Ilóór alles: goede vrienden „Ztite" Jaarvergadering N.V. TE MNKO EN ROER* OM Maarsij drinkt Santé! Gezond en prettig - zelf tuinieren! WIE ZAAIT- ZAL OOGSTEN! BINNENLAND Freule Lutetia. eenig-ovcrgebleveue op „Hoog-RanimeJensteyn", drinkt haar thee zóó: Wat in het vat zit, verzuurt niet Wees Uw eigen groenteman en maak van Uw moestuin nü nog geen bloementuinl Waar schijnlijk kunt U ook dit jaar de opbrengst goed gebruiken. Als de grond goed bewerkt is, oogst U van b.v. 1 00m2 ca 3 mud aard appelen of 25 kg. bruine boonen. Het is een veilig gevoel niet van anderen afhankelijk te rijn en zelf een bescheiden voorraad te kunnen aanspreken Inlichtingen bij hvl Gomoontoboituur ol hot Alg. Ver bond van V olkstuindo'i-voroeniglngon In Nederland. Controlo Markthallen. Kamer 101. Amsierdom 'Aal UBIICATIE T B V DEH RUKSTUINBOOW-VOQRLICHTINGSDIENS dit refrein, Panko moet het zijn. PEJA-PRODUCTtN Er kwam eens een componist bij me. Hij zei: „Mina Bak- graag, ik wil een lied over jou componee- ren, 'n vroolijklied.dat past bij jouw panne koeken. Is dat effe wat!" Als ie nou maar een mooi refreintje maakt: En vergeet niet steeds 'OOALS FIKKIE OP FOKKIE UJtrt ZOO LUKT tUTt OP ECHTE KOFFIE Het kan een mensch wel gebeuren, dat hij écht zin heeft in een versch kop geurige koffieZorg din. dat U Elite koffie- surrogaat in huis hebt Nét koffie en zeldzaam g*urig! Waarom zóu U ook genoegen nemen met een gewóón surrogaat •is er nog Elite is? K0FF1ESURR0GAAT Egbert Scheepmaker 'Vri-"r VOOR DE VROUW. HHUIIIIB RECEPTEN Aardappelkoekjes. Zes groote gekookte aardappelen, een uitje, wat selderij, bloem, taptemelk, boter, zout. De aardappelen en de selderij fijn maken en met wat bloem en taptemelk vermengen tot de massa smeuïg maar niet vochtig is. Het deeg op smaak afmaken met wat zout en desgewenscht wat aroma. In een koé^" kenpan wat boter ol' margarine:»<varm la ten worden, van het deegj>k)efne koekjes vormen en deze bakken tot bruin zijn. ze gaar en NUTTIGE WENKEN, hooilucht kunt u uit uw vertrekken weren door bij het koken een in azijn ge drenkte doek over de pan te leggen. OVER DE VROUW. Vrouwelijkheid is de as van de aarde en de melkweg aah de hemel. (Ludwig Börne, 1786-18370 De oudste Hagenaar, de oud-tandarts dr. Becht, is op 101-j. leeftijd overleden. De directeur van zuivelfabriek te Dorst (N.Br.) stal boter door van elk af te le veren pakje een plakje af te snijden. De 74-j. C. Meijer, geëvacueerd uit Leidschendam, is te Lunteren na aanrij ding door auto overleden. De koster van de Mariakerk te Breda is na de val van een 8 m. hooge ladder overleden. Met restauratie van de St.-Stevenskerk te Nijmegen wordt weldra begonnen. Ook zal de stad 50-60 noodwinkels krijgen. Een drieling werd geboren in het gezin van landbouwer C. Coliin te Dussen (N.Br.) Drie koeien werden bedolven in een veestal te Graauw (Z.), toen een met aardappelen overbelaste zolder instortte. Een koe werd gedood. Door eigen schuld moest te Kruisdorp (Z.-Vl.) een 14-j. jongen zijn rechterarm missen. Hij hield een brandende lucifer in de door een vliegtuig uitgeworpen ben zinetank. Zoogenaamde controleurs namen van een. vrachtrijder te Zaamslag een partij boter, tarwe, enz. in beslag. De oplich ters waren in een donkerblauwe Chevro let met generator gezeten. Schoolboeken mogen met toestemming van de Inspecteur alleen worden aange schaft. Op scholen, waar leerlingen zelf boeken moeten aanschaffen, zijn boeken beurzen nu verplicht gesteld. Een 17-j. kantoorbediende te Utrecht was, om vliegtuigen beter te kunnen zien, op het 7 m. hooge dak van zijn kantoor geklommen, maar kvfam zoo ernstig te vallen, dat hij kort daarop is overleden Tot scholen, die haar lessen de eerste helft van het kalenderjaar beginnen, kun nen nu leerlingen worden toegelaten, die vóór 1 Mei van het jaar van toelating 6 jaar werden. Een hondenvriend te Hengelo kocht van een handelaar te Goor een jonge fraai gekleurde Duitsche herder, maar toen het dier in de regen had geloopen, bleek het geverfd te zijn geweest; grijze haren waren zwart gemaaktProces verbaal is opgemaakt. VERVOLGVERHAAL. DOOR EMMA HOOGWERF 19.) Die avond ging de baron naar de schouwburg. De heer Chatinier zat naast hem en maakte allerlei opmerkingen over het stuk. Mijn vrouw is niet kwaad hè? En de kleine E^ligne ook niet! Juffrouw Van Asten hebben we nog niet veel gelegen heid kunnen bieden. Hindert met! Ik geloof niet, dat ze ooit actrice zal worden. Jammer! Het is zoo'n knap, aardig ding. Maar dat hoef ik u eigenlijk niet te vertellen. Ik acht en bewonder juffrouw Van Asten bijzonder, sprak de baron met groote nadruk; en kort daarna ging Cha tinier weg. Catherina was er door getroffen, zulk een opschudding als het verschijnen van haar vriend in de schouwburg had ge wekt. Ze hadden allen die avond veel meer werk van haar gemaakt, zeker in de hoop. om ook eens aan hem voorge- (Familiefoto.) JAN TRAP: TEXEL'S OUDSTE INGEZETENE. Een krasse baas van 95 jaar. Temidden van een groote schare van kinderen, kleinkinderen en achterklein kinderen heeft de heer Trap, Texel's oud ste ingezetene, Donderdag zijn 95ste ver jaardag gevierd. Vrijdag was er ook nog feest, want de oudere en jongere genera tie moest wel worden gesplitst. U moet weten, dat Trap 11 kinderen heeft, 30 kleinkinderen en 34 achterkleinkinderen en die konden toch niet allemaal in de kamer! Het feest is met dankbaarheid ge vierd ^n daar was alle reden toe, want Trap kan er nog zijn. Natuurlijk, hij zou niet meer, zooals vroeger, achter 't wild aan kunnen jagen, hij zou niet meer met de diligence over de straten kunnen bol deren naar de boot; hij is een oud man, die zich in acht moet nemen, maar leeft toch nog in alles mee. Dat bemerkten we, toen we van de week een praatje met hem maakten. „Ja", zegt Trap, „als 't weer wat opknapt, kan ik weer naar de beurs bij de Boschweg en dan ga ik weer naar mijn bouwland om wat groenten... Nu zit hij het liefst met ziin pijpje bij de kachel. Hij is tevreden, ook met zijn ta bak van „eigen teelt". („Ik heb nog wel wat goeie", merkte hij op. Die bewaarde hij blijkbaar voor zijn 95e verjaardag). Trap was, zooals we reeds schreven, 'n liefhebber van de jacht. En nóg kan hij met geestdrift daarvan vertellen, als hij die mooie tijd weer voor de geest roept „Tot mijn 72ste ging ik nóg met mijn ge weer over heel Texel. Ik ben ook wel met de heeren jagers op jacht geweest bij het Naardermeer, bij Zeist en bij Driebergen" voegt hij er met trots bij. Verder vertelt hij van zijn werkzaam heden voor het Rijksmuseum in Leiden dat hij regelmatig met interessante aan winsten vereerde. Ook „leverde" hij aan de Rotte'rdamsche Diergaarde en aan Ar- tis in Amsterdam. (Doode en levende vo gels en eieren). Trap heeft een goed ge heugen; veel van wat hij vertelt dateert van tientallen jaren her. Het is meer dan 40 jaar geleden dat hij n^et de „deli" reed Dit voertuig onderhield destijds de dienst Oosterend-De Waal-Den Burg-Oudeschild Vrachtgoed was echter hoofdzaak Een coupé, volgepropt met reizigers, zooals tegenwoordig in de bus, kwam niet voor. Dit is al de derde oorlog, die ik beleef, zegt Trap. Mijn oudste broer moest van ons drieën het soldatenpak aan en in '70 steld te worden. Nu, je zag er heel goed uit! Maar mijn acteeren was slecht, meent u zeker? Kijk, ik geloof niet, dat je ooit een ster" zult worden. Maar wat komt er dat. nu ook op aan? Héél véél juist. Ik wil vooruitko men! riep ze ongeduldig. Maar de heer Chatinier zal toch ook zoo slecht niet over mij denken, anders zou hij mij geen vijf-en-dertig gulden per week geven. Nu, dat is ook een opvatting. U moet niet vergeten, van hoeveel belang het voor mij is, dat ik slaag. Als schapen-boerin ben ik al mislukt, en als dit nu ook niet gaat, wat moet er dan van mij worden! Wacht maar tot morgen, dan zullen wij alles nog eens overleggen. Ik kom je daYi halen voor een wandeling. De volgende ochtend wachtte Catheri na al op hem en begroette hem berouw vol: Ik vrees, dat ik gisteravond wat boos en onredelijk was. Wel neen. Je bent eenmaal» een tem peramentvol klein ding. Ik geloof, dat Delia zoo 'graag mee zou gaan. Mag dat? Vanmorgen liever niet; ik heb je zoo veel te zeggen. Nu, wat is het dan? vroeg zij, toen ze al een eind op weg waren. moest hij naar de grens. Dat herinner ik me nog best. Ik was toen 21. Trap stamt uit een sterk geslacht. Zijn vader en moeder, die met zeven kinderen werden gezegend, werden resp. 84 en 86 jaar, ook zijn broers en zusters werden ouder dan 80. Een zware slag was voor Trap het verlies van zijn vrouw, nu zes' jaar geleden, met wie hij ruim 65 jaar lief en leed heeft gedeeld; zij» werd 86. Bij ons afscheid hebben we Trap ste vig de hand gedrukt en hem nog menig jaar in goede gezondheid toegewenscht. En Trap dankte ons hartelijk en hoopte het ook. Dat mogen we dan mede als een compliment beschouwen jegens zijn doch ter die hem op zijn levensavond met zoo veel liefde en zorg omringt! J. TEXELS SCHAPENSTAMBOEK. III. De rekening over 1943 wees een voor- deelig saldo aan van f 3765,17 (vorig jaar f 2288,98). Een vooruitgang dus van bijna f 1500. De post salarissen moest door de omvangrijker werkzaamheden, welke uit breiding van het personeel met zich bracht, worden verhoogd. De inschrijf gelden, die op f3500 waren begroot, be liepen f 8157,85. Woleischen. Op de bestuursvergadering was de wenschelijkheid naar voren ge komen, om, gezien de gelijdelijke daling der wolproductie, voor 1944 de mini- mum-woleischen als volgt te verlagen: Voor 1-j. ooien op Texel van 4 kg. tot 3,5 kg".; voor 1-j. rammen van 4,5 kg. tot 4 kg. Wat andere rubrieken betreft werd verlaging niet noodig geacht, omdat voor oudere ooien de eisch 3 kg. is en deze op Texel over het algemeen zelfs nog meer produceeren dan 1-jarige. De heer D.Hin merkte op, dat de heer Sijp als voor naamste reden van de achteruitgang dei- productie gebrek aan krachtvoer noemde, maar hij meende, dat dit voor de rammen mede zijn oorzaak vindt in het los laten loopen bij de schapen. Wat de longwormziekte betreft meen den velen, dat dit mede een gevolg was van gebrek aan krachtvoer. De heer Th. Bakker, Spijk, vermoedde, dat het wol- cijfer van exemplaren, die niet aangebo den waren, nog wel lager zal zijn. Schapcnkorrels. De heer Sijp las hier op een schrijven voor, dat al geruime tijd geleden door het Bedrijfschap voor Vee voeder aan het secretariaat van het stam boek was gezonden. Het luidde als volgt: „Nadat enkele voederproeven. waren genomen met schapenkorrels van de vol gende samenstelling: 25 pet. kastanje- meel, 20 pet. gemalen gedroogde suiker- pulp, 20 pet. raap- en-of koolzaadschroot (eventueel gemalen), 8s/* gebakken boo- nenpikselmeel, 7,5 pet. kunstmatig ge droogd grasmeel, 2Va pet mineralenmeng- sel voor herkauwers, I6V4 pet. ammoni- umlactaatstroop, werd dezerzijds beslo ten ten behoeve van fokschapen van Texel 500 ton van voornoemde schapen korrels beschikbaar te stellen. Het Bu reau van de Prov. Voedsel commissar is voor N.-H. te Alkmaar werd reeds ver zocht een aanvang te maken met de ver deeling van het voeder". Op papier is alles geregeld, maar er is in feite nog geen korrel over de plas gekomen. Er werd op aangedrongen, al les in het werk te stellen, om toezending ten spoedigste te doen plaats hebben. Hij nam de hoed af en keek naar haar, met eigenaardige glimlach. Om je de waarheid te zeggen, ik weet eigenlijk niet goed, hoe ik beginnen zal. Ik vind het'zoo dwaas van mezelf. Wat bedoelt u dan? Heb je er eenig idee van, kind, hoe oud ik ben? Daar heb ik mij eigenlijk nooit in verdiept; maar ik denk, een jaar of vijf-en-veertig misschien? Nu, dat is zoo ver niet mis! En jij bent Twintig. Dus is dat een goede twintig jaar verschil tusschen ons! En dan, mijn repu tatie, die niet van de beste is. Catherina, zou je denken, dat je er ooit toe beslui ten kon, de mijne te worden? Ze antwoordde niet, maar stond hem aan te staren in sprakelooze verbazing. Het valt je wel wat rauw op je dak, hè, kindje? Ja, ik weet niet goed, hoe ik zooiets moet inkleeden. Maar kom hier even op de bank zitten en laten wij er over praten. Jij denkt toch niet zoo min over mij. als verreweg de meesten, is het wel? U is een zeer goed vriend voor mij geweest, betuigde zij met warmte; maar. -Wacht even. Laat mij eerste uitpra ten. En jij bent het moedigste, op rechtste jonge ding, dat ik ooit van mijn MAART III. (Volksweerkundc.) 8. Een koekoeksroep ter helft van Maart is voor de boer een daalder waard. 9. Stof in Maart is goud waard. 10. Maart droog en April nat geeft veel koren in het vat. 11. Maart moet negen zomersche da gen geven. ONZE FAMILIENAMEN. 69. Kamp. Van der Kamp. Dat „kamp' beteekent: een stuk land; Latijn: „cam pus". Namen als Hoogenkamp, Boskamp, Hovenkamp zeggen iets van de ligging van dat- land; namen als Boonekamp, Haverkamp,. Weitkamp diffden op hel gewas, dat er groeide. HET WAPEN VAN DINXPERLO. 88. Het wapen van de Gel- dersche gemeente Dinxperlo is z.g. „gedeeld". De boven ste helft (blauw) vertoont ons Vrouwe J u s t i t i a (de Gerechtigheid), het hoofd met een helm gedekt, in de eene hand een opgeheven zilveren zwaard, in de'andere een gou den weegschaal. Onderaan zien we op een zwart veld twee kruislings geplaat ste, met een strik versierde zwaarden Dinxperlot moet destijds een gerichts- plaats zijn geweest. Vandaar Vrouwe J u s t i t i a. Op munten in rechtzalen, e.d. wordt deze Romeinsche verpersoon lijking der Gerechtigheid ook wel met 'n hoorn des overvloeds en een weegschaal afgebeeld, veelal geblinddoekt; zij spreekt immers recht, zonder aanzien des persoons! VOOR DE JEUGD. De prijsraadsels. Jullie kunnen de op lossingen van de laatste tien raadsels niet later dan a.s. Dinsdag inzenden. Met \fi'iendelijke groeten, Jullie OOM KO. De clectrische toverlantaren met platen is nog steeds in bruikleen te bekomen, maar.moet steeds op de afgesproken tijd terug zijn! GEBR. KNOPENSCHAAR. 6. Maar het ergste was: toen hij thuis kwam, en daar zijn wedervaren vertelde, lachte Jodocus hem nog uit op de koop toe. „Jij bent ook overal te onhandig voor!" grinnikte hij. „Nou, als jij dan zo handig bent, zie jij dan een maaltje vis te krijgen!" beet Pieter hem toe. „Dat zullen we dadelijk hebben!" zei Jodocus. (Tekening-G. Rotman.) leven ontmoet heb! Ik geloof niet, dat ie mand mij als een model-echtgenoot zou beschouwen; maar ik zal mijn uiterste best doen, om je gelukkig te maken en en ik zal genoeg op je vastzetten, dat je toch goed leven kunt, al ga ik dan ook over de kop met wedden. Och, ik weet wel, waarom u dat zegt. Omdat u denkt, dat ik arm en al leen ben; daarom voelt u meelij met mij! Ik kan u niet zeggen, hoe dankbaar ik u ben voor al de vriendelijkheden, die u mij al betoonde. Maar mijn antwoord moet zijn: neen! Haar stem begaf haar, terwijl ze de handen op zijn arm legde en opkeek in zijn alles-behalve jeugdig gelaat,- met 'n glimlach, die hem het bloed naar het hart joeg. Hij sloot haar handen in de zijne en drukte ze innig. Dus je denkt, dat ik je uit meelij vraag? O, jou dwaas kindje! Vat je dan niet, dat ik innig van je houd?. Hoor eens hier. Je kunt niet van-mij ver wachten, dat ik voor je kniel en dat ik. de grond aanbid, die je betreedt. Dat zou belachelijk zijn. Maar er iets niets ter wereld, wat ik niet voor jou zou willen doen! Dit alles is nooit bij mij opgekomen, fluisterde zij. (Wordt vervolgd.) Voorz.: We staan voor zeer ernstig ken. Toen het voorstel mij onder oogen kwam en Dros en Zegel ook zoo vergaan is het geweest kreeg ik een dolkstoot in de rug. Ik zeggen, dat ik dit allerminst verv had van menschen, die ik als vriendei schouwd had. Zooals het voorstel er is het hard en kwetsend. Iets, dat mensch in de volle kracht van zijn '11 zooals ik nog ben, niet slikt.% Ik geen enkel argument, dat voor de pleit, gehoord. Uit „piëteit" wenschl deze veranderingen. De hardheid is dan gij kunt bevroeden. Ons te n statutenwijziging thans aan de orde stellen, is onverantwoordelijk en ee vaar voor de vennootschap. Missi bevroedde u dat gevaar niet. U ben komen als een zeurend kind, dat hebben wil, maar niet weet, waarom commissaris, die er een jaar uit is, ar weer in 't bestuur plaats neemt, is op de hoogte. Dan bestaat er geen ii lijk verband meer. Daarom ook vo geen cent voor uw voorstel. Ik vin( jammer, dat ikzelf in het geding be zou de eerste zijn om de plaats t maken voor een jongere, die het verbetert. Wat de 65-j. leeftijd be Jf als het voorstel wordt aangenomen, u op de kortste termijn van ons drieè Spr. betoogde echter, dat de oud juist de stuwende kracht vormen, heer Bruin maakt er zich verder bez over, dat de vlottende middelen zo kunnen worden aangewend om pai lieren een hak te zetten. Als u eens vervolgde spr., hoeveel moeite wij getroosten om te zorgen, dat we de ticulieren niet in het vaarwater ko Maar als het belang van TESO (en T eischt, dat de particulier moet wj dan zijn wij onverbiddelijk. De enk moet wijken voor het algemeen bel Vervolgens werd mondeling over eerste voorstel gestemd. Het werd 175-40 stemmen verworpen. 'Bij ming over het voorstel betreffende leeftijdsgrens verklaarden maar 10 deelhouders zich daarvoor. De heer sart wenschte 't bestuur met deze slag geluk. De heer D. H i n gaf zijn te kennen over het feit, dat voor behoorlijke discussie de tijd ontbra zou voortaan 's middags willen verg ren. Met nadruk betoogde spr., dat voorstellen door voorz. ten onrecht 1 een persoonlijke aangelegenheid v 1 beschouwd. De heer S. d e W a a r c het vertrekuur van xde bus naar Cocksdorp op 12,30 i.p.v. 12 uur ge willen zien. (Als regel gaat ze toch eerder). Een voorstel van de heer Boon twee loopplanken aan de hav willen uitleggen, kon om »practische nen niet worden aangenomen. In zijn slotwoord sprak voorz. wensch uit, dat allen bezield zouden van het verlangen de werkelijke b gen van TESO, welke N V. heel N( land ten voorbeeld mag worden ges te dienen. O it 10 hi DE VADER VAN. 5. De vader van de schrijver B u n y a n was ketellapper. 6. Van de grondlegger der Hervor Maarten Luther, mijnwerker. 7. Van de zeeheld Maarten Tro koopvaardijkapitein. HYGIENE EN VEILIGHEID 585. Been- of armbreuk. Vooral aan het gebroken lid bewegen. Metee dokter waarschuwen. Vooral bij breuken er voor zorgen, dat de niet aangeraakt wordt. VAN DE BOEKENPLANK. E Amsterdam. Stad te water, dot :h Werkman. Rijk met foto's en teekeni geill. Over de historie van onze hoofi 240 blz linnen prachtb. f 3,90. Chr. terkundige studiën, door Chr. M. J. I u dertse en dr. C. Tazelaar. Dichters -i 1880. 183 blz. Geb. f 3,90. Dc his 0 van Isabele cn Verowin, door G. K mier. 206 blz. Geb. f 3,50. De bri m van de oude Josias, door Marie D Ontroerend mooi boek. 128 blz. f 3,50. Iedere dag gymnastiek voo vrouw, door E. Rona-Karman. 44 groot formaat met 111 foto's op kilo drukpapier, f 1,30. Boekhandel P E straat. (Ingez. Mededeeling.) 7o 0 P1429/1. Verantwoordelijk voor geheele inhoud. G. Joh. Duinkei 0, Plaatsvervanger: J. de Waal, Den 8 r. Uitg. Drukkerij Fa. Lange veld Del

Texelsche Courant | 1944 | | pagina 4