Strijd tot do laatste man. Van de Fronten in Oost en West. VAREN, DAT IS LEVEN. WAAR HET OP AAN KOMT. Wereldnieuws ,7e JAARGANG. No. 5842. WOENSDAG 15 MAART 1914. TEXELSCHE COURANT BU1TENLANDSCH WEEKOVERZICHT 8—15 MAART 1944. DE HERDENKING DER DOODEN. Geheel Duitschland heeft wederom op re, :ijn Heldengedenkdag zijn dooden ge- :erd, die voor de eenheid en de grootheid /an het vaderland het hoogste offer, het jffer van hun leven, hebben gebracht. }root-admiraal Doenitz, de chef der )uitsche duikbootondernemingen, die ld ielf dezer dagen ter zee zijn jongste zoon /erloor, is voor de microfon de woord voerder der Duitsche natie geweest. (Zie vorig nummer.; Het Duitsche volk "heeft reeds te veel jeleden, dan dat het thans, door wankel- noedigheid aangetast, zichzelf en zijn toe- comst zou kunnen prijsgeven. Het weet, lat het als met de^ rug tegen de muur taat, dat het geen ander behoud heeft, ian zichzelf door onverdroten arbeid, j zwijgzame volharding en bereidheid, ook tot het laatste, de plaats onder de zon e veroveren en deze plaats te bewaren, waarop het recht heeft. In deze kamp om de laatste, grootste ieslissingen staat het overigens niet al- een. Zonder een sterk en levenskrachtig Duitsch volk, temidden van ons continent s ook dit continent zelf niet langer denk- >aar. Europa moet door middel van een Duitsche overwinning zichzelf in een lieuwe eenheid en een gesloten élan her- ra vinden, of het zal aan een verbrokkeling en een geleidelijke inzinking ten prooi vallen, welke het einde van een groote tiistorische missie en een verplaatsing van het politieke zwaartepunt zou betee- kenen. Ook Groot-Brittannië, of men het aldaar wenscht te erkennen of niet, valt blonder eenzelfde levens- en lotswet. Het is reeds volop in de nedergang; de besten onder zijn denkers en staatslieden gera den tot deze erkentenis Onze tijd staat in het teeken van het zwaard en van het offer. „EEN DERGELIJKE OORLOG VOERING". Ter gelegenheid van de vijfde verjaar dag zijner pauskroning heeft Pius XII an de buitenste loggia van de Sint Pie- ter het woord gericht tot een samenge stroomde menigte, die voor het over- groote deel bestond uit menschen, die door de oorlogshandelingen van huis en haard waren verdreven. „Het geheel uwer smarten", zoo verklaarde hij, „is igook mijn leed". Ij De Paus gaf in het vervolg van zijn - toespraak te kennen, dat hij alles heeft gedaan wat in zijn vermogen lag om deze oorlog te verhoeden, en nadien om ten minste de tragische gevolgen daarvan voor alle getroffen volken zooveel moge lijk te verzachten. „Ook de heilige stad", zeide hij, „is niet verschoond gebleven van deze verschrikkingen. Vooral door 'n luchtoorlog, die geen wetten en beper kingen kent, is zij geteisterd. Een derge lijke oorlogvoering, die ook voor de Eeu wige Stad, die ook de moeder is van alle avondlandsche volken en bron van de christelijke en avondlandsche cultuur, niet blijft staan, maar haar verandert in een slagveld en puinhoop, is een militair roemlooze handeling, die slechts gepleegd kan worden door menschen, welke voor moreele waarden volkomen ongevoelig zijn". Deze uitspraak van het hoofd der R.K. Kerk moge hen fe denken geven, die meenen, dat de zaak der geallieerde na ties er een van hoog idealisme en on aanvechtbare zedelijke strekking is. Zij moge bezinning brengen en een ontwa ken van het katholieke, dat is, naar de oorspronkelijke zin van het woord, het algemeene menschelijke geweten, dat reeds te lang gesluimerd heeft. Het is voor een ontwaken nog altijd niet te laat, hoewel de uitputting der blanke en christelijke volkeren, tengevol ge van een overmatige oorlogsinspanning, vermoedelijk reeds tot de grens van het uiterste begint te naderen. DE NIEUWE FASE VAN DE LUCHTOORLOG. Ook in de afgeloopen week heeft de Amerikaansche luchtmacht boven het Duitsche Rijksgebied zware verliezen ge leden, ofschoon zij er alles op had gezet, om door verrassende koerswendingen de Duitsche luchtverdediging om de tuin te leiden en haar krachten te versplinte ren. Het blijkt meer en meer, dat de Duitsche luchtmacht thans een groote mate van perfectie heeft bereikt. Zoowel in aantal als in taktiek zijn de Duitsche jachtvliegtuigen momenteel tegen hun aanvallers opgewassen. De eenige voor waarde voor een doeltreffende defensie is gelegen in een daartoe geëigende atmos ferische gesteldheid. Slechts met laag hangende bewolking hebben de Amerika nen nog kans, de Duitsche steden met een de zon. 2a, 18 Maart oo 6,43; onder 18,49 DE MAAN. 2a. 18 Maart op 2,58; onder 11,20 Nieuwe Maan: 24 Maart 12,36. hoog water op texels ree. 2a. 13 Maaft 2,21 en 14,52 2o. 19 Maart 3,27 en 16,10 Ma. 20 Maart 4,57 en 17,44 Di. 21 Maart 6,27 en 19,04 Springtij 26 Maart. beperkt risico voor zichzelf ^e bombar deeren. Welk een groote waarde men aan ge allieerde kant aan deze terreurbombar- dementen hecht, die men afwisselend bij hun ware naam noemt of met militaire voorwendsels tracht te maskeeren, blijkt wel uit het feit, dat men ze, ondanks de steeds gevoeliger klappen, die men incas- sèeren moet, tracht vol te houden. In dit verband verdient het de opmerk zaamheid, dat het gepraat en geschrijf aan de overzijde van het Kanaal over de a.s. invasie geleidelijk is verstomd. Ver moedelijk heeft de Duitsche luchtmacht met haar verschrikkelijke aanvallen op Londen de voorbereidingen voor deze „grootste militaire gebeurtenis der we reldgeschiedenis" eenigszins in de war gebracht. Overigens ligt het voor de hand dat men ginds wat huiverig is, een te genstander op het lijf te vallen, die de laatste weken opnieuw op zoo duidelijke wijze heeft getoond, dat hij nog volop pa raat en weerbaar is. Men verneemt ten minste thans weer de bekende uitvlucht, dat het tweede front of_ de invasie al lang begonnen is. Ook Montgomery liet zich in oen rede voor de Engelsche arbei ders in de oorlogsindustrie in deze zin uit. Een opvatting gelijk deze zal Mos kou wel niet bijster welgevallig zijn. De Sovjets kunnen het zich niet veroorloven zich tot een woordenoffensief te bepalen. Voor hen gaat het er thans om, zich naar twee richtingen baan te breken, n.l. de Oostzee en de Zwarte Zee, en daarmee de titanenstrijd in hun voordeel te be slissen, eer het gebrek aan adem er is! DE SOVJET-UNIE ALS ZEE MOGENDHEID. Zoolang Britten en Amerikanen zich niet een volwaardige militaire inspanning getroosten, blijft het voor hen de eisch, dit deficit op andere manier aan te zui veren. Met andere woorden: langs de weg van steeds nieuwe concessies! De „Basler Nationalzeiting" wees er dezer dagen op, dat de rechtspositie, welke de Sovjet-Unie zich in deze oorlog heeft ver worven, haar in staat zal stellen op een vredesconferentie met eischen te komen, die aan haar maritieme inferioriteit ten opzichte van de Anglo-Amerikanen voor goed een einde zullen maken. „Alleen de toekomst zal leeren", aldus dit Zwitaer- sche blad, „of het bezit van Petsamo voor Rusland, dat weer zijn oude machtstradi ties heeft ontdekt, vroeg of laat slechts een springplank zal zijn voor het bemach tigen van de Noordnoordsche havens een gevaar, dat Noorwegen de geheele 19e eeuw boven het hoofd heeft gehan gen". „Evenals de Perzische Golf en de Noor delijke IJszee behoort de Middellandsche Zee tot de gebieden, waarover*- de nieu we Russische staat even vrij wil beschik ken als zijn groote Anglo-Amerik bond- genooten. Het kan als een symbool voor de onweerstaanbare ontwikkeling van Rusland worden beschouwd, dat een der de deel van de Italiaansche vloot door Engeland en Amerika aan de Sovjet-Unie moet worden overgegeven". DE VERNIETIGING DER BEGE- LEIDINGSVAARTUIGEN. De duikbooten hebben op verschil lende wereldzeeën dezer dagen in totaal 14 convooibescherminggvaartuigen tot zinken gebracht. Dit duidt op een nieywe we wijziging van de taktiek van de duik bootenoorlog. Te opvallender is dit feit, daar sedert 24 Sept. 1943 in totaal ruim 100 van deze beschermingsvaartuigen door Duitsche duikbooten werden ver nietigd. Maar. juist op de versterkte aan bouw van dit type van vlooteenheden heeft, blijkens een verklaring van de Engelsche eerste zeelord, de Britsche ad miraliteit haar hoop gevestigd voor het instandhouden van Engelands overzee- sche verbindingen. De Duitsche torpedo's treffen dus thans ander wild dan tevoren het geval was! Zij richten zich op 't ver lammen van de Anglo-Amerikaansche weerstand ter zee, om te gelegener tijd met te grooter zekerheid de ingezette han dels- en transporttonnage van de vijand te kunnen vernietigen. IERLAND BLIJFT ZICHZELF. De Ver. Staten en vervolgens eveneens Groot-*Brittannië hebben aan Ierland het verzoek gericht, de diplomatieke en con sulaire betrekkingen met de spilmogend- heden te beëindigen. Men moet in dit nieuwe initiatief tegen Ierlands zelfbe schikking een poging zien, om door het toonen van de stok achter de deur, n.l. dreigende economische sancties, alsnog dit land in het reeds zonder dit zoo hete-, rogene bloc der „vereenigde naties" te brengen. De Valera heeft dit Anglo-Ame- nkaansche verzoek zonder meer afgewe zen, als niet vereenigbaar met Ierlands neutraliteit en „democratische missie". Ierland heeft inderdaad allerminst aan leiding om de Britsch-Amerikaansche oorlog door concessies als deze te steu nen. Het heeft, in zijn streven naar na tionale eenheid en zelfstandigheid, steeds Engeland als een slang op zijn weg ge vonden. Ook de V.S. hebben nimmer veel begrip voor Ierlands wederopstan ding aan de dag gelegd. Thans zou het, nu de befaamde „vier vrijheden" van het Atlantische Charter niet anders dan pro paganda 'en werfmateriaal gebleken zijn, zich aan de kant van de democraten van de zwaarste geldbuidel moeten scharen! Ierland weet zeer wel, dat het op een harde tijd van economische druk moet re kenen, doch liever aanvaardt het ontbe ringen als deze, dan dat het zichzelf en zijn nationale missie onder vreemde pres sie ontrouw zou moeten worden. DUITSCHE ELITETROEPEN IN IIET WESTEN GEREED. De opperbevelhebber West, generaal- veldmaarschalk Von Rundstedt, heeft een inspectietocht langs de Kanaalkust ge houden en woonde daar een oefening bij in groot verband, welke een overtuigend beeld gaf van de paraatheid der daar ge legerde, met de nieuwste wapens toege- '.uste troepen. Op de punten, waar de in vasie kan-worden verwacht, zijn drie le gers samengetrokken, samengesteld uit formaties, die zich in vele veldtochten hebben onderscheiden. Mede voerde de veldmaarschalk be sprekingen met de opperbevelhebber der Weermacht in Nederland; hij liet zich o.m. inlichten omtrent de aanleg van de waterlinie in het voor- en achterterrein en in de z.g. tweede linie. Hooge militaire kringen zijn er van overtuigd, dat een vijandelijke invasie poging reeds aan het kustfront zou mis lukken: De tegen de zwaarste bombardementen beschermde versterkingswerken en bun kers van het front der kustverdediging zijn zoo gebouwd, dat ook een door on onderbroken en massale aanvallen afge dwongen doorbraak nog in het geconcen treerde vuur der aangrenzende stellingen zou worden verstikt. Iedere bunker en ieder steunpunt zal tot de laatste man worden verdedigd, want iedere bezetting de man achter het machinegeweer, aan de granaatwerper en vlammenwerper, de be dieningen van ieder der 6000 kanonnen kent de gevechtsopdracht, die in .principe luidt: „Vernietiging van de vijand! Strijd tot de laatste man!" Uit de woorden van de generaal-veldmaarschalk tot de man nen van een pantserdivisie sprak de over tuiging, dat ook de reserveformaties deze opdracht volkomen zullen vervullen. „Gij zult iedere gelande vijand onmiddellijk in zee terugwerpen; uit uw gevechtserva ring en paraatheid blijkt tevens, dat gij dit zult klaarspelen." De Duitsche militaire leiders zijn op alle gebeurtenissen voorbereid, hoe on waarschijnlijk sommige ook mogen zijn. Om elke stad werd een kringvormige ver dediging aangebracht. Aan de verdedi- 'ging van Rotterdam vooral werd bij zondere aandacht besteed. Rotterdam toch is de grootste haven op het vaste land in het westen en een 'oegeerenswaar- dig doel van de vijand. Dat de Maasstad in uiterste staat van verdediging is ge bracht, ifeeft de veldmaarschalk met vol doening vastgesteld. NED. VOLKSDIENST. stelt een half millioen beschik baar voor getroffen Nijmegen, Arnhem en Enschedé. Daartoe is de N.V.D. in de gele genheid, dank zij de offervaardig heid van een steeds grooter aantal Nederlanders, die met voldoening en dankbaarheid kennis namen van het nobele werk van dit in- stituut. Bouwt mede! Steunt ook gij, waar het gaat om leniging van groote nood onder volksge- nooten. Stort een bijdrage op GIRO 1 7486 1. Rijksminister Goebbels heeft 13 Maart te Salzburg in een plechtige samenkomst een rede gehouden ter gelegenheid van het feit, dat vijf jaar geleden de Alpen en Donaugouwen weer bij het Rijk wer den aangesloten. "Spr. wees er op, dat de oorlog zijn dramatisch hoogtepunt na dert, maar dat de geallieerden niet bij machte zullen zijn, de strijd op het slag veld in hun voordeel te beslissen. In het bijzonder liet minister Goebbels uitkomen hoe afhankelijk Engeland wel van Mos kou is. Wat de eventueele invasie aan gaat betoogde spr., dat Engeland en de V.S. zich in een dwangpositie bevinden. Komt de invasie, dan zal het een militai re krachtmeting zijn. Ten aanzien van de luchtoorlog heeft de vijand op twee pun ten gefaald: Hij is er niet in geslaagd, het Duitsche moreel te breken en heeft ook de oorlogsproductie niet kunnen treffen Nuchter cn realistisch bezien staat Duitschland cr momenteel gunstig voor. Wanneer de natie zich doordringt met hetzelfde geloof van de gerechtigheid van onze zaak, dat de Fuehrer bezielt, zoo vervolgde spr., dan zal zij zegevierend uit de strijd treden. Deze oorlog is een lange, taaie en verbitterde worsteling. Maar des te meer geldt juist voor hem het woord van Theodoor Fontanes: „Een groote tijd is er steeds slechts, wanneer het bijna mis gaat, wanneer men ieder oogenblik denkt: nu is alles voorbij. Dan blijkt dat courage goed is, maar uithou dingsvermogen is beter. Uithoudingsver mogen, dat is de hoofdzaak". TE LAND IS ER STRIJDMAAR OOK OP DE 2EE, DAAR VECHT ER „DE GEUS' OOK NU WEER VOOR TWEE! Aanmelding staat open voor iedere Ne derlander van 1745 jaar. Inlichtingen worden verstrekt door de Ma- rineannahmestelle West für Germ. Frei- willigersPlompetoren- gracht 24, Utrecht; Het SS-Ersatzkom- mando Niederlande, Den Haag, Korte Vij verberg 5; Nebenstellen: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar: Lanqestr. 56; Groningen: Heere straat 46; Enschedé: Hengelo- schestraat 30; Heerlen: Sarolea- straat 25 en door alle Haien- en Ortskommandan turen in Nederland. Zware luchtaanval op Londen. Gedurende een half uur hebben nieu we 4- en 6-motorige, zeer' snelle Duitsche bommenwerpers Dinsdag tegen midder nacht een aanval gedaan op de Britsche- hoofdstad. Zij heten duizenden brand- en brisantbommen vallen, ook bommen van het zwaarste kaliber. De maan scheen helder; het zicht was uitstekend. De bom men troffen doel en richtten danook ont zaglijke schade aan. De machines konden ook een zeer groote bommenlast meene men. Londen geeft toe, dat het een der hevigs te. aanvallen was van dit jaar Vóór half Maart zou de invasie plaats hebben. Eind Januari verkondigde Churchill, dat Europa vóór half Maart van dit jaar getuige zou zijn van de grootste operaties aller tijden. Maar intusschen is de ter mijn verstreken en van invasie nog geen spoor te ontdekken. Toch kan ze ver wacht worden en wee dan het gebied, waar de strijdkrachten van beide partijen elkaar zullen ontmoeten! Invasie in Eu ropa! De geallieerden hebben het Stalin in Teheran beloofd en er is ook geen an dere mogelijkheid, om tot een beslissing te komen. Met bommenterreur valt niets te bereiken. Daar heeft Londen zijn hoop zeker niet meer op gevestigd. Het zal nu tot een rechtstreeksche aanval op de vesting Europa moeten overgaan, te land en ter zee. Duitschland vreest de invasie niet! On wankelbaar is zijn geloof in de overwin ning zijner wapens, wat er ook gebeuren moge. Het is paraat aan alle fronten en wacht met vertrouwen iedere aanval af Nieuwe wapens in de strijd voor Nieuw Europa. Vier- en zes-motorige bommenwerpers, nieuwe pantserwagens aan alle fronten, baby-tanks, draadloos bestuurd en be vracht met 'n aanzienlijke explosieve la ding, de modernste snelvuurwapens, bommen met een achtvoudigé brisantca- paciteit bij constant kaliber, en een groot aantal andere nieuwe uitvindingen zijn de Duitsche weermacht aan het begin van het vijfde oorlogsjaar komen versterken. De Berlijnsche corresp. van het HND. wijst er verder op, dat de Duitsche be- wapeningscijfers voortdurend stijgen en dat ze nog grooter zullen worden, omdat de millioenen in het arbeidsproces inge schakelde buitenlandsche arbeiders nu behoorlijk ingewerkt zijn en nu hun vol le arbeidscapaciteit beginnen te ont plooien. Zelfs de Britsche pers stelt vast dat van uitputting van de Duitsche grond- stoffenvoorraden en arbeidsreserves geen sprake is. Integendeel: verscheidene bla den constateeren met verbazingwekkende openhartigheid, dat dé Duitsche grond- stoffenvoorziening beter is dan ooit te voren. KRIEGSMARINE IN BEELD. In de étalages van Galeries Mo- dernes, Utrecht, L. Viestraat, de Bij enkorf, Amsterdam qn Den Haag, vindt u een overzicht van de moge lijkheden, welke voor Nederlanders zyn opengesteld bij de Kriegsmari- ne. Interessante foto's en zeer fraai uitgewerkte scheepsmodellen doen het hart van iedere jongen sneller kloppen. DE VERVULDE GARANTIE. „Maar lieve kindertjes, ik heb jullie ioch gezegd, dat elk zijn eigen tuintje hebben zal." Teekening Sturtzkopt Pax Orbis-Hol- Weer bommen op de Heilige Stad. Hoewel de Duitschers Rome als open stad nadrukkelijk respecteeren, hebben Amerikaansche vliegers Dinsdag weer de euvele „moed" gehad, de Heilige Stad met con groot aantal bommen te besto ken; vooral een zeer dicht bevolkte ar beiderswijk moest het ontgelden; meer dan 150 lijken werden geborgen. Bommen die de centrale begraafplaats troffen, slingerden skeletten uit de graven. Een kliniek en een opvoedingsgesticht gingen in puin. Onder de slachtoffers behoort ook de bekende journalist Gayda met zijn moeder en zijn zuster. ITALIË. Bijna alle in fase. Italië voor de dienst opgeroepen lichtingen zijn opge komen, verzekerde minister Graziani. BRITSCH-INDIE De oorlog zal vermoedelijk nog zeer geruime tijd duren volgens de geallieerde opperbevelhebber in Indië Auchinleck. VEREENIGDE STATEN^ Amerikaansohe journalisten zullen zich in' Finland van de toestand aldaar op de hoogte gaan stellen. CHINA. Vergeleken bij 1937 zijn de goede- renprijzen in Tsjoengking-China tot het 230-voudige gestegen. SPANJE De Spaansche geleerde en Jezuïeten pater Puid wil met een Argentijn in Ar gentinië een stratosfeertocht tot 30,000 m. maken. (Picard steeg in 1931 tot 14500 m.) FINLAND. De Finsche Rijksdag kwam 14 Maart weer in besloten zitting bijeen. De pre mier bracht verslag uit over de politie ke toestand. Nadere berichten ontbreken nog. OOST-INDIE. In de wateren van Borneo, 't groot ste eiland van Oost-Indië, wordt door Ja- pansche concerns op groote schaal de vischvangst uitgeoefend. Zuid-Borneo levert veel ijzer en mangaan op. DUITSCHLAND. Over O.-Friesland trekken bijna elke dag groote troepen wilde ganzen naar het noorden. Vroeg voorjaar wordt ver- I wacht. Van overheidswege werden te Ber lijn bureau's geopend, die oorlogsgewon den, die wenschen te huwen, hun bemid deling verleenen. FRANKRIJK. Oud-minister Picheu (Binnenl. Za ken) werd ter dood veroordeeld. Verdedi ger teekende hooger beroep aan. Dr. Petiot, .^ie 24 vrouwen ver moordde, is voortvluchtig, maar zijn vrouw en zijn broer, die er bij betrokken waren, zijn gearresteerd. In zijn voor kamer had Petiot een kijkgat, waardoor hij het sterven van zijn slachtoffers kon gadeslaan. ENGELAND Engeland en de V.S. zullen met el kaar het wereldolieprobleem bespreken. Het Engelsche blad Tribune wil een andere Spaansche regeering, algemeene vrije verkiezingen in Spanje, verpach ting van de Balearen gedurende de oor log aan de geallieerden en nog meer. Onder de wapenen geroepen Brit sche mijnwerkers kunnen zich vrijwillig voor uitoefening van hun oude beroep melden. Of Engeland ook gebrek aan kolen heeft.

Texelsche Courant | 1944 | | pagina 1