Ouitschisnd oveiwint! Geen rapefscle offers DAG DER SOLIDARITEIT Wereldnieuws BINNENLAND Beperkt Uw Electriciteits- verbruik Het is Uw eigen belang. 57c JAARGANG. No. 5805. WOENSDAG 10 NOVEMBER 1943. TEXELSCHE COURANT ONWRIKBAAR GELOOF EN VAST VERTROUWEN IN DE FUEHRER. Tei hei denking van de gemeenschap pelijke gebrachte offers in de jaren van strijd sinds 9 Nov. 1923 werden in ver scheidene steden van ons land gecombi neerde vergaderingen van NSDAP en N SB belegd. De belangrijkste was wel die, welke in Utrecht, de stad der Beweging werd gehouden Ze had plaats in Tivoli, waar rond tweeduizend nationaal socia listen bijeen waren, toen Mussert en Rijksminister Seyss Inquart daar een re de hielden. Het was 'n grootsche demonstratie van lotsverbondenheid waarvan sprekers ten duidelijkste getuigenis aflegden. Hun toespraken werden bij herhaling door luide bijvalsbetuigingen onderbroken. Musse r t wees er op, dat de 11e No vember 1918 (wapenstilstandsdag) en de 9e Nov. 1923 ook -voor de Nederlanders data van groote beteekenis zijn Op de 9e Nov. 1923» gaven 16 nationaal-soc. te Muenchen hun leven voor de toekomst van Europa. Spr. wees er op, dat Stalin naar de wereldrevolutie streeft en dat .wij nu voor de keus staan óf over stroomd" te worden; óf een „dijk" op werpen. Met onwrikbaar geloof en vast vertrouwen in de „d^kgraaf" Ilitler, zoo vervolgde spr., weten de nationaal-soc. dat thans over het lot van Europa wordt beslist. Wij moeten zoo herinnerde spr. aan een reeds meermalen gedane uit spraak lotsverbonden zijn met het Duitsche volk; anders zal het bolsjewisti sche monster ons overvallen. Spr. be tuigde de Rijkscommissaris zijn erkente lijkheid voor hetgeen deze voor ons volk heeft gedaan en verzocht hem de Fuehrer wei te willen verzekeren, dat alle Nedw- lanasche nation-socialisten hem in zijn zware strijd zullen blijven steunen. (Don derend applaus) De Rijkscommissaris merkté op, dat een volk sterker wordt, naarmate het meer offers brengt. Uitvoerig ging spreker de levenshouding der St>vjets, Britten en Amerikanen na om vervolgens te doen uitkomen, dat geen nation.-soc. met hen ooit tot een compromis kan ko men. Spr. herhaalde, dat naar zijn ver onderstelling de strijd in het oosten wordt beslist en dat de Nederlanders in de toekomst in vrijheid naar eigen aard kunnen leven, mits zij deel nemen in de gemeenschappelijke Europecsche strijd. Spr. ging na,* waarom Duitschland Neder land bezette; het moest hier wel'toe over gaan, wilde het geen dolksteek op zich richt weten. Wat betreft het besluit van de conferentie te Moskou inzake Oosten rijk, verzekerde spr., dat de Duitsche een heid niet meer te breken is. Wij willen het goede, zoo vervolgde spr.: Ieder wordt na de oorlog een sociaal gerechtvaardigd leven gewaarborgd. Daarvoor staat de Fuehrer borg Met de verzekering, dat er in Europa geen onrecht meer bestaat, wanneer Duitschland als overwinnaar uit de strijd treedt, besloot de Rijkscommis saris zijn met. stormachtig applaus be loonde rede. Zeeslag bij Bougainville. In het- gebied - van de Salomonseilan den zijn zware gevechten geleverd tus- schen Japansche en geallieerde zeer en luchtstrijdkrachten De Japanners heb ben daarbij in de aanvang reeds twee transportschepen, een kruiser, een torpe doboot en 40 landingsbooten in de grond geboord en tien vliegtuigen neergescho ten en ook later nog successen behaald Van de 250 vliegtuigen, waarmee de te genstander Rabaul aanviel, werden er met minder dan- 201 neergehaald. Bolsjewieken vermoorden 500 zwaar gewonde Duitsche sol daten. Als gevolg van een verrassende door braak viel bij Pjatisjatki een hospitaal-* trein met 500 zwaargewonde Duitsche soldaten de bolsjewieken in handen. En kele uren later slaagden Duitsche troe pen er toch in,^e trein te laten vertrek ken, maar toen men, buiten het ge vechtsterrein gekomen, een onderzoek instelde, bleken alle zwaargewonden door de bolsjewieken, meest door schoten van dichtbij, beestachtig neergeschoten. Turkije voerde tc Cairo bespre kingen. De Turksche minister van'buitenland- sche zaken had te Cairo een conferentie met de Britsche minister Eden. Eden zal Turkije als belanghebbende op de hoogte hebben willen stellen met wat er in Mos kou ter tafel is gekomen. Maar naar de diplomatiek medewerker van het DNB daaraan weet tóe te voegen, is tevens bevestigd, dat Engeland op -Turkije zwa re druk heeft uitgeoefend; het draaide de duimschroeven aan. Het is wel moge lijk, dat Engeland Turkije wil nopen tiet voorbeeld van Portugal (met zijn Azo- ïen) te volgen: wellicht vraagt het wel steunpunten ook van Turkije^ Zelfs is het niet onmogelijk, dat Turkije is uil- genoodigd aan de zijde der geallieerden aan de oorlog deel te nemen. Evenwel mag er hierbij aan worden herinnerd, dat onlangs de Turksche president nog verzekerde, .dat Turkije voor alles zijn volstrekte neutraliteit wenscht te hand haven en buiten de oorlog wil blijven. Bommen op Vaticaanstad. Groote verontwaardiging vervult de autoriteiten te Vaticaanstad en de be volking vap Rome wegens een schaamte- looze bomaanval op Vaticaanstad. Vrij dagavond is daar een viertal bommen te rechtgekomen en wel tot op 100 m. van de beroemde St.-Pieterskerk en dicht bij het paleis van de Gouverneur. Aan*de noordzij vertoont de muur van de basi liek ernstige scheuren, de waterleiding kreeg zware schade, ook de obelisk op het plein liep schade op. Van het radio-, station sprong een zendlamp; ook de sa cristie van de Sixtijnsche- kapel werd niet gespaard Londen1 beweert aan deze aanslag onschuldig te zijn en beticht er Duitsche vliegers van. Maar, zooals het DNB reeds opmerkt, is hier natuurlijk weer sprake van een cynische terreurac tie van Anglo-Amerik. zijde om het hoofd der r.k. kerk te beduidën, hoe „ondoel matig", ja gevaarlijk, een objectief, on partijdig oordeel is. DE ZON. Wo. 10 Nov. op 8,49; onder 17,58 UE MAAN. Wo. 10 Nov. op 17,48; onder 6,20 Volle Maan: 12 Nov *3,26 HOOG WATER OP TEXELS BEK Wo 10 Nov. 7,14 en 19,36 Do. 11 Nov. 7,57 en 20,17 Vr 12 Nov. 8,36 en 20,55 Springtij 13 en 29 November. Engelsch oordcel over de resul taten der Moskousche confe rentie. Het komt, zoo oordeelt "het Engelsche blad New Statesman and Nation allemaal hierop neer, dat Engelschen en Ameri kanen de bolsjewisten hun aanspraken op de Baltische landen en Finsche steun punten niet hebben bestreden Ook kwam men overeen niet te twisten over zoo netelige' problemeii als de Poolsche gan zen en de toekomst van Midden- en Zuid- Oost-Europa Over de toekomstige in vloed van Moskou in deze gebieden van ons werelddeel kan in ernst niet meer worden getwist Alle problemen de rechten der kleine volken rakende, zijn hierbij terzijde geschoven. Van de gevechtsterreinen. Aan weerszijden van Kertsj duren de gevechten om de vijandelijke landings- hoofden voort. Aanvallen op de bruggen hoofden Cherson en Nikopol werden af geslagen. Aanvallen op de Krim wissel den met Duitsche tegenaanvallen af, waarbij de vijand zware verliezen leed. Om een doorbraak te voorkomen,® wei den de Duitsche troepen teruggenomen uit die deelen van Kiew, welke sedert weken in de gevechtslinie lagen. De Sovjets wierpen daar juist versche supe rieure troepen iji de strijd. De Duitsche sche troepen bieden er, hoewel de vij and numeriek ver in de meerderheid is, verbitterde tegenstand In Z.-Italië leed de vijand in de O.- sector gevoelige verliezen; zijn landings pogingen bij Istonio en Pescara werden verhinderd. Hardnekkig blijft de vijand aanvallen op Duitsche stellingen N. W. van de Volturno; vooral bij Venafro leed hij zware verliezen. Vrijwel iedere dag wordt Londen door vliegers bestookt. In Italië ook oorlogs doelen in de haven van Napels. In Duitschland wierp de vijand m het bij zonder bommen op Essen, Gelsenkirchen, en Munster; in Italië op Vaticaanstad (zie elders in dit nr.) Van Sovjet vliegtuigen, welke in de N. IJszee een aanval deden op een Duitsch convooi, werden er 16 neerge haald. Van een vijandelijk convooi in de Middell. Zee werden 15 schepen vernie tigend getroffen. DUITSCHE LUCHTMACHT treft in Middell. Zee dertien passagiersschepen en twee tor pedojagers. Naar een extra bericht van het- Duit sche opperbevel 7 Nov. meldde, heeft de Duitsche luchtmacht een geslaagde aan val gedaan op een sterk beveiligd con vooi in het W. der Middell Zee. Niet minder dan 13 passagiersschepen, samen 140,000 brt., en twee torpedojagers wer den vernietigend getroffen HET IDEAAL VAN TURKIJE. Turkije wil ook voortaan meewenken aan de instelling eener orde van gerech tigheid. Deze is ons ideaal. Wij willen dat beschaving en menschelijkheid in de ze oorlog overwinnen. Zoo sprak dezer dagen de Turksche president. EERLIJKE STRIJD OM EUROPA. In tegenstelling tot Engeland en de Vereen. Staten strijden wij een eerlijke strijd om Europa, welker tegenstanders het oude werelddeel slechts willen split sen en versplinteren, ten einde te kun nen voldoen aan hun financieele en eco nomische belangen. Het gaat er om voor Europa vrede en veiligheid tot stand te brengen en daarmede de basis te leggen voor een rijk kultureel en nationaal le ven in Europa. (Quisling, de Noorsche premier.) WANNEER DE AVOND VALT trekken de luisterposten, die ver naar voren zijn geschoven, hun schuilplaats. Van hun waakzaamheid hangt de vei ligheid van de soldaat in de naburige loopgraven af. (PK PincQrnelly, PBZ, Sch.) ENGELAND. Malta werd door typhus en kinder verlamming geteisterd. Momenteel is het getal dakloozen daar 34000 AUSTRALIË. De Australische suikerproductie is 40.000 Ion beneden de geraamde be hoefte gebleven (gebrek aan arbeiders en aan kunstmest) BRITSCH-ïNDIE Veel Indiërs werden gedood, toen zij bij Calcutta een voor de militairen bestemde trein met levensmiddelen aan vielen. JAPAN Japansche vliegers vernielden bij 'n aanval op vliegvelden op N.-Guinea 50 machines op de grond; 18 werden neer geschoten Eigen verliezen: zeven. ITALIË. Waarschijnlijk zal een milïioen Ita lianen in de V.S. moeten werken Lafaards en verraders zullen in Ita lië voor een speciale rechtbank moeten verschijnen. 8ELGIE Boekdrukkerij Desclee de Brouwer te Brugge, de belangrijkste van België,, is door brand verwoest; waardevolle ar chieven gingen verloren. Vermoedelijke oorzaak: kortsluiting. De Belgische uurwerkmaker Fester haets heeft in drie jaar het kleinste uur werk ter wereld vervaardigd het kan als een steen in een vingerring worden gedragen ZWEDEN Op een der kleine eilanden voor de Zweedsche kust was een specialist noo- dig voor een a.s moeder. De militaire autoriteiten stelden toen een vliegtuig ter beschikking om de vrouw van het eiland weg te halen; door storm kon een schip het eiland niet bereiken. Toen het toestel evenwel in Goeteborg landde, bleek de geboorte reeds op natuurlijke wijze te hebben nlaats gehad. VEREEN. STATÉN. Te Detroit wordt in de gieterij van Ford doo| 3750 man gestaakt Volgens Washington is een samen komst Roosevelt-Stalin spoedig te wach ten. Roosevelt zou voor een wiedde pre sidentschap hebben bedankt. Hij zou president van de nieuwe Volkenbond worden VOLKSKUNDE. SINTE-MAARTEN-ALLERLEI. 11 November. Tn de Gallische kerk nam de vas ten een aanvang na St.-Maarten Volgens de Juliaanscho kalender begon met St -Maarten de winter. St.-Maarten wordt gewoonlijk op een paard afgebeeld, gelijk mét nog cenige heiligen het geval is. St.-Maarten werd omstreeks 316 te Saburia geboren. Hij stichtte een kloos ter bij Poitiers-en werd eenige jaren la ter lot bisschop van Tours benoemd. Omstreeks 400 is hij gestorven. Te Venlo zingt nven op dit feest: Sintermertes veugelke Het ein roeëd keugelke En een blauw 'stertje, Hoepsa Sintermertje! Volgen* de logende zou St.-Maarten eens bij de poort van Amiens een schamel gekleedë bedelaar heb ben ontmoet. Het was koud; daarom sneed de Heihge zijn mantel in tweeën en gaf hij de eene helft aan de mis deelde, opdat hij zich zou kunnen warmen. Het wapen van de gemeente St.-Maarten houdt hieraan *de herinnering nog le vendig Eens nam St -Maarten, in de kust streek arbeidende, zijn intrek in een vis- schersstulp; hij reisde per ezel en had 't dier tijdelijk buiten vastgezet. Maar toen hij weer zou vertrekken, bleek grauwtje nergens te vinden; het was de duinen in gegaan. Omdat het inmiddels duistertvas' geworden, ging men'met een lantaarntje zoeken. Hiermee zouden de St.-Maar ten-lichtjes in verband staan. SintMaarUiv Uit de rede van dc Fuehrer. Het huidige Duitschland is een andere staat dan dat van 1914-1918. Wij strijden thans de grootste oorlog van alle tijden. In geweldige, historische slagen verplet terden wij de ring, die ons omsingelde; de fronten bevinden zich thans bijna overal 1000 km. van onze grenzen. Schaamteloos was het verraad van Italië maar het heeft niet geleid tot het resul taat, waarop de vijand hoopte. Gelukkig heb ik de man, die alles gedaan hééft om zijn volk groot, sterk en gelukkig te maken, kunnen redden. De thans tegen Italië ondernomen stormlqpp zal zijn tol aan bloed eischen De strijd in het Oosten is'de zwaarste, welke het Duitsche vólk ooit had te doorstaan, tot een ineenstorting van het Duitsche front zal het daar niet komen. Onverbiddelijk voeren wij deze oorlog. Ook onder de zwaarste druk zal het Duitsche volk zijn weerstandskracht niet verliezen. Mochten er hier enkelen zijn, die op een overwinning van de vijand hopen, vrij zullen met terugschikken, die misdadigers ter dood te brengen nu aan het front tienduizenden van onze beste menschen vallen. Wat de bommenoorlog betreft: 't doet mij leed. dat zooveel slachtoffers vallen, vooral onder vrouwen en kinderen, en dat zooveel have en goed verloren gaat, maar stijging onzer bewapeningspresta ties kunnen die bommen niet verhinde ren. Het uur dor vergelding komt; op elk Duitsch bloedoffer komen 2, 3, 4 slacht offers van'de vijand. Deze oorlog kan zoo lang d^iren als hij wil: Duitschland zal nooit capituleeren. Duitschland zal hei laatst de wapens neerleggen. Vergeef sch zullen de offers niet zijn, niet alleen voor Duitschland maar voor heel Europa. Het Duitsche volk kan volkomen ge rust zijn. Wat er ook komt: wij zullen het meester worden. Aan het eind staat de overwinning. (Zie pok volgend nummer). MOORDENAAR GEDOOD. Het doodvonnis, door het Deutsche O- bergericht uitgesproken tegen de land arbeider Wilhelm Oitmann uit Herveld (Betuwe), wegens viervoudige moord, is voltrokken. Ortmann had, om zich geld te ver schaffen, een boer, en diens knecht, en om zich voor ontdekking te vrijwaren, een echtpaar met bijlslagen vermoord en de woningen der vermoorden vervolgens leeggeplunderd. WAT BERGEN KAN VERZETEN. De Duitschpr bezit een geloof, dat ber gen kan verzetten en dat zal ook nu tot een groote overwinning leiden (Reichsredner Schöenenberg.) C;EEN 8 NOVEMBER 1018 MEEK. Onze vijanden ge Ufo ven' thans wellicht, dat zij ons op de knieën kunnen krijgen, dat de ineenstorting nabij is en dat er opnieuw een 8e November 1918 zal zijn. Maar wij, nationaaLsoc., weten, dat zich dal nooit zal herhalen. (Oberfuehrer Kn-ap p, comm. van de Landstorm). DUITSCHLAND IS ONVERBREKELIJK Het Duitsche volk heeft zijn onverbre kelijke eenheid te danken aan Hitier, die nimmer de oorlog hepft gewild, 'doch die in zijn voorbeeldig opbouwwerk door een hem van buiten opgedrongen oorlog \feid gestoord Het staat vast, dat de eenheid van het Duitsche volk door terreur niet kan worden gebroken (Dienstleitor Ritterbuschj. EENSGEZIND ACHTER HITLER. Gezamenlijk wfllen wij een nieuwe ■toekomst voor het Duitsche en Nedev- landsche volk vestigen. Tegenslagen kan nen ons slechts harden in die strijd, om- dai wij weten, dat wij het recht en -de waarheid aan onze zijde hebben. Tot dc Fuehrer, die gezegd heeft: „als het gaat om het laatste, dan voer ik zelf de batal jons aan", zeggen we eendrachtig: ,,Wij winnen of wij staan töt de laatste man in uw gelederen", - Onder Mu^erfs leiding staan alle nationaül-socialisttn in Neder land, eensgezind achter de Fuehrer, die niet alleen van het Duitsche volk, doch van alle Germanen de ware leidsman is (V a n G e e 1 k e r k en' plv. leider N SJB.) EEN GRTJflP UIT 'T RADIOFROC-RAM Donderdag: 8,45 Recepten, 13,Gel- dersche landvrouwen; 14.— In Drentss Z.O.-hoëk Vrijdag: 8;45 Uit het dieren rijk; 13,Voor boei en tuinder; 13,05 Gevarieerd program v.d. vrouw; 18,45 De Cultuui-techn. dienst; ruilverkave ling Zaterdag: 13,05 Naar beter tooneel ten plattelande; 13,30 Schilderachtig Hin- döloopen. Durf aan het roer: Glorie in tóp! RECHTSZAKEN De wachtmeester tc Bergeyk, die bij huiszoeking tweemaal diefstal pleegde, kreeg acht mnd. Tevens-mag hij drie jaai niet bij de politie dienen. Voor fltfOO verkocht schipper Polman uit De "Meern, Vleuten, U., zijn fiets van f 100. De f 1000 werden in beslag geno men, bovendien kreeg hij boete. Tien jaar werd opgelegd aan dc Am- •sterdamsche natuurgeneeskundige Krug, die een jood scire vrouw, die hij verbor gen had gehouden, doodde Eisch was zes jaar. De Leidschc rector Dr. Schol te, die een verplichte bijeenkomst weigerde bij te wonen kreeg destijds acht dg. gevange nis. Het Vredesgarechtshöf heeft dit vonnis bevestigd. F 80,000 boete plus f 4950 proces-kos ten kreeg houthandel Dupree te Biltho- ven-Jutphaas wegens prijsopdrijving van 50-100 pet. Vorig jaar werd reeds f 38000 boete opgelegd F 10,00(1 boete kreeg Kleedingmagazijn De Adelaar te Delft wegens prijsopdrij ving; de chef bovendien f 1000 boete. Aan afgezette klanten moet f lt)00 wor den terugbetaald. Gbed verduisterengemeenschaps plicht. Wie bonnen verliest door slordigheid, is strafbaar. Ook op de electr. trein Alkmaar-Am sterdam heeft de vrouwelijke conductri ce haar intrede gedaan. In «en ondergrondsch varkenshok bleek een veehouder te Altena drie krul staarten te houden. Drie koeien per week gemiddeld wor den de laatste tijd in de streek tusschen Den BoschOss gestolen. - Broedermoord. Te Leidschendam heeft een zoon van een schipper zijn broer met een vijl zoodanig gewond, dat hét slacht offer kort daarna is overleden. Van diphterie deden zich van 24-30 Oct. 1879 nieuwe gevallen voor; week daarvoor 1952. Van kinderverlamming 82 (83). Eon onbekende roover heeft de 58-j. alleenwonende landbouwer K. Bouwhuis te Oud-Avereest roet een bijl ernstig ban het hoofd gewond. Ben vermageringskuur moesten te Bre da vijf Amsterdamsche meisjes onder gaan: ze droegen 200 pakjes shag bij zich. Haar Velgedaan uiterlijk wekte argwaan'* In een speelhuis te Hilversum werd 'n inval gedaan.' Er werd grof gespeeld. De tien spelers waren meest Hilversumsche zakenlieden. Loterij. Ingang 1 Maart a.s. vermoe delijk zullen geen andere loten mogen worden verkocht dan die van de Staats loterij. Aardbeien van de koude grond. De tuinder J. de Wit fb Heemskerk plukt nu elke dag nog een paar doosjes vol. Maar de lijsters plukken mee. In zyn druivenkos ving K. S. te War- menhuizen 10 patrijzen; door een gebro ken ruit waren ze naar binnen gewan deld (Dagbl. N.H.). Vleesch zonder bon. Een auto met 4900 „zwarte" eieren werd bij Goor aangehouden. Eenige op- koopers en 40 boeren kregen proc.-verb. Zij moeten 40,000 eieren tegen hooge prijs zwart verhandeld hebben. In dc werkplaats van een bedrijf a. d. KI. Witlénburgerstraat te Amsterdam vond men het lijk vqn de 45-j. boekhou der. De man bleek beroofd van een groo te som gelds. Ds. R. Cremer, oud-perdikant te Veen- dam, is door kolendamp overleden, toen hij in de kelder een onderzoek wilde in stellen naar een gassende centrale ver warming. Een roofoverval werd te Baarsdorp, Z., gepleegd op de 71-j. landbouwer A. Con stant Met 'n bijl werd hij gedood. Zijn huishoudster zag kans te vluchten en de bUTen te waarschuwen. Als dader is gearresteerd de 32-j. J. V. uit Middel burg. Hij bekende. Bij een roofoverval werd het jeugdige echtpaar zonder kinderen, Van Lankveld, te Westerbeek, Oploo, 'N Br., zwaar ge- Vofid. Beiden zijn aan de gevolgen over leden. Wat wordt vermist, is nog niet bekend. Een overval werd gedaan in een huis a.d. Obrechtstraat te Den Haag, waar 40 personen deelnamen aan een gemas kerd bal. De deelnemers zullen naar Duitschland worden gezonden, uitgezon- 'derd minderjarigen, die ter beschikking van de kinderpolitie worden gesteld. F 19.000 effecten, bankpapier, 100 pond spek, eenige ponden boter en gouden sie raden werden door inbrekers gestolen bij twee bejaarde alleenwonende land bouwers, Gebr. Meinders, te Wagenin- gën. Buren vonden hen de volgende morgen vastgebonden op stoelen. N V. T.E.M. MARKTBERICHTEN. TEXEL, 8 November 1943. 7 koeien, 30 varkens, 9 schapen, 3 n. kalveren, lefver-ing. 31 lammeren f 100 160; 3 koeien f 1200-1400; 1 ram f 140 180; 9 biggen' f 80-130; 50 konijnen f 1, per kg. m

Texelsche Courant | 1943 | | pagina 1