DE M VAH DE 1EUG0. ran de Fronten in Oost en West. VAREN, DAT IS LEVEN Wereldnieuws KEURINGEN VOOR WAFFEN-S S., ENZ. Ic JAARGANG. No. 5845. ZATERDAG 25 MAART 1944 le ld :t dol 3 mol str. p: EXELSCHE COURANT jk liet EJITENLANDSCH WEEKOVERZICHT 15—22 MAART 1944. nksbL rachl INTERGEALLIEERDE SPANNINGEN. weg de Vi en, brai spel Ka De Amerikaansche onderminister van utenlandsche zaken, Stettinius, zalbin- inkort naar Londen gaan om,nauwer contact te treden met Churchill en en inzake enkele belangrijke vraag- lukken. Daartoe moet in de eerste plaats rorden gerekend de verhouding tot de igranten-comité!s, 'wélke eigenaardige Casiloeilijkheden begint op te leveren. Men inke slechts aan de situatie, waarin Po- ;ter]§n te Londen zich bevinden, die zich d. Dfet kunnen verzoenen met de gedachte, it belangrijke deelen van het oude Joolsche territoir aan de Sovjet-Unie c^aiienen te worden uitgeleverd. De Ameri- rij^laansche Polen zijn reeds bezig, een pan- u^alóolsch congres in de V.S. op touw te e* vletten, waar 5000 gedelegeerden aan de l> J-lschen van de enkele millioenen Polen 3ak|ie zich in „Gods own country" bevinden se: tem zullen moeten verleenen. - Verder hangt ook nog altijd het pijn lijke dilemma koning Peter of Tito. De 1rw*>nge Peter vertoeft op het oogenblik in ngeland, alwaar hij met een Grieksche inses in het huwelijk trad. Maar zijn rittebroodsdagen worden vergald door houding van „maarschalk" Tito, die lijn „comité" als eenige wettige Zuid- |lavische regeering wenscht te zien er end en er bovendien op uit is de saldi Ier Zuidslavische nationale bank, ten be- rage van rond 25 millioen pond sterling |e blokkeeren. De Palestijnsche aangelegenheden vor en eveneens een heet hangijzer, daar de .merikaansche joden al hun invloed anwenden, om het „Joodsche Nationale 'ehuis" thans volledig in hun macht te rijgen. Openlijke erkenning van de joodsche aanspraken zou evenwel in Pa- estina een anti-Britsche guerilla ontke- enen, die wel eens dé" afmetingen van en „heilige oorlog" zou kunnen aan- lemen Overigens hebbe,n zoowel Londen als 'ashington zich zorgen te maken over 't reit, dat Moskou de regeering-Badoglio ip eigen houtje officieel heeft erkend en at het druk bezig is, eveneens geregelde etrekkingen met het comité-De Gaulle an te knoopen. Stalin is het gevaarlijke enfant terrible" geworden, dat reeds lin te veel dingen zijn zin heeft gehad, en Inu varv meening is, Brit en Yankee bei dén te kunnen tyraniseeren. Al deze factoren .werken ertoe mee, in Engeland en Amerika zekere spanningen aan de dag te doen treden. Wendell Wilkie, Roosevelts tegencan- didaat bij de a. s. presidentsverkiezingen heeft zelfs in „Readers Digest" reeds een artikel gepubliceerd onder de vermanen de titel „Betere leiding, mijnheer de pre sident!" BLOED ROEPT OM BLOED De voormalige Fransche minister van industrieele productie en binnenlandsche zaken, Pierre Picheu, heeft zich voor een gerechtshof te Algiers moeten verant - woorden op grond van de beschuldiging, dat hij een tijdlang de polifieke inzichten en doelstellingen van dc Fransche regee- nng te Vichy heeft gedeeld. Daartegen kon hij niet veel inbrengen; het feit was niet anders. Het eenige, waarop hij zich kon beroepen, was, dat hij nog tijdens zijn" ministerschap onder Pétain verstand houding met^Giraud heeft gezocht en dat hij te Vichy alleen was aangebleven met het geheime- pogmerk een eventueele te rugkomst van Laval te verhinderen. Vooral de communisten te Algiers, de •partij, die meer en meer begint boven te drjjven sinds Stalin op verschillende ma nieren aan De Gaulle steun verleent, tra den uiterst scherp op tegen de beklaag-' de; zij legden hem ten laste, dat deze le den van de ondergrondsche politieke ac tie in Frankrijk als gijzelaars had uitge leverd. Het proces is hiermee geëindigd, dat Picheu zijn verraad aan de Fransche zaak met de dood heeft moeten boeten. Hiermee wordt de waarheid bevestigd van de oude wet, dat het verraad ^ijn meestér loont: Intusschen heeft dit rechtsgeding, dat onder 100de druk plaats had, weer eens duidelijk in het'licht gesteld, hoe scherp de verhoudingen tusschen de „vrije" Franschen in deze dagen geworden zijn Er heerscht een sfeer van enghartigheid en wantrouwen, die de samenwerking uiterst moeilijk maakt. Picheu heeft een bijna profetisch woord gesproken, toen hij aan het einde van zijn laatste verweer voorspelde, dat mocht het comité van Algiers ooit naar Frankrijk oversteken, om daar de- macht aan zich te trekken, het zeker niet een lang leven zou hebben. Frankrijk zou in een open burgeroorlog verwikkeld wor den, want „bloed roept om bloed". Wie Frankrijk en de Franschen kent, zal hiermede tenvolle instemmen. DE FINSCHE KWESTIE NOG HANGENDE. Rond 't vraagstuk van de Finsch-Sov- jetrussische wapensti'lstands-besprekin- gen hangt nog altijd een nevel van onze kerheid. Zooveel schijnt intusschen wel vast te staan, dat het contact tusschen Helsinki In Moskou, hetwelk te Stock holm werd gevestigd, nog niet definitief verbroken is. De Finsche Rijksdag heeft van de regeerinfc opening van zaken ge kregen en heeft zijn volledige vertrou wen in de tot dusverre gevolgde^koers uitgesproken. Daar in het land zelf het gevoelen algemeen is, dat mpn zich niet zonder meer aan de Sovjet-Russen over leveren kan, mag worden verondersteld, dat Moskou heel wat water in z'n wrange wijn zal "moeten doen'om voor de Finnen het strekken der wapens eventueel te vergemakkelijken. Dat de Zweedsche koning zich met vriendschappelijke raadgevingen tot de Finsche president en maarschalk Man- nerheim heeft gewend, een feit, dat door buitenlandsche indiscretie aan de groote klok is gekomen, dreigde- een oogenblik de Finsche eenstemmigheid te vertroebe len. De Finsche regeering heeft later daaromtrent'opheldering gegeven in een verklaring, waarin zij duidelijk tot ui ting bracht, dat de Zweedsche inmenging had plaats gehad, voordat de Rijksdag zijn houding ten opzichte van de Sovjet- eischen had bepaald. De officieuse stap vormde dus geen nieuw element in deze ingewikkelde aangelegenheid; op agita torische gronden alleen heeft men ge tracht het. op zulk een manier te doen voorkomen. De Finsche pers heeft zich er reeds meermalen over beklaagd, dat de Zwe den Finlands positie bemoeilijken, door het voor te stellen, alsof de Finnen niets beters zouden kunnen doen, dan maar dadelijk de Sovjet-voorstellen met beide handen aanvaarden., De Zweedsche druk komt vermoedelijk uit weinig anders dan nationaal eigenbe lang voort. Zweden is beducht, dat er een toestand zou kunnen ontstaan, waarin nietJanger een min of meer verzwakt Finsch stootblok tusschen zich en de Sov jet-Unie zou staan, doch bolsjewisten en Zweden eikaars onmiddellijke buren zou den worden. Zulk een situatie, die aan 't befaamde zwaard van Damocles herin nert, wenscht men in Stockholm blijk baar tot elke prijs te voorkomen, een prijs, die dan maar door de Finnen moet worden betaald Over Scandinavische solidariteit ge sproken. WEG VAN DE STRAAT bij luchtalarm want daar loopt uw leven gevaar MEER DAN 800 MILLIOEN BIJ DE RIJKSPOSTSPAARBANK. Bij de Rijkspostspaarbank werd in Fe bruari rond 18 millioen gulden meer in gelegd dan terugbetaald. Daardoor steeg het totale tegoed van alle spaarders tot boven 800 millioen gulden. In Februari werden 27,325 nieuwe boekjes uitgegeven POSTZEGELS De nieuwe postzegel van 40 cent in de serie Zeehelden zal van 1 April af ver krijgbaar zijn. Hij draagt een afbeelding van Cornells Evertsen de Jongste, ont werp Kuno Brinks. Duitschland. Ter gelegenheid van het 1200-jarig bestaan var^de stad Fulda werd een speciale postzegel uitgegeven en een speciaal poststempel ingevoerd. Aanmelding staat open voor iedere Ne derlander van 1745 jaar. Inlichtingen worden verstrekt door de Ma- rineannahmestelle West tiir Germ. Fr ei- willige, Plompeto/en- gracht 24, Utrecht. Het SS-Ersatzkom- mando Niederlande, Den Haag, Korte Vij verberg 5. Een Hollandsche jongen behoort op de zee. Pak op dus je bultzak qb vaar met ons mee. Nebenstellen: Amsterdam, Dam 4Alkmaar: Langestraat 56; Groningen Heerestraat 46; Enschedé: Hengeloschestraat 30; Heerlen: Saroleastraat 25; en door alle Haten- en Ortskommandanturen in Nederland. VIJF JAREN PROTECTORAAT. Bij gelegenheid van de herdenking van de Jiereeniging van Bohemen en Moravië met het Rijk heeft er een briefwisseling tusschen.de Fuehrer en de president Ha- cha plaats gehad, waarin van beide zij den tevredenheid met de beslissingen van 14 Maart 1939 werd aan de dag gelegd. „Hoewel andere Europeesche volkeren^ die zich door onze vijanden in de door hen ontketende oorlog lieten hitsen", al dus schreef Adolf Hitler, „zeer gevoelige bloedige offers moesten brengen en zich thans door hun toenmalige vrienden ge wetenloos aan het bolsjewisme zien over geleverd, heeft het Tsjechische volk on der de bescherming van de strijdende Duitsche weermacht zijn bestaan en zijn levensvoorwaarden onverlet kunnen be houden". „Door haar in viif oorlogsjaren aan de dag gelegde loyaliteit en door haar ar beidsprestatie in het kader van de nieu we ordening heeft de bevolking van het protectoraat doen zien, dat zij zich van <|eze toestand bewust is. Zij heeft aldus op de beste wijze de in het buitenland verspreide geruchten omtrent het tegen deel weerlegd". Door deze wooi^en van de Fuehrer, die in het schrijven van dr. Hacha hun echo en hun bevestiging vonden, is een toe stand in het licht gesteld, die inderdaad in merkwaardig contrast staat met wat er elders in ons werelddeel geschiedt. De Tsjechen leven, hoe zij zich ook innerlijk tot de m 1939 geschapen toe standen mogen verhouden, in een zeke re rust en welstand, die men bv. in N. Afrika, Zuid-Italië, of waar ook de ge allieerden hun „bescherming" over ande re volksgroepen hebben uitgestrekt, te vergeefs zal zoeken. Het Duitsche regiem, hoezeer het een oorlogsbewind en in sommige gebieden een overgangstoestand moge beteekenen, onderscheidt zich in vele opzichten bij zonder gunstig van dat van Britten en Amerikanen, wier eischen hard en wier doeleinden zeer ongewis zijn. DE TOESTAND AAN DE FRONTEN. De ontwikkeling van de toestand aan het Oostfront geeft meer en meer het beeld te aanschouwen van een langzame doch vrij gestage vordering van het roo- de leger tegen de Europeesche grensge bieden. In Estland, in Oost-Polen, in Bes- sarabië moet men zich vertrouwd maken met de gedachte, weldra opnieuw met de grootste bedreiging tegen de westersche en christelijke cultuur te jyorden ge confronteerd. Het Duitsche front weet echter tot op heden een ontwikkeling in catastrophale zin, nl. die van een Sov jet-Russische doorbraak, te voorkomen; ziin strijdgee'st is ongerept gebleven. Niet het winnen of prijsgeven van territoir zal tenslotte deze titanenstrijd beslissen, doch een doelbewuste dapperheid, ge paard aan een strategisch genie, waarvan tot op heden het Duitsche opperbevel zoo overtuigende blijken heeft aan de dag gelegd. Wat de situatie bij Cassino betreft: 'n ongeëvenaard geallieerd trommelvuur, zoowel uit de lucht als door middel vaij" artillerie, heeft de Duitsche stellingen al daar niet stormrijp kunnen make*}. Aan val na aanval hebben de Duitsche grena diers hier het hoofd weten te bieden, tij dens een strijd, die inzonderheid gedu rende de laatste dagen wederom onge meen fel en bloedig is geweest. Het bruggenhoofd van Nettuno heeft ook nog altijd zijn karakter gehandhaafd, nl. dat van de boderrüooze put, waarin de geallieerden hun materiaal en hun sol daten storten, zonder eenig ander gevolg, dan dat zij zichzelf daarmee verzwakken. Ete toegangsweg tot Rome, hoe fel ook gerameid, schijnt potdicht afgésloten. De Amerikanen hebben van hun voorgeno men Kerstdiner in Rome moeten afzien. Verwachten "zij thans er hun Paschen te kunnen vieren? OOSTLAND ROEPT! Eeuwen geleden trokken Nederland- sche boeren en handelaars naat het Oosten en vestigden zich daar in de ste den of bouwden er hoeven voor hun ge zin. Steden als Danzig en Marienwerder laten nog heden de Nederlandsche in vloed in hun bouwstijl herkennenOok nu trekken weer jonge pioniers naar het Oosfen. Deze jongens en meisjes laten de tirereld zien, dat de oude Nederland sche ondernemingsgeest nog niet ver loren is gegaan. Straks gaan zij zich daar vestigen als Weerboer en als boe rin. Eerst bekwamen zij zich echter voor hun taak op de boerderij. Ook jij kunt dat doen. Ook jij kunt boef op je eigen hoeve Worden. Jongens en meisjes van 14-16 jaar, meldt je aan bij de Germaansche' Landdienst Koningslaan 9 Utrecht. Japan gaat de beslissing tegemoet. In 't Japansche parlement heeft minis ter-president Tojo een rede gehouden, waarin hij de huidige toestand voor het Japansche Rijk ernstig .noemde en wel op grond van vallen, welke de gealli eerden met overmachtige strijdkrachten op de Marianen en de Marshall-eil. heb- ondernomen. Beslissende gevechten staan ons nu te wachten, aldus de premier, die vervolgens wees op de alom getroffen oorlogsmaatregelen, waarbij het volk veel begrip toonde en zijn volledige me dewerking verleende. Vooral de lucht macht wordt van dag tot da'g versterkt. Het Duitsch-Spaansche handels verdrag. Op grond van het met Spanje gesloten handelsverdrag heeft Duitschland afge- loopen seizoen het heele overschot aan sinaasappelen overgenomen. Voor de oorlogvoering was deze aankoop niet van nut en daarom acht Berlijn het billijk, dat Spanje aan Duitschland ook handels waar levert, die wel van kardinaal be lang is; vooral" moet dit rechtvaardig worden geoordeeld, omdat Spanje toch ook belangrijke grondstoffen uit Duitsch land betrekt. De geallieerden stellen hier tegenover, dat het nauwe handelscontact van Duitschlan.d met Spanje als een in- breu* op de neutraliteit van dit land moet worden beschouwd. (Berl. corr. Nws. v.d. Dag). v- UB ZON Za. 25 Maart op 6,32; onder 19,01 MAAN. Za. 25 Maart op 7,30; onder 20,23 Eerste Kwartier: 31 Maart 13,34 400G WATER OP TEXELS REE. Za. 25 Maart 9,57 en 22,18 Zo. 26'Maart 10,39 en 23, Ma. 27 Maart 11,21 en 23,41 Di. 28 Maart 12,02 en Springtij 26 Maart. Het Ersatzkommando deelt mede: Wegens de zeer vele aanmeldingen zal nog een extra keuring gehouden wor den op Zaterdag 25 Maart van 9-r-14 uur te Amsterdam, Dam 4 en op Maandag 27 Maart van 914 uur te Den Haag in één der zalen van „Amicitia", Westeinde 15, waar iedere gezonde Nederlander zich kan aanmelden, ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-SS, SS-Wachtbataillon in Amersfoort, Landstorm Neder land, Kriegsmarine en de Germaansche SS in Nederland. Tijdens de keuringen worden alle in lichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen, etc. Personen tusschen 19-30 jaar, die aan- meldingsplichtig zijn voor de tewerk stelling, kunnen zich eveneens aanmel den en worden gedurende hun verbinte nis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kth ieder worden, die na tenminste een jaar dienst tijd zijn geschiktheid voor de officiers opleiding heeft bewezen. Zijn schoolop leiding is niet doorslaggevend. Beslis send voor bevordering zijn: karakter, ge drag, prestati§. Gratis reisbiljetten voor heen- en terug reis verkrijgbaar bij de Nebenstellen der Waffen SS Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen, Heerenstraat 46; Ensche dé, Hengeloschestraat 30; S.S. Ersatz kommando Den Haag, Korte Vijverberg 5 Onze Vrijwilligers be- studeeren voor de aan val op de kaart het ter rein SS PK MerzrO-H P. Op initiatief van <le Nederl. Omroep is de 21e Maart, de eerste lentedag, in het radioprogramma geheel gewijd geweest aan de jeugd. De Omroep heeft er zich rekenschap van gegeven, dat de jeugd er op het oogenblik nog ver van is, een" eenheid te vormen, maar hij heeft er niet op willen wachten, tot dit ideaal zou zijn bereikt en daarom dus deze dag van de jeugd georganiseerd voor de heele jeugd in 'Nederland, in al haar groepeeringen. Ditmaal is het nog de Nederlandsche Omroep geweest, die het initiatief heeft genomen. In de toekomst Wordt echter verwacht, dat de jeugd zelf, door 'dit voorbeeld aangespoord, haar dag zal or- ganiseeren. Wanneer dit eenmaal zal worden begrepen, zullen op dagen als deze ook onze kunstenaars kunnen wor den gestimuleerd tot nieuwe scheppingen, dus tot een wezenlijk volksleven. Het belangrijkste onderdeel van het programma werd gevormd door een door 2Ö00 jongens en meisjes bijgewoonde bij eenkomst in het Concertgebouw te Am sterdam onder het motto: „Hier spreekt dW jonge levenswil". Deze was een ge tuigenis door de jeugd zelf omtrent het geen zij van het leven verwacht en de wijze, waarop zij haar taak in het leven ziet. Uiteraard was de jeugd bij deze de monstratie zooveel mogelijk betrokken. HUURPRIJZEN VAN NIEUWBOUW. De huurprijzen van alle van 27 Dec. 1940 tot 31 Maart 1944 gereedgekomen onroerende goederen moeten voor 31 Maart a.s. worden voorgelegd aan het be voegde Prijzenbureau voor Onroerende Zaken en wel met gebruikmaking van een bij dat Prijzenbureau verkrijgbaar formulier Anders wordt de hoogst toe laatbare huur, zonder rekening te houden met de stichtingskosten, vastgesteld op het bedrag, dat op 9 Mei 1940 voor soort gelijke objecten gebruikelijk was. Ook de eigendommen van Rijk, gemeenten, wo- ningbouwvereenigingen, enz., wederop- bouwpanden en de eigendommen van particulieren, welke ingevolge de z. g. Hypotheekregeling 1941 zijn gebouwd, zijn hieraan onderworpen. Nog feller strijd tegen het bolsje- wismc; Hongarije door Duitsche troepen bezet. Sinds geruime tijd was er sprake van een feller strijd van de landen in Mid den- en Z.O.-Europa tegen het bolsjewis me. Intusschen heeft de ontwikkeling van de oorlog dit vraagstuk meer op de voorgrond gebracht; een nieuwe opstel ling van alle beschikbare krachten werd noodzakelijk, nu de frontlijn meer en meer naar het westen wordt verplaatst. Duitschland en zijn bondgenooten hebben na wederzijdsch overleg tot een nauwere samenwerking en tot een'mobilisatie van alle voorhanden krachten besloten. Geen w.ondc-r, dat juist Hongarije in het cen trum van de belangstelling staat. Tamo- pol, de hoeksteen van de Duitsche verde-. digingslinies op de NW. vleugel van het Z.-front, ligt maar 150 km. van dé Hon- gaarsche grens. Hongarije zal al zijn krachten ontplooien om 't bolsjewistische gevaar te keeren en het kan daarbij re kenen op de volle medewerking van Duitschland, dat nog over aanzienlijke troepenreserves beschikt. Duitsche troe pen zijn inmiddels reeds in Hongarije aan gekomen. Beide landen zullen zoowel in het belang van zichzelf als in dat van Europa alle voorzorgsmaatregelen tref fen die van nut kunnen zijn. De zelf standigheid van Hongarije wordt vol strekt niet in gevaar gebracht; iijn rech ten worden niet beknot. Maar ingrijpen de maatregelen konden nu eenmaal niet uitblijven, nu de oorlog, naar het schijnt, zijn beslissing tegemoet gaat. Waar de vijand een zwakke plek vermoedt, dient met man en macht te worden aangetre den om een inval te keeren. ïnplaats van de afgetreden Hongaar- sche regeering zal een nieuw bewind op treden; aan Stojay, die Hongaarsch ge zant te Berlijn was, is' de vormirfg daar van opgedragen. Èn thans staat Hongarije aangetreden aan het strijdende front, dat zich van Oostzee tot Middellandsche Zee opmaakt cm de beslissende strijd te strijden. Een felle strijd tusschen Boeg en Dnjestr. De hevige druk van de bolsjewistische troepen in het zuiden van het oostelijk front duurt voort. Nieuwe troepen wierp Stalin in de strijd, die o.m. gericht is op het forceeren van de overgang over de Dnjestr, vooral bij het plaatsje Jampol, 100 km. Z. van 't ontruimde Winnitza. In Berlijn houdt men er zich echter van overtuigd, dat de druk ten slotte* opge vangen zal kunnen worden; men beoor deelt de toestand rustig en zakelijk, wélk een opgewondenheid er in het geallieerde kamp over de Sovjetrussische vorderin gen ook mag heerschen. Met kanonnen zal de oorlog gewonnen moeten worden, maar.niet met die van Moskou's Roode Plein! Intusschen woedt de strijd onverminderd voort. De inzet is zoo hoog, schrijft de Berlijnsche .correspon dent van het Nws. v.d. Dag, dat hij «ook in de komende, dagen nog de volle aan dacht zal opeischen.

Texelsche Courant | 1944 | | pagina 1