Zeven doodvonnissen voltrokken. WERELDNIEUWS BINNENLAND 57e JAARGANG. No. 5801. WOENSDAG 27 OCTOBER 1943. TEXELSCHE COURANT Naar de Höhere SS- und Polizeifueh- rer Nordwest meedeelt, heeft het Poli- zeistandgericht Amsterdam de 22ste Oc tober 1943 de volgende Nederlandsche staatsburgers, ter dood veroordeeld: 1. de student Johan Kemper, geboren 27 October 1922 te Bussum; de student Martinus Raben, geboren 27 December 1922 te Palembang (Ned.- Indië); 3. de distributie-ambtenaar Karei Ra- ben, geboren 21 Jan. 1918 te Soerabaja (Ned.-Indië); 4. de student Johan Schimmel, gebo ren 7 April 1919 te Amsterdam: 5. Willy van Breukelen, zonder beroep, geboren 27 Februari 1921 te Amsterdam; 6. de student Herman Ruys, geboren 19 Januari 1923 te Bussum; 7. de arts Antonius Tellegen, geboren 25 Mei 1907 te Zwolle; de student Abraham Cornelis Kui per, geboren 28 Augustus 1922 te Arn hem. De veroordeelden hebben zich in het geheim verbonden met het doel moord aanslagen te plegen op personen uit het ipenbare leven in Nederland, sabotage- vèrrichten. ondergedoken personen net geld en levensmiddelenbonnen te steunen en spionnage te verrichten. De groep heeft in nauwe betrekking gestaan lot de door het Polizeistandgericht Am- lerdam de 30ste Sept. 1943 veroordeelde terreurgroep, waartoe de communist ,ouis Boissevain en de moordenaars van luitenant-generaal Seyffardt hebben be- Stabiele Rijksmark. De vice-president der Rijksbank, Lan- heeft o m. verklaard, dat de mark itabiel blijft sedert de Duitsche arbeids- irestatie stabiel en constant is gebleven. Roodhuiden tegen Italië. Naar men uit Londen verneemt zou an de strijd tegen Italië ook door af- ieelingen Canadeesche roodhuiden wor- ten deelgenomen. In Abessinic wordt nog gestreden! Maarschalk Grazziani heeft een radio- oodschap gericht aan de Italiaansche eteranen in Oost-Afrika, die, ofschoon 11e verbindingen met het moederland ijn afgesneden, in Abessinië nog steeds !un verzet tegen de vijand volhouden. Wordt Tunesië geinternationaliseerd? De Britsche stratetgen hopen een iventueele nieuwe bedreiging der Engel- che scheepvaart te kunnen voorkomen oor het voorstel, het gebied van Tune- te internationaliseeren In verband iermee herinneren wij er aan, dat over- enkomstige plannen voor Dakar bestaan, ildus radio-Call (Columbia) Wat Moskou wel zou willen. De nieuwe ambassadeur der Sovjet- fnie in Washington heeft te verstaan ge- even, dat het de bedoeling van zijn re- •ering is, elke politieke, militaire en eco omische invloed van Duitschland na de orlog de kop in te drukken. Complot tegen regeering-Churchill. De JSngelsche politie zou de draden in anden hebben van een wijdvertakte be- eging, welker oogmerk het was, de igeering-Churchill ten val te brengen, verdragen met de V.S. en de Sovjet- nie op te zeggen, en besprekingen met •uitschland te openen voor het beëindi- in van de oorlog. In talrijke Engelsche teden heeft men zeer veel arrestaties erricht. De Baltischc staten. Gelijk Californië, in 1846, door de Unie 'erd ingelijfd, zoo heeft op haar beurt USSR de Baltische staten in zich op domen. Beide gebeurtenissen ziet men de Sovjet-Unie als historische feiten, aarovei» men niet meer discussieert. !dus het Sovjet-blad „Prawda". Kranige vlieger van 22 jaar. De 22-j. Duitsche kapitein-vlieger 'alter Nowotny verwierf de hoogste ipperheidsonderscheiding, nu hij als ehtvlieger zijn 250e overwinning heeft ivochten. Hij ving zijn loopbaan aan m Jni 1941, toen hij boven Oesel werd iergeschoten, in de Oostzee terecht- fcam en ^»as na drie dagen met zijn ibberboot de kust bereikte. Nowotny hiet onfeilbaar. Onlangs haalde hij in gen minuten tijds vijf vijandelijke ma- iines neer. Om de oorlog te bekorten? De Londensche correspondent van dcial Demokraten" schrijft o.a.: In- en de Sovjet-Unie op verkorting van oorlog aandringt door middel van n tweede front, moet er op worden Wezen, dat ook op andere wijze het nde der vijandelijkheden kan worden ïhaast en wel door het vestigen van n reeks van luchtbases op Sovjet-Rus- sch gebied, die dienst zouden kunnen *n bij" de strijd tegen Japarr* op 8,24;onder 18,23 E ZON. 27 Oct. S MAAN. 27 Oct. op 6,07, onder 18,15 Nieuwe Maan: 29 Oct. 3,59 OOG WATER OP TEXELS BEE o 27 Oct 7,41 en 19,57 28 Oct. 8,13 en 20,29 29 Oct. 8,44 en 21, Springtij 30 October. hoord en is een voortzetting daarvan ge weest. De veroordeelden hebben zich schietwapenen en munitie verschaft. Dc veroordeelde Johan Kemper heeft bo vendien zich schuldig gemaakt aan me deplichtigheid aan de moordaanslag op de politie-ambtenaar Woerts te Bussum en de op 3 Sept. 1943 gepleegde moord op de politiepresident van Utrecht, Kei len De onder 1 tot 7 genoemde daders hadden afspraken gemaakt voor moor den en sabotagedaden, die ingeval zij tot uitvoering waren gekomen, de openbare orde in de bezette Nederlandsche gebie den hadden kunnen verstoren. Reeds in deze afspraak voor misdaden heeft het Standgericht een vergrijp gezien tegen de voorschriften van de verordening be treffende de handhaving van de openba re orde van 9 Januari 1943. Het meeren- deel der daders, in het bijzonder de arts Antonius Teilegen, heeft actief spionna ge bedreven Door het snelle arresteeren van deze veroordeelden is het de Sicher- heitspolizei gelukt de sabotage-organisa- tie, waarvan de voornaamste deelnemers reeds de 30 September 1943 zijn veroor deeld, in volle omvang te vernietigen. Het vonnis is na onderzoek van de gratiekwestie aan zeven veroordeelden Vrijdag j.l. door de kogel voltrokken. De distributie-ambtenaar Karei Raben een broer van de ter dood veroordeelde en doodgeschoten Martinus Raben, werd begenadigd, daar hij niet in die mate als de overige veroordeelden, zich aan terrorisme had schuldig gemaakt. Victor Emanuel spreekt! Victor Emanuel heeft via Radio-Ban de Italiaansche soldaten aangespoord op hun posten terug te keeren. De gevluch te koning schijnt' de illusie te hebben, dat men in 50 dagen tijds in Italië reeds zou hebben vergeten, dat het de vorst zelf is, die in het uur van gevaar het va derland in de steek heeft gelaten: We zullen dc Engclschen verdrijven. Twee millioen Indische soldaten, door de Engelschen gemobiliseerd, zullen aan onze zijde strijden, wanneer wij onze historische opmarsch naar New Delhi' beginnen Zij zullen naar ons overloopen met de wapens, die de Engelschen hun geleverd hebben. Onze strijd zal nog dit jaar beginnen. Wij zullen niet rusten voor de Engelschen verdreven zijn, aldus Soebhas Chandra Bose, opperbevelheb ber van het onafhankelijke Indische le ger op een vergadering van 2000 In diërs Dc kerk in Sovjet-Unie. Voor zoover ze niet in puin liggen worden dé kerken in de Sovjet-Unie her opend, schrijft de Kozak, maar: het aan tal beschikbare geestelijken is zoo ge ring, dat kerkzangers en klokkenluiders vaak de dienst moeten leiden. Tijdens de dienst moeten berichten van het Sovjet- informatiebureau worden voorgelezen. De preeken zijn aan bepaalde richtlijnen gebonden; geheime agenten luisteren mee. Van de kerkelijke inkomsten komt maar vijf pet. aan de kerk ten goede. Frankrijk op hellend vlak. In Frankrijk heeft het aantal sterfge vallen in de laatste acht jaar het aan tal geboorten elk jaar njet 40,000 over troffen. Van elke 7 inwoners is er één boven de 60. Duurt deze gang van zaken voort, dan zou het land in 1985 nog maar 29 millioen inwoners tellen. Het eenige, wat hier redding kan brengen, is: herordening van het nationale leven vol gens gezonde beproefde richtlijnen Duitschlands herwonnen levenskracht staat hier als voorbeeld tegenover Frankrijks tragische verzwakking. Badoglio-klick pleegde verraad op groote schaal. De Voelkischer Beobachter publiceert opzienbarende documenten (verstrekt door de Duitsche Weerfnacht), waaruit blijkt, dat le Baciogho-kliek reeds sinds geruime tijd op groote schaal verraad heeft gepleegd jegens de Duitsche bond genoot Ook in Noord-Afrika en op de Balkan Generaal Roatta bleek een poli tieke flesschentrekker te zijn, die Servi sche benden, welke dag aan dag Duit sche formaties afbreuk deden, van wape nen en levensmiddelen voorzag!!!! De veiligheid vah de Duitsche soldaat niet alleen, maai ook die van de Kroatische staat en van de vesting Europa werd daardoor in gevaar gebracht. Door verraad vielen Pantellaria en Lampedusa al spoedig in vijandelijke handen. Op Sicilië was de afweer met opzet gebrekkig voorbereid Tegenstand werd er niet geboden; mijnen in het kustgebied waren in het geheel niet scherp gesteld. Het aanbod van de Duit sche legerleiding, de Italiaansche forma ties in Z.-Italië te versterken, werd van de hand gewezen. Op het verzoek van Victor Emanuel, in Rome aan een bespreking deel te ne men, ging de Fuehrer niet in. Thans is komen vast te staan, dat het in de be-l docling lag, zoowel Hitier als Mussolini gevangen te nemen en aan de vijand over te leveren. GEESTELIJK LEVEN. Prof. dr. L. H. K. Bleeker, oud-hoog leeraar in de Godgeleerdheid te Gronin gen, is, 75 jaar oud, overleden. NEDERLANDSCHE VRIJWILLIGERS bi] de Duitsche oorlogsmarine. Tijdens de vrije tijd in het kamp. De mannen .jpp de kamer der vierde groep van de tweede afdeeling behoeven voor een bezoek aan de kapper niet ver te gaan, want een van hen hanteert de schaar op vakkundige wijze. Andres-Stapt Pax c.) Van de gevechtsterreinen. Naar de ANP-correspondent te Berlijn meldt, verheelt men in Duitsche militai re kringen niet, dat in de zuidelijke sec tor van het front in Sovjet-Rusland de situatie ernstig is. De afloop van de strijd beslist over de heele zuidelijke vleugel. De Duitsche afweer ziet zich hier voor een zware taak gesteld. Even wel is deze afweer er in geslaagd hefti ge doorbraakpogingen tusschen Zee van Asof en Saparosje af te slaan. In de nacht van 21-22 Oct. evenwel werden de Duitsche troepen na dagenlange straat gevechten in Melitopol op stellingen aan de W.-rand der stad teruggenomen. Z. van Krementsjoeg, waar' de vijand was doorgedrongen, werd de stootkracht der bolsjewisten door Duitsche luchtaanval len verlamd Verdere doorbraakpogin gen werden opgevangen. Eveneens wer den zware aanvallen Z.O. van Kiew, N. W van Tsjernigof en W. van Smolensk afgeslagen. Een deel van- het verloren terrein werd herwonnen. Geholpen door een dichte nevel, slaagde de vijand er in aan weerszijden van Dnjepropetrowsk bruggenhoofden te vormen op de weste lijke oever van de Dnjepr. De zware af- weergevechten duren onverminderd voort. Aan 't Italiaansche front vonden geen gevechtshandelingen van groote omvang plaats. Duitsche vliegtuigen vielen met succes militaire doelen in Napels aan. In N.-Italië hebben divisies van maar schalk Rommel intusschen onneembare stellingen betrokken. Elke verrassing is daar uitgesloten. In Duilschland stond- Kassei van 22 op 23 Oct. aan een zware terreuraanval bloot. In dezelfde nacht werd Londen ge bombardeerd. Zondagnacht werden bom men op Great-Yarmouth en doelen in Z.-Engeland geworpen, Maandagnacht opnieuw op Londen DUITSCHLAND. Er werken thans wel 3000 nieuwe wapenfabrieken voor het front AUSTRALIË i Jan. as. voert Australië vleesch- distributie in. FRANKRIJK. Herriot zou wegens teekenen van verstandsverbijstering naar een ge sticht worden overgebracht. ZWEDEN Helsmgborgs Dagblad noemt de an ti- Duitsche artikelen in de Zweedsche pers terecht een gevaar voor Zweden. HONGARIJE In Klaussenbijrg moeten 664 perso nen, meest joden, wegens communisti sche actie terechtstaan^ SYRIË In Damascus zijn Amenkaansche deskundigen op het gebied van oliewin ning aangekomen. SPANJE Te Burgos werd de communist Cal- vo gearresteerd, de bedrijver van 400 moorden in de burgeroorlog. DENEMARKEN. Op de Deensche kust zijn door actie van Duitsche duikbooten groote hoeveelheid voor Engeland bestemde boter aangespoeld. Wat er terechtkwam van de militaire missie van Ilailc Selassie. Om een goed leger te kunnen in richten heb je goede officieren noodig. Maar Haile Selassie, die met hulp van Engeland weer in Abessinië in de troon geklauterd was, kon van Engeland geen instructeurs toegewezen krijgen. Toen zond hij op advies van Londen een tien tal met zorg uitgekozen Abessijnen naar de Vereen. Staten opdat ze daar in de geheimen der krijgskunde zouden wor den ingewijd. Maar toen men na een jaar naar de vorderingen van deze „militaire missie" informeerde, waren alle tien inboorlingen spoorloos verdwenen Zg hadden vriendschap aangeknoopt met zwartjes in Florida, trokken zich van hun opbracht geen zier aan en ver dienden als tapdansers of als attractie" in nachtkroegen hun brood.Intus schen wacht de „negusop zijn instruc teurs-v.m-eigen-bodem HELPT DE KOE MET SCHILLEN EN DE KOE IIELPT U! CHINA. Tsjoengking meldt de arrestatie van Amenk. vliegers, die opium smokkelden. Chineesche medeplichtigen werden ter dood veroordeeld. ALGIERS. Badoglio-officieren, die te Algiers «en voetbalwedstrijd bijwoonden, wer den uitgejouwcf door Fransche en in- heemsche toeschouwers BR1TSCH-INDIE De cholera eischt in Bengalen steeds meer slachtoffers. Lord Wavell werd beëedigd als on derkoning van Britsch-Indië. GRIEKENLAND. In N.-Griekenland en Z.-Kroatië wordt de strijd tegen het bendewezen met succes voortgezet, hoewel de na tuurlijke gesteldheid van het land moei lijkheden oplevert en slechte wegen het vervoeren van zware wapens belemme ren. VEREEN. STATEN. Roosevelt heeft influenza. 1 Nov. gaan in de V.S. vruchten jams, marmelade, vruchtenconserves, e.d. op de bon. 15000 gewonde Amerikanen werden per vliegtuig van het front naar hospi talen vervoerd, deelde Adm. Leahy mee. Waarschijnlijk zullen ook tusschen de V.S. en Duitschland (via Spanje) zie ke en gewonde krijgsgevangenen worden uitgewisseld. ENGELAND Te Aden heerscht typhus. Generaal Cunningham is nu opper bevelhebber van het Britsche leger in N.-Ierland. De 80-j. vroegere Britsche premier Lloyd George is in het huwelijk getre den met zijn secretaresse, de 50-j. miss Stevenson. In de Britsche mijnen zijn omgeko men of gewond: in het jaar 1939 134,853 arbeiders; in het jaar 1940 147,311 arbeiders; in het jaar 1941 159,370 arbeiders. En nog stijgen deze getallen. Is het wonder, dat er gestaakt wordt? (Daily Worker). In Engeland neemt het aantal be drijfsongevallen toe als gevolg van lan ger werken, sneller tempo, hoogere ge middelde leeftijd der arbeiders. ARBEIDSVOORWAARDEN in dei landbouw. De Gemachtigde voor de Arbeid heeft de werkingsduur van de door hem op 1 April 1943 vastgestelde voorloopige lan delijke regeling van loonen en andere arbeidsvoorwaarden in de landbouw, die op 31 October 1943 a.s. ten einde loopt, verlengd tot 31 Maart 1944. VOORLOOPIGE LEIDING NED LANDSTAND. De Rijkscommissaris heeft de Boeren leider voor Friesland, B. J. Bierma in Het Bildt, belast, met de voorloopige lei ding van de Nederl. Landstand. Aan bur gemeester P. F. Tammens te Groningen is 't algemeene toeziéht opgedragen over de Nederlandsche Landstand. WAAR HET OP AAN KOMT. Iedere groote oorlog is door taaiheid, het voornaamste element voor de over winning, beslist. Tot nu heeft Duitsch land niet het minste aan oorlogspotenti eel of strategische waarde verloren. De vijand heeft maar een fractie van wat wij hem ontnomen hebben heroverd. Met des te meer moed kunnen en moeten we de oorlog, met alle kracht en met alle geloof in de overwinning, voortzetten. (Rijksminister Dr Goebbels in Das Reich). LANGS DE AFGROND. In tegenstelling met wat velen meenen zijn ondanks het in bewaring nemen van communistische leiders, de gevaren van het communisme eer toe, dan afgenomen Een deel van het Nederlandsche volk wandelt langs de rand van een afgrond, die het niet ontwaart! Zoo werden in he' voorjaar van '43 door Moskou aan de il legale communistische organisaties in West-Europa reeds aanwijzingen ver strekt, om de voor een communistisch bewind ongeschikte elementen te verwij deren, als voorbereiding van de vesti ging van een bolsjewistisch regiem! Het communistische gevaar is een hy potheek, waarmee het vroegere demo-li berale systeem ook thans nog het Neder landsche volk bezwaart DOOR STUGGE VOLHARDING zal het socialisme overwinnen. Het nat.-socialisme heeft nog geen vaste afgeronde gestalte aangenomen. Het bevindt zich nog in het beginstadi um van zijn ontwikkeling. Het zal nog wel 40 of 50 jaren duren, alvorens het nationaal-socialisme vaste vorm zal hebben gekregen. Slechts door stugge volharding zal het mogelijk zijn het ma teriaal te verwerven voor de grootsche opbouwende arbeid, die moet worden verricht. Als wij er evenwel in slagen door alle moeilijkheden heen onze arbeidskracht en ons verstand te bewaren, dan zal het Nederlandsche volk boven het huidige dieptepunt uitkomen, en dan zal ook de Nederlandsche arbeider het hooge le vensniveau hebben bereikt, dat het nat.- socialisme zich ten doel heeft gesteld. Wij zullen op de ingeslagen weg voort gaan; door alle moeilijkheden heen zal 't nat.-socialisme zegevieren. (Mussert). De tolboomen te Hesteren en Vilsteren (Oworden weggenomen. Alle tabakssurrogaten moeten van 1 Jan. af van prijzen zijn voorzien. Bij de Ned. Spoorwegen gaat 1 Nov. een nieuwe dienstregeling in. Een tuinder te Oudkarspel teelde een peen van 27 pond, (Dagbl. N H.) Oud-minister Waszink is op 62-j. leef tijd te Breda overleden. Fermenteeren en kerven van tabak mag men alleen bij een daartoe officieel erkende onderneming doen geschieden. De heer L. Rümelingh, oud-gezagvoer der KPM, is op 52-j. leeftijd te Hilver sum overleden De heer J. Holsmullcr, bekend gros sier te Alkmaar, is op 62-j. leeftijd over leden. Ilet Ned. Roode Kruis te Den Haag verschaft inlichtingen omtrent krijgsge vangenen op Java. (letters P-R.) In Den Haag zullen, zoodra de tijd voor bouwen gekomen is, op zijn minst 4000 nieuwe woningen worden opgetrok ken. Visch. Door het betrokken Bedrijf schap is een regeling getroffen voor de verdeeling van alle in Nederland ge vangen en aangevoerde visch. Een 72-j. alleenwonende veehouder, G Palenstijn te Schellinkhout, is het slachtoffer van een roofmoord geworden, De politie doet onderzoek. Op een fruitteeltbedrijf in Limburg, dat 100 pet. boven de veilingprijs ver kocht, werd 8000 kg. fruit in beslag ge nomen. Van diphterie deden zich van 10-16 Oct. 1717 nieuwe gevallen in ons land voor (week daarvoor 1510); van kinder verlamming 97 (93). De 38-j. gehuwde houthandelaar A. Wierdsma uit Franeker is in de roef van een schuit aan- kolendampvergiftiging overleden De medeopvarende J. Dou- ma bracht het er levend af. Bij kostprijsberekeningen mogen niet in aanmerking worden genomen de loo nen, uitbetaald over perioden, waarin door luchtgevaar niet gewerkt kon wor den. Dep. van Koloniën wordt overgeplaatst 'van Den Haag naar Zutphen. De Aalsmeerder tuinder J. Batenburg kreeg f 7000 boete, omdat hij tomaten buiten de veiling om en te duur ver kocht. De 27-j. controleur Mueller, gehuwd en vader van een kind, werd in het duis ter bij Baarn door een groepje clande stiene slachters doodgeschoten. Een col lega werd gewond. Doordat een spuiter de groote brand baarheid van 'n pijpje lak demonstreer de, werd de Amstelveensche stoel- en meubelfabriek met 500 meubelen door vuur verwoest. De spuiter werd gewond. De Ned. Jeugdhcrbergencentrale zou in de toekomst over 125 J H. willen be schikken. De grootste, met 500 bedden, komt in het park t.o. de Maastunnel te Rotterdam Om een vloo te vangen deed een be woner van Ede even het licht aan in zijn niet verduisterde slaapkamer Een vloo met een staartje, althans een dure vloo. (Barnev. Crt.) Drie groote vrachtauto's met voor zwarte handel bestemde waren (dran ken, levensmiddelen, zeep, sloffen), wel voor over de f 100,000, werden wegge haald uit café P. van der Loo te Tilburg. Uit een goederentrein werd een partij textielwaren gestolen door dieven, die tusschen Uitgeest en Beverwijk op de trein waren gesprongen. Drie personen van de vijf zijn gevat. De vlam schoot in de was, toen deze op een gaspit werd verwarmd. Hierdoor raakte te R'dam de 26-j. Mw. Warnar van Genderen in brand. Ernstig gewond ligt ze nu in een ziekenhuis. Vormingsbijeenkomsten. Op Kasteel „Assumburg" te Heemskerk werd on langs een zeer geslaagde vormingsbijeen komst gehouden voor de leden van de Landjeugd uit Noord-Holland. De kaspositie van het Rijk is in het tijdvak 1 April 1942-1 April 1943 f486 millioen ongunstiger geworden. Voor de gezamenlijke provincies werd de kas positie f 1 millioen gunstiger en voor de gezamenlijke gemeenten f 67 millioen ongunstiger. (C.B. v.d. Statistiek). In het St. Rosaklooster te Amsterdam- Noord, werden 17 zusters, door kolen damp vergiftigd, bewusteloos aangetrof fen. De verwarmir.sinstallatie van het gebouw, dat grootendeels door een An- glo-Amerikaansch bombardement is ver woest, functionneerde niet meer normaal De toestand der zusters is thans bevre digend. Door een panter werden in diergaarde Blijdorp te Rotterdam de 10-j. Riekje* Hoogerwerf, die over een hekje was geklommen, diepe wonden aan hoofd en armen toegebracht. De 38-j. tuinman, die haar te hulp kwam, kreeg een diepe scheurwond in een arm. (Wanneer zal men daar eens afdoende maatregelen treffen? Moet eerst het kalf verdrinken?) EEN GREEP UIT 'T RADIOPROGRAM. Woensdag: 13,00 Hopcultuur; Donder dag: 13,00 Bijenteelt; Vrijdag: 13,00 Voor boer en tuinder; 18,45 Nieuwe aardap pelrassen; Zaterdag: 13,00 Op landbouw bedrijf in Z.O. Utrecht. De bekende P.K.-uitzendingen (Stem van het front) worden voortaan onder de titel „Voorwaarts, kameraden" Zondags van 11,45-12,00 uitgezonden. (Hilv. I).

Texelsche Courant | 1943 | | pagina 1