Van dé Fronten in Oost en West. PLECHTIGE HERDENKING 12-JAR1G BESTAAN' N.S.B. 57c JAARGANG. No. 5816. ZATERDAG IS DECEMBER 1943. TEXELSCHE COURANT BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. 8—15 DECEMBER 1943. DE TOESTAND AAN DE FRONTEN. Slechts op een beperkt aantal punten is het aan het oostfront in de afgeloopen week tot operaties op eenigszins groote schaal gekomen. Wij noefnen in de eerste plaats het gebied N.O. vah Sjito'mir en ten Z.W van Korosten, waar de strijd krachten van veldmaarschalk Manner- heim, voor het voornaamste d^el bestaan de uit grenadier- en pantserformaties, hun aanval hebben voortgezet. Ondanks het zeer ongunstige weer sneeuw jachten belemmerden het uitzicht en de bodem was door modder moeilijk be gaanbaar wisten zij het door hen ver overde gebied verder uit te breiden, waarbij verscheidene nieuw© plaatsen hun in handen vielen. De Sovjets bleven hun tegenaanvallen voornamelijk" ondernemen in de sector ten Z.W van Krementsjoeg. Het opera tieve oogmerk, hetwelk hierbij voorzat, was ongetwijfeld- 't tot stand brengen van een tegenwicht tegen het Duitsche offensief, om de tegenstanders er toe te nopen, hun krachten te verdeelen. Blij kens de door het Duitsche opperbevel vermelde goede vorderingen op het hier- bovengenocmd strijdtoongpl is zulks de Sovjets echter allerminst gelukt. Ook op het schiereiland de Krim had-* den opnieuw krijgshandelingen van be- teekenis plaats en wel ten zuiden van de stad Kertsj, alwaar formaties van de zggde Roemeensche cavalerie-divisie, in samenwerking met Duitsche, Roemeen sche en Kroatische luchtstrijdkrachten, 't bolsjewistische landingshoofd wisten in te drukken. Toen de Sovjets inzagen, dat hun posi tie hier niet langer houdbaar waf tracht-v ten zij deze des nachts te ontruimen door zich over de straat van Kertsj te rug te trekken Het gelukte hun echier niet, een dergelijke losmakingsbeweging gelijk die door de spiltroepen reeds zoo herhaaldelijk met succes ten uitvoer wei$ gelegd, tot een goed einde te bren gen. Zoo verloren zij, behalve het noodi- ge verschepingsmateriaal, o.a. nog om streeks 2000 man aan gevangenen. In Italië is van het groote Britsch- Amerikaansche offensief nog altijd niets terecht gekomen. O.a hebben hevige ge vechten plaats in het heuvelterrein ten ZW van-Mignano. Veel uitzicht, datBiit- ten en Amerikanen hun Kerstmis in Ro me zullen kunnen vieren, bestaat er o.i. niet. Ook Generaal .Alexander is weinig op timistisch op dit gebied Hij verklaarde: „De toestand van de bodem is zoo slecht geworden, dat de troepen aan het voor ste front alleen nog maar door parachu tes met munitie en levensmiddelen kun nen worden verzorgd. De transportkolon- nes bereike* het front met groote ver traging." ZEKERE BEZORGDHEID IN TURKIJE. Churchill en Roosevelt hebben in Cai ro besprekingen gevoerd met de Turk- sche staatspresident Ineunoe, dezelfde, wiens verkiezing in het voorjaar van dit jaar door het Amerikaansche Congres met een donderend applaus werd be groet. Ineunoe was naar Egyptë geko men, waar behalve de Britsche premier en de Amerikaansche president ook Eden, Hopkins en Menemendjogloe verwijlden op hartelijke uitnoodiging van de re geeringen van de V.S., Engeland en de Sovjet-Unie". De gedacntenwisseling met de beide Turksche heeren had plaats in het licht van -de resultaten van Te heran" 'Welk licht dat is, is niet zoo eenvoudig te bevroeden. Wel meldde men uit Stamboel en Ankara „zekere bezorgdheid in Turkije omtrent de bui- 'tenlandsche politiek der regeering", het geen vermoedelijk zeggen wil, dat het Turksche schip van staat volgens de pu blieke opinie weer scherp langs oor logsrisico's heenzeilt. In sommige publieke milieu s in het buitenland schijnt men te veronderstel len, dat de Turken ditmaal weieens de •Wij meenen er goed aan te doen, er aan te herinneren, dat er ook reeds in het wapens zouden kunnen gaan opnemen, voorjaar zulk een koortsachtige ver wachting was. Dat was in de dagbladen, dat een van de Turksche staatslieden met geestdrift verklaarde, dat Turkije de handen, welke Engeland uitstrekte, met geestdrift drukte en toen sommigen voor zichzelf dachten, dat de Turken deze handen enkel drukten om te voorkomen, dat zij zich anders naar hun keel zouden uitstrekken. De .Daily Mail" sprak dezer dagen als haar meening uit, dat de Turken van plan zijn tegen het eind van het jaar hun uitrusting te voltooien, „om op alle eventualiteiten te zijn voorbereid". In Londen is'echter de algemeene opinie, DE ZON. Za. 18 Dec. op 8,44; onder. 16,29 DE MAAN. Za. 18 Dec. op onder 12,41 Laatste Kwartier: 19 Dec. 21,03 HOOG WATER OP TEXELS REE. Za. 18 Dec. 0,28 en 12,49 Zo. 19 Dec. 1,11 en 13,35 Ma. 20 Dec. 2,01 en 14,29 Di 21 Dec. 3,02 en 15,36 Springtij 28 December. dat vcorloopig door Turkije niet aan de oorlog zal worden deelgenomen Men verwijst in verhand hiermee naar de mededeeling van Ineunoe, dat de Turk sche Luiteniandsche politiek dezelfde zal blijven, hetgeen dus onzijdigheid be- teekent! ZUID-SLAVIES WARNEST. Van hun aanwezigheid in Cairo heb ben Churchill en Eden voorts'gebruik ge maakt om met de jeugdige Karageorge- witsj, Peter, die Belgrado en zijn troon in de steek heeft moeten laten, eens een ernstig woord te spreken. Peter heeft een deel van zijn opvoeding in Engeland ondergaan en zal wellicht uit dien hoofde voor de Britsche adviezen wel eenig respect aan de dag hebben ge legd. Hij verkeert overigens als jong maatje in een moeilijk parket! Zijn uit zichten op een restauratie" .hangen nd\iw samen met de Britsche en Sovjet- Russische politieke en militaire oogmer ken Koning bij de gratie van Stalin moet zelfs voor een zeer jeugdig vorst als Peter is kort en goed een paskwil zijn. Maar de troon weder bestijgen met Britsche hulp is'ook zoo eenvoudig niet. want de Britten geven sinds eenigc maanden aan de Sovjet-Russische ver langens en plannen boven hun eigene voorrang, omdat er hun* nu eenmaal meer aai. gelegen is, de oorlog te win nen, dan welké kleine bondgenoot ook 't bed te spreiden. Peters regeering onder leiding van Poeritsj, welke te Cario zetelt, is Mos kou niet welgevallig, om de-simpele re den, dat dit reeds een regeering-Tito heeft erkend, waarmee het zich béter kan vc-rsta-in. Immers Tito, moordenaar en terrorist, is communist, en bereid, als marionnet voor dc Sovjets te fungeeren. De Britten oefenen thans druk uit op Peter, om contact met Tito op te nemep en tot een soort van algen^ene Zuid-Sla vische verzoening te geraken. Peters ge nei aal en minister van defensie, Mihai- lowitsj. zou dan net bevel over de onge regelde strijdkrachten moeten neerleg* gen hetgeen natuurlijk zou beteekencn. dat allo partisanen onder één bevelvoe ring zouden komen, die van Tito, en dat zij zich gezamenlijk tegen de bezettende macht en de troepen tegen de Servische regeering Nedits, die in Belgrado ze telt, zouden moeten keeren. Men ziet, de toestand is nogal gecom pliceerd en de onervaren Peter zal er een heel probletnuaan hebben, dieeenigs zins op le klaren, en tegelijk zijn aan spraken op de troon veilig te stellen. GEMATIGD OPTIMISME. In GroQt-Briltannië heerscht op het cogenblik, naar het oordeel van bevoeg de waarnemers, een „gematigd optimisti sche stemming", hetgeen feitelijk ver bazen moet, zóó kort na de samenspre- kingen van Cairo en Teheran. Men moest feitelijk, na de zooveelste vaststel ling van geageerde samenwerking, een dracht en wil om Duitschland en Japan te verpletteren, tegen elkaar eens knip- oogen en zeggen: „Ziezoo, dat hebben we al weer gelapt!" Het tegendeel is echter waar! Na de peiiode van opgewonden geruchten rond de besprekingen in Egypte en Perzië, voelt de openbare meening m Engeland zich eenigszins „opgelaten" Zoo daar één ding duidelijk is geworden, is het wel dit. 't tijdstip, waarop men aan het tweede front niet langer zal kunnen ontkomen, is op handen. Dat kan met veel meer worden verschoven. Een strijd kracht van een vijf millioen soldaten, 50 60 tankdivisies en 15,000 vliegtuigen zal tegen de Duitsche bolwerken in Eu ropa ingezet dienen te worden. Dat wordt inderdaad „de meest bloedige bladzijde van de geschiedenis", zooals Churchill ook reeds heeft voorspeld. Men kan er aan toevoegen, dat het tevens een van de meest hachelijke militaire ondernemin gen zal vormen, die de menschheid ooit heeft meegemaakt. Een aanzienlijke transportvloot overbrengen, onder het vuur van kustbatterijen, vliegtuigen en auikbooten, is een verschrikkelijke on derneming. Zulk een aan land gebrachte strijdkracht op de been houden en van over het water te ruggesteunen valt evenmin mee Voor „gematigd optimis me". is het de juiste tijd! Cordell Huil heeft intusschen nog eens een Amerikaansche reclamestunt gepro beerd, om zoo mogelijk Europa's positie op voorhand eerst wat te verzwakken. Hij heeft nl de Roemenen, Bulgaren en Hongaren brtlreigd, dat als zij zich niet zouden onttrekken aan het bondgenoot schap van het pact van drie, zij later op geen geallieerde consideratie zouden hoeven te rekenen. De reactie op deze bluf is niet bemoedigend geweest. De pers der betrokken landen stelt eenvou dig de vraag, wat de Amerikanen en Britten meenen te kunnen uitrichten, zoo zij zich niet laten intimideeren? Ja, vermoedelijk zou Cordell Huil dit ook niet zoo een, twee, drie kunnen zeggen. Dus zullen de Yankees en Britten ein delijk eens in alle ernst dienen te gaan vechten! Gelukkig, dat de eere-compagnieën van 't roode legers, die naar Afgiers, Z.- Italië, Groot-Brittannie en Corsica zijn gestuurd, „om de soldaten tot voor- VERBUJISVERGUNNJNGEN. Vergunningen voor een verblijf op Texel, zoo werd reeds eenige malen mee gedeeld, moeten 14 dagen voor de reisda- tum op hefc Raadhuis worden aange vraagd. Toch komen er ook de laatste dagen nog verzoeken om een dergelijke vergunning voor de Kerstdagen binnen. Onder de aandacht wordt gebracht, dat deze te laat binnen gekomen verzoeken niet meer zullen worden behandeld; cr wordt ook niet op geantwoord. Ieder hou- de zich aan de termijn: 14 dagen voor de reisdatum aanvragen! KERSTFEEST NED. VOLKSDIENST. Omtrent de viering van het Kerstfeest m Pen's Zaal op Woensdag a.s.. op touw gezet door de Ned. Volksdiens'. wordt nog het volgende gemeld. De aanvang is bepaald op^ half twee namiddags Als Kerstgeschenk zal de kinderen door de Kerstman waarschijnlijk een boek worden aangeboden; verder wordt de jeugd onthaald op fruit en op snoep, alsmede op chocolade (hiervoor dient ie der kind zelf een kopje mee te nemen). Er zal een Kerstverhaal worden verteld, terwijl een met zorg samengesteld kin- oerfilmprogramma zal worden vertoond (o.a. een sprookje). Als een bijzonderheid kan verder wor den vermeld, dat -kinderen, die beslist klompen noodig hebben, deze middag een schriftelijk verzoek kunnen mee brengen (Briefje met vermelding tlKlom- pen-NVD". naam, voornaam, leeftijd, adres). Eik geval wordt stuk voor stuk onderzocht. Later hoort men wel, of klompen toegewezen zijn. Er zijn reeds zooveel kaarten voor deze middag aangevraagd, dat 't getal, waar op werd gerekend, nagenoeg is bereikt. Wel een' bewijs van toenemende belang stelling in het werk van de Ned. Volks- dienst. Zuid-Afrikn wil eigen handelsvloot. In het streven van Zuid-Afrika om zich onafhankelijk te maken van Enge land, past het parlemenlsvoorstel om een eigen handelsvloot te scheppen. Wat een helden Onlangs werd door Amerikaansche 1-ommrnwerpers -^elfs geschoten op zieke en gewonde opvarenden van een tot zin ken gebracht Japansch hospitaalschip, die in sloepen hulpeloos ronddreven. „Dat God u leide. De ..Ya'-corresp te Londen heeft het a's een ironie betiteld, dat Churchill te Teheran met de volgende woorden af scheid nam van Stalin: „Vaarwel. Maar schalk dat God U leide". Griep grijpt Britsche kuning. De uitvinder van de „Patulin", 't „on feilbare" middel tegen griep, is zelf het slachtoffer gewoiaen van de in Enge land heerschende griep. Te Londen heb ben behalve de koning en de hertogin van Kent ook drie ministers en verschei dene staats-secretarissen griep. De verliezen der Vereen. Staten. Naar van Amerikaansche zijde wordt gemeld, hebben de V S. sinds de oorlog uitbrak 'meer dan 1290Ó0 man verloren. Hiervan zijn er 28000 gesneuveld, bijna 40,000 gewond en tegen de 33000 worden er vermist 1662 zijn er in krijgsgêvan- genschap gestorven. Topcijfer van Duitsche Winterhulp. De op. vijf December gehouden huis - collecte voor het oorlogswinterhulpwerk heeft in Duitschland meer dan 59 milli oen M. opgebracht, 'n bedrag, dat tot dus verre nog nimmer werd bereikt Men acht dit het beste antwoord, dat het Duitsche volk geven kan op de terreuraanvallen en de zenuwenoorlog. Wanneer eindigt de oorlog? Er zijn deskundigen, zoo verklaarde generaal Smuts (Z.-Afr.), die beweren, dat begin volgend jaar de oorlog zal af- loopen, maar ik ben al zal het tweede front komen voorzichtiger in mijn voorspellingen. De Duitsche troepen vechten nog altijd goed en er heeft zich in Duitschland geen revolutionnaire par tij gevormd, zooals in 1918. Engeland voor zware laak. Minister Eden heeft In hel Lagerhuis gesproken. Hij was van oordeel, dat Ja pan tot het bittere einde moei worden bestreden, wat het ook kosten mag, en hoe lang het ook mag duren. „Zeer be- moechgend" noemde hij het onderhoud met de Turksche president. De drie nu gehouden conferenties, zoo betoogde hij, -tenslotte, hebben de geallieerden wel aangemoedigd, maar voor een lichtvaar dig optimisme bestaat geen grond. Het uit te voeren plan eischt in de komende maanden geweldige inspanningen; Groot- Brittannié staat voor een zware taak. beeld te dienen", er ook nog zijn! Intusschen hebben Duitschland, Japan en Italië op hun tweejarige Wapenbond- genootschap kunnen terugzien en zulks, ondanks de wisselende oorlogskansen, met een groote mate van tevredenheid. Zoowel de Groot-Aziatische als de Groot- Europeesche ruimte zijn in bolwerken herschapen, die de tegenstander ten koste van ontzettende inspanningen en offers „berennen" moet. Tot op heden heeft hij daarbij slechts plaatselijke successen kunnen oogsten, die zonder consekwen- ties gebleven zijn. OP DE CENTRALE BIJEENKOMST, welke ter gelegenheid van het 12-iarig be staan der N.S.B. in „Tivoli" te Utrecht weid gehouden, spraken de Rijkscom missaris, Rijksminister' dr. Seyss Inquait en de Leider. Tijdens de rede van de Leider C.N.F.-Otto Pax c. (Vervolg.) DE N.S.B, STAAT PAL. Om het behoud van Europa, van Nedciland in het bijzonder. De Leider wees er in zijn groote rede voering op, dat het gevaar voor het voortbestaan van Europa nooit grooter is geweest dan thans. Het is hoog tijd, dat de Nederlanders eindelijk weer eens hun spreekwoordelijke nuchterheid laten spreken. Nederland moet er zich van be wust worden, dat gepn enkel voTk op de duur meer in staat is, zich te verdedi gen. Juist wanneer het volk prijs stelt op zijn nationale zelfstandigheid, is de eenige weg, welke het kan gaan, de na tuurlijke weg naar de solidariteit tus- schen natuurlijke bondgenooten. Wij moeten komen tot een lotsverbon denheid van Germaansche volken, zoo sprak de Leider, in de vorm van een statenbond, een groot Germaansch rijk of hoe dan ^ook, doch allen omvattend van Gcrmaanschen bloede, waardoor aan Europa een enorm krachtcentrum wordt gegeven. De Nederlandsche Nat.-Socialisten hebben de Germaansche solidariteit in daden omgezet, in deze tijd, waarin het op daden aankomt. De grondslag, om Ne derland op te nemen in een Germaansche weerbaarheid, is gelegd; de verdere op bouw lot de voltooiing is nu slechts een kwestie van tijd. Daardoor vindt Neder land zijn natuurlijke plaats in het, dooi de tijd vereischte grootere geheel De Leider kwam hierna op zijn jong ste b^oek bij de Fuehrer en aldus op he^ kernpunt van zijn redevoering, wcl- •ke gelegen was in de verklaring van de Fuehrer ten aanzien van denationalisee- ring van de Nederlanders, de grondslag voor inlijving. „Zoo kan niet het voor nemen bestaan, de Nederlanders te de- nationalisceren, maar het komt er op aan, met de overige Germaansche volken te volbrengen, wat gemeenschappelijk gedaan kan worden. Wij mogen de vol keren niet alle mogelijke vrijheid ontne men, maar moeten hun integendeel zoo veel mogelijk vrijheid laten", heeft de Fuehrer letterlijk gezegd. Duidelijke taal, volkomen in de geest van de Nederland sche Nat. Socialisten en waarmee zij dan ook van ganscher harte instemmen. En wat onze opvattingen betreft om trent de godsdienst- en gewetensvrijheid zóo zeide Mussert ook die heb ik ten volle bevestigd gevonden. Kerk en Staat hebben ieder hun eigen roeping, de kerk zal de staat niet kntiseeren en de staat de kerk niet. Ieder moet met zijn eigen geweten in het reine brengen, hoe hij God wi! dienen. Vaster dan ooit staan wij nu in onze schoenen. Onze tegen standers kunnen er nu niet meer onder uit.Zij kunnen geen verhalen meer doen over kerkstrijd of inlijving zonder zich schuldig le maken aar. het spreken van onwaarheid. De Nederlandsche Nat. Socialisten zullen in trouw voortgaan met het in spannen van al hun krachten en teza men cie phalanx vormen, welke eens hèt geheele volk zal erkennen als redster in de nood. Fier zal hun houding zijn, eer lijk hun spraak, zooals dit pioniers be taamt, die vervuld zijn van een ideaal. Pal zullen zij slaan in 1944 wat de toekomst ook moge brengen. En het vaste verbond tusschen hen en de Leider zal blijven, het verbond, waarop him kracht steunt, welke zij ontleenen aan hun onwankelbaar geloof, dat zij naar ce* en geweten hun roeping ver vullen! SPANJE -Bij Gerona (Sp.) is een Amenic bommenwerper te pletter gevallen .Tien personen kwamen om. DENEMARKEN Maarschalk Rommel inspecteerde de Duitsche verdedigingswerken in Jut land. JAPAN. Omdat vijandelijke bommenwerpers steeds terreuraanvallen op Hanoi plegen, werd de stad geëvacueerd. URUGUAY Een oud-minister van financiën van Uruguay werd van groote verduisterin gen ten nadeele van de staat beschuldigd door afgevaardigde Ausst. JOEGO-SLAVIE. Dooj- oneenigheid onder de Joego- Slaven is het huwelijk van ex-koning Peter met een Grieksche prinses uitge steld. BRAZILIË. Brazil.moet wegens scheepsgebrek afgedankte vaartuigen weer in diensi nemen. In N.-Afrika- wordt een Brazili- aansch expeditieleger verwacht. 13 offi cieren treffen er voorbereidingen. CHINA. Door het kenteren van een overbe last schip op de Jangtse Kiang, zijn 1000 passagiers van dc 1200 verdronken. In vijf mnt. zonk het vaartuig; duisternis en hooge golfslag belemmerden de reddings pogingen. ITALIË. Mussolini gaf in een radiorede uit drukking aan zijn vertouwen in de over winning der As-mogendheden. In Italië zijn 300.000 man van lich ting 1924-1925 onder de wapenen geroe pen. Van 500 Ilaliaansche soldaten, uil een kamp te Napels gevlucht, zijn er maar 45 weer gevangen genomen. VEREENIGDE STATEN. Roosevelt bezocht Sicilië. Alle scholen in New Yersey moes ten wegens griep worden gesloten. De laatste 10 mnd. .namen cle V.S 580,000 joden uit Europa op. - De Amerik. minister Huil maande Bulgarije, Roemenie* en Hongarije van koers te veranderen, daar anders deze ianden op geenerlei consideratie hebben te rekenen. De aartsbisschop van New York verklaarde na zijn bezoek aan Moskou, dat de godloozen-organisatie daar blijft bestaan. De anti-religieuze propaganda zou echter zijn gestaakt IN HET VIJFDE OORLOGSJAAR. Wii rijn thans in het vijfde oorlogsjaar! In vijf jaren wordt men van khaap man. En veel, wat men als knaap niet beseft, is thans duidelijk geworden Waar gaat het cm? Men weet het thans zonder twijfel Of men weet het met, maar dan ral men er nooit toe komen, de grootheid van deze tijd te begrijpen. Nooit hebben de Germanen een grooter kans gehad om eensgezind voor hun behoud; te strijden dan. thans. En toch blijven vélen achter en toch moeten zij beseffen, waarom hel gaat. Hoe staat gij er tegenover, jon ge Nederlander? Indien gij uw vaderland waarachtig lief hebt, neem tlnn de wapens ter hand en verdedig het tegen het bolsjewisme. Méld ;i bij de Waffen SS of de Land storm, Nederland. KUNST EN KULTUUR. Dc schilder Jan Bicijs le Amsterdam werd 11 Dcc. 75 jaar. De 16c eeuwsche boerderij van Koe man te W.-Blokker wordt gerestaureerd. En Maritiem Museum Rotterdam wordt een tentoonstelling van Rotterdamsche zeilschepen uit de 19e eeuw gehouden. De'concertzangcr Louis van Tulder te Den Haag, die een maagoperatie moest ondergaan, is aan de, beterende hand. De huizen van dc z.g. Zandhoek te Amsterdam zijn op de Monumentenlijst geplaatst. Dp Westfriesche Styk schreef een prijsvraag uit voor Westfriesche gedich ten, die op muziek kunnen worden gezet. De N.H. kerk te Ocslerblokker dreigt in te s:orten. Haar muren moet men stut ten. Film. Na een langdurige ziekte is, 77 jaar oud, te Tegersnee overleden de nes tor van de Duitsche film, Oskar Meszter. De goboortcstad van de Fuehrer, Braunau a d. Inn, heeft het geboortehuis van dc Fuehrer bestemd tot centrum der kunst. In de tijd voor Kerstmis zullen vier schilders uit de omgeving van Inn hun werken tentoonstellen. 60. i'tlunk, De Munck, De Muynck. Een veroudex-de schrijfwijze voor De Monnik. Cl. Kuytcnbrouwcr. Dat „kuyt" heeft niets met het lichaamsdeel „kuit" te ma ken. Het was in de Middeleeuwen als een mort bier bekend. Een beroepsnaam is dus „Kuytenbrouwer", evenals Hoppen brouwer en Moltmaker (molt; mout).

Texelsche Courant | 1943 | | pagina 1