Wat Texëls boeren moeten weten. Kerst-aESerlei. Texelsche Berichten '"""Wnenland Wereldnieuws AANGEWEZEN BONNEN. v.v.s. Beperkt Uw Electriciteits- verbruik Het is Uw eigen belang. N.H. KERK DE WAAL. In plaats van de heer C. Dekker, ou derling* die niet herkiesbaar was, werd gekozen de lieer R. IJska. Voor diaken werd de aftredende, de heer P Boon her kozen. Voor notabelen werden in plaats van de aftredende heeren J. Kikkert en M. Koorn, de heeren B. F. van den Berg en P. Roeper gekozen. KERSTFEEST N.V.D. Het zeer ongunstige weer was niet be vorderlijk aan een druk bezoek aan het Kerstfeest, Woensdagmiddag door de Ne- derl. Volksdienst in Pen's Zaal aangericht maar toch waren er wel 250 belangstel lenden bijeen, voor 't meerendeel kinde ren, voor wie het festijn ook in het bij zonder bedoeld was.* De zaal was met dennegroen en roode lichtjes feestelijk getooid en bood, vooral door de kerst boom, welke bijkans tot de zolder'" reil^ te en smaakvol was versierd, een glori euze aanblik. Nadat Burgemeester Rijkje Vries een toespraak had gehouden, waarin-hij in 't bijzonder de heer J. Glas, vertegenwoor diger van het Prov. Bureau van de N.V. D., verwelkomde en doel en streven van de Volksdienst in korte trekken uiteen zette, werd het programma geopend met solozang van Geertje Keijser, op de piano begeleid door de heer A. W Goedhart (,,Eere zij God"). Nadat alle aanwezigen het kerstlied ..Stille Nacht, heilige nacht" hadden gezongen, werden enkele films vertoond (over kraanvogels, apen, hon den, enz.), welke zeer in de smaak vie len. Daarop werd met aandacht geluis terd naar een kerstverhaal, van een on- deugendë jongen, die met de Kerst tot inkeer komt, op bevattelijke'en boeiende wijze verteld door de heer Goedhart. Toen betrad de Burgemeester het podi um om de komst van de Kerstman aan te kondigen. Met een toepasselijk lied werd- deze verwelkomd. Wat hij voor de kinderen meebracht, stelde zeker niet teleur: prentenboeken, gezelschapsspelen, appelen, een zakje snoep en, wat zich ook kostelijk liet smaken: voor ieder een kop echte poederchocolade. Men kan zich voorstellen dat deze middag, die met de vertooning van een aardige sprookjes film werd besloten (Dwerg Langneus), algemeen zeer werd gewaardeerd. Ook de heer Glas verzekerde, dat hier van een zeer geslaagd feest mag worden ge sproken. De Burgemeester sprak ten besluite nog een enkel woord, waarin hii nog eens aan het nobele werk van de Ned Volksdienst herinnerde. Zeer vol daan toog men daarop huiswaarts. ÖE STALINRICHTING IN HET BELANG VAN IIET VEE. 3.) Op de praatmH-lag der Vereen van O.L.L.L.S. over stalinrichting, waarover we reeds twee artikeltjes publiceerden, werd bok het woerd gevoerd docfr de heer E. Noordijk, veearts, .die «prak over het verband tusschen slecht ingerichte stallen en het optreden van ziekten on der hét vee. De heer* Noordijk vestigde vooral de aandacht op het feit dat zeer veel stallen niet beschikken over een af- deeling waar ziek of verdacht vee kan worden ondergebracht, de ziekenkamer dus. Dat is haast onbegrijpelijk, want er zijn toch heel wat besmettelijk^ ziekten! We noemen bv. het mond- en klauw zeer. t.b.c., miltvuur, schufrt, besmette lijk verwerpen. Deze laatste ziekte kwam hier vroeger practisch niet voor, maar toen de invoer van-oveikantsch vee in beteekenis toenam, was deze ziekte hier geen zeldzaam verschijnsel meer. Zoodra men de eerste verschijnselen van een der genoemde ziekten waarneemt, dient men het zieke d»er onmiddellijk te verwijde ren. Het is aan te bevelen, dat telken^ een en dezelfde persoon zich met de ver zorging van dit dier belast. Gaat dit niet,' dan trekke men steeds andere klee ding, klompen enz. aan, bij het betreden van de .gezonde" slal. Spr. besprak uitvoerig de maatrege len, welke de boer moet nemen, wanneer op zijn bedrijf miltvuur is uitgebroken. Met voorbeelden verduidelijkte spr. ook het feit, dat men zijn dieren in modern ingerichte stallen veel beter tegen aller lei ziekten kan behoeden dan in donkere, ouderwetsche. Vervolgens vertoonde spr. een groot aantal lichtbeelden, het onder werp betreffende. Veie hadden boven dien betrekking op ziekten, „overge waaid" op de mensch. Met klem wees spr. op het gevaar, dat de boer zelf ook kan loppen, wanneer hij bij het behan delen van zieke dieren geen voorzichtig heid betracht. Een boer kan ook door mónd- en klauwzeer, schurft, milt vuur enz worden aangetast. Inzake milt vuur zijn zelfs gevallen met doodelijke afloop bekend. Na de causerie werd door verscheidene personen van gedachten gewisseld. Vindt, men 'n koe plots dood, dan is er meestal sprake van miltvuur. Geen halssnede toepassen dusl^ Men snijde een oor of 'n speen af en ga er onverwijld mee naar de veearts. Blijkt het miltvuur, dan kunnen onder leiding en toezicht van de arts terstond maatregelen worden ge troffen. Vroeger greep men al direct naar het mes, om de halssnede te verrichten, want als het eens geen miltvuur was en de koe bleef „dicht',', ja, dan zou ze be slist worden afgekeurdGelukkig re deneert men thans anders! Bij het mee nemen van cor of speen, pakke men deze zorgvuldig in. Dr. Koens vertelde, dat hij eens ien.ana aan de deur kieeg, die een oor zoo slordig had ingepakt, dat het bloed dooi het papier kwam. Gevraagd werd nog, waarom zooveel schapen vorig jaar werden afgekeurd, toen de dieren 's nachts door storm om kwamen. Antwoord Ze hadden veel te lang dicht" gelegen, waardoor de wet afkeuring gebiedt. j DRUKTE BIJ DE POST. Met Kerstmis en Nieuwjaar zal de drukte op de postkantoren zóó groot zijn, dat met vertraging in' de overkomst van alle poststukken rekening moet worden gehouden. Stukken, die op een bepaalde dag op hun bestemming moeten zijn, zullen zeer vroegtijdig gepost moe ten worden. Telegrammen piet geluk- wënschen zijn niet toegpelaten. ook niet tijdens de jaarwisseling De postchèque- en girodienst verzoekt opdrachten in de eerste dagen van het nieuwe jaar zooveel mogelijk te beper ken. S. V. TEXEL A.s. Zondag gaat Texel naar Watervo gels. (per fiets van Auto-Centrale 7,30). Laten we hopén, dat nu deze wedstrijd eens door mag gaan, vooral nu we vol belangstelling zijn voor de nieuwe op stelling van ons le elftal. Volhouden, doorzetten. Snelheid is een belangrijke factor. Voor de Texel-afd is het programma nog niet bekend. (Zie kastje). Aan alle leden goede Kerstdagen toe- gewenscht. D.D. Bezoekuren Bureau P.B.H. Zie hieromtrent de adv. in dit nummer. Afdorsching op alle bedrijven. De Voedselcommissaris voor Noord- Holland maakt bekend, dat thans op alle bedrijven geheel en achter elkaar moet worden afgedorscht. Dus niet meer in gedeelten. Vleeschaanslag en melklevering. De melkproductie zal van groote in vloed zijn op de grootte van de nieuwe aanslag in de verplichte vleeschlevering voor 1944. Veehouders, die met moeilijk heden te kampen hebben, worden aange raden zich tot de PBH te wenden, onder opgaaf van de redenep, waardoor de melkopbrengst achteruit is gegaan of zal gaan. Reclames, welke in verband met 'n te. lage melkprdductie zullen wordeq ingediend na ontvangst van de vleesch aanslag 1944, zullen niet meer in be handeling worden genomen. Levering slachtschapen. De aanslag slachtschapen 1943 is ge baseerd op het aantal overjarige scha pen, dat per 2 Mei 1943 en het aantal lammeren geboren in 1943, dat per 25 Juli 1943 op de diverse boerderijen aan wezig was. Van aanslag overjarige scha pen kunnen derhalve alleen bonnen worden afgeboekt voor na 2 Mei gele verde schapen en van de lammerenaan- jSlag uitsluitend bonnen voor na 25 Juli geleverde lammeren. Vcor destructies en noodslachtingen geldt 'tzelfde. Scha pen cn-of lammeren boven aanslag 1943 afgeleverd, kunnen niet worden gereser veerd voor de aanslag 194-4. Levering vobruit is dus niet toegestaan. BEDRIJFSVOORLICHTING VOOR DE LANDBOUW OP TEXEL Een proefveldverslag' 1943. Het bestuur onzer Vereen, besloot deze week in Januari aan de leden een ge stencild proefveldverslag 1943 toe te zenden. He': publiceeren der verslagen in de Tex Crt. zou te veel tijd vragen, nu er maar zeef weinig rhimte beschikbaar is. De verslagen worden op deze wijze te veel versnipperd. De beschikbare ruimte kunnen we dan beter gebruiken voor korte stukjes. C. v Gr. Geen verdere fosforzuurtoewij- zingen meer. Voor enkele bedrijven op Texel, die konden aantoonen, dat er dringend ge brek aan fosforzuurmeststof was, werd een kleine hoeveelheid fosforzuur be schikbaar gesteld. Intusschen werden po gingen in Het werk gesteld, voor meerde re bedrijven een dergelijke toewijzing te ontvangen. Van de Prov. Voedselcommis saris ontving ik deze week een sehrijven, waaruit blijkt, dat hieraan niet meer kan worden voldaan. Dit schrijven luidt als volgt: „Naar aanleiding van de rapporten door u uitgebracht over de fosforzuur- toestand op diverse Texelsche bedrijven, deelen wij u mede, dat bij een bespreking op het Kunstmestdistributiebureau, Den Haag. d.d. 16 dezer is gebleken, dat aan aanvragen, om eeq buitengewone toewij zing van fosforzuur niet meer kan wor den-voldaan". c.vGr RECHTSZAKEN —*r Drie jaar werd gevorderd tegen een monteur te Maastricht, die in enkele weken 15 fietsen stal. De nianufacturcnfirma Voerknecht te Zulphen verkocht bij voorkeur haar goederen aan hen, die er ook wat melk, eipren. thee, slaolie, ehz voor over had den. De W.A. grepep in, nam voor f 100,000" goederen van oude kwaliteit in beslag alsmede een kelder vol etenswa ren, drank, rookgerei, enz. Om de kwade practijken van deze firma nog grooter bekendheid te geven, werden de groote winkelruiten van opschriften voorzien als: Dameskousen voor slaolie bustehou- dêrs voor melk, sokkenhouders voor ou de klare, linnen voor koffie en thee, enz. LAATSTE NIEUWS Reeds zes schepen piet Italiaansche kinderen zijn van Sicilië naar de Sovjet- Unie vervoerd. De moeders konden met de grootste moeite slechts van de kade wofden geweerd. Anglo-Amerikaansche bommenwer pers vielen Woensdagmiddag vele plaat sen in N.W. Duitschland aan; 28 vlieg tuigen werden neergehaald; bovendien 4 boven de bezette gebieden Woensdagavond vlogen geallieerde ma chines naar het Rijnland. Duitsche bommenwerpers vielen met succes Eastborn (Engeland) aan. EXTRA-KEURINGEN WAFFEN-SS EN LANDSTORM NEDERLAND. Het SS Ersatzkommando deelt mede: Om aan de vele aanvragen tegemoet te komen, zal op 3 Januari nog een extra keuring vooi; de Waffen SS en de Landstorm Nederland plaats vinden. Men, kan zich hiervoor melden bij het Ersatzkommando, Korte Vijverberg 5, Den Haag, van 10-14 uur. Alle inlichtin gen omtrent dienstneming in de Waffen SS of Landstorm Nederland geven de Ersatzkommando'^ Den Haag, Korte Vij verberg 5; Amsterdam, Dam 4, Alkmaar Langestraat 56; Groningen, Heerestraat 46; Heerlen Saroleastr. 25, Kostelooze spoorwegbiljetten kunnen eveneens bij de bovengenoemde adressen worden aan gevraagd De treinenloop zal van 27 t m. 31 Dec. als op Zondag zijn. In één nacht werden te Beverwijk 12 konijnen gestolen, bij één eigenaar wel negen. (Dagbl N.H.) Postverkeer met het door Duitschland bezette Italië, Vaticaanstad ep San Mari no is weer mogelijk,. Rijkscommissaris Seyss Inquart werd door de Fuehjer tot President van de Deutsche Akademie benoemd. Een sprong op de in volle vaart rijden de Gooische tram kostte de 30-j. P v A. het leven Wielrennen. Ernst Kaufmann, wereld kampioen sprint (1925), is te Zürich. 48 j„ oud, overleden. Het loon moet worden doorbetaald over de dagen, dat bedrijven van 24 Dec.3 Jan. gesloten moeten zijn. Een flamingo werd te Andijk gevan gen. Vermoedelijk uit een dierentuin ontsnapt. De trein reed al, toen een 46-j. dame uit Heiloo ontdekte, dat ze in de ver keerde trein zat. Ze sprong er uit. maar dit kostte haar het leven. De wielrenner Cor Wals is niet ge sneuveld, al werd zulks in eenige bladen gemeld. Hij toeft gezond en wel met ver lof als Oostfrcntsoldaat in Tilburg. Wegens kranig optreden tegen drie personen, die een aanslag widen plegen op het distributiekantoor te Baflo, werd hoofdwachtmeester Meijer tot onder-luit. bevorderd. In 2& plaatsen van ons land zal het N. A.F. Kerstfeesten organiseeren voor kin deren, wier vader in het 'buitenland werkt. 25,000 kinderen kunnen er aan deelnemen. Over de massagraven te Katyn werd door prof. dr. Burlet uit Groningen voor een geheel gevulde zaal te Winschoten gesproken. Een indrukwekkende reeks lichtbeelden illustreerde zijn betoog. Ook in andere plaatsen zal hij spreken. Vcor 140,000 gld. aan juweelen en f 3700 aan geld werd door 2 Limburgers gestolen uit het kasteel van Amstenrade. De een. een 20-j.t losse arbeider, hoorde 5 jaar tegen zich eischen, de ander, een 28-j* woonwagenbewoner, vier jaar Een 24-j. bewoner van Abcoude werd aangehouden. Te Amsterdam had hij bij een grossier 140 pakjes boter'en 30 pak jes vet gehaald, onder voorwendsel, dat deze voor zijn vader en een andere klant van de grossier waren bestemd Het vet had hij reeds „zwart" verkocht Zelfs dat! Toen een tandarts aan de Hoofdweg te Amsterdam zijn spreekka mer betrad, ontdekte hij, dat dieven ge probeerd hadden d^ stoel, waarop de patiënten „mogen" plaatsnemen, mee te nemen-. Het apparaat bleek zoo goed ver ankerd. dat die poging opgegeven was. Toen stelden ze zich met een cocoslooper tevreden Van de gevechtsterreinen. Nieuwe aanvallen van de bolsjewieken in het Z. van het oostelijk front waren weer tot mislukken gedoemd, terwijl Duitsche troepen Z.O van Kirowograd verder konden oprukken. Ook bij Koros- ten en aan de Berezina maakten de Duit sche troepen vorderingen; alleen reeds bij Korosten weiden 43 tanks en 42 ka nonnen vernietigd In het gebied van Witebsk, waar de Sovjettroepen krachtig kwamen opzetten, verloren deze wel 80 tarrks en 39 kanonnen In twee dagen tijds werden wel 412 tanks van de bolsje wisten kapot geschoten. Maandag zetten de gallieerderi aan de Adriatische kust in Italië een zware aan val op welke evenwel voor de Duitsche stelling ineenstortte cn tot voor hen zwa re verliezen leidde. Duitsche vliegers bombardeerden doe-' len in het Theemsgebied en elders in Z.O Engeland. In Duitschland hadden steden in het westen opnieuw van bom men te lijden. VEREEN. STATEN. Huizenhoog boven de V.S. Op de openingszitting van een „Con gres ter versteviging der Amerikaansch- Sov jet-Russische vriendschap" be toogde Sir Herbert Wilkins: „Het zal niet lang meer duren, of de «Sovjet-Unie zal qua materieele en economische grootheid en wat de zeggenschap in de wereldpo litiek aangaat, huizenhoog boven de"Ver- eenigde Staten uitsteken" 4 Londen en Washington oefenen eco nomische druk op Spanje om nieuwe economische concessies te verkrijgen. Door grooter invoer uit Brazilië gaat koffie in de V.S. niet meer op .de bon. (Handelsblad In Washington hebben 100,000, in Philadelphia 200,000 personen griep. Het ontbreekt aan geneesmiddelen. HONGARIJE Hongarije heeft vopr zijn verdedi ging een arbeidsleger gevormd ITALIË. In Alessandria (bij Milaan) zijn 89 zwarte handelaars gearresteerd PORTUGAL. Tijdens zware zee is bij de Portu- geesche kust een Spaansch vrachtsdiip op de rotsen te pletter geloopen. Van de 33 opvarenden kwamen er 23 om URUGUAY. De communistische Ipartij van Uru guay heeft de regeering voorgesteld aan de Sovjet-Unie acht millioen gouden pe sos te leenen. AUSTRALIË. De junglo-oorlog op de Salomons eilanden sloópt de kracht van de Ameri- kaansche landingstroepen Aldus een artikel van een marme-deskundige der Vereen. Staten. FINLAND Finland wordt geheel door de Sov jet-Unie opgeëischt,schrijft de Daily Sketch. Engeland heeft hierin volgens dat blad toegestemd ter wille van de goede verstandhouding met „zijn beste bondgenoot". DUITSCHLAND. Kraft durch Freude" bestaat tien jaar. Hitier sprak in een telegram zijn waardeering uit voor haar prestaties. Prof. dr. Ernst Wagemann, presi dent van het Duitsche Instituut voor Eco nomisch Onderzoek, berekende, dat de to tale schade in Duitschland bij gelijkblij vende arbeidskracht in drie tot' vijf jaar kan worden'opgeheven ENGELAND Tien pet. van het Engelsche spoor wegpersoneel bleef thuis wegens griep De verkeersmoeilijkheden nemen toe. In Indië zullen we een der grootste werelddrama's gaan beleven Aldus Sir Walter Knox in het Lagerhuis. De gevechten in de Middellandsche Zee eischen van de geallieerden steeds grootere offers, vooral die in de Engel sche zee Aldus de Eng. generaal Maitin. SOVJET-UNIE. De Sovjet-Ume krijgt een nieuw volkslied. De Internationale zou niet de belangrijke veranderingen weerspiege len, die zich in de Sovjet-Unie na de overwinning van het. Sovjet-regiem heb ben voltrokken. Sovjet-Rusland streeft naar een ijsvrije haven in het zuiden en denkt hierbij aan de Dardanellen en Egeïsche zee. Een vriendschappelijk gezind, nauw met de Sovjet-Unie samenwerkend Tur kije is daarom voor de Sovjets een le vensbelang. Aldus een Sovjet-tijdschrift. „Susa minne" is een der oudste Kerstliederen. In het oosten van ons land noemt men Kerstdag nog wel „Middewinter'\ In vroeger jaren werd tegen Kerst mis in herbergen een vette gans verloot. Het Kerstfeest werd in de vierde eeuw ingesteld ter gedachtenis van Jezus' geboorte. Jn de Middeleeuwen kende men z.g. Kerstgildgn om gezamenlijk Kerstmaal lijden te houden. In Letland noemt men de Kerst avond „bluckawar", d.i. blokavond (de avond, waarop het Kerstblok brandt). In Vlaanderen brachten de kinderen tegen Kerst „Kerstblokken" voor mees ter mee. De oorsprong van de Kerstboom moet gezocht worden in de oude bocm- vereenng (boom-cultus). De oudste beschrijving van een versierde Kerstboom dateert van 1604 (Straatsburg, Elzas)x Joelfeest. „Joel" stamt waarschijn lijk af van een woord, dat „rad betee- kent. Wé moeten hierbij denken aan de omwending der zon. Mistletoe was ten tijde der Ger manen een heilige plant, welke door de priesters met een gouden sikkel werd af gesneden. Hulst werd reeds tèn tijde van de Kelten en de Romeinen gebruikt om er tegen het feest van Saturnus (omstreeks Kerst) hun woningen mee te versieren In sommige streken van Sleeswijk wordt op Kerstdag een rad door het dorp gewenteld, wat op het gouden rad van de Germaansche zonnegod Fro be trekking heeft. D:» schepenen van Susi tien» be paalden in 1264, dat ieder tegen Kerst doode boomen uit het bosch mocht ha len om die thuis te stoken. Een dergelijk gebruik kent men in vele. plaatsen nóg. Te Amsterdam werden destijds Kerstkoeken gebakken, soms 3 voet lang, lVs voet breed, plat, met hooge rand, met pluimen, rozijnen en sucade bereid en met suiker bestrooid. Een reisbeschrijving van 1503 maakt melding van een Buddhistisch feest te Calcutta omstreeks 25 Dec., waarbij om een vijver verlichte boomen waren geplant In de Graafschap Zutphen borgen de boeren in de Kerstnacht hun gereed schap op en omwonden zij hun vrucht- boomen met stroo, opdat daaraan geen schade zou worden toegebracht door „Derk met den beer", een spook, dat 's nachts zou rondrijden. Oudtijds was het gewoonte, dat 3k>n- gens en meisjes op Kerstavond in groe pen door de straten gingen om Kerstlie deren te zingen. Tevens brachten zij dan Kerstgeschenken rond. Maar somwijlen maakten zij zoo'n lawaai, dat de stede lijke overheden hun ommegangen verbo den. Zoo b v. te Kampen waar tien poftd boete werd gesteld op het „op kerstavent ghelt senden of brênghen 111 enigh mans huus". Voor le periode 1944 (le helft) 26 December t.m. 9 Januari. 1-2 A BrQod 4 rants, brood of gebak 1-2B Brood 1 rants, brood of gebak 1-2 Beschuit 1 rants, brood, gebak of beschuit 01-02 Algein. rants, brood, gebak of bloem 03 Algem. 125gr gemengd meel 04 Algem 125 gr. gort D 1 Reserve 250 gr. gort E 1 Reserve 250 gr. rijst of gort 05 Algem. 100 gram vermicelli IA, 1B Boter rants, margarine 06 Algem. 1 OU gr. 20 4-of mag. kaas. 1-2 Melk l8/tliter m^lk 1-2 Taptem. ls,4 liter taptemelk 1-2 A Vleesch 1 rants, vleesch 1-2 B Vleesch 3/,v rants, vleesch 1-2 Aardapp. 2 kg. aardappelen 01-02 Toeslag 1 'kg. aardappelen 07 Algem. 500 gr. suiker 08 Algem 250 gr. jam 1 Versn. 100 gr. suikerwerk 01-02 Tabak 1 rants sigaren, tabak of cigaretten 09 Algem. 1 rants. Eenheidszeep 10 Algenv. 1 rants. Waschpoeder. C3. D3 E3 Res. 1 rants. Waschpoeder. E4 Reserve 1 rants. Toiletzeep R 01 Tabak 45 gram Scheerzeep. BIJZONDERE RANTSOENEN 1 B2, C2, D2, E2, Reserve 2 rant^ boter Op deze bonnen mag reeds op 24 Dec worden gekocht, uitgezonderd vleesch en aardappelen. Alle bonnen zijn 14 dagen geldig, uit- gezondercf 50B. 52A, 52B Boter 12 Dec. t.m. 22 Januari. 09, 10 Algem., C 3, D3, E 3, E 4 Reser ve 26 Dec. t.m. 22 Januari. R 01 Tabak 26 Dec. t.m. 29 April. Eerstvolgende bonaan^vijzing op 9 Ja- nar i voor alle artikelen, uitgezonderd: Kófficsurrogaat, Vermicelli, Eenheids- zeep, Waschpoeder en Toiletzeep op 23 Januari. Scheerzeep op 30 April. Petroleum voor Verlichting. Van 23 Dec t.m 8 Jan. op bon 48, 49 „Verlich ting" één liter. De bonnen 46. 47,. 63 nog geldig t.m 8 Januari. EEN GKEEP UIT"T RADIOPROGRAM. Zaterdag: 12,45 Drentsche Kerstvertel ling; 16,30 Kerstviering in de huiskamer. Zondag: 8.45 Morgenwijding; 13,30 Kerst wandeling met Jac. Gazenbeek. s Maan dag: 13,Voor boer en tuinder;'18,30 Kerst op het platteland Dinsdag: 11,15 Boom en plant in de sage; 13,Land jeugd in Limburg. 14.Naar Oostland, luisterspel. ""techniek. Met hart van de radiozender is een stuKje kwarts, niet grooter dan.de nagel vön uw duim. Het bevindt zich in #en afzonderlijke buis te midden van de ge-' compliceerde apparaten van de zendin- stallatic. Dit stukje kwarts (een mine raal), door Telefunken ontwikkeld, zorgt er voor, dat de zendfrequentie (de „zend- wil") constant blijft. Zonder kwarts moest men de zender met behulp van zijn alstemschaal steeds naloopen". (Contipress). Stelt uw hert, om wien dat 't zij, te gelde, noch te pande (Guido Gezelle). MARKTBERICHTEN. PURMEREkD, 21 Dec. 1943. 174 lunderen w.o. 61 vetle koeitn v.d. levering; 60 gelde koeien f 1500-1700; 51 melkkoeien 2200-2500; handel matig; 2 stieren v.d levering; 41 n. kalveren v.d. slacht; 35 vette varkens v.d. slacht, 206 biggen tegen taxatieprijs; 300 schapen v. d. levering. KATHOLIEKE KERKLIJST. DEN BURG. Zaterdag, Kerstmis: Nachtmis half 7, gevolgd door 2 H.H Missen; Verder H. Mis 8,30. 9, 9,30, 16, 10,30; Hoogmis 11 uur. 3 u. plechtig lof met preek. Daarna biechtgel. Den Hoorn H.H. Missen 7,30, 8 en 10,30. Oosterend: H.H. Missen 8,15, 8,45 en 10,30. Zondag, 2e Kerstdag. H.H. Missen om 8, 9,15 en 10,30 In Oosterend en Den Hoorn om 8 Jen 10,30. 3 ui lof met preek. Deze week: 7.30 communie-uitreiken. Missen om 7,45 en 8,15. Maandag, Dins dag en Woensdag ook om 9 uur. Maan dag: 3e dag v 40-urengebed. H.H. Missen om 7, 7,45, 8,15, 8,45 en 9 uur. Gezon gen Mis. 3 uur lof, preek, en processie. Dinsdag: na de Mis van 9 u. kinderzegen. Woensdag 6 u. rozenkrans; geen jon genscongregatie. Donderdag: 8,30 H. Mis in Oosterend. Vrijdag: 8 u H. Mis in Den Hoorn. 3 u. lof met preek en Te Deum Daarna biechtgelegenheid. Zaterdag: Nieuwjaarsdag. Geen bijkerk. H.H. Mis sen om 8, 9,15 en 10,30. ST. MARTINUS OUDESCHILD. Zondag 8 u. stille H. Mis, 10,30 Hoog mis, 3 u. plechtig sluitingsljbf met predi katie en processie. Vrijdagavond 7 u Lof met predikatie en Te Deum tot sluiting van het jaar. Zaterdag: 8 stille H. Mis. 10,30 Hoogmis, 3 uur Lof. „Verliesposten Voorkomend Systeem", bestaande uit vier diensten Deze tijd is rijk aan veranderingen. Laat daarom uw onbetaald gebleven posten inschrijven bij Dienst IV van het V.V.Sw. VAN DER GRAAF Co., N.V. Amsterdam C.. Amstelstraat 14-18. N.V. T.E.M.

Texelsche Courant | 1943 | | pagina 2