i a W- Van de Fronten in Oost en West. -.hr 't WERELDNIEUWS $7c JAARGANG. No. 5808. ZATERDAG 20 NOVEMBER 1943. TEXELSCHE COURANT BU1TENLANDSCH WEEKOVERZICHT. 10—17 NOVEMBER 1943. EEN TWEETAL REDEVOERINGEN. Op de jaarlijksche veteranen-bij een - komst in de historische Lowenbraukel- ler te Muenchen heeft Hitier ook dit maal de 9e November en de bloedoffers der partij herdacht. Zijn rede had een bijzondere overtuigingskracht, omdat zij doortrokken was van een geloof in de toekomst."dat ook ai eerder, in dagen van groote tegenslag, bewezen had de kracht bij uitnemendheid te zijn van Fuehrér en beweging. Ondanks de mis lukte Putsch in het najaar van 1923 en de catastrofale ontbinding der NSDAP is het nat.-socialisme in Duitschland zich zelf trouw gebleven; 't heeft het onmoge lijke mogelijk gemaakt. Zoo, aldus de Fuehrer, zal ook de huidige taak diétvop volk en partij rust, tot "een goed einde worden gebracht. \yat er ook ge beuren mag, wij zullen het de baas wor den! Ook Churchill sprak" in de afgeloopen week en wel aan het jaarlijksche ban ket van de Londensche Lord Mayor. Hij kon niet anders zeggen, dan dat de we«- telijke democratieën in 1944 meer offers aan menschenlevens zouden hebben te brengen dan ooit tevoren in hun ge schiedenis. Door de woorden van de Brit- sche premier werden immer opnieuw twee thema's gemoduleerd. Het eene was de roep. naar eenheid, samenwerking en vertrouwen onder de bondgenooten, het andere een aansporing aan het adres van het Britsche volk, om de tanden opeen te zetten, in geën enkel opzicht te verslap pen en zich op zware slagen voorbereid te houden. Wie scherp opmerkte, en meer verstond dan het gesproken woord al leen, kon eruit opmaken, hoe, ondanks de voorgewende schijn van kracht, de zorgen aan" geallieerde zijde eer toe- dan afnemen, Eventueele Sovjet-Russische successen behoeven op zichzelf nog niet verbetering van de Britsch-Amerikaan- sche positie te beteekenen. FINNEN EN TUKKEN HOUDEN EIGEN KOERS Na het beëindigen van de veertien- daagsche Moskousche besprekingen moest men verwachten, dat de resultaten daajrvan zoowel een politieke als militai re uitwerking zouden hebben. Wat de militaire betreft dient allereerst rekening te worden gehouden met het vèr gevor derde seizoen; men begint geen nieuwe ondernemingen tegen het aanbreken van de winter. Op politiek terrein werd ech- tei een actie ingeluid, zoowel tegen Fin^ land als Turkije, die beide, de een aan de noord-, de ander aan de zuidflank der Duitsche linies een belangrijke positie in nemen. Gedurende de. laatste weken waren er steeds hardnekkiger geruchten, dat Fin land uit de oorlog zou gaan, en dat Tur kije er aan zou deelnemen,aan de zijde van de geallieerde mogendheden Had 't de „vereenigde naties" mogen gelukken, deze dubbele frontverandering teweeg te brengen, dan zou zulks voor hen een aanzienlijk succes beteekend hebben. Uit schakeling van Finland uit de strijd zou de Duitsche strategische stelling i'rt het Europeesche noorden in zooverre hebben benadeeld, dat daarmee zoowel de con trole over Noord-Noorwegen 4 alsmede over de Sovjet-Russische verbindingen met de V.S en Engeland in het geding zou zijn gebracht. Zou echter Turkije aan de geallieerden luchtbases hebben ter be schikking gegeven, of zich zelfs zonder reserve aan"*geallieerde kant hebben ge schaard, dan ware daarmee de mogelijk- t heid geschapen van een serieuze aanval op de Balkan, dus het openen van een toegangsweg tot zuid-oost Europa. Van Finsche kant zijn tenslotte zeer duidelijke dementi's gepubliceerd, men zal de strijd om zijn vrijheid en het on gerept bezit van zijn gebied niet opgeven. Wat de Turken betreft, Menemendzjog- loe heeft m Cairo metv Eden geconfe- ieerd, die op thuisreis was uit Moskou, en heeft bij zijn terugkomst in Adana verklaard, dat de Turksche neutraliteits- houding ongewijzigd blijft. Dat Finnen noch Turken neiging aan de dag leggen, met Britten en Amerika nen mee te gaan, behoeft weliswaar niet te worden uitgelegd als een motie van vertrouwen in Duitschlands militaire kracht, doch het is dunkt ons wel een zeer ondubbelzinnig bewijs van wan trouwen in de Britsche en Amerikaan sche mogelijkheden. Zoowel te Helsinki als te Ankara taxeert men de gevaren, die van de kant der Sovjet-Unie de kop opsteken, als ernstiger dan de beloften van ondersteuning ërt hulp, die de wes telijke geallieerden hebben te berde ge bracht. De conclusie van dit alles is. dat men niet tegelijkertijd ons continent praktisch aan de Sovjets kan overgeven en tevens erop rekenen, van bedreigde Europee sche volken sympatie en zelfs wapenbij stand te mogen verwachten DE ZON. Za. 20 Nov. op 9,07, onder 17.43 •JE MAAN. Za 20 Nov. op 0,32; onder 15,14 Nieuwe Maan: 27 Nov. 17,23. HOOG WATER OP TEXELS BEK Za 20 Nov. 1,47 en* 14,19 Zo. 21 Nov. 2,55 en 1$,34 Ma. 22 Nov. 4,15 en 16,52 Di. 23 Nov 5,25 en 17,53 Springtij 29 November. I DE LIBANON WEDEROM SPEELBAL De Britten en de FranSchen hebben reeds tijdens en na de vorige wereldoor log met de groot-Arabisphe belangen een onwaardig spel gespeeld, getuige o.a. het elkander doorkruisen van verschillende deelingsplannen. De hun beloofde groot- Arabische eenheid konden de diverse A- rabische landen ook hierdoor nimmer verwezenlijken Engeland maakt thans gebruik van het feit, dat Syrië en de Libanon opnieuw in de oorlogszone lig gen en door geallieerde troepen bezet zijn. terwijl Frankrijk tot de rang van een dissidentencomité gezonken is, om in de Libanon de Arabische gedachte aan te wakkeren. Het Libaneesche parlement, hetwelk zich ertoe heeft laten verleiden, op eenigszins onverhoedsche wijze de Li baneesche grondwet te wijzigen, waar door de band met Frankrijk als „man- daatmogendheid" moest worden geblaakt, is daarop door de vertegenwoordiger van het De Gaulle-comité ontbonden, terwijl de president der republiek en de regee- ring gevangen werden genomen. Zulks heeft tot onrust en tenslotte tot straat gevechten geleid, waarbij Fransche kolo niale troepen op de menigte het vuur openden. In heel de Arabische wereld is de reactie op deze gebeurtenissen uiterst scherp geweest, uit Egypte, Syrië, Pale stina, Transjordanië, Irak, klonken de protesten. Verwacht wordt," dat Engeland spoedig zijn troepen zal laten ingVijpen om de orde te herstellen, waarbij het de Fransche dissidenten zal desavoueeren en zich aan de kant der Libaneesche patri otten zal plaatsen. Zoo kan Londen dan opnieuw de rol van beschermer van de Islam op zich nemen, en mooi weer spe len. Dat het zich om de Arabische belan gen op zichzelf in het geheel niet. be kommert. toont de toestand in Palestina aan, waar de joodsche infiltratie nog steeds toeneemt, ten nadeele van oor spronkelijke bewoners! In al deze aan gelegenheden volgt Londen geen andere dan 'n imperialistische koars: 't Midden- Oosten moet Britsche invloedzone zijn, want het is het glacis van het empire". VAN DE GEVECHTSFRONTEN. Het meest kenmerkende gebeuren adh het Europeesche front in de week, die achter ons ligt. is 't* uitbreken van d<^ bolsjewistische penetratie in het gëbied van Kiew Over een breedte van om streeks 80 km drongen hier de Sovjet strijdkrachten het Duitsche front binnen, zonder dat het hun echter mocht geluk ken, het terrein van hun voorstoot aan^ zienlijk te verbreeden. Integendeel, dit bleef, gemeten met de norm der ooste lijke ruimteverhoudingen, een lange en smalle corridor, die zich geleidelijk ver der westelijk verlengde en nu reeds Shilomir is gepasseerd. Een strategische manoeuvreeren op zulk een smal gebied brengt evenwel aanzienlijke gevaren met zich mee, waarop ook reeds van Duitsche militaire zijde terloops de aandacht is gevestigd. De mogelijkheid bestaat, zulk een scherp-gerekte spits onverhoeds van- ter zijde aan twee kanten aan te vallen en af te breken. Het zou ons weinig verba zen, zoo op de duur een daarop zich lich tende Duitsche tegenactie intrad, want zoo de Sovjets al het voordeel van ma teriaal- en menschenmassa aan hun zijde hebben, tot op zekere hoogte mag hier woiden gesproken van ..dommekracht" het Duitsche militaire vakmanschap is onmiskenbaar van heel ander peil dan het bolsjewistische. Het geheele verloop van de Oost-Europeesche campagnes heeft zulks bewezen. Ondanks het .prijs geven van steecis meer gebieden, blijft daarom het geloof in de kracht der Duitsche weermacht en in de juistheid van haar leiding gehandhaafd In het strijdgebied ten zuiden van Bougainville volgen lucht- en zeeslagen tusschen Japanners en Amerikanen el kander scheer zonder onderbreking op Het is voor de Amerikaansche publieke opinie een veeg teeken, dat de officieele voorlichting over deze zeer ernstige wa penbotsingen een diep stilzwijgen be waart Natuurlijk" is, van wat er ten zui den van Bougainville is voorgevallen, het een en ander, uitgelekt en men heVinnert zich de catastrofe van Pearl Harbour, de eerste acte van dc Amerikaansch-Japan- sche oorlog. Ook toen werd de groote klap die men aanvankelijk ontkende gevolgd door een stilzwijgen omtrent de verliezen, hetwelk geleidelijk door doordruppelende bekentenissen werd te niet gedaan. Thans bestaat er gereede aanleiding tot de verwachting, dal de gebeurtenissen bij Bougainville een tweede Amerikaansche Pearl Harbour zullen blijken. Omtrent admiraal Halsey, de Amerikaarische vlootvoogd in deze wateren, is tot dus verre nog niets vernomen. Zulks beves tigt het vermoeden, dat er inderdaad tal rijke en kostbare Amerikaanscht vloot- eenheden in deze dagen ten gronde zijn gegaan. Het Amerikaansche offensief tegen Ja pan zal van deze feiten ongetwijfeld de zware tegenslag ondervinden VAN TOEGEVEN GEEN SPRAKE. - Wij verwachten een winter, die ons op de zwaarste proef zal stellen. M<&r onze cverwinningskansen zijn niet geschokt. Wij zullen ze, als het er op aankomt, we ten te verdedigen. Niemand bij ons denkj: aan toegeven. Over dergelijke gedachten spreekt alleen de vijandelijke propaganda maar in de wereld der feiten zijn ze niet anders dan theorie. (Rijksminister Goebbels in ..Das Reich") VRIJWILLIGERS NAAR HET OOSTEN. Zaterdagmorgen heeft een contingent Nederlandsche vrijwilligers afscheid ge nomen van het vaderland om deel te ne men aan de bescherming van Europa te gen het bolsjewistische gevaar in het Oosten Ditmaal waien het de mannen, die in Nederland opgeleid zijn en hier reeds lan gere tijd dienst doen en zich thans vrij willig voor het front gemeld hebben Dit is het tweede contingent vrijwilli gers, dat deze maand afscheid genomen heeft en het is een verheugend feit, dat er zich steeds meer .flinke kerels voor de strijd om Europa melden en met de wa pens in de hand willen meestrijden voor een nieuwe toekomst. HOE ENGELAND ER VOOR STAAT. Onlangs zijn zwaargewonde Duitsche krijgsgevangenen uitgewisseld tegen En- gelsche. Rijksminister Dr. Goebbels heeft met deze teruggekeerde Duitsche' solda ten gesproken en kan ons verzekeren, dat bij geen van hen ook maar de geringste twijfel aan de overwinning van Duitsch land bestaat. Over de in Engeland heer-1 schende toestanden hebben de terugkee renden een boekjt? opengedaan Minister Goebbels vertelt daarvan: De voedselpo sitie van Engeland is slecht, veel slechter dan die van Duitschland; 'n reeks volks ziekten moet daaraan worden toegeschre ven. Ook de stakingen, welke niet van de lucht zijn, moeten daarmee in verband worden gebracht. Wat de maatschappe lijke verhoudingen betreft: momenteel is de kloof tusschen de klassen er grooter dan ooit. Het anti-semitisme neemt on derwijl hand over hand toe. Ook de arg waan, om niet te zeggen de haat tegen de Vereen. Staten, die het liefst het Britsche Rijk zouden erven; haat ook te gen de Sovjet-Unie, die Europa voor voldongen feiten wil stellen en de laat ste hoop van Engeland op de overwin ning in rook doet opgaan. En dan is daar nog de stijgende angst voor de Duitsche vergelding, die als een nachtmerrie op de groote massa drukt, waarschijnlijk als uiting van een kwaad geweten, we gens <je barbaarsche Engelsche luchtoor log tegen Duitschland. Zooals aan de overzijde" iedereen weet, zal deze op ze kere' dag op vreeselijke wijze beantwoord worden. Na dit alles, zoo besluit de minister, is het meer dan begrijpelijk, dat onze zwaar gewonden met een onverzwakt geloof in de Duitsche eindoverwinning zijn terug gekeerd. WAT WIL HET N.A.F.? Het N.A.F. is geen heel of half officiee le Staatsinstelling, maar een sociale be weging, «die eenheid wil brengen onder de werkers zonder klassestrijd Hoe eer der en hoe meer eensgezind de werkers zich aaneen sluiten, hoe eerder zal het socialisme komen. Wordt, werkers, een .vlam, die de wereld verlicht, wordt een levend ideaal voor het socialisme. (G. J Zwertbroek). VOOR KUNST EN KULTUUR. Kunst en cultuur werden tot een on derwerp van voortdurende zorg van de staat, als vertegenwoordiger van de ge meenschap. De staat heeft tot^taak alles tegen te gaan, wat een vrije bloei van de kunst en van de Kultuui naar eigen aard zou kunnen beletten. Zoo zal in de eerste plaats de staat er voor hebben te zorgen, dat de kuituurwerkers en de kunstenaars niet in hun laak belemmerd worden door allerlei commercieele factoren. (Jhr. Mr De Ranitz, wnd. pres. Ned. Kultuurkamer.) NIEUWE TERREURAANVALLEN OP NEDERLAND. Door aanvallen met de bourdwapenen van Anglo-Amerik. vliegtuigen op- veej> booten zijn 13 Nederlanders gedood Elf anderen werden zwaar en veertien licht gewondWeer zoo'n kort bericht, dat in het hart grijpt van het geheele Neder landsche volk. Zexer, iedere dag vallen ér dooden, slachtoffers van deze oorlog, zoowel aan de oorlogsfronten alsook aan de thuisfronten. Maar vooral wanneer in dT? oorlogvoerende landen zelf. ver van 't ooi logstooneel, of in de bezette gebie den menschen als slachtoffers van de bombardementen vallen, wordt het je kil om het hart, bij de gedachte aan de weer- looze burgers, die wreed vermoord wor den.^ Dat moet dan worden opgevat als een poging, om de innerlijke weerstand van een oorlogvoerend land te breken. Talrijk zijn de berichten, die van tijd tot tijd melden, dat de Anglo-Amerikaan- sche vliegers weer eens hebben laten zien. hoeveel moed zij wel hebben Nu eens is dit dorp. gebombardeerd dan die stad, of gene landstreek. Men leest het, wijdt er enkele gevoelens aan en vergeet het dan meestal. Vaakvzijn die dorpen of steden odk zoo ver weg, men weet niet hoe het er uitziet, het is buiten Neder land. Maar dan worden de Nederlanders weer eens het slachtoffer van de weer zinwekkende bombardementen Neder land wordt wreed opgeschrik': dertien Nederlanders konden zich niet mePr door de vlucht of in eep schuilgelegenheid in veiligheid brengen, zij waren een weer- looze prooi van de op hen gerichte boorcl- wapens Niet alleen bonnen, maar ook geld hebben ónze huismoeders noodig om eten te kunnen koopen. Offert voor haor aan Winterhulp. Giro 5553. T- W, y5— BIJ ONZE VRIJVS1LLIGERS. In de voorste linies wachten de mannen op hel sein voor de aanval. x (SS PK Hotmann O-H P. c De vleier is nog veel erger dan de kwaadspreker. FLINKE KERELS MELDEN ZICH NU VOOR DE WAFFEN-SS EN DE LANDSTORM NEDERLAND. Het SS-Ersatz-kommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander op de leef tijd van 17-45 jaar kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen ver voegen, t^n einde gekeurd te worden voor Waffen SS of Landstorm Nederland Tijdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot dc verzorging van familieleden, dutir der opleiding, extra levensmiddelen, etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst te nemen bij de Landstorm of bij het SS-Waehtbataillon in Amersfoort Ook vrijwilligers voor de Duitsche Kriegsmarine kunnen zich aanmelden Zij, die tot de Germaansphe SS iri Neder land willen toetreden, kunnen zich even eens aanmelden. Personen tusschen 19-30 jaar, die aan- meldingsplichtig zijn voor de tewerk stelling, kunnen zich eveneens aanmel den en worden gedurende hun verbinte nis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS k>.n ieder worden, die na tenminste een jaar dienst tijd zijn geschiktheid voor de officiers opleiding heeft bewezen. Zijn schoolop leiding is nie^.doorslaggevend. Beslis send voor bevordering zijn. karakter, ge drag, prestatie. 21,11,43 9-12 uur, Leeuwarden, huïfce Schaaf, Breedstraat. 22.11,43 9-14 uur, Amsterdam, Dam 4. 23,11,43 9-13 uur, Utrecht, N.V. Huis, Oudegracht 245." 24, 11,43 9-14 uur, Amersfoort, Pol. Durch- gangslager, Leusderweg. 25,11,43 9-14 uur, Den Haag, café Den Hout, Bezuidenhoutsche weg. MUSICI VOOR DE LANDSTORM. Het SS-Ersatzkommando deelt mede Voor de militaire khpel van de Landstorm worden musici gevraagd. Ook amateurs kunnen zich melden. Voor een muzikale opleiding wordt zorg gedragen. Persoon lijke of schriftelijke aanmelding bij het SS-Ersatzkommando, Den Haag, Korte Vijverberg 5. LEVENSMIDDELEN AFVALLEN EN DE MELKVOORZÏENING. In 60 van de belangrijkste gemeenten in ons land, die tezamen 4,5 millioen in woners tellen, worden per week 5,000 ton levensmiddelenafvallen ingezameld: Dus wordt per hoofd der bevolking ongeveer één kg. per week ingezameld. Eén opha ler verzamelt per week gemiddeld 2,5 ton levensmiddelenafvallen Het meerendeel hiervan bestaat uit aardappelschillen, die naar dc koeienmagen verhuizen. Dat leger van nijvere ophalers doet uitste kend werk, want met de aardappelschil len, die zij verzamelen,"worden de koeien gevoed, die gehouden worden in de na bijheid van de groote stéden juist waar die het meest noodig zijn. De ophalers zelf zijn er ook mee ge holpen, want zij zijn voor een groot deel gekozen uit vroegere werkloozen. Egn deel van hen kan door invaliditeit geen ander werk verrichten. Als de huisvrouw - indien zij de aard appelen niet in de schil kookt dus zorgvuldig dë schillen bewaart, ze ge scheiden houdt van de groenteafvallen en er voor zorgt, dat er geen scherpe voorwerpen tusschen belanden, doet ze in alle opzichten goed werk. Zij helpt er aan mee, dat de melkvoorziening van de groote steden verzekerd blijft en zij geeft werk aan eén groot aantal ophalers. Zorg dus voor de ophaler en gij zorgt voor de melkvoorziening! Met zevenmijlslaarzen. Een transportregiment der N.S.K.K., ingedeeld bij het pantserleger, legde ge durende de laatste drie maanden met zijn auto's rond 2,4 millioen km. af. Door de mannen van deze NSKK-brigade werd in totaal 125,000 ton getransporteerd. Woekerprijzen op Sicilië. Sinds de Anglo-Amerikaansche bezet ting van Sicilië en de daardoor veroor zaakte schaarschte aan levensmiddelen, worden daar woekerprijzen gevraagd als nooit tevoren. Voor één kilo brood be taalt men 35 lire. Geruchten rond Pétain. Reuter heeft enkele malen berichten de wereld ingestuurd, dat maarschalk Pétain zeer ernstig' ongesteld zou zijn Uit Vichy wordt daarentegen gemeld, dat Pétain zich gedurende de laatste dagen zooais gewoonlijk in het publiek, heeft vertoond. Sovjets roeren zich in Mexico. De Sovjet-Russische ambassadeur U- mansky heeft sedert zijn aankomst te Mexico een lévendige agitatie-activiteit ontplooid. In een radiotoespraak meende hij' te mogen vaststellen, dat het Mexi- caansche voik geestelijk met het bolsje wisme verwant»is. Explosie in Amerikaansch arsenaal. In de Amerikaansche stjd Yorktown, waar een marine-arsenaal gevestigd is, heeft een ontploffing plaats gehad,. die tot op 30 km. de ruiten der woningen heeft vernield. In marine-kringen wei gert men alle inlichtingen. Of er men schenlevens te betreuren zijn, is met bekend Komt Sergius in Turkije? Er zijn teekenen, die er op wijzen, dat de Moskousche metropoliet Sergius van uit Cairo en Jeruzalem naar Turkije wil gaan. In Turkije herinnert nTen zich nog "eer goed, dat de orthodoxe religieuze po litiek der Russen gespannen werd voor de oude Tsaristische expansie-politiek. Het contact, dat Sergius zoekt met de orthodoxe geestelijkheid in Stamboel wordt in Turkije mei wantrouwen ge volgd. DE VERREKIJKER DER ILLUSIE. De neutrale Prachtig, dat hebben de Engelschen mij in het geheim aangeraden. Dan is hij heel ver weg en kan hij mij niets doen.

Texelsche Courant | 1943 | | pagina 1