Van de Fronten in Oost en West. WERELDNIEUWS BINNENLAND 57e JAARGANG. No. 5780. ZATERDAG 23 OCTOBER 1943. TEXELSCHE COURANT BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. 12—19 OCTOBER 1943. BADOGLIO MEDE-OORLOG VOERENDE. Victor Emmanuel en Badoglio hebben thans hun frontverandering voltooid. Na eerst buiten medeweten van hun bond- ger.ooten te hebben onderhandeld over een wapenstilstand, die verraderlijke voorwaarden inhield, nl. het uitleveren van hun oude» wapenmakkers, zijn" zij ci vervolgens toe overgegaan, aan Duitschland in officieele vorm de oor log te verklaren. Nuchter bezien, heeft deze oorlogsver klaring natuurlijk weinig praktische be- teekenis. Het deel der Italiaansche strijdkrachten, dat met Badoglio naar de tegenpartij is overgeloopen, zal wel licht door recruteering uit de bezette ge bieden nog wat kunnen worden ver sterkt, maar.dat is dan ook vrijwel alles. Overigens slaat men deze Badoglio-troe- pen nergens bijster hoog aan; hun mo reel zoowel als hun bewapening zouden aanzienlijk moeten worden verbeterd, zoo zij eenig gewicht in de schaal moeten leggen. Hun oorlogsverklaring hebben Victor Emmanuel en Badoglio dan ook vnd. op politieke gronden in zee gestuurd. Zij willen langs deze weg trachten zich uit hun positie van overwonnenen weg te manoeuvreeren, teneinde bij het beëin digen van deze oorlog een stem in het kapittel'te bezitten. Het is opmerkelijk, met welk een ver achtelijke koelheid men in het Britsch- Amerikaansche kamp de koning en zijn maarschalk bejegent. Men schuwt ieder contact, d^t tot toenadering zou kunnen voeren; ook ontziet men hen in geen enkel opzicht. Zonder veel woorden heeft men fcpiden van hun Ethiopische titels ontdaaYi en op hun plaats gesteld. Zij mogen zich als mede-oorlogvoeren den beschouwen, maar bondgenooten, die men raadpleegt en in vertrouwen neemt, zijn zij niet. Hetzelfde verschil als tusschen het werktuig en de hand, die het bestuurt! PH1LIPPIJNEN ONAFHANKELIJK. In de Meimaand van dit jaar gaf de Japansche premier Tojo het Philippijn sche volk de plechtige verzekering, dat het nog in de loop van dit jaar zijn staatkundige onafhankelijkheid zou ver krijgen, een belofte, die thans, met het uitroepen van de Philippijnsche repu bliek, m vervulling is gegaan. De f,Islas Filippinas", een geografisch gebied hetwelk ruim 7000 eilanden en 300.000 vk. km. oppervlakte omvat, zijn eeuwenlang Spaansch kolt^niaal bezit ge weest. Zij ontvingen hun naam haar de zelfde Philips II van Spanje, die in onze nationale geschiedenis zichzelf zulk een slechte, naam heeft verworven. De Span jaarden gebruikten deze eilanden als steunpunten bij hun handel op China en gingen eerst in de 18e eeuw ertoe over, zich aan dit bezit wat meer gelegen te laten liggen. Hun koloniseerende arbeid wekte echter de afgunst der Amerikanen op, die al spoedig ertoe overgingen, on rust en tweedracht onder de inheemsche bevolking te zaaien, zoodat het tot op standen en revolutie kwam. Uncle Sam maakte van deze roerigheid een handig gebruik en bij de vrede van Parijs, die een eind maakt aan de strijd tusschen Spanje en de V S., gingen de Philippij- nen in Amerikaansch bezit over. Dat was in 1898. De nieuwe meesters bleken weinig sympathiek van aard; zij kennen geen andere leuze dan „business". Men zou hun gaarne de deur hebben gewezen, als men daartoe slechts zijn kans schoon had gezien. De archipel werd uitge bouwd tot een belangrijk vlootsteun- punt .tevens luchtbasis. De kosten, daar voor gemaakt, wettigen de veronderstel ling, dat Washington zijn belofte, om in 1946 aan de Philippijnen de onafhanke lijkheid te verleenen, wel op de een of andere manier zou hebben weten te omzeilen! De Japansch-Amerikaansche oorlog heeft tenslotte een zóódanig ver loop genomen, dat de Philippijnsche ar chipel een zelfstandig lid kon worden eener Groot-Aziatische levensruimte. In deze geest heeft de nieuwe republiek zich dan ook met Japan door een ver drag vérbonden verklaard BRITTEN OP DE AZOREN. De kleine archipel der Azoren, die Portugeesch bezit is, is strategisch bij zonder gunstig gelegen, op 1200 km. van Afrika en 1380 km. van Portugal, dus zoowel in het Afrikaansche als Euro- peesche maritieme gebied. De afstand van deze eilanden tot de Amerikaan sche kust is 3000 km.; vloot- en lucht- bases, in dit insulair gebied gevestigd, zouden voor het Britsch-Amerikaansche verkeer van groot belang kunnen zijn. Uit dien hoofde heeft er tusschen Chur chill en Roosevelt naar het schijnt sinds DE ZON. Za 23 Oct. op 8,17; onder 18,31 DE MAAN. Za. 23 Oct. op 1,43; onder 16,46 Nieuwe Maan: 29 Oct. 3,59 HOOG WATER OP TEXF.LS REE. Za. 23 Oct. 3,55 ^n 16,38 Zo. 24 Oct. 5,18 en 17,58 Ma. 25 Oct 6,19 en 18,44 Dl. 26 Oct. 7,06 en 19,24 Springtij 30 October. de ontmoeting van Quebec een afspraak bestaan, om Portugal te dwingen, de Azoren aan de Anglo-Amerikanen als steunpunten af te staan. Officieel is Sa- lazar ertoe overgegaan, aan deze Brit- sche yerlangens gehoor te schenken, om dat er een Britsch-Portugeesch vriend schapsverdrag uit 1373 bestaat, hetwelk Engeland het recht zou geven, uit dien hoofde een beroep op Portugals toe schietelijkheid te doen. In hét Lagerhuis waar Churchill deze mededeeling ter tafel fcracht, ontstond een brullend ge lach, toen hij met deze mop kwam. De achtergrond van deze verwikkeling is echter het tegendeel van amusant. En geland heeft Portugal eenvoudig voorde keuze gesteld, de Azoren tijdelijk in bruikleen te geven, dan wel ze tegen een Britsche aam al te verdedigen. Dit laat ste zou naar men kan bevroeden bij voorbaat op een mislukking hebben moe ten uitloopen. Nu Portugal het hoofd in de schoot heeft gelegd, Engeland ter wille is geweest en verder de illusie eener wrakke onzijdigheid overeind houdt, zal Brittannië het wellicht willen toestaan, wat meer voedsel uit overzee- sche gebieden te importeeren. Dat is voor eep land, dat reeds heeft te kam pen gehad met onlusten en stakingen, die vermoedelijk met vreemd kapitaal werden op tou\y gezet, ook een be langrijke factor. In Lissabon heeft men de aanwas van de bolsjewistische invloed in het Middel- landsche Zeegebied met leede oogen aan gezien. Thans koestert men er de hoop, in dit opzicht meèster in eigen huis te kunnen blijven LUCHTTERREUR WORDT. KOSTBAAR. Er is in de laatste tijd een duidelijk klimmend succes van de Duitsche lucht- afweermiddelen te constateeren. De Brit ten bij nacht en de Amerikanen bij dag kunnen niet langer boven het Groot- Duitsche Rijksgebied hun groote terreur- raids organiseeren, „alsof er geen vuiltje aan de lucht" was. De afweer heeft zich thans in die mate geïntensiveerd, zoo wel op de grond als in de lucht, dat bij een Amcrikaansche poging, om de .Zuid- Duitsche stad Schvveinfurth te bombar deeren, niet minder dan 121 Amcrikaan sche machines vernietigd werden. De Duitsche jagers schijnen een bijzonder actieve rol bij deze gebeurtenissen te spelen; tevens' wordt aan geallieerde kant van nieuwe Duitsche wapens en munitie gewag gemaakt. Hoe dit zij. het feit lig< er, d^t de verliezen der Anglo- Amerikanen een sterk stijgènde lijn ver- toonen. en dat ze langzamerhand hooger werden, dan men wel verantwoorden kan. Roosevelt bleek op een persconfe rentie, waar vragen omtrent de debacle van Schweinfurth konden worden ver wacht, opvallend nerveus, en hoewei hij zijn heil zocht in de tactiek der ontken ning de Amerikaansche verliezen zou den niet hooger zijn geweest dan de helft der Duitsche opgave moet* hij toegeven, dat een' zoo hoog verliescijfer niet kon worden verwerkt. Ook de Ame rikaansche productie kent heftr grenzen In Duitschland maakt men zich geen il lusie, dat tengevolge van deze verliezen binnenkort de luchtterreur tot het ver leden behooren. Maar men wijst er op, dat men met de defensie van zijn luchtgebied bp de goede weg is, en dat men het hoogtepunt zijner prestatie daar bij nog geenszins heeft bereikt. Voorts, dat het denkbeeld der vergelding aller minst is opgegeven, en dat ook dit t.z.t zal worden verwezenlijkt. Men streeft dus naar een kentering van evenwicht in de oorlog in de lucht, en is ervan over tuigd, dat de£e aanstaande is. CONFERENTIE TE MOSKOU. Na een korte, felle opleving van de strijd in Z.-Italië, waarbij de Amerika nen erin slaagden, over de rivier de Volturno te geraken, is aldaar weer een kalmte ingetreden, te verklaren uit de hergroepeering der strijdkrachten. In het Europeesche Oosten deden de Duit- schers enkele tegenaanvallen in de ge bieden van de monding van de Pripet en ten zuiden van Gomel, waarbij zij er in slaagden, op de Sovjets prijs gegeven terrein te hernemen. Diep in het zuiden, aan de benedenknik van de Dnjepr. werd Zaporosje, aan de oostelijke ri vieroever, door hen ontruimd en wordt thans tusschen Zaporosje en Melitopol 'n kamp, waarvan de uiterste inzet tenslot te het bezit van het schiereiland de Krim zal blijken te zijn, gestreden. fntusschen komt te Moskou de drie- mogenheden-conferentie bijeen: Molo- tov, Cordell Huil en Eden zullen er be sprekingen voeren. Blijkens uitingen der toonaangevende Sovjet-bladen zullen bij deze besprekingen niet de politieke, doch de militaire problemen op de voor grond worden geplaatst en zal alles zich moeten toespitüen fond één vraag, nl. de bekorting van de oorlog. Dat de bolsje wisten deze eisch stellen, houdt een er kentenis en een vordering in. De erken tenis is kort en goed deze: de lasten wor den ons te zwaar; de vordering luidt: meer gemeenschappelijkheid in de oor logvoering, m.a.w. een evenrediger ver- deelen van de lasten. Vermoedelijk zul len deze intergeallieerde consulten wat haken en oogen meebrengen! DE LEIDER VOOR DIENSTPLICHT. In een rede te Winterswijk zeide Mus- 'sert. „Als ik het te zeggen ha3, zou ik niet inzien, waarom we hier geen dienst plicht moeten invoeren. In plaats van 30,000 vrijwilligers zouden er 300,000 man moeten staan (donderend applaus). Dan zouden we ook meer in te brengen hebben. Want dit is toch wel bewezen, de Nederlandsche soldaat is de gelijk waardige van de Duitsche soldaat. Er werken thans 400,000 arbeiders in Duitschland, ik had liever dat er 200,000 aan het front stonden. Het zou er voor ons heel Wat beter uitzien". BARBARISME. Heel simpeltjes stond het in de kran ten vermeld Engelsch-Amerikaansche vliegtuigen vielen in duikvluchten veer- I-ooien in het civiele verkeer aan. Ver scheidene Nederlanders verloren daarbij het leven. Weer eens een knap staaltje van En- gelschc en Amerikaansche schietkunst. Zij wenschten te raken en hebben ook inderdaad hun weerloos doel niet gemist. Tallooze slachtoffers heeft de oorlog ons volk reeds geëischt, maar dit is geen oor log meer met oorlogsleed; dit is moord! Vele Nederlanders werden zonder een greintje mededoogen vermoord. Een ie der zal de diepste afschuw gevoelen voor deze wijze van „oorlogvoeren" der lucht- piraten, die geen moment «arzelen, hun volkomen zinlooze practijken voort te zetten. En ook in de toekomst zullen zij er niet voor terugdeinzen Dit is barbarisme, dat niets met de oorlog te maken heeft. C. EEN NIEUW STADIUM. De oorlog gaat een nieuw stadium in. Elk oorlogvoerend land weegt met het oog daarop zijn kansen opnieuw af. Wjj komen er bij dit balansopmaken allesbe halve slecht af. De gunstige vooruitzich ten op de overwinning liggen voor ons open. (Rijksminister D r. Goebbels.) DE STEM DER S.S. Luistert op Zondag 11,30 -11,45 over Hilversum I naar de stem der S*S. On derwerp: E d d a I. Mussolini's huizen voor oorlogs slachtoffers. De Duce heeft zijn in Riccione gelegen particuliere huizen ter beschikking ge steld van de oorlogsslachtoffers. Tachtig gezinnen van Bologna, die de meeste ha ve en goed b.d luchtaanvallen verloren hadden, konden daarin worden onderge bracht. Hoe Milaan geteisterd werd. Een der meest door vijandelijke' bom bardementen geteisterde steden is zeker Milaan. Bijna een half millioen men- schen werd er dakloos; iedere avond verlaten honderdduizenden de stad om de nacht op het platteland door te bren gen. Van het eens zoo beroemde Scala- Theater met zijn 3600 plaatsen, een dei- grootste ter wereld, is weinig meer over. Ook hongersnood in Hadr'aniaut. In Hadramaut heeft de hongersnood nog grooter omvang aangenomen dan in Bengalen. Alleen reeds in Aden zijn in de laatste maanden 900 Arabieren van honger omgekomen. Ear toch werden uit Cairo gezonden levensmiddelen •ten be hoeve van de Engelsche garnizoenen in beslag genomen. Badoglio vraagt Britsche lijfwacht. .Naar uit militaire kringen te Gibral tar wordt gemeld. heeft Badoglio de Britsche autoriteiten gevraagd, zijn lijf wacht met Britsche soldaten te verster ken. Nu de bevolking van Zuid-Italië openlijk ha<fr misnoegen .te kennen heeft gegeven over de oorlogsverklaring aan Duitschland, schijnt Badoglio bevreesd te zijn voor een aanslag op zijn leven. BADOGLIO, DE VERRADER cn het knappe jodinnetje. Het is thans bekend geworden, dat Badoglio al verscheidene jaren ver moedelijk ai sinds 1937 mei de Engel-, s4che geheime dienst contact heeft onder-' houden. Badoglio kon niet door middel van geld worden overgehaald, want in Abessinië had hij millioenen bij elkaar gestolen Het contact tusschen Badoglio en cte intelligence Service werd tenslotte tot stand gebracht door een agente van de Britsche geheime dienst, de toenter tijd 26-j Argentijnsche Rosa Anita So- hnas, een Poolsche jodin van uitnemen de schoonheid. Zij kreeg opdracht spe ciaal Kennis -te maken met hoogere Itali aansche officieren. Ze wist de genegen heid. die de oude Badoglio voor haar op vatte, te benutten, zoodat er een innige samenwerking ontstond. In 1940 dreigde de rassenwetgeving een spaak in 't wiel te steken. Maar Badoglio schafte raad: Hij liet haar trouwéh met zijn neef, een luitenant Daardoor kon het knappè'Jo- dinnetje het huis van Badoglio toch in en uil, zooveel ze wilde en haar werk voor de Britsche geheime dienst kon ze ongestoord voortzetten ONZE MANNEN IN HET OOSTEN. (S.S. P.K. Buschschulte O.H. P.c.) TEGEN HET BOLSJEWISME. Meldt u voor de Waffen-SS en de Landwacht. Het SS-Ersatz-kommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander o~p de leef tijd van 17-45 jaar kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen ver voegen, ten einde gekeurd te worden voor de Waffen SS of de Landwacht. Tijdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst nemen bij de Landwacht of bij het SS-Wachtbataillon in Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche Kriegsmarine kunnen zich aanmelden Zij, die tot de Germaansche SS in Neder land willen toetreden, kunnen zich even eens aanmelden. Personen tusschen 18-30 jaar, die aan- meldingsplichtig zijn voor de tewerk stelling, kunnen zich eveneens aanmel den en worden gedurende hun verbinte nis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na minstens een jaar dienst tijd zijn geschiktheid voor de officiers opleiding heeft bewezen. Zijn Schoolop leiding is niet doorslaggevend. Beslis send voor bevordering zijn: karakter, gedrag, prestatie! 24-10-43 9-14 uur Amsterdam, Dam 4 25-10-43 9-13 uur Utjrecht, N.V. Huis, Oude Gracht 245. 26-10-43 9-14 uur Amersfoort, Po. Durchgangslager, Leus- derweg. 27-10-43 9-14 uur Den Haag, Café Den "Hout, Ilezuidenhoutscheweg. Donaudal als doel. In Britsche beschouwingen over de plannen der geallieerde strijdkrachten onder Eisenhower in het Middeliandsche Zeegebied, duikt meer en meer de geo grafische aanduiding der Britsche en A- merikaansche legers. Verschillende Brt- sche militaire deskundigen twijfelen ech ter aan de mogelijkheid, dat dit plan zal slagen. Heldendood van Italiaansche schecpscommandanten. Kapitein Marietti, commandant van 'n duikboot weigerde zich bij de .Badoglio- kliek aan te sluiten. Hij liet de beman ning in veiligheid brengen en bracht daarop zijn vaartuig tot zinken, waarbij hij zelf de dood vond. Een torpedojager commandant ramde een andere Italiaan sche jager, die wel aan Badoglio's bevel gevolg wilde geven. Beide schepen wei den vernield Verijdelde sabotage-poging in Zweden. Bij Sundsval in Zweden ontdekte een baanwachter, dat onbevoegden het slot van een wissel hadden opengebroken. Op het zijspoor stonden drie tankwagens met chloor. Waren de plannen der da ders dooigegaan, dan zou de sneltrein uii Stockholm op het zijspoor zijn gere den, de wagens met chloor vernield hebben en van de hooge spoordijk naar omlaag gestort zijn. Daar chloorgas 'zeer schadelijk voor de longen is, zou vol gens deskundigen alle leven op verschei dene km. afstand gedood zijn. Ongeveer 70,000 menschen zijn voor een wisse dood behoed. Sovjet-Russische volk oonlogsmoc. Onder het opschrift „Het Sovjet-Rus sische volk is oorlogsmoe Geen vreugde over de successen aan de fron ten De voedselpositie wordt er niet beter op Van de vrouwen wordt het maximum aan arbeidsinspanning ge vergd" bericht „Folkets Dagblad" uil Stamboel, dat de Sovjet-Russische suc cessen aan de fronten niet de verwachte vreugde ten gevolge hebben gehad Ei zijn momenteel nauwelijks families in de Sovjet-Unie, waarvan niet een of meer bloedverwanten gevallen zijn. Het Sov jet-Russische volk verlangt naar de vre de. De oorlog begint de menschen op de zenuwen te werken," wat vooral aan het spoorwegpersoneel te jnerken is Godsdienstvrijheid in Sovjet-Unie. De „Novo Vreme" noemt de verkla ring van de bisschop van York, die na zijn terugkeer uit Moskou meedeelde, dat in de Sovjet-Unie volkoiflfen gods dienstvrijheid heerscht een ongehoorde leugen. De Anglikaansc^ie kerkelijke de legatie zal zich er wel voor gehoed heb ban, eens een blik te slaan in de Sovjet- schoolboeken, die er op uit zijn, reeds op de volksscholen afkeer van iedei godsdienstig gevoel te verwekken. Zij heeft evenmin van de nieuwe metropo liet Sergius een verklaring omtrent de vermoorde en verbannen priesters ver langd. AARDAPPELSCHILLEN ZIJN NOODIG VOOR HET VEE. We beschikken in ons land al lang niet meer over het vroeger zoo overvloedige krachtvoeder voor ons vee, dat van overzee moest worden aangevoerd. Nu we, wat de veevoeder-positie betreft, ge heel op ons* zelf zijn aangewezen, heb ben de levensmiddelenafvallen groote* waarde gekregen. Immers, die afvallen woiden door de koe omgezet in melk en daaruit produceeren wij weer de kost bare zuivel. Daarom mogen geen afval len verloren gaan. Ieder, die de belangen van ons volk dat is dus ook van zichzelf en van zijn gezin vóór staat, werke er toe mee, dat deze afvallen zooveel mogelijk aan de volksvoeding ten goede komen. Vooral de sterk melkdrijvende aardap pelschillen spelen hierbij een rol. Zij mo gen niet worden vermengd met groen- tenafvallen, want anders kunnen die schillen niet worden bewaard als vee voeder voor de winter. (De groentenaf- vallen zijn uitmuntend voedsel voor gei ten en konijnen). Laten de huismoeders er vooral aan denken dat menig veebe drijf „drijft" op de aardappelschillen. Men geve ze dus aan de wijkophalers DE OOGEN OPEN! Ons volk moet duidelijk worden ge maakt, dat alleen het nationaal-socialis- me en het fascisme in staat zijn het bolsjewisme te verslaan. De democratie is daartoe te eenen male onmachtig ge bleken. Ook in Nederland moeten de oogen worden geopend- voor dit aller grootste der gevaren: het bolsjewisme bedreigt ons niet alleen van buiten af, maar ook van bjnnen uit! (Joh. R a a t- ,«ever, Nation. Dagblad.) NAAR EEN BETERE WERELD. Zonderden groote en sterke Germaan sche kern zal het nieuwe Europa niet kunnen bestaan. Dit groot-Germaansche Rijk heeft een Europeesche zending te vervullen. Dit moeten ook de nationaal- socialisten in ons land steeds ,in het oog houden, waarbij zij er zich van bewust moeten zijn, dat zij het revolutionnaire geweien vormen van ens volk, dat in een andere en betere wereld moet worden binnengeleid. (F e 1 d m e y e r, voorman der Germaansche SS in een rede te Gro ningen). De 32-j. Dobbelman werd op de^toep van zijn woning te Diessel bij Apel doorn door onbekenden vermoord. Het bejaarde echtpaar V. H. te Vlissin- gen werd door kolendamp vergiftigd. De vrouw is overleden. Voor particuliere auto's wordt geen benzine meer verstrekt. Ze zijn op. hout- of lichtgas aangewezen. Ze verkochten moeders mantel eh zou den toen naar Afrika, maar de 10-j. G H. Ede 8-j. J. G. en de 5-j. J. G. uit Am sterdam werden te Zwolle opgevangen en naar hun ouders teruggebracht. In het Zuiden van ons land vond de politie valsche verpakking voor Belgi sche shag. Een Belgische drukkerij maak te fabrieksmerken en zorgde voor \j^l- sche banderolles. Een groep belhamels te Winsphoten viel vaak jonge meisjes lastig, die soms zelfs werden mishandeld. De 18-j. aan voerder uit Heiligerlee is naar een werkkamp te Ommen gebracht. Door >het spelen met een schietmasker door een 13-j, jongen in de noodslacht- plaats te Weesp kreeg slager Van Z. de stalen pen in zijn buik. Hij moest met een worden geopereerd. Wegens verzet bij de controle van zijn persoonsbewijs w.erd de 35-j. L. de Rooij, te Bergen op Z gehufrd, en vader van vijf kinderen, door 'n hoofdwacht meester, die uit zelfverdediging handel de, doodgeschoten. Een man en een vrouw zijn te Den Bosch ingerekend wegens stamkaarten- zwendel. In verschillende gemeenten de- den zij aangifte van het verlies van hun kaart. Vaak kregen zij een nieuwe, zoo dat zij over zeer vele levensmiddelen kaarten beschikten. Daar werd grof geld voor gemaakt. De inanufacturier W. Gils te Beiien verkocht in zijn winkel meestaf „neen", maar in zijn wonmg had hij een groote partij goederen opgeslagen, w.o? veel van vooioorlogsche kwaliteit. Onder toe zicht van de politie zijn de goederen nu in de winkel verkocht Gils zou zijn A'- damsche leveranciers behalve de fac- tuurprijs 3 tot ,4 duizend gld. „onder ta fel' hebben moeten betalen, waardoor hij langs ongebruikelijke weg zaken moest gaan doen GEEFT DE KOE SCHILLEN! DAN GEF.I T DE KOE MELK! TEXELSCll DIALECT. ringenet (1) reinet, soort appel; ringenet (2), rinket, schuil in sluisdeu ren; ook: sluiskolk; ritte, beweeglijk zijn, niet stil kunnen zitten; ook elders niet onbekend; op de rittePgaan, omrollen, omvallen, van een stel pannen, kopjes, e.d. bijvoor beeld;

Texelsche Courant | 1943 | | pagina 1