Van de Fronten in Oost en West. Zou U op de knop drukken BINNENLAND Texelsohe BericSnen WEG MET DE ZWARTE HANDEL. 57e JAARGANG. No. 5802. ZATERDAG 30 OCTOBER 1943. TEXELSCHE COURANT BUITENLANDSC1I WEEKOVERZICHT. 20—27 OCTOBER 1943. MOSKOU BLIJFT STIL De besprekingen van de drie minis ters van buitenlandsche zaken te Moskou zijn nu reeds geruime tijd aan de gang en het blijft daar-rond merkwaardig stil. Men proeft de zware atmosfeer der Mos- -kwa-stad, die zich niet eigent voor het opdisschen van speelsche nieuwtjes, ge lijk die steevast uit andere conferentie oorden plegen te komen. Het eemge, wat wij tot heden te hooren kregen was, dat het presidium der besprekingen niet tusschen Huil, Eden en Molotof bij toer beurt zal rondgaan, doch dat laatstge noemde steeds de voorzittershamer zal hanteeren. Men zou haast geneigd zijn, daarin een voorteeken te zien De algemeene verwachting is, dat de ontmoetingen te Moskou een tijdperk zullen inluiden van verzwaarde Britsch- Amerikaansche oorlogsinspanning, uit loopend, eindelijk! op een front in West-Europa Immers, de militaire aangelegenheden zoilden de gedach-„ tenwisseling op de voorgrond moeten staan In dit verband trekt het de aan dacht, dat „Slim Jannie", de Züid-Afri- kaansche premier, weer eens te Londen is verschenen en aldaar het woord heeft gevoerd. Smuts pleegt, nu hier, dan daar, op te duiken, als hij het een of ander te spuien heeft als officieus woordvoerder van het „Empire" Dit maal heeft hij verklaard, dat* men dit jaar niet meer op een invasie in West- Europa heeft te rekenen. Smuts is lid van het oorlogskabinet en het zal wel zijn taak wezen, eraan mee te helpen, dat ae Sovjets bij de Moskousche besprekin gen wat in hun verwachtingen worden bekoeld, opdat zij niet te veel successen in d.e wacht sleepen. Smuts' stem in Londen werd gese condeerd door die van' Marshall in Washington, die als chef van de Amen- kaansche generale staf eveneens op de onmogelijkheid wees, in West-Europa met de amphibische oorlogvoering (d.i, te water en te land) te beginnen. Britten en Yankees zijn in mineur. TUSSCHEN KREMENTSJOEG EN DNJEPROPETROWSK. Intusschen strijdt het roode leger on verdroten voort en brengt het van dag tot dag zijn zware offers, om een suc ces, dat tot op heden uitsluitend uit het weer in het bezit nemen van verwoeste gebieden bestaat, tot iets van meer re- eele aard te kunnen uitbreiden Aan de benedenloop van de Dnjepn, bij Krementsjoeg, zijn de bolsjewisten er inlusscfien in geslaagd, de overgang over de rivier te forceeren en vrij diep bin- neri te dringen in het Duitsche front, dat daardoor een instulping naar het westen heeft verkregen. Dit gebied, hetwelk een driehoek vorrflt, welke met de basis daar van op de rivier steunt,, hebben zij ver volgens tot berstens toe, zeggen de des kundigen, vol gestopt met pantser- en artillerie-divisies, om daar alles op bui gen of barsten te zetten. Het duidelijke doel is daarbij, dóór te stooten naar het zuiden, en hierdoor de uiterste rechter vleugel van het Duitsche front, tusschen Saparosje en Melitopol, tot ineenstorting te brengen Beide steden werden door het Duitsche opperbevel prijs gegeven, sinds daarop van bolsjewistische zijde zeer zware druk werd uitgeoefend, doch de Düitsche linie ondervond daarvan geen invloed: die bleef' in stand. Thans zijn de Sovjet-troepen eveneens aan weerszijden van Dnjepropetrowsk over de rivier gekomen en gaat zich derhalve het beeld vertoonen van een tangbe weging. De gevaren, die hieruit voor de verdedigers kunnen voortspruiten, mo gen geenszins worden onderschat Berlijn toont dan ook een uiterste gereserveerd heid, hoewel het niet ohder stoelen of banken steekt, dat de toestand ernstig is en dat het hier tenslotte gaat om het behouden of opgeven van de Duitsche positie op de Krim. DE STRIJD IN ITALIË. Niet alleen in Moskou, ook In Britsch- Amerikaansche kringen komt steeds meer ergernis tot uiting over ^e geringe vorderingen, welke het 5e er> het leger in Z.-Italië maken. Het traagheids- moment van de befaamde Siciliaansche veldtocht wordt hier nog overtroffen. Van een „Blitzkrieg" is geen sprake. A- menkaansche correspondenten uit Ei senhowers hoofdkwartier meldden, dat ook in de naastp toekomst niet met snel le opmarsch te rekenen valt. Het weer is daartoe te slecht en de taaie weerstand van de Duitsche troepen, die zich van 'dag tot dag versterkte, was me^ oor zaak, dat men slechts heel moeizaam in de richting van R^me- kon vorderen. Ge neraal Alexander verklaarde, met duide lijke zelfspot, dat weliswaar alle wegen daarheen leiden, doch dat ze helaas al lemaal ondermijnd zijn. DE ZON. Za. 30 Oct. op 8,30; onder 18,17 DE MAAN. Za. 30 Oct. op 9,41; onder 19,37 Eerste Kwartier: 5 Nov. 5,22. HOOG WATER OP TEXELS BEK Za. 30 Oct. 9,l(Len 21,33 Zo. 31 Oct. 9,51 en 22,09 Ma*. 1 Nov. 10,28 en 22,48 Di. 2 Nov. 11,09 'en 23,32 Men heeft zich meermalen afgevraagd, waarom de geallieerden dan niet van valscherm-formaties gebriHk maken, teneinde bruggen en spoorwegverbindin gen onbeschadigd in handen te krijgen Naar verluidt verkeeren deze speciale formaties bij hen echter nog in „hét ex- perimenteele stadium". Men heeft de er varing opgedaan, dat het gebruik van parachutisten en zweefvliegtuigen des nachts te gevaarlijk is wegens het ge brek aan zicht en overdag te riskant, van wege de vijandelijke afweer. Uit dien hoofde slaagt men er niet in, de Duit sche verbindingen in de war te sturen en eventueel bruggenhoofden achter de Duitsche linies te vormen. De strijd met de wapens ligt de Anglo- Amerikanen blijkbaar minder dan die met terreurmiddelen. Uit hun werken kan men hen kennen! KRANIG WERK VAN DUITSCHE SOLDATEN. Wat Brit^n Yankee aan slagvaardig heid ontbreekt, ontdekt men eerst goed, zoo men toeziet, wat een handvol onver schrokken Duitsche militairen som^weet tot stand te brengen. Op het eilandje Le- vica, deel uitmakend van de Dodecane- sos, werden onlangs 70 Duitsche krijgs gevangenen aangebracht en onder bewa king van een Engelsch garnizoen gesteld. De gevangenen wisten de waakzaam heid der Britten te verschalken, dezen te overweldigen en zich van het radiosta tion meester te maken. Vervolgens stel den zij zich met het Duitsche opperbevel in verbinding, waarop^ zij prompt ver* sterking kregen door middel van val schermjagers. Gezamenlijk met dezen werd toen het naburige eiland Stampalia overvallen, dat van meer belang dan Le- vica is. Het garnizoen van Stampalia werd overrompeld en spoedig was ook dit .eiland in Duitsche handen. Een eere-saluut voor deze strijdvaar dige kerels, die van hun nood 'n deugd wisten te maken en zulk nsen fraai Succes te behalen; Hun kranige houding leveit het bewijs, dat men aan Duitsche kant beseft waarom het gaat, en dat de over winning waard is. er alles voorin te zetten. VRIJE INDISCHE REGEERING GEVORMD. Soebhas Chandra Bosc heeft een re geering van Azad Hind, d.w.z. van „Vrij-- Indië" gevormd en in een proclamatie be kend gemaakt-, dat het leger van Indi sche Vrijheidsstrijders, hetwelk zich on der zijn bevelen heeft geschaard, gereed is om, uit Birma komende, de Indische grenzen over te trekken en, om te be ginnen met Assam en Bengalen, het va derland van Britten te zuiveren Men krijgt wellicht de indruk, dat deze Bose wat veel proclameert en waf weinig tot stand brengt, maar men moet daarbij niet uit het oog verliezen, dat het tijd perk van optreden eerst dan daar is, als de moesson over is. De weken van af wachting kunnen derhalve niet beter worden besteed dan voor een propaganda die er op berekend is, het Britsche gezag te ondermijnen en het land als het ware stórmrijp te maken. Intusschen is de nieuwe Bntsch-Indische onderkoning, viscount Wavell, in«het smakelooze re- geeringspaleis te New Delhi aangekomen, waar hij moet resideeren Bij het staats banket te zijner eere zouden de aanzit- tenden bijzonder onprettige, de eetlust belemmerende dingen uit de luidsprekers hebben kunnen vernemen, zoo men de radio-apparaten eëfts had aangezet Want in Bengalen lijden millioenen men- schen honger en sterven als verkommer de straathonden, door een cynisch Britsch beheer, hetwelk op zijn Sov jet-Russisch aan vrouwen en kinderen zelfs het hoogst noodige voedsel ont houdt, alleen omdat men daarvoor een staatsraison meent te hebben! Alleen reeds de huidige hongergruwelen zouden het noodzakelijk maken, dat. aan de an derhalve eeuw van Engelsche machts oefening een einde komt Wij begroeten daarom danook met blijdschap de* „re geering van Azad Hind" en spreken daarbij de wensch uit, dat zij in staat moge blijken, een der schoonste en rijk ste landen ter wereld van bruut geweld en uitbuiting te bevrijden! BIRMA-OFFENSIEF LOOPT MIS Mountbatten heeft, eerst te Delhi en vervolgens te Tsjoenking, uitvoerige be sprekingen gehouden, als voorbereiding voor het groote^eallieerde offensief, dat naar men zegt. tegen Birma op handen is. Birma moet weer in Britsche handen komen, tot elke prijs, want via dit land loopt de rayitailleeringsweg voor Tsjoen king en zonder medewerking van Tsjoen king zien de Amerikanen weinig «kans, op de duur Japan klein te krijgen. Er was reeds maandenlang een nieuwe Bir- maweg in aanbouw, maar in de Chinee- sche provincie Joenan, waar deze moest uitmonden, hebfcwn de Japanners een offensief .ingezet en juist de in verband hiermee strategisch belangrijkste dee- len bezet. De Britsch-Amerikaansch-Chi- neesche plannen zijn derhalve leelijk in de war gestuurd; het za\ nog wel even duren, eer de Japanners, die sterk $n doortastend zün, uit hun zoo voordeelige stellingen kunnen worden geworpen. Nu men in geallieerde kringen er aan gaat twijfelen, of i^er) wel via Birma en de wildernis Japan te lijf zal kunnen overweegt men een aanval via de Nico- baren, Andamanen en Sumatra. Een en kele blik op de kaart kan de lezer lee- ren, dat het hier om afstanden en on dernemingen gaat, die niet voor de poes zijn! „Als nu morgen eens een nieuw wapen werd uitgevonden, waarmee men iedere man. iedere vrouw en ieder kind in Duitschland zou kun nen dooden. alleen door op deze knop te drukken, zou u dan ook in derdaad op deze knop drukken7" Deze vraag heel'ti een bekende En gelsche uitvinder, A. W. Low, ge steld, en de „Sunday Chronicle" heeft haar lezers uitgenoodigd, haar met „ja" of „neen" te beantwoorden Daarop Heeft 30 pet. van het Britsche volk met een duidelijk „ja" -geant woord, en aldus te kermen gegeven, dat het de algeheele uitroeiing van het Duitsche volk voorstaat. Een grooter aantal Britten, nl 35 pet. van 't volk, wenschte enkele beperkingen te zien in gevoerd, en wilde bv. de kinderen van Duitschland uitzonderen, „daar dezen de komende jaren onder Europeesche heer schappij zouden kunnen worden her vormd tot fatsoenlijke burgers!" De antwoordén,- welke de „Sunday Chronicle" mocht ontvangen, wijzen dus uit, dat 65 pet. va,n het Engelsche volk wenscht, dat het Duitsche volk wegge vaagd wordt van de aardbodem. De door het blad te berde gebrachte tegenwerping, dat natuurlijk mannen, vrouwen en kinderen onschuldig zouden worden gedood, werd door degenen, die met „ja" hadden geantwoord, kort en goed van de baan geschoven, doordat zij hierop antwoordden, dat 99 pet. van het Duitsche volk achter de Rijksleiding stond. aITo Duitschers, geen enkele uit gezonderd, moesten daarom worden ge dood: eerst wanneer het Duitsche ras zou zijn uitgeroeid, zou men kunnen zeg gen. dat de civilisatie geted was. Het door de joden gezaaide zaad van haat is zoo langzamerhand opgekomen een drakenzaad. tlat echter zijn eigen zaaiers zal verslinden. VOOR WINTERHULP. Winterhulp heeft van de commandant van de Nederlandsche Arbeidsdienst een bedrag van f 20,000 ontvangen. Met an dere bedragen' heeft Winterhulp in de week van 11 tot 16 dezer de mooie som van f 59,131,32 mogen boeken. W v X) POSTHUME OVERWEGING. „Hmmet geestelijke wapenen was ik het bolsjewisme natuurlijk wel de baas geweest". PORTUGAL. In Portugal zijn nu broodkaarten uitgereikt. MEXICO. Mexico krijgt een agentschap van het Sovjet-persbureau Tass. EGYPTE De Amerik. minister van financiën, Morgenthau, is in Cairo aangekomen. FINLAND De Finsche Rijksdagverkiezingen zullen in plaat-s van zomer 1044 in 1945 plaats vinden. SPANJE Een Spaansch scheikundige stelde een zoetstof samen, 250 maal zoeter dan suiker en in smaak daarop gelijkend. ZWEDEN Zweden geeft een 31/» pet. leening tot een onbepaald bedrag uit. Een Zweedsch verkeersvliegtuig, dat uit Engeland kwam, moest een nood landing maken op het eiland Holloe a.d. Zweedsche westkust. Het ging in vlam men op, waarbij 11 van de 13 passagiers omkwamen FRANKRIJK Frankrijk geeft een 3'/2 pet. leemng van 10 milliard fr. uit. Koers 98,5 pet. Fransche dissidenten zijn ontevre den, omdat Frankrijk niet is uitgenoo digd tot de conferentie te Moskou. Te Parijs ontsnapten uit de Santé- gevangenis drie misdadigerst die de tra lies hadden doorgezaagd en daarna met behulp van lakens ontkwamen. In Ardèche deed zich een aardver schuiving voor. Een aantal barakken van arbeiders werd bedolven; men heeft zes dooden en acht zwaar gewonden Runnen bergen. NEDERLANDSCHE VRIJWILLIGERS bij de Duitsche oorlogsmarine. Het mu ziekcorps der oorlogsmarine met volle muziek op de terugmarsch na de be- eediging der Nederlandsche Vrijwilligers. (Pax-c). Rooken op de balcons van electr. treinen is thans toegestaan. De lieer H. J. Avi3, van 1900-1934 bur gemeester van Midwóud, is, 75 jaar oud, na langdurige ziekte te Hoorn overleden. De i9-j. arbeider W. Smits is bij firma B.ruijnzeel te Zaandam in een zaagsel- put omgekomen In een sloot is te Zaandam hef 10-jarig zoontje der farfi Van der Velden ver dronken. De bankbiljetten van f 10 (voorkant blauw, met afbeelding Zeeuwsche vrouw) worden 1 Jan. a.s. ingetrokken. Voor verhuur van schrijfmachines moet een vergunning worden gevraagd aan het Bureau Riouwslr. 182, Den Haag. Het Staatsexamen kan door mannen, geboren vóór 1 Jan. 1926, reeds in Dec a.s. worden afgelegd Tegen diphterie moeten te Den Haag binnen 3 maanden alle kinderen van 2- 13 jaar worden geënt. Een complot van clandestiene slachters werd ontdekt te Baarn De politiechef en ë*en wachtmeester aldaar, een slager en zijn zoon en drie veehouders, te Nijker- kerveen. Garderen en Voorthuizen, ble ken .er bij betjokken. Soms werd het zwarte vleesch met de politieauto ver voerd!!! ZENDINGSSAMENKOMSTEN. Van 5-14 Nov. zal er op Texel, wan ne^ er met het oog op verblijfsvergun ning geen moeilijkheden rijzen, een reeks zendingssamenkomsten worden gehou den. Spreker zal zijfi zendeling F.Slurop, die met verlof in Nederland verblijft. DEN HOORN. KERKNIEUWS. De heé» R. Giethoorn, godsdienston derwijzer te Zwolle, werd benoemd tot hulpprediker bij de Ned. Herv. Gemeen te Den Hoorn De heer Giethoorn is 25 jaar oud. Op 47 Nov. zal hij door Ds. Vis ser, consulent, worden ingeleid. OUDESCHILD DS. TINHOLT vraagt zijn emeritaat aan. Op 1 Nov zal Ds. TLnholt op zijn ver zoek emeritaat ontvangen. Daar Z. Eerw. voorloopig op Texel blijft en nog eenigs- zins voor de gemeente werkzaam zal blijven, zal het afscheid pas bij zijn even tueel vertrek naar elders plaats vinden PRAATAVOND LANDBOUWSCHOOL II. Over spijsvertering bij ons vee. De heer P. Koorn Tz. hield vervolgens een inleiding over de spijsvertering bij het vee. Ook dat zat goed in elkaar I< verband met de leuze „Aardappelschil len voor het vee", weVd gewezen op het doodelijk gevaar, dat de aanwezigheid van een aardappelschilmesje met zich brengt. Slikt een koe zoon mesje mee naar binnen dan kan het o.a. hel harl- zakje openprikken met het gevolg, dat de koe sterft. De schillen dienen dus goed op scherpe voorwerpen lo worden gecontroleerd. Varkens zijn alleseters, maar de koetenmaag stelt eisehen. Een koe kun je b v. geen slobber geven, waar een krul staart daarentegen verzot op' is en wel bij vaart. Ook water kan een averecht- sche uitwerking hebben. Wie zijn bees ten 's winteis b.v. tweemaal in de 24 uur een groote hoeveelheid' tegelijk laat drinken, doet zeer onverstandig. Het koeienlichaam koelt veel te sterk af Dat heeft verlaging van de melkgift ten gevolge. Men zou versteld staan, indien men wist, hoeveel gevallen van ziekte door deze „verzorging" zijn ontstaan. Men late ze dus regelmatig de dorst les- schen. Ook werd nog de zuiverheid vdf het voedsel ter sprake gebracht. Veel zand in de maag kan koliek veroorza ken. De darmverlamming veroorzaakt een hevige zwelling, welke het^dier ver schrikkelijk veel pijn kan doen. Opge merkt werd, dat er aan de spijsverte ring, ondanks haar groote belang. dooi menig boer nog slechts weinig aandacht wordt geschonken, terwijl hij wel hooge eisehen aan het vee stelt Steeds dient men koeien, in weerwil van de goede wei, regelmatig een arm droog stroo te geven. U zult zien, aldus de critici, ze loopen bij de malsche sprietjes vandaan om het menu met een bosje \stroo af te wisselen! Haverslroo verdient de voor keur. Volgende keer over kweek. J. NIET LATEN ONTMOEDIGEN. De Leider bezocht het Jeugdstorm- kaderheem, Blaricum en hield er 'n toe spraak, welke besloten werd met deze woorden: Laat u door openlijke en ge niepige tegenwerking niet ontmoedigen. LET OP DE VERDUISTERING. Do, straffen, waarmee overtreders worden bedreigd, zijn weer verhoogd. De stroom wordt op zijn minst voor 14 dagen afgesneden; de op te leegon boete is niet minder dan f 25,terwijl boven dien de gloeilampen, waarmee de over treding is gepleegd, verbeurd worden verklaard. Dus: ALLES nog eens ter dege nagezien en met zorg uw gordijnen sluiten, luiken aanbrengen, enz. Gij be spaart u eten veel narigheid niet alleen, maar vervult tevens een gemeenschaps plicht. Goed verduisterd wil zeggen goed beschermd. Dit geldt voor u en an deren. AARDAPPELSCHILLEN EN IiUISHOUDBEENDEREN HEBBEN GROOTE WAARDE. Ook deze winter zal .ons vee weer goed gevoed moeten voorden. De aard appelschillen zullen daarbij een welko me aanvulling beteekenen. Vooral in de omgeving vjp de groote steden, waar veel melkveebedrijven voorkomen, komt die aanvulling prachtig van pas. De huis vrouwen dienen dus vooral de schillen aan de ophalers mee te geven. Zij heb ben echter nog een andere plicht, n.l\er voor te zorgen, dat alle huishoudbeënde- ren apart bewaard worden en afgedra gen worden aan de ophalers. Ook been deren zijn van belang, Wat allemaal uit oude beenderen gemaakt kan worden, grenst aan het ongelooflijke. Er gaat vrij wel niets verloren. Om enkele dingen te noemen: Beenderen zijn noodig voor de lijmfabricage. Uit 't vrijkomende been- dervet worden stoffen gemaakt, benoo digd voor het maken van zeep, genees middelen, verf, lak, inkt, kaarsen, steari ne, scheerzeep en schoensmeer, enz. Fijn gemalen beenderen, van lijm ontdaan, le- Veren voedermiddelen en meststoffen op. Aardappelschillen en huishoudbeende- i en hebben groote waarde. Het feit, dat dezer dagen opnieuw Ne derlandsche burgers door Duitsche rech ters zeer ernstig zijn gestraft omdat zij zich hadden schuldig gemaakt aan het verrichten van clandestiene slachtingen en* het verhandelen en koopen van het op deze wijze verkregen vleesch, is voor ons aanleiding nog eens te wijzen op de ernst, waarmee de justitie deze overtre dingen terecht beschouwt. Aan ue zwarte handel ligt een zeer onsociaal element, n 1 dat der eenzijdige bevoordeeling, ten grondslag, hetgeen in houdt, dat er menschen zijn, die bena deeld worden. Deze benadeelden zijn de vaderlandsche burgers, die op grond van hun matige inkomen niet in staat zijn buitensporig dure extra'tjes te koopen of die van nature niet geneigd zijn zich met dc zwarte handelaren in te laten. Zij, die aan deze handel deelnemen (slachters, ferkoopers, koopers) zijn de genen, die 'eenzijdig in geld en in goed bevoordeeld worden ten koste van medemenschen. De afnemers moet wel de zwaarste blaam treffen. Het zijn meerendeels gegoede lieden, die door hun geld te laten rinkelen, leveranciers in de verleiding brengen. Waren er geen afnemers, er zou ook geen zwarte han del zijn.»Deze „handel" is een zeer onso- ciaal verschijnsel, waartegen in ons aller belang niet streng genoeg kan worden opgetreden. WETENSCHAP. De Dierentuin te Leipzig stichtte een instituut ^oor dierpsychologie. Vitamine-D. Binnenkort worden weer vitamine-D-tablelten uitgereikt voor kinderen van 3 mnd. tot 3 jaar en voor xwangeren. Maakt er het juiste gebruik van! Voor beide groepen is vitamine-D vooral nu onmisbaar. De tabletjes kun nen door het voedsel gewreven worden. Ko|J. droog en in het donker bewaren. HELPT DE KOE MET SCHILLEN EN DE KOE HELPT U

Texelsche Courant | 1943 | | pagina 1