Bewaar Uw aardappelschillen De koe maak! er melk van Wereldnieuws Beperkt Uw Electriciteits- verbruik Het is Uw eigen belang. Op ieclsre jas een vlinder Maakt veler zorgen minder. Texelsohe Berichten 56c JAARGANG. No. 5793. WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1943. TÉXELSCHE COURANT Oorlogsmisdadiger Badoglio. De Abessijnsche negus, Haile Selassi, heeft de geallieerden om uitlevering van Badoglio verzocht, omdat deze zich, eerst als legeraanvoerder later als hertog van Addis Abeba, aan .oorlogsmisdaden" zou hebben schuldig gemaakt. Maar dit verzoek komt Londen en Washington weinig gelegen. Zij hebben de man pas „regeeringschef v§n het bezette Italië" gemaakt Ook de Japansche premier twij felt niet aan de overwinning. De algemeene toestand is ernstig, zoo spwk de Japansche premier Tojo voor 1 de radio: Zware gevechten zijn aan de gang en zijn nog te wachten; met de dag neemt de oorlog in felheid toe, maar aan de eindoverwinning kan niet worden ge twijfeld; de dag zal komen, dat in alle gebieden van Groot-Azië orde en vrede zijn gewaarborgd. Maar om de overwin ning te waarborgen, dient het gansche volk zich op de oorlog in te stellen; in grijpende maatregelen zullen genomen moeten worden. Alle werk, dat niet met de oorlog in verband staat, moet achter wege worden gelaten; mobilisatie -van arbeidskrachten zal op groote schaal worden doorgevoerd. Wat Europa betreft verklaarde Tojo, dat de met Japan verbonden landen schitterende succcessen bevochten. Hij wenschte ze daarmee geluk en gaf uitdrukking aan zijn geloof, dat zij ook verder succes zullen behalen Sovjet-aanvallen afgeslagen. Op het Koeban-bruggehoofd bleven plaatselijke Sovjet-aanvallen zonder re sultaat. Nieuwe achter het front gelande vijandelijke troepen werden vernietigd. De enkele punten, Z O. van Zaparosje waar de Sovjets plaatselijk konden bin nendringen, werden afgegrendeld. Eigen krachtige tegenaanvallen hadden een geslaagd verloop. Daarbij vernietigde een pantserdivisie door in de gereed staande Sovjetstrijdkrachten te stooten, elf pantserwagens en 62 stukken geschut De zware gevechten duren nog voort. Van de bocht in de Dnjepr tot g^n de mond van de Pnpet trachtte de vijand 26 Sept. weer op talrijke plaatsen over de Dnjepr te trekken De meestal in de duisternis gelande gevechtstroepen wer den vernietigd of teruggeworpen. In de centrale frontsector duren de af- weergevechten in de gebieden, waar tot dusverre het zwaartepunt lag, met on verminderde hevigheid voort. De bolsjewisten, die hier deels nieuwe strijdkrachten in het vuur brachten, le den bij de zware gevechten groote ver liezen. Aan de rest van het oostelijk front had de dag over het algemeen een rustig verloop. De strijd in Z.-Italië. Aan het Z.-Italiaansche front onder nam de vijand in het gebergte ten N.W en ten N O. van Salerno talrijke plaat selijke aanvallen, die echter met zware vijandelijke verliezen mislukten. In de oostelijke sector hebben zich onze ge- vechtstioepen, na vernieling der ver- keersinstallaties, ongehinderd door de vijand, gedistancieerd en nieuwe stel lingen betrokken. Winterlinie voor Duitsche troepen. Uit Berlijn wordt gemeld, dat zich aan het oostelijk front een front wijziging op groote schaal voltrekt. Het initiatief ging uit van de Duitsche legerleiding; 't doel is immers: met zoo weinig mogelijk ti nepen weerstand te kunnen bieden aan de aanvailen der bolsjewisten ten einde voor andere strijdtooneelen zooveel mo gelijk soldaten vrij te maken De Sov jets zijn er met in geslaagd, de Duitsche legers te vernietigen; wat zij veroverd hebben, is een grondig vernield gebied, dat hun voorshands van weinig nut zal zijn. Van alle slagvelden is dat in het oos ten nog steeds het belangrijkste; daar wordi de beslissende strijd om de toe komst van Europa gestreden Intusschen is het front wel 400 km. ingekort; het ligt nu dichter bij de verzorgingscentra; versterking kan nu gemakkelijker wor den aangevoerd. Bovendien kan de strijd tegen de partisanen nu met kracht wor den aangepakt. De Duitsche troepen be trekken nu hun winterlinie. Maar een maal komt de dag, dat zij over een breed front weer met hun infanterie en pantsers op de vijand losstormen. Dan zal pas blijken, van welke beteekenis de taktiek van deze zomer is geweest. N.V. T.E.M DE ZON. Wo. 29 Sept. op 8,36; onder 20,24 Zondagavond a.s. vóór het naar bed gaan, de klok een uur achteruit zetten. HE MAAN. Wo. 29 Sept. op 8,13; onder 20,50 Nieuwe Maan: 29 Sept. 14,29. HOOG WATER OP TEXELS REE. Wo 29 Sept. 10,25 en 22,39 Do. 30 Sept. 10,53 en 23,08 Vr. 1 Oct. 11,24 en 23,40 Springtij 15 en 30 October. TOT DE EINDZEGE IS BEVOCHTEN. Trouw is een der voornaamste grondbeginselen van het nationaal- socialisme. Dit nationaal-socialis- me is gegrondvest in het geheele Duitsche volk. Daardoor zal zich in Duitschland een ineenstorting als in 1918 nimmer kunnen voor doen. Wij zullen strijden voor een Germaansche eenheid tot de eind zege is bevochten. \Wij zijn niets, ons volk is alles. Op de Fuehrer kunnen wij ons verlaten. (S.S. Ober- gruppenfuehrer R a u t e r.) MIJN EER HEET TROUW. Juist in deze dagen is gebleken, wat de Germacinsche mensch onder trouw verstaat. „Mijn eer heet trouw" Op de ze grondslagen zal de overwinning ons zijn (SS-Sturmbannfuehrer Helle). OM NIET TE VERGETEN. Doordat het Duitsche initiatief Stalin in de zomer van 1941 vóór was, is Eu ropa bewaard geblven voor het v'reese- lijkste lot, dat ooit aan zijn horizon is opgedoemd. De bloedige sporen in de Baltische landen en de namen Katyr. en Winnitza zijn illustraties van de zege ningen van het bolsjewisme. Deze din gen mogen de volken van Europa niet vergeten. Zoo sprak de Zweedsche journalist Palmgreen op een samenkomst van de Zweedsche Soc. Partij. DE VISSCHERIJ IN HET SCHELDEGEBIED. Nieuwe beschikking. Bij de uitoefening van de visscherij op de Schelde is het de Nederlandsche vis- schers verboden de Nederlandsch-Belgi- sche watergrens te overvaren.. De Belgische visschers, wier thuisha ven gelegen zijn tusschen Antwerpen en de Belgisch-Nederlandsche water- grens, is het binnenloopen van Neder landsche havens en het contact zoeken met Nederlandsche visschers en vaar tuigen van allerlei aard verboden. Zij moeten zich voortaan bij elk overschrij den van de watergrens voor inklaring en controle aanmelden bij de Neder landsche douanepost in Bath. Bij het aandoen van een noodhaven moet zich de kapitein onmiddellijk melden bij het naastbijzijnde bureau van de V.G.A.D. Overtreding van deze beschikking wordt overeenkomstig par. 7 van de "er- ordening nr. 100-41 gestraft met gevan genisstraf, in ernstige gevallen ook met tuchthuisstraf tot 5 jaar. Deze beschikking treedt in werking op de dag der publicatie. DOOR LICHTVAARDIGHEID IN DE GEVANGENIS. Een aantal bezitters van radiotoestel len heeft gemeend, zich lichtvaardig niet Je kunnen bekommeren om de beschik king van 13 Mei 1943, volgens welke ra diotoestellen moesten worden ingeleverd Volledig de feiten miskennend, hebben zij blijkbaar aangenomen, dat óf hun strafbare handelwijze verborgen zou blijven, óf dat de gevolgen niet al te erg zouden zijn. De lichtvaardigheid van dergelijke opvattingen en handelwijzen moeten thans degenen, die hun radio toestellen niet hebben ingeleverd, duur betalen Het Deutsche Landesgencht heeft in een groot aantal van dergelijke gevallen het eindvonnis geveld of zal dit in de komende weken doen De von nissen toonen aan, dat de bezettende macht ook in dit geval niet geneigd is vergrijpen tegen haar beschikkingen te dulden. Alle beklaagden kregen gevan genisstraffen, die al naar de aard van 't geval weliswaar verschillend uitvielen, doch eenige voorbeelden, waarin gevan genisstraffen tot 2'/4 jaar werden opge legd, toonen aan, dat degenen, die hun toestel in strijd met de beschikking niet hebben ingeleverd, door de wet in al haar gestrengheid worden getroffen. In alle gevallen moesten de beklaagden hun vergrijpen verder boeten met een geldstraf, die meestal een veelvoud van de aanschaffingswaarde van het toestel bedroeg en met verbeurdverklaring van het toestel. Geen capitulatiestemming. De Finsche minister Tanner heeft met klem tegengesproken, dat er in Finland een capitulatiestemming zou heerschen. De geallieerden in N.-Afrika. Volgens een bericht uit Berlijn deed het Madnleensche blad Ya mededeelin- gen over de sterkte der geallieerden in N.-Afrika. De technische uitrusting wordt zeer goed genoemd, de legers in verschillende opzichten zeer sterk. Dit wordt ook door Berlijn met ontkend. Eind Aug. zou zich een millioen Engel- schen en Amerikanen op N.-Afr. bodem hebben bevonden. De Amerik. infanterie zou overvloedig met automatische wape nen zijn toegerust; de tanks moeten zeer beweeglijk zijn (6-70 km.); de zwaarste wegen 80 ton. De luchtmacht wordt „aanzienlijk" genoemd, de luchtafweer „buitengewoon sterk"; de Engelschen zouden kanonnen gebruiken, die 39 pro jectielen tegelijk kunnen afschieten. NEGEN JAAR JEUGDSTORM. Ter gelegenheid van het 9-jarig be staan heeft de Nationale Jeugdstorm op het Museumplein te Amsterdam Zondag een grootsche demonstratie gehouden, en een marsch door de stad gemaakt. De bevolking legde daarbij groote belang stelling aan de dag. (Zie ook volgend mj KUNST EN KULTUUR. Het uurwerk van de St.-Urseltoren te Delft wordt geëlectrificeerd. De organist J. R. Gravelotte is op 68-j leeftijd te Den Haag overleden. Boerderij De Oude Pastorie te Gilze, van 1614, is bijna geheel gerestaureerd. Een Utrechtsch Monumentenfonds werd gesticht. Het heeft ten doel het ou de stedelijk schoon in stand te houden. Het beroemde De Wit's poortje te Woudrichem, dateerend van 1611, wordt vermoedelijk gerestaureerd. ricemkundecommissie Breda schreef 'n prijsvraag uit: Hoe verfraaien we de stad? Er kwamen'vele goede voorstellen in. Een arresledententoonstelling werd te Purraerer.d door Barend Cruyff inge richt. Men vindt er 20 typen. Od£ een Poolsche ar. De gebrandschilderde ramen van de kerk te De Rijp worden door de glaze nier Toon Berg, uit Dordrecht, gerestau reerd. Een der oudste cn mooiste huizen van Amsterdam het hms Leeuwenburgh, O.Z.-Voorburgwal 14 (Anno 1580), werd door de Vereen fcfendrik de Keijser ge- ïestaureerd. Het gemeente-museum te Zutphen is verrijkt met een gevelsteen, afkomstig van de door een watervloed verwoeste kerk van Wichmond; hij draagt het op schrift 1345. Prof. Kuno Brinks werd benoemd tot hoogleeraar a.d. Rijksacademie voor beeldende kunst te Amsterdam (De beeltenissen van de Evertsens en Van Tjerk Hiddes de Vries op de nieuwe postzegels werden vervaardigd naar gravures van Prof. Kuno Brinks). De film De Gouden Stad wordt in Pa rijs al 24 weken vertoond. 400,000 be zoekers. De conser\'ator van het Guido-Gezelle- Museum te Brugge. Paul Allossery, is op 68-j leeftijd overleden. Zijn ver dienstelijk werk verdient geëerd. Het geboortehuis van Joh. Brahms is bij een terreuraanval op Hamburg ver nietigd. Brahms muziek zal echter nooit verloren gaan. Zarah Leander, de Zweedsche film ster, heeft haar Ufa-conlract niet ver nieuwd. Zij zal zich voor goed terug trekken. Een Duitsche literatuurgeschiedenis in negen deelen zal te Heidelberg worden uitgegeven. Het eerste deel kwam juist gereed. STEUNT WINTEMULP NEDERLAND. MEDEDEELINGEN PLAATSELIJKE DISTRIBUTIEDIENST. UITREIKING kaarten voor zwape arbeid en bonnen voor oogsltoeslag. Uitsluitend aan hen, die een volledig ingevuld aanvraagformulier overleggen, worden deze kaarten en toeslagen uitge reikt. Voor het verkrijgen van extra toe slag voor oogstwerkzaamheden. dient te vens op het aanvraagformulier voor zware arbeid vermeld te worden welk soort oogstwerk verricht wondt Vacan- tiegangers, scholieren, dus in het alge meen zij, die dit oogstwerk niet als be roep uitoefenen, kunnen deze oogsttoe- slag niet ontvangen. Op Donderdag 30 September a.s.: Den Burg in het Fanfaregebouw 8.30-12.- Oudeschild in de school 1,30-3,00. Den Hoorn in Café Rotgans 4,15-5,00. Op Vrijdag 1 October a.s.: Oosterend in de nieuwe o.l. school 9,30 12,00. De Cocksdorp in Café Hooijberg 2-3 uur Midden-Eierland in o.l. school 45 uur Op Zaterdag 2 October a.s. De Koog in Hotel „Den Braven" 9-10,30 De Waal in o.l. school 11,15-12,00. (Publ. 69). Afhalen en indienen formulieren voor zeep voor vuile arbeid. (Publ. 72) Van heden af kunnen zij, die vuile ar beid verrichten alsmede melkers, een formulier ter verkrijging van reinigings middelen bij de distributiedienst afhalen Bij het indienen van deze formulieren, welke indiening is bepaald op Donder dag 7 October a.s. des voorin., worden di rect de bonnen voor deze reinigings middelen afgegeven. Stamkaarten van de betrokkenen dienen dan met het in gevulde formulier te worden overge legd. Kappersbedrijven, doktoren, ba kers, vroedvrouwen, verloskundigen, enz., komen nu niet in aanmeriü«g. PETROLEUM. Van 28 Sept t.m. 19 Nov. 1943 geeft elk der met „13" en ,,14" genummerde bonnen van de bonkaart ,,U 215" (kook- doeleinden) recht op het koopen van één liter. SCHOENENBEURS. De N.V D. geeft tot het ruilen van schoenen gelegenheid morgenmiddag van 45 uur (Raadhuis) WINTERDIENST T.E.S.O. Ingang Maandag 4 Oct. is de dienst; op werkdagen: Van Texel: 8,—; 13,45 Van Den Helder: 10,45; 16, op Zon- en feestdagen: Van Texel: 8,14,30 Van Den Helder: 10,45; 16. TEXELS MUSEUM. Ondanks het feit, dat het Texels Mu seum momenteel weinig van zich kan la ten hooren, wordt het door de Texelaars met vergelen Dat bewijzen de vondsten, die ons onlangs gebracht werden: 1. Een prik, van de heer Smidt. Nieuwstraat, Den Burg. 2. Sabel-sprinkhaan van een onbeken de uit de P H Polder. 3. Spreeuw van Jaap Mosk, Oosterend. 4. Jonge Kapmeeuw, van Piet Heer schap, Oosterend. 5. Vink, eveneens van Piet Heerschap ,.DE VERLOREN ZOON". Over dit tooneelspel van Willem Goos- sens Volkstooneel schreef de Goudschc Crt.: De opvoering van dit sterk drama tisch stuk viel zeer te loven. Rika Hop per gaf een bijzonder geslaagde uitbeel ding van de moederrol. Er wordt door allen vlot en met overgave gespeeld. De Prov N.-Holl. Crt. oordeelde: De Verloren Zoon is een knap tooneehverk De zaal Was -stampvol en geen mensch had spijt, deze avond te hebben bezocht. Het verhaal speelt zich af in en om een vuurtoren, temidden van de mannen van de reddingbooten. We zagen niet Rika Hopper maar een moeder Allen speel den met warmte. „BETJE REGEERT Over dit blijspel der Schouwspelers schreef de Schiedamsche Crt. o.m.: Ellen Durieux speelt in dit stuk haar glansrol; zelden zal hel kijverige, bedillende vrouwmensch, met het goede hart, dat zij vertolkt, zoo goed tot haar recht zijn gekomen. We zien hier Ellen Durieux op haar best. In het „Nieuws van de Betuwe" lazen we: „Betje regeert" is een aardig blij spel. De hoofdrol was bij Ellen Durieux in buitengewoon goede handen. Ook de overige leden van het gezelschap ver dienen mets dan lof. BEKROOND WOLVEE. Aan de keuringsuitslag van de zoo goed geslaagde tentoonstelling van wol vee en varkens te Alkmaar (22 Sept.) ontleenen we, dat in de rubriek rammen geboren in 1940 of vroeger met de eer ste prijs (A) bekroond werd de ram F 2327, gefokt door Jac. Eelman Gz Ooslerend, thans eigendom van D. Hare maker te Beemster. In de rubriek eenjarige rammen, geb. na 21 Maart 1943 werd no. 2 de ram F 3155 (41241, gefokt door J. Kikkert Nz. thans éigendom van Gebr. Hoge- toorn Dz. Beemster. In dezelfde rubriek werd no. 3 de ram F 3020 (4340 F) ge fokt door T. Bakker, Spijk. eig. D. Don ker Pz.. Schagen. Er waren 900 stuks wolvee aange voerd f 1250,voor 2Vs-jarige ram. Op de veetentoonstelling te Alkmaar, 22 Sept. gehouden, werd een 2,/?-jarigc ram, bestemd voor N.-Brabant, voor f 1250,verkocht FIETS „GELEEND". Eigenaar mocht zijn karretje uit de sloot visschen Terwijl de heer Beers, ambtenaar bij de C.C.D. Woensdagavond een kort be zoek bracht aan de familie H. Keesom. Molenstraat alhier, ging een tot nog toe onbekende nader er met zijn fiets van door, welke op het erf stond. Beers had het njwil wel op slot gedaan, maar had verzuimd, het sleuteltje er uit te nemer.. Toen hij na een kwartier weer op zou stappen, bleek de fiets verdwenen. Beers stelde de politie met de diefstal in ken nis en was de volgende morgen bij de eerste boot present om een oogje in 't zeil te houden, voor het geval de zwijn tjesjager met de fiets vaste-wal-waarts w»!de. Geen resultaat. Toen een ver kenningstocht naar Den Hoorn. Daar zag hij even voor hoeve St. Donatus het achterwiel van een fiëts uit een sloot op steken! Het bleek zijn eigen rijwiel, nog an beide banden voorzien, maar het achterwiel was zoo krom, dat van be lijden geen sprake meer kon zijn. Nog een vermiste fiets. Ook de heer A. Eelman, Hallc-rweg. heeft dezer dagen eenige tijd in het on zekere verkeerd omtrent het lot van zijn fiets. Toen hij te Alkmaar de trein naai Den Helder zou nemen, gaf hij zijn fiets aan de bagagcloods af; ze zou met de zelfde trein meegegeven worden. Maar toen E. in Den Helder aankwam, was zijn fiets nergens te vinden; wel d:e van een reisgenoot, eveneens van het eiland, die gelijktijdig zijn fiets in Alkmaar ter verzending hadafgegeven Diefstal ge pleegd? Er zijn'bij de spoorwegen reeds heel wat fietsen gestolen. In weinig vroolijke stemming ging E. naar huis maar Maandag kwam zijn karretje toch boven water. Men had het te Alkmaar over het hoofd gezien. j. Zijn totaal kapotgeschoten pantserwagen achter zich latend, kruipt deze gewonde bolsjewiek, zich zorgvuldig dekkend, naar de Duitsche linie. (PK Kriegsbe- richter Caspar, Sch.) DEN HOORN. POSTBODE S. WILNER 25 jaar in functie. Vrijdag 1 Oct. zal het 25 jaar geleden zijn. dat onze postbode, de heer S. Wil ner bij de PTT in vaste dienst trad. Een paar jaar was hij reeds hulpbesteller; 1 Oct. 1918 volgde hij de heer Simon Dog ger als besteller op Opgewekt heeft hij een kwart eeuw zijn plicht gedaan; zijn gezondheid heeft al die jaren vrijwel niets te wenscher. overgelaten; in 1922 moest hij een operatie ondergaan; dit jaar moest hij wegens een gebrek aan een oog eenige tijd de dienst verzuimen, maar overigens heeft hij geen dag op het appèl ontbroken. Aanvankelijk bracht hij de post van Den Hoorn rechtstreeks naar Oude- rchild; van 1922 af was Den Burg zijn bestemming. Tot de oorlog uitbrak, maakte hij dagelijks tweemaal de reis van het -dorp naar De Mok en terug. We hebben eens uitgerekend, welk een af stand postbode Wilner in die kwart eeuw wel heeft afgelegd en kwamen tot het opzienbarend getal van nog meer clan 280,000 km., dat is meer dan zeven maal de omtrek van de aarde, die im mers „maar" 40,000 km. telt. En dan hebben we de Zondagen nog niet eens meegeteld. Toch werd de eerste jaren ook Zondags post besteld Bovendien namen we de verkeerswegen naar Den Burg en Oudeschild als uitgangspunt, maar bij het bestellen van de post moet menig erf betreden worden, wat het ge tal km. nog aardig doet stijgen! In de regel maakt Wilner van zijn fiets gebruik; de laatste maanden echter moet de vrachtrijder hem, voor wat de postpakketten betreft wel eens een handje helpen; de vrachten worden te zwaar en te omvangrijk! Wanneer zware sneeuwval dé wegen onbegaanbaar maakt, breng je het met de fiets niet ver Menig maal heeft Wil ner onder dergelijke omstandigheden de weg naar Den Burg en terug te. voet moeten afleggen Dat waren barre toch ten, evenals die? wanneer zware storm hem nauwelijks vergunde in het zadel te blijven! Maar Wilner was er tegen be stand en verloor zijn goede humeur niet. Hij is een plichtsgetrouw werker, een besteller, zooals de PTT ze behoeft. Ook als collega staat Wilner, naar we van be voegde zijde vernemen, hoog aange schreven. Het poststation Den Hoorn, eerst hulp kantoor, staat sinds 1922 onder beheer van de echtgenoote van de jubilaris, Mw Wilner-Duinker Het spreekt vanzelf, dat zij, die zooveel jaren lief en leed met haar man deelde en zijn voortduren de steun was, mede betrokken zal wor den in de betuigingen van waardeering en vrienschap bij gelegenheid van diens 25-jarige dienstvervulling. JAPAN. In Japan zullen voorwaardelijk voor de dienst goedgekeurden opnieuw worden onderzocht. Japan zal in verband met de ern stige oorlogstoestand drastische maatre gelen treffen. 21 Sept. werd met een kleine onderbreking vergaderd van 's morgens vroeg tot zeven uur 's avonds. OOST-INDIE. Op Java wordt de chemische nij verheid uitgebreid, o a. door ombouw van suiker- en theefabrieken. Op Borneo worden de rijke houtgebieden druk geëxploiteerd. Alle zaagmolens zijn in actie. ZWEDEN Een soc.-dem^ Zweedsch blad kwam met het lasterpraatje, dat de Duitsche legerleiding hel Verwoeste Hamburg als oefenterrein voor Duitsche soldaten zou gebruiken. ENGELAND De Engelsche minister van finan ciën, Kingsley Wood, is vorige week overleden. MARKTBERICHTEN TEXEL. 27 Sept. 1943. 9 varkens, 2 n kalve ren (levering); 61 lam meren f 100-400; 29 ram men f 150-300; 30 kippen f 1.00; p. kg.; 25 konij nen f 0,90 per kg.

Texelsche Courant | 1943 | | pagina 1