r Van de Fronten in Oost en West Wereldnieuws 57e JAARGANG. No. 5804. ZATERDAG 6 NOVEMBER 1943. TEXELSCHE COURANT BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT 26 OCTOBER—3 NOVEMBER 1943. NIEUWE POLITIEKE ASPECTEN. Terwijl de herfstslag aan het Sovjet- Russische front, inzonderheid in het zui delijke gedeelte daarvan, in onvermin derde felheid woedt, en met name in 't gebied van Kriwoi Rog 'alles op a^es schijnt te worden gezet, wordt men te vens gewaar, dat de politiek wederom 'n belangrijker rol begint te spelen. Ver moedelijk moet zulks gezien worden in verband met de conferentie van Moskou, waar de drie grootste „vereemgde na ties", in verbinding met Tsjoengking- China, tot een overeenstemming zijn ge raakt, ^velke zich niet tot de zuiver mi litaire aangelegenheden kon beperken. Dit bolsjewïstisch-Amerik.-Britsch consult blijkt een zekere onrust onder de kleinere verbondenen gaande te hebben gemaakt. Wij vernamen althans, dat een politiek overleg wordt voorbereid tus- schen de uitgeweken regeeringen van Griekenland, Polen en Zuid-Slavië. De z.g. Tsjecho-Slowaaksche regeering on der Benesj wenscht zich hiervan afzijdig te boliden, vermoedelijk omdat zij reeds in -nauw contact met hot Krer^lin stèat en op die grond van meening is, zich over de toekomstige vorming van een Europa onder Sovjet-Russische leiding minder te behoeven bekommeren. Dat de geemigreerde regieringen van Noor wegen, België en Nederland zich even eens op een afstand houden, moet op de overweging berusten, zich niet in de onmiddellijke invloedsieer der roode machthebbers te bevinden. Ook het Fransche comité te Algiers trouwens denkt zich afzijdig te houden. Tegenover deze politieke actie tee kent zich de reis af van de Duitsche ge zant Neubacher. die mot een bijzondere opdracht naar de Balkan is vertrokken. Zijn missie moet ten. doel hebben, in de ze oude onrusthoek een zekere consoli datie tot" si and te brengen, een gevoel van onderlinge saamhoorigheid, het welk daar tot dusverre al te zeer heeft ontbroken. De Balkan kan eerst dan zijn bijdrage voor een nieuw Europa leveren, wanneer de oude tegenstellingen er worden over brugd. Het vraagstuk is het valt licht te bevroeden uiterst gecompliceerd en wordt nog te moeilijker door de omstan digheid, dat in Griekei#and, Kroatië en zekere deelen van Servië de partisanen- benden dc strijd voortzi tten, niet slechts tegen de bezettende macht, doch ook in onderlinge naijver. Terwijl ongetwijfeld in Moskou mede de kwestie van een geallieerde invasie in de Europeesche Zuid-Oosthoek onder het oog is gezien, bereidt men van Duitsche kant dei halve aldaar een politieke front versteviging voor, die voor alle belang hebbenden gelijkelijk van nut zal moeten zijn Het bezoek van generaal-veldmaar- ischalk Von Weichs aan Sofia kan men gevoeglijk binnen ditzelfde-kader be schouwen TWINTIG JAAR TURKSCHE REPUBLIEK. Inmiddels is te Ankara op feestelijke manier het 20-jarig bestaan der Turk- sche republiek herdacht. Aan het graf van Ataturk werden taliijke kransen ge legd; de geheele hoofdstad was geïllumi neerd. Deze feestlichtje.., temidden van een wereld, welke zich in een bescher mend duister moet hullen, doen eenigs- zins vreemd aan Zij vormden vermoe delijk een concessie aan de groote massa, die op haar tijd zich moet ontspannen. Beter begrijpen wij, dat op de renbaan een groote militaire parade werd gehou^- oen, waaraan door troepen van alle wa pens werd deelgenomen. Turkije kent immers wel degelijk, evenals wij allen, de zware zorgen des tijos Het moet zich geweldige inspanningen getroosten om als staat-in-opbouw een aanzienlijke weermacht op de been te houden, waar van het de financieele lasten moeilijk kan torsen. Eens te m ?er ondervinden de Turken, hoè hacheljjk het is, zich een even wichtspositie te scheppen tusschen de grootmachten, waardoor het is om geven De geallieerde troepen in Syrië en Iran oefenen een gevaarlijke druk op hen uit, teiwijl de Sov et-machthebbers steeds duidelijker te vei staan geven, dat de blijvende onzijdigheid van de Turk- scHe republiek hun hoogst onwelgevallig is. Zij zouden niets liever zien dan dat Turkije zijn neutraliteit liet varen, waar door in Zuid-Oost-Europa een verschui ving van evenwicht, mer al de vérstrek kende gevolgen daarvan zou intreden. Turkije is bij de voortduur op zijn hoe de om zich niet te mengen in een twist, welke het niet aangas i. Daarbij staat aan de regeerders van Ankara duidelijk het groote gevaar voor oogen, dat hun DE ZON. Za. 6 Nov. op 8.43; onder 18,04 DE MAAN Za. 6 Nov', op 16.06; onder 1,08 Volle Maan 12 Nov. 3,26 HÓÓG WATER OP TEXELS RKK. Za. 6 Nov. 2,31 en 15,16 Zo. 7 Nov 4,00 en 16,43 Ma. 3 Nov. 5,i20 en 17,52 Di. 9 Nov. 6,22 en 18,50. Springtij 13 en 29 November. aan de befaamde zee-engten zou be dreigen, indien de USSR de overhand zou behouden. Zij hebben er niet het minste lelang bij, de toch reeds wassen de invloed der Sovjets in het Middel- landsche Zeegebied door hun toetreden tot de „vereenigde naties" nog verder te vergrooten. HET VERDEELDE ITALIË. De republikeinsch-fascistische regee ring, die haar zetel te Venetië heeft ge vestigd,. heeft jriog altijd handen vol werk met het opruimen van de chaos, welke dc uitgeweken regeering-Badoglio achtergelaten heeft. De Duce heeft, tij dens een ministerraad, de groote lijnen van dit herstel geschetst. Er is reeds een aanvang gemaakt met de reorganisatie van het binnenlandsche bestuur; de nieu we fasci zijn in „statu nascendi"; voorbe reidingen worden, getroffen voor de groote constitueerende vergadering, die de grondslag zal moeten leggen van de sociale Italiaansche republiek. Een zeer belangrijke factor moet voorts worden geacht d-? wederopbouw van de It^aan- sche weermacht, volgens een wetsont werp, hetwelk door Graziani als minister van defensie, is ingediend. Hel fascis tisch- republikeinsche regiem zal alles doen, wat in zijn vermogen ligtom ten spoedigste een sterke, moderne militaire organisatie jn het leven te roepen, in overeenstemming met de ervaringen dei afgeloopen vier oorlogsjaren. Tenslotte wees Mussolini er op, dat in verschillen de gebieden Italiaansche soldaten reeds vrijwillig hun plaats aan de zijde van hun Duitsche kameraden hebben ingeno men, en dat in de door de mogendheden van de Spil beheerscht^ provincies orde en normale toestanden zijn teruggekeerd. Echter juist thans, nu rust ëp bezin ning zich gaan openbaren, treedt te dui delijker aan de dag, hoe noodlottige ge volgen het verraad van Badoglio en Vic tor Emanuel heeft gehad. De bezette Italiaansche gebieden ondervinden al de hardheid van het geallieerde bestel, dat zonder mededoogen de belangen dei be volking aan zijn oorlogvoering offert, in zulk een mate, dat in steden als Paler mo en Napels de honger om zich heen- grijpt en slachtoffers maakt. De bevol king wo. dt gedwongen de vijand hand en spandiensten te bewijzen, waarbij zelfs middeleeuwsche lijfstraf niet wordt- geschuwd. Het ergst van alles is echter' te ach ten, dat-thans aan beide zijden van de Italiaansche scheidingslijn troepen wor den geworven, zoodat binnenkort Italia nen tegen Italianen in het geweer zullen staan. SKAGERRAK GESLOTEN. In Zweden heeft men*dezer dagen on dervonden, dat men weliswaar zich in de pers en op openbare vergaderingen allerlei vrijr.eden ten opzichte van Duitschland kan veroorloven, doch dat men desondanks binnen een door de spilnfachten beheerscht werelddeel zich bevindt De vrije vaart door 't Skager- rak gaf de Zweden nog allerlei scheep- vaaitmogeiijkheden, die in het bij'zonder voor de ravitailleeringsbehoeften' van 't land konden worden uitgebuit. Daaraan is echter voorshands een einde gekomen, aangezien de Duitsche maritieme autori teiten deze scheepvaart thans hebben ge blokkeerd In de Zweedsche zeehaven Goeteborg bevonden zich n.l. enkele Noorsche schepen, die voor Britsche re kening voeren en dientengevolge door de Zweden tijdelijk werden geïnterneerd. Duitschland wenscht te voorkomen, dat deze bodems opnieuw zee kiezen, hel leen dit vaarverbod door de wateren van het Skagerrak heeft uitgelokt. Van Zweedsche kant overweegt men thans 't convooistelsel in te voeren, hetgeen tot complicaties zal kunnen leiden. Vermoe delijk zal deze aangelegenheid slechts can behoorlijk kunnen worden opgelost, zoo Stockholm opnieuw de garantie ver schaft, dat de Noorsche schepen Goete borg niet zullen verlaten. COMPLOT TEGEN FRANCO. Het Spaansche weekblad „El Espanol" heeft een complot der internationale vrij- metselaai sbeweging aan het licht ge bracht door de publicatie van een ge heim ma<;onniek document van recente datum, waarin de Spaansche broeders opgewekt worden, tegen de regeering van franco een fluistercampagne te be ginnen. .Betoont u ontevreden, onder mijnt de positie van Franco, waar u dit slechts mogelijk lijkt, tracht tusschen hem en het leger verwijdering te bewer ken en belooft aan allen, wat zij maar kunnen verlangen!' zoo heel het in dit fraaie stuk. De toeleg hierbij was, een commissie van militairen te vormen, die een opstand tegen Franco en zijn mili- tair^ chefs in het leven zou moeten roe pen, op dezelfde manier als destijds het bewind van generaal Primo de Rivera weid ten val gebracht. De Spaansche vrijmetselaars streefden daarbij naar het voorloopig herstel dei- monarchie met Don Juan als democra tisch regeerend koning. Later zou men dan wel verder zien Het complot is door een voormalig loge-lid aan het licht ge bracht en daarmee in het water geval len. Men zal wel niet ver mistasten, zoo GESPREKKEN IN BALLINGSCHAP. Aldusgeachte collega, weet ik uit de zekerste hron, dat Stalir. zi;n di visies alleen maar opoffert, opdat wij weer kunnen regeeren". men veronderstelt dat deze actie deel uitmaakte van een Britsch-Amerikaan - sche campagne om zoowel in Spanje als in Portugal de al te doelbewuste nationa le regeering op zij te schuiven ten einde zoo voor de grootmachten hun oude voog dijschap over het Iberische schiereiland te herwinnen De Duitsche soldaat aan het Oostfront. Het Roemeensche blad „Capitala" heeft een artikel gewijd aan de inzet van de Duitsche weermacht tegen de bolsjewis tische stormaanval, waarin o a wordt gezegd: „Sinds maanden brengt de Duitsche soldaat in een ononderbroken worsteling ware wonderen van helden moed tot stand. Zijn strijd tegen een soms drie- tot vijfvoudige overmacht wekt de bewondering op van de ge heele wereld en bezorgt hem zelfs de achting van zijn tegenstanders. Deze strijdkracht is inderdaad een wonder van menschelijke wilskracht. Nooit doen zich momenten van moedeloosheid voor, zelfs niet tijdens de zwaarste beproevingen. De Duitsche soldalen zijn daartoe in staat, zoo schrijft het blad verder, door dat de Fuehrer zijn volk vervuld heeft van geloof in de toekomst Een vclk, dat zoo staat, kan nooit worden 'overwon nen. Hel is een eer, het eigen land aan de .zijde van zulk 'n bondgenoot te ver dedigen Koning George dreigt met aftlreden. De geruchten houden aan, dat er tus schen Churchill en koning George VI 'n steeds gróoter wordende verwijdering aan de dag treedt, ten opzichte van de Russische pontick en de verhoudihg met Amerika Koning George moet zich met Churchills inzichten niet bunnen ver eenigen, daar hij de toenemende invloed vreest der communisten» terwijl hij te vens van meening is, dat Groot-Brittan- nië ten gevolge van Churchills beleid met betrekking tot de V S., in een va- zallenpositie zal geraken. In een drama tisch onderhoud, dat onlangs moet heb ben plaats gehad, zou de koning Chur chill met aftreden hébben gedreigd. Zoo wordt uit Stockholm gemeld Het lot van de.vrouw in Sovjet- Rusland. In de eerste linies van het Sovjet-front treft men thans vrouwen aan van 13 tot 23 jaar. Zij doen dienst als piloten, ti railleurs, artilleristen, zelfs als pantser soldaten. Vrouwen, die na hun inlijving een kind verwachtten, werden als sabo teurs beschouwd en streng gestraft, tot dat het aantal gevallen zoodanig toenam, dat men tot andere maatregelen moest overgaan Volgens de getuigenis van ge vangenen worden wie in zulke omstan digheden verkeeren, 1114 in speciale af- deelingen ondergebracht en in het ach- terwaartsche gebied gebruikt. Indien het gezegde waarheid bevat, dat de mensch de norm van alle dingen is, dan heeft de Sovjet-Unie, die stelselma tig haar onderhoorigen tot een nieuwe soort van eenheidsmateriaal heeft trach ten te vervormen, juist hierin wel het allerschrikkelijkste gefaald. Haar re giem moet eindigen in een ontzaglijk deficit, indien men het meet naar de maat van het eenvoudig menschelijke. Hongersnood in Zuid-Italië. Honderden kinderen zijn de Jaatste we ken door honger en zwakte in Campa- nie, -Calqbrië en Sicilië gestorven. De bezettingsautoriteiten doen niets, om de groote nood der bevolking ie lenigen, terwijl de Engelsche en Amerikaansche soldaten tegen fantastisch hooge prijzen de laatste voorraden opkoopen. Napels zonder stroom, licht, water. Napels zit thans zonder electr. stroomT zonder Jjcht en zonder water. Het voed selprobleem baart bovendien buitenge-.- wone zorg. De bevolking leeft voor het grootste deel van vruchten en groenten, waarvan de aanvoer echter ten zeerste wordt belemmerd. Brood is nog maar in geringe mate beschikbaar, terwijl olijf olie zoo goed als geheel niet meer voor handen is WERP GEEN „SCHERP TUSSCHEN AARDAPPELSCHILLEN De aardappelschillen, die de huisvrou wen zorgvuldig dienen te bewaren en voor de ophaler klaar zette 1, worden c'oor de koeien met graagte gegeten. Niet alleen dat die schillen het melkvee goed voeden, maar ze werken bovendien sterk jnelkdrijvennd. Men mnet echter wél bedenken, dat onaohtzaam in de af valemmer geworpen „scherp", niet al leen geen voedsel is, maar dat liet ook veel schade kan berokkenen aan het vee. Wat is „scherp?" „Scherp" is alles wal een koeienmaag niet kan verteren, zooals oude scheermesjes, naai len, stuk jes.glas en aardewerk. Vooral gebroken naalden kunnen ge-^ makkelijk in de schillenemme verdwa len. Wie onbekend is met vee, weet niet hoeveel lijden door een gebroken naald aan een koe veroorzaakt kan worden. Dus: geen „scherp" in de schillen! KUNST EN KULTUU De Amsterdamschc schilder Piet van Wijngaarden werd 4 November 70 jaar. De windgraanmolcri te Beek, L., van 1002 O werd gerestaureerd. Te dure schilderijen. De Overheid waarschuwt tegen het koopen van te dure sch'lderijen. Nu men .voor zijn geld weinig koopen kan, bestaat cie neiging bij sommigen, om het dan maór in schil derijen ie beleggen. Maar vergeet niet, dat men er soms het zes-, zevenvoudige van .de prijs' van voor drie, vier jaar voor vraagt. In normale tijd krijgt men er veel en veel "minder voor terug. Bo vendien wordt veel aangeboden wat ab soluut minderwaardig is Ook verval- schingen van oude meesters zijn talrijk. Laat u dus door een onpartijdig deskun dige voorlichten, indien u to: aankoop overgaat. In Facstcdnioor heeft men een boot uit het steenon tijdperk blooigegraven. Het plm. 5000 jaar oude. vaartuig be staat uit een uitgeholde elzenboom. Uit dc bronstijd (1800-800 j. v. Chr.) werd bij Hajrilee a d. Deensch-Duitschc grens een boomkist gevqnden. Deze kist bevatte geweven stoffen, o.a. een krijgs- mansmuts, welke een hooge dunk gaven van de stand der weefkunst bij de Ger manen. NEDERLANDSCHE VRIJWILLIGERS bij de Duitsche Oorlogsmarine. De in spectie: De commandant bij het geweerappèl. Hij is tevreden èn betuigt de Vrijwilligers zijn waardeering. (Andres-Stapk Pax c.) OM EUROPA'S BESCHAVING. Het gaat in deze tijd in de eerste plaats om de vraag, hoe de oorlog zal afloo- pen, want het gaat om het behoud van de Europeesche beschaving. In vroeger eeuwen zijn meer beschavingen ten on der gegaan en thans staan wij voor de vraag, cf het Avondland inderdaad dreigt te verdwijnen. Wij leven in stormgetij, en wat we vóór alles noodig hebben, is begrip voor de grootte van deze lijd. (Mussert op de 3e Landdag van het Nat.-Soc. Studentenfront.) GEEN MACHT TER WERELD krijgt Duitschland op de knieën. Wat Duitschland-aangaat is de militai re toestand aan alle fronten ongeschokt. Duilschlands vertrouwen is gebaseerd op de Fuehrer en de Duitsche soldaten. Daaruit put het Duitsche volk de on wrikbare zekerheid, dat geen macht ter wereld in staat is,.Duitschland op de -knieën te krijgen. Aldus de Rijkscom missaris, Dr. Seyss Inquart, in een rede, waarmee hij zich richtte tot het politie ke leiderscorps, in Arnhem in vergade ring bijeen. Zijn gelofte, alle krach ten in de strijd te brengen voor de over winning, vond in de geestdriftige in stemming van de politieke leiders van het Arbeilsbereich sterke weerklank. SCHOUDER AAN SCHOUDER. Nedcrlandsche cn Duitsche vrouwen. Veel leed moet thans vooral in het zoo zwaar geteisterde Westen van Duitschland door vrouwen en kinderen worden gedragen. De houding van de na- tionaal-socialistische vrouw in deze moeilijke omstandigheden verdient te worden geroemd. Onze vijanden weten zeer goed, ^lat onze soldaten niet klein te krijgen zijn*en daarom trachten deze vij- viianden de vrouwen aan te vallen. De Nederjpndsche en Duitsche vrou wen moeten daarom schouder aan schou der staan in dc-ze grootsche strijd.. (Fiau La Fontaine, leidster N. S. Frauenschafk in *een samenkomst te Utrecht). 'WIJ WORDEN RIJKER naarmate we meer aztn anderen geven. De eerste Winterhulpstraatcollecte^an dit seizoen is een groot succes geworden. Bovendien werd in het tijdvak van 18- 23 Oc'ober nog een bedrag van meer dan 109 duizend gulden aan giften geboekt. Een prachtig resultaat dat voor de toe komst de beste verwachtingen doet koes teren, ook ten aanzien van de straatcol lecte, welk£ van 6-8 Nov. gehouden wordt BedenkJ, dat een groot aantal misdeelde vblksgencoten ondersteuning behoeft. Laat hen niet vergeefs wach ten. Collectanten kunnen we nog steeds gebruiken. Meldt u op het bureau van het buurtschapshoofd: Raadhuis, Den' Burg. NEDERLANDSCHE VRIJWILLIGERS Weer een groep naar het Oostfront. Opnieuw is een groep van bijna 400 Nederlandsche vrijwilligers naar het oos'front vertrokken om er mee te hel pen aan het verdelgen van de bolsjewis ten. I11 de toespraak, welke de heer Van Geelkerken, plv. leider van de NSB, na mens de Leider bij het afscheid te Den Haag hield, verzekerde deze nog eens met klem, dat de plaats, welke wij na. de oorlog zullen innemen, afhankelijk is van de .wijze, waarop wij ons in deze strijd voor het vaderland hebben ingezet. Namens SS-Obergruppenfuehrer Rau- ter hield SS-Sturmbannfuehrer Rouen-* hoff een rede, waarin deze er aan her innerde, dat het m deze strijd niet gaat om Duitschland, Nederland of eenig an der Germaansch land, maar om 't bestaali van Eu;opa. Spr. besloot met de wensch, :lat allen gemeenschappelijk zouden mar- chceren lot liet doel, het nieuwe-Europa, is Lereikt. DE VREEMDE ARBEIDSKRACHTEN IN DUITSCHLAND. Van ccn gevaar voor hel Rijk is geen sprake. Integendeel. De Anglo-Amerikanen beweren zoo graag, dat Duitschland door het tewerk stellen van zooveel vreemde arbeids krachten de vijand in eigen land heeft gehaald. Daarop nu *geeft de Deutsche Allgem. Zeitung een afdoend antwoord. Het blad ontkent niet, dat met de vele goedwilienden ook een aantal onver schilligen of zeits uitgesproken tegen- 'andeis óver de Duitsche grens is geko- :en f-aar komt bij, dat 'in Duitschland iet zelden onder moeilijke omstandig- -don moet worden gewerkt. Er zullen ond'-r cjie arbeiders wel ontevredenen uw. n; 00 :j zullen hun zorgen en 1 robieméh hebben, maar zoo stelt e D AZ. met voldoening vast er zijn *ot op heden niet dc geringste sympto men voorhanden, dat zich daaruit dc po- ihir-kc of zelfsanilitairc voorhoede van de vijand ontwikkelen zou. Dit is vooral te danken aan de aanschouwing van het Oiutsche arbeidsleven; aan het waarne- raen van de Duitsche arbeider, die steunt op de nieuwe sociale inrichtingen van ijn natie.In de arbeidskampen groeit m suite ht'i Europeesche saamhorig heidsgevoel. Het regelmatige contact tus schen Duitsche en buitenlandsche ar beiders leidt tot wederzijdsch begrip en wgardeering, iets, waaraan het vroeger wel eens* heeft ontbroken.

Texelsche Courant | 1943 | | pagina 1