Een nieuw Nederland in een nieuw Europa. Van de Fronten in Oost en West. De N.S.B. wordt gewapend DE VERGELDING KOMT. Wereldnieuws HET GESLACHT KIKKERT. - 57e JAARGANG. No. 5796. ZATERDAG 9 OCTOBER 1943. TEXELSCHE COURANT BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. 28 SEPTEMBER-G OCTOBER 1943. EEN ZWARE ZOMER! De zomer is ditmaal voor Duitsch- "and wel bijzonder zwaar geweest. Wij herinneren hier allereerst aan de 5de Ju li, waarop in het Europeesche oosten de strijd wederom en met opmerkelijke fel heid ontbrandde. Door een ongehoorde inzet van menschen en materiaal hebben de Sovjets, maanden aaneen, zich tot 't uiterste ingespannen om Duitsche troepen te overvleugelen en hun front uiteen te rijten. Het Duitsche opperbevel heeft deze massale aanvallen op nieuwe wijze telkens welen onschadelijk te ma ken, door de taktiek van de herhaalde uitwijking. Telkens hadden de bolsjewis ten wederom aderlatingen te onder gaan, die hen op zeer zware bloedverlie zen kwamen te staan, terwijl hun pant sers, geschut en vliegtuigen in zoo groo- ten getale vernietigd werden, dat deze zelfs bij de reusachtige afmetingen, die gjnds de strijd heeft genomen, opmerke lijk moet worden genoemd. ÜQch na elk nieuw zwaar bloedoffer week de elasti sche Duitsche verdediging uit, zoodat de tegenstander nergens op haar werkelijk houvast verkrijgen kon. Ook volgens de bolsjewistische legerberichten en com mentaren gelukte het niet, onder de Duitschers een slachting aan te richten of aanzienlijke getallen krijgsgevange nen in handen te krijgen. De Duitsche frontverkorting, welke met deze tactiek gepaard ging. heeft voor de Duitsche troepen bovendien groote vooideelen opgeleverd. Het verkorte front kon beter met menschen en mate riaal worden voorzien en biedt overi gens. door zijn ingekrompen verbin- dingshnies, het uitzicht op een vereen voudigde ravitailleering. Vooral nu bet tegen de winter gaat loopen en de sneeuwmassa's zich weder zullen gaan ophoopen, zullen de transportproblemen daardoor aanzienlijk vereenvoudigd kunnen worden. De bolsjewisten, daar entegen, hebben tusschep hun nieuwe front en hun achterland de breëde troost- loozc zone der grondig verwoeste gebie den Hun zorgen zullen er daardoor met minder op worden! Thans is de toestand globaal genomen zoo, dat de Dnjepr het verloop der we- derzijdsche linies teekent Duitschlands weerstand «in het Oosten is echter, wat men ginds ook aan gebied, dat ten deele economisch zeer waardevol was, heeft moeten prijs geven, ongebroken. DE TOESTAND IN ITALIË. De zomer was voor Duitschland mede zoo zwaar, door de gebeurtenissen op Sicilië en Calabrie, het verraad van Ba- dQglio en de ineenstorting van het fas cistische regiem Thans begint ook daar de toestand geleidelijk op te klaren Reeds op Sicilië en het Italiaansche zui den moesten de geallieerde troepen erva ren, dat een Duitsche schrede terug voor hen nog met een gemakkelijke stap voor uit beteekende De krachtmeting bij Sa lerno was bloedig en hardnekkig; in Washington en Londen beseft men thans heel goed, dat de eigenlijke vuurproef voor de Britten en Amerikanen nog op komst is. Men gaat er zelfs officieel toe over, de publieke opinie, die al te opti mistisch dreigt te worden, met ontnuch terende woorden eenigszins -meer tot de werkelijkheid terug roepen Napels, waar de corifcnunistische ben den^ tot oproermaken en plundering overgingen, ontving een scherpe tuchti ging. Vervolgens, toen deze belangrijkste haven van het Apennijnsche schierei land niet langer diensten ten bate der verdediging kon verrichten, moest daar tot stelselmatige ontruiming en verwoes ting worden overgegaan. Dagenlang hoorde men het geluid van .de zware ont ploffingen De moderne kaden werden opgeblazen, olietanks en munitiedepots vlogen in de lucht, tot de laatste haven boot werd tot zinken gebracht. Niets, wat de geallieerden bij een landingspo ging aldaar.zou kunnen te stade komen bleef gespaard. Zoo ondervindt Italië thans wel op bittere manier, dat verraad en lafheid wel er toe kunnen bijdragen, dat een oorlog wordt verloren, maar dat men desondanks daarmee de verwoestingen en het lijfsgevaar nog nief ontloopt. Badoglio's opzet was, het front als het ware over zijn land heen te tillen, dooi het. van het zuiden, waar het tot stand was gekomen, door middel van een dolkstoot in de rug der Duitschers, in eens tot aan de voet der Alpen te ver leggen. Een derde van het Italiaansche grondgebied is echter pas in geallieerde handen. Mussolini's nieuwe republikein- sche'fascistische partij is thans energiek aan de arbeid, om op de ruïnes van wat ineenstortte een nieuw innerlijk ver sterkt bewind te vestigen, hetwelk bo ven in zijn vaandel trouw aan het ge- TEGEN DE MOORDTERREUR. Niet langer met bloote handen te midden der wilde dieren. Naar aanleiding van het feit, dat op nieuw in koelen bloede een politieke moord is gepleegd, heeft „Het Nationale' Dagblad" o.m geschreven; „Wij. hebben de ontzaglijke moeilijke en zware taak op ons genomen, ons Nederlandsche volk te leiden naar een nieuwe toekomst, en de grondslagen voor die toekomst te leg gen Wanneer nu eenige kringen in ons volk op ons idealistische streven rea- geeren met moord en doodslag en brand stichting, terwijl van de zijde der NSB nog nooit of te nimmer één politieke te genstander is doodgeschoten op deze waarheid kan niet sterk genoeg de na druk worden gelegd -r- dan moeten wij zoo langzamerhand het recht verkrijgen, om deze terreur met gelijke middelen te- gejnoel te treden, met andere woorden: de leden der Nationaal-Socialistische Be weging der Nederlanden dienen zoo snel mogelijk bewapend te worden, in het belang van hun eigen veiligheid, maar in de eerste plaats in het belang van het goedwillende, dat is: het grootste deel, van ons Nederlandsche volk. Het waren onze tegenstanders, die het eerste naar de wapenen hebben gegre pen, en de besten uit onze rijen als dolle honden neerknalden. Nog zijn we zeer lankmoedig geweeST, ondanks de ter reurdaden; nog hebben wij vertrouwd op het nuchtere verstand van de gemiddel de Nederlander. Thans echter zijn wij gerechtigd, openlijk te verklaren, dat ons geduld ten einde is. De maat was reeds vol, thans loopt zij over. En de harde feiten van welhaast e^ke dag noodzaken ons namens de geheele Bewe ging en haar formaties het verlangen tot uitdrukking te brengen, dal de Neder landsche nationaal-socialisten bewapgnd worden, opdat aan deze moordterreur paal en perk worde gesteld, in het wel begrepen belang van ons gèheele volk!" „Volk en Vaderland" publiceerde een lijst van een kleine 50 slachtoffers van politieke moordaanslagen in de loop van dit jaar, dooden en gewonden, waarbij I)E ZON. Za. 9 Oct. op 7,53; onder 19,01 DE MAAN. Za. 9 Oct. op 17,30; onder 2,04 Volle Maan 13 Oct 15,23. HOOG WATER OP TJSXELS REE. Za. Oct. 4,13 en 4,58 Zo 10 Oct. 5,38 en 6,12 Ma. 11 Oct. 6,44 en 7,11 Di. 12 Oct. 7,55 en 7,56 Springtij 15 en 30 October. de hoofdredacteur van dit nationaal-so- cialistische weekblad o.a. schreef, dat de Leider had meegedeeld, dat aan zijn verzoek, de Beweging te wapenen, zou worden voldaan. „Er is niemand in onze rijen, die slachtoffers zoekt", aldus de schrijver, „maar wij willen weerbaar zijn en niet als een lam overgeleverd zijn aan de vilder. Wij behooren gelijkwaar dig te zijn aan onze belagers. Het ge voel, met bloote handen te staan temid den der wilde dieren, moet de strijd- geest verlammen, ook van de moedigste strijder, die in alle jaren van druk, ter reur en vernedering, toen-alle uitzicht op een verwerkeling van zijn ideaal was verduisterd, voet bij stuk hield en zeide en tóch nationaal-socialisme! Wil hij de strijd onder alle omstandigheden kunnen blijven voortzetten, dan zal de bewape ning der Beweging met beperkt kunnen blijven tot de mannen van de hulppoli tie. maai dan zal elke kameraad. die aan de weg timmert, zijn mannetje moe ten kunnen staan." In dit verband zeide de Leider nog op een kameraadschapsmiddag van de N S V.O. voor vrouwen en moeders van. frontsoldaten te Arnhem: „In deze da gen worden zelfs brandstichters en sluip moordenaars op ons losgelaten, iets, waar men in Duitschland niets van heeft te vreezen. Door al deze feiten zijn we gehard legen veel" wat ons wellicht nog te wachten staat. Want ik weet zoo riep Mussert „uit dat honderddui zenden nog met blindheid geslagen zijn Daarom ook zijn wij er dezer dagen toe overgegaan, om honderden geweren en revolvers uit te reiken aan onze boeren. En nog honderden van onze leden na hen zullen wij van wapens voorzien: de beweging moet gewapend zijn!" ZOO SPRAK. Mussert: De jeugd moet worden ge disciplineerd, streng opgevoed en goed verzorgd zijn. Het is in deze tijden moei lijker dan ooit. Men kan geen beter werk doen. dan de Jeugdstorm helpen groot te maken. (September 1941).* Ter Boven, rijkscommissaris van Noor wegen: Het is Je onafwijsbare wil van de Fuehrer, na de overwinning een na tionaal sociaal Noorwegen in vrijheid en zelfstandigheid te laten ontstaan. Quisling, de leider van het Noorsche volk:' De strijd, die we voeren, is er een op leven en dood. De strijd in het oosten is een verdedigingsoorlog van Duitsch land en Europa. Ik ben er vast van overtuigd, dat wij die winnen. geven woord aan zijn Duitsche bondge noot heeft geschreven. Wat de positie van de regeering-Ba- doglio betreft, dient te worden vermeld, dat men in geallieerde kringen nog niet weet, of men aan haar haring of kuit heeft Badoglio c.s. worden in ieder ge val in Washington en Londen nog aller minst als volwaardige bondgenooten be schouwd. VON RUNDSTEDT OP INSPBC TIE. Generaal Von Rundstedt heeft een in spectiereis ondernomen naar een deel der Europeesche westkust, om aldaar de kustverdedigingswerken in oogenschouw te nemen. Ook dit bewijst opnieuw, dat men aan Duitsche kant overal paraat wenscht te zijn. Weliswaar moet met 't vorderen van het seizoen een geallieer de actie tegen de Atlantik-Wall niet zeer \vaarschijnlijk worden geacht, doch een vermetele poging, om nog de laat ste mogelijke voordeelen van de Badog-. lio-putsch op het een of andere front uit te buiten, kan beter bij voorbaat worden ondervangen. Ook op de Balkan gaat men daarom energiek verder, het parti- sanenwezen te bestrijden, want een ge vaar in de rug is dubbel risico. De actie der insurgente Italiaansche troepen in de gebieden van Istrië en Ve- netie is goeddeels reeds bezworen. Ook langs de Dalmatische kust begint op nieuw orde te heerschen. dank zij het energiek optreden tegen de formaties van de communist Tito, die geprobeerd heeft zich met afvallige Italiaansche troe pen te vereenigen Deze tegenstanders zijn inmiddels nagenoeg van de kustpo- sities, welke Zij hadden ingenomen, te ruggedrongen naar de bergen, waarbij zij zich moeilijk verder kunnen ont plooien Inmiddels gaat Duitschland onver moeid verder, groote troepenreserves te vormen, mede dank zij de frontverkor ting in het Oosten, en brengt het mate riaal in massa voor nieuwe gebeurlijk heden bijeen. C. Dc vijandelijke luchtterreur zal vergol den worden. Om begrijpelijke redenen kan ik daarover sléchts zeggen, dat de Engelschen zich fataal zouden vergissen, wanneer zij meenden, dat het hier een ïhetorisch of propaganda-slagwoord be treft en dat dit geen werkelijkheid zal worden. Engeland zal die werkelijkheid eens leeren kennen. Het Bnlsche volk zal zijn regeering dan dank kunnen zeggen. Men moet niet gelooven, dat mijn te rughoudendheid een teeken van zwakte of onzekerheid is. De Engelsche en Ame- nkaansche boomen zullen niet tot aan de hemel groeien, daarvoor zorgen reeds onze Duitsche technici, uitvinders, inge nieurs en arbeiders. (Rijksminister Goebbels). Stakende Britsche mijnwerkers. In Barow-in-Tu.nis staken 9000 mijn werkers en ingenieurs; in Lanark 4500 man Vakvereenigingsbesluren hebben vergeefs op hervatting van het werk aangedrongen. Sympatjije voor Duitschland strafbaar. Ankara, 4 Oct. (C D.) De geheime po litie van Iran heeft verscheidene Iraan- schc burgers gearresteerd, op'grond van hun vermeende sympathie voor Duitsch land. In het tijdvak van 15 Aug. tot 18 Sept werden alleen al in Zuid-Iran meer dan 4000 burgers uit politiekeoverwe gingen naar concentratiekampen overge bracht. In het bijzonder worden Iraan- sche doktoren- en studenten, die in Duitschland gestudeerd hebben, gearres teerd. UITKIJKPOST tusschen de druiven trossen. Een goed gecamoufleerde uit kijkpost in een wijngaard aan het zuid- 'italiaansche front. (P.K. Kriegsberichter Bieder, Sch. Autofl.). Het lot van Victor Emanuel. De Britsche regeering zal Victor Ema nuel vermoedelijk naar Cairo zenden. De „vereemgde naties" erkennen hem niet als koning v5n Albanië en keizer van Abessynië. Douglasfabricken kunnen hun programma niet afwerken. w Lissabon, 4 Oct. (C.D Volgens de ra dio-zender van San Francisco hebben de Douglas-vliegtuigfabrieken te Los Ange los medegedeeld, dat zij onder de huidi ge omstandigheden hun bouwprogramma aan de Westkust niet kunnen afwerken Onmiddellijk zouden 42,000 arbeiders aan hel werk,moeten worden gezet, om aan. de minimum-eischen der regeering te kunnen voldoen Ook Roosevelt tegen Arabische Unie. Lissabon ,4 Oct (C.D.) De plannen yan Engeland-tot herstel van een Arabi sche Unie onder Britsche invloed, zijn op een nieuwe moeilijkheid gestoolen De Amerik. gezant te-Cairo, Kirk, heeft Nahas Pascha medegedeeld, dat Roose velt de tusschen de leiders der Arabi sche Unie loopende besprekingen met wantrouwen gadeslaat. Roosevelt is van meening. dat elke overeenstemming met betrekking tot dit probleem, tot na de oorlog moet worden uitgesteld. Australische piloten voelen zich benadeeld. Stockholm, 4 Oct. (C.D.) Naar de „Dai ly Express" meedeelt, heeft de.Auslrali- schp officier-vliegenier White in het parlement van Canberra geklaagd over het feit, dat de Australische vliegeniers, die van Engeland naar Duitschland vlie gen, achteruitgesteld worden. Talrijke Australische vliegeniers besturen reeds geruime tijd 4-motorige machines, heb ben Engelsche officieren onder hun be vel, maar komen zelf niet hooger dan de lang van sergeant. Terwijl de onder hen staande Engelsche officieren ordeleeke- nen en onderscheidingen ontvangen, worden zij daarbij over «het hoofd gezien! De minister van luchtvaart verklaarde hierop, dat het aantal Australische vlie geniers, dat tot officier kan worden benoemd, in theorie onbeperkt is. De regeering zal er voor zorgen, dal de .vergeten" vliegers krijgen, wat -hun -toekomt. f00 ALLEEN KAN IIET. Een nieuw Nederland in een nieuw Europa! Dat kan alleen dooi de zege der Duitsche wapenen. Het kan alleen door de samenbinding het samenhouden van alle natio naal-socialisten, of zij nu Duit schers of Nederlanders zijn. De Ka meraadschap tusschen ons is het begin van de kameraadschap tus schen de Germaansche volkeren, en die kameraadschap en die lotsver bondenheid vormen het fundament, dat ijoodig is voor het veilig stellen van Europa; want alleen in een veilig Europa kunnen wij leven! MUSSERT TE GBONINGËN werd Zondag een oogstdankfeest gehouden. De Rijks commissaris, di. SeyÊs-Inguart en de Leider. Mussert, hielden een rede. Een overzicht tijdens de bijeenkomst. (Bildarchiv Arbeitsbereich der NSDAP-Stapf Pax c). In verscheidene groote en kleine plaatsen van ons land is Zondag het Oogstdankfeest gevierd door Nederland sche en Duitsche nationaal-socialisten, die er zich van bewust waren, dat voor het welzijn, van een volk in de allereer ste plaats een goedgeordende Landstand noodig is; die zich bewust waren van de gemeenschap. Het is de taak, van de Landstand, de boeien bijeen te brengen, hen, volgens de grondbeginselen, van de natuurlijke ordening, een plaats te ge ven in de volksgemeenschap en de zorg van elk afzonderlijk lid van de boeren stand op zich te nemen, waarbij de lei ding van de Landstand zich richt naai de vereischten wan het werkelijke en van de verantwoordelijkheid bewuste le ven van het hoerendom. Door de abnormale oorlogomstandig heden is de positie van de boer lang niet altijd gemakkelijk, integendeel. Ver schillende grondstoffen zijn schaarsch of in het geheel niet te krijgen, terwijl bv. groenten nog, moeten worden uitge voerd, aangezien Nederland zijn plaats in de groote gemeenschap moet innemen, hier staat echter tegenover, dat al het broodgraan, dal de bezettende macht in Nederland noodig heeft, uit Duitschland in Nederland wordt ingevoerd. De strijd van de boer is moeilijk, even als de strijd van het nat -socialisme, doch het nat.-socialisme moet zich handhaven wil iedere mensch in Europa een betere toekomst tegemoet kunnen zien. In deze harde strijd moeten wij liefde hebben voor onze volksgenooten, die naar beste weten door hun arb^d de bodem vrucht baar maken, en beschamend motten wij ons afwenden van het goddelooze be drijf van de vernietiging van onze vee stapel en van de vernietiging van al de goederen, die ons volk kreeg door Gods genade, dank zij de vruchtbaarheid van de bodem en dank zij de noeste vlijt, het overleg en de inspanning van tiendui zenden harde werkers. De boer moet zijn hoereneer terug hebben en in de t*oede zin van het woord baas in eigen huis zijn, de boe renarbeider moet sociale gerechtigheid hebben, om niet als een paria te staan le midden van zijn volksgenooten en de bodemproducten zullen een redelijke prijs moeten opbrengen. Dit alles zal on der nationaal-social. inschakeling cen traal «geleid moeten worden, doch de uitvoering daarvan kan eerst goed ko men, wanneer er een sterke, doelbe wuste landstand is, waarvan immers '1 welzijn, het geluk en het welvaren van een volk afhankelijk is. De overwinning in de verbitterde strijd tegen het com munisme, legen de wanorde en de chaos is voor een met gering deel afhankelijk van het lloreeren van de landstand. In deze geest spraken Zondag in de Harmonie te Groningen de Leider Mus sert en Rijkscommissaris Rijksminister Dr. Sey5.s Inquart tot het Nederland sche vollu Tocsplilsing Sovjet-Pools.he conflict. Stockholm, 4 Oct. (C.D.) Volgens de Londensche correspondent van „Dagens Ny heter" spitsen de Sovjetrussische- Poolsché verhoudingen zich opnieuw toe. Hij schrijft, dat er de laatste tijd achter hel sovjet-russische front relletjes plaats vind entusschen sovjet-russische troepen en Poolsche elementen, die behooren tot het onder bevel van Berling staande Poolscbe legioen. III. De bakermat der Kikkerts. De bakermat van de Kikkerts is Enk huizen. Volgens de kerkelijke boeken (de doop-, trouw- en begraafboeken) werd 24 Mei 1609 geboren Lambaert, zoon van Albaert Hendrikz en Anna Jans, ge tuige Mary Jans. Bij de trouwdatum van Lambaert, wonende op de' Breckenstraat en Geert Jans op de Sijbrandsdijk, op 8 Febi 1632, staat de naam Kickert ver meld. Albaert Hendrikz had behalve Lambaert nog twee zoons: 1-e. Cornells Kickert, geboren om streeks 1611, in 1653 Kapitein van het burgervendel, van 1663-%669 voogd van het Leprosehuis en van 1660-1663 Com missaris van de Bank voor do Handel in kleine zaken. Hij is overleden omstreeks 1669 te Enkhuizen. 2e. Pieter, zoon van Albaert Hendrikz en Anna Jans, geb. 28 Oct. 1607, getui ge Jannetje Jans Deze Pieter had een zoon, Mr.♦Albaert Pieterz. Kickert, ge huwd le Enkhuizen 22' Jan. 1668 met Tanne Jans. De kikker in het wapen. Cornelis en Pieter zullen vermóedelijk het wapen gevoerd hebben met een rechtopstaande (springende) kikker, als afgebeeld in het reeds genoemde boek Armorial General. De rustende kikker is afgebeeld in het wapenboek van aan zienlijke families (Vorsterman v. Oyen). Lambaert, geb. 41609, heeft 4 kinderen, van wie Albert in 1682 naar Texel giaat. Hierover in het volgende artikel meer. Na 1715 is volgens den heer Brouwer, archivaris te Enkhuizen van.de Kikkerts aldaar niets meer bekend. W. N. KIKKERT.

Texelsche Courant | 1943 | | pagina 1