p.m Vul o BON in. Plaati Uw naam op achtari. anv. HED. TALEH INSTITUUT. R'DAM BON: Gralli proaflai van 100 Goederen worden afge- gehaald en bezorgd door Vervoer van bloembol len naar Limmen, Uit geest, Andijk, enz. Aanbreng»*» Vrijdag, Zaterdag en Maandag. Het vorig stookseizoen heeft hjj het kampioen schap Nederland „Zuinig en doeltreffend stoken" gewonnen. In een serie advertenties zal hij U vertellen hoe en wan neer U stoken moet en welke noodzakelijke maatregelen U nemen moet om me£ uw rantsoen - ook b(j strenge vorst - uw kamer straks toch behoorlijk te kunnen verwarmen. Haal meer warmte uit minder Luien NIEMEIJER'S THLESURROGAAT smaakt en geurt als echte thee. Vraagt weinig suiker en melk. 1 tablet is vol doende voor 5 a 6 koppen. Telers van eigen verbouwde tabak, die een heerlijke pijp, cigaret of pruimtabak willen gebruiken, bestellen nog heden ons prima recept voor het fermenteeren en sausen van rook- shag en pruimta bak. Prijs f 2,Zenndt postwissel en 't recept wordt u toegezonden. MERCURIUS CURSUSSEN V. HANDELSONDERWIJS Stationsplein 17 bis - Utrecht - Telefoon 13714 Prima schriftelijke lessen in: Boekhou den, Talen (ook Handelscorrespondentie), Algemene Handelskennis voor het Mid denstandsdiploma, Algemene Ontwikke ling (Ned. Taal, Rekenen, Geschiedenis, Aardrijkskunde en Natuurkunde). Degelijk oncerwijs - Laag lesgeld - Bevoegde leraren Vraagt gratis prospectus! SINDS

Texelsche Courant | 1943 | | pagina 4