WERELDNIEUWS' Beperkt Uw Electriciteits- verbruik Het is Uw eigen belang. Hoode Kruis Kinder legitimatiekaar t Texelsohe Berichten BINNENLAND 57c JAARGANG. No. 5813. WOENSDAG 8 DECEMBER 1943. TEXELSCHE COURANT lim Tegen internationalisme en communisme. President Wang Tsjign Wei heeft voor de Sjanghaische radio gesproken In zijn redevoering verwierp hij het internatio nalisme en het communisme beide, aan gezien zij de wegbereiders zijn geweest van het Anglo-Amerikaansche imperia lisme. Brandballons boven Zweden. Zweden heeft, nadat het reeds in Lund door Engelsehe bommen een vooi proefje had gehad van de Anglo-Amerikaansél\e terreurmethoden, thans bezoek gehad van groote zwermen z.g. brand- en sabo- tageballons, waarvan de Nationaliteit, zooals gewoonlijk wordt betwist Paniek onder joden te Rome. De maatregelen van de republi- keinsch-fascistische regeering. welke on voorwaardelijk toepassing .van de joden- wetten betoogen, hebben onder de joden te Rome een ware paniek, teweeg ge bracht. Joodsche handelshuizen en zaken zijn in alle haast begonnen, hun waren uit te verkoopen, om de onteigening van hun bezittingen, waarvan de waarde dik wijls in de millioenen lQopt. te voorko men. Geallieerde vloot leed weer zware verliezen Voor de zesde maal is in de wateren bij Bougainville (Austr.) een slag gele verd, welke op groote verliezen voor de geallieerden is uitgeloopem Niet minder dan drie vliegkarnpschepen, een slagschip en een groote kruiser zijn door Japansche strijdkrachten tot zinken gebracht. Bo vendien werden er nog cenige schepen beschadigd. Van de Japanners zijn tien vliegtuigen verloren gegaan Van de gevechtsterreinen. Aanhoudend zware regenval belem mert de krijgsoperaties aan het zuidelijk deel van het oostelijk front aanmerkelijk. Wel gingen de bolsjewisten op de Krim nog tot aanvallen over. maai zij werden met zware «verliezen teruggeslagen. Het vijandelijke landingshoofd werd i ver kleind, veel oorlogstuig buitgemaakt of vernietigd. In het gebied van Gomel nam de vij andelijke druk af. Aanvallen bij Tsjer- kassy mislukten; doorgebroken strijd krachten werden grootendeels vernietigd. In de groote Dnjepr-bocht ging de vijand ondanks hevige sneeuwjacht tot de aan val over,hij werd echter afgeslagen. Daarbij werden alleen reeds op 5 Dec. 80 Sovjettanks kapot geschoten Zwaar woedde de strijd' tusschen Pri- pet en Berezina. Westelijk Smolensk wierp de vijand nieuwe formaties in de strijd, maar de aanvallen van 31 divisies werden bloedig afgeslagen Eigen aan vallen 'maakten weer nieuwe vorderin gen. De vierde afweerslag aan de auto weg van Smolensk eindigde met een vol ledig Duitsch succes. Aan het Zuiditaliaansche front is de vijandelijke aanval in kracht afgenomen. De luchtslag boven Berlijn. De in vorig nummer vermelde lucht slag van Donderdagavond boven de Rijks hoofdstad hoeft de aanvallers zware ver liezen aan menschen en materiaal gekost. Wel 53 machines, meest zware bommen werpers, werden ten val gebracht, tus schen de wrakken van de neergestorte vliegtuigen vond men. de lijken van 146 Britsche vliegers. Op voorbeeldige wijze hebben de manschappen die de zoeklich ten en het afweergeschut bedienen, met de nachtjagers samengewerkt Hieraan is te danken, dat de vijand zoo'n geduch te afstraffing heeft ondergaan. Al spoe dig nadat hij de hoofdstad had bereikt, slaagden de jagers er in, zijn machines uiteen te drijven, zoodal van een concen trische aanval geen sprake kon zijn; bo vendien was het zicht', zoo goed dat voor de naderende machines een spervuur kon worden gelegd. Intusschen hebben de schuilkelders in Berlijn een vuurproef doorstaan. Wat de beste schuilgelegen- heid is? Op deze vraag* js nog .geen af doend antwoord le geven. De moderne bommen hebben zoo'n geweldige uitwer king, dat zij vrijwel door alles heen slaan, afschuwelijk: zijn bovenal de bom men met fosfor en andere brandbare stoffen, terwijl ook het neeistorten van vliegtuigen met hun heele lading aan' bommen en brandstof zijn bijzondere ge varen meebrengt. Er zijn in Berlijn ge vallen bekend zoo schrijft ANP, dat woonhuizen een dergelijke vracht konden dragen, terwijl speciale schuilkelders er bijna onder bezweken. Hei komt er maar op aan, of een mensch geluk heeft of niet N.V. T.E.M. DE ZON. Wo 8 Dec. op 8,33; onder 16 30 DE MAAN. Wo. 8 Dec. op 15,17; onder 5,20 Volle Maan* 11 Dec. 17,24. HOOG WATER OP TEXELS BEK Wo 8 Dec 5,55 en 18,24 Do. 9 Dec. 6,51 en 19.15 Vr.10 Dec. 7,37 en 19,58 Springtij 13 en 28 December. Aanslag op Roosevelt beraamd In November heeft een 38-j. krank zinnige, Walter Best, uit Michigan af komstig, zich toegang verschaft tot het Witte Huis om een aanslag te plegen op Roosevelt. Hij werd echter, kort voordat hij zijn plan kon volvoeren, gegrepen. Duilschlands militaire kracht. De militaire deskundige van de New Ycrk Times schrijft, dat de Duitschers volkomen in staat zijn, vergeldingsaan- vallen op Engeland te doen. De Duitsche natie, zoo stelde hij- vast, is militair nog steeds sterk en technisch zeer goed op de hoogte. Japan zet door! Japan zal de wapens pas neerleggen, wanneer de eindoverwinning bevochten is verklaarde premier Tojo. Amerika en Engeland wagen het niet, hun volken met dc z.ware verliezen, welke zij leden, bekend le maken. Dit is hun zwakke punt. „The right man. De „Tribune" betitelt de onderstaatsse cretaris Lennox Body, dié Churchill in 't ministerie van vliegtuigproductie zitting liet nemen, als een politicus, die er toe zal medewerken, dat er na deze oorlog geen vrede, geen democratie en geen vei ligheid-zal zijn. China krijgt klop. Het saat de Japanners de laatste tijd zeer yoo'i dc wind. Hun troepen bezetten Tsjangieh en brachten de Chineezen zware verliezen toe. Alleen in Oct. reeds werden er bijna 19000 gedood, terwijl een groot aantal stuks oorlogstuig werd ver overd. Tjoengkmg krijgt aan munitie en levensmiddelen steeds meer gebrek. De grond wordt te heet. Verscheidene welgestelde en invloed rijke Engelschen hebben zich naar Por tugal begeven, naar het heel, om daar Kerstmis te vieren, maar in werkelijk heid oindat de grond hun in Engeland te warm wordt onder de voeten Zij zijn beducht voor de vergeldingsmaatregelen, welke Duitschland treffen zal. Ontmoeting Van de Turksche president niet -Roosevelt. 'De president van Turkije is naar Cairo gereisd om daar 'n onderhoud te hebben met Roosevelt. Men hecht hieraan in Turksche kringen geen groote beteekenis. Dal er een wijziging van de Turksche buitenlandsche politiek uit voortvloeien zal', wordt in Turkije niet aangenomen. Generaal Smuts spfak Gen:raai Smuts (Z.-Afrika) verklaarde in een vergadering te Londen, dat men na de oorlog moet streven naai een „Drie-eenheid" van dc Verec-nigde Sta ten, de Sovjet-Unie en Engeland Hij dreigde, dat Duitschland ha de oorlog van de kaart van Europa zou worden ge veegd en dat slechts Engeland en de Sovjet-Unie over zouden blijven. Smuts vervolgde „De Sovjet-Unie is de nieuwe kolos in "Europa', die over dit continent voortschiijdt. De Sovjet-Unie zal meester van het continent zijn. Haar macht zal te grooter zijn, doordat ook het Japansche lijk niet meer zal bestaan en ieder even wicht van krachten, dus ook in het Oos ten zal zijn verdwenen". Waarvan George VI niet sprak. Een Labour-afgevaardigdc heeft in het Engelsehe Lagerhuis vastgesteld, dat in de troonrede van de koning niet gespro ken is over Britsch-Indie en de slechte sociale toestanden in die gebieden. De „Manchester Guardian" verlangt een nieuwe bespreking van Indie. De Indiërs zullen zich daarover zeker verheugen TEGEN DE BOLSJEWIEKEN tol behoud van Europa. Vorige week heeft opnieuw eei* aantal vrijwilligers le Den Haag afscheid geno men; zij gingen de Duitsche legioenen die he| het bolsjewisme bekampen, ver sterken. Aan dc toespraak, bij die gele genheid door Mussert gehouden, is het volgende ontleend: De bedreiging uit het Oosten, die Eu ropa reeds heeft weerstaan, gaat thans gepaai d met een aanval in "de rug door de ontaarde zoon van Europa, Amerika. Het is voor de toekomst noodzakelijk, dat het Duitsche en het Nederlandsche volk elkaar vinden, in het gemeenschappelijke gevaar Jammer, dat nog niet alle Neder landers dit beseffen en sommige ouders en verwanten van deze mannen ^elfs nog niet begrijpen, waarom zij gaan. Er zal echter een tijd komen, dat men hen zal erkennen als pioniers van ons volk, pioniers voor een Europa, waarin sociale gerechtigheid zal heerschen. ALS DE VERGELDING KOMJ. De doorgaans goed ingelichte Duitsche publicist Hans Schwarz schrijft in Das Reich o.a De vergelding (wegens de Anglo- Amerikaansche luchtaanvallen) zal zoo nadrukkelijk en op een psycho logisch zoo juist oogenblik worden, inge zet, dal de ontwikkeling van deze oorlog er door zal worden beïnvloed Het zou onbegonnen werk zijn. ruïnes met ruïnes te vergelden Daarom zal deze onderne ming zich op geheel andere, ja, verras sende wijze uiten, zoowel geestelijk als politiek. De oorlog zal er een geheel an der aanzien door krijgen. Niets is er, dat de vergelding nog kan verhinderen. Het gaat er nu om. de teugellooze massa moord door een drastische slag t<? doen ophouden. Iioe wild dc bommenoorlog nu ook woedt, onze nieuwe wapens zullen dc zenuwen op een geheel nieuwe wijze beproeven. Zij stellen het Engelsehe volk zeer spoedig voor de vraag of zij een dergelijke oorlog lang kunnen uithouden. Wij zullen het in zijn zwaarste uren aan zichzelf overlaten. Een bom <op hei huis En moeder niet thuis Leeg is V bed waar de kleintjes in lagen Maar klaug niet le vlug Uw kroost vindt men terug Als ze 't Hnode Kruis plaatje maar dragen Ondi«ni of voogden, vraojji voor Uw kinderen Uil IS |aar een kindcrlegidniuliekaarl «nn Aanvraaicfurtniillerro «twkrijfibaar bijl Hooiden van <i-holen.neroeeu«eae« relorle?D (nfd. Bevolking). Afdeellngabeafureu van hel Ned. Ronde Krul». *M|» f O.10 'M lo er mogend en koateloo* TEMPO EN PRESTATIE. Ook in 1944 zullen aan de Duitsche in dustrie voldoende krachten ter beschik king worden gesteld, om, onverschillig hoe lang, te kunnen stand houden. Voor het komende jaar luidt het nieuwe pa- iooI: tempo en prestatie. Het is noodza kelijk, dat millipenen buitenlandsche ar beiders door hun werk toonen dat zij be reid zijn. bewapeningsmateriaal te leve ren en krachtig mee te werken aan de wederopbouw van Europa. (Fritz Saue- kel, algemeen gemachtigde voor de te werkstelling in Duitschland). NAAR EEN NIEUW EUROPA. Aan een rede van Dr. Dietrich, Reichs- pressechef, te Berlijn uitgesproken, is het volgende ontleend Het denkbeeld, waarvoor de vijanden van Duitschland in werkelijkheid vech ten. is niet een wereld van eeuwige vre de, maar liet rhythme van de eeuwige oorlog. Wanneer het bolsjewisme er fn slaagt, zijn plannen te verwezenlijken, dan zou het bolsjewistische Europa een u'tbuitingskolonie van de laagste rang der joodsch-bolsjewistische wereldheer schappij worden. Het lot, tegen het bolsjewisme te vechten of onder te gaan, kan Europa op de drempel eener tie ge- beele wereld omvattende sociaal-revolu- tionnaire ontwikkeling niet ontgaan. Een ander keuze, dan die tusschen de bolsjewiseering van het continent en de nieuwe ordening van Europa in het tee- ken van de Duitsche overwinning be staat er niet. De overwinning der Eu- ïopcesche naties onder de leiding van Duitschland is de eemge weg die naar dè toekomst wijst. Duitschland heeft de fundamenten gelegd eener nieuwe orde ning van de menschelijke samenleving, waardoor voor de werkende massa der menschheid een stralender en lichtere toekomst geopend word. MUSSERT IN BERLIJN. Gesprek met buitenlandsche Pers. Ir. A. A. Mussert, Leider der N S.B., heeft, vergezeld van de plaatsvervan gend leider, Van Geelkerken, en het hoofd van de afd. Pers van. het Hoofd kwartier der NSB, Blokzijl, korte tijd te Berlijn vertoefd en bij die gelegenheid eenongedwongen gesprek gevoerd met eenige vertegenwoordigers van de bui- lenlandsche pers. De heer Mussert legde er in zijn uit eenzetting de nadruk op, dat E u r o- p a, wil het niet ten onder gaan, één moet worden. Hij onderstreepte het bol sjewistische gevaar en zeide, dat Europa in dit opzicht tot bezinning moet ko men, daar het anders zijn rol heeft uit gespeeld. Engeland, aldus spr., heeft steeds kans gezien alle geschillen buiten zijn grenzen uit te vechten en zoo moet het ook met Europa zijn. Ten aanzien van de toestand in N e- d e r 1 a n d betreurde de heer Mussert 't voortbestaan van de tweespalt onder het volk, terwijl hij de houding van de ker kelijke overheid inzake de Naliohaal-So- cialistische Beweging laakte. Omtrent het vraagstuk der Nederland sche koloniën wees ir. Mussert er op, dat Nederland eigenlijk steeds van En geland afhankelijk is geweest sedert het tijdstip, waarop het aan dit land Ceylon en de Kaapkolonie heeft moeten af staan, waardoor Engeland de toegang tot de Nederlandsch-Indische koloniën be- heerschte. Tenslotte schetste de Leider der NSB de moeilijkheden van de leden der Be weging, van wie er tot dusver reeds 100 in eigen land om het leven gebracht zijn, terwijl velen aan het Oostelijk front sneuvelden. Mussert bij de Fuehrer. De Fuehrer heeft in zijn hoofdkwar tier o.a. de Leider der NSB, A. A Mus sert, voor een vrij langdurig onderhoud ontvangen, tijdens heUVelk de thans han gende vraagstukken in de geest van de vertrouwelijke en hartelijke samenwer king werden besproken. DE OPPERSTE OORLOGSWET. Capituleeren? Nooit! Een volk, dat om zijn leven vecht, moet uithoudingsvermogen bezitten. Men mag slagen incasseeren, doch men mag zich nooit gewonnen geven. Dat volk zal overwinnen, dat de witte vlag van capi tulatie in het geheel niet in zijn bagage heeft, want het komt nooit in de v^j-lei- ding deze in de ure des gevaars te hij- schen en aldus zijn 'leven en toekomst prijs te geven. Daarom luidt de opperste ooflogswet: Capituleeren Nooit! (Rijks minister Go'ebbels in „Das Reich".) TURKIJE. In zes Tuiksche provincies is de staat van beleg met zes mnd. verlengd. SPANJE Centraal Franco kreeg 4 Dec. ter gelegenheid van zijn verjaardag een ge lukstelegram van de Fuehrer. IRANKRIJK Frankrijk teelde afgeloopen jaar 50,000 ha. vlas, bijna het dubbele van 1941. JOEGO-SLAVIE. Een Anglo-Amerik. terreuraanval op Serajewo legde 90 huizen in puin; 105 personen werden gedood, 155 gewond. FINLAND. In de Finsche staalsbosschen zijn dit jaar twee millioen boomen bijgeplant; ook het particuliere boschbezit heeft er zooveel gepoot IRAK. Als een bijzondheid kan vermeld worden, dat de conferentie-Roosevelt, Churchill en Stalin in Irak achter prik keldraad en mijnenvelden gehouden werd ITALIË. Victor Emanuel heeft, op uitdrukke lijk verlangen van de.regeering-Badogiio afstand gedaan van de titel van Keizer van Abessinië SOVJET-RUSLAND. Bij het terugtrekken uit het Do- netzgebied hebben de Duitsche troepen zoo grondige verwoestingen in de fabrie ken aangericht, dat herstel vele jaren zou vorderen ENGELAND De Britten krijgen dit jaar met Kerst geen extra rantsoenen. Generaal Marshall, Engeland, is van meening, dat de kortste weg naar Berlijn via het Kanaal leidt. Met zijn theorie van „het weeke on derlijf van Europa is Churchill bedrogen uitgekomen. Dit bewijst het verloop van de strijd in de Middellandsche Zee. 1300 bonnen en f 250 werden gestolen bij bakker M. te Tilburg Ook voor hoeden, die niet zelden ont zettend duur zijn, komen spoedig prijs- voorschriften. Straffeloos kan iedei achtergehouden voorraden grondstoffen, enz. aangeven, mits aangifte binnen een maand geschied Dep. van Waterstaat. De heer F. D. JBrands >s tot directeur-generaal be noemd Voor elke interlocale verhuizing is. ver gunning noodig van afd. Vervoerwezen, Oranjestraat 10, Den Haag. Een varken van 500 kg. en 2,80 m lengte werd dezer dagen te Bunschoten geslacht. (Tel.) Een treeplank-trampnssagicr te Den Hagg kwam in botsing met een vracht auto, wat hem het loven kostte. Uit school komende, is te Gennep hel 6-j. meisje B Thissen door een tram doodgereden. Nieuwjaarsgroeten zullen dit jaar door nieuwsbladen en tijdschriften niet wor den opgenomen Door de donkerte is te Tilburg de 73-j Van Asveldt, die vorige week zijn gou den bruiloft vierde, te water geraakt en verdronken. Lt.-kolonel Van Hilten werd te Am sterdam als gewestelijke poli tie-president voor Noord-Holland en Utrecht geïnstal leerd. De Rotterdamsche gazons en bouw gronden hebben 20,000 kg. rogge opgele verd. Hiervan zullen 40,000 brooden voor de Kcrstuitdeeling aan misdeelden wor den gebakken. Uit jalouzie sloeg te Roggel een 20-j landbouwer zijn buurmeisje G. bewuste loos. Daarna had hij zich willen ver drinken, maar men vond hem,-, in zijn hemd, verkleumd in ^en hooischelf bij een ven. Voor' lien, die actief deel hebben aan de verdediging van Europa tegen hei bolsjewisme en voor hen, die deelnemen aan de opbouw van het Oosten, is een hoeveelheid Oosteuropeesche tabak be schikbaar; elk krijgt voorloopig 100 siga retten. Twee inwoners van Ede hebben een plaatsgenoot voor f 4500 opgelicht Zij beweerden hem aan textielgoederen te kunnen helpen, maar zetten op de^ayond dat hij het goed krijgen zou, een roof overval in elkaar. De stoffen werden z.g in beslag genomenMaar zij liepen tegen de lamp. In de rik. kerk te Arcen stortte bij werkzaamheden aan een pilaar een deel iran het gewelf in. Onder het puin vond men de lijken van twee metselaars, resp. vader van zeven en vijf kinderen. Een stucadoor en twee jongens, die hadden staan kijken, werden gewond. Lichte wonden kregen een kapelaan, een oud schoolhoofd en een 18-j. jongeman Restanrant-YVandtekst. 'k Wil graag als gastheer elke gast Op vaste spijs vergasten, Maar zonder bonnen laat ik'vast Zelfs vaste gasten vasten. (H. Post). GEEN SCHOENENBEURS. Deze week houdt de Nederlandsche Volksdanst geen schoenehbeurs. KERKNIEUWS In de Doopsgezinde Gemeente Burg. Waal. Oosterend zal a.s. Zondag ter voor ziening in de vacature-diaken herstem- rfiing plaats hebben tusschen de heeren P. Keijser Dz. en J. G. Rab. KERSTFEEST N.V.D. Over het Kerstfeest van de Ned. Volksdienst in Pen's Zaal, op Woensdag 22 Dec. a.s. wordt nog het volgende mee gedeeld: Voor de jeugdige bezoekers zal een groote kinderfilm worden vertoond. De Kerstman zal het feest met zijn tegen woordigheid opluisteren, en versnaperin gen, ook fruit, u tdeelen. Verder ver meldt het programma samenzang en. het vertellen van een kerstverhaal. Toe gangsbewijzen zijn kosteloos verkrijg baar aan de bekende adressen Belang stellenden wordt aangeraden zich bijtijds van een kaart te voorzien. BEDRIJFSVOORLICHTING VOOR DE LANDBOUW OP TEXEL ONZE PROEFVELDEN IN 1943. In het begin van dit jaar hebben we 'n overzicht gegeven van de proefvelden, die wij dachten aan te leggen Dit plan is in zijn geheel uitgevoerd en op één enkel geval ha kunnen wij u de resultaten van Jeze proefvelden meedeelen. Een van onze peulvruchtenproefvelden op ge scheurd land is verongelukt. Wij hopen in de gelegenheid te zijn in de loop van de eerstvolgende weken de resultaten van de verschillende proefvel den te bespreken. Wij beginnen met het Zomertarwerassenproefveld bij de heer C. A. Eelman op „Noord- wijk". Het proefveld werd aangelegd.op een perceel, dat het vorige jaar werd ge scheurd. JJet vorige jaar werden hier erwten verbouwd. De stifcstofbemesting ad iets lichter kunnen zijn voor dit ge scheurde land. Er werd 300 kg. kalkam- -nonsalpeter gegeven, maar dit was ach teraf bekeken wel 100 kg te veel. Er werden hiër 7 Yassen met elkaar vergeleken, terwijl het proefveld werd aangelegd in drievoud. De 'grootte der veldjes was 50x3,50 m. 1,75 are. De hoeveelheid zaaizaad per h.a. bedroeg 170 kg. Eenige weken na het zaaien ontvin gen we een overzicht van de kiemkracht der uit te zaaien rassen. Deze was voor de diverse rassen zeer verschillend. Wan neer dit overzicht tijdig was toegestuurd hadden we hiermede rekening kunnen houden bij het zaaien. In verhouding tot Carma en Teutonen werd van Hoek nu veel te dun gezaaid. Naast de vier bekende zomertarweras- ren Blanka, Witte Mansholt, van Hoek en Carma werden 2 overgangsrassen, n.l. Bersec en Chanteclair uitgezaaid. Als ze-* vende kwam Teutonen, een ras, dat in Duitschland nogal opgang heeft gemaakt. Onregelmatigheden in het proefveld. In de eersle 7 veldjes kwam Blanka vrij slecht uit. Er was hier blijkbaar een af wijkende plek in het perceel, waarvan Blanka de dupe werd. De tweede serie van 7 veldjes was zeer regelmatig. Voor een goede vergelijking is men vooral op deze 7 veldjes a' ng^wezen Tn de derde serie van 7 veld es deden de ritnaalden hëel wat schade Vooral de rassen van Hoek en Blanka maakten hier, een zeer slechte indruk. Dit was niet in de eerste plaats te wijten aan vreterij, maar veel meer aan het feit, dat deze rassen blij kens raze ervaringen op dit proefveld gevoeliger zijn voor mangaar.gebrek dan de andere rassen Ook in de eerste serie kwam dit o.i. zeer duidelijk uit. Zoo had b v het veldje Witte Mansholt, dat tus schen de .rassen Blanka en van Hoek was aangelegd veel minder last van deze ziek te dan de twee laatste rassen (Wordt vervolgd) EN GREEP UIT T RADIOPROGRAM. Donderdag: 13,De boer in de pers; 18,45 Praatje van Max Blokzijl Vrijdag: '3,Voor boer en tuinder; 13,45 Over undveerassen. Zaterdag: 13,Over vis- scherij; 13,30 Met J. P. Strijbos in een eendenkooi in het Land van VolJenhove. RECHTSZAKEN Zeven jaar kreeg de 40-j. matrassen- n$ker De R., te Breda, die zijn twee ':mderen doodde. Eisch was 10 jaar. Drie jaar kreeg de 36-j. landaibeider ifuiskens te Bemmel wegens diefstal van een kalf en drie schapen. Pas kreeg hij 10 mnd. wegens clandestien sla|j^en. Zijn zwager Paul, medeplichtig^, kreeg oen jaar. Tot 2i/s jaar gevangenis was de 64-j landbouwer K. te Raalte veroordeeld; hij had de controleur Sesink na een twist over de .invulling van het veeboekje een klap met een bezemstok gegeven; eenige tijd later bleek de man dood te zijn. Bij onderzoek bleek S. bewusteloos te zijn geslagen. Hij kwam echter zoo ongeluk kig te liggen, dat neus en mond gesloten werden, waardoor hij is gestikt Wan- Wanneer K. zijn slachtoffer niet aan zijn lot had overgelaten, zou dit niet zijn ge beurd .In hooger beroep werd tegen K .vijf jaar gevorderd,

Texelsche Courant | 1943 | | pagina 1