Dienst san list volk. Terroristen krijgen hun verdiende loon. lööO too aardappelschillen: 5000 koeien een week voedsel Van de Fronten in Oost en West. Negen jaar Nationale Jeugdstorm. Wereldnieuws „Scherp" vermoordt oos vee 56e JAARGANG. No. 5794. ZATERDAG 2 OCTOBER 1943. TEXELSCHE COURANT BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. 22—29 SEPTEMBER 1943. DRIE JAAR DRIEMOGEND- IIEDENPACT. Een belangrijk feit vormde deze week de viering van de derde verjaardag van het Driemogendhedenpact. Minister Von Ribbentrop, Mussolini err- To jo spraken bij deze gelegenheid hun vertrouwen uit in de toekomst van dit verbond, dat van historische beteekenis is gebleken. Bovendien erkende de Japansche regee- ring bij deze gelegenheid officieel de Ita- liaansche fascistische regeering van de Duce. De Duce had de vorige week reeds de verschillende ministers van zijn fas cistisch kabinet benoemd. Hij zelf is re- geenngschef en minister van buiten- landsche zaken. FRONTVERKORTING. Aan het oostelijk front voltrekt zich nog altijd de terugtocht der Duitsche troepen volgens tevoren Opgestelde plan nen. Niemand weet uiteraard op dit oogenblik nog, waar deze manoeuvre haar einde zal vinden, doch het is thans volkomen duidelijk, dat de- legerleiding op die wijze reserves vrij wil maken met het oog op de operaties aan andere fronten. Thans is reeds een frontverkor ting van ong. 400 km. tot'stand geko men. Men heeft aan Duitsche zijde reeds te verstaan gegeven, dat het zeker niet onmogelijk is, dat men ook nog een aan merkelijk eind achter de Dnjepr terug zal trekken. Roslawl en Smolensk wer den ontruimd FINLANDS OOGMERKEN. Minister Tanner, die belast is met de Fmsche portefeuille voor financien, heeft dezer dagen een rede gehouden, 'welke ten'deele ongetwijfeld ten doel had, een einde te maken aan de geruch ten van geallieerde zijde, ais zou er ir. Finland een zekere bereidheid tot capi tulatie bestaan. De minister merkte nog eens op, dat Finland in vrede wenscht te leven en dat zulks met de Sovjet-Unie als nabuur blijkbaar niet mogelijk is. BRITSCHE GRUWELSPROOKJES. In Italië is de militaire toestand nog steeds niet geheel helder, daar de be richtgeving van beide partijen zich nog altijd in 'n stadium van terughoudend heid bevindt. De Britsche propaganda verspreidt uitvoerige gruwelverhalen over het op- i treden der Duitsche troepen in Napels. Van Duitsche zijde merkt men hierbij zeer terecht op, dat de bevolking van Napels de zwaarste offers heeft moeten brengen door de geallieerde terreuraan- vallen, welke nog hebben plaatsgevon den, nadat de Badoglio-regeenng het ca pitulatieverdrag had geteekend. Verdere gruwelsprookjes over het optreden der Duitsche troepen worden van de hand gewezen. In de bezette gebieden, waar men weet, dat het optreden der Duitsche troepen inderdaad voor de volle 100 pet. correct is, kan men de waarde van een dergelijke démenti het beste beoprdeelen en het lijdt geen twijfel, of de Anglo- Amerikaansche propaganda zal met deze verhalen hier weinig succes hebben. DE TOESTAND IN ITALIË. Inmiddels moet worden afgewacht, hoe de toestand zich in Italië in militair opzicht zal ontwikkelen. Te Berlijn wordt de aandacht er op gevestigd, dat een plotseling offensief van geallieerde zij de op de Balkan of in Frankrijk, bij de Spilmogendheden geen verbazing zou wekken. CHURCHILL SPRAK. Churchill heeft de vorige week een rede gehouden in het Lagerhuis, waarbij hij echtei de politieke doelstellingen der ge allieerden uitdrukkelijk vermeed aan te roeren Wellicht omdat hij anders het volslagen fiasco van de Atlant;sche Charter zou moeten toegeven. Wat de militaire ontwikkeling betreft, roerde de Britsche premier alleen die punten aan, welke op een of andere wij ze ten gunste van Engeland te verkla ren zijn. Zijn verklaringen over het verraad van Badoglio, zijn in zooverre interessant, dat zij de beweringen, die de huichelachtige maarschalk kort te vo ren had gedaan, als zoude Italië oor spronkelijk alleen maar van plan zijn geweest de wapens neer te leggen, ten volle logenstraffen. Churchill zag zich voorts genoodzaakt zijn toehoorders met DE ZON. Za. 2 Oct. op 8,41; onder 20,17 Zondagavond 3 Oct. de klok één uur achteruit zetten voordat u zich ter ruste begeeft. DE MAAN. Za. 2 Oct. op 11,41; onder 22,00 Eerste Kwartier: 6 Oct 22,10. HOOG WATER OP TEXELS REE. Za. 2 Oct. 11,56 en Zo. 3 Oct. 0,13 en 12.30 Ma. 4 Oct. 0,48 en 11,27 (x) Di. 5 Oct. 0,09 en 11,59 (x) Ingang normale tijd. Springtij 15 en 30 Oct. nadruk te waarschuwen tegen optimis tische verwachtingen ten aanzien van 't verloop van de oorlog. Sindsdien is de toon van de Britsche pers dan ook aan merkelijk minder optimistisch geworden. Voorts bleek uit de mededeelingen van de Britsche minister-president, dat er inderdaad op verzoek van Moskou een intergeallieerde Middellandsche Zee commissie wordt opgericht, welke zich bezig zal hebben te houden met de vraagstukken, welke zich onder invloed van de oorlogsvoering in dit gebied voor doen. Duidelijk bleek ook de teleurstelling, welke er aan de geallieerde zijde heerscht over het feit, dat de stoutmoe dige bevrijdingspoging van Duitsche zij de van de Duce is gelukt. HORE BELISHA SCHREEF. Belangwekkend is een artikel van de vroegere joodsche Britsche minister van defensie, Hore Belisha, over de oorlog voering in Italië. Hij stelt vast, dat de Duitsche legerleiding zich heel wat be kwamer heeft getoond, om de ontwikke ling der gebeurtenissen in dat gebied op te vangen, dan'de geallieerde. POLITIEK ALLERLEI. Het gemengde nieuws op buiten- landsch politiek terrein van de afgeloo- pen week bestaat o.a. uit het aftreden van de Amerik. onderstaatssecretaris Sumner Welles. Tot zijn opvolger is benoemd Edward Stetinius. Reeds lange tijd waren er geruchten in omloop, als zou Sumner Welles zeer slecht overweg kunnen met de Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken, Cordell Huil. De Britsche minister van Financiën, Sir Kingsley Wood, is plotseling overle den. Nadat sir Samuel Hoare aanvanke lijk als zijn opvolger werd genoemd, is de portefeuille van financien thans over gegaan in handen van sir John Ander son. De uiterst links georienteerde socia list Attlee, is inmiddels.... voorzitter van de Britsche kroonraad* geworden! Viscount Cranborne werd minister voor de dominions, Beaverbrook lord-zegelbe- waarder. ENGELAND EN INDIE. s Tusschen ""Engeland en Indië is geen compromis mogelijk; de vijanden van Groot-Brittannië zullen de vrienden van Indië zijn. (Bose.) Churchill's „huwelijksaanzoek". De redevoering, welke Churchill te "Harvard heeft gehouden, heeft de gram schap van de Amerikaansche nationalis ten opgewekt, aldus meldt de „Daily Mail" uit Washington; het New York- sche blad „Daily News" dat van alle Amerik. kranten de grootste oplage heeft wijdt onder de titel „Een arme man huwt een rijk meisje" een scherp sarcastisch hoofdartikel aan Churchill's verlangen naar een verbond tusschen de V S en Engeland. Churchill's rede, zoo zegt het blad, kan men het beste verge lijken met een huwelijksaanzoek van een aristocraat uit een verarmd Engelsch geslacht uan een rijke Amerikaansche erfdochter. -Hoe sterk Duitschland wel is. De Amerik generaal-majoor Strong heeft over de huidige kracht van Duitsch land een boekje opengedaan. Hij ver zekerde: 1. Duitschland heeft nu driemaal zoo veel divisies'in het veld als in de strijd tegen Polen. 2. Duilschlands luchtmacht is nu groo- ter dan in 1939. 3. Het aantal in de oorlogsindustrie werkzame personen, bij het begin van dé oorlog 23 millioen, bedraagt nu wel 35 millioen. 4. Enkele door Duitschland, vervaar digde wapenen zijn beter dan die van de geallieerden. Op grond hiervan komt Strong tot de conclusie, dat Duitschland op heden vol strekt niet zwakker is dan vier jaar ge leden. De waarschijnlijkheid van een spoedige ineenstorting wijst hij van de hand. Dit geldt volgens Strong ook van J a- p a n welks hulpbronnen door hem als „enorm" worden beschouwd. MAX BLOKZIJL aan het woord tijdens te Amsterdam. Maandag 27 Sept. was het negen jaar geleden, dat te Velp de eerste 12 leden van de Jeugdstorm door hoofdstorméï Van Geelkerken werden geïnstalleerd. Thans staan vele honderden leden van de Jeugdstorm aan het front, terwijl in het gebied Dantzig-West-Pruisen meer dan 500 stormers en stormsters in de Germaansche Landdienst werken. Zondag 26 Sept. heeft de nationaal-so- cialistische jeugd van Amsterdam aan de .vooravond van de 9e verjaardag van de Nat. Jeugdstorm de dag van de Oude Jeugdstorm gevierd. Het hoogtepunt hiervan vormde een bijeenkomst achter het Rijksmuseum, waar het hoofd van de afd. Perswezen van het Dept. van Volks voorlichting en Kunsten, Max B 1 o k- z ij 1, een rede hield. Nadat deze eerst gewezen had op de talrijke bewijzen van de grootheid van ons voorgeslacht en op het feit, dat ons volk staat in de eerste rij der beschaafde' volkeren wat zoo zal blijven, als de jeugd het advigs, „in godsvertrouwen alles voor het vader land", van de Jeugdstorm volgt bracht spreker de gesneuvelden uit de rijen van de Jeugdstorm in heiinnering. „Onze strijd", zoo besloot Blokzijl zijn toespraak, „is niet vergeefsch. Wel trach ten thans laffe sluipmoordenaars de besten van ons weg te nemen hetgeen hun zoo nu en dan helaas gelukt maar de leege plaatsen zullen weer worden ingenomen door de Jeugdstormers. Weest dapper en trouw, opdat Neder land Germanje en Europa zullen leven! Maandagavond was te Rotterlam een herdenkingsbijeenkomst belegd, bij wel ke plechtigheid stafleide# Quispel nieu we leden van de streek Rotterdam heeft geinstalleerd. Spr. wees op de beteeke nis van de belofte, die voor het geheele leven wordt afgelegd; lid worden van de Jeugdstorm beteekent: zijn geheele persoon geven voor het vaderland! Ook hier richtte Blokzijl het woord tot de samenkomst op het Museumplein (Stapt, Reynhoudt, Pax C.) de jeugd; spr. stelde de bevrijding van Mussolini als een voorbeeld van natio- naal-socialisme tegenover het optreden van tegenstanders, die sluipmoord plegen Tenslotte sprak hij de hoop uit, dat eens de geheele Nederlandsche jeugd in de blauwe Jeugdstorm-blouse zal loopen, want de jeugd moet de strijd verder voe ren en zich daarbij twee mannen als voorbeeld stellen: Hitler en Mussert. Men zal moeten erkennen, dat de Ne derlandsche Volksdienst altijd bijzonder actief is, als het in zijn vermogen ligt, volksgenooten, leden van ons Nederland sche volk, te helpen. Ultra-actief is de Volksdienst echter, wanneer het er om gaat, slachtoffers van bombardementen zooveel mogelijk te steunen. In de maand Aug* werden in enkele plaatsen in het Z.W van Nederland ar beidersbuurten in- het bijzonder door bommen zwaar beschadigd. Doch reeds enkele uren na de ramp stond de Neder landsche Volksdienst voor de oorlogs slachtoffers op de bres; aanplakbiljetten vermeldden, dat iedere gedupeerde zich kon melden bij een tijdelijk door de NVD ingericht bureau, dat gelegen was in de nabijheid van het getroffen gedeelte. Talrijke slachtoffers konden hierdoor worden geholpen door het verstrekken van overbruggingssteun, schadekaarten, voorschotbonnen, of bonnen voor brood en warme maaltijden. Veel werk is weer verricht door de medewerkers van de Nederlandsche Volksdienst, door de NSVO en door vrij willigers, veel en goed werk, dat ge waardeerd wordt! In de drie noordelijke1 ^provincies, Friesland, Groningen en Drente, zijn de laatste maanden in steeds grooter wor dende omvang en met groote brutaliteit daden van sabotage en terreur gepleegd. Aanslagen op kantoren van de burger-* lijke stand om de tewerkstelling in «Duitschland te verhinderen, overvallen op djstributie-bureaux, waarbij levens middelenbonnen. enz werden geroofd, met het doel de eigen beurs te spekken of illegale personen te steunen, en moordaanslagen op Nederlandsche natio- naal-socialisten en pro-Duitsche perso nen, in- wie de terroristen en hun aan hangers een bedreigingvoor hun voort bestaan zagen. Dezer dagen is in Drente de boer Oos terveen, wiens boerderijeenige tijd ge leden door kwaadwilligen in brand werd gestoken, door eenige schurken in koe len bloede vermoord, nadat de moorde naars eerst nog een kopje koffie met hem hadden gedronken. Kameraad Oos terveen werd door eenige schoten doode- lijk getroffen, terwijl zijn vrouw een schot door de wang kreeg Het door de bevelhebber der Sicher- heits-Polteei en van de S.D naar de noordelijke provincies gezonden speciale commando slaagde er snel in, een aan tal aanslagen op te helderen en de da ders te arresteeren. Onder de dekmantel Noorsche jeugd betoogt. Op grootsche wijze heeft de jeugdor ganisatie van de Nasjonal Samling in Noorwegen haar 10-jarig bestaan her dacht. Minister Stang, jeugdleider, hield 'n sede, waarin hij hartelijk dank bracht aan Quisling, de leider van het Noorsche volk, die de weg tot bestlijding van het bolsjewisme en voor het bestaan van het Noorsche volk heeft gewezen. Vijftig kinderen het slachtoffer van Amerikaansche terroristen. Nieuwe lauweren hebben Amerik. bommenwerpers aan hun vaandel ge hecht, -toen ze .27 Sept. ook landgemeen ten in het 'Noordwestduitsche kustgebied bestookten. Talrijke kolonies en boerde rijen werden in puin gelegd. De bommen vielen ver van eenig militair doel. Zelfs werd een kindertehuis getroffen, waarbij vijftig kinderen ellendig omkwamen Als in de zwartste jaren der Middeleeuwen. Het Engelsche weekblad ..New States man and Nation" schrijft over »de hon gersnood in Bengalen: ,,De beschrijvin gen over het leven *in Calcutta doen den ken aan uittreksels uit de kronieken van de zwartste jaren der middeleeuwen. De' regeering "doet in zooverre haar plicht dat de politie iedere morgen langs de huizen trekt, om de in de nacht van hongeu gestorven personen op te halen Gemiddeld verhongeren dagelijks 15Ö mensehen". Het „verlanglijstje" van Moskou Volgens een bericht in de ..Yorkshire Posteischt Moskou, dat door Engeland op groote schaal pharmaceutisehe jmepa- ïaten en chirurgische Apparaten zullen worden geleverd. Op de jongste „ver langlijsten" van Moskou treft men o.a. een bestelling ,aan van 75,000 chirurgi sche scharen, 50,000 naalden voor bloed transfusie, 10,000 Roenigenapparaten, 100 ton aspirine, 100 ton glucose, 200,000 flesehjes insuline, 10 millioen ampullen morphine en geweldige hoeveelheden se rum van allerlei soort Wel een bewijs dat de Sovjets tijdens het zomeroffen sief enorme verliezen geleden hebben! Engeland voert oorlog, Zuid-Afrika doet zaken. De correspondent van „Daily Express' te Johannesburg heeft aan zijn blad een bericht gezonden omtrent do oorlogs winst van dc joqdsche magnaat Oppen heimer, die in de loop van deze oorlog zoo langzaamaan een reusachtig vermó gen bij elkaar heeft gesjacherd. ..Enge land voert' oorlog Zuid-Afrika #doe; zaken", is de conclusie van dc corres pondent. Niet alleen in de diamant-in dustrie van dc Z.-Afrikaansche UnU worden tegenwoordig onwaarschijnlijk hooge loonen uitbetaald (een diamant slijper verdient per maand meer dan 200 ponden sterling, dat is ongeveer f 1875.doch ook de beursspeculanten strijken bepaald "onbehoorlijke winsten op. Zoo zijn bv. de aandeelen von dv Beers-mijnen reeds tot het elfvoudigc gestegen Ernest Oppenheimer, de onbe perkte alleenheerscher in de Z-Afri- kaansche diamantindustrie, heeft enor me bedragen-in de zak kunnen steken. Deze ontwikkeling heeft natuurlijk haar schaduwzijden, want de ongezond hooge loonen der arbeiders en de fan tastische winsten der speculanten dragen er toe bij, dat de door de regeering ge troffen maatregelen ter bestrijding van een inflatie, in de kiem worden ge smoord. De kosten van levensonderhoud stijgen van dag tot dag; zoo zijn die te Pretoria gedurende de oorlog reeds met 29 pet. gestegen en die te Johannesburg met 27,3 pet. Vooral de ambtenaren en verder allen, die vaste salarissen genie ten, zijn van deze toestand het slacht offer. van vaderlandsliefde bleken de terreur- benden zich steeds weer aan goed en bloed van Nederlanders te hebben ver grepen. T Is duidelijk, dat op deze misdaden de strengste straffen moeten volgen. Zoo heeft het speciale - Polizeistandge- richt te Assen in zijn eerste zitting tegen een troep terroristen, die maandenlang de noordelijke provincies onveilig heb ben gemaakt en door terreuraanslagen de Nederlandsche bevolking schade heeft berokkend,-dan ook de strengste straf fen uitgesproken, tien van de elf misda digers die zich te verantwoorden hadden, moesten hun misdaden met de dood be- koopen. De voorzitter van het Polizeigericht zeide'in zijn vonnis, dat degenen, die in weerwil van de talrijke waarschuwingen niet willen hooren, de consequenties van hun daden moeten aanvaarden. Zij heb- b.en zich tegen het Nederlandsche volk gekeerd. Noch Nederland, noch Duitsch land kan een dergelijk optreden aan vaarden, om welke reden de strengste straffen zijn uitgesproken, opdat men thans zal weten, wat dergelijke misdadi gers staat te wachten. Een afschrikwekkend voorbeeld voor hen, die geloovcn, te kunnen vertrou wen op de lankmoedigheid der bezet tingsautoriteiten! C. ALLES IS MOGELIJK alleen capituleeren niet! In deze oorlog is alles mogelijk. Alleen niet, dat wij ooit capi tuleeren en bukken voor het ge weld van de vijand. Zooals iedere oorlog brengt ook deze tallooze gevaren en risico's met zich -qiee. Maar deze kunnen worden overwonnen, wanneer een groot volk als het Duitsche met een sterke en doelbewuste leiding met alle kracht daar zijn schouders onder zet. GOEBBELS. Wat doet ,u met uw oude scheermes jes? Die vraag is nog nooitafdoende be antwoord, maar één ding is zeker: die oude mesjes mogen in geen geval ge worpen warden in de emmer, waarin moeder-de-vrouw het huisafval bewaart, t.w.; aardappelschillen, etensresten, enz., want dit afval is bestemd om er ons vee mee le voederen. Eén mesje kan de dood van een melkkoe ten gevolge heb ben, als het m e t de aardappelschillen in de maag van' de koe terecht komt. Ook een naald of elk ander scherp voorwerp kan ernstige schade toebrengen aan het vee. In plaats van de melkproductie te\ verhoogen, door middel van de aardap pelschillen. die zoo prachtig melkdrij- vend werken, zou men, door onacht zaamheid, niet alleen een stuk vee smar telijk doen lijden, maar tevens de melk productie benadeelen. Wat u dus ook mei ihv oude scheermesjes doet, gooi ze nooit tusschen voor veevoer bestemd huisafval. „Scherp" is geen veevoeder. „Scherp" vermoordt ons vee! RADIO'S IN KONIJNENHOK. Het politieonderzoek naar niet-ingele- verde radio's duurt voort. Men heeft er gevonden in schuren, onder hooi en stroo, in voerkisten, konijnenhokken, op zolders, onder dé vloer, in waschman- den, in en onder bedden* en bekleede meubelen, in kachels en haarden, in leege tuinvijvers, prieeltjes, niet-ge- bruikle voertuigen, onder kolen en aard appelen, in schoorsteenen, in ingebouw de (door tapijten bedekte) kasten, in bloemstukken, in waterdichte kisten (in de tuin begraven), in lichtinstallaties, in sanitaire inrichtingen, enz. In vele geval len bleken de toestellen door ondoelma tige berging aanzienlijk schade te heb ben opgeloopen en zelfs onbruikbaar te zijn geworden. „Dc grootste despoten aller tijden" Als dn „grootste despoten aller tijden" zijn de Britten door het in San Francis co verschijnende dagblad „The Leader" ftetiteld. .„Vergeleken bij het Engelsche despotisme is het Oostersche zachtzin nig", aldus het blad. „Darius was zoo wijs, dat hij de onderworpen volkeren toestond hun eigen taal, godsdienst, wet geving en gebruiken te laten behouden. Onder Britsche heerschappij toch is Ierland van drie van deze goederen be roofd, en Engeland heeft eeuwen lang gestreden om het ook nog het vierde goed af te nemen". Tenslotte ver klaarde het blad, dat het eenige, dat Engeland uit de geheele oudheid geleerd heeft, is het Romeinsche recept van „Verdeel en heersch".

Texelsche Courant | 1943 | | pagina 1