De Kikker in het Familiewapen Beroep op liet Gezond verstand. Om de toekomst van Italië. Op iedere jas een vlinder Maakt veler zorgen minder. BINNENLAND nr. Texelsche Berichten Beperkt Uw Electriciteits- verbruik Het is Uw eigen belang. Wereldnieuws Sfie JAARCANC No. 5791. WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1943. TEXELSCHE COURANT DE DUCE ROEPT ZIJN VOLK TE WAPEN. (Scherl Bilderdienst-Auto-fl.) De Duce heeft Zaterdag voor de radio het Italiaansche volk toegesproken. Mussolini bracht de schoone dagen in herinnering, welke hij met het Italiaan- sche volk mocht vieren en deed daarna verslag van zijn gevangenneming en bevrijding. Op 25 Juli, zoo zeide hij, be leefde ik het ongelooflijkste van alle avonturen. Mijn onderhoud met de ko ning duurde nog geen 20 myiuten. Ie dere overeenkomst bleek onmogelijk; hij had zijn besluit reeds genomen. Op de stoep van het particuliere verblijf van de koning, die ik meer dan 20 jaar in ab solute trouw had gediend, werd ik ge arresteerd Ik had echter het gevoel, dat de Fueh rer voor mij zou zorgen; het woord trouw heeft een diepe, ja eeuwige be- teekenis voor het Duilsche hart. De Duce vertelde vervolgens van zijn bevrijding, maar, zoo vervolgde hij: dit drama van mijn persoon is maar een kleinigheid, vergeleken bij de ontzetten de tragedie, waarin de democratische re geering het volk heeft gestort. Ze wilde het werk van 20 jaar vernielen, de roem van 20 jaar wegvagen. Het was zuiver en alleen de dynastie, welke het centrum vormde van het défaitisme en de anti- Duitsche propaganda. Het Huis van Sa- voye heeft de staatsgreep tot in bijzon derheden voorbereid. Op de meest er barmelijke manier heeft de koning Duitschland verraden; uil angst voor zijn kroon heeft hij Itahe in een chaos van schande en ellende gestort. Alle ver worven bezittingen gingen verloren, het leger werd ontwapend, de marine werd uitgeleverd, de luchtmacht bezit geen actieve kracht meer. Zoo initens gemeen was het verraad van Badoglio, dat hij Zuid- en Midden-Italië om de Duit- schers te misleiden na het sluiten van de wapenstilstand nog liet bombardee ren. De monarchie heeft het fascisme ver raden; niemand van het volk schenkt er nog geloof aan. Thans bouwen we een nieuwe staat op We nemen aan de zijde van Duitschland, Japan en de bondge- nooten de wapens weer op; het leger wordt meteen weer opgebouwd. De ver laders zullen worden opgeruimd De plu tocratie wordt terzijde gesteld; de nieu we staat zal op een sociale basis worden opgetrokken. De Duce besloot met een krachtige op roep aan het gansche Italiaansche volk om opnieuw de handen aan de ploeg te slaan, anderdeels naar de wapens te grijpen: De staat, die uit deze strijd zal opstaan, zal uw staat zijn. Verdedigt hem, opdat niemand hem weer in gevaar kan brengen. Onze moed en ons geloof en onze wil zullen aan Italië een nieuwe toekomst geven, zijn levensmogelijkhe den en zijn plaats onder de zon. Maakt deze verwachting tot een rotsvaste ze kerheid. Leve Italië! Leve de nieuwe Fascisti sche Republikeinsche Partij! STEUNT WINTERHULP NEDERLAND. De wintertijd gaat 4 Oct., 3 u. voorm., in. Dan de klok een uur achteruit. Na aanrijding door een autobus is de 60-j Vlissinger J. L. P., tijdelijk te Standaardbuiten, overleden. Bij het vlotjevaren is de 8-j. C v d Ploeg uit de Frederikstraat te Rotter dam verdronken. Door kinderen, die met lucifers speel den-, is te Ede in een week tijds driemaal brand gesticht. Bij het spelen is bij de Loosduinsehe- brug te Den Haag een 12-j. jongen ver dronken. De glazenwasschcr bij de Ned. Spoor wegen te Amersfoort, G stal geld uit de kas van het plaatskaartenbureau In een put te Vriezenveen is een 4-j jongetje verdronken. Dempen kwam te laat. Een driejarig knaapje is te Driehuis verdronken. Toen zijn moeder, die in de buurt was, het kind ophaalde, was het reeds overleden. Tot burgemeester van Vlissingen werd benoemd de heer P. C. Callenfels, te Den Bosch, oud-zeeofficier, sinds 1933 lid van de N.S.B. Een landbouwer van 70 jaar te Eind hoven werd door een buurman bij een twist ernstig gewond. „Een verre vriend is beter dan een slechte buur". De 48-j. gehuwde opzichter bij het Piov Electr. Bedrijf Groningen, H. Ide- ma, is van 20 m. hoog uit een lift ge vallen. Hij werd dood opgenomen. Door plotseling de weg over te steken is te Zwaagdijk het 7-j. zoontje van de caféhouder B door een auto aangereden. Kort daarna is het overleden. Hoefijzers, enz. Het is met ingang van 1 October a.s. aan een ieder verboden hoefijzers, hoefnagels, hoefschroeven of hoefstiften zonder vergunning te koo- pen, te verkoopen of af te leveren. De Dagelijksche Beurskrant, welke 80 jaar bestond, en het Amslerdamsche Ef fectenblad, dat sinds 150 jaar verschijnt, zijn samengevoegd tot het Financieele Dagblad. Een schaap en een lam werden door 2 broers, geholpen door een minderjarige jongen, uit een wei te Kollumerzwaag gestolen en ten huize van een vierde ge slacht. Elk kreeg zes maanden. Door met een projectiel te spelen is te Sexbierum een 16-j. jongen zoo gewond, dat hij spoedig is overleden; een 17-j. werd aan de beenen gewond; twee ande ren licht gewond Ouders, onderwijzers, maakt de kinderen altent op het gevaar, cat hen kan bedreigen ARBEIDSVOORWAARDEN VOOR HET DORSCHBEDRIJF. De Gemachtigde voor de Arbeid heeft een regeling van loonen en andere ar beidsvoorwaarden in het dorschbedrijf vastgesteld, die voor Noord-Holland de ze loonregeling bevat. Voor de dorschwerkzaamheden wordt-, betaald aan vaste en seizoenarbeiders van 21 jaar en ouder een vast loon van f 17,50 per week van 16 Maart t.m 15 November en f 14,50 per week van 16 November t.m 15 Maart en aan de losse arbeiders van 21 jaar en ouder over de ze tijdvakken een vast loon van resp. f 3,25 en f 2,75 per dag. Voor overuren, (uren boven voor bovengenoemde tijd vakken geldende normale wekelijksche arbeidstijd van resp. 58 en 48 uren) wordt boven het vaste loon, als hierbo ven aangegeven, een toeslag betaald van 50 cent per uur. Voor jeugdige arbeiders bedraagt het loon een percentage van 't vaste loon (event, met inbegrip van de hierna te noemen toeslag van 25 resp. 40 cent) in dezer voege: 16 jaar (6p pet 17 jaar (70 pet.), 18 jaar (80 pet.),'19 jr. (90 pet.) en 20 jaar (95 pet.) Voor het dorschen van andere produc ten dan granen, erwten en boonen, als mede voor alle andere werkzaamheden, wordt in de Wieringermeer aan alle ar beiders van 21 jaar en ouder boven het hierboven voor de 3 categorieën arbei ders vastgestelde vaste loon een toeslag verstrekt van 25 ct. per werkuur. In het overige deel der provincie bedraagt deze toeslag, ongeacht de aard der werk zaamheden, 40 ct. per dorschuur. Voor de machinisten wordt het vaste loon in de zoo juist vermelde gebieden respec tievelijk verhoogd met f 1,en f 2,50 p. week. Voor de instekers kunnen de bo vengenoemde vaste loonen met ten hoog ste f 2,50 per week worden verhoogd in het geval, dat dit tot dusverre gebruike lijk was of dat zij regelmatig de machi nist bij diens werkzaamheden zoodanig behulpzaam zijn. Voor net dorschen van granen, erw ten en boonen wordt in de Wieringer meer boven het voor de 3 categorieën arbeiders vastgestelde vaste loon, als bo ven vermeld, een premie betaald per 100 kg. per arbeider van 2,5 cent bij gebruikmaking van benzinetractoren of electrische aandrijfkracht en 3,25 cent bij gebruikmaking van andere aandrijf kracht. In deze premieloonen is begre pen de belooning van bijkomstige werk zaamheden, als het verplaatsen van de machines (Officieel bericht van de Voor lichtingsdienst van het Dep. van Sociale Zaken.). I SCHOENENBEURS. De N.V.D. geeft tot het ruilen van schoenen gelegenheid morgenmiddag van 45 uur (Raadhuis). De heer N. W. Duinker te Vlieland deelt ons nog mee, dat zijn grootvader, Nanning Kikkert, in hét bezit was van een lakstempel, dat onder drie haringen ten kikker vertoonde. Tevens maakt hij er ons op attent, dat zich in de N. H. kerk van Den Burg een grafsteen be vindt, waaronder het stoffelijk over schot van een Nanning Kikkert begra ven ligt, vermoedelijk, naar de heer Duinker meedeelt, de grootvader van zijn grootvader. Wanneer men de kerk van de Bumenburg uit betreedt, komt men eerst in een groot portaal; gaat men dan door de tweede deur dan vindt men, enkele stappen verder, links bedoelde steen. We teekenen hierbij aan, dat die drie haringen ontleend zijn aan het wapen van Enkhuizen, dat immers drie (ge kloonde) haringen vertoont. Enkhuizen zal de geboorteplaats van de stamvader van het geslacht zijn geweest. Wat die zerk betreft, hier is het volle dige opschrift: „Hier leit begraven Nanning Kikkert, overleden den 8 October 1791, oudt luym 56 jaren en zijn huysvrouw Lode- wijntje Langerijs. overleden den 12 Sept. 1808, oudt bijna 74 jaren Van de heer W. N. Kikkert te Amster dam ontvingen we de toezegging, dat hij eenige artikeltjes over de Texelsche Kik- kerts en de geschiedenis van Texel in verband daarmee zal schrijven. Onge twijfeld zullen onze lezers daarvan met belangstelling kennis nemen. GIFTEN ALGEM. WIJKVERPLEGING. N.N., 't Noorden f 15,-; L. E., Kooger- veld f 1, AANMELDING TOONEELZALEN. Houders van zalen met tooneelaccom- modatie moeten zich vóór 30 Sept a s. bij de Ned. Kultuurkamer, 2e Van den Boschstraat 44, Den Haag, hebben aan gemeld. DE STAMBOOM DER „KONINGEN". 1300 afstammelingen. Naar de heer Van Breemen, hoofd van de afd Sibbe en Erf van de Ned Land stand, meedeelde, is deze afdeeling in 't bezit van een stamboom van de Texel sche familie Koning. De' lijst bevat zoo wel de mannelijke als de vrouwelijke afstammelingen en telt niet minder dan 1300 namen, net aantal diverse familie namen bedraagt wel 92. Mede berusten in het archief van Sib be en Er/.gegevens omtrent de families K. oom (wier stamvader in Aartswoud woonde), Slikker (eveneens Aarts- woud), Smit (Zaanstreek) en Z ij p (Hoogwoud), welke namen ook op Texel voorkomen. Desverlangd zal de heer Van Breemen belangstellenden gaarne inlichtingen doen toekomen. Zijn adres is- Leeuwendalerstraat 27, Haarlem. LUCHTVAART-JEUGDSTORM. Nico Koetsier kampioen van Nederland. Naar men ons meedeelt, heeft een jeugdig plaatsgenopL_Nji^L.Xoelsier, in c'e wedstrijd voor leden van de Lucht vaart-jeugdstorm te Hilversum beslag gelegd op de titel „kampioen van Neder land". Nico volgde met nog eenige jon gens van Texel geduiendc 14 dagen te Vierhouten, gemeente Ermeloo, een cur sus om de bouw van zweefvliegtuigen te leeren niet alleen, maar ook om theore tische kennis omtrent 't vliegen met en zonder motor op te doen. Bovendien be studeerde hij schriftelijke lessen. Hier door was hij in staat een model-zweef vliegtuig te bouwen, dat aan alle eischen voldeed. Toen hij danook deelnam aan de nationale wedstrijd, op de hei bij 't Bluk te Hilversum, werd zijn model met de hoogste prijs onderscheiden het bleef van alle „zweeftuigen", die losgelaten werden, het langst in de lucht Nico ver wierf hiermee de titel van Jeugd-lueht- vaart-kampioen van Nederland; als stoffelijk bewijs van waardeering mocht hij een fraaie beker in ontvangst nemen. Wie met de Luchlvaartjeugdstorm, zijn onderricht, zijn wedstrijden, enz. nader kennis wil maken, wende zich tot de streekleider A. W Goedhart, alhier Kroatië verwacht buitengewone druivenoogst. De diplomatieke vertegenwoordigers bij het Vaticaan mogen niet meer op het St.-Pieterssplein komen; zij moeten zich strikt tot het gebied van het Vaticaan bepalen. Roemenië oogstte dit jaar 600,000 wagons graan, het dubbele van voor gaande jaren. Het kan op ruimer schaal uitvoeren In Oost-Pruisen werd een brand door een vrouwelijke brandweergroep op deskundige wijze bedwongen. Op grond van een regeeringsbesiuit hebben zich in Duitschland dadelijk tal rijke vrouwen en meisjes voor de brand weer gemeld. EEN LAATSTE WAARSCHUWING. Mussert, de leider van het Neder- landsche volk, heeft op het gezond ver stand van de Nederlanders nogmaals 'n dringend beroep gedaan. Hij sprak naar aanleiding van möorden, op leden van de NSB gepleegd en naar aanleiding van andere teneuraanslagen, welke ten doel hadden leden van deze Beweging te treffen. Zijn wooiden verdienen bijzonde re aandacht. Met nadruk heeft Mussert als zijn overtuiging uitgesproken, dat de gepleegde misdrijven niet door het te rechtstellen van gijzelaars moet worden vergolden. Immers maar een handje vol menschen staat achter de daders van die gruwelijke aanslagen, achter de terro risten, die door Moskou worden gebe zigd, om ons land en ons volk in een poel van ellende te storten. Een zucht van verlichting zal geslaakt zijn door de familieleden van hen, die als gijzelaars moesten worden weggevoerd. Maar la ten de Nederlanders er dan ook voor zorgen, dat het uit is met die aanslagen; helpt de politie mede bij het opsporen van moordenaars en brandstichters, op dat uiterst strenge maatregelen, waaron der het heele land zou moeten lijden, achterwege kunnen blijven. RIJKSPOSTSPAARBANK. Stijgend jaarsaldo. Bij de Rijkspostspaarbank is in Aug. ruim 32 millioen gulden ingelegd, 14 millioen gulden terugbetaald. Het saldo over de eerste 8 maanden van het jaar bedraagt niet minder dan 163 millioen gulden (vorig jaar 33 millioen). BRITSCHE AANVALLEN IN DE ZEEUWSCIIE WATEREN. Donderdagavond werd op de Ooster- schelde een boot aangevallen en be schoten Er werden vijf Nederlanders licht gewond Ook het stoomschip „Zui derzee", dat de dienst op Zierikzee on derhoudt, is aangevallen. De 2e* machi nist en een Nederlandsche passagier wer den gedood. De kapitein en een Neder landsche passagier werden gewond. Vrij dag werd de boot, die de dienst onder houdt op de Perkpolder Kruiningen, be schoten Hierbij waren eenige Neder landsche gewonden en dooden. LIJSTEN VAN NIET-INGELEVERDE RADIOTOESTELLEN. 's-Gravenhage, 18 Sept. Tijdens de zittingen in kort geding door het Lan- desgericht in verschillende deelen van hch land gehouden, is gebleken, dat vele bezitters van radiotoestellen meenden, aan hun mleveringsplicht te kunnen ont komen, door van verschillende in hun bezit zijnde toestellen het oudste en slechtste in te leveren. Doordat de poli ty in hel bezit is van de garantielijsten der Nederl radiohandelaren, kan echter in die gevallen en bij een systematisch onderzoek in de toekomst zonder meer worden vastgesteld, of inderdaad alle toestellen zijn ingeleverd. Op de zittin gen worden beweringen, dat toestellen voor de uitvaardiging der beschikking van de hand werden gedaan, uitvoerig onderzocht. Wanneer het onwraakbare bewijs, dat tol opsporing van het toestel leidt, niet kan worden geleverd, volgt bestraffing overeenkomstig de bepalin gen. V V T FM Het landbouwproefstation te San Remo neemt proeven met een Brazili- aansche plant, hedychon coronarium. De stengelvezel zou zich voor de papier fabricage leenen. (In Brazilië bereidt men van een h a van deze planten acht ton papier.) Mexico zal samenwerken met de verbonden naties, maar zendt geen troe pen naar net buitenland. Aldus de Mexi- caansche gezant te Washington. Het Amerik. Dep. van Handelschat de uitgaven voor dit jaar op 188 milliard dollar. Een record. In Br.-Indië krijgt alleen de be wapeningsindustrie nog kolen. Particu lieren moeten met hout en houtskool sto ken. Bij joden te Algerije, zoo wordt uit Lissabon gemeld, zijn vervalschte ge neesmiddelen in beslag genomen. De ge zondheid van de Amerik. soldaten moet er ernstig door zijn gestoord. Olijven mogen uit Portugal niet meer worden verscheept, uitgezonderd groene naar Portug. koloniën. De Engelschen beschouwen Badog lio als eerste regeeringschef in Italië. MARKTBERICHTEN. SCHAGEN. 16 Sept. 1943. 13 veulens f 700-1500; 4 tijdkoeien f 10001300; 12 gelde koeien (mag.) f 1000-1200; 6 pinken f 700-1000, 7 gras- kalveien f 225-340; 153 konijnen fl per kg; 30 kippen en 30 eenden 90 ct. pei kg., 31 biggen taxatieprijs; 60 gelde- koeien (vette); 5 nuchtere kalveren; 7 schapen (vette) en 3 graskalveren (cen trale). Aan het front van Salerno. De positie van de Duitsche troepen aan het front van Salerno wordt met de dag sterker. Zij zijn thans gereed om de vijand nieuwe slagen toe te brengen. Britsche strijdkrachten gingen vruchte loos tot de aanval over. Verder naar het oosten volgt de vijand aarzelend de be wegingen der Duitsche troepen. Sardi nië werd overeenkomstig de bevelen door de Duitsche troepen ontruimd. De vijand heeft hen daarbij niet gehinderd. In de wateren om Italië werd weer me nig geallieerd schip tot zinken ge bracht of beschadigd. De strijd aan het oostelijk front. Naar het ANP uit Berlijn verneemt, is de strijd van de Sovjet-troepen vnl. op Kief, de hoofdstad van de Oekraïne, en op Smolensk gericht. In het zui den wordt in hel gebied van de Koe- ban het felst gestreden De aanvoer ders der bolsjewisten* passen nog steeds hun oude tactiek toe; zij zetten groote aanvallen op en houden geen rekening met daarbij op te offeren menschen en materiaal. Van Duitsche zijde daarente gen geeft men er de voorkeur aan, het front te verkorten. Al te groote offers worden dan vermeden. Desnoods wil men ook economisch belangrijk terrein met Jiet oog daarop prijsgeven Berlijn houdt er rekening mee, dat nog meer terrein zal moeten worden ontruimd. Het terugtrekken uit Briansk en Novorossisk is, in dit licht bezien, met onverwacht geschied FLINKE KERELS MELDEN ZICI1 NU VOOR DE WAFFEN-SS EN DE LANDWACHT. Het SS-Ersatz-kommando deelt mede; Tedere gezonde Nederlander op de leef tijd van 17-45 jaar kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen ver voegen, ten einde gekeurd te worden voor de Waffen SS of de Landwacht. Tijdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking lot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de Landwacht of bij het SS-Wachtbataillon in Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche Kriegsmanne kunnen zich aanmelden. Zij, die tot de Germaansche SS in Neder land willen toetreden, kunnen zich even eens aanmelden. Personen tusschen 18-30 jaar, die aan- meldingsplichtig zijn voor de tewerk stelling, kunnen zich eveneens aanmel den en worden gedurende hun verbinte nis van de tewerkstelling vrijgesteld. 23 9 43 9-13 uur Utrecht, N.V. Huis, Oude Gracht 245; 24.9.43 9-14 uur A- mersfoort, Pol Durchgangslager, Leus- derweg; 25.9.43 9-14 uur Den Haag, Café Den Hout, JBezuidenhout 11-13 P1429/1. Verantwoordelijk voor de geheele inhoud: G. Joh. Duinker. Plaatsvêrvanger J. de Waal, Den Burg. Uitg. en Drukkerij Fa. Langeveld De Rooij, Den Burg, Texel. Bommen op Nantes. De Fransche havenstad aan de Loire, Nantes,, is op afschuwelijke wijze door Anglo-Amerikaansche vliegers met bom men bestookt. De burgerij leed zware verliezen. Zoo werden er op zijn minst 350 personen gedood, 1000 gewond. 10,000 menschen hebben geen dak meer boven het hoofd Ontslagen van de eed aan de koning. In-zijn zevende dagorder heeft Musso lini namens de fascistische nationale re geering meegedeeld, dat de officieren der weermacht van hun eed aan de ko ning ontslagen zijn De koning immers heeft de natie door de capitulatie en door zijn vlucht aan de vijand uitgele verd en haar in schande en ellende ge dompeld. Terrcurtentoonstelling in Londen. Op kosten van het Engelsche dagblad „Daily Express" is te Londen een +en- toonstelling geopend, welke de uitwer king van de bombardementen op de Duitsche steden in beeld brengt. Met lichteffecten suggereert men uitgestrekte stedenbranden; men ziet bommen ont ploffen, huizen ineenstorten en het om hoog schieten van steekvlammen. Dit al les doet men van een vernuftig soort van geluidsillustratie vergezeld gaan, zoodat volgens de „Times", die de „Daily Ex press" met haar initiatief gelukwenscht, een gruwelijk realisme bereikt wordt Japans militaire macht groeit aan. Amerikaansche deskundigen zijn de meening toegedaan, dat het onmogelijk moet worden geacht, Japan op zee of in de lucht op afdoende wijze te verslaan. Ook bij de strijd tegen dit land zal de zwaarste taak voor de landingstroepen zijn weggelegd. Japan heeft thans reeds vijf een een half milloen menschen in uniform, en maand voor maand groeit deze macht aan met omstreeks 40,000 jonge mannen, die de dienstplichtige leef tijd bereiken Dat beteekent, dat in Ju ni 1944 omstreeks 1,200,000 Japansche soldaten meer onder de wapens zullen zijn. Bovendien wordt ook uit de bezet te gebieden bij de voortduur menschen- materiaal betrokken. Ofschoon de Japansche zeemacht door de Vereen. Staten krachtig aangevallen is, werd ook deze niet op beslissende wijze getroffen. Naar verluidt moet men in Japan bezig zijn met een gigantisch scheepsbouwprogramma, en wordt ook de Japansche luchtmacht van dag tot dag sterker. Japan beschikt over toereikende voor raden van ijzer, tin, rubber en olie en daarenboven, zulks mag zeker niet on vermeld blijven, over 405 millioen men schen! c IIIIIIIHIH LAATSTE NIEUWS Sii De jongste operaties der Duitsche troepen in Sovjet-Rusland dienen om er nieuwe stellingen te betrekken voor de komende eindstrijd. De laatste vier dagen zijn in Frank rijk door bommen 1100 burgers gedood. De Japanners hebben op N.-Guinea steunpunten ontruimd. Churchill is in Engeland terug.

Texelsche Courant | 1943 | | pagina 1