Van de Fronten in Oost en West. Dr. Robert Ley in Nederland. TAAK EN ROEPING DER N.S.B. Nederland door terreurvliegers zwaar getroffen. 57 JAARGANG. No. 5836. ZATERDAG 26 FEBRUARI 1944. TEXELSCHE COURANT BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. 16—23 FEBRUARI 1944. DE SLAG OM LONDEN BEGONNEN? In de nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft Het Duitsche luchtwapen met ster ke formaties een zware aanval op Lon den uitgevoerd, waardoor uitgebreide branden en vernielingen ^n het stadsge bied werden teweeggebracht. Reuter zei- de, dat dit de meest vastberaden bom aanval was sinds de zware luchtaanval len op de Britsche hoofdstad in 1940-'41. „De aanval vormde niet alleen voor de Londenaars een verrassing", aldus ver klaarde een der groepscommandanten van een Duitsch eskader' ,,ook voor ons was hij een experiment, voor wat betreft de methoden, de munitie en het kaliber der brandbommen". Een ander Duitsch expert zeide: ,,In kringen van stafofficieren van het lucht wapen is men de opvatting toegedaan, dat het geheim van de hevige uitwerking der nieuwe bommen vooral in een vergroo ting van het kaliber ligt. Een andere nieuwigheid vormt het geheimzinnige „satellieten-systeem" der branden, die wij te voorschijn hebben geroepen. Dit zijn cirkelvormige branden, omgeven dooi concentrische cirkels, eveneens uit bran dende huizen en woonwijken bestaande Deze cirkelvormige branden maken ui de lucht een hoogst merkwaardige in druk". Zeer tevreden was men in Duitsche kringen over de geringe eigen verliezen de vliegtuigen zouden uiterst snel zijl geweest en buitengewoon moeilijk te pei- 'len. Gelijk reeds uit het commentaar var Reuter blijkt, heeft men aan Britsche zijde niet langer de neiging, de nieuwe iuchtraids als onbeduidend voor te stel len Men kan over het Kanaal de aange richte schade blijkbaar niet in overeen-* stemming brengen met het aantal ge peilde vliegtuigen, hetgeen, gezien de vele nieuwe vindingen, der aanvallende eskaders» ook nauwelijks behoeft te verwonderen. Is thans de slag om Londen begonnen? Ongetwijfeld kan men moeilijk meer gelijk in 1943, van alleen proefvluchten spreken; daarvoor hebben de aanvallen een te groote omvang aangenomen. Toch houdt men aan Duitsche zijde vol, dat men nog slechts te doen heeft met een voorspel van de eigenlijke vergelding waarvan men de omvang en de metho den nog steeds onder de sluier van de absolute geheimhouding verbergt. ZWARE NEDERLAAG BOVEN MIDDEN-DUITSCHLAND. 0 Britsche bommeneskaders, die Zondag ochtend vroeg het gebied van Noord Duitschland binnenvlogen en door schijn manoeuvre probeerden, de Duitsche luchtverdediging te misleiden, hebben ir een, in volledige duisternis gevoerde luchtslag, zooals nog nimmer boven Eu ropa had plaats gehad, de zwaarste ne derlaag geleden, welke ooit aan de Brit sche luchtmacht werd toegebracht. De Duitsche nachtjagers blijken in staat te zijn, in nauwe samenwerking met het af weergeschut, zelfs bij slecht weer en in het stikdonker, hun taak te volbrengen Van Duitsche kant werd met zekerheid vastgesteld, dat 83 bommenwerpers mét vier motoren werden neergeschoten, het geen met de uitschakeling van een ge heel eskader gelijk staat. Hierbij dient men nog te tellen, wat er aan z.g. „stille verliezen" bijkomt. Volgens een vroegere Engelsche uiteenzetting moeten deze op ongeveer 30 .pet. worden geschat. Dit zijl derhalve de toestellen, die op de terug tocht, boven zêe en op de Britsche ei landen zelf, tengevolge van beschadigin gen en dergelijke nog verongelukken. Het grootste deel van de ongeveer 60C inzittenden moet in de brandende wrak stukken zijn omgekomen; niet meer dan een gering percentage kon zich redden en geraakte in krijgsgevangenschap. Me' de Vernielde machines, een gezamenlijke motorsterkte van ongeveer 300,000 PK gingen bovendien 830 van de meest mo derne machinegeweren verloren. Ofschoon hier tegenover staat, dat ook deze Engelsche aanval weer heel waf verliezen aan menschenlevens en bezit in Duitschland moet hebben veroorzaakt valt het niet te ontkennen, dat militair gezien, de Britten opnieuw een zwaar échec hebben geleden! HET KLOOSTER VAN MONTE CASSINO. Over het afschuwelijk lot, dat het klooster van Monte Cassino trof, werd in vorig nummer van dit blad reeds ge schreven. Maarschalk Kesselring, de abt van het klooster en anderen hebben officieel de leugen weerlegd, dat het klooster Mönte Cassino tot „het sterkste artillerie-ver- DE ZON. Za. 26 Febr. op 7,36; onder 18,11 DE MAAN. Za 26 Febr. op 9,06; onder 21,32 f Eerste Kwartier: 1 Maart 21,40. HOOG WATER OP TEXELS REE. £a. 26 Febr.*11,02 en 23,24 Zo. 27 Febr. 11,46 en Ma. 28 Febr. 0,08 en 12,30 Di. 29 Febr. 0,52 en 13,13 sperringsfort ter wereld" was verbouwd. Doch, helaas, wat helpt zulks! Britten en Amerikanen hebben door een nieuwe wandaad ons continent van een zijner onvervangbare cultuurhistorische schat ten beroofd. Wij zullen ons dit eerst ten volle kunnen realiseeren, als de gruwel van deze onmenschelijke oorlog achter ons ligt. Dan zal ook de geschiedenis over- deze schennis haar vonnis uitspreken! De luchtovervallen op Rome, op het pause lijk gebied van Castel Gandolfo, het mi- trailleeren van burgers en trampassa giers, zij alle spreken een duidelijke, niet te misvatten taal. In het geallieerde kamp laat men zich door niets én niemand meer weerhouden van een oorlogvoering zonder eenige restrictie; het is 'de tak- liek der „-verschroeide aarde", die wel licht in de steppen van Azië, maar niet n de kring van zich beschaafd achtende blanke volken thuis hoort! DE PRESTATIE BIJ TSJERKASSY. Een Duitsch legerkorps onder bevel /an de generaal der artillerie Stemmer- nann, dat drie weken lang ten westen /an Tsjerkassy door Sovjet-strijdkrach- en ingesloten was en daar een hardnek- ;ig verzet tegen een groote vijandelijke >vermacht heeft geboden, heeft op - het uiste oogenblik én ten koste van slechts Teringe verliezen de door de Sovjets ge meden ring weten te doorbreken en' zich net de Duitsche linies weten te vereeni- »en. Ook de vermaarde Viking-divisie, vaarin zoovele Nederlandsche en andere rij will i ge rs strijden, heeft in deze krijgs- -errichtingen een eervol aandeel gehad. Tadio-Moskou, welke reeds de vernieti ging der ingesloten Duitsche troepen als mafwendbaar had voorgesteld, heeft dit ichitterend succes van zijn tegenstanders riet willen erkennen, doch drie officieren /an het*betreffende legercorps hebben er persconferentie in. de Wilhelmstrasse 'erschenen, het ten volle bevestigd. De ommandant der Waalsche Vrijwilligers, béon Degrelle, zette o.a. uiteen, dat de nodder, die nu en dan zelfs een meter liep was, de oorzaak "der insluiting is ;eweest. Het ingesloten gebied had vol- jens zijn zeggen omstreeks de grootte -an België en de vorm van het Afrikaan- che continent. Onbeschrijfelijk waren de /ermoeienissen, waaraan de troepen wa- en blootgesteld; wekenlang hebben zij nauwelijks kunnen slapen. Intusschen kregen de Sovjets niet de kans, de ring n te drukken en de weerstand te breken daarbinnen echter trof men alle toebe- eids#elen om op het verwachte sein tot litbraak over te gaan. Negentig percent Ier ingeslotenen heeft veilig de Duitsche inies kunnen bereiken. Zelfs heeft men lo krijgsgevangénen daarheen nog mede kunnen nemen. Deze episode van Tsjerkassy heeft eens opnieuw getoond, hoe hoog de strijdmo- aal oök thans nog is van de strijders, die le oostelijke muur van ons continent be veiligen. Zij kan ertoe dienen het ver- rouwen te hernieuwen waarmee Duitsch- 'and en Europa zoowel de invasie in het westen, als de laatste krachtmeting om het lot van ons werelddeel tegemoet te zien. OFFENSIEF IN O.-AZIE VER WACHT. De geallieerde lucht- en -vlootstrijd- krachten hebben reeds enkele malen een aanval gedaan op het eiland Truk, Ja- oans voornaamste militaire basis op de darolinen. Men kan verwachten, dat der halve de strijd in dit deel van de Pacific binnenkort tot een nieuw hoogtepunt zal' geraken, waarop men zich trouwens in Tapan heeft voorbereid. In Japansche kringen ziet men verder een groot en al gemeen offensief tegen Birma tegemoet, hetwelk zich zou uitstrekken tot het ge- heele gebied van de Chineesche' prov Toenflan, ja, zelfs tot Sumatra en Java' /erwacht wordt, dat deze aanval het ka- akter zal dragen van gecombineerde and- en zee-operaties. Ook hier geldt derhalve het woord van minister Goeb- bels, dat de oorlog thans met reuzen schreden zijn beslissing tegemoet gaat. Tenslotte willen wij nog vermelden, dat Sjoekow tot plaatsvervangend opper bevelhebber van het roode leger is be noemd, en dat de Japansche premier Tojo tevens de post van chef van de Ja pansche generale staf op zich heeft geno men, wat eveneens op een nieuwe con- zentratie van krachten en het voorberei den van belangrijke beslissingen wijst. Amerij^'s oorlogsuitgaven te hoog. Senator Byrd (Virginia) heeft vastge steld, dat de oorlogsuitgaven der V.S. ten gevolge van ondoelmatige voorzieningen 100 pet. te hoog zijn en dat men thans drie en een half maal zooveel ambtenaren in dienst heeft als*tijdens vorige wereld oorlog. De strijdgeest der Britsche troepen. Een officieel Britsch onderzoek heeft aangetoond, dat de strijdgeest der Brit sche soldaten, in het bijzonder van de gehuwden, onvoldoende is. Gezondheids toestand der frontsoldaten is volgens het lapport afhankelijk van de berichten, die zij van huis krijgen. Bleven deze uit, dan worden de soldaten onrustig en zijn niet langer in goede conditie. DE LEIDER begroet de Reichsorqanisationsleiter, Di. Ley, bij zijn bezoek aan het hoofdkwartier te Utrecht. V.l.n.i: Generalkommissar z.b.V.W. Ritter- busch, Reichsorgtmisationsleiter Dr. Ley en de Leider. (C.N.F.-Otto Pax m.) Adolf Hitler zal ons werelddeel vereenigen en tot de overwin ning voeren. De Reichsorganisationsleiter en leider van het Duitsche Arbeidsfront, Dr. Ro bert Ley, heeft voor een kort bezoek' in Nederland vertoefd. Zijn yerblijf gold vnl. de behandeling van kwesties dér te werkstelling en der sociale verzorging v an b.uitenlandsche werkkrachten in Duitschland, die sinds jaren een belang rijke bijdrage leveren tot de economi sche oorlogvoering, en die, na de Duit sche overwinning, op nog veel brgeder basis het voorwerp zullen zijn van soci ale voorzieningen, ook binnen hun eigen grenzen. Onlangs heeft Dr. Ley reeds de moge lijkheid geschapen, dat de Nederlandsche arbeiders in Duitschland in hun beroep promotie maken. Door verdere opleiding n hun vak worden Nederlandsche arbei ders, die daartoe de begaafdheid bezitten, wat hun vakkennis betreft, verder ont wikkeld, opdat zij zich voor nieuwe tak ken bekwamen. Daarmee gaat uiteraard .een verbetering van hun persoonlijke, sociale positie gepaard. Dit biedt de in Duitschland werkende Nederlander dus de kans, zijn inkomen en zijn positie te verbeteren. Een aantal Gaubeauftragten en leiders van het DAF heeft eveneens een bezoek aan Nederland gebracht. De Duitsche gasten werden ontvangen op de vor- mingsschool „Drakenburg", van het NAF waar Reichsorganisationsleiter Dr. Ley hun nog eens wees op het groote belang van een goede verzorging van de buiten- landsche arbeiders en de wijze,* waarop deze dient te worden aangepakt. Voorts Hééft te Den Haag de feestelij ke opening plaats gehad van de Ar beidskamer vanhet Duitsch'e Arbeids front van het Arbeitsbereich der NSDAP in Nederland. De leider van het D.A.F., Dr. Ley, hield hierna een rede, waarin hij in een 12-tal punten de bedoeling van het D.A. F. uiteenzette en de plaats en de waar deering van de arbeid in het Europa van vroeger en van thans vergeleek. Hij ein digde zijn rede met het aanhalen van de woorden van Napoleon, uitgesproken op zijn sterfbed te St. Helena: „Ik heb getracht Europa te vereenigen en tot de overwinning te leiden; het is mij niet gelukt. Er zal een andere komen, die grooter is dan ik. Hem zal het gelukken en hij zal ons werelddeel vereenigen en tot 'de overwinning voeren". Deze groote is er, aldus Dr. Ley, Adolf Hitler; en ik ben er van overtuigd, dat Duitschland bevrijd zal worden van En geland en Juda. DOODSTRAF OP DIEFSTAL, PLUNDERING, VERDUISTERING. Met voldoening zal het ordelievende en dus het grootste deel van de bevolking kennis nemen van de verordening van de Rijkscommissaris, waarin diefstal, plun dering, .verduistering, enz. van bevol kingsregisters, stamkaarten, bonnen, enz. met de dood wordt gestraft. Een gelijke sttaf wacht hen, die daarbij be hulpzaam waren of die zulks in de hand werken. De daders trachtten zich wel eens door z.g. vaderlandslievende motie ven te verontschuldigen, maar bij onder zoek bleek, dat gestolen bonnen meest in de zwarte handel terecht kwamen. In de eerste plaats had men de daders onder bcioepsmisdadigers en anarchistische ele menten te zoeken. Daar hun misdrijven de rechtvaardige verdeeling van voedsel, textielwaren, enz. in gevaar zouden kun nen brengen, ligt het voor de hand, dat voortaan met de uiterste gestrengheid te gen de daders en hun handlangers zal worden opgetreden. .10,000 GULDEN BELOONING. De Höhere SS- und Polizeifuehrer deelt mede: In de avonduren van 15 Februari 1944 hebben onbekende personen een overval gedaan gp de woning van de wacht meester der politie O 1 ij, Kometensingel 212 te Amsterdam. De daders losten uit verscheidene pistolen ongeveer 15 k 2(b schoten van de straatzijde door het raam op de huiskamer, blijkbaar met 't voor nemen om de politiebeambte Olij te dooden. Olij bleef ongedeerd, zijn vrouw daarentegen, die zich in dezelfde kamer bevond, werd door twee schoten zeer zwaar gewond. De brutaliteit van de terroristen, die deze laffe overval hebben gepleegd, blijkt wel het duidelijkste uit het feit, dat zij, zonder met iets rekening te hou den, in de kamer hebben geschoten, hoe wel zij konden verwachten, hierdoor ook andere personen te treffen. Aanwijzingen, die tot opsporing van de daders leiden, worden met f 10,000 be loond. Wie er van weten, maar geen aangifte doen, kunnen worden gestraft als de daders. Wie de daders voor of na het misdrijf onderdak verleenden (verleenen) krijgen dezelfde straf als de daders. DOODVONNISSEN VOLTROKKEN. Officieel wordt medegedeeld: De jood Max Werkendam uit Apister- oam, Nederlandsch staatsburger, is bij vonnis van het Deutsche Obergerichtid.d. 13 December 1943 wegens'verboden bezit van wapens ter dood veroordeeld. Het vonnis is, nadat de kwestie ,van gratie- verleening was onderzocht, voltrokken. Het Politiestandrecht te Amsterdam heeft 22 Februari 1944 de volgende Ne derlandsche staatsburgers als saboteurs ter dood ^eroordeeld: 1. De vischhandelaar Harm Gerssen, geb. te Urk op 6'April 1912'. 2. De chauffeur Willem van de Kamp, geb. te Arnhem op 12 Juni 1919. 3. De controleur en voormalige Neder landsche politiebeambte Jacobus H e ij- d r a, geb. te 's-Gravenhage op 9 Augus tus 1918. 4. De stuurman Albertus Hommer- s o n, geb. te Culemborg op 10 November 1905. 6. De kapper Jan E s h u ij s, geb. te Wormerveer op 1 December 1912. 6. De bakker Cornelis Koetsier, geb. te Doorn op 21 October 1909. 7. De sportleeraar Gerhardus Doc- ter, geb. te Haarlem op 1 Maart 1917. Het vonnis is voltokken. De veroordeelden richtten een geheime vereehiging lot het plegen van sabotage op; de ovetval op het politie- en distri- outiekantdOr te Oegstgeest, op hét post kantoor te Purmerend en de poging een voor de Duitsche weermacht oestemd vrachtschip in brand te steken o.a. wer den door voltrekking van het vonnis ge straft. Ook het verboden bézit van vuur wapens. „En de nieuwe ministers van buiten- landsche zaken van onze 16 onaf hankelijke Sovjet-Republieken heb ik maar meteen meegebracht tot het bij wonen van onze beraadslagingen, mijne heeren!" (Harnoss-Orbis-Holland Pax.) „Volk en Vaderland van 18-2 geeft een uitvoerig verslag van het functionarissen appel der Vechtstreek jl. Zaterdag te Vinkeveen, dat door de belangrijke rede van de Leider bijzondere aandacht ver dient. Na uitvoerig gesproken te hebben over de huidige politieke situatie in Eu ropa en onze toekomstige mogelijkheden in het Nieuwe Europa, waarin Van Klef- fens ons slechts de rol van bruggehoofd en slagveld ten behoeve van Engeland- Amerika wist toe te kennen, besprak de Leider de taak van de NSB, haar groei en de taak van de Landwacht: Uit deze enorme worsteling groeit als vanzelf de historische taak en roeping van de Beweging. Zij is, in 'de waarste zin van het woord, voor ons volk de eenige kans,die nog rest om met eere het Euro pa van morgen binnen te schrijden. Doe «daarom wat mogelijk is, kamera den, zoo riep de Leider uit, om de Be weging sterker te maken. En daarbij denk k niet aan een geweldige toeloop van nieuwe leden; zulk een massa-stroom kunnen wij missen als kiespijn. Een le iental van tusschen de twee- en drie honderdduizend lijkt mij ideaal. Wanneer die goed gevormd worden is de leiding van ons volk verzekerd! De zuivering van ie Beweging van binnengeslopen, slechte jlementen, gaat onverdroten voort.. Let er op, dat de menschen, die gij be wegen wilt, tot ons te komen, ook in het maatschappelijke leven bekwame, fat soenlijke lieden zijn, waar de Beweging als zoodanig eer mee inlegt. Anderszijds stellen wij .op deze karaktervolle men schen in dit uur te meer prijs, waar dc situatie aan de fronten de ruggegraatloo- zen en lafaards automatisch afschrikt. Zij, die nu komen, gaan met ons ten* gronde, of zullen met ons overwinnen: daarom willen wij hen als eerlijke.kameraden in onze strijdgcr#eenschap opnemen. Uitvoerig stond de Leider tenslotte stil 4)ij de taak van de Landstorm en de Land wacht, waarbij hij gelegenheid vond op de dienende taak fhn deze militaire or ganisatie de nadruk te leggen. De overweldigende' meerderheid van ons fatsoenlijk volk moet zichvdóór de Landwacht vooral beveiligd voelen tegen de misdadigers en saboteurs, die onder 't mom van vaderlandsliefde hun slechte instincten probeeren uit te leven. Zooals ook de gvóeps- en blokleiders in onze steden en dorpen zich tot tolk moeten maken van de nooden en zorgen onzer volksgenooten in de kleine, kringen, waar over zij als politieke gezagsdragers zijn gesteld. Door dienstvaardigheid en offervaar digheid zullen .wij tenslotte het vertrou wen van ons volk winnen en door dit vertrouwen onze historische taak kunnen vervullen. De reeks van steden, die door Anglo- Amerikaansche bommenterreur zwaar werd getroffen Den Helder, Vlissingen Amsterdam, Rotterdam, Brielle, om er maar enkele te noemen,» is weer met eenige uitgebreid. Ditmaal waren het Nijmegen, Enschedé en Arnhem, welke door niets ontziende, in het wilde weg hun bommen werpende Anglo-Amerïka- nen op afschuwelijke wijze geteisterd werden. Vooral Nijmegen; deze mooie, oude stad is 'n toonbeeld van oorlogsg'ï- weld. Op tal van plaatsen, vooral in het centrum, kwam daar een groot aantal brisantbommen terecht, waardoor eenige honderden burgers het leven verleren en een nog grooter aantal werd gewond of voor het leven verminkt. Vier kerken, de St. Steven, de Karmel, de St. Canisius en de St. Franciscus, raakten in brand; van de eerste twee stortte de toren in een. Heele straten werden in een vuur zee veranderd. Uren'fang heeft de brand weer gezwoegd; luchtbescherming, dok ters, verplegers, W.A. mannen en politie hebben enorm veel moeite gedaan om gewonden te verzorgen en om hen, die van hun heele bezit waren beroofd, bij te staan. Onmiddellijk werden door de N.V. D. speciale bureau's ingericht om de ge troffenen van het meest noodige te vóór zien; voedselvoorziening en evacuatie werden terstond geregeld. In Enschedé werd vooral de arbei dersbevolking zwaar getroffen. De stad werd dooi; vele en zware branden geteis terd als gevolg van een groot aantal brandbommen, dat over Enschedé werd uitgestrooid. (Zie verder 2e pagina)/ BEKENDMAKING. Hel Bureau van de Bevelhebber der Weermacht in Nederland deelt mede: Steeds weer worden gevallen ge- neld, waarin burgers verboden mi litaire gebieden of onderkomens, kampen, gevcchtsstellingen, stellin gen enz. naderen en dan, door dc wachtpost aangeroepen, niet on middellijk blijven staan. Met alle nadruk wordt dc aandacht van de burgerbevolking er opnieuw op gofestigd, dat ieder, die na somma tie niet onmiddellijk blijft staan, zonder voorafgaande waarschu wingsschoten onmiddellijk met scherp wordt geschoten. De somma tic van een wachtpost moet .steeds ernstig worden opgevat, aangezien deze het strikte bevel heeft, niet alleen te schieten, maar ook te tref fen.

Texelsche Courant | 1944 | | pagina 1