Van de Fronten in Oost en West. WERELDNIEUWS 57e JAARGANG. No. 5814. ZATERDAG 11 DECEMBER 1943. TEXELSCHE COURANT BUITENLANDSCH WEÉKOVERZ1CHT 1—8 DECEMBER 1943. OVERLEG TUSSCHEN HET PRIKKELDRAAD. Rooseveit, Churchill en Tsjang Kai Sjek hebben elkander te Cairo ontmoet om te spreken over het doorzetten van de*zware en langdurige operaties, die noodig zijn om te komen tot een onvoor waardelijke capitulatie van Japan". Tsjang Kai Sjek had zijn echtgenoote meegebracht om voor hem het woord te doen, want zelf spreekt hij niet anders dan Chineesch; .Churchill zoo wordt ons meegedeeld, was vergezeld van zijn dochter, die als gastvrouwe de heercn moest bemoederen; wie de Amerikaan- sche president bij zich had om hem de arm te bieden, die hij zoo moeilijk ont beert, bleef tot op heden geheim... Het was daar anders nabij Cairo be hoorlijk ingericht! De besprekingen wer den gehouden op een door prikkeldraad omgeven gebied, waaromheen zich een mijnenveld uitstrekte. De toegangen wer den dooi machinegeweernesten be waakt. Andere voorzorgsmaatregelen waren: een speciale schuilkelder, een speciale brandweer en afweerbatterijen. De drie staatslieden beschikten elk over een lijfgarde. De algemeene bewakings dienst werd door marinetroepen verricht. Alles bijeengenomen dus een knusse si tuatie, echt om je eens in de handen te - wrijven van volrijpheid. De drie geallieerde staatslieden en hun overtalrijke staf van militaire en andere deskundigen, hebben bij voorbaat be sloten, blijkens het later verschenen communiqué, om Japan alles af te nemen wat het sinds 1914 veroverd heeft. For mosa, Korea en de Visscherseilanden in cluis. De conferentie dienaangaande heeft slechts vijf dagen in beslag 'genomen; de uitvoering van een en ander kon wel eens even langer duren! De* verlangens der Chineesche dele gatie waren eenigzins bescheidener. Zij verlangde een centrale strategie van het Z.W.-deel van de Stille Oceaan met of fensieve tactiek; een offensief van Iridic uit om de Birma-weg'te heropenen; ver zorging van de Chineesche legers en het Chineesche volk en tenslotte Amerikaan- sche en Britsche medewerking bij de we deropbouw van China na de oorlog. Het echtpaar Tsjang Kai Sjek is ver volgens in goede eendracht rechtstreeks naar huis gegaan en ifimiddels veilig in Tsjoengking aangekomen. RtJbsevell, Churchill en consorten moesten eerst nog een ommetje naar Iran maken, waar ka meraad Stalin hen ditmaal wel te woord wilde staan. JAPAN SPREEKT EEN WOORD JE MEE. De Japanners hebben intusschen het een en ander uitgericht, om de combina tie Churchill-Roosevelt aan de juiste ver houdingen te herinneren. Bij Bougain ville had een zesde luchtslag plaats, waar bij een sterke vijandelijke vlootformatie drie vliegkampscl\epen en een slagschip verloren zag gaan, terwijl ook nog een' •slagschip, een kruiser en een torpedoja ger uiterst zwaar werden beschadigd. Bij de Marshall-eilanden deden om streeks 100 geallieerde vliegtuigen in de morgenuren een aanval op Japansche steunpunten, waarbij zij 20 machines vei loren. Hel gevolg was, dat nog dezelfde avond Japansche marine-vliegtuigen de vijandelijke vlootformaties opzochten en daarvan een vliegtuigmoederschip en een kruiser vernietigden en verder een groot vliegkampmoederschip en en kruiser be schadigden. Bij de Gilbert-eilanden vermeldden de Japanners een vierde luchtslag, waarbij de volgende resultaten konden worden ge boekt 2 vliegkampschepen en een niet nader aangeduid oorlogsschip in de grond geboord; een groote vijandelijke kruiser in brand geschoten en zwaar beschadigd Ten slotte overvielen Japansche lucht strijdkrachten op 5 Dec. de haven van Calcutta, waarbij zij drie groote trans portschepen en een deel v#n de haven werken vernielden. Deze luchtraid kan men zien als een aanslag tegen de geal lieerde militaire voorbereidingen voor 'n offensief tegen Birma. Een merkwaardig feit moet het worden genoemd, dat bij al deze Japansche on dernemingen welgeteld niet meer dan 24 Japansche vliegtuigen verloren gin gen, terwijl omtrent eventueele Japan sche scheepsverliezen met geen woord wordt gerept.^Wij staan hier voor een militair raadsel, dat misschien te zijner tijd nog wel eens zal worden opgelost. Admiraal Alfred Saaiwachter, corres pondent van Europa Press, schreef hier over: „De laatste berichten, die wij uit de Stille Oceaan ontvingen, bewijzen, dat DE ZON. Za. 11 Dec. op 8,37; onder 16,29 DE MAAN. Za. 11 Dec op 16,49; onder 7,54 Volle Maan: 17,24. HOOG WATER OP TEXELS BKR Za. 11 Dec. 8,19 en 20,39 Zo 12 Dec 8.58 en 21,16 Ma. 13 Dec. 9,35 en 21,54 Di. J4 Dec. 10,12 en 22,30 Spririgtij 13 en 28 December. HANS DORR. De Fuehrer verleende het Eikenloof bij het Ridderkruis van het IJzeren Kruis aan SS-Hauptsturmfuehrer Hans Dorr. KommandeWr in de SS-pantserqrena- dier-divisie „Wiking".- (G.F.L.-O.H. P. c.) de Amerikaansche vloot, na de zware verliezen van de laatste weken, de pun ten heeft verlaten, waar zij zich bevond, onder het geschut van 'de Japansche luchtmacht. De naam Bougainville is voorloopig uit de Amerik. communiqués verdwenen; dit bet eekent een duidelijk uitgesproken bekentenis van de verliezen die de vloot der V.S. heeft ondergaan. Sinds de aanvang van de Amerik aan val op de Salomonen en de Gilbert Ei landen is een derde van hür* vliegkamp schepen vernietigd geworden. STALINS DRAMATISCHE ENTREE De geheimzinnige, urgente ontmoeting tusschen Roosevelt, Churchill en Stalin, welke direct op de besprekingen te Cairo is gevolgd, heeft volgens sommigen te Tebris. volgens anderen te Teheran plaats gehad. In elk geval was het dus m Iran liét vroegere Perzië; Stalin bleef derhalve dicht bij huis. De man heeft de hebbelijkheid, zich niet graag op reis te begeven, wellicht plagen herinnerin gen hem uit zijn jonge jaren, tqen hij zelf nog wel eens zoo hier en daar een treinroof of een bankaanslag pleegde. Hoe het ook zij, Roosevelt en Churchill waren hem hierin ter wille en zoo kon dan Stalin, naar Reuter meedeelde, in de conferentiezaal van de Sovjfit-Ambas sade een dramatische entree maken» Hij verliet zijn vertrekken, schreed door de tuin, hield een oogenblik stil voor -het hamer- en sikkel-symbool boven de in gang (een moment van zelfinkeer wel licht?) en betrad toen het hoofdgebouw, waar hij Roosevolt zou ontmoeten Welnu, in Iran zijn vervolgens de plan nen der drie naties „ter vernietiging van de Duitsche strijdkrachten" op elkaar afgestemd. Omtrent 't doel en het tijd stip, \taarop de operaties zijn vastgesteld zou ..volledige overeenstemming" zijn bereikt; een mededeeling in tegenoverge steld# zin zal ook wel niemand hebben verwacht. De tweede-front-kwestie is daarmee echter allerminst iets duidelij ker geworden. Er is ook nog een verklaring ten op zichte van Iran afgelegd. De drie naties spreken daarin o.a. hun waardeering uit voor de steun aan haar oorlogvoering door dit land, welke bestaat in de „ver gemakkelijking van het transport van leveranties-uit overzeesche gebieden naar de Sovjet-Unie. Wij herinneren ons alles nog duidelijk, hoe van harte gaarne de Iraneezen deze „steun destijds zijn begonnen te ver benen! De troepen van Iran moesten ontwapend, de Sjah van zijn pauwen- troon gestooten en in ballingschap ge zonden worden, het land overgeleverd aan de' willekeur van Brit. Yankee en bolsjewiek. De „verklaring ten opzichte van Iran", die overigens ook nog rept over de „on afhankelijkheid, souvereiniteit en terri toriale integriteit" van dit land, is een kitteling, die op de lachspieren der Ira neezen wel geen uitwerking zal hebben, omdsPt zij geschiedt met de punt van een mes' TURKIJE BLIJFT NEUTRAAL. De Türksche staatspresident ^smet Ino- noe is dezer dagen met Churchill en Roo sevelt, na het Cairo'sche palaver, enkele 'uren in consult geweest Naar verluidt zou Turkije ook thans de voorkeur eraan geven, in zijn onzijdighèid te volharden. Beter blijk ervan, hoe weinig vertrou wen de Turken in de toekomst der ge allieerden en hun concept-Europa bezit ten, kan moeilijk worden verlangd. Ook de Bulgaarsehe minister van buitenland- sche zaken, de Jlongaarsche minister Kal- lay en de Finsche staatspresident Ryti, 'die deze week bij onderscheiden gelegen heden het woord tot de openbaarheid hebben gericht, hebben duidelijk aan de dag gelegd, dat er voor Europa geen an dere dan een met Duitschland verbonden toekomst is. SMUTS LIGT EEN TIPJE OP. Maarschalk Jan Smuts, die nog steeds in Londen vertoeft en daar tijdelijk voor de afwezige Churchill het presidium van het Britsche oorldgskabinet waarneemt, heeft aldaar voor de parlementaire Em- pire-vereemging weer eens een van die speeches gehouden, die zijn specialiteit zijn. Naar men weet, heeft „Slim Jannie" altijd de rol, dingen tot uiting te bren gen, die anderen liever zelf niet zeggen: hij fungeert Om het maar eens op zijn Engelsch te zeggen, als een soort van of- ficieuse „stage whisper". Ditmaal heeft hij min of meer com mentaar gegeven op de conferenties van Cairo en Teheran. Hij vertelde n.l., dat er in de toekomst maar drie groote mo gendheden zouden zijn, (waarbij zoowel de dissidentè Franschèn te Algiers als de Badoglio verraders-spijtig op hun onder lip zullen hebben gebeten!) Dat Frankrijk niet langer onder de groote mogendhedèn figuur zal kunnen maken zal wel tevens beteekenen, dat er van zijn koloniaal bezit na "een eventu eele overwinning der „vereenigde naties" het oudo moederland niet veel zal over blijven, ook al zeggen deze „vereenig- den", niet öp vergrooting van hun ter ritoriaal bezit te rekenen ën uitte zijn. Smuts heeft verder geprofeteerd, dat de V.S. en de „Sovjet-kolos" de groot machten der toekomst zullen zijn. Prettig vooruitzicht, dit laatste, voor een ver armd en verslagen Europa, zoo het ten minste ooit zoover mocht komen, Voor de' West-Europeesche staten had Smuts de keuze tusschen aaneensluiting, door middel van bontgenootschappen, hetzij met de Britsche of de roode impe rialisten. Hoe deze keuze ook zou mogen uitvallen, deze kleine naties zouden der halve een voorportaal moeten vormerf en bij de nieuwe oorlog, die men ifl Ame rika reeds ziet opdoemen, zouden zij als- •dan natuurlijk de rol van uitsmijter mo gen vervullen, zooals het voormalige Po len en Tsjechoslowakije eertijds moesten doen. Wat er na deze gevaarlijke en ondankbare rol van deze staten is over gebleven moge voor dit westelijk Europa een baken zijn, gelijk liet schip op het strand zulks voor de zeeman is* TOT ALLES BEREID Zeker van de overwinning Aan een rede van Rijksminister Goeb- bels, uitgesproken op de Dag van de Duitsche Spoorwegman, is het volgende ontleend: Nog nooit heb ik zoo vast en onwrik baar aan de overwinning geloofd als juist op dit oogenblik en wel omdat ons volk haar thans onder smarten en enorme of fers moet verkrijgen en verdedigen. Onze vijanden kunnen bekokstoven wat zij willen, met dit volk zullen zij niets bereiken. Het zal niet onvoorwaar delijk, zooals zij hopen en wenschen, en hel zal heelemaal met capituleeren, neen, het zal de vijand de geweerloopen laten zien. De Duitscljer is thans tot'alles bereid en tot allés besloten. De goedmoedige Michel behoort dëfinitief tot het verle den. Wij weten thans, waar wij aan toe zijn e* wat ons te doen staat. Wij staan hecht en onwrikbaar als volk en natie in een ijzeren er onverbreekbare ring om de Fuehrer. Hij zal de tallooze overwin ningen van deze oorlog door de fiere eindoverwinning bekronen. Dat gelooven, ja, dat weten wij. FLINKE KERELS MELDEN ZICH *NU VOOR DE WAFFEN-SS EN DE LANDSTORM NEDERLAND. Het SS-Ersatz-kommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander op de leef tijd van 17-45 jaar kan zich vrijwillig bij de hieronder vermelde adressen ver voegen, ten einde gekeurd te worden voor Waffen SS of LaAdstorm Nederland Tijdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, etc. Vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Nederland moeten blijven, kunnen dienst te nemen bij de Landstorm of bij het SS-Wachtbataillon in Amersfoort. Ook vrijwilligers voor de Duitsche Kriegsmarine kunnen zy:h aanmelden Zij, die tot de Germaansche SS in Neder land willen toetreden, kunn^i zich even eens aanmelden. Personen tusschen 19-30 jaar, die aan- meldingsplirhtig zijn voor de tewerk stelling, kunnen zich eveneens aanmel den en worden gedurende hun verbinte nis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS ki.n ieder worden, die na tenminste een jaar dienst tijd zijn geschiktheid voor de officiers opleiding heeft bewezen. Zijn schoolop leiding is niet dQorslaggevend. Beslis send voor bevordering zijn: karakter, ge drag, prestatie. De oproeping na deze keuring ge schiedt eerst in het begin van Januari 1944. V 12-12-'43 14-15 uur Zwolle] Hotel Gij- tenbeek; 13-12-'43 11-15 uur, Groningen, Heerestraat 46, 14-12-'43 10-14 uur, Am sterdam, Darn 4; 15-12-'43 9-14 uur, Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhout. ïfeh held van 17 jaar. Het IJzeren Kruis 2e klas werd toege kend aan de 17-j. Klaus Mühring te Rostock, die tijdens een der laatste aan vallen op Berlijn drie vrouwen en twee kinderen uit een brandend huis haalde. Japan vecht door. De Japanners, zoo schreef het Argen- tijnsche blad Critica, zullen nooit een vrede accepteeref», die hun prestige ver nietigt. Liever vechten ze door tot allen, ook vrouwen en kinderen, vernietigd zijn Gelden voor rebellen gevonden. Te Turijn heeft de politie een bedra'g van 150 millioen francs aan Fransche en Italiaansche bankbiljetten gevonden, wel ke daar verstopt waren voor een Ba- doglio-overste en moesten dienen om de rebellen te ondersteunen. De meening van Bernard Shaw „Klassenstrijd en doordrenking van de gansche wereld met de bolsjewistische gedachten en methoden, zijn als gevolg van deze wereldoorlog absoluut moge lijk", zoo verklaarde Bernard Shaw in een vraaggesprek met de Londensche éorrespendent van het Mexicaansche. blad „Prensa". liet antwoord van Litauen. De in Litauen bekende generaal Na- vakas heeft met betrekking tot de rede voering van Stalin o.a. verklaard- „Het Litausche volk weet, dat. een volgende aanval van het bolsjewisme de algeheele vernietiging van hdt Litausche volk zou beteekenen. Het zou dan een chaos wer den en dé grootste menschenslachtpai tij aller tijden". Medicijnen of whiskey? „Whiskey voor de Engelsche heeren lossen de in de haven van. Bombay bin- nenloopende schepen, terwijl iedere week duizenden Eritsch-Indiërs bij gebrek aan kinine als slachtoffers van de malaria epidemie sterven, daar alle kinine-voor raden toebehooren aan het leger.'Medi cijnen kunnen niet worden ingevoerd, daar er groot gebrek aan scl^epsruimte is", aldus bericht een correspondent van de „News Chronicle". Hoe Berlijn geteisterd werd. De Rijkshoofdstad heeft nu al 70 lucht aanvallen doorstaan. In het - voorjaar haddgn.ze niet veel te beteekenen gehad. Op 1 Maart echter werd de stad met brandbommen bezaaid, waardoor vrij groote schade werd aangericht. Maar werkelijk moorddadig waren.de vijf ter- reuraanvallen tusschen 18 Nov. en 2 Dec. Toen werden aanslagen op 't voort bestaan van de stad gepleégd. Ruïnes telt men er nu bij duizenden, ontzaglijk' leed is aan de burgerbevolking toege bracht, millioenen ruiten werden ver brijzeld, ook in dat deel van de stad, dat niet rechtstreeks getroffen werd. Doch met boven elke lof verheven energie is men met duizenden arbeiders aan het puin opruimen "getogen, met het gevolg dat het verkeer reeds vrij spoedig op gang was, met uitzondering van de tram die nog op moeilijkheden stuit. Bij he; opruimen zijn ook straf- en krijgsgevan genen te werk gesteld, ook Nederlanders Als een razende greep het vuur om zich heen; zoo groot was de hitte van met fosfor doordrenkte rubber, dat steenen tot op de kern verbrandden. Heel veel kan met meer worden hersteld. Het op- ruimir.gswerk maakt echter goede vorde ringen. Het economisch leven kan weer voortgang vinden. 's Werelds gunst hangt in tv/ee schalen- Klimt ze hier, ginds zal ze dalen. (Oudhollandsch spreekwoord). WEERSPORTKAMPEN. voor de Germaansche jeugd. Weer wordt aan gezonde jongens de mogelijkheid gebodenzich te melden voor de weer sportkampen voor de Ger maansche jeugd. Juist in de winter bie den deze kampen door hun prachtige ligging in de Duitsche bergstreken een groote en onvergetelijke belevenis in sneeuw en zon. Waar kan ik mij melden voor het Germaansche weer sportkamp? Aan de volgende adressen: Utrecht, Konings laan 9; Maastricht, Vrijthof 25; Goes, Violenstraat 44; Groningen, Groote Markt 24; Assen, Polderstraat 45; Den Haag, Nassauplein 6; RotterdamEen- drachtsweg 35, Eindhoven Keizersgracht 9; Hengelo, Drienerstraat 6; iAmsterdam, Willemsparkweg 186; Leeuwarden, Emmakade 48. ARME DWERGSTATEN De New Statesman and Nation (Lon den) schreef 23 Oct. 1. 1 Wat de Balti- sche staten betreft verluidt, dat Washing ton bij de bolsjewisten niet langer meer voor hun onafhankelijkheid pleit. Het heeft ook eigenlijk geen zin, te spreken van onafhankelijkheid van zulke dwerg staten, waarin steeds slechts klassencon flicten voorkomen. OP LEVEN EN DOOD. In het gebied der binnenlandsche vei ligheid. is er geen enkele factor die ver-, geleken kan worden met de binnenland sche Duitsche toestanden in 1917-T8- Al dus Rijksminister Himmler in een toe spraak te Berlijn. Hij vervolgde: Terwijl toen georganiseerde .politieke en crimi- neele misdadigers het strijdende front en 't strijdenden binnenland in de rug vie- en, staat thans het Duitsche thuisfront Techt en gesloten, inwendig beveiligd, 'qor beproevingen ges.aald en in het be wustzijn, dat het een strijd op leven en dood betreft, achter zijn soldaten. ITALIË. - In Rome werden 40 fascisten gear resteerd wegens verstiring van de open bare orde. FINLAND De Finsche premier Ryti verzeker- de, dat zijn land de strijd volhoudt tot de definitieve pacificatie der wereld. JOEGO-SLAVIE. Uit Kroatië wordt gemeld, dat alle Noord-Dalmatische eilanden van vijan den zijn gezuiverd. ZWITSERLAND Ia£wi seriand kan door lage water stand minder electr stroom worden op gewekt. Bezuinigen dus. ZUÏD-AFRIKA. De nettowinsten der Zuidafr. goud- «nijnbouwmaarschappijen zijn de eerste negen mnd. van dit jaar aanzienlijk ge daald. DUITSCHLAND De scheppende kracht van 80 mil lioen menschen zal zeker standhouden tegen de stormloop, verzekerde Rijks- Ti: nister Rosenberg. IAPAN De Keizer van Japan betuigde zijn waardeering jegens zijn luchtmacht en wel wegens haar prestaties bij de Gilbert i landen. FRANKRIJK. Marseille krijgt vrouwelijke politie agenten om toezicht te houden op hygi ene en zedelijkheid ter bescherming van moeder en kind. TURKIJE. De Turksche presided zal morgen en belangrijke redevoering houden. Een nieuwe aardschok eischte slacht offers in N.-Anatolië. Twee dorpen wer den verwoest. Minstens 550 personen ge dood. EGYPTE De Turksche president bracht te Cairo een bezoek aan de Egyptische ko ning. „Wegens ongesteldheid" heeft de Egyptische koning Roosevelt en Tsjang Kai Siek niet kunnen ontvangen. "FRJ tfNIGDE STATEN Twee Amerik. journalisten, die mee vlogen bij een bomaanval op Berlijn, zijn niet teruggekeerd De V.S. willen in Januari een vierde leening aangaan, nu #»van 14 milliard dollai De V.S. hebben behoefte aan 25 millioen' autobanden, maar men heeft er rnaar 17 millioen beschikbaar. ENGELAND. De Britsche duikboot Trooper is verloren gegaan. De tol, die de Duitsche duikbooten eischen. is nog steeds zeer hoog. (Attlee, Engeland.) In zijn onlangs gehouden rede kwam Smuts v 20 ja#r later dan de nat.-soc. staatslieden tot de conclusie, dat de democratische vrijheid in volslagen ban deloosheid dreigt te ontaardén. KUNST EN KULTUUR. Het llopir onshuis te Zwolle, uit 17e en 18e eeuw, zal worden gerestaureerd. De stellingkorenmolcn Jan van Arkel te Arkel is na restauratie weer in ge bruik genomen. De tooneelspeelster Gusta dc Vos-Pool man op 73-j. leeftijd te Hilversum overleden. De Duitsche schrijver Martin Raschke is aan het oostfront gesneuveld. Dc Italiaansche componist Mascagni werd 7 Dec. 80 jaar. Ilse Hamel, de bekende lyrische dich teres, is te Marbujg a.d. Lahn overleden. Prag-film zal weldra een film over het leven van de groote Duitsche bioloog Gregor Mendel voltooid hebben. In de Finsche bioscopen werden le half jaar 1943 30 Duitsche premières gedraaid t.o. 16 Finsche. Op een boerderij bij Lundbygaard (Den.) werd een zwaard van 36 cm. uit de bronstijd gevonden. Het is fraai ver sierd en goed bewaard gebleven. In de Middcleeuwsche stad Soest (Westfalen) worden kleurenfoto's geno men om kunstmonlimenten althans in beeld voor het nageslacht te bewaren, voor het geval bommen verwoesting te weeg mochten brengen.

Texelsche Courant | 1943 | | pagina 1