(I- Van de Fronten in Oost en West. Wereldnieuws 57e JAARGANG. No. 5806. ZATERDAG 13 NOVEMBER 1943. TEXELSCHE COURANT BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. 3—10 NOVEMBER 1943. HET GAAT TE LANGZAAM. In het gebied van de Volturno heb ben de geallieerden geleidelijk weder hun krachten tot een groote aan val ontplooid, welke in het bijzonder in de sector van het verkeersknooppunt Isernia een hevig karakter vertoont. Aan de oostelijke vleugel doen de troe pen van Montgomery nog steeds moeite nieuwe terreinwinst te behalen. Zij^strij- den in de buurt van de rivier de Trigno, zonder dat hun zware bloedoffers tot op heden tot resultaten geleid hebben. Sinds hun landing bij Termoli, op 4 Oct. jl.f hebben de geallieerden in deze gevechtssectorniettegenstaande een voortdurende ondersteuning door bun strijdkrachten ter zee, geen kans gezien meer dan 20 km. vooruit te komen! In middels zijn sinds de landing van de Amerikanen bij Salérno reeds 2 maan den verstreken en nog ligt het front ten zuiden van Rome, het eerste en wellicht meest begeerde doel. Het gaat te lang zaam met de oorlogvoering: in het geal lieerde kamp openbaart zich al reeds an alle kanten hierover wrevel. SUCCESSEN TER ZEE. Een der oorzaken van de trage ont wikkeling in Italië moet worden gezocht in de groote bezwaren, welke de gcalli- erden bij hun ravitailleering ondervin den. Deze komen allereerst hieruit voort, dat zij slechts weinig havens in Zuid- Italië ter beschikking hebben, die voor de.militaire transporten gunstig zijn ge legen en niet een tijdrpovend aanvullend vervoer langs de weg vorderen. De gron dige verwoesting van de Napolitaansche havenwerken laat zich nog altijd gevoe len en de Duitsche luchteskaders laten niets na, wat er de opbouw zou kunnen verhinderen. Dat de transporten door de Middell Zee zelf ook nog steeds bezwaarlijk zijn, bleek weer eens uit een extra bericht uit het hoofdkwartier van de Fuehrer, hei- elk melding maakte van de vernieti ging van 13- troepentransportschepen en toipedojagers onder de Algerijnsche kust. Gevechts- en torpedovliegtuigen der Duitsche luchtmacht stortten zich n.l. op een geallieerd convooi, hetwelk uit 22 volle troepentransportschepen en torpedojagers bestond. Het hevige af- weervuur, noch het omhoog laten van talrijke versperringsballons konden de erdediging baten; bommen "en torpedo's troffen doel na doel. Daar dit-«onvooi voor Zuid-I1:aUë bestemd was en Brit- sche en Amerikaansche versterkingen naar het front moeste brengen, waar van thans naar berekening omstreeks de helft onder de golven verdween, kan hier van een opmerkelijke Duitsche overwinning en een zware geallieerde tegenslag worden gesproken. Wij brengen daarbij in herinnering, dat dit de vierde maal is in drie maan den tijd, dat de Duitsche vliegers in het gebied der Middellandsche Zee zulk een 'doorslaand succes behaalden. Op 13 Aug. brachten zij bij het eiland Alboran 25 schepen tot zinken; op 4 Oct. bij Kaap Tenes 16 schepen; op 21 Oct. 16 schepen in de Algerijnsche wateren. Hel onderhouden vhn een landings front is een kostbare aangelegenheid, juist omdat men telkens opnieuw sche pen en ladingen aan gevaren moet bloot even. De Italiaansche onderneming is oor Britten en Amerikanen zooiets als een wijd-openwonde, die steeds door bloedt. DE ZEESLAG BIJ BOUGAINVILLE. Generaal Mac Arthurs hopfdkwartier. eeft meegedeeld, dat thans ook op het grootste eiland der Salomonsgroep, Bou gainville, het laatste, dat zich nog ge heel in Japansche handen bevond, Ame- ïkaansche troepen zijn geland. Eenige dagen tevoren zetten zij eveneens-strijd- krachten af op het eiland Choiseul, waar felle gevechten aan de gang zijn. Op Nieuw-Guinea, in het gebied van "mchhaven, hebbeij de Japanners een distancieeringsbeweging uitgevoerd, na- 'at zij hun tegenstanders zware verlie zen hadden toegebracht. Men verwacht, dat- zij zich in hun nieuwe stellingen op een spoedig te ondèrnemen tegen-of fensief voorbereiden. Geeft het strijdtooneel in de zuidelijke Pasific derhalve allerwegen een ver- O hoogde activiteit te aanschouwen deze gaat tevens voor de Amerikanen ge paard met het incasseeren van zware klappen. Volgens Japansche berichten uit het keizerlijke hoofdkwartier hebben de Japansche lucht- en vlootstrijdkrach- len sinds 31 Oct. in de wateren van de Salomons-archipel omstreeks 10 Ameri- aansche oorlogsschepen tot zinken ge- UE ZON. Za. 13 Nov. op 8,55; onder 17,53 OE MAAN. Za. 13 Nov. op 19,16; onder 10,02 Laatste Kvyartier: 19 Nov 0,43 HOOG WATER OP TEXELS BKR. 2a. 13 Nov 9,14 en 21,33 2o. 14 Nov. 9,54 en 22,10 Vla. 15 Nov. 10,30 en 22,49 )i. 16 Nov. 11,08 en 23,28 Springtij 1<T en 29 November. bracht, waaronder meerdere zware kruisers, enkele torpedobooten en eenige kleinere eenheden. Bij een luchtaanval op Rabaul, waarbij omstreeks 250 Ame rikaansche toestellen waren beirokken, verloren de Japanners 15 vliegtuigen, hun tegenstanders 201; een raid op Boe- ka, ten noorden van Bougainville, kostte de Yankees 39 toesnellen, de Japanners 15. Het beeld van de Japansche oorlog voering in de Stille Zuidzee komt der halve in groote trekken overeen met dat van de Duitsche in Italië en aan het oostfront; zij matten hun tegenstanders af, ook al moeten zij daartegenover ge leidelijk wat van hun vóórterrein prijsge ven. OOSTFRONT BLIJFT ONGEBROKEN Bij het befaamde ertsbekken van Kri- woi Rog, binnen de groote Dnjeprbocht gelegen, heeft dë zware tankslag de Sovjets niet het resultaat gebracht, het welk zij voor oogen hadden. In plaats van recht naar het zuiden, de beneden loop der rivier, te kunnen doorstooten en het Duitsche front op deze wijze tot in eenstorting te brengen, hebben zij halt moeten maken. Blijkbaar had de Duit sche legerleiding hun reserves in de weg gelegd, wier kracht niet viel te breken! Op deze wijze is te verklaren, dat de bolsjewisten vervolgens tot een groote aanval ir. de sector van Kiew zijn over gegaan, teneinde hun troepen nabij Knwoi Rog ontlasting te brengen. In 't kader van deze strategische beweging geraakte de Duitsche positie bij Kiew in het gedrang De Oekrainsche hoofdstad, die reeds eenige tijd tot de kampzone behoorde, is thansdoor de Duitschers ontruimd. De bolsjewistische bewegingen in de Nogaische steppe, de troostelooze vlak te, welke ten noorden van de Klim is gelegen, zijn bij Perekop, de sleutel tot de Klim, tot slaan gebracht. Practisch moet de toestand hier nu zoo zijn, dat de Krim als een gebied moet worden be schouwd, dat aan de landzijde geisoleerd is. Zoowel bij het zoo juist genoemde Pe rekop als aan de oostzijde, bij de stad Kertsj, waar de Sovjets twee bruggen^ hoofden wisten te vormen, /door i de straat van Kertsj over te steken, wórdt echter hardnekkig gestreden Naar ver luidt beschikken de Duitschers op het schiereiland over aanzienlijke strijd krachten, die de strijd kunnen voortzet ten, zoolang dit heL Duitsche hoofdkwar tier goed dunkt. Zij houden overigens hun zeeverbindingen intact, zoodat zij, schoon in het noorden van het overige Duitsrtie front afgesneden, niet als inge sloten mogen worden beschouwd. DE BESPREKINGEN TE MOSKOU. De zeer langdurige besprekingen te Moskou, waaraan behalve de ministers van buitenlandsche zaken der Sovjet staten ook een aantal militaire en ande re kopstukken deelnam, behooren weer tot het verledëh. Wat overgebleven is, werd, zeer ten dgele, neergelegd in een communiqué van vele woorden en voor het overige gewikkeld in een diep stilzwijgen, hetwelk vermoedelijk eerst over enkele maanden geleidelijk aan zal kunnen worden verbroken Toch kan reeds thans met recht worden veronder steld, dat de diplomaten der Sovjet-Unie aan het langste einde nebbep getrokken De onderhandelaars kwamen bijeen op de plaats en de tijd, die -door de Sovjets waren gedicteerd; zij hebben- zich in hel publiek met uitgesproken over het on derwerp, hetwelk de Sovjets niet in het geding wenschten vte zien gebracht: de status der randgebieden. Tenslotte heb ben de Sovjets zitting verworven in het Europeesche comité, hetwelk over het lot van ons werelddeel, mocht dit in ge allieerde handen worden gelegd, zal hebben te beslissen. En het staat reeds nu vast, dat zij in deze commissie alsdan, krachtens hun militaire en strategische positie, na een eventueel door Duitsch- land verloren oorlog, de doorslaggeven de stem zullen hebben Zien wij het juist, dan staat daar voor de Anglo- Amerikanen weinig meer tegenover dan het vooruitzicht, ook verder een bondge noot te hebben, die tof op zekere hoogte de Duitsche wapens van de Britsche ei landen kafi afhouden. Brit en Yankee schijnen met cynische nuchterheid het feit te hebben aanvaard, dat de macht over ons continent hun ontglipt is. Wat hun nog aan aandeqlen in de Europee sche onderneming rest, hebben zij der halve. tegen deze speciale prijs, aan de vijand onzer' beschaving en tradities af gestaan. Niemand kan zich langer overgeven aan do illusie van een Britsch-Ameri- kaansche interventie, zoo de Duitsche weermacht het mocht begeven. De roodc vloedgolf zaj alsdan geen beletselen meer ontmoeten. 4R De jongste terreurdaden, gelijk het werpen van bommen in de nabijheid van Vaticaan en St. Pieter.oiïlüerstrepen overigens, dat men zich te Londen en Washington niet het minst meer om al- gemeene cultureele belangen geeft. De vleier vergiftigt elke ware vriendschap. DE FINSCHE EN TURKSCHE POSITIE. 0 Hardnekkige geruchten hebben de ron de gedaan, dat het Finsche volk dermate oorlogsm^e zou zijn, dat het bereid zou zijn, opnieuw zijn afgevaardigden naar Moskou te zenden voor een algeheele ca pitulatie Paaiskivi, de onderhandelaar, na de eerste Finsch-Sovjet-Russische oorlog, werd in dit verband zelfs reeds genoemt} als nieuwe afgezant naar het Kremlin. Zoowel Paiskivi zelf als het Finsche dep. van buitenlandsche zaken, hebben ten stelligste al deze geruchten# tegengesproken. Finland zal tot het ein de toe voortstrijden voor de rechtvaar dige bescherming en handhaving zijner levensbelangen Ook omtrent de positie der Turken werd druk gefluisterd, verhalen, die nieuw voedsel kregen-toen Menemend- zogloe naar Cairo reisde, teneinde Eden en Cordell Huil te ontmoeten, die op de thuisreis van Moskou daar vertoefden. Turkije zou goedschiks of kwaadschiks in de oorlog betrokken raken! Het moest hqt middel wezen om de geallieerden de toegang tot de Balkan te openen, ver mits hun elders in Europa de entree on mogelijk was. Men hoorde in dit ver band zelfs verluiden, dat 't schiereiland Gallipoli, bloediger gedachtenis, tegen 't voorjaar de bolsjewisten als basis zou moeten dienen voor een Balkan-offen sief! Berlijn bewaart omtrent Turkije en zijn delicate situatie voorshands een ge reserveerd zwijgen, doch het gevoelen hangt in de lucht, dat Edens missie niet het succes heeft gehad, hetwelk men te Moskou zich daarvan had voorgesteld. De harde Duitsche vastberadenheid, welke zich ook tijdens zeer hachelijke ondernemingen, gelijk in deze oorlog reeds meermalen te aanschouwen zijn gegeven, steeds heeft gehandhaafd, be- heerscht ook thans nog alle aspecten. MUSSERT TIJDENS ZIJN REDE in de giooie zaql van het Tivoli-theater te Utrecht op de belangrijkste bijeenkomst der gemeenschappelijke vergaderin gen, welke door het Arbeitsbereich der NSDAP en NSB in het kader van d ,,Dag der Solidariteit" in alle deelen van ons land werden gehouden. Hier spraken de Rijkscommissaris, Rijksminister dr. Seyss-Inquart en de Leider. (Arbeitsbereich der NSDAP-Stapl Pax c) ZOOALS IN DE BOERENOORLOG Geen dag gaat voorbij,' of AngloAm. vliegers treffen steden en dorpen in bin-- nen- en buitenland, vooral in Duitsch- land, met hun\ bommen. Veie duizenden onschuldigen, vooral vrouwen en kinde ren, joegen zij afschuwelijk in de dood. Is men er zich aan cfe andere kant van de Noordzee wel van bewust, hoe men met deze wijze van oorlogvoering de tra ditie van de Z.-Afrikaansche boerenoor log voortzet? Ook toen immers achtte men aan Engelsche zijde dë indirecte oorlogvoering tegen de burgerbevol king veiliger, dan de directe tegen de gevreesde boerenscherpschutters; in de Z.-Afrikaansche concentratiekampen kwamen 26,379 vrouwen en kinderen van boeren om, terwijl aan boerenzijde slechts 6,189 man te velde sneuvelde. Eenmaal zal de geschiedenis oordeelen over de wijze van oorlogvoeren, met bombardementen van groote hoogte op steden en met hongerblokkade tegen vrouwen en kinderen ën dit oordeel zal zulks lijdt geen twijfel onverbid delijk hard zijn. ZIE. GINDS KOMT DE STOOMBOOT Voor de misdeelde kinderen ziet het er met St. Nicolaas slecht uit. Maar met elkaar kunnen we hun toch wel vreugde bereiden. De Nationale Jeugdstorm be last zich met het inzamelen van speel goed, boeken, .enz. voor dit doel. Stuur even een briefkaartje aan de heer A. W. Goedhart'. Den Burg en het wordt ge haald WIJ KOZEN VOOR EUROPA. Wij koesteren in het geheel niet de utensch, over een dooi Duitschland be- héerscht Europa te heerschen. Wij koes teren slechts de wensch, dat er werke lijk slechts een Europeesch, een zich van zijn Europeesche zending bewust Euro pa ontstaan zal en wel doordat wij onze groote taak in het Oosten vervullen, doordat wij die stormloop altijd weer met ons zwaard en onze borst terugdrin gen. Daartoe zijn wij geroepen en heb ben wij geiiozen vóór Europa. (Rijkscommissaris Dr. Seyss Inquart.) BIJ ONZE VRIJWILLIGERS De SS-pantsergrenadiers beklimmen hun pant serwagen voor een inspectie. (SS Pit Hoffmann O-H P. c.) FLINKE KERELS MELDEN ZICII NU VOOR DE WAI FEN-SS EN DE LANDSTORM NEDERLAND.- Het SS-Ersatz-kommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander op de leef tijd van 17-45 jaar kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen ver voegen, ten einde gekeurd te worden voor Waffen SS of Landstorm Nederland Tijdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra" levensmiddelen, etc. Vrijwilligers, die om bppaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst te nemen bij~Be Landstorm of bij het SS-Wachtbataillon in Amersfoort. Ook vrijwilligers V/ooi de Duitsche Kriegsmarine kunnen zich aanmelden. Zij, dje tot de Germaansche SS in Neder land willen toetreden, kunnen zich even eens aanmelden. Personen tüssclicn 19-30 jaar, die aan- meldingsplichtig zijn voor de tewerk stelling, kunnen zich eveneens aanmel den en worden gedurende hun verbinte nis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in dè Waffen-SS kan ieder worden, die na tenminste een jaar dienst tijd zijn geschiktheid voor de officiers opleiding heeft bewezen. Zijn schoolop leiding is niet doorslaggevend. Beslis send voor bevordering zijn: karakter, ge drag, prestatie.' 15,11,43 9-14 uur, Rotterdam, Deutsche Obersehule, Westerlaan 2. 16,11,43 9-12 uur, Goes, hotel Central. 16,11,43 15-18 u. Breda, restaurant Modern, Markt 17,11, 43 9-14 uur, Den Bosch, hotel Noordbra bant, Markt 45. 18,11,43 9-12 uur, Venlo, Deutsches Haus, Egmondstr. 16 18,11,43 1£-18 uur, Arnhem, café Royal. 19.11,43 9-12 uur, Hengelo, café Modern, Spoorstr. 18. 19, 11,43 15-18 uur, Zwolle, hotel Gijten- beek. 20J 1,43 9-12 uur, Assen, Concert huis ad. Vaart. 20,11,43 15-18 uur, Gro ningen, Heerestr. 46. 21,11,43 9-12 uur, Leeuwarden, huize Schaaf, Breedstraat. 22.11,43 9-14 uur, Amsterdam, Dam 4. 23,11,43 9-13 uur, Utrecht, N.V. Huis, Oudegracht 245. 24, 11,43 9-14 uur, Amersfoort, Pol. Durch- gangslager, Leusderweg. 25,11,43 9-14 uur, Den Haag, café Den Hout, Ëezuidenhoutsehe weg. DE TIJD ALS BONDGENOOT Uit de rede van de Fi^hrer: Het spijt-mij zeer, dat ik onze ar beid in vredestijd niet heb kunnen voortzetten/ Maar daar dit nu een maal niet mogelijk is, zullen wij nooit te vroeg.de strijd eindigen, doch de tijd als onze bondgenoot be schouwen. Deze oorlog kan duren zoo lang hij wil. Duitschland zal nooit capi- tuleeren^ Wij zullen nooit de fout van 1918 herhalen, n. 1. om kwart voor twaalf de wapens neerleggen. Hiervan kan men zeker zijn: Diege ne, die de wapens als allerlaatste neeflegt, zal Duitschland zijn en wel vijf minuten over twaalf. Zij mogen hopen ons door zware bloed offers klein te krijgen. Alleen: de ze keer is het met deze bloedoffers zoo gesteld, dat op elk Duitsch bloedoffer 2, 3 of 4 slachtoffers van onze vijand komen. Hoé zwaar deze offers ook voor ons zijn, zij kunnen ons toch alleen nog sterker verplichten. Het za" niet vergeefsch zijn, wat wij aan offers brengen. Uit deze offers moet voor ons volk een voordeel groeien en niet alleen woor ons volk doch ten slotte ook vooi geheel Eu ropa. DE BASIS VAN DE STRIJD. De 14 punten van Wilson zijn thans vergeten. Ook nu paait men Europa met valsche beloften; op de conferentie van Drie zullen wel weer punten zijn opge steld, de punten van Stalin, die streeft naar de wereldrevolutie. De 11e Novem ber 1918 -moge voor Europa een waar schuwing en een leering zijn; het was een harde les, die zijn werking niet heeft gemist, want nu toch staat alles in het teeken van „nooit meer de 11e Novem ber". Dat is de basis van de strijd van heden. (Mussert.) MUSICI VOOR DE LANDSTORM. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Voor de militaire kapel van de Land storm, worden musici gevraagd. Ook amateurs kunnen zich melden. Voor een muzikole opleiding wordt zorg gedragen. Persoonlijke of schriftelijke aanmelding hij hel SS-Ersatzkonimando, Den Haag, Korie Vijverberg 5. - Protest van aartsbisschop New York. Mgr. Spellmann, aartsbisschop van New York, heeft een telegram aan het Witte Huis gezonden, waarin hij vast stelt, dat Roosevelt weliswaar dikwijls Je trouw" van de Amerikaansche katho lieken aan het Vaticaan heeft betuigd, doch dat de zorg voor het leven van de H. Vader en voor het in stand houden van Vaticaanstad, welke de Amerikanen zeggen aan de dag te leggen, in werke lijkheid steeds meer in het gedrang komt. De kleine volken in gevaar. Het Engelsche blad Observer keert zich in een artikel tegen het zelfbestem- mingsrecht der kleine volken. Het be oogt nolal bene, dat 't voortbestaan van leine souvereine staten een schande is, mdat zij wel op huh souvereiniteit po- -hen, maar deze toch niet met de wa gens kunnen verdedigen. Zoo vormen zij, aldus het blad, een speelbal en een wistappel tusschen de groote naburen. Mochten zij na de oorlog blijven be slaan, dan zullen ze te zijner tijd de we reldvrede opnieuw in gevaar brengen". En dat schrijft nu een Engelsch blad? Hoe beslaat het? Toch niet zoo ver wonderlijk, want het is niet voor het eist, dat de Britsche politiek" zich van Heine landen hedient, om eigen doelein den na te jagen. De Amerikaansche onderwereld roert zich. Het geboefte in de V.S. roert zich de laatste tijd geducht. Moorden en inbra ken, corrupties en chantage- zijn er aan :1e orde van de dag. Nu de levensmid- delenpositie zoo verslechtert, neemt de zwarte handel van dag tot dag toe. Ben den met pistolen en geweien gewapend, doorkruisen op vrachtauto's de weidege bieden en schiepen daar zooveel vee neer, -ais ze maar onaer. schot kunnen krijgen Dit wordt meegenomen en in de zwarte lan'del versjacherd. De huisvrouwen van Chicago geven elke week twee millioen dollar uit aan zwart vleesch. Minstnes 5 mihoen koeien en 8 millioen varkens werden dit jaar zwart verkocht.De Amerikaansche kranten staan er vol van Een golf van misdaden gaat door het land. „Inêde V.S. stort de moreele basis ineen, als de oorlóg niet gauw^fgeloo- pen is". Zoo schreef een senator. Inder daad ziet-het daar naar uit. ZIJN STEM TERUGGEKREGEN. Op een bonte middag voor verlofgan gers van het front, dat \u Saarbrücken werd gehouden, hoorde men ineens van een der tafeltjes roepen „Mijn stem, mijn stem, ik heb mijn stem teruggekre gen!" Een der mannen, die tijdens de gevechten bij Stalingrad zijn stem had verloren, bleek tijdens de algemee- ne geestdrift plotseling weer te kunnen spreken.

Texelsche Courant | 1943 | | pagina 1