Hoe Prins Meerits „Sen Serf veroverde. CERESHN en MORKIT Hard gewerkt, Texelsche Berichten Nee n AKKER TJE ABDIJSIROOP mmt Douwe Egberts „FAMA' gebrand als echte koffie Een «voorspelling van rJ niks geoogst! vóór het zaaien tegen ziekten en kraaien Bedrijfsvereeniging voor de Landbouw op Texel. r Kiespijh/ Uw kind? %h.Bon 662 is na 3 October niet meer geldig Of het een zachte, of een strenge winter wordt, kan ik <U niet voorspellen. Maar wat ik U met volle zekerheid kan zeggen, is dit„Wie te vroeg begint met stoken, zit later in de kou!" Stook dus niet te vroeg en bewaar de warmte voor straks, als het werkelijk koud is en stook dan met overleg. Zorg, dat U dat niet hoeft te zeggen volgenden zomer! Ont smet Uw zaaizaad nu al met 'n héél goed middel: Ceresan. Dan voorkomt U graanziekten en kicmschimmcls, dan oogst U méérl En behan delt U het zaad dan ook nog met Morkit, dan blijven de kraaien ook wegl T [BAYER ij zeg maar: „Manne bfijve manne". Daar heb ie nou onze huisknecht. Vroeger liep ie me voorbij en nou? „Psst, Mina, ik kom nog even in de keuken." Ja, nu ik die fijne cake met ROER-OM bak." MINA BAKGRAAG SPREEKT: EEN „PEJA" PRODUCT UiHllilill VOOR DE VROUW. RECEPTEN. Aardappclsla. Gekookte aardappelen, een stuk zuchetti, eenige tomaten, azijn, mosterd, zout. Van azijn, mosterd, "zout en eenige fijngewreven aardappelen een sausje maken. De aardappelen en to maten in plakjes snijden, de zuchetti ras pen of ook in plakjes snijden. Alle be- standdeelen met 't sausje vermengen, in een schaal overdoen en met eenige plak ken tomaat versieren. VRAGENBUS. Het wasschen van pas gesponnen scha penwol mag vooral met in helt water gebeuren. Dan bederft u de boel. Tempe ratuur mag hoogstens 50-60 graden C. zijn. De glans gaat anders verloren. Liefst regenwater nemen. Luchtig spoe len en knijpen, met wrijven, daar dit de vervilting in de hand werkt. Soda of zeep gebruiken; nog beter: ammonia; het best (maar het duurst) is potasch. Niet te veel nemen; anders heeft de wol daar van te lijden. Om de wol te drogen: in een doek wikkelen en dan er op druk ken; tenslotte in de wind aan latten Kan gen, niet in de zon. TER OVERDENKING. VRIENDELIJKHEID. Men kan vriendelijk jegens ieder we zen zonder te huichelen of zich zelf ge weld aan te doen., in de dagelijksche omgang onzer samenleving is er veel aan gelegen, dat men elkander met vriendelijkheid behandelt. Het kost u weinig moeite en het is zooveel waard, omdat daardoor een geest van opge- v/ektheid, vertrouwen en samenwer king ontstaat. De arbeid wordt zooveel lichter, de zorgen worden minder druk kend, wanneer we vriendelijk worden bejegend door andere menschen en er zon schijnt door ons bestaan Het ligt niet altijd aan de groote zaken, of ons leven gelukkig wordt. Zooveel hangt er af van het schijnbaar kleine en nietige. Een kameraadschappelijk woord, een warme handdruk, een vriendenwoord doen o zooveel. EERSTELINGEN. 7. De eerste suikerfabriek in ons land was die te Zevenbergen (1857). 8. De eerste waterleiding in ons land was die van Amsterdam (1853). 9 De eerste buitenlandsche luchtlijn van ons land was die van Amsterdam op Londen (1920). Geen gerst als voorvrucht van tarwe! We wisten het al lang: Gerst is geen beste voorvrucht voor tarwe Dat het zaaien van tarwe op een gerstestoppel echter tot zulke mislukkingen zou leiden, als we dit van 't jaar op diverse be drijven hebben gezien, wisten we nog niet. En zeker de betreffende boeren ook niet. Op zeker wel tien 'bedrijven heb ben we dit jaar tarwe op een gerstestop pel zien staan, die zoo slecht «was, dat van een jnislukking ko* worden ge sproken. Reeds in het begin van de zo mer kwamen op dergelijke perceelen veel voetzieke planten voor, maar in Juli was geen gezonde plant meer te vinden. Wanneer we hier dus waarschuwen voor een dergelijke proefneming, dan geldt deze waarschuwing met degenen, die hiervan dit jaar de dupe werden Zij hebben leergeld betaald, en zullen de proef wel niet meer herhalen. Maar mo gelijk zijn er anderen, die reeds een ger stestoppel hadden uitgekozen voor thans uit te zaaien wintertarwe. U moet hierbij vooral niet gaan steu nen op ervaringen van enkele jaren ge- TEXELSCHE KAPITEINS. Aan ons lijstje van Texelsche kapi teins, omstreeks 1867, ontleend aan het jaarboekje „Neerlands vloot en reedèrij- en" en opgenomen in ons blad van 25 Sept. 1.1., kan nog worden toegevoegd de naam van de heer W. Flens Jz Hij was kapitein op de bark „Guurtje en Maria" van reederij P. Varkcvisser en Zonen, 376 last, 711 ton. gebouwd in 1855 EEN MERKWAARDIGE KIEVIT. De heer J. Visser, werkzaam op hoeve Dordrecht, deelt ons mee, sinds eenige tijd 'n kievit op te merken, dit in kleur geheel van zijn soortgenooten afwijkt. De vogel is nagenoeg wit, behoudens een zwarte plek op de vleugels, op borst en staart Ook de kop is wit. Op een af stand zou je denken, met een witachti ge duif te doen te hebben In het voor jaar werd op het land. waar hij zich meestal ophoudt, een vreemd kievitsei gevonden: wit met roode puntjes. Moge lijk is dit een ei va* die vogel7 We vermoeden, dat we hier met een z.g. albino te doen hebben, een vogel, zonder pigmentkleurstof. Een verschijn sel, dat zich bij dieren, ook bij de mensch, meer voordoet (wit haar, roode oogen) Wellicht mogen we van een der vogel kenners, die ons blad met zooveel aan dacht lezen, een briefkaartje met toe lichting ontvangen? HET GEBEURDE VOOR 350 JAAR. Ds „Bcrgvcrkoopcrs" tot de galg veroordeeld. Het was in het voorjaar van 1593, dat Prins Maurits pogingen in het werk stel de, om Geertruidenberg in handen te krijgen; het was de eenige Vesting in Holland (1), die nog in de macht van de vijand was. Op een weinig eervolle ma nierhad de Spaanschelandvoogd.de Her tog van Parma, de stad in 1589 in zijn bezit gekregen: De bezetting vetkocht haar namelijk voor 15 maanden soldij aan de vijand. Hierop verklaarden de Staten die muiters (voortaan ,,Bergverkoopers" genaamd) vogelvrij; allen werden tot de galg veroordeeld; voor elke soldaat, die men aan de Staten uitleverde, kreeg men f 25, voor elke officier f 100. Eenige „geuzen-liederen" spreken van dit verraad: „Fij hen alle de overloopers, Ende ook die Stee-vercoopers Haer schande die is groot" (2) Plannen van Parma. Voor de Spanjaarden was Geertrui denberg een belangrijke aanwinst. Van hieruit kon men aan de binnenvaart van Holland groote schade toebrengen. Geen schuit kon van Dordrecht of Gor- kum uitloopen, of ze werd van Geertrui denberg uit bespeurd. Een aantal roei- jachten, ^oo dacht Parma, daar op post gesteld, zou de Hollandsche scheepvaart geducht afbreuk doen, maar de plannen van koning Philips II van Spanje, die gansch Europa omvatten, lieten zijn landvoogd niet vrij, zich' met zoo ge ringe aangelegenheden bezig te hou den. (3) Maar Maurits zou het ook niet hebben gedoogd, dat de Spanjaarden Geertrui denberg als uitvalshaven gebruikten Hij besloot, de vesting in te nemen. Maurits voor „Den Berg". Voorjaar 1593 verzamelde hij er een zeer aanzienlijke krijgsmacht, wel meer dan 5000 man. Maar. de stad had 'n flinke bezetting van 15 vendels, terwijl ook de naburige schans Steelhoven hecht in handen van de vijand was. Daar kwam bij, dat de vesting op ontzet kon hopen en het regenachtige jaargetij de de krijgsverrichtingen bemoeilijkte. Het eerste werk van de Prins was: Steel hoven te bemachtigen. Hierin slaagde hij 7 April 1593; de bevelhebber gaf de schans bij verdrag over, voor welke he- clerlaag de Spaansche overheid hem la ter door kerkerstraf liet boeten (4). Daar na versloeg Maurits' ruiterij de Spaan sche bij Turnhout. Onderwijl werd Geertruidenberg om geven door zware wallen en bolwerken met geschut; moerassige plaatsen wer den met rijswerk opgehoogd. Dit alles werd door een gracht omgeven. De heele legerplaats had wel 'n omtrek van drie uur gaans, de vesting Geertruiden berg was als 't ware door een oneindig grootere omgeven. Van de waterkant af was de stad ongenaakbaar, doordat'daar een aantal schepen de wacht hielden. Van Mansfeld, opvolger van Parma, leden. Wat toen kon, kan nu niet meer. Vrij zeker speelt hier de onvoldoende bemesting van de laatste jaren ook een woordje mee. We willen u daarom met de meeste aandrang Waarschuwen: Zaai geen tarwe op een gerstestoppel! C.v.Gr. LANDBOUW VEETEELT Coccidiose. Zeer gevaarlijk blijven ko nijnen, welke deze ziekte hebben door staan. In hun mest treft men meestal nog sporen van coccidiose "aan. Zoo kun nen deze dieren een gezonde veestapel aantasten. Reinig de hokken, waarin kómjnen za ten, die aan coccidiose leden, degelijk met chloorkalk. Maak ze schoon met kokend water. Goede ontwatering is een uitstekend middel om leverbotziekte te voorkomen, niet alleen bij schapen, maar ook bij kalveren, geiten en volwassen runderen. Schapenschurft tracht men volgens de Landstand te bestrijden door wassching met bloem van zwavel en' ongebluschte kalk. BELANGSTELLING VOOR TEXEL. Onder degenen, die aan de vaste wal de belangstelling voor ons eiland gaan de houden en versterken, neemt de heer Jan P. Strijbos een der eerste plaatsen ir. Door woord en geschrift vraagt hij van tijd tot tijd de aandacht voor Texel en zijn vele bekoorlijkheden. Zoo ver schenen er nu weer een paar artikelen van zijn hand in Telegraaf en Nieuws van de Dag, naar aanleiding van een bezoek, dat deze populaire natuurkenner vorige maand aan ons eiland bracht. Texel is. er hem dankbaar voor. Wanneer de vreemdeling hier zijn tenten weer mag opslaan vurig hopen we, dat die tijd weer spoedig komen mag zullen wc gaarne ervaren, dat men het „Isola' Bella" van Nederland niet vergeten is. VOOR DE JEUGD. Nieuwe prijsraadsels. We gaan weer aan het raadseloplossen en briefjesschrijven, jongelui. De avon den worden langer, het weer slechter. Hier is het eerste drietal opgaven. In zenden na no. 290. 281. Een groot gebouw, vier letters. Verander de derde letter en ik zit aan een bloem 282. Maak hiervan een stad je: REP DEN RUM. 283. Maak hiervan een spreekwoord: SWHDIEPE G(5 woorden). Met vriendelijke groeten, JULLIE OOM KO. deed onderwijl zijn best, Geertruiden berg te ontzetten; Mei 1593 had hij reeds 8000 man voetvolk en 1500 man ruiterij bijeengebracht; in het gezicht van 's Prinsen leger richtte hij zijn kamp in, maar een paar maal werd hij genoopt, op te breken (5); hij heeft niets in het belang van de belegerden kunnen uit richten Nu werd het hem ook zeer moeilijk gemaakt, de stad te naderen, daar hij op alle wegen, die naar het doel leidden, voetangels, wolfskuilen en palissaden aantrof! IntusSchen werd de vesting hevig beschoten; de meeste hui zen werden met kogels doorzeefd. Wel was Van Mansfelds leger onderwijl aan gegroeid tot 12000 voetknechten en 3000 ruiters, maar de toestand in de stad werd met de dag gevaarlijker. De stad geeft zich over. Drie „steevercooper" aan de galg. Op zekere dag werd de opperbevel hebber c!er bezetting, overste Mazières, doodgeschoten, terwijl hij van de toren de krijgswerken der belegeraars be spiedde; zijn opvolger trof hetzelfde lot. Gebrek aan gezag leidde tot gebrek aan waakzaamheid. Dit bleef Maurits niet verborgen, 's Nachts werd een biesbrug over de gracht geslagen; een stormloop had succes: een belangrijk deel der ves tingwerken werd veroverd. Binnen wei nige uren was toen het pleit beslist. On der voorwaarde van lijfsbehoud werd Geertruidenberg na een moedig door staan beleg van 3 maanden overge geven In Junio twintich en vier Zijnde den dach ten avont schier Is de stadt opghegheven, Maer eerst des anderendaechs daer aen Zijn de soldaten uytghegaen. Maer drie zijnder ghebleven, VAN WOL EN SCHAPEN. Schapenstapel. In 1848 telde Texel om streeks 30,000 schapen. De schapenteelt op Texel begon zich in de 18e eeuw te ontwikkelen In 1832 is men begonnen met de invoer van Engelsche schapenrassen om de vleeschproductie te bevorderen. Sedert 1845 is het Texelsche schaap met het Engelsche gekruist. Uitvoer. Omstreeks 't jaar 1848 werden jaarlijks plm. 12000 lammeren en 4000 schapen (mokken) naar de vaste wal van Noord-Holland vervoerd.* Vroeger, zoo schreef Van der Aa in 1848, ging negen tienden naar Leiden en één tiende naar Noord-Holland; in zijn tijd ging nog maar drie tienden naar Leiden, één tien de naar Noord-Holland Drie schapen voor 38 stuivers. In 1465 werden te Dordrecht drie schapen voor 52 stuivers verkocht; 26 l^oenders voor 29 stuivers, een vat bier voor 1"3 stuivers. In 1470 waren de schapen nog goed- kooper; toen had men er drie voor 38 stuivers; drie pond boter voor drie stui vers, 38 hoenders voor 25 stuivers. Als dagloon van zekere „Heijn de Kok" von den we een bedrag van een gulden en tien stuivers vermeld. Daar kom men het, zou men zeggen, mee doen. (Uit „De oude tijd", 1869). PRAATJE OVER GEMEENTEWAPENS. HET WAPEN VAN ELST. De legende van de H. Werenfried. Het wapen van de Geldersche gemeen te Eist is doorsneden. De bovenste helft is gedeeld en vertoont: 1. in rood een zilveren kruis (wapen van het bisdom Utrecht); 2. in blauw een gouden leeuw met roode tong en nagels. Onder aan zien we het attribuut van de H We renfried, Kerkpatröon van Eist: een zwarte boot met een, van een zwart kruis voorziene doodkist. Hieraan is de legende verbonden van de H.Werenfried, die omstreeks 700 in de omgeving van Eist en Westervoort heeft gearbeid Toen de missionaris in720 kwam te overlij den, ontstond er oneenigheid over de plaats, waar het stoffelijk overschot zou worden begraven. Toen plaatste men de kist in een boot zonder -roer op de Rijn. Volgens de legende dreef het scheepje stroomopwaarts en bleef het bij Eist liggen. Om uit te maken, waar in Eist de begraafplaats zou zijn, plaatste men de kist vervolgens op een wagen, be spannen met ossen, die nog nimmer iri het tuig hadden geloopen. De dieren hiel den halt op de plaats, waar nu de N. H keük staat Daar werd het stoffelijk overschot toen ter aarde besteld Die den Berch meed hadden vercocht. Twelck hun heeft aen een galg ghebrocht. Ten,Berch zijnse ghehanghen Dus sietmen dat sulcken volck fel Die* hun overheyt zijn rebel, Noch al hun loon ontfanghen. (6). 15 Spaansche banieren, een aantal krijgsgevangenen en een aanzienlijke mond- en krijgsvoorraad vielen Prins Maurits in handen. De jonge Prins Fre- derik Hendrik kreeg er nu het bevel. Een roemrijke overwinning. Ter gelegenheid van deze roemrijke overwinning liet de Staat een gedenk penning slaan Sedert zijn successen van het vorige jaar (Steenwijk en Coevor- den) door heel Europa als veldheer van de eerste rang vermaard, bevestigde Maurits door dit nieuwe wapenfeit zijn krijgsroem voor altoos. De belegering van Geertruidenberg bekend als het „Romeinsche beleg" opende 'n nieuw tijdperk van de belegeringskunst. In zijn gelukyvensch schreef Willem Lodewijk, stadhouder van Friesland: „Gij hebt in een merkwaardig voorbeeld bewezen, dat methode en arbeid in de oorlog het ruwe geweld te boven gaan." Wat voor weinig jaren niemand mogelijk geacht zou hebben: de Hollandsche soldaten had den zich naast 't beste krijgsvolk van Eu ropa een eervolle plaats verworven. (7) (1). G. behoorte toen tot het gewest Holland, (2). P. Leendertsz, Geuzenlied boek, deel II, no. 147; (3). R. Fruin, Tien Jaren, blz. 122; (4). A. J. v.d. Aa, Aardr Wdb., deel IV, blz. 475; (5). J. Wagenaar, Vad. Hist., deel VIII, blz. 376; (6). P. Leendertsz, Geuzenliedboek, deel II, no. 154; (7). R. Fruin, Tien Jaren, blz. 132. UIT ONZE TAALTUIN. Vragenbus. Hoe komt men aan het spreekwoord: „Effen is kwa^l treffen?" Abonné Antwoord: De beteékems is: Het is moeilijk iets precies te vinden, zooals men het hebben wil; ook: Men kan het moeilijk iedereen naar de zin maken. Het gezegde komt voor bij Winschooten (185) „Effen is quaad passen", dat is, vol gens Winschooten: „Men kan het alle man met effen 'te pas maken". Harre- bomee (I, 190) vermeldt: Er is maar eén F (Effe) in het A, B, C. en die is kwaad te treffen. Vermoedelijk hebben we hier de oorsprong van het wel wat duistere spreekwoord. In 't Friesch zegt men: Effen is slim (kwae) treffen; de wet fen effen is slim to treffen; in de Neder-Betuwe: Der is maor een Effe(n) in 't ao-b-c. VAN DE BOEKENPLANK. oorhanden in Boekhandel Parkstraat): Rit door Azië, door maarschalk Man- nerheim. Met 300 prachtige foto's en kaart. 487 blz. Geb. f 11,90. Waddenlegenden, ook van Texel, door II. de Weerd. Met ill. 224 blz. Geb. f 1,90. Mannen aan het roer, door J. B. Th. Spaan. Bedrijfsleven in Nederland. 256 blz. Geb. f4,90. (Ingezonden Mededeeling). HYGIENE EN VEILIGHEID 561. Waar diphterie voorkomt, is het van het hoogste belang, dat de aandoe ning als zoodanig tijdig wordt herkend, zoodat het noodzakelijk is dan ook bij licht onwelzijn en een beetje keelpijn geneeskundige hulp in te roepen. In twijfelgevallen zal de arts, zonder de uitkomst van bacteriologisch onderzoek af te wachten onverwijld diphterieserum inspuiten. (F. W. van Haeften). Juist, nu ik uit moet en geen tijd heb voor den tandarts. Hinder/ niet. AKKERTJES nemen de p(jn direct weg mevrouw morgennaar den tandarts. De Nederlandsche Pijnstiller DE POST GtUNDERT - want ai bestellende, heeft hij voor zich en zijn gezin een pak Kofmix besteld. Voor een koffie-liefhebber is Keg's Kofmix dan ook je dat. jjJSd.p. pak 4 250 gr. C. KEG'S GftOOTHftMflöriÏA/. Bedenk dat verwaarloozen gevaarlijke gevolgen heeft Geef Uw kind daarom direct de uit oude geneeskruiden bereide Akker's Abdijsiroop. Vanouds beproefd b(j hoest, griep, bronchitis, asthma. AKKER'S P1429/1. Verantwoordelijk voor de geheele inhoud: G. Joh. Duinker. Plaatsvervanger J. de Waal, Den Burg Uitg. en Drukkerij Fa. Langeveld De Rooij, Den Burg, Texel.

Texelsche Courant | 1943 | | pagina 4