PANKO HOBU*10 Vóór alles: goede vrienden Zal mijn schoen zetten? ABDIJSIROOP DOUWEEGBWTSf.; 1 H 11 Bijzonder lekker zoo'n Van Hou ten's pudding Van Houtens Gemengd Nieuws HET GESLACHT KIKKERT. 'fèy'GPIEP en INFLUENZA sURRO&A'M In alle goede zaken x>erkr\jgbaar IK ZAG.... zegt Mina Bakgraag, hoe op de huis houdschool de meisjes het recept - pannekoeken en flensjes - in hun kookboek veranderden. Boter, melk.eieren, werd met 'n tlksche haal dóórgestreept. Daarvoor inde plaats kwam toen. Panko, bjoem en waterl 'n Peja produel In hot huis van is lipt 's ochtends matig maar 's avonds lekker warm Ik stook 's morgens of het m'n laatste kolen zijn, dan zitten mijn vrouw en ik en de kleine IJsbrand '3 avonds om een behaaglijk vuur. Laat vooral uw haard of kachel '9 morgens op „zacht" staan, 's middags op „matig" en als net door en door koud is, 's avonds op „vol". Maartemper vroegtijdig, minstens een uur voor U naar bed gaat. Dan spaart U kolen en komt U beter uit Ilaalim-cr warmte uit minder kwlieji', En dat spreekt eigenlijk vanzelf! Want Van Houten's puddingpoeders zijn op de meest zorgvuldige wijze uit de aller beste grondstoffen samengesteld. En daardoor kan ook van iederen smaak met recht gezegd worden: Een aan gename verrassing voor r. iedereen. In verschillende smjkc V H 5 /^jfrEN-slf! PUDDINGPOEDERS MIMI VOOR DE VROUW. RECEPTEN Speculaas. 125 gr. gekookte aardappe len, 125 gr. bloem, 75 gr suiker, 1 lepel stroop, lU pakje of 25 gr. bakpoeder, '/e eetlepel speculaas- of koekkruiden, zout. De koude aardappelen fijnwrijven, al le ingrediënten toevoegen en de, massa zoo lang kneden tot zij als een geheel van de kom loslaat. Het deeg met meel bestrooien en zoo dun mogelijk uitrollen, er kleine figuurtjes van vormen, op een vet bakblik leggen en de speculaas in een vrij warme oven in 15-20 -mm. bakken. Kleine chocolade" letters (plni. 15 sl.) 1 kopje bloem, 1 kopje havermout, 2-3 lepels suiker, een snufje zout, 1 theele pel bakpoeder, chocoladestrooisel (op de jambon verkrijgbaar) Bloem, haver mout, suiker, zout en bakpoeder goed vermengen Ongeveer Va kopje water er bij; de massa kneden tot zij soepel en gelijkmatig is. Van de massa eenige dunne rolletjes maken, door haar met de palm van de hand over een met bloem bestoven aanrecht te rollen. Een koeke- pan zeer dun met margarine of boter in smeren. Van de rolletjes lettertjes (van plm. 4 cm. hoogte en 2 cm breedte) vor men, deze in de pan leggen en plat druk ken. De letters met het deksel op de pan plm. 15 min zachtjes bakken, omkeeren en aan de andere zijde 10 min. bakken. 2Va lepel chocoladestrooisel met 2 lepels water smelten. Dit papje over de letters strijken en er nog wat strooisel over strooien. De letters koud laten borden Bij gemis aan chocoladestrooisel iets mèer suiker en eventueel koekkruiden aan het deeg toevoegen OVER DE VROUW. Het huwelijk is te vergelijken met een vogelkooi: de vogels, die er niet in zijn. sterven van verlangen om cr in te ko men en degenen, die er in zijn sterven van verlangen om er weer uit te ko men. M. E. de Montaigne. (Die meneer had het bepaald slecht getroffen. Red.) VOLKSKUNDE. 205. Het feest van Sinterklaas. Sinterklaas wordt door de heele Chris tenwereld gevierd, in vele landen precies als bij ons. in andere met eenig ver schil. Ook in het voormalige Oostenrijk verscheen een Zwarte Piet met een rammelende ketting, die vergulde koek voor de zoete en een gard voor de stoute kinderen bracht terwijl de jeugd er- Sinterklaasliedjes zong. Te Rome daar entegen komt de zwarte knecht met het zelfde doel in de Kerstnacht en wel dooi de schoorsteen, de koker der gemeen schap met de bovenwereld, die de kinder lijk, levendige verbeelding der voorge slachten met allerlei geesten 'bevolkte. Goed en kwaad kwamen door de schoor steen! Iri de meeste gevallen is spiake van Sinterklaas en lekkers uit Spanje. Ver moedelijk hebben we de oorsprong hier van te zoeken in de drukke handel, wel ke Nederlanders in de016e eeuw op Span je dieven. Spanje was voor ons toen hij- na het einde van de wereld; daar haal den onze schepen de fijnste kostbaarhe den en de keurigste lekkernijen vandaan. <-(J ter Gouw. De Volksvermaken) VERVOLGVERHAAL. DOOR EMMA HOOGWERF 4.) Op die avond stond Oscar, tegen het hek geleund, haar terugkeer van 'l post kantoor af te wachten, want aan dat af gelegen sta'Vm moest mèn zelf z n brie ven gaan halen. Arie^was aan het andere einde van de boerderij bezig met het een of ander; An- gélique zat, 'zooals gewoonlijk, te slapen in de zon. Het was er dus eenzaam en Oscar was blij, toen hij eindelijk een klein, zwart vlekje aan de blauwe hori zon ontdekte, dat weldra bleek te zijn: Carita, met haar meesteres op de rug. Oscar wuifde haar met de pet al van verre toe en trad nog wat dichter bij met de bedoeling om juffrouw van Asten misschien te helpen afstijgen en uitspan nen.. Zoo was hij druk bezig met de rie men eer zij erop bedacht was. Tóch moest u dat diet doen: Ontziet u liever uw enkel, anders zult u zich nog niet eens kunnen inschepen» op de „Cer berus", als die weei naar Nederland ver trekt.! Ik heb gelezen, dal de president van een Amsterdamsch recht bank een hevig standje - eigenlijk de gard - toe diende aan een meneer die zijn fiets onbeheeifl en met op slot, ten prooi had gelaten aan dieven. En die ciief was gekomen. Er werd uit die omstandig heid bijna een ander mis drijf geconstrueerd uitlokking. Het hielp de dief weinig en de meneer trouwens ook niet zooveel hij had toevalligerwijze rijn fiets terug gekregen, maar hij had zijn standje. En wie zegt me, dat Zwarte Piet eer lijk is gebleven9 Dat hij er niet tusschen- uit trekt met mijn halye zool en achter lap? W at krijg ik dan te hooren wanneer ik op. het politiebureau kom9 Dan had u maar niet zoo stom moeten wezen om uw schoen neer te zetten. Misschien haalt men het strafblad van Zwarte Piel voor de dag en leest mij een serie veroordeelingen voor. Wie is Zwar te Piet tenslotte? Hij komt uit Spanje en stamt misschien van de een of andere Rifkabyl af. Een lastig en oproerig volk. De goede Sint wordt al een dagje oudei en wie weet hamstert Zwarte Piet achter zijn rug om alle goede dingen die de hei lige placht te schenken Wie is er nog te vertrouwen9 Wanneer Zwarte Piet mijn linkerscnoen achteiover drukt, kan ik clan op mijn rechterschoen naar de distri butie loopen om e^n nieuw paar? De hee- ren zijn daar gek Ik zou hetzelfde te hocre\ krijgen als op het politiebureau* "Dan moet u maar niet zoo kinderlijk zijn om wei in Zwarte Piet 4e gelooven en niet in dieven. Zaten er soms nog bon netjes ook in? Wie garandeert ons, dat u ons rie* staat voor te jokken? Wat zegt u? Dat u te vertrouwen is? Meneer, dat zeggen alle menschen die hier komen. Hebt u niet gelezen, dat wij cp die smoesjes niet ingaan? ZetNu het volgende jaar uw rechterschoen, dan is u met fat soen van dat halve paar af. Of zoekt u per advertentie imand van wie de rechtei schoen gestolen is, dan hebt u weer een paar of hij. u zegt dat er dan maar é?n~ mensch geholpen is9 Goed, maar nu zijn er twee menschen die niet op straat kunnen Gaat u anders bij die meneer inwonen, dan kunt u om beurten uilgaan Zal ik mijn schoen zetten? Néén, ik waag het er niet op. Ik zét een iceg sigarenkistje. En daar ik vermoed, dat ook Sinter klaas al lang gemotoriseerd is. behoef ik er geen hooi en roggebrood in te doen. Hoe de tijden veranderen en de men schen Tel. De 32-j. adjunct-directeur van Sluis' Fabrieken te Weesperkerspel is door De spoorweg Amsterdam-Utrecht be staat 18 Dec. 100 jaar. De dagen korten deze maand, tot 21 D^e„ met'25 minuten. Duizend stuks wasehgocd werden ge stolen ujt een wasscherij te Oisterwijk. Volle maan hebben wc deze maand op 11 Dec. (opkomst 17,04.) adjur te een val- van een zolder^pverleden. De kok, een knecht en drie werksters van de centrale, keuken te Tilburg zijn wegens diefstal van levensmiddelen ge arresteerd. Dc melkrijder Vcrbrec is door bet bre ken van de stuurstang te Haastrecht in een sloot gereden Hij flikte onder ,dc auto in de modder. Een 60-j. postknecht met 42 dienstjaren te Leeuwarden kreeg wegers verduiste ring 1' jaar gevangenis en 5 jaar geen pensioen. Krasse maatrcgelc^ worden in_ Dor drecht genomen wegens herhaaldelijk slecht verduisteren De wonirjg moet 'worden bntruimd en er wordt geen an dere toegewezen. Een juffrouw uit Vecnendaal werd te Ede van haar fiets beroofd Op dé-thuis reis per trein zag ze. aan het station (e De Klomp een man met haar fiets loo pen. De oolitie pakte hem in dè kraag. Op ergerlijke, niet nader te noemen wijze, worden trams en treinen in N. Holl. niet zelden bevuild. Zelfs kussens en banken worden niet ontzien. De smeerlappen moest levenslang het ge bruiken van een openbaar vervoermiddel worden ontzegd. Ik zie het. u niet graag doen, ant woordde hij. O, ik ben altijd mijn eigen stal knecht, moet u denken. Zre, zoo, Ca- rita, als er onderweg wat te grazen valt, dan zou ik dat maar niet versmaden, als ik jou was.' Waren er brieven op het postkan toor? vroeg Delius, terwijl hij en zijn gastvrouw samen naar het huis liepen. O. ja, deze voor u en deze „myme- bricf' voor mij, zei ze, een lange, blau we enveloppe ophoudend Dié ziet er niet veelbelovend uit, meende hij Neen. het is N?en bericht van de bank, v^aarin ze melden, dat de toestand niet langer houdbaar is en "dat ik de boel verkoopen moet. Alles gaat" weg. de honderd schapen, die ik misschien nog heb; efi ik denk ook van Carita! Toen begaf haar stem haar. Ze keerde zich om. Afschuwelijk is dat! zei hij deelne mend. Ik wist met, dat het er zóó erg mee stond. Hoe zou dat ook kunnen? U bent hier nog pas éen week Weten uw vrienden er van? Ik heb immers geen vrienden. Op school had ik wel enkele vriendinnetjes, maar ik geloof niet, dat die één van allen ouders hadden met zulke philan- Iropische neigingen, dat ze mij geld zou- UIT DE OUDE DOOS. LOF DER DUISTERNIS. Toen men in*" het begin van de vorige eeuw in verscheidene steden tot ver lichting van de straten overging, had dat niet ieders goedkeuring Leest u maar eens, w^lke bezwaren een schrijver in de Koelnische Zeitung (Keulsche Cou rant) van 1819 te berde bracht: Geen straatverlichting, want: 1. Het Wéreldbestuur heeft de duister nis gewild gedurende de nachtelijke uren en daartegen mag men zich niet verzetten. 2. Het is onrechtvaardig de kosten mede te laten'dragen door hen, die door die verlichting worden benadeeld (b.v door „kruiers", die jongedames van een avondpartijtje thuis brengen). 3. Dc dieven worden vermetel, de paarden schuw. 4. De menschen zullen door laat op straat te vertoeven kou vatten door de nachtlucht. 5 Dc verlichting maakt een eind aan de duisternis, welke' de zwakken van menige zonde afhoudt; dronkenschap en losbandigheid woéden er door bevor derd. 6 De gasfabrieken voeren ieder jaar groote sommen gelds naar het buiten land (concessies aan vreemdelingen). 7. Feestelijke illuminaties, ten doel hebbende, het nationale gevoel op te wekken en te verheffen, zullen sterk verzwakt worden dooi de quasi-illumi- natie van elke avond. (H Post.) den willen leenen' Maar wat is u dan van plan? Heeft u nog familie in Nederland, waar u heen kunt gaan9 Neèn, niemand, voor zoover ik weet. Jk heb nooit iets anders gehooid van de geschiedenis van mijn vader, dan dat hij tegen de zin van zijn ouders mét mijn moeder getrouwd is en dat ze toen niets meer met hem te maken wilden hebben. Gelukkig heb ik nogal handigheid op ve lerlei gebied; ik kan een paard africh ten, koken, japonnen naaien, dansen, en ik kan ook wel met vee omgaan. Ze keek hem reebt in het gelaat met een glimlach op de lippen, opdat hij toph volstrekt niet denken zou, dat haar oogen eigenlijk door tranen verduisterd waren. Nu. u noemt daar nogal zoo wat, antwoordde hij ook opgewekt. Maar toen kreeg zijn meelij toch weer de overhand en voegde hij er bij: Het is vreeselijk voor u terwijl u hier zoo lang meesteres- se is. geweest, het nu alles te moeten op geven. Carita zal mij missen' Ik hoop. dat zij maar een goed huis zal krijgen en iemand die haar met zachte hand leidt. Ze hadden nu de woning bereikt. Zij speelde met het koord van haar zweep en toen hij.. naar haar keek, kwam hij ineens tot een ontdekking, die hem als verstomd deed staan. VII Het zou te ver voeren de ongeveer 1500 Kikkeits, die mij bekend zijn en die in de loop van 300 jaren géboren werden, op te noemen. Ik moet volsfaan met nog enkele te noemen, die door hun ambte lijke bezigheden of anderszins bp Texel meer bekendheid hebben gekregen. Zoo was Abraham, geb. 1685, in 1723 Presidentschepen van Texel; Albert Pou- lusz., geb 1700 en gehuwd met Jannetje Vermeulen en daarna met Antjc Pieters. Burgemeester van Texel; Burgemeester Jan Vermeulen huwde in 1738 Grietje Kikkert, geb. 1713, dochter van de Pres.- schepen. Daniël Gravius, secretaris te Den Burg, huwde 1780 Antje Kikkert, wed. van Jacob van der Merct. Cornells Poulusz., geb. 1703, was sche pen; Mr. Poulus Kikkert, geb. 1727, huw de in 1754 met Hendrik je Kooger; Pieter Poulusz., geb. 1713, gehuwd met Jan netje v.d. Werf, was gerechtsbode. Van hem stamden af de takken Leiden en Vlaardingen. Een zoon. Dirk. geb. 1755, gehuwd met Marretje Kwast, was kapi tein ter zee. Hij is overleden te Suriname. Van zijn zoon Simon, Gemeente-ontvan ger te Texel, geb. 1757 en gehuwd met Marretje Luytze. stamt Jannetje, ge huwd met J. J. Reinbach, ook Gem.-ont- vanger op Texel. Tan Pieterszoon Duinker, geb 1787 te Texel en ovei l. 1852 te-Den Helder, de mede-oprichter van de bekende carga doorsfirma Duinker en Goedkoop te Am sterdam, was gehuwd met Antje Da- niëlsdr. Kikkert. Haar zuster Marretje, geb 1785 te Texel, huwde in 1807 Lam mert Cornelisz. Kikkert, Ambt. van de Belastingen in Den Helder. Amsterdam W N KIKKERT. (Wordt vervolgd IN DE MOESTUIN. Spit uw tuingrond reeds vroegtijdig! Met het omspitten van de tuingrond van de volkstuin .of moestuin wachte men niet tot diep in het voorjaar. Het .wordt dan veel te laat. Hoe eerder dit werk geschiedt, des te beter. Bij zacht weer kan de geheele winter worden gespit. Indien er na het spitten nog een flinke voYst optreedt, vriezen de harde kluiten stuk. Daardoor is het doorvriezen van de omgespitte grond bevorderlijk voor hel verkrijgen van een Rossere bodemstruc tuur. Stugge gronden pleegt men daarom reeds vóór de winter te spitten. Om de zelfde redenen is het wenschelijk om graslanden, die voor de verbouw van aardappelen en gioenten zijn bestemd, zoo vroeg mogelijk om te spitten. Boven dien is dit laatste een tijdroovend werk en daarom ook een reden om er vroeg mee te beginnen Nimmer spitte men als er sneeuw ligt ook niet zoo lang de grond bevroren is. Evenmin moet men spitten als de grond nog geheel doorweekt is van het vocht van langdurige regens of van huoge wa terstanden. Indien men doornatte gron den gaat spitten, dan slibt de aarde dooi de overmaat van vocht weldra weerV dicht. Indien mogelijk, laat men het overtollige water door greppeltjes al- vloeien. Zoodra de grond weer droog is. wordt dan het spitten hervat. -r- Ik zal zien,—dat ik hier^jeen heel eind vandaan kom, zóó ver zelfs, dat ik nooit meer hooren zal van Walhaiti U vindt het zeker heel dwaas van mij, dat ik zoo gehecht ben aan zoo.'n oude, vervallen boerderij; maar het is nu een maal niet anders! O, maar dat kan ik mij best voor stellen. Arm kind! Arm kind! her haalde hij nog eens; want juist die vast beradenheid, waarmee ze haar tranen in bedwang wilde houden, vervuldé hem met zoo'n diep medelijden. Cathanna keek eensnaar hem. Het was zoo'n nieuwe gewaarwording .voor haar, dat men meelij met haar voelde en ook toonde; zij, die altijd de meesteresse was geweest, dat het haar nu een schok bezorgde en zij tot baar eigen verras sing een snik gaf, waarop ze de handen voor het gelaat sloeg en in tranen* uit barstte. O, doel u dat toch met! liep ze half boos. Ik vind het verschrikkelijk als ie mand meelij met mij töönt! Dan krijg ik ook meelijden met-mezelf en ik zal mij best redden. U denkt zeker," dat ik net zoo hulpeloos en afhankelijk ben, als de meisjes, die u tot rju toe heeft ge kend en die altijd iemand moeten hebben, die zorg voor haar draagt! (Wordt vervolgd.^ VAN TABAK GESPROKEN. 5. Een are tabak kan 20-30 kg droge; tabak opleveren. Hiervoor zijn 500-609. j planten noodig. Uit één gram tabakszaad kan men'-'10 000 planten winnen Tabakszaad is ook zeer fijn. Een gram van dit zaad bevat wel 15000 -korrels. Aan vier gram I zou men voldoen- de hebben voor een ha. Men neemt gewoonlijk 40 gram per h a. G. De grond. Voor de teelt van tabak moet de grond een goede structuur heb ben, ook de bémestingstoestand moeti gunstig zijn. De pH heeft een groote in-jj vloed op de brandbaarheid Voor zand-| grond moet deze ongeveer 6 zijn; klei grond moet in voldoende mate van kalk zijn voorzien. (Brochdre no. 28, Ir. Slits). Wie f 1,65 zendt aan Fa A. T. Ver- schooi te. Kuilenburg ontvangt 't maand blad „De Tabaksplant" een jaar lang. Het bevat <;en menigte practische wenken en een vragenbus voor de amateur-teler. (Ingezonden Mededeeling) De vleier minacht zijn evennaaste niet zóó zeer als zichzelf. EERSTELINGEN. 13. De eerste behoorlijke zeedijken werden aangelegd (ook op Texel) ten tijde v3n Floris V (1256-1296) 14. De eerste windmolens verrezen in West Friesland omstreeks 1400. 15. De eerste duinbebossching ge schiedde in opdracht van de dichter-' raadspensionans Jacob Cats (1577-1660). - - - VOOR DE JEUGD. De prijswinners Hartelijk dankt, Oom Ko voor de leuke briefjes Prijswinners zijn ditmaal: Nellie van Meerwaarden, De K 99, 12 j; Kees Daalder, Oost, 10 j.; Aat van Liere, O 75, 12 jaar. De presentjes* worden per post ïoegezonden. Prettig St.-Nicolaas- feest toegewenscht door OOM KO. die jullie allen vriendelijk groet VAN DE BOEKENPLANK. GOEDE BOEKEN AIS MEDICIJN. Het is niet te ontkennen, dat wij dik wijl met zorgen hebben te tobben. Het zwaarst van alles drukken de geestelijke zorgen. Het is alles zoo verward, zoo vol onrust, het is zoo'n kunst om ons te reali- seeren, dat de zon nog even stralend schijnt, dat de fnssche winterlucht nog op precies dezelfde manier onze wangen doet tintelen, dat de storm onveranderd zijn machtig wolkenspel speelt en toch staat het als een paal boven water, dat wij beter de schoonheid van j het Leven tot ons kunnen laten doordringen, wan neer onze geest frisch blijft, wanneer ons hart rustig blijft, wanneer wij met een onbevangen gemoed de dagelijksche moeilijkheden tegemoet kunnen gaan. Mogen wij u in herinnering brengen, dat de beste medicijn is. hel lezen van een waarlijk goed boek! Wij hebben ze nog! Boekhandel Parkstraat. (Ingezonden Mededeeling). HYGIENE EN VEILIGHEID. Maagkramp. Heel dikwijls helpt het drinken van lauw water en warme doe ken op de maagstreek. De dokter moet uitmaken, wat de oorzaak is van de pijn. zal Abdijsiroop dadelflV. die nare hoest temperen en snel doen verdwenen De slbm komt los Bor»i en keel worden verzacht. Vanouds beproefd b(J hoest, griep, bronchitis, asthma. AKKER'S F1429/1. Verantwoordelijk voor de geheele inhoud: G Joh. Duinker. Plaatsvervanger J. de Waal, Den Burg. Uitg. en Drukkerij Fa. Langeveld De Rooij, Den Burg, Texel.

Texelsche Courant | 1943 | | pagina 4