In memoriam Willem Kuyper. Van de Fronten in Oost en West. Als hier de invasie eens kwam IN DE URE DES GEVAARS. Keuringen. Wereldnieuws 57c JAARGANG. No. 5832. ZATERDAG 12 FEBRUARI 1944. TEXELSCHE COURANT buitenlandsch weekoverzicht. 2—9 FEBRUARI 1944. MOSKOU S NIEUWE KOERS. Het voorstel van Molotov tot decentra lisatie van de Sovjet-Unie is Dinsdag door de opperste raad van de Sovjet- Unie eenstemmig aangenomen. Dit be- teekent, dat de 16 Sovjet-republieken niet langer gemeenschappelijk, gelijk voorheen, in het buitenland zullen verte genwoordigd zijn, doch dat zij ieder voor zich een departement van buitenland^che zaken zullen oprichten en met vreemde mogendheden betrekkingen aanknoopen. Een gedecentraliseerde buitenlandsche vertegenwoordiging der roode republie ken beteekent niet anders dan een plot selinge aanwas van Kremlin-marionetten in de bestaande geallieerde commissies, waarmee de mogelijkheid gegeven is om volgens democratisch-parlementaristisch gebruik de tegenstanders weg te stem men ÉSTLAND MOBILISEERT! De Estlandsche landsdirecteur, dr. Maee, heeft een oproep tot zijn volk ge richt, waarin hij de 'algemeene mobilisa tie heeft afgekondigd. Daarenboven zijn alle niet gemobiliseerde mannen tusschen 17-60 jaar verplicht, dienst bij de „zelf bescherming" te nemen. „Het is duide lijk", aldus dr. Maee in zijn oproep, „dat ae terugkeer van de bolsjewisten voor elke Estlander het einde zou beteeke- nen". De Esten zouden nauwelijks op dui delijker manier uitdrukking hebben kun- *nen brengen, wat zij van de Sovjet-Unie en haar „autonomie" denken. In Letland is de houding overeenkom stig. Generaal Dankers, dii^cteur-gene- raal van binnenlandsche- zaken, heeft eenige nieuwe Letlandsche lichtingen onder de wapenen geroepen en daarbij onderstreept, dat de Letlandsche soldaat wederom rechtstreeks vrijheid en leven van land en volk moet verdedigen. „De Letlanders", zoo zeide hij, „die de tijden van de grootste nood en de diepste ver- nedeijfig hebben overleefd, kunnen door de list noch de huichelarij van de bolsje wisten misleid worden". Zelfs onder de Poolsche emigranten te Londen is een toegenomen onrust merk baar geworden. Onder leiding van de Labour-afgevaardigde John Parker kwa men ze bijeen om over'hun nationale be langen te beraadslagen, waarbij de voor malige Poolsche officier Jan Karski open lijk als zijn meening uitsprak, dat de Sovjets voor de massa-moorden van Katyn verantwoordelijk te achten zijn Geen der aanwezigen had 'n goed woord over voor de Sovjet-Unie. Integendeel, herhaaldelijk hoorde men de aanklacht, dat de bolsjewisten de Polen afslachten, dat zij hun land willen inlijvpn en door middel van hun strafkampen een waar schrikbewind voeren. Het Engelsche communistische blïftl „Daily Worker" toonde zich over deze Poolsche meenings- uitingen naar tp hegrijpen is, bitter ge stemd. Tenslotte willen we nog aanstippen, dat de minister-president der Poolsche emigrantenregeering, Mikolaczyk, zich binnenkort op uitnoodiging van Roosevelt en Cordell Huil naar Washington zal begeven, en dat op grond van de jongste ontwikkelingen aan dit bezoek een zeer groote L-eteekenis wordt gehecht. DE DRUK OP SPANJE. Volgens de Britsche nieuwsagentschap pen hebben de Britsche en Amerikaan- sche ambassadeurs te Madrid geduren- <ie de laatste dagen niet minder dan drie besprekingen gahad met de verantwoor delijke staatslieden te Madrid. Deze be sprekingen zouden ondubbelzinnig „de ernst van de toestand" hebben onder streept; daaromtrent zou spoedig een openbare verklaring van Eden in het La gerhuis kunnen worden tegemoet gezien. Inmiddels is de Spaansche ministerraad onder leiding van Franco bijeen geweest en is officieel gepubliceerd, dat Spanje besloten heeft, zijn neutraliteit te hand haven. In een communiqué werd voorts ge zegd, dat de Spaansche regeering bereid is, zoowel van de Spanjaarden als de bui tenlanders met alle nadruk te eischen, dat de plichten worden nagekomen, wel ke deze neutraliteit oplegt. „Zij is te vens van zin", zoo wordt woordelijk ge zegd, „om niet toe te geven aan een of andere druk, die de bedoeling heeft ons af te brengen van onze neutrale houding, die door alle landen als een onbetwist baar en souverein recht moet worden ge respecteerd." Het semi-officieele Spaansche partij blad Arriba" voegde daaraan bij wijze van commentaar nog toe: „Er is een ge bied, waarop wij niet kunnen toegeven, nl. tegenover het communisme. Wanneer DE ZON. Za 12 Febr op 8,05; onder 17,45 DE MAAN. Za. 12 Febr op 21,10, onder 9,36 Laatste Kwartier: 17 Febr. 8,42. hoog water op texels ree. Za. 12 Febr. 11,24 en 23,— Zo .13 Febr. 1*1,56 en Ma. 14 Febr. 0,12 en 12,23 Di- 15 Febr. 0,46 en 13, Springtij 25 Februari. de volken zich niet tegen de communis tische ideologieën kunnen verzetten, is het voor ons uitgesloten in dit conflict neutraal te blijven". Het Engelsche blad „Observer" heeft dasfrtegenover opgemerkt,' dat van de Caudillo geëischt wordt, dat hij de poli tieke gevangenen ontslaat, vrije verkie zingen uitschrijft en het resultaat daar van respecteert. Zoo niet, dan zouden de geallieerden verklaren, „dat al diegenen, die streven naar een Spaansche bevrij dingsbeweging naar Zuid-Slavisch en Fransch voorbeeld, volledige ondersteu ning zullen krijgen". Zoo ziet het respect er derhalve uit, dat de geallieerden voor de souverekiiteits- rechten der kleine naties hebben. Qp geallieerde druk op Spanje is ver- 'moedelijk een onverhulde poging, om door de „politieke bevrijding" van dit iand te demonstreeren dat de „vereenig- de naties" óók nog iets anders kunnen *dan Europeesche randstaten aan het Moskou-regiem prijsgeven! 'Jc~ 0 DE S'. ipM DE MARSH ALL OT EILANDEN. Na de bezetting van de Gilbert-eilan- den, omstreeks twee maanden geleden door Amenk. troepen, is thans de strijd cm de Marshall-archipel, een der be langrijkste Japansche steunpunten in de Pacific, begonnen. De Marshall-eilanden maken niet alleen een gewichtig deel uit v. d. Japansche verdedigingsgordel, doch de Japanners hebben deze eilandengroep reeds sinds het einde van de eerste we reldoorlog als Volkenbondsmandaat on der hun controle, zoodat zij ruimschoots de tijd hebben gehad, zich er te nesteleiè. Het verloren gaan van de slechts schaars bezette Gilberts stelde de Marshallgroep reeds aanstonds bloot aan Amerik. lucht bombardementen; thans is daarop een breed opgezette landingsactie gevolgd. De ontschepingen werden pndernomen na een hevig luchtbombardement en be schieting door zware scheepsartillerie. De Japanners meldden, dat zij eenige A- merik. oorlogsschepen vernietigd, resp Duiten gevecht hebben gesteld en voorts dat zij aanzie Amerikaansche luchtmacht gevoelige verliezen hebben toegebracht; de Amerikanen berichtten, dat zij op enkele der genoemde kleinere eilanden steunpunten in bezit hebben genomen, doch energieke tegenstand ondervinden. „Zou het de vijand daadwerkelijk geluk ken, op tot de Marshall-eilanden behoo- rende eilanden vaste voet te krijgen", zoo schreef een Japansch blad, „dan zou dit voor Japan een zwaar te betreuren verlies beteekenen". In Japan is men er zich derhalve terdege van bewust, dat de strijd thans in een ernstige fazè is getre den. Opmerkelijk is, dat tot op heden de Japansche vloot nog niet volledig in actie is gekomen. De kracht van deze vloot is voor de geallieerden een zorgvuldig be hoed geheim. Deskundigen meenen, dat men bij een ontmoeting der beide vijan delijke gevechtsvloten de groote slag zal moeten verwachten, welk^ in beginsel voor de ooijogsafloop in de Stille Oce aan beslissend zal zijn. (De Marshall-eilanden waren van. 1885 tot 1919 een Duitsche kolonie en zijn se dert 1919 Japansch mandaatsgebied. Ze bestaan uit twee evenwijdig loopende reeksen van resp. 15 en 18 koraal-eilan den, nergens hooger dan 3 m. hoven de zeespiegel. Ze leveren alleen wat tuin bouwproducten en copra op. De bevol king van plm. 9800 inwoners bestaat grootendeels uit inlanders. De Japanners, die er woonden, zijn, eenige ambtenaren uitgezonderd, geëvacueerd). DE „HEL VAN CISTERNO". Op het westelijk front in Italië wordt met een ongeëvenaarde verbitterdheid gestreden om de stelling van Casino, waartegen de geallieerden élite-troepen in het veld hebben gebracht, wie door ge harde Duitsche gevechtseenheden nog steeds de voet wordt dwars gezet. Wat het z.g. bruggenhoofd van Nettuno be treft, ook daar loopt het de geallieerden niet mee. Zij moesten reeds talrijke ge vangenen aan hun tegenstanders afstaan en probeerden vergeefs bij Cisterno de historische Via Appia in handen te krij gen, welke als de sleutel van Rome wordt beschouwd. Deze weg, die 2250 jaar gele den op bevel van de Romeinsche censor Appius Claudius werd aangelegd, v/ordt in hoofdzaak verdedigd door zeer jonge Duitsche militairen, die uit de door de ge allieerde terreur-oorlog getei^terdp ge bieden afkomstig zijn. Zij strijden met een haat en een verbittering, welke aan het ongelooflijke grenzen. Zij laten hun tegenstanders tot» dichtbij hun stellingen oprukken en maaien-hen dan weg. Zelf hebben zij uiterst zware bombardemen ten van de geallieerde vloot te doorstaan, doch in gaten en holen houden, zij ver beten stand. Aan de Via Appia hecht zich de tradi tie, dat Petrus op deze weg, nabij het huidige Velletri, 15 km. ten noorden van Cisterno, Christus zou hebben ontmoet, terwijl de Apostel van zins was, Rome voorgoed te verlaten, teneinde de druk der vervolgingen te ontgaan. Petrus zou toen beschaamd zijn teruggekeerd naar zijn post. Aan dit verhaal -werden we her innerd door een Amerikaansche sugges tie, dat de Paus zijn zetel naar de Ver- oenigde Staten zou" verplaatsen. De Ka tholieke Kerk en Rome zijn echter eén cn niet te scheiden. Men kan slechts de schouders ophalen voor het Amerikaan sche argument, dat de Vereen. Staten het meeste geld bijdragen voor het instand houden van de Heilige Stoel. De Ameri kaansche magnaten zullen niet licht iets van Europeesche en Christelijke tradities begrijpen De militaire gebeurtenissen spitsen zich toe, schrijft de Brüsseler Zeitung. De Sovjets spannen alle krachten in, om de "■oorlog naar Centraal Europa over te brengen Men spreekt over invasie in het westen, maar mag niet uit het oog verliezen, dat het oostelijk front de rug moet vrijhouden. Wanneer de invasie komt, weet geen mensch, maar verwacht wordt, dat ze zal samenvallen met het bereiken van het hoogtepunt in de strijd aan het Sovjetrussische front. Het voort durend bombardeeren van Berlijn kan hel „voorspel", de eventueele val van Rome mogelijk .het sein tot de groote aanval zijn. Het getal vijanden is niet gering, aldus genoemd blad, en nog talrijker zijn hun plannen om ons- volkomen te vernieti gen. Beter dan ooit weten we, dat het om ons bestaan gaat; maar meer dan ooit zijn we ook bereid, met koel hart en scherp staal de al heviger worsteling aan te vangen. Een invasie, schrijft het Handelsblad, zal een nieuw hoogtepunt beteekenen. De beslissing van deze oorlog zal van de uit slag afhangen. Beide partijen zullen daar om alle reserves in de strijd werpen; het heele Avondland zal in vuur en vlam worden gezet. Door een geconcentreerde aanval zullen de vijanden trachten Euro pa op de knieën te krijgen. Infusschen heeft ons volk wel reeds begrepen, dat het op een invasie niet te hopen, maar die te vreezen heeft. Verschijnen cle Anglo-Amerikanen voor onze kust, dari komen zij niet om ons met levensmiddelen te overladen, „echte" Nederlanders de hand te druk ken en het Huis van Oranje weer op de troon te brengen, maar om met hun scheepsgeschut, bommenwerpers en, zoo mogelijk, hun tanks, vlammenwerpers, kanonnen de Duitschers te verdrijven en zoo mogelijk op te rukken naar 't hart van Duitschland. Omgekeerd zullen de Duitschers, die op alles voorbereid zijn en zelfs voor dit doel elitetroepen aan het oostfront onttrokken, alles in het werk stellen om de ^geallieerden de voet dwars te zetten. Dan zullen twee verbeten, tpt de tanden gewapende partijen op ons grondgebied tegenover elkaar staan. Ge makkelijk kan men zich voorstellen, wat zooiets in een dicht bevolkt land als het onze zou beteekenen. De levensbelangen der bevolking zouden leelijk in het ge drang komen. Wellicht zullen velen thans gaan in zien, hoe kortzichtig en eigenlijk dom zij waren, toen zij tot dusver steeds nog uitzagen naar „de invasie" als naar een blij feest. Doch wij hopen, dat velen toch ook zóó „nuchter" zullen zijn, dat zij zich niet alles, wat wel eens zou kunnen gebeu ren (verdrinken, verbranden, doodgescho ten, onder puin bedolven, doodgehongerd en op de vlucht omgekomen tegelijker tijd) reeds als bezegelde werkelijkheid in het hoofd gaan halen! Daar is nu óók geen reden voor: De mensch lijdt dikwijls 't meest Door 't lijden, dat hij vreest, En dat nooit op komt dagen. Dus heeft hij méér te dragen, Dan God te dragen geeft! Wanneer de storm in onze lage landen zou losbarsten, zullen menschen met ster ke en moedige harten hem het beste doorstaan. Als het lot van Europa mede op onze bodem zou worden beslist, dan hopen wij, dat ons volk 'in en door de beproeving zich zal hervinden in moed, taaiheid en koelbloedigheid. Zich thans overgeven aan bange fantasterijen zal de eventueele beproeving in werkelijkheid niet kunnen verlichten, maar wél 'onze geestelijke weerstandskracht reeds van te voren ondermijnen en verlammen. Men zij ernstig-en zakelijk, niet bang en fantastisch. BIJ LUCHTALARM WEG VAN DE STRAAT. EEN BITTERE PIL. Als „Stem van het nationale geweten", schrijft de Noord-Amerikaansche kolonél Robert Mac Cormick in zijn blad „Chi cago Tribune": „De Noord-Amerikaan sche oorlogsreportage is door en door leugenachtig. Door de dwaze censuur, die hoegenaamd geen besef van haar hoog staande taak heeft, wordt het volk in de V.S. opzettelijk in onwetendheid gelaten ten aanzien van de waarheid omtrent de krijgsbedrijven". In officieele Noord- Amerik. kringen noemt men dit „de bit terste critiek, die ooit van binnen uit op de politiek en op de oorlogsvoering der V.S. is uitgeoefend". Duitschland alleen kan het bol sjewisme verpletteren. Ook in ons land blijkt, nu de groot ste van alle oorlogen inderdaad een van zijn beslissende oogenblikken nadert, dat velen de oogen zullen worden geopend v'oor de gevaren, welke ons allen bedrei gen. Het schijnt zelfs wel, dat ook de ve en, die deze jaren hebben doorgebracht n de schoone droom van „We hebben he vóór de oorlog goed gehad en we zuller het hierna ook weer goed hebben", di schellen van de oogen beginnen te val- 'en. Zij gelooven niet langer in een Eu ropa, dat wel weer door Engeland ge organiseerd zal worden, opdat de Westeu- ropeesche volkeren veilig en rustig kun nen leven met hpogstens zoo nu en dan eenige monetaire strubbelingen of wai werkloosheidZij vragen zich af, of 't lot, dat Smuts ons volk blijkens zijn rede te Londen heeft toebedeeld, niet ve le malen smartelijker en gevaarlijker is dan een tijdelijke Duitsche-bezetting. En hoe moet men met 'n gebolsjewiseerd O- en Midden-Europa het Aziatische commu nisme buiten onze landsgrenzen houden 9 Het is in dit verband belangwekkend, dat lien, die nog gelooven in een soort van gematigd communisme" ^n het Europa ia een eventueele Duitsche nederlaag, uist dezer'dagen een waarschuwing ont vingen van de zijde van het Nederland- Gche episcopaat, dat in antwoord op een vraag, van de Nieuwe Venlosche Courant onomwonden verklaarde: Het Episcopaat is zeker bezorgd over Me dreiging van het communis me. Het stelt zich op het standpunt, dat dit communisme na een eventu- eeic nederlaag van Duitschland een zeer groot gevaar voor Europa gaat worden of dan reeds is. Men wees er de Nieuwe Venlosche Crt vervolgens op, dat de bisschoppen van Nederland reeds verscheidene malen waarschuwend hun stemmen hebben aten klinken tegen het communisme en dit stelsel dan ook absoluut hebben ver oordeeld. Het is goed, te bedenken, dat een uitroeiing van de wereld- pest, die bolsjewisme heet, door de Duitsche Weermacht alleen kan wor den gewaarborgd. DE RE1CHSFUEHRER SS, HE1NR1CH HIMMLER, lijdens de eerste uitreiking der Germanische Leistungsrune in Avegoor. (SS Bildher. Fritz-Stapf fitrx s.) Het Palestijnsche vraagstuk. De geheele Arabisch-Palestijnsche pers Veert zich heftig tegen Weizmanns eisch, dat aan nog 2 millioeh joden toegang tot Palesfina moet worden verleend. Ook Roode Kruis-schepen niet veilig. Opnieuw hebben de geallieerden blijk gegeven, zich niet te storen aan het Vol kenrecht en wel toen zij een in dienst van het Internationale Roode Kruis varend Zweedsch schip in de Grieksche haven Chios met bommen bestookten. Verschei dene Zweden, o.w. de vertegenwoordiger van het Zweedsche Roode Kruis, Dr. Nielson, kwamen om. Het schip, dat van alle voorgeschreven kenteekens was voorzien, zorgde voor de aanvoer van levensmiddelen voor de Grieksche bevol king. Zijn route was de vijand volkomen bekend. Engeland en het Volkenrecht. „Gentleman kan men in het leven zijn, in de politiek zelden!" heeft een En- gelschman betoogd, die het er om ^tc doen is geweest het tegenstrijdige tus schen Engelsche woorden en Engelsche daden in de oogen van de eventueel ver toornde tijdgenooten te ontrafelen. Voor Engelands eigenaardige rol in alle vraag stukken van het volkenrecht had Lord Derby reeds in 1875 de voegende ver klaring noodzakelijk geacht: „Wij Engcl- schen staan natuurlijk op de naleving van het volkenrecht, wanneer dat nuttig is. Bij andere gelegenheden kunnen wij ons daarom niet bekreunen". Duitsche kolonisten naar Wartheland In verband met de frontwijziging in Sovjet-Ruslahd zullen talrijke Duitsche kolonisten uit het Zwarte-Zeegebied' ver trekken. Zij zullen zich in de gouw Wartheland kunnen vestigen. Ongeveei 140,000 Duitschers hebben tot dusver de 1600 km lange reis naar Duitschland aan vaard, "h moeizame weg door sneeuw en ijs, met wagens en te voet. waarbij zelfs onder de gunstigste omstandigheden niel meer dan 30 km per dag konden worden afgelegd. Daar de bouw van boerderijen nog niet mogelijk is, zullen de thuiskee- renden voorloopig als landbouwaTbeider: tewerk worden gesteld. Druk op Finland. Van Amerikaansche zijde wordt d< laatste tijd getracht, Finland over te ha len, de strijd tegen Sovjet-Rusland op te geven. Mede worden via de Moskousche radio felle verwijten aan het Finsche volk en zijn regeering gericht. „Het uur van de vernietiging der Finnen nadert", heet het. Hiermee houden wellicht de terreuraanvallen op hun hoofdstad ver band. Zoo hevig werd Helsinki met bom men bestookt, dat de scholen daar alle gesloten moesten worden en alle perso nen beneden 16 en^boven'60 jaar alsme de zieken en gebrekkigen werd aangera den de stad te verlaten. Militaire doelen hadden de bolsjewistische vliegers niet op het oog: zij bedreven alleen terreur. ZOO SPRAK.... Mussert: Vastgesteld kan worden, dat het nationaal-soc. de overwinning zal behalen v/anneer de leden pal blijven staan en voortgaan op de ingeslagen weg. In de persconferentie van 7 Febr. werd mededeeling gedaan van het sneuvelen van de SS-verslaggever Willem Kuyper, een kleinzoon van de vermaarde staats man Dr. Abr. Kuyper. Hij stierf voor Kertsj de heldendood. Willem Kuyper was gehuwd en vader van vier kinderen. Met een verbazing wekkende, voor zijn 47 jaren verrassende taaiheid en uithoudingsvermogen ver droeg hij de zuiver militaire opleiding.. Op zijn verzoek werd hij als verslagge ver in de voorste linie geplaatst. Namens het Dep. van Volksvoorlich - ting en Kunsten waren ter conferentie aanwezig de kameraden Max Blokzijl en M. A van Huut. Laatstgenoemde prees de gevallene als een overtuigd nationaal-so- cialist, groot idealist en begaafd journa list, die zijn diepe overtuiging met een daad wenschte te bekrachtigen, al zou die daad ook zijn dood kunnen beteeknen. Het SS-Ersatz-kommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander in de leef tijd van 17-45 jaar, kan zich aanmelden len einde gekeurd te worden voor: de Waffen-SS, SS-Wachtbataljon in Amers foort, Landstorm Nederland, Kriegsmari- nc en de Gcrmaansche SS in Nederland. Tijdens dc, keuringen worden alle in- ichtingen verstrekt met betrekking tot lc verzorging* van familieleden, duur der pleiding, extra levensmiddelen, etc. Personen tusschen 19-30 jaar, die aan- nicldingsplichtig zijn voor de tewerk stelling, kunnen zich eveneens aanmel den en \vorden®gedurende hun verbinte- u's van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS k'.n ieder worden, die na tenminste een j^r dienst- iid zijn geschiktheid voor de officiers opleiding heeft bewezen. Zijn schoolop- eiding is niet -doorslaggevend. Beslis- end voor bevordering zijn: karakter, ge drag, prestatie. 14 Febr. 9-14 uu» Rotterdam, Deutsche "iberschule, Westerlaan 2; 15 Febr. 9-12 lur Breda, Restaurant Modern, Markt; 5-18 uur Den Bosch, Hotel Noord-Bra- >ant, Markt 45; 16 Febr. 9-12 uur Venlo, Deutsches Haus, Egmondstraat 16; 15-18 uur Arnhem, Café Royal. 17 Febr. 9-12 uur Hengelo, Café Mo dem, Spoorstraat 18; 15-18 uur, Zwolle, hotel Geijtenbeek; 18 Febr. 9-12 uur As sen, Concerthuis a d. Vaart; 15-18*uur, Groningen,Heerestraat 46; 19 Febr. 9-12 uur, Leeuwarden, Huize Schaaf, Breestr. 20 Febr. 9-14 uur, Amsterdam, Dam 4; 21 Febr. 9-13 uur, Utrecht, N.V. Huis, Oudegracht 245; 22 Febr. 9-14 uur, A- mersioort, Pol. Durchgangslager, Leus- derweg; 23 Febr 9-14 uur, Den Haag, gebouw Xmicitia, Westeinde 15.

Texelsche Courant | 1944 | | pagina 1