Van de Fronten in Oost en West. Na 't bombardement op Nijmegen 15 Doodvonnissen voltrokke i VERGEET WINTERHULP NIET 'n Nieuwe morgen zal gloren 57e JAARGANG. No. 5838. ZATERDAG 4 MAART 1944. TEXELSCHE COURANT BUITEN LANDSCH WEEKOVERZICHT. 23 FEBRUARI—1 MAART 1944. „ERGER DAN OOIT. „Voor de zesde maal in vijf nachten is Donderdagavond te Londen luchtalarm gemaakt!" moest Reuter deze week met spijtigheid vaststellen. Het Zweedsche blad ,,Aftonbladety vernam van zijn Brit sche correspondent, dat Woensdagnacht in de Britsche hoofdstad reusachtige branden ontstonden en dat aldaar, onder da regen der neersuizende projectielen, zich een aantal tragische gebeurtenissen had afgespeeld. Waarheen men de blik wendde, overal brandde het! In een der voorsteden van de city ont stond een vuurzee, als men sinds April 1944 niet meer te aanschouwen had ge kregen. Brandweer en burgerwacht kon den gezamenlijk het blusschingswerk niet meer ^aan; Britsche en Amerikaan- sche soldaten, zeelieden, piloten, moesten gerequireerd worden om de catastrophe te helpen beteugelen. De indruk, die deze gebeurtenissen op de bevolking heeft achtergelaten, moet bijzonder groot zijn volgens het zeggen van reizigers, die uit Engeland in Lissa bon aankwamen. De verwoestingen zijn letterlijk over de heele stad verspreid, zoodat men niet kan opsommen, welke wijken door de Duitsche bommen het zwaarste geteisterd zijn. Noch het groote publiek, noch in Britsche militaire krin gen had men ernstig rekening gehouden met de mogelijkheid, dat Duitschland op een zoo doeltreffende wijze op de Britsch- Amerikaansche terreuraanvallen van re pliek zou kunnen dienen. LUCHTAANVALLEN ZIJN HOOFDOFFENSIEF. De Britsche premier heeft in het La gerhuis een soort van politiek en militair overzicht gegeven, waarvan een der af gevaardigden, later, tijdens de debatten zeide, dat Churchil een meester was in het ontwijken. Een kwalificatie gelijk de ze is reeds veelzeggend; zij toont aan, dat Engelands eerste minister ruim schoots aanleiding tot het verdoezelen van sommige al te scherpe lijnen heeft gehad. Wat de gemiddelde lezer uit zijn rede het meest moet interesseeren is het standpunt, dat Churchill ten opzichte van de invasie heeft ingenomen. Hij ver klaarde, dat de luchtaanvallen op Duitschland als het geallieerde hoofdof fensief moeten worden beschouwd, dat zij in de loop van het voorjaar en zomer heviger zullen worden en dat zij ertoe moeten dienen "om de Europeesche inva sie voor te bereiden. Zij zullen „het fun dament der invasie" moeten zijn. De voorzichtigheid vordert, dat men de uitspraken van staatslieden in oorlogs tijd niet al te nauw neemt; tenslotte is de misleiding van de tegenstander even eens een wapen, zij het wellicht een wei nig eervol. Na de onaangename verras singen, welke Londen van de kant van de Duitsche luchtmacht te incasseeren heeft gekregen, wordt echter aldaar de invasiekans naar verluidt nog pessimis tischer dan voorheen beoordeeld. Men ge looft algemeen, dat het tydstip daarvoor thans weef moet worden uitgesteld. HET TWEESNIJDEND ZWAARD. Het wapen der Duitsche luchtmacht blijkt echter een zwaard te zijn, dat aan twee kanten snijdt. Niet alleen de Brit sche eilanden hebben de kracht van d\t zwaard leeren kennen, het heeft zich ook op overtuigende wijze tegen de Britsche en Amerikaansche. luchteskaders gekeerd en deze bij hun vernielingsarbeid in Duitschland gestoord. In de middaguren van 22 Febr. vielen formaties Amerikaansche bommenwer pers plaatsen in Midden-Duitschland aan; zij vlogen ook boven Z.-Duitschland en het Protectoraat. Volgens het weer- machtsbëricht werden 119 Amerikaan sche toestellen neergeschoten. Op 23 Fe bruari werd een Amerikaansche aanval boven Z.-Duitschland door hen met het verlies van 45 toestellen betaald, of bijna de helft van het aantal ingezette bom menwerpers. Op 24 Febr. ondernamen formaties Amerik. bommenwerpers, krachtig door jagers beschermd, terreur aanvallen op eenige plaatsen in Nooro- Midden- en Zuid-Duitschland. Zij kwa men daarbij al van een bijzonder koude kermis thuis, want de Duitsche luchtver dedigingsstrijdkrachten vernietigden bij deze aanvallen 166 vijandelijke toestellen, w.o. 143 viermotorige bommenwerpers. Op 25 Febr. werden wederom 106 Britsch- Amerikaansche vliegtuigen neergescho ten, op vier na alle zware bommenwer pers. Indien men deze gegevens, die aan de officieele Duitsche berichtgeving zijn ontleend, samenvoegt, komt men tot zeer gevoelige geallieerde verliezen in de lucht. Wij willen daarbij de aandacht vestigen op het feit, dat de Duitsche op- DE ZON. Za. 4 Maart op 7,20; onder 18,25 DE MAAN. Za. 4 Maart op 12,54; onder 4,31 Volle Maan: 10 Maart 1,28. HOOG WATER OP TEXELS REE. Za. 4 Maart 4,40 en 17,25 Zo. 5 Maart 6,09 en 18,49 Ma. 6 Maart 7,23 en 19,53 Di. 7 Maart 8,18 en 20,59 Springtij: 12 en 26 Maart. gaven, het is reeds meermalen gebleken, soms nog lager zijn dan die van de Britsche berichtendienst, als deze eens openhartig is! Wij mogen derhalve ge rust van zware geallieerde nederlagen in de lucht spreken, geheel afgezien van de vraag, welke schade desondanks aan Duitsche levens en eigendommen moge zijn toegebracht. De geallieerde luchtmacht ondergaat geduchte aderlatingen, ziehier één con clusie; de Duitsche blijkt sterker dan ooit; ziedaar de tweede. Beide saamge- voegd maken het niet onwaarschijnlijk, dat men op de Britsche eilanden zijn iit- vasieongeduld nog wel even zal dienen in te toornen! DE EVACUATIE IN FRANKRIJK. Afgescheiden van de vraag of de inva sie spoedig of niet komen zal, gaat* Duitschland verder met het voltooien van zijn afweermaatregelen. In Noord-Frank rijk is in zekere plaatsen aan de Noord zeekust de evacuatie in volle gang, waar-, bij het Fransche Roode Kruis, de afdee- lingen van het commissariaat voor de jeugd en de tehyizen voor de krijgsge vangenen hun medewerking verleenen. Ook in de kuststreken langs de Mid- dellandsche Zee worden bepaalde gebie den ontruimd. Men noemt deze ontrui ming de „evacuatie dér 500,000 onnoodige monden", wo. men rekent alleenwonen de oude mannen, kinderen beneden de 14 jaar, huisvrouwen en a.s. moeders; de schooljeugd der pensibnaten, en de ver pleegden in hospitalen, en sanatoria. Na dat door de bombardementen van Toulon en Marseille vele slachtoffers waren ge maakt en nog talrijker dakloozen, is de Fransche regeering tot deze ontruimings maatregelen overgegaan. Marcel Déat heeft in ,,L' Oeuvre"" een soortgelijke evacuatie van Parijs bepleit, op grond van het feit, dat op een bepaald moment alle bevoorradingswegen door dé oorlogsge beurtenissen geblokkeerd zouden kunnen worden, wat het leven in de hoofdstad ondraaglijk zou maken, nog afgezien van de te verwachten Anglo-Amerikaansche bombardementen. De Fransche pers toont zich overigens er over verontwaardigd, dat het niet door deze maatregelen getroffen deel der be volking zulk een grenzeloos egoisme aan de dag legt. Families uit een bepaalde stad hebben in het departement van Eure-et-Oise acht maanden lang op stroo moeten slapen en hebben ook thans nog geen behoorlijk bed. Een aristocrate, die geheel alleen een ruime woning met 2 verdiepingen bewoonde wees aan de kinij deren, die zij verplicht werd op te ne men, een verwaarloosde schuur als nacht verblijf toe! Het lot der geëvacueerden in Frankrijk schijnt evenmin als elders aanlokkelijk te zijn! Vermelden wij tenslotte, dat ook dee- len der Engelsche oost- en zuidkust door evacuatiemaatregelen getroffen werden in verband met de eventueele concentra tie der invasiestrijdkrachten. Engeland heeft dus eveneens een aandeel in deze soort van narigheden: de oorlogvoering gaat vóór alles! VAN DE FRONTEN. Een formatie van 10 Amerik. vlieg- amp- en acht slagschepen heeft des ïachts een aanval ondernomen op de Ma- anen-eilanden, welke tot het Japansche nandaatsgebied behooren. De Japansche -uchtmacht heeft deze schepen aangeval len en vermoedelijk een der vliegkamp schepen in de grond geboord. Omtrent 't verdere verloop van de strijd aldaar is nog niets bekend Merkwaardig is, 'dat de Japansche pers deze aanval reeds had voorspeld: Japansche deskundigen heb ben te verstaan gegeven, dat Nippon zich in de Stille Zuidzee verdedigt op een elastisch front, evenals Duitschland zulks in het Europeesche oosten doet en dat men zich niet het tijdstip zal laten voor schrijven, waarop men zal uithalen voor een groote en verpletterende slag. Dat men in Tokio intusschen niet op lauwe ren rqst moge blijken uit het sluiten van alle thee- en geisha-huizen, waaruit het personeel naar de wapenfabrieken zal gaan/Verschillende openbare bedrijven zullen bovendien nu ook Zondags door arbeiden. De productie is immers de rug- gegraat der defensie. Aan het Europeesche oostfront is op nieuw een zekere evenwichtstoestand in getreden, dank zij de Duitsche afweer kracht. Alleen in de sector van het Pei- pusmeer is het front nog in beweging en trachten de Sovjets uit deze toestand pro pagandistische munt te slaan. Het landingshoofd bij Nettuno is in tusschen reeds ruim een maand lang strijdtooneel geweest. In die-tijd verlo ren de geallieerden daar omstreeks. 6000 gevangenen, die grootendeels tot de élite troepen behoorden. Zooals men weet heeft dit bijfront aan Britten en Ameri kanen tot dusver praktisch geen enkel voordeel opgeleverd. TE NIJMEGEN vond 20 Febr. de begrafenis plaats van ae ongeveer 500 slachtollers van de Anglo-Amerikaansche terreuraanval op Nijmegen. De stoet op weg naar de begraatplaats. (C.N.F.-H. Brusse Pax c.) In de ure van beproeving. Op het tot „chapelle ardente" inge richte tooneel van de groote zaai van De Vereeniging was de stoffelijke rest op gebaard van een der onbekend gebleven burgers, als symbool van alle bij deze ramp gevallenen. Ontelbare kransen en bloemen lagen om de baar. Toen de bloedverwanten van alle over- edenen binnen waren, sprak burgemees ter V-a n Lokhorst een kort woord. Hij deelde ten volle in het leed van de burgerij; 22 Februari is een keerpunt in de geschiedenis van Nederland. Deze dag bracht een groot leed over Nederland door een lage, massale sluipmoord. Velen zijn nu anders gaan denken over de En- gelschen en Amerikanen en beschouwen hen niet meer als "hun vrienden. Ons Nederlandsche volk lijdt door de dood van zijn dierbaren, doch ook door ver lies van have en goed en door de vernie ling van zijn cultuurgoederen. Burgemee ster Van Lokhorst dankte allen, die reeds hielpen. Het is een eereplicht van alle Ne derlanders, de gevolgen van deze ramp te helpen verlichten. Wijzelf moeten el kaar troosten en leeren berusten. Laat ons vertrouwen in de Voorzienigheid, die dit alles als het ware heeft bedoeld, ten beste van allen' en van de geheele ge - meenschap. Laat ons de belofte afleggen, zoo eindigde spreker, dat wij goede Ne derlanders zullen zijn, juist in de ure van beproeving. Hierna traden eenige Roode Kruiszus- ters op 't podium om bloemen op de baar te leggen, terwijl de organist „Ases Tod" speelde. De vele honderden verlieten daar na de zaal en vormden buiten een lange stoet, waarbij zich talrijke burger# aan sloten. Langs de lange Graafsche weg hadden vele duizenden zich opgesteld, die EN WAT DEED GIJ, LEZER, VOOR GETROFFEN NEDERLAND Voor de getroffenen in Nijmegen, Arn hem en Enschedé stelde de Ned. Volks- dienst een bedrag van 0,2 millioen gul den beschikbaar Reeds meer dan 1200 personen verklaarden zich bereid, kinde ren uit door bomaanvallen getroffen ge zinnen tot zich te nemen. Ook Texel blijft naluujrlijk niet ach ter, waar het helpen kan, nood te leni gen. Op het Bureau van de NVD (Raad huis) worden bijdragen gaarne in ont vangst genomen. Ook kunt u zich dadr melden, wanneer u een of meer kinde ren onderdak zoudt willen verschaffen. Wie spoedig helpt, helpt dubbel. n stil gepeins de indrukwekkende stoet 'angs zich lieten gaan. Aan de groeve schaarden zij zich in wij de kring om de zes massagraven, waarin de eenvoudige doodkisten werden ge plaatst. Op sommige kisten lag een kruis, op andere waren bloemen gelegd. Wethou der Ir. H o n d i u s schetste in sobere woorden «de voorbereidende regeling van deze begrafenis, die zoo stijl- en piëteitvol als mogelijk was moest worden gehouden, wat niet had kunnen gebeuren, wanneer elk lijk afzonderlijk had moeten worden begraven Hier is in geen enkel opzicht meer onderscheid gemaakt. Zoo kon het ook gebeuren, dat de geestelijkheid der stad over alle bezwaren van deze massa begrafenis is heengestapt en dat bij deze plechtigheid zoowel de Katholieke als de Protestantsche godsdiensten vertegen - woordigd waren en gemeenschappelijk op traden. Deze ramp heeft .de burgerij meer tot elkaar gebracht. Bekendmaking van de Höhere SS- und Polizei-fuehrer Nord- west. Het Polizeistandgericht Den Haag heeft op 28 Februari 1944 de volgende Neder landers als saboteurs ter dood veroor- .öeeld: 1. de bouwkundige Klaas Post ma, geboren 25 Dec. 1904 te Meppel. 2. De ambtenaar Roger Henri René A b m a, geboren 17 Mei 1919 te Roosen daal. 3. De pianostemmer Andrees van Beek, geboren 9 Mei 1909 te Apeldoorn 4. De Jood Leo Fischer, geb. 11 Fe bruari 1897 te Samotsjin. 6. De betonemailleur Albertus Henri Hey, geb. 20 April 1915 te Utrecht. 6. De instruméntmaker Cornells Hey, geb. 27 Nov. 1919 te Utrecht. 7. De belastingbeambte Leonardus Cor nells Hèy, geb. 2 Febr. 1914 te Utrecht. 8 De notarisklerk Johannes H o 1 s w i 1- d e r, geb. 16 Febr. 1902 t£ Schoonhoven. 9. De Jood Karei Keizer, geb. 14 Mei 1911 te Amsterdam. 10. De timmerman Christiaan Kerk hof, geb. 9 Oct. '1900 te Leeuwarden. 11. De accountant Hans van Koets veld, geb. 23 Nov. 1918 te Rotterdam. 12. De Jood Heinz Lo e wenst ei n, geb. 17 Febr. 1919 te Den Haag. 13. De student Jacobus Alexander Martens, geb. 10 Aug. 1923 te Haar- 'em. 14. De -bankwerker Egbertus Maria Meulerikamp, geb. 3 Mei 1916 te Kampen. 15. De kantoorbediende Hubert van Oorschot, geb. 30 Dec. 1919 te Medan (Indië). 16. De .reiziger Herman van Roön, geb. 23 Mei 1922 te Rotterdam. 17. De kantoorbediende Thomas Frari- ciscus Hendrikus Spoelstra, geb. 24 Mei 1914 te Utrecht. ^8. De student Pieter Verhage, geb. 17 Nov. 1921 in Vrouwenpolder. 19. De huisslachter Jan v. d. Voort, geb. 1 Juni 1923 in Jutphaas. 20. De kantoorbediende Antonius Jo- sephus Rudolphus Hegge. geb. 11 Dec. 920 te Den Haag, Met uitzondering van die van A. Hey en J v.d. Voort (in welke zaken de mo gelijkheid van gratie wordt onderzocht) en van drie anderen, die nog voor het Duitsche Ober gericht moeten verschij nen, zijn alle doodvonnissen Dinsdagmor gen vroeg voltrokken. Allen behoorden ot een organisatie, die zich toelegde op verzetpleging en terreur. Drie van hen waren joden, die niet meewerkten, maar wel anderen aanspoorden tot plegen van gewelddaden. Zelf hielden de joden zich op de achtergrond. Wel waren zij het, die Ie geldzaken behartigden en de buit aan geld en bonnen verdeelden. Met dit vonnis van het Standgericht wordt een geheele reel#s mooid- en roof overvallen geboet, w o. de bijzonder wreede en geniepige overvallen op het ■•chtpaar Boyinga, op de echtelieden ludstedt, op de boer De Ruiter en op de /rouw De Marsma. Het onderzoek bracht aan het licht, dat de daders bolsjewisti sche methoden in toepassing brachten. Met hun leven hebben zij ook geboet voor gepleegde overvallen op distributie kantoren, voor het bezit van wapenen en voor het plaatsen van tijdbonimen in openbare gebouwen, waar veel publiek kwam. De geroofde bonnen werden in de aerste plaats ten eigen bate aangewend; Ie rest' verdween in de zwarte handel. DE ROL VAN HET GOUD. Er was een tijd, dat men in ons/land ;ij herhaling betoogde, dat er geen ge! was. Geen geld om de werkloosheid t ;estrijden, geen geld om een steike weei macht op te bouwen, om het onderwijs i. beter banen te leiden, om de boeren stand voor ondergang te behoeden. Toe! was Nederland vóór 1940 rijk: rijk goud, aan koloniën. Duitschland wa: verre Van rijk en toch voert het nu a meer dan vier jaren oorlog, die millioe- nen verslindt! Dat geeft te denken! Da geeft geen hooge dunk van het goud, da men van zooveel waarde achtte!! Als deze oorlog voorbij is, schreef Za 'erdag het Nationale Dagblad in eer hoofdartikel, moeten wij er op rekenen dat we een straatarm volk zijn. Maar waarlijk, is de taak, die ons dan wacht ondanks deze armoede weer als volk te herrijzen niet ón^jndig verhevene) dan de taak van het democratendom, da' zich als hoogste ideaal rekende 'n klomp goud aan zijn borst te koesteren? Van 46 Maart houdt Winterhulp haar laatste collecte in dit seizoen. Blijft niet achter! Tast eens diep in de buidel! De nood is voor vele volksgenooten hoog ge stegen; Winterhulp zal zich niet onbe tuigd laten, maar laten wij allen haar daartoe ook in de-gelegenheid stellen. De aan te bieden speldjes zullen afbeeldin gen geven van de sluis te IJmuiden, van de Moerciijkbrug, van het monujnent op de Afsluitdijk, enz. Komt eens flink over de brug! En meldt u zoo eenigszins moge- hjk (op het Raadhuis) aan voor het col lecteeren. Hoe meer collectanten, hoe grooter het resultaat. DE LEIDER SPRAK TE BREDA. De Leider heeft het woord gevoerd in 'n openbare vergadering te Breda Spre kend over het socialisme steld^ -Hij vast, dat juist de arbeider niet inter-naticnaai kan zijn; hij is gebonden aan zijn volk en aan zijn bodem. Het 'groot-kapitalisme daarentegen is overal welkom. Socialisme is gerechtigheid. Daarom staan zorg voor de groote gezinnen, het huisvestings- vraagstuk en de zorg voor ouden van da gen bovenaan op ons programma. Oogen- schijnlijk zijn we van deze gerechtigheid verder af dan ooit, maar wat wij nu be leven heeft niets met nationaal-socialis- fne te maken. Dit is de totale oorlog, om zijn of niet-zijn. En ondanks de zorgen en nooden 'van het oogenblik weten wij, dat deze oorlog door het groot-kapitalis- me ontketend is om juist het sociaal- vooruitstrevende nationaal-socialisme de nek te breken. Met groote hartstocht beleed Mussért opnieuw zijn geloof in een nieuw Euro pa, waarin Nederland op eervolle wijze zijn plaats kan innemen. Omdat wij hier in gelooven, riep de Leider uit, noemt men ons landverraders. Maar in plaats van dit volk te verraden, hebben we er voor gevochten en wij zullen dit blijven doen. Verraden hebben zij het, die dit volk eens in slaap hebben gesust, en het. toen het met kanongebulder wakkér werd geschud, in.de steek hebben gelaten. Met groote waardeering sprak Mussert over de dapperheid van zijn kameraden aan de fronten Wanneer wij met de voor beelden van onze frontstrijders voor oogen. temidden van ons volk onze plicht doen, zoo betoogde de Leider, dan zal na deze storm ook voor een herrezen Ne derland een nieuwe morgen gloren! NEDERLANDERS IN DE WIKING. Bij de divisie Wiking zijn, naar men weet, ook Nederlandsche vrijwilligers ingedeeld, die evenals de overige tot deze formatie behoorende strijders,krach tens hun roeping en ideaal, zijde aan zijde met de Duitsche troepen vechten tegen de bolsjewistische legerscharen. In de nadere berichten over de omsin gelingsslag bij Tsjerkassy wordt thans eveneens met groote voldoening gewag i-emaakt van het optreden der divisie Wikiqff, welker actie er evenzeer toe bij gedragen heeft, om de opzet der Sovjet- russische legerleiding om de bij de Tsjerkassy omsingeld geweest zijnde Duitsche troepen te vernietigen, te ver ijdelen. Meldt u en strijdt mee in de riien der Waffen-SS. Alle inlichtingen SS-Ersatz- kommando Niederlande, Den t Haag, Korte Vijverberg 5, of aan de Neben- stellen: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar: Lanqestraat 56; Groningen: Heerestraat 46, Enschedé: Hengeloschestraat 30 en Heerlen: Saroleastraat 25. KEURINGEN. Voor de Waffen-SS, SS-wachtabtaljon in Amersfoort, Landstorm Nederland, "riegsir.arine en de Germaansche SS in ederland. Alle inlichtingen, brochure, isbiljetten voor de heen- en terugreis erkrijgbaar by de Nebcnstcllen der Zaffen-SS, Amsterdam, Dam 4; Alkmaar angestraat 56, Heerlen, Saroleastraat 5, Groningen, Heerestr. 46, Enschedé, 'engeloschestr. 30 en het SS-Ersatz- ommando Niederlande, Den Haag, Kor- e Vijverberg 5. 9 Maart 9-14 u Rotterdam, Deutsche Iberschule, Westerlaan 2; 10 Maart 9-12 iur Den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Vlarkt 45; 15-18 u. Venlo, Deutsches Iaus, Egmondstr. 16; 11 Maart 9-12 .uur Vrnhem, Café Royal; 15-18 uur Zwolle, Iotel Gijtenbeek; 12 Maart 9-12 uur Jroningen, Heerestr. 46; 15-18 uur Leeu- varden, Huize Schaaf, Breedstr.; 13 Mrt. 1-14 uur Amsterdam, Dam 4; 14 Maart 1-14 uur Utrecht, N.V. Huis, Oudegracht 145; 15 Maart 9-14 uur Amersfoort, Pol. "lurchgangslager, Leusderweg. Op onze lippen branden duizend vragen; Wij staan te midden van het felst' verdriet: Mijn God, wie kan er zooveel leed verdragen? Hoe sterk moet 't harte zijn, dat weerstand biedt? De oogen branden van het doffe staren, Wie is het, die ooit deze dag vergeet? Zacht valt het zand op al die dooaenbaren, Waarvan geen sterveling de namen weet. Onpeilbaar diepe wonden zijn geslagen; Hoeveel geluk werd hier verscheurd, verstoord, Door monsters, die in 't ijle luchtruim jagen. Mijn God, Gij hebt dit luid gekerm gehoord; Geef Gij hun kracht, die droef zijn en versla gen. Want 't leven gaat, steeds cnbarmhaitig, voort Dinsdag 22 Februari 1944. HENK VAN HEESWJJK

Texelsche Courant | 1944 | | pagina 1